F. K. Hellemink uit Leiderdorp werd 250.000ste bezitter televisietoestel Verrassend welkom der N.T.S. Duitsers ontdekten haringgrond de een nieuwe Ierse Zee 96«te jaargang Woensdag 22 januari 1958 Tweede blad no. 29347 Onverwachte charmante invasie De heer F. K. Hellemink, werkzaam in het stadhuis te Leiden als administratief ambtenaar A bij de Sportstichting en wonende aan de Kom van Aaiweg 23 te Leiderdorp, kocht in december een televisie toestel. Door ziekte duurde het enige weken, eer hij zijn nieuwe aan winst liet registreren, maar op 13 januari stapte hij toch het P.T.T.- kantoor aan de Boommarkt binnen om aan zijn verplichtingen te voldaan. Op dat moment had hij er uiteraard geen flauw vermoeden van, dat hij de 250.000ste geregistreerde bezitter van een televisie toestel werd. Dat bleef voor hem en zijn familieleden verborgen tot gisteravond, toen de Nederlandse Televisie Stichting hem voor het forum van alle televisiekijkers in het land een uitgebreid welkom toeriep. studio in Bussum voor het draaien van de even uitgestelde film. Grote belangstelling Buiten in de koude verdrongen zich vele belangstellenden voor de ramen om een glimp te kunnen opvangen van het geen zich in de kamer afspeelde. Men kon niet teveel zien. Beter verging het degenen, die de uitzending volgden via de toestellen, die door omwonenden voor de ramen waren gezet en waardoor het dus voor dorpsgenoten, die niet in het bezit van een televisietoestel waren, mogelijk werd dit Leiderdorps gebeuren van dichtbij te volgen. Boven op het huis van de heer Hel lemink wapperde een N.T.S.-vlag aan de televisie-antenne, die gelukkig geen storing veroorzaakte, zodat de familie in de huiskamer een dubbele sensatie beleefde. In de eerste plaats zag men zich plotseling en geheel onverwacht geplaatst als middelpunt van kijkend Nederland, maar bovendien en dat is slechts weinigen gegeven kon men zichzelf op het scherm volgen. Het is voor de familie Hellemink on getwijfeld een onvergetelijke avond geworden. Wim Horniiian hield Kenia lezing over De journalist Wim Hornman, die on langs met zijn echtgenote een reis van 40.000 kilometer door Afrika heeft ge- I maakt, hield gisteravond in de goed ge vulde foyer van de Stadsgehoorzaal een lezing. Hij sprak in het bijzonder over dat gebied van Afrika, waarin alle pro- j blemen, welke met het donkere wereld- deel verband houden, gekristalliseerd j worden, nl. Kenia. Ter inleiding besprak Wim Hornman in het kort de geografie van deze in Oost-Afrika gelegen Britse I kolonie, welke behalve 5'- miljoen zwarte inwoners nog 42.000 blanken en 157.000 Aziaten telt. Daarna schetste hij de sfeer in Kenia en vertelde hoe uit de Kikoe- joe-stammen de Mau Mau, een geduchte j geheime organisatie, is voortgekomen, j 0.m. zette Wim Hornman uiteen, dat I vrees, haat, wraak en vergelding de vier elementen zijn, waaruit de Mau Mau is j opgebouwd. Terecht werd deze organi satie, waarvan de leden alle wetten van menselijkheid overtreden, de gesel van j Kenia genoemd. Zeer groot is het aantal wreedheden, waaraan de Mau Mau zich I schuldig heeft gemaakt. De voorbeelden, die de spreker hierover gaf, lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Nadat Wim Hornman nog wat dieper in was gegaan op het rassenprobleem in Afrika, werden twee films vertoond. De eerste was een kleurenfilm over het negerleven diep in de rimboe en de laatste een rol prent over de Wim Hormans tocht. Zij nog vermeld, dat de avond werd georganiseerd door Het Boekhuis, in samenwerking met de uitgeversmaat schappij A. W. Sij'thoff alhier. Export siergewassen steeg met 5 procent