uw geld terug De diakonale taak der gemeente is gelegen in onderling dienstbetoon Het geld mag voor de diakonie niet op de eerste plaats staan Het dienstbetoon praktisch gezien NOG 5 DAGEN ALS SLOTACTIE ATTRACTIE VULPENKLINIEK Nasoetion gelooft niet (lat plan Staat Sumatra zal slagen Jaarvergadering „Vita Nova" G.A. DINSDAG 21 JANUARI 1958 Conferentie in Oud-Poelgeest (Advertentie) In het kasteel „Oud-Poelgeest" te Oegstgeest is gistermiddag een conferentie geopend van de provinciale diakonale commissie en de hervormde stichting voor diakonaal maatschappelijk werk in Zuid- Holland. Tijdens deze conferentie, die hedenmiddag gesloten is, zijn twee zeer interessante inleidingen gehouden, met als algemeen onder werp „Hoe betrekken wij de gemeenteleden bij het werk van de diaconie". Sprekers waren dr. A. A. Koolhaas, preases van de generale synode der hervormde kerk en dr. P. J. Roskam Abbing. De ongeveer 100 conferentiegangers werden gistermiddag welkom geheten door mr. dr. N. G. Geelkerken, voorzitter van de provinciale commissie. In het bijzonder begroette de heer Geelkerken de maatschappelijk werk sters. de leden van de hervormde vrou wendienst en enkele predikanten. Spre ker wees erop dat er wel eens stemmen opgaan het diakonale werk maar af te schuiven aan de gemeentelijke instan ties voor sociale zaken, maar in de meeste gemeenten wordt het werk toch gedaan door de diakenen en de beroeps krachten. De gemeente bemoeit zich over het algemeen weinig met het diakonale werk, en de schuld daarvan ligt vaak niet al leen by de gemeente, maar ook bij de diakenen. In het bijzonder wees de heer Geelkerken erop, dat, mede tengevolge van de goede sociale voorzieningen, de mede-verantwoordelijkheid ten aanzien van de naaste verdwijnt bij de gemeen teleden. Ook het feit dat de gemeente geen gemeenschappen meer vormen, doch verzamelingen individuen zijn, zal hier aan niet vreemd zijn. Bij de diakenen bestaat de neiging het werk over te la ten aan betaalde beroepskrachten, zodat zij zelf beheerders van diakonale fond sen. bestuurders van diakonale instel lingen en werkgevers dreigen te wor den. Van de eigenlijke diakonale taak blijft dan niet veel over. aldus spreker. INTERNATIONALE DIACONIE Daar dr. Koolhaas verlaat was, vertel de de heer De Jong iets over de diako nale arbeid op het internationale vlak. Hoewel het werelddiakonaat nog lang niet verwezenlijkt is. is er toch reeds een vorm van internationale samenwerking, met name bij grote rampen. De her men de afwijzing van de stelling dat en ander gedaan, in het bijzonder voor de ontheemden, doch men is er nog lang niet, aldus de heer De Jong, die daarna dieper inging op enkele praktische ac tiviteiten. VELE TAKEN Dr. Koolhaas begon met erop te wij zen. dat het diakonale werk enorm is uitgebreid de laatste jaren. Men vat alle taken wel samen onder de naam maat schappelijk werk", doch de problemen liggen op geheel ander terrein, dan die van de grote hoeveelheid werk. Spreker zette de vraagstukken in zeven punten uiteen. In de eerste plaats is het van belang te weten of het diakonale werk in zijn geheel maatschappelijk werk genoemd mag en kan worden. Ds. Koolhaas was stellig van mening dat dit niet mogelijk is. Hier hangt als tweede punt mee sa men de afwijking van de stelling dat maatschappelijk werk beroepsmatig zou zijn en dat de vrijwilligers op de twee de plaats zouden moeten komen. Elke maatschappelijke hulpverlening is nog geen maatschappelijk werk. Pastoraat en apostolaat behoren ook tot de hulpver lening en zijn zeker geen maatschappe lijk werk. In de derde plaats rijst de vraag of alle maatschappelijk werk uit moet gaan van de diakonie. Veel is er dat valt onder het algemene ambt aller gelovigen en andere taken behoren tot de overheid. VAN GEHELE GEMEENTE De vierde stelling van dr. Koolhaas was dat de scheiding in het diakonale werk tussen beroeps- en vrijwillige krachten onjuist is. Het