Joke Haanschoten gaat het momenteel nog goed Joegoslavisch protest in Parijs tegen in beslag genomen munitie WEERBERICHT a EISENHOWER OPTIMISTISCH OVER ECONOMISCHE GROEI De Amerikaanse ambassadeur te Djakarta zal vervangen wor den Ondenkbaardat de regering in Belgrado niet op de hoogte was zegt minister Pineau 96ste Jaargang DINSDAG 21 JANUARI 1958 No. 29346 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Sln8el l- Lelden - Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f 0 59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Pineau zei verder nog tot de journa listen, dat, indien de wapens, zoals de Joegoslavische autoriteiten zeggen, voor Jemen bestemd waren, het wel een vreemde verschepingswijze was ze uit de Joegoslavische haven Fiume via Casa blanca (Marokko) naar deze opgegeven bestemming te zenden. Pineau verklaarde ook, dat het de Franse regering bekend was dat de wa- Minister Klompé bezocht Buclel Even nadat de laatste der 25 autobus, sen om vier uur gistermiddag de repa trianten in de legerplaats Budel had af gezet, verscheen de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Zij liet zich rondleiden over het uitgestrekte kampterrein door de kampcommandant, luitenant-kolonel J. L. Maris, en door het hoofd van het Bureau Bijzondere Maatschappelijke Zorg van het ministerie van Maatschap pelijk Werk, de heer J. C. van Oeveren. Na afloop van haar bezoek gaf de minister als haar algemene indruk te kennen, dat deze eerste massale ontsche ping zeer vlot is verlopen, mede dank zij de goede outillage van het kamp en bo venal dank zij de onschatbare hulp van talrijke vrijwillige krachten. Zij sprak haar erkentelijkheid uit voor het be schikbaarstellen van het kamp en voor de medewerking van de instanties van het particulier initiatief. De minister vroeg mevrouw H. Smit- Passchier. die met drie kinderen uit Djakarta was gekomen, naar haar in druk over „een zekere achterdocht oij de passagiers over het onderbrengen in een militair kamp". Mevrouw Smit ver klaarde vol lof te zijn over de zeer pret tige ontvangst. Ze zei niet anders dan tevreden te kunnen zijn over de bijzon dere wijze, waarop een ieder zich heeft ingespannen het de repatrianten zo goed mogelijk naar de zin te maken. Ze noemde onder meer de keuze uit het eten voor de aangekomenenrijsttafel of Nederlands voedsel. De minister verbleef ook enige tijd in de logiesgebouwen, waar de repatrian ten zijn ondergebracht. Na ruim een uur in het kamp te zijn geweest, vertrok zij. Voor 109 miljoen rentespaarbrieven geplaatst De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat de verkoop van rente-spaarbrieven 1957 tot en met 15 januari j.l. reeds heeft opgeleverd ca. 109 miljoen gulden. Als gevolg van de bepaling in het prospectus, dat vanaf 16 januari j.l. rente moet worden bijbe taald is de verkoop gedurende de dagen aan die datum voorafgegaan zeer groot geweest. In totaal zijn thans ca. 381.000 rente spaarbrieven verkocht. Van het recht voorkeur voor bepaalde gemeenten te kunnen uitspreken is zeer druk gebruik gemaakt. De hoeveelheid ingekomen kaarten is zo enorm groot, dat het nog ongeveer een week zal duren voordat aan de gemeenten het bedrag van de tot 15 januari uitgesproken voorkeur kan worden opgegeven. (Advertentie) voor SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Plaatselijk sneeuw De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk sneeuw. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen zuid en west. Over wegend lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 januari Zon op: 8.35 uur; onder: 17.09 uur. Maan op: 9.14 uur; onder 20.