AFGEBROKEN RADIUMNAALD BRENGT PUTTEN IN BEROERING Koninklijk welkom voor evacué's van ones ie WEERBERICHT RADIO-ACTIEVE STRALEN IN HUIS Onzekerheid over lot van 5-jarig meisje Door do storm scheen de zon Ook de Corfu en Captain Cook reso. te Rotterdam en TJmuiden 96ste jaargang MAANDAG 20 JANUARI 1958 No. 29345 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57056 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het vijfjarig dochtertje Joke van de familie Haanschoten uit de Schoolstraat te Putten is vorige week woensdag het slachtoffer geworden van een uitzonderlijk ongeval, waarvan momen teel de medische consequenties nog niet zijn te overzien. Het kind werd op die dag behandeld in de neusheclkundige afdeling van prof. dr. A. A. J. van Egmond van het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Utrecht. Reeds een half jaar geleden werd zij in het zie kenhuis Salem te Ermelo opgenomen voor het knippen van de amandelen. De operatieve ingreep had evenwel niet het gewenste resultaat en op advies van de behandelend geneesheer is het kind naar het ziekenhuis te Utrecht verwezen, waar men haar behandelde met radium, in verband met complicaties in de neusholte. Woensdag j.l. heeft men haar eveneens tijdens een controle-onderzoek met radium behandeld, waarbij een radiumnaald in haar neusholte werd gevoerd. Zonder dat men op de neusheelkundige afde ling van het ziekenhuis daarvan iets gemerkt heeft, is het eind van de naald, waarvan zich de radium- kop bevindt afgebroken. Het meisje werd naar huis gezonden met de mededeling na veertien dagen terug te komen. HM. Koningin Juliana in gesprek met enkele gerepatrieerden uit Indonesië aan boord van de ..Sibajak die gistermiddag ni Rotterdam binnenliep. int (Speciale berichtgeving) Huiverend van kou en ellende staarden gisteravond ruim 750 Neder landers bijna interesseloos naar de bedrijvigheid aan de Lloydkade te Rotterdam, toen daar tegen half zes de laatste voorbereidselen voor hun thuiskomst werden getroffen: hun Sibajak werd bij het gele schijnsel van grote lampen in zwarte kranen koortsachtig vastgemaakt, terwijl sneeuw en wind medogenloos langs de reling joegen. Maar ondanks de onzekerheid en het verdriet, die hun de laatste weken moeten hebben beziggehouden, was er de blijdschap om het warme en spontane welkom, dat H.M. de Koningin hen kwam toeroepen. Voor een enkeling waren er zelfs bloemen en bekenden tussen de afhalers in het donker. Gevaarlijke tuin In het Stads en Academisch Zie kenhuis in Utrecht had men n.l. om streeks half ticaal f donderdagmor gen gemerkt, dat de radiumkop van de naald afgebroken was. Men zocht met een meetapparaat de operatie- Krachtig onderzoek naar besmettingen Omstreeks 10 uur woensdagavond werd het kind onwel. Zij werd bleek en braakte. Dit braaksel werd door haar vader opgevangen in een papieren servet, dat direct in de kachel werd geworpen. Het meisje voelde zich kort daarop weer beter en had vervolgens een goede nachtrust. 's Morgens bezocht zy normaal de kleuterschool „Hummeloord", samen met haar buurmeisje Willy Willemse. Omstreeks één uur 's middags speelde het meisje bij haar buurmeisje, toen een agent van politie haar moeder mededeelde dat zy zich onverwijld met haar dochtertje naar het ziekenhuis te Utrecht moest begeven. kamer af, doch nergens week de naald af, zodat moest worden aan genomen, dat de vermiste radium kop buiten de kliniek moest zijn. Aan de hand van de behandelings rapporten kon worden opgemaakt, dat Joke Haanschoten uit Putten de laatste behandeling met de radium naald had gehad. Onmiddellijk werd de poli lie in Put- I ten gealarmeerd. Men verzocht de poli- tie het kind onverwijld naar Utrecht te zenden. Dit telefoongesprek werd enige minuten later herhaald onder medede ling dat voor het kind en haar omgeving levensgevaar aanwezig \:as. Moeder en dochtertje konden nog juist de trein van tien voor twee naar Utrecht halen. In het ziekenhuis werd het kind onderzocht waarbij bleek, dat de radiumkop zich niet meer in de neus holte van Joke bevond. Zij werd daar op naar huis gezonden. Eerst vrijdag middag begaven zich enkele medici van dp nemheelkundige afdeling naar Put ten, om met lehulp van een Geiger- Muller-teller het radiumkopje in de wo ning van de familie Haanschoten te zoe ken. Onder hen bevonden zich dr. G. de Wit. wetenschappelijk hoofdambtenaar van de neusheelkundige afdeling van het Utrechtsp ziekenhuis, alsmede een lid van de biofysische afdeling van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. In het huis sloeg de meetapparatuur onmiddellijk uit. Vooral bii de kachel en later ook in öe tuin waar as uit de kachel was gestort. Toen ook vernamen de medici, dat het kind had gebraakt en dat het braaksel in de kachel was ge- gootd. Joke Haanschoten. het vijfjarige Puttense meisje, dat ernstig met radioactiviteit werd besmet. Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar ook plaatselijk en kele sneeuw of hagelbuien, voorname lijk in de kustprovincies. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Vannacht lichte en waar sneeuw ligt plaatselijk matige vorst, morgen middag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 1.15 uur). 21 JANUARI Zon op: 8.36 uur; onder: 17.07 uur. Maan op: 8.50 uur; onder: 19.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.18 uur en 16.28 uur. Laagwater te 0.06 uur en 12.25 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Het huis in Puttendat radioactief besmet blijkt te zijn en dat het to neel was van intensief onderzoek met meetinstrumenten. Zaterdag werd het onderzoek voortge zet in het huis van de familie Haan schoten en in de tuin. waarbij de mede werking werd verkregen van de KEMA te Arnhem, die met Geiger-Muller-tel- lers de aanwezige radio-activiteit regis treerden. De radioactieve as en de aarde in de tuin werd in afgesloten emmers gedepo neerd en in een schuur opgeborgen, die later werd verzegeld. De tuin werd. om verder stofverbrei- ding te voorkomen, afgedekt met plas tic. Het huis aan de Schoolstraat werd omheind door een prikkeldraadversper ring, terwijl van gemeentewege een bord werd aangebracht waarop staat vermeld, dat het betreden van het afgezette ter rein levensgevaarlijk i-. School gesloten Geïsoleerd Inmiddels arriveerden ook de farma ceutische inspecteur voor de Volksge zondheid te Arnhem, dr. H. F. Louwe Koovman en dr. W. P. J. A. Weebers. inspecteur voor de Volksgezondheid in Gelderland. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat het radiumkopje in het vuur van de kachel was gesmolten, waardoor het stof in de kamer, de as in de kachel, de schoorsteen en de gehele omgeving van de tuin radio-actief was geworden. Op advies van de medische autoritei ten werd het gezin Haanschoten geïso leerd. Het bleek noodzakelijk, dat het gezin eerst werd gebaad en van nieuwe onder- en bovenkleding werd voorzien. De schoenen bleven achter in de wo ning. Het gezin Haanschoten. dat uit man vrouw en vijf kinderen bestaat werd donderdagnacht overgebracht naar het politiebureau te Putten, waar het Groe ne Kruis en de transportcolonne van het Rode Kruis slaapplaatsen hadden inge richt. Bij een onderzoek van het gezin Haanschoten bleken geen positieve af wijkingen aanwezig te zijn. Wel werd een geringe afwijking geregistreerd op een schoen van een der personen die bij het onderzoek was betrokken. Vrijdagnacht en cok zaterdagmorgen is het gezin Haanschoten op het poli tiebureau gebleven. Zat rdagmiddag werden zij dcor een ambulanceauto van de G.G. en G D. te Utrecht naar het ziekenhuis in Utrecht ve- rd voor na dere observatie. Op last van de burgemeester van Put ten. jhr. mr. W. W. F. Quarles van Uf- ford. werd de kleuterschool Hummel oord te Putten, die vink achter de wo ning vgji de familie Haanschoten gele gen is. gesloten. Het meisje Joke had ook deze school, waarop ongeveer 80 kleuters gaan. bezocht. Het bleek zater dag noodzakelijk enkele personen op te roepen, die na woensdag met het gezin Haanschoten in contact waren geweest. Hiervoor meldden zich zondagmiddag 10 personen, onder wie enkele buren, fa milieleden en leveranciers van de fami lie Haanschoten. Dit onderzoek nam de gehele zondagmiddag in beslag. Naar wij vernemen is bij dit onderzoek geen ra dio-activiteit op de personen geconsta teerd. Slot op pag. 2 Eervol ontslag aan dr. J. van Baal By K.b. is aan dr. J. van Baal op zyn verzoek met ingang van 1 april 1958 eer vol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea on der dankbetuiging voor de gewichtige diensten onder moeilijke omstandigheden in dat ambt verricht. Dr. Van Baal aanvaardde zijn