diakonale werk is werk van de gehele gemeente. Dit roept (ten vijfde) de vraag op naar het wezen van het diakonaat. Het wezen van de gemeente is gelegen in het dienen. Het diakonaat is een spe ciaal onderdeel van het algemene diako naat (dat is het dienen). Het gaat bij alle diensten om het dienstbetoon aan de naaste en het bouwen aan het li chaam van Christus. Het ..beperkte" diakonaat is scheefgegroeid, zo betoogde ds. Koolhaas in het zesde punt van zijn rede. Historisch is dit zeer wel te ver klaren, aangezien de kerk en met name de diakonie sterk gebonden is geweest aan de staat, die als het ware van de diakenen ambtenaren maakte. Deze in vloed is nog steeds merkbaar, o.m. in de weinige aandacht die besteed wordt aan het diakonaat der gehele gemeente. Wanneer de diakonie haar roeping echter niet verstaat, gaat het altijd en op alle terreinen fout. DIAKEN MOET VOORBEELD ZIJN Tenslotte besprak ds. Koolhaas de bij belse visie op het diakonaat, zoals ook is vastgelegd in de kerkorde. Het onderling BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ronald Edwin, zn van D. Ossevoort en M. TIJsen. Maria Agnes, dr van W. G. v. d. Steeg en W. Hoppenbrouwer. Petronella Agnes Maria, dr van J. B J. Hogenboom en J. A. P. Strijk. Willem Frederlk Adrla- nus. zn van W. F. A. Denekamp en J. An- driessen. Alexandra Slmone José, dr van J A M. Fefje en C. A. van der Hoeven. Maaike Jacoba. dr van J. P. Bouterse en H van Rijswijk, Willem, zn van H. Bakker en J. W. van Egmond. Wouter Johan. zn \an W. Schouten en H. Kanbier, Willem Johan. zn van A Smit en A. C. A Borg. Emmanuelle Elisabeth, en Laurence, drs. van J. L. Commandeur en D. L. Le Ball. GETROUWD J T. A M. Hendriks en M van Hagen. G. Bregman en A. C. den Held. F. A. van den Eijnden en E. M. B. Wltthaus. OVERLEDEN L. J. Boesberg. 58 Jaar. weduwe van A. C den Boer. J. Hijneman. 75 Jaar. weduwe van G vr.n Loenen. P Oudshoorn. 73 Jaar man, J M van Set^rs. 11 dagen. zoon. B Kr 71 Jaar trom. M Wassenburg. 72 Jaar v.eduwe van B. Kret. B. van den Anker. 79 Jaar. man. G. van der Laan, 82 Jaar, man, S. H. va© BefJeten, 67 Jaar, echtgen. van A. O. Oen Ouden. dienstbetoon, geleid door de diakenen, was kenmerkend voor de eerste christen gemeente. De kerkorde legt daar ook steeds weer de nadruk op: de gemeente heeft een diakonale taak. Het werk van de diakenen komt daarbij pas op het tweede plan. Het is hun taak voorbeeld van dit dienstbetoon te zijn, de gemeente voor te lichten hoe zij het onderling dienst betoon moet uitoefenen en dan in de derde plaats komt de kwestie van het geld pas aan de orde. De kerkorde zegt o.m. dat de gemeente in al haar leden geroepen is tot de dienst der barmhar tigheid en in het bijzonder ook in het diakonaat dat aan de diakenen is toe vertrouwd. Teveel wordt de gemeente bepaald bij de geldelijke kwesties en men vergeet de eerste punten. De diake nen staan niet aan het front in de ach terhoede geholpen door de gemeente, doch het is juist andersom. OUDE TAAK Als men dit niet leert verstaan is er geen mogelijkheid meer voor de diako nie. Het sociale werk van de diakonie moet niet voor de gemeente worden ge daan door de diakenen, maar door de gemeente. ELier ligt de diepste nood van de ge meente. Niet de vele nieuwe taken van de diakonie vormen He moeilijkheid, maar de oude taak, die ons als nieuw voorkomt, aldus dr. Koolbaas aan het einde van zfln enthousiast uitgesproken rede. Dr. P. J. Roscam Abbing sprak van morgen over „Het dienstbetoon van de gemeente praktisch gezien". Aller eerst onderwierp spr. het ongeorgani seerde dienstbetoon aan een beschou wing. Dit werk dat zich o.m. in bu renhulp, het opzoeken van ouderen, de hulp die kinderen bieden aan hun ouders of het zwoegen van een moe der in een druk gezin, uit. treedt niet aan de dag, maar is uiterst belang rijk. Want wanneer wij deze kleine dien sten niet zien. kunnen wij het grotere werk onmogelijk volbrengen. Het