UITVOER BLOEMBOLLEN RELATIEF MINDER TOEGENOMEN (Van onze Haagse correspondent) De export van siergewassen is in 1957 opnieuw gestegen en dit terwtfl de agrarische export als geheel iets te rugliep. Dit verheugende feit consta teerde gistermiddag dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, in een te Den Haag ge houden openbare bestuursvergadering. De toeneming van de export is relatief minder belangrijk dan in de eerste jaren na de bevrijding, maar toch is de totale export ten opzichte van 1956 gestegen met ruim 13 miljoen gulden, of bijna 5 procent. De bloembollenexport is gestegen van ruim 187 miljoen gulden tot bijna 193 miljoen gulden, een stijging met 3 pro cent. Hierbij moet in het oog worden gehouden dat de Franse invoerbeperkin gen de export van bloembollen naar dat land met 6.5 miljoen gulden deden dalen. BLOEMKWEKERS Tegen de verwachtingen in het begin van dit jaar in, is ook de export van bioemkwekerijprodukten weer toegeno men. Dr. Verhage noemde het uiter mate verheugend, dat deze export is gestegen van 48.9 miljoen gulden tot 53.4 miljoen gulden, of een stijging van 9 procent. Deze ontwikkeling bewijst dat ons land voor deze produkten een min of meer stabiele basis in de afzet heeft verkregen. BOOMKWEKERIJ De export van boomkwekerijprodukten gaf eveneens een belangrijke stijging te zien. Deze export steeg van 27.7 miljoen gulden tot 30.8 miljoen gulden of met 11 procent. De belangrijkste stijging ver toont de export naar West-Duitsland, Engeland, België en Luxemburg en andere Europese landen. De export naar de Ver. Staten liep verder terug en ook de export naar Canada gaf een daling te zien. In de Nederlandse export van siergewassen naar de Ver. Staten blijven de fytosanitaire maatregelen een grote hinderpaal vormen. Dr. Verhage vroeg zich af, of niet moet worden gezocht naar een basis voor overleg met de Amerikaanse organisa ties en autoriteiten om de bestaande weerstand te verminderen. Op 50 jaar oude Engelse haring-atlas De persdienst van het visserijbedrijf in West-Duitsland verstrekt wekelijks een communiqué, waarin vaak interessante artikelen ver schijnen. In het laatste nummer van deze uitgave staat te lezen dat de Duitsers een nieuw haringgebied in de Ierse Zee hebben ontdekt. De grote haringvangsten door Duitse schepen in dit gebied worden gemeld als een wereldschokkend feit van de laatste dagen. Neder landse vissersvaartuigen vingen echter al vóór Kerstmis 1957 hier grote hoeveelheden haring. Trouwens, reeds jaren trekken rond de jaarwisseling Nederlandse vissersvaartuigen naar dit gebied en lang niet altijd zonder succes. Voor de Nederlandse visserij was het enig opmerkelijke eigenlijk, dat de vang sten er dit jaar bijzonder groot waren En op het moment, dat de Duitsers met hun „ontdekking" komen, is de visserij er alweer een stuk minder geworden. De haring laat er zich lang zo rijkelijk niet meer vangen als de voorgaande weken. De Duitse visserij-persdienst schrijft onder de titel: „Duitse treilers ontdek ken nieuwe haringgrond" het volgende: Verrassend grote en in deze tijd van het jaar ongewone haring-aanvoeren vinden plaats in de Duitse visserijplaat sen. Midden in een rustige periode heb ben enige treilers van dé^ Duitse Noord- zeevloot in de Ierse Zee dichte haring scholen kunnen ophalen. Advertentie Zeer snelle groei Het aantal televisiebezitters in ons land groeit snel. In oktober j.l. werd het 200.000ste toestel ingeschreven en nauwelijks drie maanden later was dus het kwart miljoen vol. Het was voor de N.T.S. een aanleiding om de gelukkige een prettige verrassing te bereiden. In