Pas op voor WYBERT Sterk verzet van Slowaakse hoeren ïTc8^^ tegen communistische activiteit Kloosterzuster Cecileu vertelt over haar dramatische vlucht Legerplaats „BudeF gereed voor ontvangst van duizenden evacué*^ Evacués uit Indonesië worden door colporteurs bedrogen verkoudheid aWH 96ste jaargang Vrijdag 17 januari 1958 Derde blad no. 29343 (Van onze Weense correspondent) Bratislawa of Pressburg, de hoofdstad van Slowakije, ligt zo dicht bij Wenen, dat men in de vorige eeuw tussen deze twee steden een elektrische tramverbin ding aanlegde, ongeveer zoals de „Blauwe" tussen Leiden en Den Haag. Ofschoon deze verbinding nog uit de Oostenrijkse monarchie dateerde, bleef ze toch voort bestaan, toen Tsjecho-Slowaküe in 1918 onafhankelijk was geworden. Een reisje met de zogenaamde „Pressburger" was een gezocht zondagsuitstapje voor een groot aantal Weners, die bovendien in het nabuurland veel familie hadden. Na 1945 werd deze verbinding door de regering te Praag radicaal afgebroken. De ouderwetse tramwagens staan nu in de remise midden in Wenen en brengen ons zodoende het besef bü, hoe ver afgelegen deze stad en deze andere wereld nu opeens zijn geworden, ondanks de korte afstand. Geraffineerde rode infiltratiemethoden Over deze stad Bratislawa en haar omgeving kan men een zeer spannend en dikwijls ontroerend verhaal lezen in het Amerikaanse boek van W. Brinkley: „The deliverance of siter Cecilia" (De bevrijding van zuster Cecilia), dat nu ook in Oostenrijk is verschenen en door „Carinthia" in Klagenfurt werd uitge geven. Men leert er eerst het eenvoudige leven kennen van een Slowaakse boeren familie, die het eigenlijk arm heeft, maar toch gelukkig is. Een van de meis jes wordt kloosterzuster in Bratislawa, waar zij eerst leidster is van een kleu terschool en zich later ook met zieken verpleging bezig houdt. Deze zuster Ce cilia vertelt in onopgesmukte woorden, hoe de communisten in 1949 aan de macht kwamen en hoe gerafffineerd zij daarna te werk gingen bij het langzaam uitschakelen van de kerk en van het godsdienstig leven. Eerst werd het gods dienstonderwijs op de staatsscholen voor de hogere klassen verboden, daarna volgde het verbod voor de lagere klassen en dan werden ook de confessionele scholen het slachtoffer. Weer iets latei- ging men ertoe over religieuze platen o.a. uit de bijbelsche geschiedenis en kruisbeelden te verwijderen en dwong men het onderwijspersoneel tot het vol gen van een politieke cursus. Ten slotte werden alle zusters, die aan het onder wijs waren verbonden, uit hun kloosters gejaagd en naar fabrieken gestuurd. Al leen ziekenzusters en zij die zich met het kleuteronderwijs bezig hielden, konden hun werk voortzetten, zij 't ook onder strenge controle van de partij. Aangrijpend verhaal Deze grens verloopt langs de March, een rivier die wij dikwijls aan de Oos tenrijkse kant hebben bezocht, zonder het minste vermoeden te hebben, dat zich ook aan de Slowaakse oevers angst wekkende en hartverscheurende tonelen hebben afgespeeld. Aan de hand van dit boek weten wij nu, dat niet alleen Hon garije, maar ook Slowakije trots kan zijn op zijn helden. Het verhaal is aangrijpend door zijn eenvoud, ook door de humor die niet ontbreekt, vooral echter door de onbarm hartige schildering van de menselijke angst, die zich ook van een kloosterzuster kan meester maken en die alleen over wonnen kan worden door een diepe reli gieuze overtuiging. Onvergetelijk is de beschrijving hoe deze non, gekleed in een skipantalon en een sweater, tezamen met achttien andere vluchtelingen eerst urenlang door laag kreupelhout moet lopen, dan op handen en voeten over een dijk