BOUWWERKEN TOT F 100.000 KRIJGEN DIRECT VERGUNNING WEERBERICHT H. Walenkamp Zn GRATIS koopuur GOEM4AT Regering zegt: Indien nodig ook raketbases in Nederland Beter bont v. EGMCND Indonesië verwerpt Nederlands protest bij de Ver. Naties De hardste klappen vielen in de metaal- en bouivtiijverheid 96ste jaargang DINSDAG 14 JANUARI 1958 No. 29340 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Singel Lelden Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer t. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; t 059 per week Telefoon .Directie en Administratie. 25041; Redactie 21507 Nadere toelichting Bijna op hetzelfde moment, dat minister Witte deze maatregelen he kend maakte, werd gistermiddag in het ministerie van Sociale Zaken een bijeenkomst gehouden, waarop nadere toelichting iverd gegeven op de huidige situatie op de arbeids markt. Men gaf van departementale zijde toe, dat de stijging van de ge registreerde werkloosheid in ons land zich de laatste weken sterker heeft ontivikkeld dan men had kun nen voorzien en had mogen ver wachten. Het aantal werklozen heeft de honderdduizend overschreden. Hoe de toestand in januari zal zijn laat zich slechts raden. Tot nu toe acht men de situatie echter nog niet veront rustend. al wil dat niet zeggen, dat de ontwikkeling niet zeer nauwkeurig in het oog wordt gehouden. Waar nodig zullen onmiddellijk maatregelen geno men worden om te voorkomen, dat al te ongunstige invloeden het gevolg zouden zijn van de werkloosheid. Vooral denkt men hierbij aan de drie noordelijke pro vincies - Groningen, Friesland en Dren te - waar de klappen het hardst zijn aangekomen en maatregelen reeds in de eerste maanden van dit jaar effect die nen te sorteren. Wanneer er iets mis is op de arbeids markt kan men dat niet alleen aflezen van het werkloosheidscijfer, maar ook uit de vele werktijdverkortingen. In sep tember vorig jaar bedroeg het totaal aantal uren, waarvoor werktijdverkor ting werd verleend 60.000. De maand oktober vertoonde evenmin een ongun stig beeld: 90.000 uur in totaal. In no vember kwam de werktijdverkorting echter plotseling in een acuut stadium: 420.000 arbeidsuren werd niet gewerkt. In december was het nog erger: 830.000 onvruchtbare uren, waarvan de mannen er ruim 500.000 voor hun rekening na men en de vrouwen de rest. Hetgeen omgerekend neerkomt op 12.500 werk loze mannen en 7300 vrouwen. Abnormaal risico Men moet daarbij nog voor ogen hou den, dat een vergunning voor werktijd verkorting niet wordt gegeven, wanneer het een normaal bedrijfsrisico betreft. Slechts om abnormale risico's het hoofd te kunnen bieden, wordt hiertoe vergun ning verleend. Om een voorbeeld te ge ven: exportmoeilijkheden door sluiting van de grens door het importerende land. Hoewel ook overige maatregelen zijn genomen om het aantal vergunnin gen tot werktijdverkortingen zo laag mogelijk te houden, is de stijging niet te stoppen geweest. Thans liggen de zaken zo, dat zeker 90 tot 95 To van deze werktijdverkortin gen valt terug te voeren op de gevolgen der bestedingsbeperkingsmaatregelen. Aanvankelijk stelde men zich op het standpunt, dat deze gevolgen geen ab normaal risico genoemd kon worden, maar daar is men snel van terug geko men. Dat standpunt was niét vol te hou den! Psychologische factoren Maar niet alleen de bestedingsbeper king, aldus werd van departementale zijde verklaard, is aanleiding geweest tot de snelle stijging van werkloosheid, die overigens nog steeds niet verontrustend is. ook de kapitaalschaarste heeft een hartig woordje meegesproken en de na weeën van de Suez- en Hongarije-aan- kopen. Bovendien werden genoemd het internationale conjunctuurverloop en psychologische factoren als een zekere terughoudendheid in het bedrijfsleven, terwijl het publiek aankopen uitstelt in SOLEX bromiietsen TURFMARKT 5 Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Vry veel bewolking met plaatselijk enige motregen en hier en daar mist. Matige tot zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 JANUARI Zon op: 8.42 uur; onder: 16.57 uur. Maan op: 4.23 uur; onder: 13.