Dr. A. A. Kampman naar Turkije Leven en werk van Sigrid Undset Het aantal woningzoekenden in Wassenaar bedraagt thans 766 De Nobel's Ned. Kamerkoor zong ie DINSDAG 21 JANUARI 1958 Ter versterking van Nederlands-Turkse culturele betrekkingen Naar wij vernemen is dr. A. A. Kamp man, directeur van het alhier gevestigde Nederlands Instituut voor het Nabije j Oosten, in het kader der Nederlands- Turkse culturele betrekkingen uitgeno digd in 1958 een aantal colleges en voor drachten in Turkije te komen geven. Het ligt in de bedoeling een drietal colleges I te geven voor de litteraire faculteit der universiteit te Istanbul en twee voor drachten te Ankara onder auspiciën van het Turks Historisch Genootschap. Bo- venna. Dr. Kampman gaf in april-mei 1957 tydens een reis door het nabije Oosten voordrachten aan de universitei ten te Beirut en Damascus, alsmede te Teheran en Istanbul. Het ligt voorts ln de bedoeling de uitzending van Neder landse geleerden naar Turkije en het Nabije Oosten te stimuleren, waarom trent besprekingen gevoerd worden. Het blijkt, dat er voor de geschriften van Nederlandse wetenschapbeoefenaren een steeds groeiende belangstelling in Tur kije en het Nabije Oosten bestaat. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle (4e pred. pl.) E. J. Wasslnk te Buseum te ZwJJndrecht (3e pred. pl.) H. J. van Duinen te Willem stad. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer M. Drayer te Drachten en P. Op den Velde te Hllver- sum-O. te Hengelo (O.) D. Coppoolse te Kornhorn ten M. Vlletetra te Eemdijk te Rotterdam-Krallngen P. Op den Velde te Hllversum-O. en H. Toorman te 's- Gravenhage-C. Leidse huisvrouwen bijeen Bestedingsbeperking doet zicli gevoelen By het hoofdstuk Volksgezondheid van de memorie van antwoord van B. en W. van Wassenaar is een staatje gevoegd waaruit blijkt, dat het totaal van de gega digden voor woonruimte in 1957 met 77 is gestegen en volgens de stand op 15 december 766 bedroeg. De meesten van deze gegadigden zijn onvoldoende gehuisveste gezinnen, maar onder hen zijn ook 257 jonggehuwden en huwenden, die nog nooit een eigen woning hebben gehad. Dr. A. A. KAMPMAN vendien zal dr. Kampman tijdens zijn verblijf te Istanbul een spreekbeurt vervullen in de serie wetenschappelijke voordrachten van het nieuwe Neder- f landse Historische Instituut aldaar, waarvan de opening op 31 maart 1958 zal geschieden. Zijn colleges zullen han- i delen over de rol der Nederlanders in het Ottomaanse rijk, waarbij bij inzon derheid het diplomatieke materiaal uit het archief van de ambassadeur Calkoen uit de eerste helft der 18de eeuw zal behandelen, met welks publikatie hij is belast. Dr. Kampman, die naast het directo raat van het instituut te dezer stede ook i de functie van curator van het nieuwe Nederlandse Instituut te Istanbul ver vult, heeft sinds 1945 een rol gespeeld bij het tot ontwikkeling brengen van de culturele betrekkingen tussen Nederland en het-Nabije Oosten. Verscheidene ge leerden uit deze landen bezochten onder I auspiciën van het Instituut voor het I Nabije Oosten de andere instellingen in ons land voor het geven van colleges en voordrachten, zoals prof. dr. K. Bittel I (in 1953) en prof. dr. U. Bahadir Alkim I (in 1954) uit Istanbul, prof. Emir Mau rice Chehab uit Beirut en prof. dr. Ba Mazar uit Jeruzalem (in 1955), prof. dr. L. Keimer uit Cairo (in 1956) en prof. dr. S. Abdul Hak uit Damascus (in 1957). Van Nederlandse zijde werden voorts o.m. (uitnodigingen gericht 'tot dr. Nadj Al- Asil, de directeur-generaal van de Oua- iheidkundige Dienst te Bagdad, oud-mi- nister van Buitenlandse Zaken van Irak en prof. dr. Zeki Velidi Togan, hoog leraar te Istanbul, een der meest voor aanstaande wetenschappelijke figuren in Turkije. In april en mei 1956 gaven prof. dr. A. W. Byvanck en mevrouw dr. L. By- I vanck, privaat-docente te Leiden, voor- drachten en colleges te Ankara en Istan bul over de Etruriërs, de Romeinse ar- 'chaeologie en de keizermozaïeken te Ra- Vier Hagenaars voor de Leidse kantonrechter