"i".,. WERELDTENTOONSTELLING C UI te BRUSSEL loont al echt cle moeite Zeehaven Hamburg verfrissend na de broeikas van de hoofdstad Bonn Hanzestad kijkt bewonderend naar Rotterdam en hoopt op ontspanning in Midden-Europa Grapjes inplaats van stijfheid ZATERDAG 25 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Geheel voor eigen risico Achtduizend arbeiders iverken dag en nacht in drie ploegen (Van onze Brusselse correspondent) Het loont zeker de moeite nu al een kijkje te wagen op het ter rein van de Brusselse Wereld tentoonstelling, op de 200 hecta ren van het Heizelstadion. Van „wagen" is hier terecht sprake, daar men als journalist een pa piertje heeft moeten onderteke nen, waarin de commissaris- generaal baron Moens de Fernig, van alle verantwoordelijkheid ontslagen wordt, die zou kunnen voortvloeien uit een bezoek aan het terrein! Bulldozers, vrachtwagens en jeeps snorren rakelings langs je heen en in ieder geval is het raadzaam het beste kostuum thuis te laten en grote rubberlaarzen aan te trek ken. Pas wanneer de tientallen ki lometers asfaltweg als bekroning op het werk zullen zijn aangelegd, zal het bezoek een genoegen kun nen worden. Die situatie wordt eerst tegen eind maart verwacht. Dan zal men de meeste paviljoens afgewerkt hebben, althans van buiten. Het afwerken van het in terieur der paviljoens en paleizen zal voortgaan tot op de ochtend van de zeventiende april, de dag van de opening. Voor de interieurs van de paleizen is de tijd inderdaad eerder te kort dan te lang gemeten. De architecten en aan nemers zijn van oordeel, dat er in de laatste maanden dag en nacht aan de interieurs zal moeten worden gewerkt. Dit is overigens ook bü de ruwbouw van heel wat paviljoens het geval ge weest. Het Philips paviljoen van archi tect Le Corbusier dat naast het offi ciële Nederlandse paviljoen rijst, is zo bijvoorbeeld op die manier in drie- ploegen-arbeid uit de grond gestampt. De laatste betonplaat werd enkele we ken geleden gelegd. Het Nederlandse paviljoen komt in ieder geval klaar, dat kan een ieder die het bezocht, U op een briefje geven. Franse pech Van de grote landen zitten eigenlijk alleen de Fransen met de handen in het haar. Zij hadden namelijk pech met hun terrein. Hun paviljoens, die een zeer originele constructie krijgen, komen op een plek te staan, waard de aangevoerde aarde de bodem allesbe halve stabiel heeft gemaakt. De sta bilisatie van het fundament door extra betonwerk kost de Belgische aanne mer, die het Franse paviljoen bouwt, tenminste drie weken. De Franse com missaris voor de Wereldtentoonstel ling, Pierre de Gaulle, een broer van de generaal, werd bleek toen hij het vernam. Men hoopt echter de situatie nog te kunnen redden. Over 'het aan- trekkingspunt van de tentoonstelling, het „Atomium", zijn voornamelijk in Belgische kranten heel wat praatjes verteld. Men zei eerst dat het „Ato mium" gezakt was, toen dat de bere keningen verkeerd waren gemaakt, zodat het gehele werk stop zou moeten worden gezet, en later dat de buiten ste bollen niet solide genoeg zouden zijn. Niets is echter minder waar. Op het terrein ontmoetten wij ir. Water- keyn, de ontwerper van het „Ato mium", die kalmpjes het werk gade sloeg. Zijn 150 arbeiders werken met een snelheid en een vaardigheid, waar bij wij verstomd hebben staan kijken. Langs kabels glijden zij 80 a 100 meter naar beneden, kruipen als katten in de stalen karkassen van de bollen en goochelen met de aluminiumplaten, alsof zij nooit ander werk hebben ver richt. Er wordt op het ogenblik aan zes bollen („sferen" zegt men in België) tegelijk gewerkt. Het tijdschema is uiterst streng. Drie dagen vóór de ope ning. op 14 april dus, wil ir. Water- keyn de journalisten in het „Atomium" rondleiden. Op donderdag 9 januari snorde de lift in de 110 meter hoge ci lindervormige cehtraie buis