W 'pi<wia/tun2. OLIFANT Met een enkel woord Troepenconsignatie in Bandoeng „Voorbereiding op eventualiteiten,, Naar vandaag vernomen wordt, zyn alle militairen in Bandoeng in de kazernes geconsigneerd. Gevraagd of deze order verband houdt met de illegale beweging van de voormalige waarnemend chef-staf van de Landmacht, kolonel Zoelkifli Loebis, zeide een woordvoerder, dat deze consignatie niet gericht is tegen een of andere beweging, noch verband houdt met de huidige situatie. De order werd uitgegeven ter handhaving van de strijdvaardigheid van het leger, in geval van eventualiteiten. VRIJDAG 17 JANUARI 1958 Nederlandse planters naar Brazilië? Nederland zal op zijn laatst over twee weken definitief antwoord moe ten geven op het Braziliaanse aanbod voor het opnemen van Nederlandse planters, die deskundig zijn op het gebied van tropencultures en die In donesië moeten verlaten, zo vernam AFP. Als dit antwoord bevestigend is, zal de Braziliaanse regering de mogelijk heid onderzoeken, zijn planters in het noorden van het land te verspreiden. Regeringsverklaring over Nieuw-Guinea De Indonesische premier zal op 27 ja nuari in het parlement een regerings verklaring over de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea afleggen, aldus is giste ren in Djakarta bekend gemaakt. Volgens de agenda-commissie van het parlement zal de dag daarop het debat over de kwestie beginnen. De Tsjechslowaakse premier Siroky, die op 24 januari voor een staatsbezoek in Djakarta wordt verwacht, zal op 29 dezer een toespraak houden voor het Indonesische parlement. Botsing op Ternate Volgens het Indonesische persbureau „Antara" zijn tijdens een gewapende botsing tussen eenheden van het mi litaire commando van Midden- en Noord-Celebes en manschappen van de mobile politiebrigade op Ternate, in de Noord-Molukken, twee burgers gedood, terwijl 30 huizen in vlammen opgingen. Deze botsing begon op oudejaarsavond en duurde, met enkele onderbrekingen, bijna vijf dagen. Zij nam een einde in de ochtend van 4 januari, toen het kor vet ..Radjawari" van de Indonesische Marine enkele schoten loste. Politietroepen werden overgebracht naar het eiland Tidore en de betrokken militaire eenheden naar Menado. Vol gens de ontvangen berichten zou de aanleiding tot deze strijd schuilen in een persoonlijke vete- Voortzetting ruilhandel De meningen ln zakenkrlngen te Singapore over wat Indonesië zou kunnen doen om de ruilhandel tussen de Indonesische eilanden enerzijds en de Britse kroonkolonie anderzijds tegen te gaan zijn verdeeld. Maar men is het er over eens, dat deze illegale ruilhandel zal worden voortgezet. Inmiddels heeft de Indonesische ambassadeur in Malakka, dr. Razif, verklaard dat er miljoenen guldens mee gemoeid zijn en dat dit de reden is waarom Indonesië zich bezorgd maakt. oude en jonge Nu Poolse schepen? De woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken, Soeska, heeft verklaard, dat Polen bereid is nieuwe schepen, tot een hoeveelheid van 50.000 ton. aan Indonesië te verhuren. De volgende maand wordt een delegatie van Poolse scheepvaartondernemingen in Djakar ta verwacht voor het voeren van be sprekingen daarover. De minister van Scheepvaart. Com modore. Nazir. verklaarde, dat de Indo nesische regering niet bereid is onge- T.V. kwam niet (Speciale berichtgeving; Dat de K.N.V.B.-bestuurders gister avond voor de uitreiking van de toto prijs aan de heer W. Stevens uit Hil versum nu eens de prijs in ..baar geld" hadden meegenomen, was niet gedaan omdat men het wel leuk vond om nu eens met een groot bedrag uit Den Haag te rijden en in Hilversum kwistig met de biljetten op tafel te gaan strooien. Nee, dat zeker niet. Men had dit geld „in natura" meegenomen op verzoek van de Nederlandse Televisie Stichting, daar men van deze gebeurtenis een op- Van alles wat Het televisieprogramma van gister avond begon met een gevarieerd jour naal, waarin onder andere een uitver koopstunt „alles voor een