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.22 uur. Laagwater te 6.49 en 19.24 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. afwachting van prijsdalingen. Voorts moet opgemerkt worden, dat in de werk loosheidstop van dit moment ook de seizoenwerkloosheid, die altijd in de winter optreedt, is meegerekend. Als men die zou aftrekken, komt men tot getallen als 76.000 mannelijke werklozen en 4000 vrouwelijke. Hardste klappen De grootste klappen zijn gevallen in de bouwnijverheid, de metaalnijverheid en - zij het in mindere mate - in de textielbedrijven. Vooral het kapitaalge brek bij de lagere publiekrechtelijke li chamen is een voorname oorzaak ge weest van het teruglopen van de bouw activiteit. Nu de werkgelegenheid ver mindert, neemt uiteraard ook het aan tal overwerkvergunningen af. Wel ont ving de textielindustrie in september nog een algemene vergunning, doch de zaken liggen thans zo. dat algemene vergunningen nauwelijks of niet meer verleend zullen worden. Werd in sep tember nog voor 900.000 uur aan over werkvergunningen verleend, in december MAANDAG voor Katwijk en Noordwijk van half 10 tot 10 uur (stempel 2), Voor 2 uur tot half drie (stempel C). Leiden en Rijnsburg van 2 tot half drie (stempel C). ),(k Mochten de nodige fondsen voor deze aanvullende werken ontoereikend wor den, dan'zal minister Suurhoff niet aar zelen - geliik hij de Kamer reeds heeft medegedeeld - om extra gelden aan te vragen. Volgens de opvattingen van het ministerie van Sociale Zaken kan dus gezegd worden, dat het huidige aantal geregistreerde werklozen nog niet alar merend is, doch dat de werkloosheid- stijging nauwlettend in het oog moet worden gehouden om ongewenste reper cussies te kunnen voorkomen. Indien de plaatsing van atoomwapendepots en van raketten voor middelgrote afstanden op Nederlands grondgebied noodzakelijk is, dan zal de regering aan die plaatsing haar medewerking verlenen. Dit hebben de ministers Luns en Staf geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Calmeyer, Patijn, Korthals, Duynstee en Roosjen betref fende de in december gehouden conferentie van regeringsleiders der NAVO- landen. Deze vragen gingen hierover, of de Nederlandse regering zich bereid heeft verklaard, depots en raketten op Nederlands gebied te plaatsen terwfjl andere landen zoals Noorwegen en Denemarken dat zouden hebben geweigerd. De ministers herinneren eraan, dat de Noordatlantische Raad heeft be sloten, dat: a. atoom wapendepots zullen worden gevormd, die, indien noodzakelijk, on middellijk voor de verdediging der bondgenoten beschikbaar zullen zijn; b. gezien de huidige Sovjetpolitiek inzake nucleaire wapens, intermediaan te Range Ballictic Missiles (IRBM's) zullen dienen ter beschikking te wor den gesteld aan Saceur. c. omtrent deCbpstelling en de rege lingen inzake het gebruik dezer depots en IRBM's beslissingen zullen worden genomen, gebaseerd op de Atlantische verdedigingsplannen en in overeen stemming met de direct betrokken staten. Aan de Atlantische militaire autori teiten is gevraagd om op korte termijn aan de raad aanbevelingen te doen om trent de invoeging van deze wapens in het bondgenootschappelijk verdedigings stelsel. De raad in permanente zitting zal de problemen, die met deze aange legenheid samenhangen, in beschouwing nemen. Het bovenstaand geeft naar de me ning der regering de toestand, zoals hij thans is, volledig en juist weer. Het is derhalve zó, dat alle leden-staten van de Navo (derhalve ook Noorwegen en Denemarken) de noodzaak van de on verwijlde vorming van atoomwapende pots en van de beschikbaarstelling van IRBM's en Saceur hebben onderschre ven. Omtrent de feitelijke plaatsing van deze depots en IRMB's zal eerst worden beslist, wanneer de adviezen der Atlan tische militaire autoriteiten zullen zijn ontvangen. In de principiële instemming met de te treffen maatregelen ligt, naar de mening der regering, tevens de bereid heid besloten om de conclusie te aan vaarden, waartoe het gemeenschappelijk overleg op grond van de militaire ad viezen zal leiden. Indien deze conclusie zou luiden, dat plaatsing van deze de pots en IRMB's op Nederlands grondge bied noodzakelijk is, dan is de regering voornemens daaraan haar medewerking te verlenen. NU tegen zéér lage prijzen. BREESTR. 