ge organiseerde kerkewerk is het zichtbare diakonaat. wa&rby de diakenen hulp ontvangen van geschoolde krachten, die er hun gehele tijd aan geven. Deze krachten (gezinshulpen, maatschappe lijke werkters e.d.) mogen echter niet dat werk doen, dat door .vrijwilligers gedaan kan worden, al of niet georga niseerd. De medewerkers in het pasto raat moeten ook oog hebben voor het diakonale werk, want diakonaat. en pas toraat zijn niet te scheiden. Het geor ganiseerde werk van de vrijwilligers uit zich bfjv. in de vrouwenhulp. wanneer dames inspringen in een gezin, waar de gezinshulp (nog) niet aanwezig is, doch ook in de hulp van mannen, die op het gebied van huisvesting en werkgelegen heid vaak goed werk kunnen doen. Ver der kan men nog noemen de bejaarden zorg, het bezoeken van nieuwe gemeen teleden, het opvangen van gerepatrieer- den en de hulp aan hen. die gaan emi greren. Ook ln de diensten, die door de overheid worden verleend, hebben de christenen een taak. zoals o.m. in de kinderbescherming en reclassering. Tenslotte zijn er vele mensen nodig, dus ook christenen, die zitting nemen in maatschappelijke organisaties, zowel christelijk als niet- christelijk. Op beide inleidingen volgde een uitvoerige discussie. De conferentie werd hedenmiddag gesloten met de opvoering van een socio-drama onder de titel „Wat zon U in dat geval doen?" met Renlespaarbrieven Er zijn Rentespaarbrieven van f 25.-. f 100.- en f 500.-. Na 13 jaar is de waarde verdubbeld Zij zijn ver krijgbaar bij alle banken, kassiers en commissionairs. De stukken van f25 - zijn ook te koop aan alle post- kantbren Zie voor tussentijdse mogelijkheden tot aflossing en aflosbaarstelling het prospectus. van de NATIONALE WONING BOUWLENING 1957 ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.ex. Ned. recht mej. J. M. Gerling (Heeloo) en de heer J. A. van Sandinck (Amsterdam). Adve- teutte BONZO Iedere hond heeft vlees nodig. Geef hem dus Bonzo. 70 cent per pak. Kobaltdief kwam er goed af F.25 BOETE EN VIER MAANDEN VOORWAARDELIJK. Een Leidse bankwerker heeft enige tijd geleden heel wat consternatie veroor zaakt doordat hij een loden pot met le vensgevaarlijke kobalt had gestolen uit het Kamerlingh Onneslaboratorium. De verdachte, die gisteren terecht stond voor de Haagse Politierechter, was zich het gevaar niet bewust geweest. Het was hem te doen geweest om het lood en hij had de pot met inhoud verkocht aan een opkoper. Toen hij overal in de couranten oproepen had gelezen om zich te melden, had hij hieraan voldaan. Hfj was vroeger al eens veroordeeld. Nu kwam hij er nog vrij schappelijk af met f.25 boete en vier maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. (Advertentie) kunt U een goede vulpen voor veel minder dan de HALVE PRIJS in onze Z.W. OPRUIMING kopen! Maandag 27 januari onherroe pelijk laatste opruim'*: grda"- kleine party UNION vulpennen (vooroorlogse kwaliteit) gaan wy BIJNA cadeau geven UNION 45— NU 15.— UNION 30— NU 15— UNION 15.50 NU 7.50 UNION 7.50 NU 4.50 Alles met 1 jaar schr. garantie AANBIEDINGEN CUPPER BALLPOINT 1.25 4 EL. POTLOOD (aut.) 5.79 CRITERIUM (stifth.) 1.98 Ziet onze etalages bij de G. WOLFSLAG Breestraat 145 Vrouwen van N.V.V. vergaderden MEVR. KRIST HIELD PROPAGANDA- REDE. In de Burchtzaal had het bestuur van de Vrouwenbond van het N.V.V. gister avond een bijeenkomst belegd, waarvoor flinke belangstelling bestond. Na een inleidend openingswoord van de voorzitster, mevr. A. Spierenburg- Beekhuizen, sprak de onlangs benoemde landelijke secretaresse, mevr. Ank Krist uit Amsterdam, een propagandistisch woord. De spreekster wees er op, dat de vakverenigingsactie geen aangelegenheid is, waarbij alleen de man betrokken is. De strijd van de vakbeweging moet ook de vrouw interesseren; zij en haar gezin immers hebben groot belang bij de strijd om verbetering of consolidatie van de materiële arbeidsvoorwaarden van de man. In byeenkomsten en