-a VER WIL LEIDEN GAAN „Leiden zet met verdere uitbouwplan zaak op losse schroeven!" Overleg wordt pas afgesneden In OEES nog geen overeenkomst tussen Engeland en vasteland KAART IV 96ste jaargang Vrijdag 17 januari 1958 Leiderdorp over structuurplan: De Leiderdorpse raad, die met het college van B. en W„ terdege studie heeft gemaakt van het structuurplan voor de Leidse agglomeratie, heeft zich gisteravond uitgesproken over het plan, dat in gezamenlijk overleg tussen de gemeenten Leiden, Warmond, Oegstgeest, Leiderdorp, Voor schoten en Zoeterwoude is tot stand gekomen. Hoewel en dit was ook de opzet een har monische ontwikkeling van deze agglomeratie mogelijk moet zijn door een gezamenlijke behar tiging van de belangen, is Leiderdorp, gezien de publikatie van de Leidse visie op het plan, be vreesd, dat Leiden te veel uit is op het eigen belang. De Leiderdorpse raad is erover ontstemd, dat Leiden in de zomer van het afgelopen jaar reeds een plan heeft geponeerd, voordat men ge reed was met het plan, dat door bovengenoemde gemeenten gezamenlijk zou worden opgesteld. Nu B. en W. van Leiden de Leidse raad voor stellen om naast de aanvaarding van dit „com promisplan" zich te verenigen met de inzichten van B. en W., welke gericht zijn op het scheppen van de mogelijkheden voor de uitgroei van de Leidse agglomeratie tot een woon- en werkgebied van 220.000 tot 250.000 inwoners binnen een tijds verloop van circa 25 jaar, is de Leiderdorpse raad van mening, dat hierdoor het bestaande overleg de pas wordt afgesneden. Wanneer de Leidse raad, aldus is het oordeel van Leiderdorp, dit besluit zou nemen wordt de gehele zaak op losse schroeven gezet en kan niet verder meer worden onderhandeld. Op grond van deze vrees zal dan ook vandaag nog een schrijven van B. en W. van Leiderdorp naar het Leidse college uitgaan, met het verzoek om ter wille van de goede samenwerking dit punt uit het Leidse voorstel terug te nemen en van dit schrijven mededeling aan de raad te doen. Verzoek aan B. en W. van Lei tien: schrap mogelijke uitbreiding uit voorstel! De heer L. Los, die gisteravond in de Leiderdorpse raad namens alle fracties een verklaring aflegde, merkte daarin o.m. op. dat Leiderdorp in beginsel niet tegen gebiedsuitbreiding of samenvoeging van gemeenten is gekant als het alge meen belang dit vergt en als er geen andere oplossing mogelyk is. Dit is hier echter niet het geval. Z.i. zal de ontwikkeling van de stad Leiden en de Leidse agglomeratie tot stand dienen te worden gebracht door intercommunale samen werking. Hierbij is het van het allergrootste belang, dat één en ander in een goede sfeer geschiedt. Blijkens de notulen der gehouden samensprekingen en het van Leiden ontvangen voorstel, is deze sfeer naar sprekers indruk niet aanwezig. Voorts heeft het <?e aandacht van de Leiderdorpse raad getrokken, dat in de laatste zitting van Prov. Staten van Zuid-Holland het ontwerpen van streek plannen nogal stof tot spreken heeft ge geven. Herziening gemeente grenzen? Afgaande op krantenverslagen zouden Ged. Staten bij monde van mevr. De Ruyter-De Zeeuw hebben medegedeeld, dat het provinciaal bestuur momenteel hard werkt aan diverse streekplannen. Toegezegd werd, dat een plan voor de Leidse agglomeratie op komst is. Voort., zou het lid van Prov. Staten, de heer D. van der Kwaak, tevens wet houder van Leiden, hebben aangedron gen op herziening van de gemeentegren zen, in ons gewest, waar zulks nodig is, met kracht ter hand te nemen en de be trokken gemeentebesturen daarvan tij dig op de hoogte te stellen. Wij vragen ons af, aldus de heer Los. of de heer Van der Kwaak hierbij het oog heeft gehad