Hebt u al van de NATIONALE WONINGBOUWLENING 1957 gekocht Vijftien arrestaties bij razzia's in diverse delen van Djakarta Tiamps Tere huid? Proefproces over de wettigheid benoeming gezaghebber op Aruba? Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 11 JANUARI 1958 HST Is bepaald niet overbodig ge weest, dat president Eisenhower in zijn „troonrede" (boodschap over de ..toestand des lands") van donderdag jj. met nadruk gewezen heeft op de alomvattendheid van het rode impe rialisme. Dit immers strekt zich niet slechts uit over de terreinen van poli tieke en militaire zaken, maar bedient zich eveneens van economie, handel, on derwijs en wetenschappen. Wat dit laat ste betreft: daar kan Amerika, sinds het lanceren van de beide aardsatellieten in de Sovjet-Unie, terdege over meepra ten. Het onderwijs in de natuurkundige we tenschap en techniek heeft bij de Rus sen een geweldige vlucht genomen en de resultaten zijn navenant. Geen wonder, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn zich hun voorsprong te laten afne men. Eisenhower wil dan ook vier mil jard dollar méér beschikbaar stellen voor het technisch-wetenschappelijk on derwijs. De vraag is echter - en hier komen we op het gebied van de binnen landse politiek - of het Congres met de uitgave van een dergelijke verhoging, hoe noodzakelijk ook, akkoord wen6t te gaan. Dit bedrag toch moet ergens van daan komen, hetzij uit hogere belastin gen dan wel uit bezuinigingen op ander vlak. En met verkiezingen in het (ove rigens tamelijk verre) verschiet zal het Congres zich nog wel eens willen beden ken. OOK als het de president met de hogere uitgaven voor onderwijs nog wel zal lukken, dan moet toch worden gevreesd, dat het Congres bepaald veel minder soepel zal zijn met de niet-militaire hulp aan het buiten land. Het schijnt maar heel moeilijk tot de Amerikaanse parlementariërs te kun nen doordringen, dat dit een buitenge woon gewichtig punt is, dat geen be knibbeling duldt. Want wat heeft de Sovjet-Unie op dit gebied in de laatste jaren gepresteerd! Zo stilletjes weg heeft Moskou over een periode van on geveer drie jaar aan tien landen niet minder dan twee miljard dollar ter be schikking gesteld en dat dan nog tegen een veel lagere rente dan de Amerika nen plegen te vragen. Bovendien doet het Kremlin alles belangeloos", d.w.z. zogenaamd onvoorwaardelijk, ofschoon ieder weten kan. dat dit soort onbaat zuchtigheid hetzelfde is als dat van de hengelaar, die de domme vissen „voert Maar dat is iets, wat alleen wij in het Westen van tevoren weten; de slachtof fers bemerken het pas achteraf, als het te laat is BIJZONDER origineel kan men de uiteenzetting van president Eisen hower, die er overigens wel voor zorgde een redelijk evenwicht tussen de eisen van de defensie en de noodzake lijkheid van overleg met het communis tische blok te bewaren, bepaald niet noemen. Maar in elk geval toonde zijn uiteenzetting, dat men in de hoogste kringen van de Ver. Staten doordrongen is van de ernst van de toestand. De vraag is nu maar of ook de volksverte genwoordiging bereid is de consequenties te trekken van de visie der politieke kopstukken. Dat dit zonder geld niet gaat is zonder meer duidelijk, maar de kleine politiek van benepen eigen- of partijbelang kan nog veel schade aan richten. Hoe noodzakelijk het is. dat de Verenigde Staten op hun qui vive zijn. kan nog eens ten overvloede blijken uit een Griekse militaire inlichting over Al banië. waar drieduizend Russische spe cialisten raketbases bemannen. Wanneer men dit weet is het niet raadselachtig waarom achter elkaar twee