halve cent" de inrichting van het kamp Budel voor repatriërenden, benevens het be zoek van Soekarno aan Egypte voor kwamen. De uitverkoop was bijzonder raak gefilmd. In de kunstrubriek „Stu- dio B" werd met goed camerawerk en een treffende tekst aandacht voor de Dieric Boutstentoonstelling in Delft af gedwongen. Het samenspel der came ra's was intelligent en vloeiend. „Naar welke school zal ik myn kind sturen" was een hutspot van pratende Hollandse gezichten en goede bedoelingen met als slotsomKies voor uw kind een j opleiding, die zijn totaliteit het voorde ligst ontplooit, want niet iedereen is 1 geschikt voor alles. Mr. H. Millaard. secretaris van de vereniging „Hendrick de Keyser", sprak over het behoud van oude huizen, een zo interessant onderwerp, dat de heer Fel. derhof met zijn stroeve vragen nauwe lijks hinderde. Er volgde een gesprek met de violist Nap de Klijn over een tournee van het Hollands Strijkkwartet. Peter van Campen toonde drie filmfrag menten, een humoristisch, en bruut en een lieflijk, waarover hij niettemin on bewogen en monotoon sprak. Het caba ret Artisjok was van Jelle de Vries, wat liedjes en wat conference met een ver legen lachje, een spits grapje, een vleugje poëzie, een tikkeltje ondeugd en wat woordspelingen. Kleine dijkdoorbraak bij Amsterdam Tien personen geëvacueerd woon hoge prijzen voor het huren van name wilde maken voor het N.T.S.- Japanse schepen te betalen. journaal van zaterdagavond. Echter wie er ook in de „Karseboom" mocht ver schijnen, geen man. die ook maar iets met de Televisiestichting te maken had. Zeker, men had van de zijde van de T.V. meegedeeld, dat als er iets bijzon ders in ons land zou plaats vinden, dat men dan helaas niet zou kunnen komen. Maar dan kreeg men hier wel bericht (A<Tvertentle> Ontdekkingen Gistermiddag ontdekten we in het lunchuur via de radio welk een grote vorderingen de Nederlandse lichte mu ziek reeds heeft gemaakt sinds de dagen van „Wij gaan naar Rome" en „Hebt u een sigarenbandje?" Nadat we op Hil versum II een dame hadden doorstaan, die met liederen van Grieg (in het Duits) en Moessorgski (eveneens in het Duits) en Brahms (natuurlijk in het Duits) onze spijsvertering had pogen te animeren, verscheen er een orkestje met zang voor de microfoon. Daar er op Hilversum I tezelfdertijd ook een or kestje met zang in actie was, lieten we het maar zo. We hebben daar geen spijt van. Men kwam echter niet, en ook het j van gehad, want anders hadden bericht bleef uit. De 54.420 gulden speel den dus geen figurantenrol in het tele visie-journaal. De winnaar van de prijs kon echter direct in de „Karseboom" zyn geld afdragen aan een vertegenwoordi ger van de bank. Het leek hem uiter aard veiliger om zonder de gulden buit zich door de Hilversumse straten te be geven. De Hilversumse politie hield ook nog een oogje in het zeil, zodat de ge lukkige winnaar met zijn vrouw zonder enig gevaar huiswaarts kon keren. 0 Vervolg van pag. 1 Macmillan wijst raketvrije zone Wel bezwaren, maar ook mogelijkheden In de grote IJ-pplder ten westen van Amsterdam is gisteravond om streeks acht uur de dijk rond een opgespoten stuk land, dat bouwrijp wordt gemaakt, door grondverschui ving over een afstand van circa 20 meter doorgebroken. Hierdoor kwam ongeveer 3 ha. polderland onder wa ter te staan. De bewoners van een boerderij en twee kleine woningen (totaal 9 personen) moesten ijlings worden geëvacueerd en een oude dame, die in een tuinhuisje nabij de spoorbaan naar Zaandam verbleef moest eveneens in veiligheid worden gebracht. Het water op het onderge- 9 111 lopen Stuk lam staat cuca '.75 m. met zonder in eer van de hand Kort voordat de werkzaamheden aan het ongeveer 12 ha. grote stuk opgespo ten land om acht uur waren geëindigd deed zich de doorbraak van de dijk voor. Vanaf de zandzuiger ..Brazil", die ligt in de Jan van Riebeeck-haven, aan de Noordzeekanaalzijde van de spoorbaan werd zand en water door de buisleiding naar het