de vertrouwenskwestie te stellen Franse premier weer genoodzaakt WEERBERICHT' Gaillard ivijst Boelganin op verschil in woord en daad GRATIS koopuur COEMAAT DRIE MEISJES VERDWENEN laten, TSioi ïieyerolt Engeland moet een veei zegt oiid-ministei 96ste jaargang WOENSDAG 15 JANUARI 1958 No. 29341 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) De eerste parlementszitting van het jaar moest in Frankrijk gisteren halver wege worden onderbroken, omdat premier Felix Gaillard zich genoodzaakt zag weer eens de kwestie van vertrouwen te stellen. Hij bediende zich van dit middel om een voortijdig einde te maken aan een geïmproviseerd debat over premies aan de oud-strijders, een debat, dat onvermijdelijk op extra-lasten voor de schatkist zou zijn uitgedraaid. In het raam van haar bezuinigingspolitiek had de regering kortgeleden besloten de premies drie maanden later uit te betalen, terwijl ook de uitkering voor de soldaten een jaar werd uitgesteld. Met die verdagingen werd voor het moment het budget met zeven miljard franken verlicht, een maatregel, waarmee het parlement zich indertijd akkoord had verklaard. Parlement wil terugkomen op genomen beslissing De jonge premier gaf in zijn toelich ting gistermiddag te kennen, dat hij, met al zijn sympathie voor de oud-strij ders die in Frankrijk trouwens een macht vormen, die ook politiek niet te onderschatten is toch niet kon toe staan, dat het parlement terugkwam op beslissingen die reeds waren genomen. Morgen wordt er over deze zoveelste vertrouwenskwestie in de presidentiële loopbaan van Felix Gaillard gestemd, waarbij de regering naar alle waar schijnlijkheid wel aan het langste eind zal mogen trekken. Gaillard stuurt antwoord aan premier Boelganin De Franse premier, Felix Gaillard, heeft de Sovjetrussische premier Boel ganin in gelijke geest geantwoord op diens brief van 10 december als reeds door Eisenhower geschied is. Hjj heeft in zijn antwoord te kennen gegeven, dat „te zijner tijd een nieuwe conferentie op het niveau van regeringsleiders zou kunnen worden gehouden", doch dat een dergelijke conferentie door overleg van de ministers van Buitenlandse Zaken moet worden voorbereid. Dit zou voor komen, dat door een topconferentie valse hoop wordt gewekt. Gaillard heeft in zijn antwoord voorts de vraag gesteld, of de Sovjetrussische regering zonder voorbehoud het beginsel erkent, dat „een aanvalsoorlog wat ook het ideo logische doel ervan is nooit gerecht vaardigd is". Aan het begin van zijn brief heeft Gaillard zijn verbazing erover uitgespro ken, dat de Sovjet-Unie officiële mede werking heeft verleend aan de recente conferentie van Afrikaanse en Aziati sche landen in Cairo. Wat daar door de Ver. Staten Moskou ageert tegen in Zuid-Amerika Sedert enige tijd doet de Sovjetrussi sche pers steeds veelvuldiger aanvallen op „de Amerikaanse kapitalisten die op schandalige wijze hun arbeiders in de Latijns-Amerikaanse landen uitbuiten". In Westelijke kringen te Moskou is men van oordeel, dat deze perscampagne het voorspel is van een groot economisch en diplomatiek offensief van de Russen in Latijns-Amerika. Men wijst erop, dat het optreden van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten en Azië op dezelfde wijze is ingeluid. Het tijdschrift „Sovjetskaja Rossia" schrijft dinsdag een uiteenzetting over het „uitbuitingsapparaat' in landen als Brazilië, Venezuela, Chili en Peru. „De ellende, de armoede en de honger wor den nog verergerd door de politieke sla vernij in deze landen, waar dictaturen bestaan, die de instemming van de Verenigde Staten hebben". In landen als Cuba, Nicaragua, Para guay, El Salvador, Honduras en de Dominicaanse republiek werken de ar beiders als slaven, aldus dit tijdschrift. Het voegt eraan toe, dat „elke opstand tegen de Amerikaanse monopolies wordt beschouwd als een misdaad tegen de staat". „De toestand van de arbeiders in de Latijns-Amerikaanse landen toont, dat het kapitalisme niet in staat is een hoog levenspeil voor 170.000.000 mensen te verzekeren, maar toch fabelachtige "'in- sten maakt, aldus „Sovjetskaja Rossia". (Advertentie) Nevelig De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige lichte regen. Weinig wind en iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 JANUARI Zon op: 8.41 uur; onder: 16.59 uur. Maan op: 5.27 uur; onder: 14.