Een Haagse vertegenwoordiger had op 12 november J.I., met zijn auto rij dende over de Rijnsburgerweg, het verkeer ernstig in gevaar gebracht. Hij was tegen een verkeerszuil opgereden en had deze geheel vernield. Volgens ver dachte, die zich gisteren voor de Leidse kantonrechter moest verantwoorden, was hij afgeleid, maar getuigen zeiden, dat hij, om een sigaret aan te steken, zijn stuur had losgelaten. De vertegen woordiger gaf toe, dat hij een sigaret uit een pakje had genomen, maar ver klaarde, dat hij daarop was afgeleid. De officier van Justitie, mr. Van der Schans - achtte het een gelukkige om- standigneid, dat deze onvoorzichtigheid I op de drukke verkeersweg nog zo goed was afgelopen. Hij eiste f. 50 boete of 25 dagen. De plv. kantonrechter mr. De iCler veroordeelde verdachte tot f. 40 boete of 20 dagen. Een veehouder uit Den Haag stond te recht, omdat hij op 19 nov. j.l. te Voor schoten varkens had vervoerd, ofschoon hij daarvoor geen vergunning had. Bo- Ivendien deugde de stuurinrichting van zijn vrachtauto niet: er was een speling [van niet minder dan negentig graden! Voorts ontbrak er een kenteken aan de auto. De officier van Justitie mr. Van der Schans eiste f. 40 boete of tien da gen en tweemaal f. 10 of tweemaal vier Idagen. De plv. kantonrechter mr. De jKoning veroordeelde verdachte tot f. 50 'boete of vijftien dagen (voor defecte (stuurinrichting) en tweemaal f. 10 boete I of tweemaal 4 dagen. Toen een Haagse vertegenwoordiger op 19 nov. j.l. met zijn auto rijdende op Rijksweg no. 4 onder Oegstgeest, te wei nig afstand had bewaard, was hij, toen zijn voor-rijder moest stoppen, tegen diens auto opgebotst, waardoor f. 75.- schade was ontstaan. De officier van (Justitie mr. Van der Schans, eiste f. 75 of 25 dagen. Verdacht^ verklaarde zelf ook schade te hebben opgelopen. De plv. kantonrechter mr. De Koning veroor deelde verdachte tot f. 50.- boete of 20 dagen onder toekenning van f. 50 scha devergoeding aan de gedupeerde voor rijder. Een wielrijder uit Sassenheim had op 27 nov. j.l. waarlijk niet over gebrek aan geluk te klagen. Een Haagse chauffeur pasteerde hem met zijn vrachtauto met stenen in de Hoofdstraat. De ijzeren beugel, welke de stenen bijeen moest houden, bleek niet goed bevestigd te zijn jen was op dat ogenblik losgeslagen. De wielrijder werd niet ernstig gewond, maar zijn fiets was beschadigd, waar voor hij civiele vordering van f. 24.50 indiende. De officier van Justitie mr. Van der Schans eiste f. 40 boete of 20 Idagen. Uitspraak: f. 25 boete of tien da gen met toekenning van de vordering ven de wielrijder. LEIDSF OPPERMAN VIEL VAN ACHT METER HOGE STEIGER I (Van onze Haagse redactie) Een 29-jarige opperman uit Leiden is gistermiddag op een bouwwerk aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag [van een acht meter hoge steiger geval len Met klachien over p\jn in de rug is 'hij in het Ziekenhuis Zuidwal opge- i tomen, I De thans in aanbouw zijnde 135 woningwetwoningen, waaronder ook voor grote gezinnen, zal wel een opschuiving en een vermindering van de woningnood geven, maar de toestand is nog verre van gezond. B. en W. delen mee, dat een plan gereed is voor 268 woningen ten noordwesten van Deyleroord. De be doeling is, dat al die woningen in 1959 gereed zullen komen, maar dan zullen er geen bezwaren van de minister moeten zijn tegen de te hoge bouwsom, zoals aanvankelijk ten aanzien van de 135 woningen thans in aanbouw. PESSIMISME Zo optimistisch ten aanzien van deze woningbouw zo pessimistisch uiten B. en YV. zich ten aanzien van andere nodige voorzieningen. Van de werken, welke naar hun me ning ten gevolge van de bestedingsbeper king voorlopig vrijwel zeker niets zal kunnen worden uitgevoerd, noemen zij de verbetering van de gymnastieklokalen van de openbare scholen I en II, de garage met bovenwoningen aan de Schouwweg (bestemd voor de politie voor een betere bewaking), de riolerin gen Kievietsduin, Rijksdorp en Raap- horstlaan, een brug in de Stadhouders- weg, een voetpad langs het Wassenaarse