bij de March kruipt en ten slotte gelukkig hing er zware mist bij deze rivier aankomt, waar telkens vier vluchtelingen in een gummiboot naar de Oostenrijkse oever roeien. Zus ter Cecilia wil bij de laa'tsten zijn om nog zo lang mogelijk op vaderlandse bo dem te blijven. Wanneer ze echter in Oostenrijk is, wanneer eindelijk alle gevaren zijn overwonnen en zij nog slechts enkele stappen behoeft te doen, dan wreekt zich de zelfbeheersing en de inspanning van de laatste maanden en krijgt zij een aanval van hysterie, die hier even eerlijk wordt beschreven als al hét andere weerzinwekkende van de communistische vervolging. Ik kijk en ik kijk Het einde van deze zwerftocht is op gebouwd als een scène van een pakkende film. Zuster Cecilia is in een klooster van haar orde aangekomen, waar zij ondanks skipantalon en sweater i" delijk wordt opgenomen en waar ze ein delijk na zo lange tijd weer een gees telijk gewaad kan aantrekken. Deze scène is beschreven met de nauwkeurig heid van een vrouw: „Ik trek hét kloosterkleed aan maak de zes haakjes vast. Dan neem ik mijn rozenkrans en mijn kruis, die ik in myn rugzak had meegenomen. Dan de schoudermantel, die ik met de zeven haakjes vastmaak. Dan de doek op mijn voorhoofd, die ik achter vastknoop. Dan neem ik mijn kraag, die ik omleg. Dan neem ik mijn sluier. In een klooster heeft men geen spie gels, maar wanneer ik door de eetzaal ga, zie ik mijn spiegelbeeld in een glazen kast. Ik ontdek dat ik het zelf ben, Ce cilia, zuster Cecilia en ik sta daar en kijk en kijk, ofschoon het eigenlijk ver boden is zo lang te kijken. „Ik zag er uit als mij zelf." voor Tuyll In een bijzondere vergadering van het hoofdbestuur van ..Het Nederlandsche Roode Kruis" heeft de heer ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, die per 1 januari 1.1. is afgetre den als voorzitter van deze vereniging, gistermiddag te 's-Gravenhage afscheid genomen van de leden van het hoofd bestuur. De minister-president dr. W. Drees heeft tijdens deze bijeenkomst medege deeld, dat H. M. de koningin de schei dende voorzitter heeft benoemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau. Dr. Drees heeft baron van Tuyll de versierselen dezer orde uitgereikt. Het hoofdbestuur heeft zijn oud-voorzitter het erelidmaatschap van de vereniging aangeboden. In de 90 jaren van het be staan van het Ned. Roode Kruis is het de 44e maal. dat het erelidmaatschap wordt verleend. Schilderij van Friese meester gered Bij een verbouwing van een herenhuis aan de Grote Breedstraat, te Dokkum is een schoorsteenstuk dat achter een grote spiegel verborgen zat. gesloopt. Dit schilderij werd met andere afbraak- rommel achter in de tuin gegooid. Het paneel, voorstellende een Italiaans landschap, is gesigneerd ,.G. T. P. 1827". Het is vervaardigd door de Friese schil- der Gosling Posthumus, die in 1800 te Dokkum geboren werd. Van 1823 tot 1826 maakte de jonge schilder een stu- j diereis naar Italië met zijn leermeester, de Friese meester Otte de Boer. Hij stierf in Dokkum op 32-jarige leeftijd. Het schilderstuk is zwaar beschadigd; er zitten enkele gaten in. Het zou naar de vuilnisemmer zijn verhuisd als niet de Dokkumer antiquair het ontdekt en in zijn bezit, gekregen had. Gosling Posthumus is een bekend portretschilder geweest. (Speciale berichtgeving) ,Het is schandelijk, hoe een aantal colporteurs van afbetalingsfirma's zich thans op dc cvacuécs uit Indonesië werpt", aldus vertelde ons de heer Moo- ra, leider van de CCKP, de Commissie van Kerkelijk en Particulier initiatief inzake de gerepatrieerdenzorg. Nog maar enkele dagen geleden in ons mSmmavaSa Antl/Aman land aangekomen en