alle stilte werd een pro gramma voorbereid, dat gisteravond na het journaal direct werd uitge zonden. Toen gistermorgen op de Kom van Aaiweg de televisiemasten werden op gesteld begreep men in de omgeving al spoedig, dat er iets bijzonders aan de hand was. Zekerheid kreeg men echter eerst in de avonduren, toen geruime tijd voor de uitzending de Leiderdorpse Harmoniekapel een muzikale rondgang door het dorp maakte. Velen trotseer den de koude en gingen een kijkje nemen. Zij zagen vier televisie-omroep- sters verschijnen, die met de kapel voorop in een open landauer getrokken door twee schimmels naar de Kom van Aaiweg reden. Ook Siebe van der Zee was er bij. Het was een complete in vasie in de woning van de familie Hel lemink en in een oogwenk was de huis kamer omgetoverd in een studio. De vier omroepsters, Verti Dixon (VPRO), Karin Kraaykamp (VARA), Tanja Koen (NCRV) en Ageeth Scherphuis (AVRO) Afscheidsreceptie dr. mr. P. G. Knibbe De aftredende secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, dr. mr. P. G. Knibbe zal op vrijdag 31 januari a.s. des middags tussen halfvier en 5 uur in de vergader zaal der Kamer aan de Stationsweg een afscheidsreceptie houden. Mej M. A. Busé en de dames J. M. A. Broerse. J. J. C. de Goede. J. M. van der Kiev. C. W. F. L. Kramers, V. M. van der Sanden en de heren dr. G. Th. van Beusekom en H. M. J. W. J. Kortmann, allen alhier, zijn benoemd tot lid-secre taresse. resp. leden van de Staatscom missie, welke in 1958 belast zal zijn met h"-t afnemen van het examen ter verkrij ging van de akte Nijverheidsonderwijs N XII. Voor de woning van de heer F. A. Hellemink wuiven de televisie- omroepsters ten afscheid. Van links naar rechts Ageeth Scherphuis, Karin KraaykampVerti Dixon en Tanja Koen. (Foto L.D./Van Vliet) Hannle Lips van de KRO was ziek en kon dus niet aanwezig zijn ver- welkomenden de 250.000ste kijker en namen toen de taak van de huisvrouw over. Vele geschenken Maar eerst hadden zij een aantal ge schenken overhandigd. Niemand kwam met lege handen. Een chèque werd aan geboden, waardoor de heer Hellemink drie jaar gratis kan kijken, een televi sietafel werd geoffreerd, pantoffels kwamen op de proppen voor de heer des huizes, voor ieder lid van de familie Hellemink was er iets. Terwijl de taart werd aangesneden en de thee werd in geschonken, had Siebe van der Zee ge legenheid een praatje te maken met de familie. Het ging er bijzonder gemoede lijk aan toe en het hoogtepunt was wel, toen speciaal voor deze 250.000ste bezit ter een programmaatje uit de studio werd verzorgd door Jelle de Vries, die een toepasselijk liedje zong. Na een ge noeglijk half uurtje in de huiselijke kring was het echter tijd om afscheid te nemen. Alsof er geen zuilensysteem be stond kondigden de vier omroepsters gezamenlijk het einde aan van deze rechtstreekse reportage die werd ge regisseerd door Dick van Bommel, ter wijl de produktie in handen was van K. Rol en werd overgeschakeld naar de Advertentie Leef verstandig! Het is zaak om tocht en sterke af koeling te voorkomen. MAAR.... dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Bij verkoudheid E poeders, tabletten en cachets Ze helpen snel en afdoend, behouden lange tijd hun werking en veroorzaken geen vermoeidheid of versuffing. Zijn daardoor geschikt om tijdens hel werk te worden ingenomen. „Willem Ruys" vrijdag te Rotterdam Met één dag vertraging, omdat de vaart door het Suezkanaal ruim 36 uur gestremd was door het aan de grond lopen van twee tankschepen, wordt het m.s. „Willem Ruys". onder commando van commodore J. Roos. uit Wassenaar, nu vrijdagmorgen a.s. uit Indonesië en Malakka in Rotterdam venvacht. De ontscheping der bijna 800 voor Ne derland bestemde passagiers voor een groot gedeelte evacué's uit Indone sië zal om 9 uur aan de Lloydkade te Rotterdam een aanvang nemen, TbIIUW medicijn fé Mijnhardt's Zenuwtabletten Overval op bejaarde sigarenwinkelier Indringer met pook te lijf De Maastrichtse recherche heeft aan gehouden een mijnwerker uit Kerkrade wegens een poging tot roof en bedreiging tegen het leven. 