Slag, de verbetering van de Papegaaien laan. het nieuwe politiebureau, het uitdiepen van de Veenwatering. Verder noemen zij een brug over de Zijlwatering in de Groeneveltlaan en een gymnastiek lokaal bij de u.l.o. school, ten aanzien waarvan alles in het werk moet worden gesteld om de uitvoering alsnog door gang te doen vinden. Voor het onderwijs moet ingevolge reeds genomen raadsbesluiten nog veel worden gebouwd. WATERLEIDING Toen destijds het waterbedrijf werd gesticht, werd niet gerekend op een grote uitbreiding van de bebouwing in het zuiden van de gemeente en werd het buizennet in die richting wat de door snee van de buizen betreft te krap geprojecteerd, wat bij een groot water verbruik in de zomer veel narigheid geeft. Blijkens de memorie van antwoord zal hierin nog vóór de aanstaande zomer worden voorzien. De afdeling Lelden van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen kwam voor het eerst in het nieuwe jaar bijeen. De bovenzaal van ..Het Gulden Vlies" was tot de laatste plaats bezet toen de presi dente, mevrouw C. Hageman—Verhagen, gistermiddag de vergadering met een kort woord van welkom opende. Zij twij felde er niet aan of ook in 1958 zal het ledental zoveel mogelijk uitgebreid wor den. Als spreekster was voor deze mid dag uitgenodigd mevrouw Marijke van Raephorst. Voor de pauze behandelde zij het leven en de moderne romans van de Noorse schrijfster Sigrid Undset en daarna meer in het bijzonder het boek „Kristin Lavransdochter". Sigrid Und set heeft het op het gebied van de lite ratuur zeer ver gebracht en de waarde van haar werk is dan ook ongemeen LEIDERDORP LEIDERDORPSE DAMCLUB. Uitslagen wedstrijden persoonlijk kampioenschap Leiderdorp: A. v. d. ZwanC. H. Deegenaars 02, J. v. SandijkS. Tienstra 20, P. v. d. ZwanA. Bloemenduub 20. J. v. San- dijkD. Hassefras 02, C. VerweijL. Matse 02, D. Hassefras—A. Spies 20, D. HassefrasC A Deegenaars 02, H. v. d. VechtS. Tienstra 0—2, Abr. DorsmanA. v. d. Zwan 20, L. Matse A. Bloemendaal 20, P. v. d. Zwan A. Spies 0—2. S. Tienstra—A. v. d. Zwan 02. C. A. DeegenaarsH. v. d. Vecht 20, J. v. SandijkAbr. Dors man 20, D. HassefrasC. de Koning 1—1, A. Spies—L. Matse 0—2. H. Ver hoogtA. Bloemendaal 20, A. Diese- raadC. Verweij 02. J. v. Sandijk heeft de leiding met 12 pnt. uit 7, gevolgd door C. A. Deege naars met 10 pnt. uit 6. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes H. M., zn van H. M. Voordouw en M. van Zijp, Maarten H. M., zn van A. J. M. Louman en M. van Bak- kum, Felke P. H.. zn van G. W. van Deu ren en G. Cammenga, Johannes, zn van J. Boelee en S. van Leeuwen, Joost J., zn v. J. van Dljke en D. Mulder. Getrouwd: J. E. Hoogervorst en A. W. van Hartevelt. OEUSTGEES1 Gebruik van elektriciteit De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting hield gisteravond in de zijzaal van de Willem de Zwygerkerk haar eerste bijeenkomst ln 1958. In haar openingswoord zette mevrouw P. H. Smits-Witvliet de plannen voor dit jaar uiteen. Verschillende lezingen en cursussen staan op het programma. Ook zal er bij voldoende deelname, zo spoedig mogelijk, een cursus naaien en een cursus gezinsbegroting beginnen. Na deze inleiding sprak mevrouw J. A. M. van Hessen-Addeson over „De veilige weg naar comfort in uw woning", een causerie, die handelde over het gebruik van elektriciteit. In deze tijd waarin wij zo met elek triciteit vertrouwd zijn zijn we ons dik wijls niet bewust van de gevaren, die ln het onoordeelkundig gebruik ervan kun nen schuilen. Daarom geeft de vereni ging van exploitanten van elektriciteits bedrijven in Nederland deze voorlich ting. Mevrouw van Hessen behandelde met behulp van het flanelbord het ontstaan van de elektriciteit uit steenkool en de weg, die via boven- en onder grondse kabels naar de woningen wordt afgelegd. Doordat alle centrales ln Ne derland zowel aan een onderling net als aan de buitenlandse netten zijn vastge koppeld, geschiedt de stroomlevering zo economisch en goedkoop mogelijk. Voorts behandelde zij de weg, die de stroom in