funtie op 1 april 1953 als opvolger van mr. S. L. J. van Waardenburg. Hij is thans 47 jaar oud. Het heeft gisteren danig gespannen op de Noordzee. Want toen de felle wind om half twaalf des middags de allures van een zware storm had aangenomen, kwam het bericht, dat de loodsdienst van Hoek van Holland was gestaakt en dat betekende dus. dat kapitein J. C. Flach voorlopig met de rede genoegen nemen moest. Daar bleef hij dan ook liggen totdat de woedende elementen een beetje waren bedaard. En dat was gelukkig eerder dan men had durven verwachten: nauwelijks vier uren later kon men aan het laatste stukje van de reis naar het onbekende beginnen. Om half zes lag de Sibajak vast. Vergezeld van een klein gevolg was Hare Majesteit de eerste, die de eva cués kwam begroeten. Van de hut van de gezagvoerder uit sprak zij warme woorden van belangstelling en medele ven. „Ik wil U", aldus de Koningin, „allen graag van harte welkom he ten. Ik hoop, dat U iveet hoezeer met U is meegeleefd. Hier zijn alle mo gelijke maatregelen genomen om U behulpzaam te zijn. Ik hoop, dat U zult voelen hoe welkom U bent". En Hare Majesteit vervolgde: „U komt hier aan in een storm, die U wellicht zal herinneren aan de stormen, die U daarginds heeft meegemaakt, maar de zon heeft toch ook ge schenen vandaag. Ik hoop, dat U de warmte, die ik daarmede bedoel, zult voelen in Uw harten". Vervolgens had de Koningin met tien gerepatrieerde gezinnen een ongedwon gen gesprek in een van de salons van de Sibajak. Zij sprak met ieder gezin afzonderlijk en was daarbij niet van andere officiële personen vergezeld. Vol warme belangstelling vroeg zij naar de Beursbegrippen De artikelenserie „Beursbegrip pen" van onze financiële medewer ker is zozeer in de smaak gevallen, dat wij op verzoek van vele lezers er toe zijn overgegaan deze artike- den te bundelen en ze als een boekje ter beschikking te stellen van degenen, die hiervoor interesse hebben. Zoals men zich zal herinneren, werd in deze ruim 30 artikelen op heldere en eenvoudige, maar zeer deskundige wijze een uiteenzetting gegeven van alles wat betrekking heeft op de effectenhandel en an dere financiële transacties, die iets met de Effectenbeurs te maken hebben. Aangezien de oplage thans be paald moet worden, verzoeken wij belangstellenden ter voorkoming van teleurstelling hun bestelling on verwijld op te geven. De prijs bedraagt f0.50 per stuk verhoogd met f 0 12 voor porti, to taal dus f0.62. Na storting van deze f 0 62 op onze girorekening 57055 of per postwissel. onder vermeldine Beursbegrippen" volgt toezending onmiddellijk na de verschijning vermoedelijk eind februari. N V. Leidsch Dagblad. toestand in Indonesië en met evenveel interesse informeerde zij naar de toe komstplannen van de evacué s. Naar contract-pensions Ambtenaren van het ministerie van Maatschappelijk Werk hielden zich in tussen bezig met de afwikkeling van de talrijke formaliteiten, die de weg naar een nieuwe toekomst nog blokkeerden en in het restaurant van de Kon. Rotter- damsche Lloyd werden röntgenfoto's ge maakt van de passagiers, die vandaag naar de contract-pensions - hun voor lopige verblijfplaats - zullen vertrekken. Overigens: niet alle passagiers van de Sibajak doen een stap in de onzeker heid. Ongeveer honderd van hen zijn afkomstig uit Australië en Nieuw-Zee- land en komen hier een korte vakantie doorbrengen. Het overgrote deel echter heeft have en goed in Indonesië moeten achterlaten. De meesten van het boek ten reeds passage, voordat het beruchte evacuatiebevel in Djakarta bekend werd gemaakt. De Sibajak is op eerste kerstdag uit Djakarta vertrokken. Er waren 72 zieken aan boord, van wie er twee tijdens de reis zijn overleden. Begroeting door minister Klompé In druilerig Hollands winterweer ar riveerden gistermiddag aan boord van 1 het Engelse s.s. Corfu, 116 Nederlandse j evacue's uit Indonesië in Rotterdam. Zij werden verwelkomd door mej. dr. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Moeder kwam tóch Moeder zou hen komen afhalen, zeiden Onno en Carla van der Lin den. die met de „Sibajak" aankwa men. Maar er had zich nie mand voor de kinderen aan gemeld bij de rederijHui lend zaten de kinderen dan ook in een hoekje, doch de waterlanders verdwenen toen opeens hun moe der voor hen stond! Door omstan digheden verlaat had zij de „Siba jak" niet tijdig kunnen bereiken. Zo had de dag voor het tweetal gelukkig toch nog een goede af loop! Werk, die zich onder meer door gezag voerder A. Wild van de gang van zaken tijdens de reis op de hoogte liet brengen. Tijdens het oponthoud in Rotterdam - de Corfu, die uit Singapore kwam. zette nog 's avonds de reis naar Londen voort - trokken de Engelse pas sagiers voor een paar uur de stad in. Ambtenaren van Maatschappelijk Werk ontfermden zich intussen over de gere patrieerden. Het merendeel van hen beschikt reeds over huisvesting in ons land. Toen de si tuatie in Indonesië aanleiding gaf om het ergste te veronderstellen, werden zij door hun werkgevers in de gelegenheid gesteld naar Holland te vertrekken. Slechts enkelen van hen zullen worden ondergebracht in het kamp te Budel. De overigen zullen een plaats bij familie of in contractpensions krijgen - geen van hen had in een kamp te Singapore ver toefd. Toen de toestand in Indonesië op het kritieke hoogtepunt was gekomen, waren zij reeds naar Nederland onder- weg. De Corfu is een passagiersschip van 14.280 ton en is eigendom van de Penin sular and Oriental Steam Navigation Company. Het schip onderhoudt een ge regelde dienst tussen Singapore en Lon den. Voordat de passagiers het haven terrein mochten verlaten, werden in het restaurant van de Kon. Rotterdamsche Lloyd röntgenfoto's van hen gemaakt. Slot op pag. 2 (Advertentie) Fuchs aan Zuidpool aangekomen Hedenochtend om 2.08 uur (Ned. tyd) heeft dr. Vivian Fuchs. leider van de Britse groep der Zuidpoolexpeditie van het gemenebest, de Zuidpool bereikt. De leider van de Xieuwzeelandse groep. Sir Edmund Hillary verwelkomde dr. Fuchs en zyn mannen, die 56 dagen nodig gehad hebben om de ruim veertienhonderd kilometer van de basis Shackleton aan de Weddellzee naar de Pool af te leggen. Zij hebben nu nog bijna tweeduizend kilometer voor de boeg voordat zy de basis Scott bereikt en de eerste overtocht te land van het Zuidpoolgebied voltooid zullen hebben. Een Russische tractorcolonne in het Zuidpoolgebied heeft het kamp Komso- molskaja bereikt, na een tocht van 850 kilometer door het witte continent, aldus meldde het Sovjetrussische persbureau Tass. gisteren. De colonne was vertrok ken van Mimi-basis aan de kust. De leider van de groep. Kimolajef. deelde mee, dat men onderweg te kam pen heeft gehad met losse sneeuw. De rupsbanden van de voertuigen zakten soms vijftig centimeter in de sneeuw weg. Na een korte rust in het kamp gaat een deel van de colonne naar de magne tische Zuidpool en de rest naar de ontoegankelijke Pool. het punt. dat het verst van de kusten van de Zuidpoolge bied verwijderd is. Daar zullen de Rus sen een post inrichten. Dr. Fuchs en zijn elf metgezellen zijn de eersten, die ooit de tocht van de Weddellzee over land naar de Zuidpool hebben gemaakt. Natuurgeweld in Peru en Algerije In fotac.1 zeker 160 doden In de provincie Ecusco van de Zuid- amerikaanse staat Peru zyn meer dan honderd mensen om het leven gekomen tengevolge van overstromingen, welke het gevolg zyn van een dijkbreuk. In de aangrenzende staat Ecuador hebben zich twee hevige aardbevingen voorgedaan, welke in het gehele land werden waargenomen, vooral in het kustgebied aan de Stille Oceaan, waar de haven Esmeralda ernstig getroffen is door een vloedgolf. Bijna een derde van het aantal woningen is verwoest. Volgens de eerste berichten zyn er zeker tien doden en veertig gewonden. Twee schepen worden vermist. In een ziekenhuis, dat instortte, vonden drie kinderen de dood. De stad is telefonisch geheel van de buitenwereld afgesloten. Niet alleen Zuid-Amerika, maar ook Noord-Afrika is getroffen door natuur geweld: na twee dagen van stortregens hebben overstromingen in het oostelyk deel van Algerije 47 mensenlevens geëist. Bovendien worden vier personen vermist. Naby Constantino werden langs de rivier de Roemmel driehonderd primi tieve woningen weggespoeld, waarbij tien mensen om het leven kwamen. Te Guel- ma verdronken on één boerdery veertien personen. Het vliegveld Philipperllle staat geheel onder water. Alle leden van de ploeg van dr. Fuchs hebben bevestigend geantwoord op de vraag, of zij van plan zijn de reis van de Zuidpool door het wipe con* voort te zetten

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1