terrein aangevoerd toen per mobilifoon vanaf de stortplaats alarm werd gegeven dat de dijk doorbrak. Ver moedelijk is dit veroorzaakt door slap heid van de grond onder de dijk. Het water stroomde de polder in en bereikte het eerste de boerderij van de familie P. Barendrecht, die op 50 meter van de dijk ligt. De zoon en de dochter konden zich nog per fiets in veiligheid brengen, doch reden wel tot hun enkels door het langzaam stijgende water. Hun ouders waren niet thuis toen de dijk doorbrak. De heer C- Dekker, die met zijn vrouw en zoon een der twee arbeidershuisjes bewoont, zag het water onder de voor deur binnenkomen. IJlings sloot hij de deur en zijn vrouw en zoon voor zich uit duwende wist tiy via de achterdeur naar buiten te komen. Ook zij moesten door het water waden om de dijk te be reiken. waarbij zij hulp kregen van de heer C. Boltje, de aannemer van het bedrijf, dat het werk uitvoert. Twee po litieagenten bevrijdden de bewoners, het echtpaar Kooistra, van het tweede huis uit hun benarde positie. Andere arbeiders brachten de oude vrouw uit het tuinhuisje in veiligheid. De heer Dekker en zyn zoon werden naar een politiebureau gebracht, waar zij bij de kachel hun natte kleding droogden. Mevrouw Dekker was intussen door an deren naar een woning gebracht en daar van droge kleding voorzien. De rampendienst van Sociale Zaken kwam meteen in actie om voor de onderbren ging der verdreven bewoners te zorgen. De „Prawda" zegt, dat de „tijd thans rijp is" Premier Macmillan van Groot-Brit tan- nië, heeft, in een antwoord aan Boel- ganin op diens eerste brief, de Sovjet- Unie plechtig verzekerd, dat geen enkele Britse regering ooit agressie jegens de Sovjet-Unie zal plegen of goedkeuren. Dit had hij bedoeld te zeggen, toen hij op 4 januari in een radiorede sprak over een niet-aanvalsverdrag. In tegenstelling tot kanselier Ade nauer, die het Poolse voorstel tot een atoomwapenvrije zone, bestaande uit Oost- en West-Duitsland, Polen en Tsje- cho-Slowakije, zonder meer van de hand wees, zegt Macmillan dat het voorstel wordt bestudeerd. Engeland heeft er be zwaren 'tegen, maar wil zien of er ele menten in zijn, op basis waarvan een tegenvoorstel kan worden gedaan. Macmillan is van mening, dat een bij eenkomst van ministers van Buiten landse Zaken nodig is om vorderingen te maken naar een betere verhouding tussen Oost en West. Op Boelganins voorstel tot een topconferentie zal Mac millan later antwoorden. „Wij moeten niet vergeten," zegt hij, „dat de wereld veel van een dergelijke conferentie zou verwachten en mislukking zou des te erger zijn". De Britse premier dringt by de Sovjet- Unie aan op aanvaarding van het Wes telijke voorstel om deskundigen te laten werken aan de technische details van de ontwapening vooral wat betreft de controle op een schorsing van de atoom- proeven en de inspectie ter voorkoming van een plotselinge aanval. Het Russische communistische partij blad ,Prawda" schreef gisteren, dat vele Westelijke regeringen en politieke leiders thans het voorstel tot instelling van een zone zonder atoomwapens in Europa steunen. Uit alles blijkt, aldus beweert de „Prawda", dat de kwestie van de vor ming van een zone zonder atoomwapens in Europa, die in het begin uit vier staten zou moeten bestaan, namelijk Oost- en West-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije, thans rijp is. nooit kennis kunnen maken met het zo opgewekte werkje „Evelien wintdepuz- zelpot misschien" en met het ritmisch zo geestige „Rikketik", dat de harteklop der verliefden met één vleugelslag uit tilde boven de materiële winzucht van het eerstgenoemde nummer. Deze mu zikanten bleken echter ook het sociaal- folkloristische element in hun repertoire niet te versmaden, hetgeen treffend in „Visser van de Zuiderzee" tot uiting kwam, met die zo schrijnende vraag in het refrein: „Waar ben je toch geble ven, zeg, waar ben je heengegaan?" En daarop dat bittere antwoord als een aanklacht: „Je