op de Leidse agglome ratie. Nadat de heer Los, zoals reeds opge merkt, dan zijn verbazing had uitgespro ken over de beslissing welke het Leidse college de Leidse raad wil doen nemen en waardoor verder overleg vrijwel on mogelijk wordt, vraagt hij B. en W. van Leiderdorp alles in het werk te stellen om bij het qverleg over het structuur plan in een zuivere verhouding tot de kerngemeente Leiden te geraken en in overleg te treden met B. en W. van Lei den over de reeds door Leiden geponeer de plannen. Aan het einde van de verklaring wordt B. en W. een afdoend antwoord ge vraagd op de volgende vragen: 1. Is Uw college bereid alles in het werk te stellen om, ten aanzien van deze zaak, tot een zuivere verhouding tot de kerngemeente te geraken? 2. Zo ja, welke stappen denkt Uw col lege daartoe te ondernemen? 3. Is Uw college bereid op korte ter mijn, nader in overleg te treden met het college van burgemeester en wethouders van Leiden, teneinde te bewerkstelligen, dat het door ons gewraakte punt 2, in het aan de raad van Leiden aangeboden concept-besluit nr. 1 alsnog wordt te ruggenomen? 4. Kan Uw college reeds nadere mede delingen doen omtrent de op bestuurlijk gebied eventueel te nemen maatregelen? De heer Veldhuizen (C.H.). die weinig had toe te voegen aan hetgeen de heer Los namens de gehele raad had gezegd, wenste nog eens te onderstrepen, dat vele Leidse woningzoekenden in Leider dorp aan woonruimte zijn geholpen. Bij spreker rijst dan ook de vraag of het ge meentebestuur van Leiden wel voldoende activiteit in het oplossen van de woning nood ten toon heeft gespreid. Voorts is spreker van mening, dat Leiderdorp in verhouding met Leiden meer aan re creatie heeft gedaan dan de Sleutel stad. Gelijkwaardige partners Burgemeester K. van Diepeningen verklaarde uitdrukkelijk, dat deze zaak behandeld uordt als elke zaak in de raad van Leiderdorp. Hij wees erop dat alle gemeenten, die bij het structuurplan betrokken zijn, gelijkwaardige partners zijn. Allereerst moet naar zijn mening antwoord gegeven worden op de vraag: wat is de bedoeling en de draagwijdte van dit structuurplan. Naar zijn mening is de tijd niet gekomen om een over schot van de Haagse agglomeratie op te vangen maar gaal het in de eerste plaats om de Leidse agglomeratie. Men moet zeer voorzichtig zijn met allerlei gissingen over toekomstige be volkingsaanwas en men moet er ook voorzichtig mee zijn, door een plan op lange termijn agrarisch terrein te be vriezen. Alvorens de discussies over het plan werden voortgezet en burgemeester Van Diepeningen een antwoord gaf op de na mens de raad gestelde vragen, gaf de stedebouwkundig adviseur van Leider dorp, ir. J. A. Kuiper, aan de hand van een kaart van het compromisplan en het „Leidse" plan een toelichting. Spreker merkte o.m. op. dat Leiden waarschijn lijk met dit beperkte plan is gekomen ten eerste omdat Leiden het plan met spoed in de raad wilde brengen en ten tweede, omdat voor een groter plan al leen maar gissingen gemaakt kunnen worden. Deze hangen voor een groot deel af van wat de Haagse agglomera tie doet. Het is best mogelijk, dat de behoeften van Den Haag en Delft in andere delen van het land worden opgevangen. In dit geval zal de Leidse agglomeratie het surplus van Den Haag cn omstreken waarschijnlijk niet eens hoeven opvan gen. Bovendien: allerlei factoren in de Randstad Holland veranderen vaak zeer snel, aldus spreker. In goed vertrouwen Burgemeester Van Diepeningen, die hierna namens het college antwoord gaf op de door de raad gestelde vragen, zeide dat B. en W. bereid zijn alles in het werk te stellen om t.a.v, deze zaak tot een zuivere verhouding tot