's Middags was de man de sigarenwin kel van het echtpaar Bemelmans aan de Bosstraat binnengekomen, waar hij dui zend sigaren van een bepaald merk wenste. Deze waren in zo'n groot aantal in de winkel niet voorradig, en toen de bejaarde vrouw naar de achter de winkel gelegen keuken ging. om haar 77-jarige echtgenoot met de wensen van haar „klant" op de hoogte te brengen, volgde deze haar op de voet. In de keuken dreigde hü, de beide oude mensen met een klein model revolver te zullen neerschieten als ze hem geen f. 300 gaven. Het dodelijk verschrikte echtpaar liet zich echter niet helemaal uit het veld slaan, en de 77-jarige man greep, driftig gewor den door het benarde van zijn positie, een pook, waarmede hij de indringer te lijf ging. Deze, klaarblijkelijk ge schrokken van dit onverwachte verzet, retireerde, nog steeds het wapen op de oudjes gericht houdend. De recherche stelde direct na de aan klacht een onderzoek in, en kon aan de hand van een uitvoerig signalement, dat de oude heer had verstrekt, als verdacht van deze overval aanhouden een 27- jarige mijnwerker, een Tsjech, wonende te Kerkrade. Bij confrontatie herkende de winkelier zijn aanvaller, kwam spoedig tot een bekei politieverhoor leidde verder tot de aan houding van een 26-jarige fabrieks arbeider uit Maastricht. Samen hadden de mannen het plan voor deze roofover val beraamd. Het in beslag genomen wapen bleek achteraf een alarmpistool te zfjn. De beide arrestanten zullen voor de Officier van Justitie worden geleid. De tip. dat hier, afgezien van de traditionele haringgronden zoals Dog- gersbank cn Fladengrond, die in de dichterbij gelegen Noordzee liggen, een lonende visserij mogelijk is. danken zij aan de visserijgeleerde dr. Brandes. Deze heeft door jarenlange bestude ring van binnen- en buitenlandse vak literatuur. in een circa 50 jaar oude Engelse haring-atlas ontdekt, dat zich in deze tijd van het jaar veelvuldig dichte haringscholen in de Ierse Zee verzamelen. Enige rederijen waagden de sprong naar de onbekende visgronden in de Ierse Zee. En het was lonend. De trei lers deden vangsten zoals nog nooit in dit jaargetijde was voorgekomen. De treiler „Tübingen" opende de rij met 5500 centenaar. De tweede geluksvogel was de „J. Hinrich Wilhelms", die even eens meer dan 5000 centenaar van zijn reis meebracht. Reeds na de eerste trekken hadden de opvarenden aan boord van de trei lers gemerkt, dat zij haring van zeer goede kwaliteit in het net hadden En zoals te begrijpen viel verhoogde dat de vreugde om de goede vangst. Hiermede is de Duitse treiler-visserij aldus nog altijd het communiqué, een haringvnngplaats rijker geworden. Reeds laag placht de treilervisser de haring visserij te beëindigen, wanneer deze zich tot in het Engelse Kanaal had uitge strekt en dan tegen de jaarwisseling niet langer winstgevend was. Nu zullen de vissers de dichte haringscholen voor alles volgen tot in het St. George- Kanaal. Intussen hebben ook de treilers van andere landen de lucht gekregen van dc rijke vangsten der Duitse treilers. Uit België en Polen begeven zich de treilers eveneens op weg. om hun deel te krijgen in de hoorn