moet werken aan de wal, omdat men de zee van jullie stal". Gelukkig liet Hilversum II ons niet lang in de hierdoor opgeroepen noodlotssfeer en hernam de Liefde haar rechten met „Als 't lente wordt" met het schalkse ,,'t Was de dag, dat je me 't eerste kusje gaf" en dat juichende slot: „In mei, in mei, kwam de Liefde vöor I ons bei". Met het laatste nummer werd I bewezen, dat onze hedendaagse dichters J van het middaguur zich ontworsteld hebben aan de greep van het rijm. „Kleine Sofia, ik groet je, adio" luidde de titel van dit opusje, dat de zo schil derachtige regels „Op de Oceaan gaan de lichtjes aan" en „By de kademuur slaat 't afscheidsuur. Nu niet meer dro men, 't afscheid is gekomen" behelsde. Op grond van het Zendtijdenbesluit 1930 moest er ook een einde komen aan deze manifestatie. Een andere omroep kondigde een an der programma aan. Maar 't bleef natuur lijk orkest met zang. Arturo Toscanini herdacht Op 16 januari 1957 overleed te New York de dirigent Arturo Toscanini. Met glit heengaan leed de wereld een onher stelbaar verlies. Toscanini was als diri gent niet te vervangen. Ver rijst zijn unieke persoonlijkheid uit boven die van andere befaamde dirigenten. Nooit zag men bij een kunstenaar een vereniging van geniale begaafdheid en een wil tot dienstbaarheid aan een muzikaal kunst werk als bij Toscanini. Die dienstbaar heid bracht hem ertoe zich zelf en ook anderen niet te ontzien, wanneer het ging om de handhaving van de wetten der muziek, van de schoonheidsorde en het tot uitdrukking brengen van de mu zikale geladenheid naar de intenties van Verspilling Amerikaanse hulp aan het buitenland Miljarden dollars zijn de laatste jaren verspild- bij de militaire hulp van Ame rika aan het buitenland, zegt in een verslag de commissie van het Huis van Afgevaardigden, die belast is met het toezicht op diverse handelingen van de regering. Het gebeurt, aldus het rap port, dat er meer uit politieke overwe gingen dan op zuiver militaire gron den militaire hulp wordt verleend en dat er vliegtuigen worden geleverd ter wijl het ontvangende land niemand heeft .die ermee kan vliegen. Of dat er voertuigen worden verstrekt, terwijl er geen benzine is om ze te laten rijden. Het rapport is opgesteld door een sub commissie, die de afgelopen herfst een bezoek aan Europa heeft gebracht. De commissie, de z.g. waakhondcom- missie, eist dat Engeland wordt ver zocht te betalen voor de Amerikaanse militaire installaties op Britse bodem, die aan Engeland zyn overgedragen, BINNENLAND De bewoners van de van Speijkstraat en omgeving te Rotterdam werden gister middag opgeschrikt door een hevige knal. Dezer dagen is op de vliegbasis Blak (Nieuw Guinea) de Delftse dienstplich tig vliegtulgmaker Jac. Th. v. d. Hoeven bij werkzaamheden met een sterkstroom draad in aanraking gekomen en gedood. De Jongeman, die zijn dienstplicht ln het Verre Oosten vervulde, was 21 Jaar oud. D De N.V. Philips overweegt om ln Op de binnenplaatsje van een fabriek had stadskanaal een nieuwe fabriek te stlch- de kleinzoon van de eigenaar, een buisje ten waar televisiebuizen zullen worden ge- met explosieve stoffen gevuld, waarna hij maakt Het ligt ln de bedoeling deze nleu- er een brandende lucifer bij had gehouden. we fabriek te bouwen op het industrie- Het buisje was uit elkaar gesprongen en terreini waar Philips reeds een vestiging had de jongeman aan het hoofd getroffen. heeft. Op het ogenblik zijn hierover be- Een 31-jarige monteur van de fabriek sprekingen gaande op het hoogste niveau, kreeg een scherf ln het linker bovenbeen. vn Beiden gewonden zijn naar een ziekenhuis uvutnLanu In Istanboel zijn negen officieren van Turkse leger gearresteerd, die zich gebracht. De Nederlandse kustvaarder ..Arizo na" (500 ton) heeft geseind, dat zijn schroef gebroken is. Het schip, bevond zich ten oosten van Kreta. Het Zweedse schip „Ada Gorthon heeft de „Arizona" op sleeptouw genomen naar Piraeus. Dat is 300 mijl varen. Bij de kalkzandsteenfabriek te Schoorldam (N.