fWT LAKENS 7.00 Militaire junta in Venezuela nam na staatsgreep bewind in handen WEERBERICHT GELUKKIG President Jimenez vlucht naar Dominicaanse republiek Peron poogt land te verlaten Parijs krijgt Amerikaanse steun voor 200 a 300 miljoen dollars Is de te Roosteren gevonden miljoenenschat wel een „schat*"? 96ste jaargang VRIJDAG 24 JANUARI 1958 No. 2934? LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: j. w Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Sln8Cl l' Leiden Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer t 7B0 pet kwartaai; 2 55 per maand. 069 per week Telefoon Directie en Administratie: 25011; Redactie 21507 Caribische zee 'TLAHT/SV- icjiro "«QHAIfTC -CAWJPANO^ BAROUISIMETO BARCELONA -TRUJILLO VENEZUELA Qmerioa 'gOrinöc0 bolivar caicara z> (°SANCHRISTOBAl :FRNANOO ELDOfiADcJ BRITS GUYANA Een juichende menigte heeft gisteren in Caracas uiting gegeven aan haar vreugde over het succes, dat een bliksemsnelle militaire staatsgreep in Venezuela heeft gehad. Door deze staatsgreep is een einde gekomen aan het op dictatoriale leest geschoeide bewind in dit belangrijke olieland van president Perez Jimenez, die inmiddels met zijn gezin naar de Dominicaanse republiek is gevlucht. Bij de opstand in de hoofdstad, welke dinsdag werd ingeluid met een algemene staking, zyn vele mensen om het leven gekomen. Men spreekt over vierhonderd doden en tweeduizend gewonden. Duizend politieke gevangenen zijn intussen uit de kerkers bevrijd. Nog een president is de dupe van deze staatsgreep: oud-president Peron van Argentinië die, zoals bekend, in 1955 in Venezuela asiel heeft gekregen en te Caracas verbleef. Hij zou thans pogingen doen om per auto naar Columbia uit te wijken of naar een van de andere Zuid- of Middenamerikaanse staten. De junta, welke het bewind heeft overgenomen, bestaat uit vjjf militaire leden en een drietal burgers. De leiding berust bij admiraal Larrazabel, een 45-jarige oud-marine-attaché in Washington en afstammeling van een oude Baskische familie. De junta heeft besloten alle officieren en onderofficieren, die op non- actief waren gesteld, omdat zij tegen de regering-Jimenez zouden samengezworen hebben, weer in het leger op te nemen. Larrazabel zegt meer vrijheid toe In een vraaggesprek met een corres pondent van het Franse persbureau AFP heeft admiraal Larrazabel ver klaard, dat vrije politieke partijvorming in Venezuela zal worden toegestaan. Slechts de communistische partij zal niet geduld worden. Ook garandeerde hij persvrijheid. Tenslotte zei hij, dat er vrije algemene verkiezingen gehouden zullen worden zodra de toestand gesta biliseerd is. Komende dagen kritiek voor Australische poolreizigers Vijf Australische poolreizigers treffen voorbereidingen voor een snelle tocht in noordelijke lichting door een ruig ysge- bied naar de ijsbreker „Thala Dan", die bij de Australische basis te Mawson in het Zuidpoolgebied op hen wacht. De komende dagen zullen kritiek zijn daar de Australiërs niet veel voorraden en tijd meer hebben, aldus heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, gisteren meegedeeld. De Australische groep heeft ten zuid oosten van Mawson een onderzoek in gesteld naar de dikte van het ijs. De Australiërs bevinden zich thans in een gebied, waar het ijs veel verrader lijke spleten heeft. De oppervlakte is zeer ruw en bedekt met sneeuw. Soekarno op Ceylon President Soekarno, die in Ceylon is aangekomen, had een onderhoud met de Ceylonse premier Bandaranaike. Van daag zal president Soekarno naar Rangoon vertrekken. (Advertentie) Winterweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen en nog slechts hier en daar enkele sneeuwbuien. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen. Vannacht aan de kust lichte, in het binnenland matige en plaatselijk wel licht strenge vorst. Morgenmiddag tem peraturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 JANUARI Zon op: 8.32 uur; onder: 17.14 uur. Maan op: 10.17 uur; onder: 23-37 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.33 en 18.45 uur. Laagwater te 2.14 en 14-33 uur. Advertentie) Het was niet alles onmiddellijk pais en vree na de staatsgreep. Op een me nigte, die opdrong naar het hoofdkwar tier van de geheime politie om de vrij lating van gevangenen te bespoedigen, werd gevuurd door een groep veilig heidsagenten. Vier personen werden ge- PARTIJ-VERKOOP witte flanellen 170 x 230, 1ste keus NATUURLIJK BIJ. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Mongolië geteisterd door zeer zware aardbeving Tass tneidt dat een gemeenschappe lijke Russisch-Mongoolse expeditie, die het gebied in Mongolië en omliggende landstreken, die op 4 december van het vorig jaar geteisterd zijn door een aard beving. verkent, daar de „hel" van Dante heeft aangetroffen. Professor Florentsof, een lid van de expeditie, heeft volgens Tass verklaard, dat sommige toppen van het Bogdomas- sief in de bergketen van Bogi Altai „zijn gescheurd en voor de helft zijn afge brokkeld". Op sommige plaatsen zijn de rivieren verdwenen en in andere streken zijn nieuwe rivieren ontstaan. In het centrum van de aardbeving bevond zich een kloof, die meer dan 250 km. lang en meer dan 20 meter breed is. Over slachtoffers wordt in deze Russische berichten niet gesproken. Bank 12 In de gisteren gehouden vergadering van de Raad van Commissarissen van de Amsterdamsche Bank N.V. is besloten i aan de eerlang uit te schrijven algemene j vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1957 een dividend uit te keren van 12% op de gewone aandelen I (onv Nederlandss uitgewekenen in Manilla Acht Nederlandse uitgewekenen zijn gisteren uit Djakarta in Manilla op weg j naar Nederland aangekomen. De uitgewekenen, allen bemannings- i leden van de KLM hebben gezegd, dat j zij gedwongen waren Indonesië te ver- laten wegens het stopzetten van dien- 1 sten. Het zijn Henk Alta. Ludovicus Kok. I Theunis Modder, Jan Verschoor, Johan- I nes Slykhuis, Jan Lievestro, Cornelis I Brumer en A. C Silvester. dood. De menigte, naar schatting 10.000 man sterk, viel toen het gebouw aan waarin zich naar schatting honderd man van de geheime politie bevonden. Die agenten, die aan het tierende publiek in j handen vielen, werden stevig afgetuigd. De toestand van sommigen hunner is ernstig Op collega's die konden ont-1 snappen, wordt lacht gemaakt ONRUST IN VENEZUELA Gevaar van crisis en werkloosheid en gehrek aan grondstoffen thans afgewend Verhoging van uitvoer (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk zal mogen rekenen op Ame rikaanse steun in verband met de financiële moeilijkheden, waarvoor het land zich sedert verscheidene maanden ziet gesteld. De missie onder leiding van Europeaan nummer één, Jean Monnet, geassisteerd door de hoge functionaris van het ministerie van Financiën, Schweitzer, die zowel een neef van de grote musicus Albert Schweitzer en van die andere filosoof Jean Paul Sartre is, werd met goed succes bekroond en een steun van twee a driehondrd miljoen dollars zou al zyn toegezegd. Parjjs had op 400 a 450 miljoen gehoopt. Volgens Amerikaanse persberichten zou de Franse regering met inbegrip van bedragen uit andere internationale particuliere en Europese bronnen zelf op een bedrag van 600 miljoen dollars mogen rekenen. De minister van Financiën en Natio nale Economie, Pierre Pflimlin, wiens nasm in het dialect van zijn geboorte land, de Elzas, zoveel als „pruimpje" moet betekenen, heeft op een perslunch gisteren verklaard, dat Frankrijk nu geen vrees meer behoeft te hebben voor een economische crisis en voor