van overvloed. Zeer tot ergernis van de Ierse vissers, die nu reeds alles in het werk stellen om eventueel hun visserijgrenzen tot een wijder gebied te kunnen uitstrek ken. Tot zover het communiqué van de Duitse visserjj-persdienst. Het is zonder enige twijfel, dat in de na-oorlogse ja ren de Duitse visserij een grote vlucht heeft genomen. Het is ook waar, dat de Nederlandse visserij, eens toon-aan- gevend voor geheel West-Europa, door allerlei omstandigheden aan belangrijk heid heeft ingeboet. Maar de Duitse voorlichting gaat beslist over de schreef, wanneer zij haar eigen visserij op deze wijze een pluim op de hoed probeert te zetten, die anderen toekomt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Leontlna Elisabeth, dr van N. G. Mens er. K M. Zwaan, Pieter Gerardus. zn van A C Buikstra en P. C. Hogervorst, Jan Hendrik, zn van H. C. Koetsier en P. Ho- gewoning. Johannes, zn van J. Franse en A van der Holst. Adrianus. zn van G. H. Schouten en W. P. H. Krijgsman. Jolanda dr van B J. Leget en A. A. G. Labordus. Marijtje Anna Lourentia. dr van J. G. Verhoeven en L. Rhijnsburger, Louren tia Anna Marijtje. dr van J. G. Verhoeven en L. Rhijnsburger. Erik, zn van P. de Haan en A. A. M. van Eijk. Erwin Jilles Matheus, zn van F. J. van Houten en A. M. C. van Deursen, Arie Albert, zn van J. P Mleremet en D. C. de Groot. OVERLEDEN Vele vragen over de helmenkwestie Het lid van de Tweede Kamer, de heer G. Ritmeester (V.V.D.) heeft mi nister Staf een lange lijst van vragen voorgelegd over de helmenkwestie. Wanneer de bewindsman deze 25 vra gen even uitvoerig als zij gesteld zijn zal hebben beantwoord, weten de Ka merleden en dus ook het Nederlandse volk alles over de opdracht voor de 1 produktie van 274.160 legerhelmen van Amerikaans model in juni 1952 aan de N.V. Verenigde Blikfabrieken („VerbJifa"), over de produktie zelf en over de keuringseisen. Reeds in oktober van het vorig jaar heeft het katholieke Kamerlid, de heer Koersen, de minister over deze zaak schriftelijke vragen voorgelegd. De heer Ritmeester blijkt niet geheel voldaan te zijn over de antwoorden, die de bewinds man toen gaf. Hy wil b.v. wel eens weten of het waar is, dat eerst in ok tober 1953 dus zestien maanden na het geven van de opdracht het mi nimum- en het maximumgewicht werd opgegeven aan de Verblifa. En dat op auer en deze 30 november 1956 weer andere gewich- spoedig tot een bekentenis. Het !f" ,het - - - dat door gloeiing van de helmen, die bevolen werd nadat spanningsscheuren waren opgetreden, het gewicht van de helm met 60 tot 80 gram afnam en dat de ter verbetering voorgstelde staal plaat van 1.6 cm. in plaats van de voor geschreven staalplaat van 1.16 cm. dikte niet mocht worden gebruikt? Voorts vraagt de heer Ritmeester hoeveel te laat de Verblifa met de op levering was en zo ja. welke boeten daar voor werden opgelegd. Kan de minister ook mededelen te wiens laste de onge twijfeld grote verliezen van deze par tijen komen, welke zeker niet in ge ringe mate zyn veroorzaakt door het geven van onjuiste en onvolledige voor schriften. Tenslotte wil de heer Rit meester wel eens weten of de order voor de fabricage van 137.000 stuks buiten helmen inderdaad is geplaatst bij een Duitse fabriek in de Westfaalse stad Ahlen en of de Verblifa nog gebruik heeft gemaakt van de geboden gelegen heid tot het maken van een offerte0 F.n aan welke fabricagevoorwaarden moeten deze helmen thans voldoen, op welke wijze is deze order uitgegeven en wie kan aansprakelijk worden gesteld, wan neer er ooit weer moeilijkheden optre den? Nog 150 ontslagen in Haagse bouwwereld Zeventig der