-H.) is aan 16 man van 't personeel ontslag aangezegd. Wegens slapte in 't bouwbedrijf wordt de produk- tie ingekrompen en komt de gehele nacht ploeg te vervallen Het 1420 ton metende Nederlandse motorschip „Wickenburg" is gisteren, bij een aanvaring ln de monding van de Theems met de 8998 ton grote Noorse tankboot „Robert Stove", ernstig bescha digd. Er bevindt zich, aan bakboord en boven de waterlijn, een gat ln het voor schip van de „Wickenburg". Het schip is nab(j Southend on Sea voor anker gegaan. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. heeft gistermiddag een reizende tentoon stelling over het verpleegstersberoep ln het oude stadhuis te 's-Gravenhage ge opend. In de leeftijd van 63 Jaar is gister middag overleden dr. H. P. Wynen, chi rurg van het Diaconessenhuis Bronovo te In het verslag staat nog, dat het 's-Gravenhage. Dr. Wijnen, is 32 jaar aan Amerikaanse legerhoofd'kwartler in Heidelberg lijnzaadolie he°ft opgeslagen voldoende voor 84 jaar, 100 ton spij kers heeft aangekocht en nog steeds nieuwe spijkers koopt. Bronovo verbonden geweest. Bij K b is met. ingang van 1 decem ber 1957 benoemd tot secretaris van de Kamer voor de Binnenvisserij mr. H. J. van Wijk, te Wassenaar, tegen de regering hadden willen keren. Het ministerie van Defensie maakte be kend, dat het hier een kwestie uit een klein garnizoen betrof, die overigens geen weerklank had gevonden. De zaak was door onthullingen van een officier aan het licht gekomen, welke door latere ge tuigenverklaringen geverifieerd waren. Er zouden drie kolonels onder de arrestanten zijn. De Verenigde Staten hebben India economische hulp aangeboden tot een to taal bedrag van 290 miljoen dollar, hoofd zakelijk ln de vorm van leningen, voor de uitvoering van het tweede vyfjarenplan voor ontwikkeling. Het Japanse vrachtschip Sjokonaroe is tijdens een hevige storm, die woensdag in het Noordoosten van Japan heeft ge woed, vergaan. Men neemt aan, dat de 17 opvarenden zijn omgekomen. In de Oost- Chinese zee wordt een vissersboot met 13 man vermist. De Britse premier. Macmillan. is don derdag na z(jn bezoeken aan India en Pa kistan ln Colombo op Ceylon aangekomen Hy zal hier drie dagen blijven. Macmillan is de eerste Britse premier, die Ceylon be zocht. De Zweden hebben vorig jaar per hoofd der bevolking honderd kronen (on geveer 73 gulden) uitgegeven voor loterij en. voetbalpools, totalisators cd. Het to tale uitgegeven bedrag was meer dan een half miljard gulden. Zestig procent daar van kwam in de vorm van prijzen by de spelers terug, zo meldt „Svenska Dagbla- det". ae componist. Eerbied voor het kunst werk was zijn vertolkingsbeginsel. Daar van week hy niet af, daarvoor nam hij de scherpste consequenties en aanvaard de hij telkens weer de grote conflicten met instanties, die ingeslopen, tot tradi tie geworden misstanden niet wilden op heffen. In 1937 en 1538 was Toscanini in ons land. Toen leidde hij het Residentie- Orkest bij uitvoeringen, welke voor hen, die hierbij tegenwoordig waren, onverge telijke indrukken gaven. Maar ook deze getuigen zullen er met de talloze in an dere landen eenmaal niet meer zijn. Dan zal de figuur van Toscanini tot een le gende geworden zijn. een figuur die zich alleen nog kan manifesteren door de grammofoonplaten, die van zijn inter pretaties gemaakt zijn. In de muziek, die uit deze platen op zal klinken, blijft Tos- canini's beginsel van eerbied en dienst baarheid als een bereikbaar ideaal voor het nageslacht bewaard. Voor de herdenking van Toscanini's sterfdag had de AVRO daarom moeilijk een betere vorm kunnen vinden dan die van de uitzending van enkele uitvoerin gen, die onder leiding van Toscanini werden gegeven en die op een grammo foonplaat werden vastgelegd. Het orkest, dat hierbij zijn medewerking verleende, was het N.B.C.