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.52 en 17 02 uur. Laagwater te 0.45 en 12.59 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de daling van de economische bedrijvig heid in de Ver. Staten niet langdurig zal zyn en dat de economische expansie binnen niet al te lange tijd zal worden hervat. De politiek van de Amerikaanse regering streeft ernaar dit te bevorderen, aldus president Eisenhower in zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Congres. De publikatie van deze economische boodschap veroorzaakte gisteren op de Newyorkse effectenbeurs koersstijgingen van één dollar voor de voornaamste aandelen. Voor enkele aandelen bedroeg de stijging zelfs drie dollar. Eisenhower had opgemerkt, dat de vraag van de verbruikers naar goederen en diensten zich heeft gehandhaafd, dat de voorraden van het bedrijfsleven reeds een belangrijke aanpassing hebben ondergaan, dat de persoonlijke inkomsten slechts zeer weinig zjjn gedaald, dat het bedrijfsleven vertrouwen in de toekomst heeft getuige zijn expansieplannen en dat de financiële voorwaarden voor hervatting van de economische groei steeds gunstiger worden. Bovendien zal het economische leven in het begin van het jaar de uitwerking beginnen te gevoelen van een uitbreiding van de militaire bestellingen. De Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. Bloe- mers. heeft maandagmiddag een bezoek gebracht aan het Radio-ac tieve huis van de familie van Haan- schoten in Putten. We zien hem hier (2e van links in gezelschap van de burgemeester van Puttenjhr Quarles van Uf- ford (3e van links) achter de prik keldraadversperring. welke rond het huis is aangelegd. De 15 -jarige Cees Roskes uit!jaardag. De aanbieding vond plaats Nijmegen overhandigt H.K.H.1 tijdens een korte ontvangst op het Prinses Margriet een grammofoon-g Paleis te Soestdijk. maandagmid- plaat ter gelegenheid van haar ver-^dag. Strenger oordeel Indonesische politiek De Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, John Allison, zal worden vervangen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Allison verlaat op 29 januari Djakarta voor overleg in Washington. Daar zal hij een nieuwe benoeming afwachten. Volgens de bekendmaking vormt Allisons ver vanging een onderdeel van een reeks onderling verband houdende wisselingen in de diplomatieke dienst. Van ambtelijke zijde in Washington is gezegd, dat geen al te grote betekenis moet worden gehecht aan het feit, dat Allison zo kort in Djakarta is geweest. (Allison is nog geen jaar ambassadeur in Indonesië geweest). Maar diplomaten in Washington vragen zich af, of de vervanging van Allison wellicht de mogelijkheid inhoudt, dat de V.S. de huidige Indonesische regering en haar politiek strenger zullen beoordelen. Zjj merken op, dat er verscheidene factoren zjjn geweest, die bezorgdheid in officiële kringen Washington kunnen hebben gewekt. Amerikaanse regering ongetwijfeld koes terde, dat Indonesië op dit besluit zou terugkomen of het een dode letter zou laten, echter bijna drie weken geheim worden gehouden. Wat de kwestie Ned. Nieuw-Guinea betreft, hebben waarnemers bij meer dan een gelegenheid een duidelijk gebrek aan samenwerking opgemerkt tussen de te Washington verkregen aanwijzin gen met betrekking tot de gedragslijn van de Amerikaanse regering enerzijds, en bepaalde stappen, gedaan door de ambassadeur der V.S. in Djakarta an derzijds. Beroep op burgerij Wat de vooruitzichten op langere ter mijn betreft verklaart Eisenhower in zyn boodschap, dat hy goede redenen heeft te verwachten, dat in de toekomst een krachtige expansie van de Ameri kaanse economie zal kunnen worden ge handhaafd. In dit verband herinnert hij er aan, dat sedert het begin van deze eeuw de vraag naar goederen en dien sten in de Verenigde Staten elke 25 jaar is verdubbeld. Over de economische consequenties van de communistische dreiging ver klaart Eisenhower, dat de jongste uit daging van het internationale commu nisme het noodzakelijk maakt, dat een groter gedeelte van de economische