werk loosheid op korte termijn. De tekorten op de betalingsbalans kunnen nu ww- den opgevangen en gebrek aan grond stoffen zal niet meer te duchten zijn. In juni a..s hoopt hij de import, die nu vrijwel is lamgelegd, weer voor 60 pro cent te kunnen liberaliseren. Tegen on gemotiveerd optimisme meende de mi nister niettemin bij voorbaat te moeten waarschuwen Hij sprak van een econo misch zuurstofapparaat voor de Franse economie, dat nu door Monnet in wer king zou kunnen worden gesteld Hij kondigde voorts een nieuwe reeks maat regelen aan met het doel in 1958 de import voor 90 a 95 procent door de export te doen dekken. In dat verband zullen de exporteurs, onder het devies „verkoop meer Franse waar" nieuwe tegemoetkomingen in het vooruitzicht worden gesteld om zo de uitvoer zo snel mogelijk te verhogen Het hermelijnen ambtsgewaad van Koning Winter schept overal, op de meest onverwachte wijze schil derachtige sprookjesbeelden voor wie oog heeft voor deze aparte vorm van schoonheid. Dat blijkt ook uit dit kijkje op Alphen in de omgeving van de Molenvliet. Aandelen niet meer in register genoteerd (Speciale berichtgeving) De schat van Roosteren, n.l. een pakket aandelen ter waarde van een miljoen, welke zoals in een deel onzer vorige oplage vermeld, woensdag in een brandkast in het kasteel van Roosteren in Limburg werd gevonden, is thans veilig weggeborgen in de kluis van de Rot- terdamsche Bankvereeniging te Roermond. Het bestaan van de brandkast was aan de eigenaars van het kasteel* de heren Houben en Janssen uit Maasbracht en Jean Barbou van Roosteren uit Born, een der nazaten van de vroeger bewoners van het kasteel, bekend. Toen er nu in het kasteel werklieden met snijbranders kwamen, in verband met de omstandigheid dat het kasteel zou worden ingericht voor gerepatrieerden uit Indonesië, hebben deze eigenaars de arbeiders gevraagd de brandkast te openen. Dit is gebeurd in tegen woordigheid van de burgemeester en de Rijkspolitie van Roosteren. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Een recente foto van Prinses Ca roline van Monaco, genomen ter ge~ tegenheid van haar eerste verjaar- dag, met haar motder Prinses Gra- cia. CIGARETTES Ruim 88.000 nieuwe woningen in 1957 In het jaar 1957 kwamen in ons land meer nieuwe woningen gereed dan ooit in één jaar het geval was- Volgcns voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden vorig jaar 88-200 woningen- voltooid. Dit aantal ligt dus byna 20.000 hoger dan dat van het vorige topjaar 1954, toen 68.487 woningen gereed kwamen. Tot grote verbazing van de eigenaars bleken er zich in de brandkast te be vinden 300 aandelen van de Anglo Africa Produce Company en Commerce Colonial Congomaatschappij, welke ech ter niet meer zoals het onderzoek reeds heeft uitgewezen in het Belgi sche effecten-register genoteerd staan. Daardoor is het wel zeer problematisch geworden of er werkelijk sprake is van een gevonden „miljoenenschat" Zelfs wanneer nog blijken zou. dat de effecten waarde vertegenwoordigen, dan is het zeer de vraag of de eventuele eigenaars ze nog te gelde zullen kunnen maken, omdat er na de bevrijding immers een effecten-registratie heeft praats gevon den, waaraan de eigenaars zich, zij het ook buiten hun schuld, onthouden heb ben. In een ander vak van de brandkast trof men een aantal zilveren schalen aan en andere siervoorwerpen, waar van sommige met het familiewapen van de oorspronkelijke eigenaar van het kasteel, de familie Barbou van Roosteren. Ook lag er een Belgische krant bij: een nummer van de „Libre Belgique" uit 1933. Het gevonden zilver vertegenwoordigt echter geen overdreven waarde en de eigenaresse zal niet moeilijk te achter halen zijn. Langdurig onderzoek In 1934 is het kasteel door zijn oor spronkelijke bewoners, de