173 - TEL. 23337 10 JAAR GARANTIE Dit is het exterieur van het raad huis van Haastrecht, dat dezer da gen door de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland her opend zal worden. Het fraaie gebouw, dat uit 1618 dateert, is geheel gerestaureerd. Nederlanders mogen niet in Singapore blijven Van de 5.287 Nederlandse evacué's uit Indonesië, die tot dusver in Singa pore zijn aangekomen, zijn er inmid dels alweer 4-446 naar Nederland door gereisd. Op het ogenblik verblijven nog 400 evacué's in de voor hen in Singa pore ingerichte kampen. Op 27 januari a.s. worden wederom 800 Nederlandse repatriërenden uit Indonesië verwacht. Volgens het hoofd van de immigra tiedienst in Singapore heeft een aan tal evacué's toestemming gevraagd om zich blijvend in Singapore te mogen vestigen. Het juiste aantal was deze ambtenaar niet bekend, „doch het waren er zeer veel". Hij zeide evenwel, dat onder geen beding toestemming tot vestiging in Singapore zal worden verleend. Onderzoek naar moord duurt voort Twee leden van de politie van het En gelse graafschap Essex hebben gisteren met wetenschappelijke deskundigen van Scotland Yard overleg gepleegd over de moord op Marie Kriek. Er is gesproken over de bevindingen van de arts en de resultaten van het onderzoek van de kleding van het meisje, die misschien een aanwijzing kunnen geven over het wapen, waarmee de mis- daad is gepleegd. De politie heeft een grondig onder zoek verricht rondom het café „Wooden Fender" nabij Colchester. De eigenaar van dit café, Wallace Lupino, had naar gemeld de politie meegedeeld, dat hij vorige week in de vroege och tenduren angstkreten had gehoord. Gistermiddag was de nieuwe mi- i Van links naar rechts: de nieuwe mster van Landbouw. Visserij en minister dr. ir A. Vondeling, de Voedselvoorztcning voor het eerst j heer J. G. Suurhoff. minister van aanwezig tijdens een vergadering van de ministerraad. Sociale Zaken en Volksgezondheid en prof. dr. J Zijlstra. minister van Economische Zaken. Onrechtmatige bezetting van Nieuw Guinea De Indonesische regering heeft gisteren het Nederlandse protest bjj de V.N. inzake de acties tegen Nederlandse burgers en belangen in Indonesië verworpen. In een zeer uitvoerige brief aan de secretaris-generaal der V.N., Dag Ham- marskjöld, noemde de Indonesische ambassadeur, Ali Sastroamidjojo, de Neder landse bewering, dat de Indonesische acties een uitdaging aan de V.N. inhielden, „een klaarblijkelijke verdraaiing van de feiten, daar deze acties een reactie zfjn op het halsstarrige Nederlandse standpunt in het zich verzetten tegen de wil van de overweldigende meerderheid van de V.N.-leden". „Het is niet Indonesië, maar Neder land, dat, in feite, voortdurend het ge zag en het prestige van de V.N. heeft uitgedaagd door zich te verzetten tegen een vreedzame regeling van een politiek geschil door onderhandelingen, in over eenstemming met de beginselen en doel stellingen van het Handvest". „De Indonesische regering verwerpt daarom het protest van de Neder landse regering. Daarentegen protes teert de Indonesische regering hierbij tegen de voortgezette en onrechtmatige bezetting van haar nationale grond gebied door Nederlandse bezettings troepen in West-Irian", aldus de brief. Japan verwerpt 12 mijlsgrer Japan heeft vandaag kennis gege ven van zijn verwerping van de recente uitbreiding door Indonesië van zijn territoriale wateren boven de grens van 12 mijl. Volgens welinge lichte kringen heeft de Japanse vice- minister van Buitenlandse Zaken Katsoemi Ohno vandaag een nota van die strekking overhandigd aan de In donesische consul-generaal, Iskander Ishaq. Naar verluidt wordt in de nota opge merkt, dat de eenzijdige beslissing van Indonesië tot uitbreiding van de territo riale wateren, onder het thans geldende internationale recht niet te rechtvaar digen is. Onderhoud Macdermot- Djoeanda De Britse ambassadeur in Djakarta, Dermot Macdermot heeft gisteren een persoonlijk onderhoud gehad met pre mier Djoeanda, dat meer dan een uur duurde. Premier Djoeanda was niet bereid bij zonderheden over dit gesprek bekend te maken. Intussen heeft het parlementslid Djody Gondokoesoema gisteren ver klaard, dat Engeland zich schuldig maakt aan