hulpbronnen wordt gebruikt voor de na tionale veiligheid. Indien echter de juiste politiek wordt gevolgd, zal Ame rika aan deze dreiging het hoofd kun nen bieden zonder zijn economie te verstoren en zonder de vrijheid te ver nietigen, die voor Amerika zo veel be tekent. Op werkgevers en werknemers doet de president een ernstig beroep om de „kritieke problemen" te onderzoeken van stijgende kosten en buitensporige loon eisen. Hy wyst erop, dat de werkgevers moeten inzien, dat prijsverhogingen, welke niet gerechtvaardigd worden door de produktiekosten de koopkracht van de uoiiar verminderen en kunnen leiden tot beperking van aizet en van produk- tie. JL/e vakoonden wyst ny erop, dat met-gcrecntvaardigde loonsverhogingen hogere pryzen en vertraging in econo- miscne groei betekenen. Omtrent de ecunomiscne toestand in de Verenigde Staten oeeit de president in zijn boodschap mede, uat in net laat ste Kwartaal van 1957 het bruto-natio- naie proüukt met ongeveer procent is genaaid oeneden het hoogtepunt, dat in net derde kwartaal van l9oi werd be reikt. In december j.l. is het percentage van de werkloosneid gestegen tot 5.2 piocent tegen 4.3 in september. Het Druto-nationale produkt, oat wil zeggen, de waarde van alle goederen en dien sten voor liet gehele jaar heeft in 1957 434 miljard dollar bedragen of 5 procent meer dan in 1956. De president noemt de financiële om standigheden in toenemende mate gun stig voor een hervatting van de econo mische groei. Krediet is thans vlotter beschikbaar tegen lagere kosten. Als de mogelijkheden van het land ten volle zullen worden verwezenlijkt dient de groei te geschieden in de vorm van stij gingen in werkelijke produktie, vergezeld van een stabiel prijsniveau. (Advertentie) Bevoegde woordvoerders te Washing ton weigeren zich uit te laten over be richten uit Indonesische bron, volgens hetwelk de heer Allison zich niet zou kunnen verenigen met de politiek van Dulles jegens Indonesië, met name diens gedragslijn in het conflict over Ned. Nieuw-Guinea. De Amerikaanse rege ring heeft getracht, in dit conflict tus sen Den Haag en Djakarta een politiek te volgen, die zij aanduidt als „onzijdig" en is hiervan alleen afgeweken door haar protest tegen de Indonesische maatregel ten aanzien van de begren zing der territoriale wateren in Indone sië. Dit protest moest, in de hoop die de GRO6' De besmetting in Puiten Geen speeiale maatregelen voor familie (Van onze Haagse redactie) „Het enige, dat ik U op dit moment kan zeggen is, dat er momenteel aan het kind geen ziekelijke afwijkingen zyn te constateren!", aldus prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal voor de Volksgezondheid, gistermiddag tij dens een in de grote vergaderzaal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid belegde persconferen tie naar aanleiding van de radio actieve besmetting van de 5-jarige Joke Haanschoten uit Putten, ontstaan, doordat na een behandeling in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht op donderdag j.l. de kop van een bestra lingsnaald met 50 millicurie radium in de neusholte van het kind was achtergebleven. Verder wenste prof. Muntendam geen prognose te doen over de gezondheids toestand van het kind in de toekomst. Ook stelde hij aan het begin van de zeer druk door binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers bezochte confe rentie nadrukkelijk vast, dat de even tuele schuldvraag ook buiten de discus sie diende te blijven. Wel wees prof. Muntendam erop, dat het hier menselijk werk betreft en dat er dus altyd kans op foutjes bestaat, terwijl niet uit het oog mag worden verloren, dat ondanks de beste beveiligingsmaatregelen de mo gelijkheid tot ongelukken als dit. nooit geheel kan worden uitgesloten. Het toe zicht op de gevaren, die radio-actieve stralen e.d. met zich meebrengen en de beveiliging