wonende in con- Op het nippertje ontkomen trMt.p,n'ions krijsen in 2eer veel e,. Zodoende kan zuster Cecilia nog in een kleine zijvleugel blijven, maar de rest van net klooster wordt ingericht als op leidingshuis van de communistische par tij. Bijna onopzettelijk komt zij in aan raking met een kleine ondergrondse be weging, die mensen helpt om naar het nabije Oostenrijk te vluchten. Haar werk heeft aanvankelijk succes, maar dan wordt zij verraden. Zij weet echter aan de greep van de groene politie te ontkomen door nog tijdig burgerkleren aan te trekken en als een gewone be zoekster het ziekenhuis te verlaten. Daarna begint de klopjacht door de po litie en haar zwerftocht, die weken en maanden duurt, het voortdurende weg trekken van de ene schuilplaats naar de andere, totdat ook zij contact krijgt met een kleine verzetsgroep, die vervolgden over de grens smokkelt. Men is in het Westen algemeen van opvatting, dat er in Tsjecho-Slowakije geen noemenswaardige verzetsbeweging tegen het communisme heeft bestaan of nog bestaat, maar dit dramatische ver haal leert ons dat o.a. de stroeve Slo waakse boeren zich met kracht en sluw heid tegen het kolchozensysteem en de collectivisatie van hun kleine boerderijen verzetten en vooral, dat er kleine, on afhankelijke ondergrondse groepen be staan, wier hoofddoel het is gevangenen en gedetineerden in kampen van levens middelen en kleding te voorzien en ver volgden over de grens te brengen. Opening dagschool beroepsvervoerders Primeur in Rotterdam (Speciale berichtgeving) Minister J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, heeft gister middag in de Beatrixzaal van het Groothandelsgebouw te Rotterdam de eerste Nederlandse Dagschool voor het Beroepsgoederenvervoer langs de Weg geopend. Vervolgens nam minister Algera de eerste cursisten een kort examen af. Nadat bleek, dat het antwoord op alle vragen er vlot en correct uitkwam, klonk van de bestuurstafel af het be vrijdende woord: „Iedereen is ge slaagd". Federatievoorzitter dr. E. P. Verkerk had de bijeenkomst met een kort woord geopend. Hij betoogde, dat de organisa ties hun uiterste best voor de vervoerders doen en sprak de hoop uit, dat de cur sisten later van hun kant de steunpilaren van het Bondswerk zullen worden. De heer J. A. Reesink, directeur van Neerlandia, zette vervolgens uiteen, dat de dagschool die verscheidene avond cursussen als voorlopers heeft gehad uitgaat van de praktijk. Als vooroplei ding wordt tenminste lager onderwijs gevraagd, hoewel men er de voorkeur aan geeft, dat de leerlingen al iets meer achter de rug hebben, voordat zij by Neerlandia komen studeren. Overigens is gebleken, dat de avondcursussen door bijna de meeste leerlingen tot een goed einde konden worden gebracht, hoewel 85'7, van hen slechts een lagere school had bezocht. Leerboeken kent de dagschool niet. De gehele leerstof is door de leiding van de school zelf samengesteld en omvat 1100 gedrukte pagina's. De leerlingen moeten, voordat zij het grote examen afleggen, zes maal voor een tussen- examen onder het mes. Slagen zij voor een van die proeven niet, dan moet voortzetting van de studie aan de dag school niet langer op zijn plaats wor den geacht. Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer O. Bekedam, voorzitter van „St.