LEIDS STRUCTUURPLAN IN BEELD DINSDAG 14 JANUARI 1958 In bijgaande kaart hebben wij enkele markante aspecten van het Leidse structuurplan schetsmatig in beeld gebracht. De hoofdaspecten zijn de bouw van nieuwe woonwijken (in grijs) die men voornamelijk rechts op de kaart in Leiderdorp, links-onder in Leiden-Voorschoten en links-boven in Oegstgeest aan treft. Voorts de universitaire uitbreiding en de ..bijzon dere bebouwing" waaronder men ziekenhuizen (b.v. Diaconessenhuis aan Houtlaan), gestichten en bijzon dere woonvormen (assistentenflat Boerhaavelaan!) verstaat, welke bouwobjecten zich voornamelijk in en rond Oegstgeest bevinden (resp. klein geruit en schuin gestreept), benevens de industrieontplooiing die men rechts onder bij Zoeterwoude ziet aangegeven. En over vrijwel de gehele kaart een hier en daar stoutmoedig ontworpen wegenplan dat de .bloedsomloop" in dit zich ontwikkelende gebied moet verzorgen. Belangrijk is bovendien het uitgestrekte recreatieterrein (grote ruiten) langs de Nieuwe Vaart op het gebied van Zoe terwoude. De bestaande bebouwde kernen (Leiden. Oegstgeest. Warmond. Leiderdorp. Zoeterwoude. Voorschoten. Valkenburg en Rijnsburg, welke beide laatste niet bij het structuurplan betrokken zijn) staan in zwart aan gegeven. De witte lijnen in de zwart aangegeven bestaande bebouwing zijn wegen, waarvan die in Leiden een op merkelijk beeld geven. Ter oriëntatie hebben wij enkele belangrijke wegknooppunten van cijfers voorzien. Bij 1 komt de nieuwe weg door de Kikkerpolder via de tunnel bij de Maredijk de stad binnen. Nummer 2 is de verkeersrotonde bij de tunnel Rijnsburgerweg-station en 3 is de verkeersrotonde bij de tunnel Gevangenlaan. Een nieuw verkeersknooppunt ontstaat bij de molen De Valk (4). Nummer 5 is het Noordeindsplein, nummer 6 de kruising Wittesingel-Groenhovenstraat, nummer 7 de hoek tussen Levendaal en Korevaarstraat, num mer 8 de Langegracht bij de Huigstraat, nummer 9 de kruising Willem de Zwijgerlaan-Marnixstraat, nummer 10 het huidige einde van de Willem de Zwijgerlaan, nummer 11 de Lage Rijndijk bij de Sumatrastraat, num mer 12 de kruising van Hoge Rijndijk en Verdamstraat, nummer 13 de Hoge Rijndijk bij de Wilhelminabrug, nummer 14 het ontmoetingspunt van Kanaalweg, Voor- schotenseweg. Nieuwe Vrouwenweg en het onder de treinbaan door verlengde van de Lammenschansweg, nummer 15 is de Vink en tenslotte nummer 16 ter nadere oriëntatie de Burcht. De belangrijkste en deels zeer merkwaardige nieuwe verkeerstraversen door Leiden zijn de verbinding 14-7-8-9, waarvoor verschillende doorbraken nodig zijn o.a. aan beide uiteinden van de Hooigracht, en voorts de verbinding 15-6-7-12-13, die dwars door de Hortus en een deel van de Sterrewacht (resp. H en S op de tekening) geprojecteerd is. De Hortus zou dan moeten verhuizen, eventueel naar het terrein van de Stadskwekerij in Oegstgeest, evenals de Sterrewacht die wellicht een plaats zou kunnen krijgen in het enorme universitaire uitbreidingsplan tussen Acade misch Ziekenhuis (AZ op de tekening) en Leger museum (LEG.MUS.) aan de kostelijke zijde en de Rijn bij Valkenburg aan de westelijke kant. Deze ver huizingen van Hortus en Sterrewacht zijn evenwel zeer bezwaarlijk, hoewel er voor beide eveneens voordelen aan verbonden kunnen zijn. Voorts houdt het wegen plan ook in de traverse 3-4-8-11 via een gedempte Langegracht en de verbinding 1-9-10 over de Willem de Zwijgerlaan die dan doorgetrokken zou worden over de Zijl om bij de Driegatenbrug aan te sluiten op de Provinciale weg 5. Ook vragen wij Uw aandacht voor het zeer grote recreatiegebied (grote ruiten) langs de Nieuwe Vaart, dat deze bestemming deelt met landbouw. De overal elders tussen de hoofdverkeerswegen en de bebouwing gedachte groen-stroken en recreatiegebieden hebben wij niet aangegeven omdat dit in de tekening wellicht verwarrend zou werken. Uit recreatie-oogpunt is even eens belangrijk de aangegeven verbreding van de Grote Sloot onder Warmond. Nog enkele aanduidingen behoeven verduidelijking. Met de afkorting RW wordt Rijksweg bedoeld, terwijl RWZ een terrein voor rioolwaterzuivering aanduidt. De daarbij gevoegde cijfers I, II en III zijn resp. aan duidingen voor de installatie in Leiden Noord, de in stallatie in Oegstgeest en de geprojecteerde installatie ten zuiden van Leiden tussen Voorschotenseweg en Rijn-Schiekanaal. In Oegstgeest vinden wij voorts de aanduidingen IB. OD en LB die resp. betekenen Indische Buurt. Oude Dorp en Leidse Buurt. B. v. W. duidt het Bos van Wij- kersloot aan, 3WP betekent Drie Witte Palen en UITBR.R.H. de voorgenomen uitbreiding van Rhijnhof. In Leiden Noord tenslotte vindt men een groot ge bouw met de aanduiding VM? Het schijnt dat men thans overweegt hier de nieuwe veemarkthal te ves tigen. in afwijking van het plan tot bouw van deze hal op het Schuttersveld. In de structuur-nota wordt zijde lings reeds het plaatsingsprobleem van de veemarkt aangeroerd. HUIDIGE. BEBOUWING NIEUWE WOONWIJKEN INDUSTRIE RECREATIE EN LANDBOUW TE VERVALLEN ">EEL1?U'A*W6G<| |N i.MK'it JliW 'NC\5 - KF.KM&N ZUN DE WttbEN W»T I.P.V. ZWAKT AANCicwtV&N

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5