ertegen is in de laatste jaren echter reeds door vele deskundigen uit voerig onder de loep genomen, hetgeen o.m. heeft geresulteerd in het z.g ionise rende stralenbesluit. dat in het kader van de arbeidersbescherming op 1 febr. as. in werking zal treden, terwijl bin nenkort ook invoering kan worden ver wacht van een speciaal radio-actieve stoffenbesluit, dat de veiligheid in het algemeen beoogt, voornamelijk van pre ventief karakter is en dat na een uit gebreid interdepartementaal overleg zo juist zyn beslag heeft gekregen. Ftiehs zet woensdag zijn tocht \oort De Britse expeditie onder leiding van dr. Vivian Fuchs zal woensdag de Amerikaanse basis aan de Zuidpool ver laten om de tocht dwars over het witte continent, van de Weddellzee naar Scott basis, voort te zetten. „Heinrich Heine" ONS NIEUWE VERVOLGVERHAAL Ruim 100 jaar geleden lr 1856 stierf de bekende Duitse dichter- schrfjver Heinrich Heine, die in 1797 te Düsseldorf werd geboren. In de levensschets, welke Werner Stein- oerg over deze veelomstreden dichter schreef en welke voor ons blad in feuilletonvorm werd bewerkt wordt op boeiende wjjze het leven getekend van deze man, die over een scherpe en originele pen be schikte en leefde in een roerige tyd, waarin hij steeds op de bres voor de vrijheid en mensenrechten stond In het Duitsland van het begin van de vorige eeuw werd deze vry- heid, die na de Franse revolutie even had gedaagd, aan alle kanten de kop ingedrukt en Heine moest tenslotte naar Parijs uitwijken, ter wijl zijn geschriften in zijn vader land allengs door de overheid ver boden werden. In deze roman van zijn leven zullen de lezers tevens een be langwekkend tijdsbeeld vinden. Mee prof. Muntendam hadden niet minder dan 17 deskundigen achter de tafel plaats genomen om op vele vragen antwoord te geven, maar ook vele vragen onbeantwoord te moeten laten. Prof. Cohen, adviseur van prof. Muntendam, lichtte toe, dat in de huiskamer van het gezin-Haarschoten 50 millicurie ra dium verspreid zijn. De gezinsleden zijn hieraan slechts enkele uren blootgesteld geweest op een afstand van hoogstens een meter. De totale dosis, die zjj hebben ont vangen, kan dan ook slechte 1 tot 2 röntgen bedragen, een intensiteit, die niet gevaarlijk genoemd mag worden. Wanneer kleine groepen arbeiders 3/10 röntgen per week ontvangen, wordt dit toelaatbaar geacht en per jaar mag deze dosis 15 röntgen bedragen. Daarom was prof. dr. Cohen van me ning, dat het genetisch gevaar voor de familie Haarschoten bijzonder klein te noemen is en dat er dan ook niet ver wacht zou behoeven te worden, dat er speciale maatregelen voor deze familie genomen zouden moeten worden na de observatieperiode in het ziekenhuis te Utrecht. Waarvan overigens nog niet ge zegd kon worden hoe lang deze zou moeten duren. Eerst moeten om te be ginnen bovendien de woning en vooral de tuin van de familie gezuiverd worden. Deskundigen van de KEMA te Arnhem zijn daar zondag al mee begonnen. Het huis zal beslist niet worden afgebroken, daar men dan juist het tegengestelde zou bereiken van wat noodzakelijk is. Een heleboel stof zou verspreid worden, die mogelijk radio-actief zou kunnen zyn, terwijl men het geheel nu juist gelocali- seerd heeft. De regeling van de eventuele schade, die het gezin-Haarschoten zou kunnen oplopen door loonderving en mogelijke vernietiging van niet te reinigen huis raad, houdt formeel vanzelfsprekend ge heel verband met de schuldvraag Alge meen was men echter van mening, dat ook, wanneer er geen sprake zou zyn van grove schuld van welke partij dan ook, waardoor er dus juridisch-formeel geen aanspraak op schadevergoeding zou bestaan, er toch wel een regeling voor het benadeelde gezin zou worden ge troffen. 