familie Bar bou, verlaten, die eenvoudig is gaan wonen in Born. In 1938 kwamen er Nederlandse politietroepen in het I Kasteel, tijdens de oorlog werd het be- woond door Duitse soldaten en door de Duitse Arbeidsdienst. Daarna verleende het onderdak aan Amerikaanse en En gelse bevrijdingssoldaten, waarna het werd ingericht als kamp voor politieke delinquenten. Zelfs de Duitsers, die anders toch nog al graag speurden, heb ben de brandkast ongemoeid gelaten. Maar de Amerikanen moeten van het bestaan der brandkast hebben afgewe ten, want naast de brandkast heeft men ook Amerikaanse munitie gevonden. Merkwaardig is, dat de Amerikanen de brandkast onaangeroerd hebben gelaten, ofschoon ze met de Engelsen van alles gedaan hebben om de parketvloer en de kostbare lambrisering van het kasteel met revolverschoten en bajonetsteken te vernielen. Er wordt een naarstig onder zoek ingesteld naar de eigenaars van de effecten. De effecten zijn alle aan toon der gesteld, zodat het mogelijk moet I zijn na te gaan welke bank destijds de effecten heeft verhandeld. Men ont veinst echter niet, dat dit onderzoek nog i wel enige tyd zal vergen. tigheidshalve door de eigenaars in de vondst werd betrokken, niets meer van doen heeft. In elk geval is er ook geen sprake van een gevonden schat in de wettelijke zin van het woord, omdat de eigenaars niet alleen van de effecten, maar ook van het zilver wel te achter halen zullen zijn. Daarom mag ver wacht worden, dat het zilver terug gegeven zal worden aan de familie Barbou. Onder de zilveren bokalen bevindt zich ook o.a. nog een beker, welke vol gens de inscriptie door Jean Barbou van Roosteren in 1901 te Luik werd gewon nen tijdens een hondententoonstelling en dat de effecten, indien zij waarde vertegenwoordigen, ten goede zullen komen aan de eigenaar van de grond, de vinder en de Staat. Het kasteel Roosteren moet erg oud zijn. maar over zijn geschiedenis heeft men weinig houvast. In 1803 werd het eigendom van de familie Barbou. Waar schijnlijk is het heel vroeger een woon- burcht geweest ln minder veilige tijden. Civiele kwestie Het is intussen een civiele aangelegen heid, waarmee de justitie die voorzich- Kc'wijker pleegde inbraak in Huizen BLOEDEND NAAR HUIS GEGAAN (Speciale berichtgeving) In de cel van het politiebureau -te Huizen (NF.i rust tussen de smette loze witte lakens een 32-jarige Kat- wijikse zeeman. Hy is de man, die maan dagavond by een inbraak te Huizen flinke verwondingen opliep, toen hij een raam vernielde. Gis'teren is hij ten huize van zyn ouders in Katwyk gear resteerd. Door het vele verlies van bloed op de terugweg kon de politie zonder al teveel moeite zyn spoor volgen tot het Amsterdamse Centraal Station. Dank zy de spoorwegrecherche, die treinpersoneel aan een verhoor onder wierp, bleek al gauw dat hy in Amster dam op de trein naar Rotterdam was gestapt. Een der conducteurs had hem nog willen verbinden, doch hy weigerde ■iedere hulp. Vlak voor Lelden is hy evenwel van uitputting in elkaar ge zakt. Vergezeld door een arts Is hy per taxi van het station naar het zh n- huis gebraaht, waar de man werd i r- bonden De politie, die van het int nt op de hoogte was gebracht, nam hem j een verhoor af. De Katwyker vertelde ook hier weer, dat hy een ongeluk met zijn brommer had gehad in de omge ving van Huizen. De politae-arts had gisteren geen bezwaar tegen zyn arres tatie en overbrenging naar Huizen, mits hy echter kon rusten Dat gebeurt nu in de Huizer politiecel. Verdachte heeft de inbraak reeds be- Ikend. Hy had het weekend in Hulzen by zyn meisje doorgebracht. Ned. Bank verlaagt disconto met V2 De Ned. Bank heeft met ingang van 24 januari haar wisseldisconto verlaagd van 5 op 4 Ve Dividend Amsterdamsche

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1