huis aflegt. Zij wees op het nut van goede smeltveiligheden en het grote gevaar, dat het zelf repareren van deze patronen oplevert. Van groot be lang is ook het gebruik van goede lei dingen, stopcontacten, snoeren en scha kelaars. Dit wordt in het dagelijks le ven nog te dikwijls verwaarloosd. Aan de hand van voorbeelden kon men zien hoe het niet en hoe het wel moest. Ook de aarding van stopcontacten in vochtige ruimten laat nog veel te wensen over,, terwijl dit toch wel één van de belang rijkste punten is voor het veilig gebruik van elektriciteit. Tot slot vertelde me vrouw van' Hessen het een en ander over de Kemn (kevring van elektrotechnische materia':'e Arnhem) Na en tUdenS deze leerzame causerie was er gelegenheid tot vragenstellen, waarvan men danübaaf VOORSCHOTEN Gemeente telt 12718 inwoners Er zijn 485 woningzoekenden Burgemeester C. J. van der Hoeven van Voorschoten heeft in zyn nieuw jaarsrede erop gewezen, dat het veel vreugde en voldoening kan geven een rol te mogen spelen te midden van de groeiende activiteit en het intense leven in de „Randstad Holland" zo lang wjj er ons van bewust blijven, dat het begrip „Randstad Holland" steeds meer ons leven en handelen bepaalt. Maar we mogen ons niet zo zeer ln de greep van dit begrip laten brengen, dat wij ons door de gebeurtenissen la ten overrompelen en ons willoos laten meeslepen. Na een opsomming te hebben gegeven van grote problemen daarmee verbon den, maar ook van de kleinere proble men, waarmee het gemeentebestuur in het afgelopen jaar te maken had, ging burgemeester Van der Hoeven dieper in op de financiële situatie. Lange tyd heeft de kaspositie van de gemeente moeilijkheden ondervonden, en thans is deze een dagelijkse zorg voor het col lege. Het totaal der vlottende schuld van de gemeente bedraagt thans reeds f 2.66Ó000,—Toch steekt de financie ringspositie van Voorschoten nog niet ongunstig af tegen die van andere ge meenten. Uit de jongste nationale woningbouw lening hoopt de gemeente een bedrag van f223.000,— te krijgen, bestemd voor de bouw avn een nieuwe r.-k. lagere school en bovendien f670.000—, waar bij het college bovendien nog de mid delen hoopt te ontvangen voor het bouw rijp maken van het derde deel van de Vlietwijk. Ook stonde de burgem. uitvoerig stil bij de B.B. de blokbescherming kwam op 50% van de geraamde sterkte, de totale bezetting kwam op ongeveer 80%. Bo vendien kwam de bedrijfsbescherming op gang. De stand van zaken geeft wel voldoening, als is ze nog niet voorbeel dig. Komend op de vrijwillige brandweer, die een pluim op de hoed kreeg, ver telde spr. dat de laatste ernstige brand heeft aangetoond, dat de bruikbaarheid van de brandspuit zodanig is vermin derd, dat in 1958 de aanschaf van een nieuwe spuit ernstig in overweging ge nomen zal moeten worden. Ten aanzien van de gebeurtenissen ln Indonesië merkte burgemeester Van der Hoeven op, dat het niet gebeuren mag, dat het medeleven van korte duur ls. INWONERTAL Bovendien had spr. aan de leden van de raad een overzicht in cijfers doen toekomen van het jaar 1957. Daaruit putten wy enkele interessante gegevens. Het inwonertal werd op 1 januari J.l. vastgesteld op 12.718, dat is 413 meer dan op 1 januari 1957. Er werden 268 geboorten ingeschreven en 68 gevallen van overlijden: 65 huwelijken werden voltrokken en 5 echtscheidingen inge schreven. Over het onderwijs vinden we in dit overzicht de volgende cyfers: aantal leerlingen lager onderwys: 1816 <in 1956 1741); Uloscholen 219 (in 1956 130) kleuteronderwijs 494 (in 1956 504). Het teruglopen van 'dit aantal werd veroor zaakt door de kleuteronderwijswet, waar door de kinderen van 4 jaar moeten zijn voor ze op school mogen komen. WONINGZOEKENDEN Per 1 januari stonden 485 gevallen als woningzoekend ingeschreven, dat is 44 meer dan een jaar geleden; begin 1956 bedroeg het 449, waaruit dus te conclu deren valt, dat 1957 aanmerkelijk slech ter was dan 1956. In 1057 kwamen 108 woningen gereed ((in 1956 197; in 1955 77). Met de bouw van 107 woningen in Vlietwijk werd een begin gemaakt- In 1957 kwamen in Voorschoten 246 aanrijdingen voor tegen 205 in 1956. Daarvan waren er 55 met lichamelijk letsel (66). 