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.07 uur en 12.37 uur. Laagwater te 8.06 uur en 20.38 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. officiële Russische personen is gezegd, is moeilyk te verenigen met de Russi sche verzekeringen van goede wil ten aanzien van Frankrijk, zo schrijft Gail lard. De Sovjetrussische vertegenwoor digers gaven in Cairo hun steun aan hankelijkheid van Algerije werd geëist resoluties, waarin onmiddellijke onaf- en waarin Afrikaanse gebieden werden uitgenodigd zich uit de unie met Frank rijk los te maken. Op het voorstel van Boelganin om de kernproeven gedurende twee of drie jaar te staken, antwoordt Gaillard, dat Frankrijk niet kan beloven, dat het geen kernwapens zal vervaardigen of proeven ermee nemen, zolang er geen interna tionale overeenkomst bestaat die pro- duktie van kernwapens voor alle landen verbiedt. Zo'n overeenkomst zou moeten voorzien in doelmatige controle. Het Poolse voorstel voor een zone zonder atoomwapens in Midden-Europa negeert volgens Gaillard het politieke aspect van de Europese vraagstukken. Frankrijk is niet tegen regionale veilig heidsmaatregelen, doch het Poolse plan beperkt zich tot militaire voorstellen. die de „ongezonde" toestand in Midden- Europa slecht zouden bevestigen. Over de kwestie van een niet-aanvals- verdrag zegt de premier, dat akkoorden, die bijdragen aan een regeling van con crete vraagstukken slechts voordelen kunnen bieden. Dit geldt dus ook voor plechtige beloften om geen aanvalsoor log te voeren. De Sovjet-Unie zou echter haar bereid heid moeten bevestigen, dat zij in geval van agressie de besluiten van de Ver enigde Naties zal eerbiedigen. Wat het ontwapeningsvraagstuk be treft meende Gaillard, dat de bespre kingen daarover zijn vastgelopen, omdat de Sovjet-Unie concrete voorstellen voor controle heeft afgewezen. Frankrijk is evenwel bereid de geschilpunten, weer in studie te nemen, evenals Russische bezwaren tegen door het Westen voor gestelde regelingen. (Advertentie) DINSDAG voor Leiden en Rjjnsburg van 99.30 uur (stempel 1) van 9.3010.uur (stempel 2). Voor Katwijk en Noordwijk van 99.30 uur (stempel 1). GRATIS KOOPBONNEN kunnen worden ingeleverd van 20 januari af tot 1 februari. [de, Twee uit Alkmaar, één uit Swalmen (L.) Drie meisjes worden momenteel in Nederland vermist. Twee Alk' maarse ouderparen maken zich ernstig ongerust over hun dochters, die op maandagmorgen 6 januari het huis verlaten hebben en sindsdien niet meer zijn teruggekeerd. En in Swalmen (Limburg) wordt het zestienjarige meisje D. sinds maandag j.l. vermist. Maandagmorgen is zij op de fiets gestapt en van huis weggereden. Toen zij dinsdag nog niet terug was hebben haar ouders de Rijkspolitie gewaarschuwd. Met een speurhond heeft de politie gisteren de omgeving afgezocht. In de bossen onder de gemeente Beesel is het rijwiel van het vermiste meisje gevonden. Verder ontbreekt nog ieder spoor. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Met een leugen het huis uit Zó ook in de zaak van de Alk maar së meisjes, de 17-jarige Annie de Jong en de 19-jarige Liesje Buter Op maandagmorgen 6 januari tussen acht uur en half negen verlieten zij de ouderlijke woning om tot nu toe nog niet terug te keren. Liesje Buter ging het huis uit met de mededeling, dat zij naar Amsterdam moest om het zoontje van een Alk- maarse familie, waar zij hulp in de huishouding was, weg te brengen. 