-orkest, dat onder de dwingende directie van de meester tot verheven prestaties kwam. De keuze was gevallen op het voorspel en de slotscène uit „Tristan en Isolde" van Richard Wagner, het „Te Deum" van Giuseppe Verdi, de Symfonie in D opus 25 (de „klassieke") van Serge Prokovjev en de Enigma-variaties van Sir Edward Wil liam Elgar. werken van een uiteenlopen de karakteristiek- Maar wie heeft in deze reeks vertolkingen een spoor van nivelle ring door persoonlijke directie-beinvloe- ding kunnen bespeuren? Elke uitvoering behield zijn eigen sfeer, zijn eigen mu zikale geladenheid, zijn eigen instrumen tale kleur en boyenal zijn eigen muzi kale ongereptheid. Met frappante con trasten kwamen zo het smachtende ver langen in Wagners voorspel, de drama tische bewogenheid van Verdi. de klaar heid van Prokovjev's speelse symfonie en de harmonische kleurenrijkdom van El- gars veertien variaties naast elkaar to staan als een schoon herdenkingsmonu ment voor de grootste, meest universele dirigent, die de mensheid ooit in haar midden gehad heeft. VTOv J r fl r j VOOR HEDENAVOND: Hilversum I (402 m.). VARA: 18.00 Nws. 18.15 Uitz. v. d. P.- v.d. Arb. 18.25 Latynse klanken. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, klankb. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Europa bouwt een eigen haard, klankb. VARA: 21.00 Muzikaal kolderjour naal. 21.20 De lange weg, documentaire. 21.45 Gram. 21.55 Leert uw landgenoten kennen. 22.25 Bultenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. causerieën. VA RA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. Hilversum II (298 m.). NCRV: 18.00 Accord, muz. 18.20 Stem men van Overzee. 18.35 Voor de Jeugd. 18.50 Cursus: Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regerlngsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting: Samenwerking in het be lang van het midden- en kleinbedrijf, door mr. dr. A. Schrijvers, voorzitter van de raad voor het midden- en kleinbedrijf. 19.25 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram 20.30 De Jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Gram. 21.55 Idem. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Relais van de Vlaamse Televisie. 20.30-22.00 De Kermis van Potosl. TV- spel. Twee zakenlieden zijn in Zweden ge arresteerd na de ontdekking van illegale exporten van strategische metalen tot een bedrag van tien miljoen kronen (meer dan zeven miljoen gulden), aldus berich ten in de Zweedse pers. De metalen zou den op uitvoervergunningen voor de Duit se Bondsrepubliek en Italië zyn ver scheept naar Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije. Het metaal zou voor het grootste deel door de beide zakenlie den zijn ingevoerd uit de Ver. Staten en landen van de OEES (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking). De Bankraad van de Westduitse Bun desbank heeft gisteren het discontotarief verlaagd van 4 tot 3fc procent. Het nieuwe disconto geldt met ingang van morgen. Dit is de vierde opeenvolgende verlaging na een aantal verhogingen tot 19 mei 1956 toen het tarief werd vastgesteld op 5i procent. De vorige daling vond plaats op 19 september 1957 toen het disconto werd verlaagd van 4^ tot 4 procent. President Eisenhower heeft gisteren in zijn jaarlijkse landbouwboodschap aan het Amerikaanse Congres medegedeeld, dat het ernaar uitziet, dat de overschotten aan agrarische produkten, welke zich ln handen van de regering bevinden, het hoogtepunt hebben overschreden Met vijftig dollar boete wegens dron kenschap ln het openbaar (of tien dagen vervangende hechtenis, maar zij betaalde contant), is het proces tegen de Engelse toneelspeelster Sarah Churchill, dochter van Engelands oudpremier, binnen vyf minuten afgedaan. Sarah Churchill be kende het haar ten laste gelegde en de rechter handelde de zaak als een „hamer stuk" af. Er was voor het proces maxima le belangstelling, vooral van Journalisten, en het zaaltje in het kleine en landeiyke gerechtsgebouw was berstens vol. De toe schouwers kregen weinig te beleven. De Zweedse ingenieur Robert Eng- ström