cursusvergaderin gen worden de leden op de hoogte ge steld van de vele problemen, welke zich voordoen en van de oplossingen r.n, die men zich voorstelt. Teneinde de vrouw het besef bij 'te brengen, dat zij geïnte resseerd is bij de vakbewegingsstrijd, werd nu 10 jaar geleden de Vrouwenbond op gericht. Er zijn thans ver over de 200 afdelingen met een ledental van ruim 15.000. De arbeid van de Vrouwenbond neemt gestadig toe. Meer zin en inhoud aan het leven te geven en de vrouw ervan te overtuigen, dat zy naast de man moet staan in zijn dagelijkse strijd om de wereld steeds beter bewoonbaar te ma ken, is een der voornaamste doelstellin gen van de Bond. Mevr. Krist besloot met de opwekking om de Bond sterk te maken en zyn doeleinden te propageren. Vervolgens trad het Marionettenthea ter van Bert Brugman op met een ver tolking van de bekende opera „De Pa relvissers" van George Bizet. De hierby gegeven muziek was van het orkest Les Concerts Lamoureux o.l.v. Jean Fournet. Het spel der marionetten, zowel als de muziek waren van hoog artistiek ge halte: het boeide van begin tot eind. Bert Brugman en de zijnen oogstten dan ook een welverdiend applaus. In Amsterdam heeft HM. Konin gin Juliana gisterochtend een be zoek gebracht aan de uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders, die met het Engelse schip „Captain Cook" in de nacht van zondag op maandag aankwamen. De foto toont H.M. aan boord van het schip in gesprek met mevr. R. Reyers-Schwarzenberger en haar vier kinderen. De heer Reyers directeur van 't gasbedrijf „Ogem" in Djakarta, verblijft nog in die stad. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT. By beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zyn benoemd aan de Leidse Universiteit gerekend van 1 september 1957. tot we tenschappeiyk hoofdambtenaar by de theoretische organische scheikunde dr. C Romers, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse; gerekend van 1 Januari 1958. tot wetenschappeiyk hoofdambtenaar by de psychologie dr. J. P. van de Geer. thans wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse; gerekend van 1 december 1957, tot wetenschappe iyk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst by de anatomie dr. A. G. de Wilde, thans in tydeiyke dienst: voor het tyd- vak van 1 november 17957 tot en met 31 oktober 1958 tet wetenschappeiyk ambtenaar by de natuurkunde (Kamer lingh Onne=-''boratoriuTi) de heer H. M. Gijsman. thans assistent: voor het jaar 1958 tot wetenschappeiyk ambte naar in algemene dienst by de schei kunde ie. J. H. W. Are mis. Bijeenkomst regionale bevelhebbers De stafchef van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasoetion, heeft gister avond bekend gemaakt, dat er gelyk wy gisteren reeds vermeldden docu menten zyn gevonden over de aan de voormalige waarnemende stafchef kolonel Loebis toegeschreven plannen om een nieuwe staat of een nieuwe regering uit te roepen. Op de vraag of hy in staat zou zyn het uitroepen van een nieuwe staat door Loebis te voorkomen, antwoordde de stafchef dat hij instructies zou uitvaardigen om aan te geven, wat er in een dergelyk geval moet worden gedaan. Hy was overigens van mening, dat het er niet naar uitziet, dat de toestand zich ontwikkelt in de richting die Loebis beoogt. Bovendien zou de kolonel, naar de mening van Nasoetion, niet een meerderheid voor zyn streven kunnen vinden. De chef-staf deelde voorts mee, dat hij een bijeenkomst van regionale be velhebbers zal beleggen over het vraag stuk van de ruilhandel met het buiten land. die verscheidene gebieden op eigen gezag voeren. Dit soort handel is twee weken geleden door premier Djoeanda onwettig verklaard. Nasoetion zeide verder dat Indonesië vreedzame middelen zal gebruiken om Ned. Nieuw-Guinea te verkrygen. Het is nog niet uitgemaakt wanneer Indonesië militaire dienstplicht voor jonge mannen zal invoeren, aldus Na soetion. Dit zou bij wet moeten