-Franciscus", die in ruwe trekken schetste, wat van de toekomstige ver voerders mag worden verwacht. Tot de gelukwenstelegrammen be hoorde een felicitatie uit België, die o.m. vermeldde: „We zyn hier nog even ver als 100 jaar geleden". vallen de mensen bezoek van afbeta lingszaken-colporteurs. die hen van al les trachten aan te praten. Meubelen - liefst verouderde model len en onverkoopbare grote bankstellen - ijskasten, televisie- en radio-apparaten, stofzuigers, wasmachines e.d. Meestal zijn deze colporteurs vertegenwoordi gers van in het algemeen niét de beste zaken en herhaaldelijk moet de CCKP ingrijpen om de door de Indische Ne derlanders, van wie juist zij, die nog nimmer in ons land zijn geweest, als ..prooi" van de afbetalings-ronselaars worden uitgezocht, opgedrongen con- trachten te annuleren. De colporteurs en verkopers ontzien zich niets om iets te verdienen en elke methode schijnt daarbij opgang te doen. Zo werd bijv. onlangs een groot gezin van Indische Nederlanders, dat nog maar twee dagen in ons land was, ver blijd met het bezoek van een colporteur. Deze man offreerde hun een wasma chine van meer dan f. 1000. De man en vrouw werden per auto van het pension afgehaald, de colporteur ging uitgebreid met hen lunchen en drong voor de lunch hun een aantal borrels op. terwijl de maaltijd met veel wijn bespoeld werd. Na de lunch werd terloops het contract door deze mensen getekend, die toen helemaal niet wisten wat zij tekenden en nog veel minder wisten wat de toe komst zou zijn, wat zij zouden gaan verdienen en wanneer zij een huis zou den krijgen. De CCKP heeft ook dit afbetalings contract kunnen annuleren en aldus de mensen voor veel moeilijkheden kunnen behoeden. Maar, zo zegt men van de zijde van gerepatrieerdenzorg. de Ne derlandse handelaar moest verstandiger en fatsoenlijker zijn. Men kan 't de In dische Nederlanders, die een en ander opgedrongen krijgen en de verhoudingen in ons land nog niet kennen, veel min der kwalijk nemen dan de al te ijverige colporteurs, die hen tot hun slachtoffer maken. Ongeveer 2000 bedden, een honderd tal kinderbedjes en 30 wiegen staan in de legerplaats „Budel" gereed voor de ontvangst van de duizenden repa trianten, die in de komende weken met buitenlandse schepen en gecharterde vliegtuigen uit Indonesië naar Neder land zullen komen. Maandag a.s. ko- over Nederland worden vertoond. In een aparte zaal zullen muziekavonden kun nen worden georganiseerd. Ook aan de sportbeoefening is gedacht en materiaal is aanwezig. Inmiddels heeft het ministerie van Maatschappelijk Werk een aantal richt lijnen uitgegeven voor de repatrianten men de eersten: ongeveer 1000 van de I en maatregelen getroffen om deze merf- „Captain Cook". Hoewel hun verblijf in deze legerplaats, die tot uiterlijk 1 april a.s. voor dit doel beschikbaar is gesteld, beperkt zal zijn tot een maximum van zes dagen, zijn alle maatregelen getroffen om deze eerste dagen voor de evacué's zo aan genaam mogelijk te maken. Het gezins verband zal waar mogelijk worden gehandhaafd. De medische verzorging in de leger plaats is in handen van de militaire arts van het kamp. De repatrianten zul len in het hospitaal een medische keu ring ondergaan, waarvoor de medische staf is uitgebreid met een vrouwelijke arts met ervaring in tropenziekten, een kinderarts, vier gediplomeerde ver pleegsters en 26 hulpverpleegsters. Voor het tijdelijke verblijf in „Budel" heeft het leger uit militaire voorraden een grote hoeveelheid aanvullend materieel beschikbaar gesteld, zoals dekens, lakens, bestek en medische instrumenten. Bij de voorbereidingen voor de ont vangst van de gerepatriëerden is ook de ontspanning niet vergeten. Naast radio, televisie en lectuur zullen dagelijkse ont- spannings-, kinder- en voorlichtingsfilms Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met S sen in alle opzichten te helpen. Het be treft hier de problemen van huisvesting, de mogelijke wenselijkheid van voorlo pige materiële en financiële steun, moei