3 met rodelijk afloop (2) en 4 in dronkenschap (7). Het totaal aan tal processenverbalen liep op van 1378 tot 1552. De Regionale Afdeling van de Ver eniging A.V.O.. omvattende de gemeen ten Rijswijk. Voorburg, Leidschendam en Voorschoten, organiseert op vrijdag 24 januari om 8 30 uur 's avonds een propaganda-avond, in het jeugdgebouw „Fjord" in Voorburg (Zwartelaan 24), waar dr. N. Roelofs. arts te Den Haag een causerie zal houden over „Polio, voor- en nazorg, een actueel probleem". BURGERLIJKE STAND Geboren: Irma M„ dr van S. Kukler en M Bakels, Hendrlka J. W., dr van F. V. J. van den Berg en H. M. van den Berg. Eli sabeth M. C„ dr van P. J. Beekman en A. M. M. Hof, Robert H. P., zn van P. F. Groenendijk en C. C. J. van den Berg. Ly- dla T., dr van H. M. C. van RooJj en J. J. W. de Ruiter. Anthonlus W.. zn van P. H. H J. Querreveld en M. Christiaanse. Pe trus A. J. zn van J. P. Peeters en P. M. Wohrmann, Arle, z nvan H. J. Heljmans en J. M. van Glnkel, Gerrit. zn van W. v. d. Leeden en A. van Woerkom. Ondertrouwd: J. H. vand er Krogt en P. J. van der Meer; F. J. van Hest en E. L. M. Duynstee, L. W. Nouwens en C. J. Raap horst. Getrouwd: J. P. van der Meer en G. M. Borsboom. Overleden: J. F. Mechelse, 39 laar, echt genoot van H. P. Bontje; A. M. J. Romeljn 92 Jaar. echtgenote van J. Hoogeveen. A. A. Owel. 60 jaar. echtgenoot van H. Blans- Jaar, A. H. J. Hansen. 56 jaar, echtgenoot van L. A. M. Elllgens, F. M. M. Groene- wegen, 14 dagen, K. F. Kabbedijk, 55 Jaar echtgenoot ven A. J. A. Wytenburg, J. A. Meeuse, 72 Jaar, echtgenoot van S. M. Ad- vokaat. WARMOND Loop der bevolking In de loop van het ja-ar werden 91 kinderen geboren, en er vestigden zich 337 personen in de gemeenteEr over leden 24 personen, en er vertrokken 304 personen. De bevolking steeg zodoende met 428 en verminderde met 328 perso nen De totale bevolking was zodoende op 31 december J.l. 4229 personen, t.w. 2246 mannen en 1983 vrouwen. groot. Deze in haar latere leven tot het katholicisme bekeerde Noorse is vooral bekend geworden door haar typische ka rakterbeschrijvingen en milieuschilde ringen. Zij speelde als het ware met de stof en beheerste die toch volkomen. Naast een technische en zakelijke ont leding van een bepaald karakter staat steeds weer de vrouw, die teder spreekt over het menselijk leven. De compositie van haar veelomvattend werk verschilt totaal met die van de meeste andere boeken van toen en nu. De taalbeheer sing van de schrijfster viel bijzonder op. In haar romans vindt men steeds de idealen: schuld en boete en de verhou ding tussen man en vrouw terug- Sigrid Undset werd op 20 mei 1882 op Deens grondgebied geboren. Haar vader was een Noor en haar moeder een Noor se met Schots bloed. Zij werd vrijzinnig opgevoed en leerde al op jeugdige leef tijd zelfstandig denken. Na de dood van haar vader volgde Sigrid het handelsgymnasium en zat daarna gedurende tien jaar op een kan toor. Zij hield tijd over voor geschie denisstudie en begon tevens te schrij ven. In 1907 werd haar eerste boek ge drukt Sigrid Undset kreeg enkele jaren later een reisstudiebeurs en kwam via Duitsland in Rome terecht. In deze stad leerde zij een schilder kennen met wie zij in 1912 in Antwerpen trouwde. De?e man. die reeds eerder getrouwd was, bracht drie kinderen mee. Nadat Sigrid zelf twee zoontjes ter wereld had ge bracht, kreeg ze een dochtertje, die achterlijk was. Het meisje stierf toen ze 23 jaar was. In deze r)or'^« hleek de ijzersterke wil van de schrijfster. Na 1919 leefde Sigrid Unas geschei den van haar man Zij vluchtte in de oorlogsjaren naar Moskou en raakte aan de drank Na een zeer kort verblijf in Rusland reisde zij naar Japan en enige tijd later verder naar Amerika. Op haar 65ste verjaardag twee jaar voor haar dood werd Sigrid Undset door Koning Haakon onderscheiden. In 1928 had zij reeds de Nobelprijs ontvangen. Sigrid Undset