9 Slot op pag. 2 Allison bezocht Djoeanda De vertrekkende Amerikaanse am bassadeur John M. Allison heeft gis teren een bezoek gebracht aan premier Djoeanda Kartawidjaja, naar verluidt om afscheid van hem te nemen. Diplomatieke kringen te Washington eeiden nog dat de V.S. een politiek van strikte neutraliteit volgen in het geschil tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea. terwyl Allison de bijstand van zyn land zou hebben aangeboden voor het zoeken van een uitweg. Soekarno in Pakistan President Soekarno is per vliegtuig uit Damascus te Karachi aangekomen voor een bezoek van 4 dagen aan Pakistan. Tydens het diner, dat gisteravond ter I ere van president Soekarno werd aan geboden, verklaarde de president van Pakistan, Iskandar Mirza, dat „het voor landen als de onze, in een tijd perk waarin de wetenschap zo snel vooruit gaat, een gebiedende els Is naar de vrede en universele goedwil lendheid. die de eenheid zullen redden, te streven". Soekarno heeft vandaag een onder houd met de president van Pakistan en met de premier Malik Firoz Khan Noen. Morgen gaat Soekarno per vliegtuig naar Lahore, doch zal dezelfde avond weer in Karachi terug zyn. Donderdag vertrekt hij naar Colombo. Prehistorische tekeningen ontdekt in Franse grot Leden van de club van grotonderzoe kers te Pcriqueux hebben, in gezelschap van een prehistoricus, zondag in de druipsteengrot van Villars, in het de partement Dordogne, tekeningen ont dekt, die ongeveer 30.000 jaar oud moe ten zijn. De tekeningen stellen paarden, beren, mammoets en bisons voor. Som mige voorstellingen zijn gekleurd. De Joegoslavische regering heeft gisteren in Parijs krachtig geprotesteerd tegen „het onrechtmatig in beslag nemen van de lading aan boord van het Joegosla vische schip „Slovenija". Volgens het Joegoslavische protest vervoerde het schip „munitie en wapens voor een Marokkaanse zaak in Casablanca" en werd het 45 mijl van de Algerijnse kust door Franse oorlogsschepen aangehouden. Joego-Slavië eist, dat de in beslag genomen wapens onmiddellijk wordt teruggegeven, anders sal zij schadevergoeding eisen. Van Franse zijde denkt men er niet aan het protest te aanvaarden. De minister van Buitenlandse Zaken Pineau verklaarde tegenover journalisten, dat hij ln een onderhoud met de Joegoslavische ambassadeur (het gesprek waarin deze het protest van zijn regering overbracht duurde een kwartier) uiting had gegeven aan het leedwezen van de Franse regering over een daad van wapensmokkelarij, welke niet werd verwacht van een regering, die zegt, dat zij vriendschappelijke betrekkingen met Parijs onderhoudt. Wapens waren in september in Praag gekocht pens op 15 november j.l. door de „be ruchte Marokkaanse wapensmokkelaar" Larakki in Praag worden gekocht. Minister Pineau verklaarde later nog tegenover journalisten dat het „ondenk baar" was, dat de Joegoslavische rege ring niet op de hoogte zou zijn geweest van de ware bestemming der in beslag genomen wapens. Van Franse officiële zijde werd gezegd dat er „geen sprake" kon zijn van in williging der Joegoslavische eis om teruggave der in beslag genomen wapens. In gezaghebbende Franse kringen ves tigt men er de aandacht op dat in de herfst van 1956, ter gelegenheid van de zaak met de „Athos" het schip dat uit Egypte afkomstige en voor de Alge rijnse rebellen bestemde wapens aan boord had en dat eveneens door Franse oorlogsschepen werd aangehouden een besluit in de Franse staatscourant open baar is gemaakt, waarin werd verklaard dat de Franse regering zich, vanwege het smokkelen van wapens naar de Al gerijnse opstandelingen, het recht voor behield schepen tot op vijftig mijl uit de Noordafrikaanse kust te doen aan houden. om te onderzoeken of zich eventueel gesmokkelde wapens aan boord bevonden Hieraan werd toegevoegd dat geen enkele buitenlandse regering bij die gelegenheid aanmerking heeft ge maakt op deze Franse maatregel.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1