voor het eerst naar boven. De loopbrug Wat eveneens een trekpleister wordt, is de loopbrug. Van de buitenlandse afdelingen, die in een hellend park liggen, zal men immers via een brug naar het centrum van de tentoonstel ling kunnen wandelen. Van die drie kilometer lange brug af heeft men thans reeds een prachtig gezicht op de Amerikaanse en Russische afdelingen, die vlak tegenover elkaar liggen. Het Amerikaanse paviljoen is een ronde, geheel met stalen pijlers opgetrokken constructie, zo groot als het Colos seum van Rome. Het Russische gebouw is minder origineel. De ingang van het Engelse paviljoen is attractief, drie kristallen, 21 meter hoge torentjes, wuiven de bezoekers een welkom toe. Er is verder evenals bij het Neder landse paviljoen, een parkje met beu- kebomen en een kunstmatig meertje, waarop scheepjes dobberen. In het Britse industriepaviljoen zal men de auto, het vliegtuig en de raceboot kun. nen bewonderen waarmede de Engelsen de drie weireldsnelheidsreoords ver overden. Met de achtduizend arbeiders van wie de meerderheid in drie ploegen werkt, dus dag en nacht, hoopt men tegen einde februari al het ruwe werk achter de rug te hebben. Dan komen de ambachtslieden en deskundigen voor de interieurs aan de beurt-! Geen cent De organisatie van de Wereld tentoonstelling kost de Belgische staat geen cent DaUvertélde de commissaris-generaal van dit gigantische project tijdens een lunch. Baron Moens de Fernig zei- de, dat het totaalbedrag van het budget van de Wereldtentoonstel ling op twee miljard Belgische franks of circa 150 miljoen gulden wordt geraamd. De financiering wordt als volgt gere geld: in de eerste plaats wordt 800 miljoen frank opgebracht door de Ko loniale Loterij en de overige 1,2 mil jard frank of circa 100 miljoen gulden door de lotenlening van de Wereldten toonstelling, welke in 1960 door de staat zal worden terugbetaald. Met de opbrengst van de indirecte belastingen, welke door de grote stroom van vreem delingen en Belgen zal worden opge bracht zal de staat echter meer ont vangen dan hij uitgeeft. De fiscale in komsten van de tentoonstelling zullen dus de 100 miljoen gulden ver over treffen. De schatting van 30 a 35 mil joen bezoekers is trouwens aan de lage kant gehouden. Daar de meeste paleizen en pavil joens reeds onder dak zijn, aldus de commissaris-generaal, is het thans zeker dat de Wereldtentoonstelling op 17 april 1958 volkomen klaar zal zijn. Er worden gedurende de periode van de tentoonstelling van april tot okto ber 250 internationale congressen ge organiseerd en de Russen hebben en kele dagen geleden medegedeeld, dat zij de beroemde kunstwerken van het Er mitage-museum te Leningrad naar Brussel zullen brengen. Men weet dat het Ermitage een unieke collectie Vlaamse primitieven bezit. Baron Moens deelde voorts mede, dat er zoveel kunstmanifestaties op het programma staan, dat elke uitvoering slechts eenmaal op het tentoonstel lingsterrein kan geschieden. Er volgen daarna echter veelal nog opvoeringen elders in België. In New York is bekendgemaakt, dat o.a. Yehudi Menuhin, Isaac Stern, de negersopraan Leontyne Price en het. symfonieorkest van Philadelphia op de tentoonstelling zullen optreden. Een kijkje in „België 1900een van de rustieke plekjes op de Brusseldie in april geopend wordt. grote Wereldtentoonstelling te Steekproeven bij onze Oosterburen (III) (Van onze reisredacteur) Wie een lichte mate van spot, onverschilligheid en onbeschaamd heid als een ware verfrissing wil ondergaan, beveel ik van harte aan van Bonn naar Hamburg te reizen. Want de hoofdstad van de Bondsrepubliek is een broeikas, waar politiek wordt gekweekt op provinciaalse kunstmest in plaats van op de gistende voedingsbodem van een metropool. Verstoken van de prikkel van de realiteit draaien diplomaten en ambtenaren, hotelportiers en pensionhouders