's-Avonds echter vernam haar moe der, dat hier niets van waar was. Bij informatie ten huize van de vriendin Annie bleek, dat ook deze verdwenen was. De kapper, bij wie zij in betrekking was, had haar de hele dag niet gezien. Hij vermoedde, dat zij ziek was. Toen Annie 's morgens kwart over acht haar huis verliet bevond haar moeder zich nog in de slaapkamer. Zij zag haar dochter niet weggaan, anders had zij vermoedelijk wel gemerkt dat het meis-. je haar „zondagse kleren" aan had. Haar ouders dachten aanvankelijk, dat zij wel naar Amsterdam zou zijn gegaan, waar zij een Surinamer kende, die van haar vader niet bij haar thuis mocht komen. Het onderzoek, dat de politie in stelde wees echter uit. dat de Surinamer van niets wist. Men herinnerde zich verder, dat het oudste meisje bevriend was met een 39- jarige Egyptenaar, die met een landge noot enkele weken in een Alkmaars ho tel had gelogeerd en die zaterdag 4 ja nuari ten huize van Annie's ouders nog een afscheidsfuifje had gegeven. Deze Egyptenaar, die met haar over trouw plannen had gesproken, zou, evenals zijn landgenoot, ongeveer 6 januari per vliegtuig naar Egypte vertrekken. Daar de meisjes geen nas bij zich hadden ho pen de ouders, dat zij niet de grens over zijn. Men vraagt zich echter toch af of de verdwijning van de meisjes soms in verband staat met het vertrek van de Egyptenarcn. Ook gevallen van A-griep (Van onze Haagse redactie) Naar wij van de zijde van de genees kundige hoofdinspectie van het departe ment van Sociale Zaken en Volksgezond heid vernemen, komt op het ogenblik verspreid over het gehele land weer vrij veel influenza voor. In sommige gevallen is aangetoond, dat weer van A-griep kan worden gesproken, al heeft dit nog vol strekt geen onrustbarende vormen aan genomen. In verschillende bedrijven heeft men te kampen met een abnormaal groot aantal zieken. Een waarschuwing om. als men griep heeft gehad niet tè snel het bed te verlaten, is zeker op z'n plaats. Zoals men weet zijn de compli caties (longontsteking), die in zulke ge vallen kunnen optreden, gevaarlijk. Gevolg Engels Koningspaar Tijdens bezoek aan ons land Het Buckingham Palace heeft be kend gemaakt, dat Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh bij hun Staatsiebezoek aan Nederland verge zeld zullen worden door de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd. Ook de 70-jarige generaal Sir Henry Crerar, die tijdens de bevrijding het be- vel voerde over de Canadese troepen in Nederland, behoort als adjudant van de Koningin tot het gevolg, j Verder maken van dit gevolg deel uit de grootmeesteres de Hertogin van De vonshire, Sir Michael Adeane (secreta ris van de Koningin), kapitein-luitenant ter zee Colville (perssecretaris van de Koningin) en luitenant-kolonel Chin- nery stalmeester van de Hertog van Edinburgh) „Anti-Duitse discussie" in de Deense pers (Van onze correspondent in We®t-Duitsland) Men kan in de Westduitse Bonds republiek over het algemeen niet goed begrijpen, dat de bewoners van de an dere landen in Europa nog altijd niet hebben vergeten wat de Duitsers hen in de gruwelijke oorlogsjaren hebben aangedaan en dat zij nog niet, zoals de Duitsers dat zo mooi kunnen zeggen, een streep onder dat verleden hebben gezet- Sedert het einde van de oorlog zijn bijna dertien jaar verstreken. En dat is, zo zeggen ide Duitsers, een lange tijd. Een van de meestgdezen Westduitse bladen, „Der Mittag", dat in Düssel- dorf verschijnt, neemt er aanstoot aan, dat tlhans in de Deense pers een „anti- Duitse discussie" is ontstaan. „Der Mit- bag" meent zulks te moeten betreuren, niet alleen omdat er herinneringen aan de oorlog en de „onzinnige vijandschap" bussen de beide volkeren door worden opgeroepen, maar ook omdat het om graven van gesneuvelde Duitse soldaten gaat. In Denemarken liggen gevallen Duitse soldaten en gestorven vluchtelingen over ca. tweehonderd kerkhoven ver spreid De „Volksbund Deutscher Kriegsgraber-Fürsorge" wil, dat vele van die stoffelijke overschotten worden opgegraven om op ongeveer een dozijn dodenakkers bijeen te worden gebracht. Het Kopenhaagse liberale dagblad „Ekstrabladet" schreef naar aanleiding daarvan dat de Duitsers, als zij werke lijk verstandig waren en tact bezaten, er eindelijk eens van zouden moeten