Leiden te geraken. In goed vertrouwen willen wij streven naar een hechte samenwer king. Nadat het plan in alle gemeenteraden is behandeld, zal het college Leiden voorstellen om een uitnodiging tot de zes colleges van B. en W. te doen uitgaan, waarin deze voor een nadere bespreking worden uitgenodigd voordat het plan bij het college van Ged. Staten van Zuid- Holland aan de orde wordt gesteld. Het is een eerste vereiste, aldus spreker, dat wij bij G.S. in een goede verstandhou ding rond de tafel gaan zitten. Hoewel er een verzoek van het college van B. en W. van Leiden bij de belang hebbende gemeentebesturen was binnen gekomen om het structuurplan eerst na 20 januari - de datum waarop Leiden het plan behandeld. Red. - in de raad aan de orde te stellen, hebben vier van de vijf gemeenten hiervan afgezien toen het „Leidse" plan, dat veel verder gaat, bekend werd. De Leiderdorpse raad gebogen over het stiuctuurplan voor de Leidse agglomeratie. Van rechts naar links gemeentesecretaris, de heer Hobo, burgemeester K. van Diepeningen, wethouder Snel, wet houder Boon, de heren Schopper. Kuylenberg, Van Winkel. Los, Veldhuyzen en Broxterman. Op de achtergrond één van de kaarten, waarop de toekomstige ontwikkeling van groot „Leiden" in tekening is gebracht. (Foto L.D./Van Vliet) PROVINCIALE DIAKONALE CONFERENTIE IN KASTEEL OUD-POELGEEST De Provinciale Diakonale Commissie en de Hervormde Stichting voor diako- naal maatschappelijk werk in Zuid- Holland houden op 20 en 21 januari een provincial* diakonale conferentie in Kasteel „Oud-Poelgeest" te Oegstgeest. Besproken zal worden „Hoe betrekken wij de gemeenteleden by het werk van de diakonie". De praeses van de generale synode der N.H. Kerk, dr. A. A. Koolhaas zal spreken over „Diakonaat als opdracht aan de gemeente". Dr. P. J. Roscam Ab- bing, herv. predikant, te Den Haag be handelt het onderwerp „Het dienstbe toon van de gemeente, praktisch ge zien". Mr. A. W. Kist, directeur van „Oud- Poelgeest" heeft de leiding van de dis cussies. PRIJSUITREIKING VEBO Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal op maandag 27 januari zullen de prijzen worden uitge reikt van de in september gehouden Vebo-ten toonstelling. - Op het terrein van de groentevei ling liep gistermiddag de 82-jarige groentehandelaar H. Prins uit de Kraaierstraat tegen een achteruitrijden de auto aan. De heer Prins, die door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis werd overgebracht, brak zijn linkerbeen. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld: „Wederzijdse beinvloeding van groepen in steroiden" de heer J. Compagne. ge boren te Scheveningen en wonende te Pijnacker. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift, getiteld: „De patient en zyn geneesheer" de heer J. V. Meininger. geboren te Rotterdam en wo nende aldaar. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift, getiteld: „De embryonale ontwikkeling van de venae pulmonales en de sinus coronarius bij de mens" de heer J. A. Los, geboren te 's-Gravenhage en wonende aldaar. Deze promotie geschiedde cum laude. Adve tentle BONZO 4 Geef uw hond Bonzo. Gemakkelijk voor u en gezond voor uw hond! 70ct. per pak. ALG. ONTWIKKELING ANALISTENEXAMEN Voor het examen - lgemene Ontwikke ling van het Analistenexamen van de Kon. Ned. Chem. Ver., slaagden de vol gende kandidaten: mej. M. v. d. Bent te Noordwijk aan Zee; de heer N. v. d. Hoogt te Leiden; de heer R. H. Kramer te Boskoop; mej. J. J. M. Leenen te Bennebroek de heer A. Ligthart te Oegstgeest; de heer W. A. A. v. d. Meer te Leiden; mej. C. J. I. Peters te Noord- wykerhout; mej. R. Potman te Haar lemmermeer; mej. E. M. Tijssen