schending van het inter nationale recht door het toestaan van de door de Indonesische regering ver boden ruilhandel tussen de Indone sische Buitengewesten en Singapore. Leger „op zijn hoede" Het Indonesische leger heeft gisteren bekend gemaakt „op zijn hoede te blij ven tegen bewegingen, gericht op het verbreken van de integriteit van de Re publiek". In een door het legerhoofdkwartier uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de berichten over het vormen van een af zonderlijke Staat Sumatra. Waarnemers in Djakarta achten het mogelijk, dat de centrale regering en de regionale leiders spoedig de „kaar ten op tafel zullen leggen", in ver band met het jongste besluit der re gering in Djakarta om de ruilhandel van de Buitengewesten met het bui tenland te verbieden. Regering zonder gezag Het socialistische blad „Pedoman" heeft gisteren in een hoofdartikel de centrale regering beschuldigd van ge brek aan gezag en personeel om haar beslissingen op Sumatra, Celebes, de Molukken en Borneo uit te voeren. (Dit weekeinde werd gelijk bekend het besluit bekend gemaakt dat ruilhandel van de Buitengewesten met het buitenland verbood). „Pedoman" schreef, dat het kabinet beter ten aftreden dan regelingen uitvaardigen, die door de gebieden niet zullen worden uitgevoerd. Een 77-jarige Indonesische vrouw, die 40 jaar geleden de Nederlandse natio naliteit verkreeg door haar huwelijk, verkoos het land te verlaten liever dan die nationaliteit op te geven. Mevrouw Emilia Urich zei gisteren, dat zij voor de keus stond: of haar Ne- landse nationaliteit op te geven of het land te verlaten. Zij gaf er de voorkeur aan uitgewezen te worden en zij betreurt dat niet. Zij werd Nederlands onder daan, toen zij een opzichter van een Nederlandse plantage huwde. Mevrouw Urich heeft de uitwijzing om twee redenen aanvaard: zij voelde er niet voor om de nationaliteit van haar man op te geven; deze stierf in 1921. Voorts kon zij niet leven zonder haar dochter en haar schoonzoon, die uit In donesië werden gebannen en nu in Ne derland leven. menu van de dag Wu Cto!J£/ijlÖ7 BLIKGROENTEN Wn l\A (joerfbp! in 4 minuien klaar op lofel Meer dan duizend puzzel-satellieten Gisteren sloot de inzendingster mijn van de tiendelige puzzel-sa telliet", «elke wij voer Kerstmis lanceerden. Blijkbaar hebben de meeste abonnees tot het laatste ogenblik gewacht met hun inzen ding in de hoop nog meer puzzels te kunnen oplossen of uit de over weging, dat het tot het laatste mo ment mogelijk moest zijn om cor recties aan te brengen. Want na dat aanvankelijk de inzendingen slechts binnendruppelden, werd deze bui in het afgelopen week einde een stortvloed. Toen de in zendingstermijn gesloten was ble ken er (naar voorlopige telling) 1069 inzendingen te zijn van naar even voorlopige telling ruim 8000 puzzel oplossingen. Circa 350 deelnemers losten alle tien puzzels op! Deze cijfers zijn niet definitief, omdat bij het nazien van de oplos singen nog velerlei verrassingen aan de dag kunnen reden. Regering bestrijdt stijgende werkloosheid was dat al gedaald tot 550.000 uur en dit uiteraard alleen in de bedrijven, waar nog een arbeidstekort heerst. Zo kan - om een voorbeeld te noemen - de scheepsbouw nog vele honderden ar beidskrachten gebruiken. Minister Witte zal in het vervolg onbeperkt toestemming verlenen voor de bouw van werken met een bouwsom tot honderdduizend gul den, waarvoor een aanvraag om Rijksgoedkeuring is ingediend. Voor goedkeuring komen het eerst in aanmerking die plannen, die binnen een maand na de goedkeuring in uitvoering kunnen worden genomen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft hiertoe besloten in verband met de stijging van de werkloosheid in de laatste maanden in verschillende delen van ons land. Aanvullende werken Wanneer men van het totaal aantal werklozen de seizoenwerklozen aftrekt en het overgebleven aantal nog eens vermindert met een bepaald aantal ou dere en minder-valide krachten en an deren. die niet tot het zgn. arbeidsover- schot te rekenen zijn, dan kan gezegd worden, dat 73 van de overgebleven krachten geplaatst kan worden op nor male aanvullende werken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1