lijkheden wegens gebrek aan kleding en meubilair en alle denkbare andere vraag stukken, die zich kunnen voordoen De verrekening van eventueel te maken schulden, zal op soepele wijze geschie den, aldus de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken. Duitse bommen gevonden Bij graafwerkzaamheden aan de Oude Rijksweg nr. 1 bij Muiden is gis teren een 350 kg. zware Duitse bom ge vonden. De Mijnopsporingsdienst werd gewaarschuwd en bij het afzoeken van de oude weg. die niet meer in gebruik is, heeft men gisteren nog vier Duitse bommen van ongeveer dezelfde grootte gevonden en naar Deelen gestranspor- teerd. Ze zyn nu onschadelijk gemaakt. (Advertentie) Neem tijdtg KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Grote bouwwerken in Den Haag Rijksgoedkeuring verleend (Van onze Haagse redactie) Aan de gemeente Den Haag is ter be strijding van de werkloosheid per 15 ja nuari 1958 tot een totaal bedrag van 17 miljoen gulden Rijksgoedkeuring ver leend voor de uitvoering van een groot aantal projecten boven f. 100.000, die tot dusver in verband met de bouwstop niet ter hand konden worden genomen. Het betreft hier o.m. de bouw van een kantoorgebouw aan het Stadhouders plantsoen ten behoeve van de Centrale Admin. Maatschappij, de bouw van een kantoorgebouw voor „De Nederlan den van 1845" op de hoek van de Con- radkade en het Verhulstplein, de ver bouw van een winkelmagazijn aan de Grote Markststraat ten behoeve van Vroom en Dreesmann, de verbouw van de Rudolf Steinerkliniek aan de Nieuwe Parklaan, de bouw van een kerk aan de Loevesteinlaan ten behoeve van het Apostolisch Genootschap, alsmede de bouw van een groot aantal scholen. C.N.V. ongerust over de werkgelegenheid Voorzieningen treffen! Gelet op de verontrustende snelheid waarmede het werkloosheidscijfer zyn huidige omvang bereikt heeft, acht het bestuur van het Christelijk Nationaal j ding van zeer velen gediend zou zijn Vakverbond reeds thans de tyd ryp door de aanwezigheid van een gele voor het nemen van doeltreffende genheid tot doelgericht sparen, waar Rapport over vakantie financiering Doelgericht sparen voor vakantie Volstrekte afivijzing vakantie-op-krediet Vele instanties hebben zich sinds 1948 reeds met de vakantie en de vakantiefinanciering bezig gehouden, maar het resultaat was steeds negatief. Op initiatief van het Nederlandse Centrum voor Vakantie en Vakantierecreatie zijn er kortgeleden weer besprekingen over dit onderwerp gevoerd en men zal gezien het dezer dagen verschenen rapport moeilijk kunnen volhouden, dat het resultaat ditmaal beter was. Negatief resultaat In verscheidene kringen leefde nog de gedachte, dat de vakantiebeste- maatregelen. Indien niet op een snelle en gerichte wijze ingegrepen wordt, dreigt de ontwikkeling in bepaalde be drijfstakken en in een aantal gebieden van ons land de regering uit de hand te lopen. Vooral in de noordelijke pro vincies is de nood nu reeds zeer hoog gestegen. Ook de snelle stijging van het werkloosheidscyfer in de bouw nijverheid is een reden tot grote be zorgdheid. Aldus een verklaring van het bestuur van het C.N.V. over het vraagstuk van de werkgelegenheid. Het bestuur dringt aan op het treffen van voorzieningen, welke in het bijzon der gericht moeten worden op de bevor dering van de werkgelegenheid in die gebieden en in die bedrijfstakken, waar de werkloosheid een ernstige omvang heeft aangenomen. Met name komen hiervoor, volgens het C.N.V. in aanmer king: openbare werken en stimulering van de industrialisatie in de ontwikke lingsgebieden, en waar mogelijk een soepeler vergunningenbeleid. Met instemming heeft het bestuur van het C.N.V. kennis