te Zoe terwoude; mej. M. Vooijs te Katwijk a. d. Rijn en mej. M. C. v. Winden te Voor schoten. Britse handelsvrijheid botst niet het dirigistische beleid van liet contingent (Van onze correspondent te Parijs) Twee dagen lang hebben in het Chateau de la Muette, in Parijs, de zeventien landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) opnieuw geconfereerd, waarbij de Engelse voorstellen ten aanzien van een uu- handelszone in Europa in het middelpunt der beraadslagingen hebben gestaan. Heel dicht zyn de vertegenwoordigers, waarbij staatssecretaris \an der Beugel voor ons land aanwezig was, een overeenkomst echter nog niet genaderd en zo is de volgende ontmoeting al voor 17 februari a.s. vastgesteld. In maart zullen de heren daarna weer opnieuw bijeenkomen. Engeland neemt in deze discussie een centrale en tevens dehcatie positie in. De Engelsen zijn bevreesd voor de gevolgen van de Europese eenheidsmarkt, waaraan zy, met het oog op hun verleden en de verbindingen met het Gemene best, ook weer niet als volledig partner willen deelnemen. Hun compromis-voorstel van een vrij handelszone in Europa ontmoet bij een meerderheid van de andere OEES-lan- den echter nog altijd weinig of geen instemming. Niettemin verklaarde de Britse afgevaardigde, minister Maud- ling, dat hij stapje voor stapje toch wel tot een overeenkomst hoopt te komen vóór op 1 januari 1959 Europa een nieuwe fase in zijn economie zal intre den. Maar er zullen dan zeker nog heel wat ministeriële conferenties nodig zijn. Er zijn nu weer verscheidene commis sies bijgekomen, die allerlei bijzondere kwesties over het betalingsverkeer, de sociale harmonisaties en de onderlinge handelsbetrekkingen tussen de OEES- landen moeten bestuderen Met het centrale probleem van de landbouwprodukten zijn de verschillen de landen echter nog altijd op hun stuk blijven staan: de meerderheid is van oordeel, dat op dit gebied een dirigistisch beleid zal moeten worden gevoerd, ter wijl Engeland loflied op loflied zingt op de klassieke principes van de handels vrijheid. De zes landen van de gemeen schappelijke markt hebben besloten één front te vormen en de Belgische minister van Buitenlandse Handel, Fayat. zal in het vervolg tegenover Engeland hun ge meenschappelijke positie vertolken. Ga niet verder! Teneinde een goede samenwerking niet in de weg te staan zal het Leider- j dorpse college zich vandaag in een schrijven tot het. Leidse college richten, met het verzoek om punt 2: een verdere uitbouw van het plan, uit het voorstel terug te nemen. Burgemeester Van Diepeningen acht dif zeer gewenst, mede gelet op de po sitie. welke de Leidse wethouder, de heer Jongclcen, straks bij verdere onderhan delingen zou moeten innemen. Hij is im mers anders gebonden aan een uit spraak van de Leidse Raad. Tenslotte wees de burgemeester erop. dat te nemen maatregelen op bestuur lijk gebied nog in het overleg ter spra ke moeten komen. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Nievaart iPvdA). dat hij de uitlating van de heer Van der Kwaak in de Statenvergadering „niet fair" vond. deelde de burgemeester mede. dat de handelingen van deze statenzitting zullen worden opgevraagd en ter kennis van de raad zullen worden gebracht. De burgemeester prees zich gelukkig de raad in deze openbare zitting een kaart (kaart IV) te kunnen tonen, waarop de Leidse agglomeratie is aangegeven, zo als Leiden die dacht. Eerst na toestem ming van Leiden is deze kaart opgehan gen. Nadat tenslotte ook de heer Broxter man (KVP) nog zijn afkeuring over de houding van Leiden had uitgesproken: ..alles smaakt naar annexatie", werd het compromisplan