geschie den maar naar zijn mening zal het nog wel 5 tot 10 jaar duren voordat Indone sië dienstplicht zal kennen. Het plan was opgevat voor de opleiding van of ficieren in Australië. Maar in de gegeven omstandigheden wensen de militaire lei ders af te wachten. Volgens generaal Nasoetion heeft het Indonesische leger behoefte aan meer nieuwe wapens omdat de laatste aan koopmissie al in 1951 naar het buiten land is gezonden. Bij de huidige bespre kingen in Europese landen over de aan koop van wapens gaat men stap voor stap te werk en de autoriteiten zullen pas een beslissing nemen wanneer zy een volledig beeld van de situatie heb ben, aldus Nasoetion. Maandagorht^i: pon nen met de ontscheping van de uit Indonesië gerepatrieerde Neder landen Pan hei Britse schip jCap- tain Cook" in de haven van Am~ I sterdam. Een bejaarde dame wordt op de loopplank geholpen. De Coöp. Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie „Vita Nova" G. A. te Leiden hield vanmorgen in de foyer van de Stadsgehoorzaal haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Jac. Rijlaars dam wees er in zijn openingswoord op, dat de vereniging tevreden kan zyn over de in het afgelopen halansjaar be reikte resultaten, net aantal leden is nog steeds s'ijgende. het aantal insemi naties neemt nog toe en de stierensta pel is na enkele veranderingen kwalita tief verbeterd. Later werden deze beweringen door de secretaris, de heer J. C. van der Geest in zijn jaarverslag met cijfers geboek staafd. De vereniging telde bij het af sluiten van het boekjaar 850 leden tegen 819 vorig jaar. Het aantal eerste insemi naties bedroeg 14.735 (14.354 v.j.). Het bevruchtingsgetal na eerste inseminatie steeg van 72.3 tot 73.8 In totaal werden 14.904 koeien ge- insemineerd. Het drachtigheidspercenta- ge was nog gunstiger dan vorig jaar. toen men met 92.9 op één na het bes te uitkwam van het land. Dit jaar be reikte men een percentage van 93.6 met een efficientycijfer van 1.4. Het is lang niet uitgesloten, dat de vereniging met dit fraaie cijfer de hoogste van ons land zal zijn. Ook de financiële positie van de vereniging is kerngezond, zoals bleek uit de verlies- en winstrekeningen met ba lans. die onveranderd werden goedge keurd. evenals de begroting voor 1958. Het voorstel van het bestuur om het ln- leggeld per koe op f. 4 te handhaven werd - ondanks een tegenvoorstel uit de vergadering om het op f. 6 te brengen - aangenomen. De voorschotheffing per koe bleef eveneens ongewijzigd n.l. op f. 10.-. Tijdens het volgende agendapunt werd het bestuur gemachtigd tot de bouw van 2 dier^stwoningen. Plannen om op eigen grond te bouwen konden geen genade vinden in de ogen der betrokken instan ties. Men kon daarna van de gemeente Hazerswoude een woningwetwoning krij gen op voorwaarde, dat de vereniging zelf twee dienstwoningen zou zetten. Deze voorwaarde werd geaccepteerd, daar de daaraan verbonden hogere kos ten zullen worden gecompenseerd door de besparingen in de reiskosten der in- seminatoren. Bij de verkiezingen werd de heer H. W. Hevkoop (Leiderdorp) herkozen als bestuurslid en de heer J. Groot <Aar- landerveen) als lid van de Raad van Toezicht. De lieer W. C. van der Geest 'Oud Ade) bleef lid van de aankoop commissie zwartblaar en de heer J. P. Rotteveel (Lisse) behield zyn plaats in de aankoopcommissie zwartbont. De he^r P. F J. Jansen gaf hierna een dui delijk technisch verslag, waarbij hij een beroep deed op de leden om iédere er felijke afwijking aan „Vita Nova" te melden, opdat maatregelen genomen kunnen worden. Onze stadgenoot, de heer F. J. M. Th. Bekkers is benoemd tot leraar in tydeiyke dienst aan de R H B S. te Ber- gen-op-Zoom. De Geref. Kerk alhier ontving een gift van f.1000 voor kerkbouw. Maatregelen voor rekeninghouders De plaatselyk militair commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar. heeft vandaag bekendgemaakt, dat Nederlandse onderdanen alleen gel den