schreef om. „Elf jaar" (een bio grafie van haar kinderjaren). .Jennie" (de periode in Rome) en „Lente". Tot haar middeleeuwse werk behoorde „Kris tin Lavransdochter", een grootse crea tie! Mevrouw Van Raephorst hield hier over na de pauze een bespreking en las enkele fragmenten voor. HET DANSVRAAGSTUK De kerkeraad van de geref. kerk van Amsterdam-zuid heeft op voorstel van zijn moderamen besloten geen uitspraak te doen inzake het dans vraagstuk en daardoor sloot hij zich aan bij de uit spraak van de classis Amsterdam. De kerkeraad acht het dansvraagstuk te ge- Hij is van gevoelen dat hier in het al gemeen geen ethische richtlijn is te ge ven. waarbij men de zaak met een een voudig ja of neen zou kunnen afdoen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 21 Januari. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 andijvie 75-91. kroten 6-8, idem gekookt 16-20, boerenkool 18-31, rode kool 18-31. rode kool 7-12, gele kool 9-10. groene kool 7-17, witte kool 7-9, prei 46-53, stoofsla 29 —39. spruiten A 43-60, Idem B 23-63, uien 11-20. waspeen 18-24. winterpeen 14-15. witlof 39-67, per 100 stuks: knolselderie 9-15, sla A 13.90-16.00, Idem B 9,60-18.70. per 100 bos: selderie 11-14. LEIDEN, 21 Januari. Vette varkens- markt. Aanvoer 217 vette varkens. Note ring lichte varkens f 1.50-1.54. slagersvar kens f 1.55-1.58, en f 1,62, zeugen f 1,37- 1.42. Handel tamelijk. ROTTERDAM, 21 Januari. Veemarkt Aanvoer in totaal 2961. Weektotaal 6005. Vette koeien en ossen 450. gebrulksvee 837. vette kalveren 200, graskalveren 189. Nuchtere kalveren 769, varkens 165. big gen 68. paarden 75. veulens 2. schapen of lammeren 187, bokken of gelten 19. Prijs ln cents per kg.: vette koelen le kw 300/320, 2e kw. 270/290, 3e kw. 250/ 270, vette kalveren 280/290, 260/280, 220/ 250. slachtpaarden 240, 200 190. Prijs in guldens per stuk: graskalveren lc kw. 450. 2e kw. 300. 3e kw. 250, nuch tere kalveren 60. 50. 40, biggen 40, 30. 25, schapen 110, 90, 80. lammeren 100. 70. 60. kalfkoeien 1250. 1000. 800, melkkoeien 1250. 100. 800. vare koelen 850, 700, 600, vaarzen 880. 780, 580, pinken 575 475 375. Vrouw van variété-artiest vlucht met zanger (Speciale berichtgeving) Een 67-jarige variété-artiest te Zand- voort is tot de ontdekking gekomen dat zijn 24-jarige vrouw plotseling met een Italiaanse zanger is vertrokken. De ar tiest mist thans een bedrag van f. 8000, sieraden ter waarde van f. 30.000 en een bontjas ter waarde van f. 6000. De vrouw schijnt zaterdagavond om half elf per vliegtuig naar Zwitserland te ziin gereisd. Het echtpaar was buiten ge meenschap van goederen getrouwd. De artiest heeft verklaard dat het geld, de sieraden en de bontjas hem toebehoor den. Bij de Zandvoortse politie is thans aangifte van de vermissing gedaan Via Interpol is verzocht de vrouw op te spo ren en aan te houden. Het was reeds geruime tijd bekend dat de vrouw het plan koesterde naar Milaan te vertrekken, waar zij zang wilde gaan studeren. BEURSO VERZICHT Claimhandel Kon. Olie een succes AMSTERDAM, 21 januari Vergeleken bij de stilte van de voor afgaande weken, was het vandaag stormachtig druk in de oliehoek, waar de reeds lang verwachte en met span ning tegemoet geziene handel in claims Koninklijke Olie, in verband met de uitgifte van 7.602.285 aandelen N.V. Kon. Ned. Petroleum Maatschappij, plaats vond. Er bestond een ontzetten de belangstelling voor deze eerste ver- handeldag in de claims. De hoek van de aandelen Kon. Olie, waar de claims verhandeld werden, ver toonde een ouderwets beeld. Vooral de arbitrage had druk werk aan de winkel, in verband met de buitenlandse verbin dingen. De claims werden verhandeld op f. 4 per stuk. De uitgifteprijs komt neer op f. 3.50 per claim. De aandelen Kon. Olie werden ex-claim verhandeld rond de f 145.50. Wallstreet had gisteren de primeur voor de claimhandel. Ook daar was de belangstelling overweldigend De prijs voor de claims bedroeg in New York f. 4.25 per claim Amsterdamse usance. Hoewel de aandelen en de claims vandaag in Amsterdam