af zien het verleden altijd weer opnieuw wakker te roepen. Het blad vindt dat, wanneer de graven dan al moeben wor den opengemaakt, de overblijfselen van de soldaten net zo goed naar Duitsland kunnen worden getransporteerd. Dat argument klinkt, zo zegt „Der Mittag", wel goed, maar dat vervoeren is duur en de Volksbund heeft „het niet voor mogelijk gehouden, dat dertien jaren na het einde van de oorlog nog eens aan soldatengraven de haat van de oorlog zou kunnen oplaaien" Het Duitse blad moet echter toegeven, dat hoogstwaar schijnlijk een ijzeren kruis „of een der gelijk symbool" met de jaartallen 1939- 1945 op de graven zal worden aange bracht. Dit is niet een man, die in een geheimzinnige grot ronddwaalt, maar een ongebruikelijke opname met ongebruikelijke belichting van zwaar berijpte boomtakken, een plaatje dat in Denemarken gemaakt werd. maar in dit jaargetijde overal tn Europa geschotenhad kunnen worden. Verklaringen over kernfusie Tweede priester weigert Francoise Sagan te trouwen Abbé Brau, een bejaard priester in Cajarc, het dorpje waar de huwelijks afkondiging is geschied voor de 22-jarige Franse schrijfster Francoise Sagan en de 45-jarige uitgever Guy Schoeller, heeft verklaard het huwelijk niet te zullen inzegenen wanneer de schrijfster niet eerst tot inkeer komt. Abbé Brau is de tweede priester die zich niet bereid ver klaard tot het verrichten van de huwe lijksinzegening. Volgens Abbé Brau, die vergrijsd is in de dienst van zijn gelovigen, is Francoise Sagan een malle snob en schandaaltjes- jaagster, die zich uit snobisme tot het nihilisme heeft gericht. De vorige maand had pater Pierre Corbeille in Cajarc al gezegd, dat hij het huwelijk niet zou in zegenen omdat de boeken van Francoise Sagan immoreel zijn. Abbé Brau zei alleen bereid te zijn tot het inzegenen van het huwelijk wanneer j Francoise tot inkeer wil komen en wil bewijzen, dat de kerkelijke plechtigheid I voor haar iets anders is dan een for maliteit. René Maillebiau, de burgemees ter van Cajarc 'aar Francoise gebo ren is heeft inmiddels laten weten, I dat hij de burgerlijke plechtigheid gaar- I ne zal leiden. getemde Op 24 januari door Engeland en Amerika De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt dat Amerika -en Engeland gelijk tijdig op 24 januari a.s. bekend makingen zullen publiceren over de vorderingen inzake de beheer sing van waterstoffusie-reacties. In de verklaring wordt gezegd, dat het hoofd van het Britse gezagsorgaan voor atoomenergie, Sir Edwin Plowden, in een boodschap aan de voorzitter van de Amerikaanse commissie heeft verklaard dat het Britse gezagsorgaan en de Ame rikaanse commissie sinds 1956 onafge broken en volledig gegevens hebben uit gewisseld over de vorderingen op ge noemd gebied. De samenwerking omvatte natuurlijk ook het overleg over het tijdstip waarop de verkregen resultaten bekend zouden worden gemaakt, aldus Sir Edwin Plow den. Gaaf pond niet mogelijk bij sociale maatregelen en grote militaire uitgaven Het Nederlandse danspaar Hols- tien door een Engels paar. maar het huyscn uit Amsterdam, gefotogra- j Nederlandse team werd tweede en feerd tijdens de Europese danskam-1 daardoor het beste danspaar van pioenschappen in Frankfort. De I het vasteland, kampioenschappen werden gewon~\ Langdurige ovatie (Van onze Londense correspondent) Thorneycroft, de afgetreden kanselier van de schatkist, heeft gisteravond zijn stilzwijgen verbroken toen hy zijn kie zers in Newport (Wales) en daarmee de wereld een uitleg gaf van de werkelijke reden van zijn breuk met het kabinet. Hij verklaarde, dat het conflict niet louter was gegaan over een bepaalde som, zoals was beweerd, maar over een veel ernstiger kwestie, namelijk het pond sterling en de handhaving van het prijs peil. De min of meer officiële verklaring over Thomeycrofts aftreden was ge weest. dat hij de sociale voorzieningen had willen afbreken, waartegen de rest van de regering zich had verzet Thor neycroft verklaarde, dat hij het uitga ven-totaal had