of bezittingen van waarde bij de banken mogen opnemen na voorafgaan de toestemming van de militaire gezag hebber van de hoofdstad. Zulk een toe stemming zal slechts eens per maand worden verleend, en het bedrag dat zy mogen opnemen, zal door de finaneiële en eeonomisehe eo-ordinator van zijn dagelijkse staf worden vastgesteld. Aan de banken is thans verboden gelden van Nederlandse onderdanen uit te betalen. In bankkringen was men nog niet be reid op deze bekendmaking commentaar te leveren. In de bekendmaking werd gezegd, dat „opnemen" ook betekent het „over schrijven" van rekeningen naar andere banken, die buiten de jurisdictie van het militaire district Djakarta liggen. Tegen overtreders van het verbod zul len strenge maatregelen worden geno men. K.P.M.-personeel krijgt salaris De Indonesische minister van Scheep vaart, commodore Nazir, heeft vandaag medegedeeld, dat de regering 50 miljoen roepiah heeft uitgetrokken voor de uit betaling van de lonen en salarissen van de arbeiders van de KPM. Aan de KPM is een bedrag van 15 miljoen overce- maakt om de Ionen van de 12.000 KPM- arbeiders over januari te betalen. De voorzitter van de commissie voor algemene zaken van de thans onder re- geringstoezicht staande maatschappij. J. Manesah, zeide. dat het personeel van de maatschappij werkloos is geworden, omdat de KPM-schepen in verschillen de Indonesische havens worden vastge houden. Hij deelde mede, dat de KPM- arbeiders er bij de minister van Scheep vaart op hebben aangedrongen, dat deze 40 KPM-schepen weer in de vaart zullen worden gebracht en merkte op, dat als de schepen te lang in de havens zouden blijven liggen, de kiel van de schepen zal achteruitgaan en de machines zul len aanroesten. De regering zal. om de schepen weer te kunnen gebruiken, ze moeten confis- keren of kopen, aldus Manesah. Indonesië wordt hongeriger De New York Times heeft in een hoofdartikel, het Indonesische staats hoofd, Soekarno, het rysttekort op Oost Borneo verweten. ,,Het is precies de wijze, waarop de Nieuw-Guinea-zaak door Soekarno en zijn volgelingen in Indonesië is doorge dreven, welke hongersnood niet alleen op Oost-Borneo maar ook in andere gebie den heeft teweeggebracht. De anti-Ne derlandse campagne opende met de in beslagneming en het lam leggen van de door Nederlanders georganiseerde inter- insulaire scheepvaart, die altijd het voornaamste apparaat was dat welk ge bied dan ook van voedseltekort vry- waarde". Bovendien is het de politiek van dat zelfde regiem geweest, die geleid heeft tot het praktische bankroet van een van de potentieel rijkste gebieden ter we reld. Het regiem Soekarno kan nu wel trachten wapens, schepen en politieke steun te kopen, maar de Indonesiërs worden hongeriger". „Soekarno's aanspraak op Wcst- Nieuw-Guinea wordt zeker niet gerecht vaardigd door de confiscatie, (oeëigening en plundering van de grote Nederlandse investeringen en bedryven in Indonesië. ,,Maar véél erger dan dat is het feit, dat de uiteindelyke slachtoffers de In donesiërs zelf ziinDe centrale rege ring heeft kennelyk de verantwoorde- lykheden, die zy op zich genomen heeft, verraden" aldus de New York Times. Duitse geleerden mogen uit de Sovjet-Unie terugkeren Een en twintig Duitse geleerden, die zich sedert 1945 in de Sovjet-Unie be vonden, hebben toestemming gekregen naar hun land terug te keren. Zy mou* n 1 februari met hun gezinnen naar We - Duitsland vertrekken. Zij woonden in Soechoemi in de Kaukasus. In Westduitse kringen te Moskou is men van mening, dat deze maatregel een gunstige invloed zal hebben op het verdere verloop van de Duits-Russische onderhandelingen, die eind januari in Moskou zullen worden hervat. De West duitse delegatie, onder leiding van Rolf Lahr, zal met de Russen behalve over de repatriëring van Duitsers in de Sov jet-Unie, over consulaire en handelsbe trekkingen onderhandelen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4