ontslagen Haagse bouw vakarbeiders hebben zich gisteren ak koord verklaard met de voorwaarden der zes grote bouwbedrijven en zijn opnieuw in dienst getreden bij de fa. Van Wijnen. Door het slechte weer vielen zij, gelijk alle andere bouwvak kers op de Haagse werken, gisteren in de vorstverletregeling. Zoals men weet betalen de zes grote bouwbedrijven sinds 1 januari geen zwarte lonen meer, doch normale garan tie- en tariefionen, daarop is een lang- zaam-aan-actie en een proteststaking van een half uur gevolgd. Het effect was, dat 284 bouwvakarbeiders, die zich per soonlijk niet met de normale voorwaar den akkoord verklaarden en de lang- zaam-aan-actie wilden doorzetten, ont slag kregen. Van deze 284 ontslagen arbeiders zijn ruim 100 op hun mening teruggekomen. Zij hebben stuk voor stuk verklaard nor maal tegen normaal loon te zullen wer ken en zijn daarom weer in dienst genomen. Op het ogenblik is het aantal ontsla- I gen arbeiders nog 150 a 160, aldus j mededelingen van werkgeverskant. Kwestie rond claimhandel „Koninklijke" Spoor in moordzaak Maria Kriek De politie van Colchester heeft, naar zjj vermoedt, een spoor gevonden in de moordzaak Maria Kriek. De politie heeft met bloed bevlekte kleren gevonden, die naar zij aan neemt met de moord op het Neder landse meisje in verband staan, het waren burgerkleren. De politie heeft de gevonden kleding stukken naar het politielaboratorium van Scotland Yard gezonden voor on derzoek. Overigens meent de politie, dat er waarschijnlijk verband bestaat tussen de moord op Maria Kriek en een overval, die maandagavond is gepleegd op de 23-jarige Valerie Perkins in Hadleigh, niet ver van Colchester. Zij werd aan gevallen en aan een boom gebonden In een sneeuwstorm. Zy wist zichzelf te be vrijden en in veiligheid te brengen. De politie heeft een kordon getrokken om het bos. waar mej. Perkins werd over vallen. „Wij behandelen de twee zaken als afzonderlijke onderzoeken, maar be schouwen ze niet los van elkaar", aldus een woordvoerder der politie. Filiaalhouder lichtte voor f19.000 op (Speciale berichtgeving) De Beverwijkse politie heeft een Beverwijker, filiaalhouder van een kle dingbedrijf te Haarlem, aangehouden en ingesloten, verdacht van verduistering van f. 19.000. De verduisteringen zou hij in de afgelopen vijf jaar ten nadele van zijn werkgever hebben gepleegd. De mal versaties kwamen tijdens een bedryfs- controle aan het licht De filiaalhouder heeft tijdens een ver hoor door de politie een en ander be kend. Hij is inmiddels ook voor de officier van Justitie in Haarlem geleid. Mr. dr. F. L. H. Regout Commandeur Oranje Nassau Bij K.B. is bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau mr. dr. F. L. H. Regout, lid van de Eerste Kamer en oud-voorzitter van de Mijnraad. Deze onderscheiding is de heer Regout ver leend wegens zijn grote verdiensten voor het mijnwezen in ons land als voorzitter van de mijnraad, welke functie hij be kleedde van 15 september 1945 tot 15 september 1957. Gistermorgen heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijl stra. de heer Regout in zijn departe ment ontvangen en hem de versierselen behorende bij deze onderscheiding uit gereikt. Welpen van prinselijke leeuw op één na dood (Speciale berichtgeving) Met de vyf leeuwewelpen, die in Diergaarde Blijdorp te Rotterdam zijn geboren en waarvan de vader Gabdia, de leeuw van Prins Bernhard was.heeft men geen geluk gehad. Vier welpen zijn reeds overleden en het staat te be zien of de vyfde, die zich bij de moe der. Bigone, bevindt, in leven kan worden gehouden. De ooi-zaak van het Sterven van de leeuwtjes