er de nauwe kringetjes van hun dagelijks bestaan vol taaie plichtplegingen, zwaarvoetige beleefdheid en officiële keurigheid. Arriveert men daar entegen in de oude Hanzestad, dan heeft de kruier al vier radde grapjes gemaakt eer hij uw koffer heeft opgepakt en de halportier in het hotel converseert met u op voet van gelijkheid en een soort Amsterdamse wereldwijsheid. Monter trekt men dan 's avonds de stad in en krijgt haast de neiging de Reeperbahn, een soort Hamburgs Montmartre, als een glinsterend paradijs te zien, vol champagne, kaviaar en zwarte kousen. Dat is natuurlijk niet zo, de Duitse pret geldt eerder bier, worstjes en dikke dames. Maar zelfs als men achter de verblindende schittering van de lichtreclames het mottige pluche, de vermoeide prositutie en de versleten pornografische films van het havenamusement heeft ontdekt, blijft Hamburg een plezierige stad. Hamburg een venster op zee Het duurt nu niet zo lang meer of men zal een ..filter" kunnen drinken in een van de merkwaardigste bouwsels ter wereld: het ..Ato mium" op de Wereldtentoonstelling te Brussel. Hier ziet u een beeld van het 150 miljard maat vergrote ijzermolecuul in aanbouw. Sterke ontwikkeling als havenstad Niemand minder dan Paul Henri Spaak, de huidige secretaris-generaal van de NAVO en voordien Belgisch minister van Buitenlandse Zaken, heeft eens aangeduid, dat ook de slechte kanten van het leven een on misbaar onderdeel van de algemene Europese dierbaarheid zijn. Welnu in de schemerige straatjes van St.- Pauli hangt de sfeer van de „Dreigroschenoper" zo tastbaar, dat men ieder moment Macky Messer met zijn cohorte lichte meisjes en zakken rollers om de volgende hoek verwacht. Maar in de tijd, dat er in Duitsland door keurige burgers ernstiger vergrij pen werden gepleegd, heeft datzelfde Hamburg een reputatie van verdraag zaamheid en eigenzinnigheid behouden Misschien hebben die twee verschijn selen iets met elkaar uitstaande. Zeker is. dat Hamburg voor Duits land een open raam op de wereldzeeën is en dat er door dat raam altyd vrij wat frisse wind naar binnen is ge waaid. Men leest dat ook nu van de gezichten der Hamburgers, of zy nu arbeider zijn of tot de patriciërsklasse der reders of grote kooplieden behoren De eigenzinnigheid is gebleven, het predicaat Hanzestad door Hitier ver boden, is in ere hersteld en al over drijven de Hamburgenaren wanneer zij over de „vrijstaat Hamburg" spreken, hun stad is als „land" een volwaardig lid van de federale Bondsrepubliek en heeft dus een eigen regering. West- Duitsland stemde Adenauer, Hamburg koos zich om de eigenzinnigheid nog eens te onderstrepen een socialis tisch kabinet. Het Nederlandse wonde. Er is nóg een reden, waarom de Nederlander zich in Hamburg op zijn gemak voelt. In de schaduw van het Duitse „Wirtschaftswunder" komt hij zich elders wat kleintjes voor, in de havenstad aan de Elbe bespeurt hjj de veilige rugdekking van het feit, dal ..Duitslands andere haven", Rotterdarr geheten, veel groter en belangrijker is Het woord „Wirtschaftswunder" wordt door de Hamburgers dan ook met enir schouderophalen begroet, zij zien he' economisch wonder eerder in Rotter lam! Misschien is er in Duitsland geei tad zo zwaar door de oorlog getroffen als Hamburg. En niet alleen door de geallieerde bommenregens. Die schade was herstelbaar, is ook goeddeels her steld. Maar dodelijker was de politieke nasleep, de splitsing van Duitsland en de uitbreiding van de communistische machtssfeer in Midden-Europa. Eén blik op de kaart geeft de verklaring: Hamburgs binnenlandse waterweg, de Elbe, gaat na luttele kilometers de grens tussen West- en Oost-Duitsland vormen en buigt bij Wittenberge de Sovjetrussische zone in. Voor doorvoer naar West-Duitsland moet Hamburg nu van de spoorwegen gebruik maken, het ondervindt daarbij de forse con currentie