willen beperken en daarbij helemaal niet speciaal het oog had gehad op de sociale voorzieningen. Maar, zei hij, wanneer deze als onaan tastbaar moeten worden beschouwd, dan zouden andere uitgaven, zoals defensie, moeten worden ingekrompen. Thorneycroft zei ook, dat hij niet van plan was een cpstand in de conservatie ve partij te ontketenen; en dat het bedrag in kwestie, 500 miljoen gulden, waarover hij overigens weigerde nader commentaar te leveren, door sommigen als een peuleschilletje wordt beschouwd. Hij achtte het een euvel van deze tijd om er zo over te denken en zei, dat, in dien de Britten zich beperkingen opleg gen. de economische moeilijkheden niet onoverkomelijk zijn. Uit Thornevcrofts aftreden was reeds duidelijk geworden, dat hij van mening is, dat de strijd tegen de inflatie in dui gen zal vallen, wanneer de regering nalaat het goede voorbeeld te geven. Thorneycroft besloot met te zeggen, dat hij, als hij de enige persoon in Engeland was geweest, die er zo over dacht, op gelijke wijze zou hebben gehandeld. Op zijn rede volgde een langdurige ovatie, vele toehoorders klopten hem op de schouder, een dame omhelsde hem. De plaatselijke partij-organisatie keur de daarop een resolutie goed. waarin volledig vertrouwen in haar afgevaar digde wordt uitgesproken Uit Thomeycrofts rede kan de slotsom worden getrokken dat zijn standpunt is, dat het onmogelijk is omvangrijke sociale voorzieningen te handhaven tegelijk met reusachtige militaire uitgaven en een vast pond sterling. Ergens moet een veer worden gelaten! De grote tegenslag is bljjkbaar geweest, dat op defensie, welke nog steeds 1500 miljoen pond sterling jaarlijks verslindt, vrijwel niet kan wor den bezuinigd. Van Labourzjjde betoogt men, dat de I regering uitsluitend steunt op monetaire maatregelen en dat zonder „planning" de dingen vanzelfsprekend moeten mis- 1 gaan. Indonesië De Egyptische minister van Staat Ali Sabrv heeft te Cairo bekendgemaakt dat president Nasser van Egypte Soe- kamu's uitnodiging om een bezoek aan Indonesië te brengen, heeft aanvaard. Officieel is voorts meegedeeld, dat Egypte geen bemiddeling zal verlenen in het geschil tussen Indonesië en Neder land over West-Irian. Egyptische hulp De Indonesische regering zou zowel van Egypte als van Zuid-SIavië en West-Duitsland economische hulp heb ben gevraagd. Binnenkort zullen tussen Indonesië en de betrokken landen besprekingen wor den gevoerd teneinde de aard en de omvang vast te stellen van deze hulp. Men denkt, dat Egyptische ingenieurs en deskundigen op het gebied van het onderwijs naar Indonesië zullen ver trekken. Uit diplomatieke bron wordt vernomen dat de kwestie van Zuid-Slavische tech- nisch.e hulp te Belgrado zal worden be sproken tijdens het onderhoud dat pre sident Sqekarno zal hebben met maar schalk Tito. Wat de Westduitse hulp betreft zul len binnen drie weken te Bonn en Dia- kart a besprekingen over dit onderwerp worden gevoerd. De Indonesische am bassadeur in Bonn. die zich then in Cairo bevindt heeft gesproken met pre sident Soekamo en de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio. „Van groot belang" Volgens het Egyptische weekblad „Ro sa el Youssef' zijn de besprekingen tus sen president Nasser en president Soe kamo ,,van het grootste belang voor de toekomst van het neutrale blok in de wereld" en zouden zij als voornaamste I doel hebben de biioenrocping van een internationale conferentie van de lan den, ,,die zich bewegen op de weg van positieve neutraliteit". Het blad herinnert in dit verband er- I tan. dat de premier van communistisch China Tsjou-en-Iai. en de Birmese mi nister-president Oe Noc. de komende I weken een officieel bezoek aan Egypte I zullen brengen. Soekamo i vanmorgen naar Alexan- drië gevlogen om een Egyptische vloot- schouw gade (e slaan. I Nasser is uit Luxor naar Cairo terug I gekeerd, waar Nasser en Soekamo hun laatste bijeenkomst zullen hebben. Nieuwe influenza-g olf over ons land

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1