genomen van de maatregelen tot behoud van de werkge legenheid, waartoe de regering dezer dagen besloten heeft. Deze maatregelen zyn, aldus het CNV, met name voor de bouwnijverheid en voor de op deze nijverheid afgestemde toeleveringsbedrijven van groot belang. Het bestuur van het CNV betreurt het echter, dat in de aangekondigde maat regelen van de regering niet de sub sidiëring van de bouw van een groter aantal woningwetwoningen is opgeno men. bij dan meestal het voorbeeld van buitenlandse spaarkassen voor ogen I stond, doch het rapport concludeert, dat de oprichting van een speciale vakantie-spaarkas in ons land NIET mogelijk moet worden geacht,. Bo vendien verwerpt het rapport va kantie op afbetaling. Dit wordt ge- acht op morele en sociaal-pedagogi sche gronden verwerpelijk te zijn voor de grote massa der vakantie gangers. Het rapport komt dus tot louter negatieve conclusies. Wel wordt in de samenvatting van het rapport het op vakantie gerichte sparen zeer warm aanbevolen. Voorts wordt daarin medegedeeld dat kan worden aangenomen, dat het doorbrengen van vakantie thuis - ongeveer 50 procent van de vakantiegangers - door middel Beroep op overheid voor exportfinanciering Het vraagstuk van de exportfinan ciering, dat zich getuige een verkla ring van de Vereniging van Metaal industrieën vooral in de sector van de zware kapitaalgoederen steeds ern stiger doet voelen, is voor genoemde vereniging aanleiding geweest om tij dens een persconferentie, die gister middag in Amsterdam is gehouden, enkele aspecten van de kredietvoor ziening voor de export te belichten. „Het is voor de orderfinanciering en de na financiering na de oorlog veel moeilijker geworden een beroep te doen op de kredietgevers. Vooral voor de j metaalindustrie, die zich sterk heeft uit gebreid en voor ca. twee miljard gulden exporteert, is dit probleem van beteke- I nis", zo werd namens de vereniging mee- gedeeld. Men is van mening dat bij het j uitbreiden van de Nederlandse export vooral de blik gericht moet zijn op de toekomst. Voor de zich steeds uitbrei- Volgens een vernachtine van ,i.?e!lde bevolking in ons land Is het van KNAC zullen „len.e belang -^cu^ntle^it^me, ken. De personenauto's binnenkort duurder Ongeveer zes procent motorrijwielen, scooters en de voor deze voertuigen bestemde banden op 1 februari, of anders naar alle waar schijnlijkheid op 1 maart, duurder worden. Dat zal dan een gevolg zijn van de thans aanhangige voorstellen tot verhoging van omzetbelasting. Naar de KNAC meent te weten, kan straks de omzetbelastingverhoging van vijf procent evenals eerder de verhoging De Vereniging van Metaalindustrieën heeft reeds pogingen in het werk ge steld om de overheid voor deze export financiering te interesseren. Medege deeld werd dat de overheid positief staat tegenover deze gedachte. In de vereniging is men van mening, dat zoveel mogelijk bedrijven in ons land voor de export moeten worden ge van drie procent in de verkoopprijzeninteresseerd. Naar schatting bedraagt de Minister Suurhoff opende gister middag in het Oude Raadhuis op de Groenmarkt te Den Haag de tentoonstelling over het verpleeg- stersberoep. welke daar tot en met 23 januari wordt gehouden. ciale aandacht van de minister. V.l.n.r. zuster S. Baronnesse Van Hogendorp, voorzitster van het be stuur van de Stichting Algemene voorlichting over het beroep van Verplegendenminister J. G. Suur- Een model van het toekomstige hoff en rechts wethouder C. H. P. verpleegstersuniform had de spe- I W. van den Oever, worden doorberekend. De handel" over het algemeen ook van zins om dat te doen. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat de verkoop prijzen van nieuwe personenauto's, mo torrijwielen. scooters en van de banden daarvoor, met ongeveer 6 procent om hoog zullen gaan En dat zal dan direct na het ingaan van de voorgenomen voorlopige behoefte aan krediet voor de export bij de metaalindustrie (inclusief machinebouw voor de scheepvaart en de elektrotechnische industrie) ca. 100 mil joen gulden. Hierbij werd opgemerkt dat men mo menteel meer behoefte heeft aan een tijdelijke. eventueel onvolledige oplos sing. dan aan een volmaakte definitieve nieuwe belastingverhoging over de hele rege,:ng. aangezien men bij de vereni- linie het geval zyn, want het is de be- ging van mening is. dat juist thans een doeling deze verhoging ook na te vor-uitbreiding van de afzet naar het buiten van dagtochten, in het algemeen niet geschiedt doordat men over minder mid delen ter financiering van een vakantie buiten de woonplaats zou kunnen be schikken dan andere vakantiegangers. De beraadsgroep is tenslotte van me ning. dat van de Nederlandse overheid wordt verwacht, dat zij uiterst waak zaam zal zijn. waar het vakantie-op- krediet betreft en zal optreden, zowel ter bescherming van de economische be langen van het"toeristische bedrijfsleven als van de sociale en recreatieve belan gen der vakantiegangers. 1 deren over voorraden. I land noodzakelijk is. Groei van de Nederlandse koopvaardijvloot De koopvaardijvloot onder Neder landse vlag (inclusief de schepen thuis behorende in de Nederlandse Antillen en Suriname, exclusief sleepboten en aannemersmateriaal) was, blijkens gege vens van het C.B.S.. op 1 januari 1958 als volgt samengesteld. Passagierssche pen 39 (vorig jaar 36). inhoud 414.575 brt, (375.876 brt.). vrachtschepen met accommodatie voor 13 of meer passa giers 69 (72). Inhoud 424.154 brt. (429.612 brt). overige vrachtschepen t.w. 500 brt. en groter: 391 (363). inhoud 1.963.290 brt. (1.771.247 brt.). kleiner dan 500 brt. (kustvaartuigen) 963 (867). inhoud 364..308 brt. (316.085 brt.), tankschepen 148 (147) inhoud 1.150.076 brt. (1.077 889 brt.). De vloot bestond totaal uit 1610 sche pen (v.j. 1485) met een inhoud van 4.316.403 brt. (3.970.709 brt.) Op 1 januari 1940 bestond de koop vaardijvloot uit totaal 1153 schepen met een inhoud van 2.869.813 brt. en op 1 januari 1949 uit 1011 schepen met een inhoud van 2.715.632 brt., aldus het CBS. Auto reed gelagkamer in Gistermiddag is een militaire vracht auto uit Ermelo en bestuurd door een militair, tijdens het rijden in een co lonne in Loenen op de Veluwe van de weg afgeraakt. De zware wagen reed tengevolge daarvan tegen de gevel van hotel „De Eikenboom" en kwam ge deeltelijk In de gelagkamer terecht. De gevel werd zwaar beschadigd, ter wijl ook het interieur van „De Eiken boom" ernstig te lijden had De schade was groot. Wonder boven wonder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De heer E Hagen een oom van de tegenwoordige eigenaar van het bedrijf, de heer L Hagen die in de gelag kamer de krant zat te lezen werd byna onherkenbaar door het puin, waarmee hij werd bedekt; hij liep echter geen letsel op. KINDEREN LIEPEN MET GRANAAT Toen de militair J. van der Vegte uit Apeldoorn gisteren ln Hoog Soeren de 8-jarige G. Peters met zijn vriendje met een grote mortiergranaat zag sjouwen, kreeg hij de schrik van zijn leven. Hij nam de kinderen het projectiel af en overhandigde dit aan een juist passeren de patrouille van de Kon. Marechaussee. De Apeldoornse politie onderzoekt thans of er nog meer munitie op of in de nabij- i heid van de plaats ligt waar het pró- Ijectiel door de kinderen is gevonden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5