van Rotterdam, dat de Ryn tot zijn beschikking heeft. Het tradi tioneel transitoverkeer naar centraal- Europa, vooral naar Tsjecho-Slowakije. is sterk in betekenis afgenomen. De communistische satellietstaten maken weinig gebruik van het goedkope Elbe- transport, omdat dit deviezen kost. en pogen autonoom te worden. Zo bouwen de Oostduitsers ten koste van grote bedragen de haven van Rostock op. Groot verschil De resultaten leest men uit de haven- cyfers. Hamburg haalt met pijn en moeite zijn vooroorlogs volume van 27 miljoen ton. Rotterdam verdubbelde het zijne tot 76 miljoen ton! De Ham burgers zeggen dan ook niet te begrij pen waarom de Rotterdammers zo'n drukte maken over de principekwestie van de zeehaventarieven. In Hamburg profiteert slechts 7 tot. 8 procent van uitzonderingstarieven. Zou men deze laten vervallen, dan zou Rotterdam er misschien eendriekwart miljoen by- krygen. De Hamburgers stellen daar entegen, dat zij ook het systeem van de Nederlandse Spoorwegen zouden kunnen volgen, die geheime tarief overeenkomsten met vervoerders slui ten. In West-Duitsland daarentegen zijn de spoorwegtarieven openbaar, zy worden zodanig gecalculeerd, dat zij, terwille van de Duitse Rijnhavens, de Rijnscheepvaart (en daarmee ook Rot terdam) niet beconcurreren. Geen dode stad Nu kan men bepaald niet zeggen, dat Hamburg al een dode havenstad is. Ten eerste heeft men in de haven alleen herbouwd wat men nodig had, ten tweede begint Hamburg als indus triestad op te komen, zodat het ook zijn deel in de economische welvaart krygt. Maar ergens in de Hamburgse achterhoofden huivert toch het schrik beeld van de dode steden aan de zee, van Lübeck bijvoorbeeld. Industrie is heel aardig, maar voor een stad, die traditioneel als toegangspoort voor het wereldverkeer heeft gefungeerd, bljjft overschakelen moeiljjk. Dat men nog niet wanhopig is, werd overigens wel bewezen door de koele ontvangst, die de Indonesische ambassadeur in Ham burg kreeg, toen hy een proefballonetje op kwam laten inzake de overschake ling van de Indonesische handel van Nederland naar de Bondsrepubliek!! Nog een toekomstzorg voor Hamburg is de Euromarkt. Men vreest dat die grote markt autarkische neigingen zal vertonen en zich met tariefmuren zal omringen. Evenals Rotterdam trouwens eist Hamburg voor de toekomst een liberale handelspolitiek voor de Euro- markt-landen, verwerpt het by voor baat een in zichzelf besloten zyn van de Europese markt. Maar boven alles hoopt Hamburg op hereniging van Duitsland en politieke ontspanning in Midden-Europa, die het zijn natuurlijk achterland terug zouden geven. Ner gens in West-Duitsland zijn de voor stellen van de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kennan en de Poolse minister Rapacki en de brieven van Boelganin met meer hoop begroet. „Met de Russen praten atoomvrije zone in Midden-Europa scheppen als voorloper van politieke ontspanning", men hoort het in Ham burg van hoog tot laag. Actieve persmonarch Dat telt, want in Hamburg zetelt Duitslands onomstreden persmonarch Springer. Zijn publiciteitsimperium om. vat onder meer dagbladen als „Die Welt" en het „Hamburger Abendblatt", en het weekblad a la „Time": „Der Spiegel". Springer heeft de laatste weken al zyn zware artillerie in stel ling gebracht tegen Adenauers oude beleid. Zyn redacteuren hamerden da- gelyks: „geen raketten.... praten met de Russen". De openbare mening was er al ryp voor. De bres die zjj in het Bonner bouwsel schoten, is in Ade nauers houding op de NAVO-conferen- tie in Parys, overduidelijk geworden. Mij zou het niet verbazen, wanneer Kroesjtsjef binnenkort de Ham burgse Herr Springer naar Moskou inviteert om een aantal aanlokkelijke voorstellen over de Duitsers uit te stor ten De Reeperbahn een Duits Montmartre

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14