onder pariteit New York noteerden mag toch, althans voor vandaag, van een succes gesproken worden. De claimhandel duurt nog ruim 14 dagen. De pr|js voor de claims Kon. Olie bleef vrijwel de gehele middag op f 4 bieden f 4,02 laten voor posten van 1000 claims. Ook in de prijs van de aandelen kwam weinig verandering, deze bleef rond de f 145,20. De claims van de aandelen Dordtsche Petroleum waren echter aan de lage kant. Hier fluctueerde de prijs nogal hevig en na een opening van f 1060, werd later f920 per claim betaald Hier na kwam een herstel tot f950. Voor de claims van de preferente aandelen be taalde men f410—f490 per claim De overige hoeken van dè beurs had den vrijwel een vrije dag. Aandelen Philips prijshoudend. Unilevers avan ceerde bijna 3%, Aku's noteerden een fractie lager. Aandelen KLM, die giste ren ruim f4 lager noteerden, konden dit verlies vandaag bijna geheel inlopen op een koers van f 102,50 (4- f3). Van de scheepswaarden bleven Hol- land-Amerika Lijn 2 en Van Ommeren 4% beneden de prijs van gisteren. Aan delen KPM konden zich goed hand haven. Cultures 1 punt lager voor HVA en Ver. Deli. Staatsfondsen Iets gemakke lijker en zeer stil. Vandaag werden voor het eerst geno teerd 6% obligaties Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland. De koers werd vernomen op 104%105%. WISSELKOERSEN Amsterdam. 21 januaxi Londen 10.58—10 58%: New York 378H—3.79 A; Montreal 3.85%—3 85%; Parijs 89.82' 89 92%; Brussel 7.53—7.58%; Frank furt 89.88—89.93. Zilrich 86.32%—8637% Zürich (<vr. fr.) 88 4288.47%; Stock holm 72.90%—'73.04' fc; Kopenhagen 54 6654 71Oslo 52.87%—52.92%Mi laan 60.41%—60.46%; Wenen 14.51% —14.52%. Het was alsof niemand weg wilde In Warmond hebben we naar het Kamerkoor van Felix de Nobel geluisterd. „Kamerkoor", heeft deze benaming niet een beetje een deftige en stijve bijklank? In het (aardig gevulde) „Trefpunt" ging deze gedachte-associatie gisteren echter bepaald niet op, want humor en amusement hebben daar geheerst. Er is amusement dat de luidruchtigheid van de even snel verdwijnende als opgekomen schaterlach niet kent,a musement dat een vyand is van het „lollige" vermaak, dat gemaakt is van het leuke, zonnige, verfijnd-geestige en van de glimlach om het verrassende. De „klassieke" muziekliteratuur" is er vol van en een grootmeester ln dit genre was Mozart. Met dit type verstrooiing had De Nobel zijn programma rijk gesmukt. Toen de zanguitvoering ten einde liep Inbegrepen de belde toegiften en de van buitengewone voldoening blijk ge vende dankwoorden van Jhr. von Fi- senne, Warmonds eerste burger, die ook het welkom had toegeroepen was het of niemand weg wilde. Indien we dit gevoel juisk vertolken, dan heeft wel niets beter de erkentelijkheid van het auditorium kunnen uitdrukken voor het genomen initiatief. Tot het wederzijds goede begrip heb ben de toelichtingen van De Nobel veel bijgedragen. Deze deed dat met het aris tocratisch en spiritueel overwicht hem eigen, zonder een overbodig woord, maar in bijna elk zijner korte zinnen ging een guitigheid schuil. Ondertussen had de dirigent ook ruimte gelaten voor het plechtige en serene. Allereerst voor een Sanctus van Clemens von Papa, een nogal uitbundig gekleurd opgezette canon. Dan „Der Mensch lebt und bestehet" van de merk waardige in protestantse koralen den kende roomse Max Reger, op sublieme wijze gevolgd door Mozarts eeuwig ont roerende „Ave Verum". Voorts noemen we Voormolens poëtische „Wandrers Nachtlied", waarmee deze het opneemt tegen Schubert die hetzelfde beroemde vers van Goethe heeft getoonzet. Zag- wyns „Carillonnage" en twee magni fieke Negro-Splrltuals van onderling zeer gevarieerd karakter. In dat alles heeft het koor een soms magistrale klankvoortbrenging uitge spreid Hoewel goedbefaamde, maar dik wijls zelfgenoegzame amateurkoren zit ten niet vol forcering en bUgeruisen in lijk raak geëtste, onbezwaarde zanglij- nen? We hebben in de forti wel niet bij voortduring een ideale klankschoonheid vernomen, maar dat lag voor een deel aan