ligt beslist niet bij dp honde moeders. Deze hebben hun „pleegkinde ren" bijzonder goed verzorgd. K e r k e I ij k 1 joven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rljsoord H. Bossen broek te Deil (Geld.) Bedankt voor Mantgum (toez) S. Krlkke te Schlngen (Fr.). voor Neder-Langbroek (toez.) J. Wieman te Oudewater voor Rheden-de Steeg W. H. den Ouden te Harllngen. GEREF. KERKEN Beroepen te Leek (Gron.) en te Luttel- geest H. Rlezebos te HIJlaard te Urk (3<*e pred. pl.) H. Veenstra te Veenwoud- De Vereniging voor den Effentenhan- j sterwal. del heeft nader bepaald, dat met IMPORTEUR GRUNDIG IN GELIJK GESTELD (Van onze Haagse redactie) De president van de Haagse Recht bank heeft de importeur van Grundig. de Amsterdamse firma „Jobo". in het gelijk gesteld ten aanzien van zijn vor dering tegen een V oorsohotense radio- handel. De importeur had in kort ge ding geëist, dat gedaagde verboden zou worden gebruik te maken van het merk „Gint". dat op Grundig-radio's is aan gebracht en waarop „Jobo" als officiële importeur en eerste gebruiker de al- ingang van woensdag 22 januari noteringen van claims van aandelen N.V. Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij resp. certificaten daarvan kunnen geschieden met een marge van een cent. De burgemeester van Leiderdorp, i die het echtpaar Hellemink k de heer K. van Diepeningen in het gelukwensen. in, 26Sjaar,7man.r' man' J' van der Bre®" j ttiiddenj was een van de eersten. (Aanvankelijk was voorgeschreven, dat de notering van claims „Koninklijke" zou geschieden met een marge van 5 cents. Gistermiddag bleek echter, dat vele transacties ofwel niet tot 'stand konden komen, ofwel met verlies werden afgesloten, omdat een marge van 5 cents I per notering te groot bleek te zijn. Voor posten zoals gistermiddag werden ge vraagd of aangeboden, t.w. ter grootte van 10.000 claims elk. konden partijen niet tot elkaar komen, als gevolg van dit marge voorschrift. Deze marge liet vaak de limite. waarop de transactie moest rworden uitgevoerd, niet toe. Teneinde leenrechten zegt te hebben. De recht- cliënten niet teleur te stellen werden de banfcpresident wees vonnis conform transacties toch uitgevoerd en werd deze eis en besliste dat gedaagde van soms verlies geïncasseerd. Tijdens de heden af per overtreding een dwangsom claimhandel van gistermiddag vormde van f 250 zal moeten betalen, terwyl I deze kwestie een druk onderwerp van iFoto L.D./Van Vliet) hiJ ,tevens werd veroordeeld in de kos- I gesprek ter beurze Het beursbestuur Iten van het geding, begroot op f.125.—. Iheeft daarin nu wijziging gebracht). CHR. GEREF. KERKÉN Beroepen te Sassenhelm A. H. SchlD- pers te Hlllegom. H BAPT. GEMEENTEN Drietal te Groningen-Noord H. van der Werf te Emmen. G. W. Tijman te Stads kanaal en Ph. Lindeman te Sneok PREDIKANT WOEDT LERAAR Ds. A. A. Leenhouts. geref predikant te Castrlcum. Is benoemd tot leraar gods dienstonderwijs aan het Chr. Lyceum te Amsterdam, welke benoeming hl) heeft aanvaard, waarom hll het predikambt heeft neergelegd. Ds Leen hou ts was pre dikant b(J de Geref Kerken van Vlagt- wedde. Heerénveen. Enschede en Soest en tertrok In 1954 vandaar naar Castrlcum DR. H. J. HAK MET EMERITAAT Dr. H. J. Hak. de nestor van de her vormde predikanten van Arnhem, is voornemens 1 mei met emeritaat te gaan wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Hij studeerde te Leiden theologie en aanvaardde in 1918 het predikambt ie Maasdam. Hij diende de gemeenten van Domburg en Alkmaar en verbond zich 14 mei 1933 aan zyn tegenwoordige ge meente.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3