heeft in een schryven aan het.Ame rikaanse Raketgenootschap en de Ameri kaanse Vereniging voor ruimtevaart ver zocht, de mogelijkheid, dat de ontploffing van een waterstofbom op de maan ramp zalige overstromingen op aarde veroor- i zaakt grondig te onderzoeken. Het voorstel I om een waterstofbom op de maan te laten ontploffen is vorige Jaar op de conferentie in Barcelona van het Internationale astro- nautlsche congres gedaan. VOOR ZATERDAG 18 JANUARI Hilversum I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10 00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.45 Buitenl. weekoverz. 11.00 De Familie Doorsnee. 11.30 Verkiezingscongres Partij van de Arbeid, rep. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Instr. kwart. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Vers van de pers 15 00 Boe kenwijsheid. 15.20 Koorzang 15 40 Van de wieg tot het graf, caus. 15 55 Kamerork. en soliste. 16 20 Verkiezingscongres Partij van de Arbeid, rep. 16.40 Instr kwint. 17.00 Is de maat vol?, caus. 17.10 Ama- teursprogr. 17.30 Act. VARA: 18.00 Nws. en comm 18 20 Gram 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voor heen en thans. caus. 19 55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20 05 Waar gaan wij heen caus. 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc, comm. 22.00 Lichte muz 22.25 Labyrinth in Lan-Fang, hoorsp. 23.00 Nws 23-15-24.00 De laatste beetjes. Hilversum II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10 15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Promenade ork. en solist. 12.30-12.33 Land- en tuinb.meded. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr. 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.50 Amateursprogr. 16.00 Voor de Jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Ballroomork. 17.45 Lichte muz. KRO: 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.15 Pari. overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Lichtbaken, caus. 19.30 Gevar. progr. 20.45 Act. 21.00 S.U.S. actie 22.10 Amuz. muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00-17.45 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. AVRO: 20.15 Quizprogr. 21.00 Film- fragm. 21.25-22.00 Weekendshow. Engeland, BBC Home Service. (330 m.). 12.00 Dansmuz. 12.30 muz. uit het Jaar 1933. 13.00 Gevar. progr. 13.15 Filmprogr. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. 15.00 Caus. 15.20 Sport. 17.05 Gram. 17.15 Hoorsp. 18.00 Voor. de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. 19.45 Amus. muz. 20.30 Interv. 21.00 Ge var. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Avondgebeden. 24.00-0.08 Nws. Engeland. BBC, Light Progr. (1500 en 247 m.): 12.00 Dansmuz. 12.30 Nws. en muz. uit het Jaar 1933. 13.00 Gevar. progr. (Om 13.30 Nws.). 13.45 Sport 14.10 Gevar. muz. 14.55 Sport. 15.15 Gram. 16.00 Or- kestconc. 16.45 Sport. 17.45 Instr. octet. 18X10 Sportber. 19.00 Gitaarclub. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. (Om 21.30 en 22.30 Nws.). 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.15 La- tijns-Amerik. muz. (Om 0.30 Nws.). 0.55- 1.00 Nws. Nordwest Deutscher Rundfunk (309 m). 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Or gelspel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Gevar. muz. 15.30 Volksmuz. 16.30 Lichte muz. 17.30 Duitse schlagers. 19.00 Nws. 19.30 Koor zang. 20.00 Carnavalsprogr. 21.45 Nws. 22.10 Ork. conc. 22.35 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Lichte muz. 2.15- 5.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Progr. (347 m.). 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 22.30 Idem. 23.52-24.00 Idem. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Ra- diojourn. 15.00 Gram. 16.00 Ork. conc. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Liturgische zan gen. 17.30 Gram. 18.00 Moderne muz. 18.30 Voor de sold. 19 00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Idem. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Jazz muz. 484 m.: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Operaconc. 18.38 Gram. 19.30 Nieuws. 20.00 Gevarieerd progr. 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. Agenda VRIJDAG Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing dr. J. van Echoud over Nieuw-Guinea. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland-En- geland. Spr. Eric Gillett '.'Those angry young men". 8 uur nam. Geref. Jeugdhuis (Breestraat)Leden vergadering Arjos. 8 uur nam. Rehoboth: Ned Chr. Vrouwenbond. Spr. dr. R. J. van der Meulen. 8 uur nam. Breestraat 19: Jaarvergadering Broeder schap van oud-padvinders. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Tentoonstelling Renault-modellen 10 uur voorm. tot 10 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal): Toneelver. „Tot Ieders Genoegen", ..De Vader, de Moeder, de Dochter", enz.". 8 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Nieuwjaars- visite „Ons Grunnegerland". 8 uur nam Hotel Bellevue. Tentoonstelling „De Bonte Duif". 79 uur nam. ZONDAG Lido-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling „Helena van Troje". 10.30 uur voorm. Steenschuur 6. Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Hotel Bellevue. Tentoonstelling „De Bonte Duif". 10 uur voorm. tot 6 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Clubtentoonstel ling Kynologenver. „Rynland". 11 uur voorm. tot 5 uur nam. MAANDAG Prytaneum: K. en O.-cursus der mo derne woning-inrichting. 8 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde. K. en O.-cursus „Godsdiensten der mensheid" 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad. 2 uur nam. Het Gulden Vlies. Ned. Ver. van Huis vrouwen. Lezing mevr. M. van Raephorst over Kristian Ladransdochter van Sigrid Undset. 2.30 uur nam. DINSDAG Universiteit (filmzaal)K. en O.-film- studiekring. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Algem. jaarverg. Coöp. Ver voor K.S. „Vita Nova". 9.30 uur voor middag. j Stadszaal (foyer). Lezing Wim Hornman I „Het masker af". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12) Tentoonstelling van tekeningen, de school voor esthetische vorming. Werkdagen 2-5 en 79 uur nam. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 2-5 uur (t/m 18 Januari). Lakenhal: Eretentoonstelllng Coba Rit- sema. Werkd. 10-4 uur; donderdag boven dien 7.30-9.30 uur; zondag: 1-5 uur (tot 27 januari.). BIOSCOPEN I.ido: „De laatsten zullen de eersten zijn". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 u. Casino: „Het net", 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor„Bloedig Conflikt", 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De grote bluf", 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Quantez, de dode stad", 14 Jaar. Werkdagen: 2,30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De verovering van de Mount Everest De avond- nacht- en zondagdienst van de apotheken te Leiden wordt van heden middag 2 uur tot zatermorgen 18 Januari 8 uur waargenomen door de Doeza-apo- theek, Doezastraat 31. tel. 21313 en de Ha venapotheek, Haven 18. tel. 20085. In Oegstgeest is geopend: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 «J i "3 ■3Ü t=» 5 E s cS Helsinki sneeuw wzw 2 0 0.5 Stockholm onbewolkt w 6 3 0 Oslo onbewolkt wzw 6 2 0 Kopenhagen onbewolkt w 8 4 1 Aberdeen half bew. w 6 4 1 Londen geh. bew. w 4 6 0 Amsterdam motregen wzw 6 6 0.3 Brussel mist wzw 2 4 0.2 Luxemburg mist windstil -0 0 Parijs motregen windstil 3 0.2 Bordeaux geh. bew. n 1 1 0 Grenoble geh. bew. z 2 0 0 Nice onbewolkt nnw 7 6 0 Berlijn motregen wzw 6 4 0.5 Frankfort motregen zw 2 2 0.1 München geh. bew. wzw 1 -1 0 Zürich geh. bew. nno 1 -1 0 Genève geh. bew. n 4 0 0 Locarno onbewolkt O 1 -3 0 Wenen geh. bew. w 2 2 0.1 Innsbruck mist windstil -12 0 Rome zwaar bew. O 4 5 0 Ajaccio onbewolkt n 2 10 0 Mallorca half bew. no 8 12 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2