z.h.s. aanvaard. De befaamde In de openbare raadszittingen te Lei derdorp en Warmond werd gisteravond tijdens de behandeling van het Struc tuurplan de „kaart IV" getoond, die de Leidse aspiraties op planologisch gebied in beeld brengt. Tot dusver was deze kaart, die een duidelyk beeld geeft van de meningsverschillen tussen Leiden en de randgemeenten, die tot besnoeiing van het plan tot het beperkte structuurplan, niet openbaar gemaakt, hoewel er in het preadvies van B. en W. herhaaldelijk over werd gesproken. Wel was dinsdag kaart III bekend gemaakt, waarvan wij die dag een schets publiceerden. In bijgaande tekening hebben wy de hoofdlijnen van deze belangwekkende „kaart IV" voor zover die van de kaart van het compromisplan afwyken, in beeld gebracht. Men vergelyke deze tekening met de uitvoeriger schets, die wij dinsdag pu bliceerden. In zwart staan de bebouwde kernen van Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegstgeest en Warmond aangegeven. De industrieterreinen, zowel de bestaande als de nieuwe volgens het beperkte structuurplan, zijn aangeduid met dikke zwarte stippen. Spoorwegen zijn getekend als dikke streepjeslijnen, wegen als enkele lijnen (behalve de Rijkswegen 4 A e'n 4 B. die met dubbele lijnen getekend zijn), water als dubbele lijnen met daartussen dun nere kronkellijnen. Alle ontworpen nieuwbouw (woningen, bijzondere bebouwing, universitaire uit breiding etc.) volgens het beperkte structuurplan zijn schuin gestreept. De wrijfpunten, die dus buiten het be perkte plan zijn gebleven, doch die Leiden ondanks distanciëring door de randgemeenten toch wil handhaven (en die derhalve de uitbreiding van „kaart IV" uitmaken) zyn zwart-wit geblokt getekend, en met grote Romeinse cijfers genummer I tot en met VI. I is ruwe vorm van het meer, dat Leiden in de Zwanburger Polder wil scheppen voor zandwinning en uitbrei ding van de watersportmogelijkheden. II is de woonwijk in de Broekpolder op Oegstgeester gebied tussen Zyl, Spoor weg. Stinksloot en nieuwe Prov.weg nummer 5 bis, die dan langs deze woon wijk een verbinding zou krijgen over de Stinksloot met het huidige uiteinde van de Willem de Zwygerlaan in Leiden. III is een tweede woonwijk, merkwaar digerwijs ook op Oegstgeester grondge bied aan de oostelijke zijde van de Zijl tussen Zijl, Prov.weg nummer 5 en Prov. weg nummer 5 bis. IV is de door Leiden voorgestane uit breiding van het industrieterrein, dat onder Zoeterwoude is geprojecteerd, tegen welke uitbreiding Zoeterwoude echter is gekant. Dit terrein ligt tussen de spoorweg naar Utrecht, Ryn en Om- medijkseweg. V en VI zijn de door Leiden gewenste w oonwijken in de Grote Polder ter weers zijden van de verbindingsweg tussen Zoeterwoude Dorp en Prov.weg fi. Ook tegen deze woonwijken tekent Zoeter woude bezwaren aan. Ter verduidelijking hebben wy enkele oriëntatiepunten vermeld, waarby dient te worden opgemerkt dat AZ het Acade misch Ziekenhuis aanwijst en RBW de Rijnsburgerweg tussen Station en Oegst geest. Tijdens de raadsvergadering te War mond ging. ondanks het feit. dat deze Leidse aspiratie niet in het behandelde structuurplan is opgenomen, de plano logische adviseur ir. Schut bij de beoor deling van de mogelyke Warmondse uit breidingsplannen telkenmale uit van de veronderstelling, dat mettertijd de woon wijk II (in de Broekpolder) zal worden verwezenlijkt. Door het feit, dat deze kaart IV thans in het openbaar is getoond, kan men zich een betere voorstelling maken van de verlangens van Leiden, die verder gaan dan het structuurplan, waarover de zes samenwerkende gemeenten het eens waren geworden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3