de lage zoldering en de ontoerei kende akoestische versmeltingsmogelijk heden. De Nobel heeft talent voor koor-di rectie, maar naamaast niet minder voor koor-„instrumtatie" of, met een min der fraaie term, lied-„bewerking". Wie zijn Valerius-zangen hoorde, die kerst- melodieop tekst van Revius, al die volks liederen. maar bovenal die Spirituals, moet onder de indruk gekomen zijn van de altijd gelukkige samenklank en de af weging van de klankkleuren. Tot het luchtiger deel hebben werken van Lassus behoord die, ofschoon 400 Jaar oud, ons allerminst aandoen als „museumstukken", dierenliederen van een krekel, een wegens wandaad gear resteerde kat en Diepenbrocks „Den Uyl" en vele volksliederen. De krekel kan heel lang een toon aanhouden, maar het kunststukje om minstens even mooi en lang op een toon te blijven stilstaan haalt het Ned- Kamerkoor evengoed uit. En wat dit gezelschap enorm goed kan is voordracht in de zang drijven, getuige het kolder-requiem voor de uil en de kostelijke parodie op het „amen" daarna, getuige bijv. de pre- cleuse, schijnheilige, blauwkouserige stern-imitatie van het kwezelken! Er was zoveel meer dat de aandacht boeide, maar wij moeten met dc ge geven aanduidingen volstaan. Beurs van Amsterdam Dinsdag 21 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 87H 87% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 85A 85 Ned. '51 3% 89% 89% Ned. '53 (3%) 86A 86% Ned. '56 3% 86% 86Vé Ned. '48 3% 81% Ned. '54 3% 82% 82fj Ned. '55 I 3% 82% 82 Ned. '55 II 3% 84% B 84% Ned. '37 3 83% 83% Ned. W.B. lening 6% 105% 105H Dollarlng '47 3 90 90L Investeringscert. 3 90H 90% Ned. 62-64 3 89% 89% Cert. NWS 61 B 64 B Indië '37 A 3 85% 85 V8 Grootboek '46 3 80% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 19% 19% Nat. Handelsbank 70 70 Ned. Handelmij146% 146% Amst. Rubber 37% 36% Dell Mij .en (Ver.) 54% 52% H.V.A80 76 Java Cult17 17 Senembah 39% 38 Vorstenlanden 8% 7% A.K.U163% 152% Berkel's Patent (v) 180% Calvé Delft cert. 250 254 Kon. Pap. v. Gelder 176 176% Hoogovens cert240 243 Mtiller en Co. N.B. 304% 302 Ned. Kabelfabr225 223 Philips 237% 237 Philips pref146% 146% Unilever 316 317% Wilton Feyenoord 210 210 Biliton 2de r175% 177% Dordtse Olie gew. 699 Kon. Petr. (f.20.—144.— 145.80exc. idem (50 k f. 20.143.20 145 05exc. Holl. Amer. lijn 137 135% Java China Paket 106 106% K.L.M99.25 102 50 Ned. Stoomv. Mi). 125 124% Kon. Paket Mij99 98' Stoomvaart My. Ned 126% 127% Nievelt Goudr. cert 144% 145% v. Ommeren cert. 197 193 Kon. Rott. Lloyd 115 116 Ned. Scheepv. Unle 108 106% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88% B 89% Den Haag 1937 1 3.. 80 Leiden 1947 87 8 R'dam "37 I-IH 3% 83% 86% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 94% Premieleningen A'dam '53 3 92 A'dam '51 2% 84% 84% A'dam '56 I 2% 80 79% A'dam'56 II 2% 89% 90% Eindhoven '54 2% 77 78 Enschede '54 2% 80% 80% Den Haag '52 I 2% 92% Idem H 2% 92% 89 R'dam '52 12% 86% 86 Idem II 2% 92% Utrecht '52 2% 88 88 L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 202 204 H.B.U. cert175 176% Rott. Bank 169% 171 Twentsche Bank 160 163 Industrie Ondernemingen Albert Heyn197 B 200 B Borneo Sum. H.My. 31% 31 Ned. G en Sp. fabr. 160% 160 Kon Ned. Grofsm. 98 99 Internatio 50 L 49 L Rott. Droogdok My. 460 Tieleman en Dros 8 B Ned. My. Walv.vrt. 57% 56 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 6% 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25f| 25% Intern. Nickel 71%- 70 Anaconda 41% 41% Bethlehem Steel38 Cities Service 50% 50% General Motors 34% 34% Kennecott 78 77 Republic Steel 41% 42% Shell Oil 62 63% Union Pacific 26 25% Un. States Steel 53% 54% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 20/1 Edelmet. Kon. AA 49 Pref. wa. idem 56% 66% 275 Holl. Constructie 302 L 300 L Ing. bur. v. Bouwnijv 115B Int. Kunststoff. Ind 33 32 Leidsche Wolspinn 150 L 146 Sikkens Lakfab '53 373 370 L Ver Touwfabrleken 145 O 145 Wernlnk's Betonm. 65% 65% Van wyk Textiel 72% 71 G

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5