vliegtuigen van Westelijke origine gedwongen wer den op Albanese vliegvelden te landen, naar het heette omdat zij de grens had den overschreden. Misschien is inder daad van Westelijke zijde 'n poging ge daan foto's uit de lucht te nemen, maar in elk geval is het aan geen twijfel on derhevig. dat de Albanese afweer uiter mate actief is en zelfs een Westelijk vliegtuig, dat de schijn tegen heeft, eerst wil controleren. Hetgeen over Albanië als militaire Russische basis meer dan genoeg zegt. TERWIJL de Sovjet-Unie dus voort gaat met haar krachten te concen treren op centraal vastgestelde doelen en met dit systeem zeer opmer kelijke resultaten weet te boeken, ver toont Amerika nog steeds, naast de vele deugden vandien. ook de tekortkomingen van de democratie: pingelzucht van het Congres en geharrewar tussen de onder delen van de strijdkrachten. Het jongste symptoom van dit laatste zijn de uitla tingen van luitenant-generaal Gavin dat het Amerikaanse leger voortdurend slechter wordt op een tijdstip, dat het Russische voortdurend aan kracht wint en dat het leger veel te weinig geld ge kregen heeft voor ontwikkeling en bouw van" raketten, vooral van afweerraket- ten tegen geleide projectielen. Zoals be kend heeft Gavin, ondanks allerlei vette promotiekluiven, welke hem werden voorgehouden, zijn ontslag genomen, omdat hij gelooft buiten het leger méér voor de defensie van Amerika te kunnen doen dan op een plaats, waar hem de middelen ontbreken. Vele hoge officie ren zouden het met hem eens zijn, maar niemand wil er voor uitkomen, aldus heet het in Washington. Ofschoon het tempo, waarin aan de ..Atlas"' en aan de „Titan" wordt gewerkt, volgens officiële mededelingen sterk is versneld, zou daar van in werkelijkheid geen sprake zijn. En de Democratische Senator Goerge Mahon uit Texas heeft president Eisen hower verzocht om de hoogste regionen van het Pentagon «het ministerie van Defensie) door elkaar te schudden en te reorganiseren, omdat dat de enige ma nier zou zijn waarop nog iets kan wor den goedgemaakt OP handige wijze gaat de Sovjet- russische premier Boelganln in tussen voort met zijn papieren „vredesoffensief", een offensief, dat ove rigens aan het Kremlin zelf niets kost, behalve het papier, waarmee het wordt uitgevoerd. Boelganin heeft in zijn nieu we serie brieven aan Westelijke landen het denkbeeld geopperd de regeringslei ders van de NAVO-landen en die van het Verdrag van Warschau «de Oosteu- ropese tegenhanger van de NAVO) in 'n topconferentie bijeen te laten komen, tezamen met de kopstukken van enkele niet bij blokken aangesloten landen, zo als India. Afghanistan, Egypte. Joego slavië, Oostenrijk en Zweden. Afgezien van een formeel bezwaar als het gelijk stellen van de vrije NAVO-landen met de Kremlin-slaven van het Warschau pact. zie' Moskou blijkbaar heel gemak kelijk over het hoofd, dat het wel wat al te veel vraagt: wat aan de normale di plomatie met taai onderhandelen niet gelukt zou nu plotseling wel moeten sla gen in een overleg van de regeringshoof den en dan nog wel zonder eerst de voor de hand liggende stap te doen van con tact tussen de desbetreffende ministers van Bultenl. Zaken. Wat Boelganin ad viseert komt hierop neer; de vakmensen boeken geen succes, laat nu hun 'ama teuristische) chefs het eens proberen. Tot grote vreugde natuurlijk van de propaganda-afdeling van het Kremlin... t/m a.s. woensdag nog verkrijgbaar zonder bijbérekening van rente) Volgens het dagblad „Sin Po" zijn tijdens de razzia's, welke gisteren in ver schillende delen van Djakarta werden gehouden, 15 personen aangehouden. Voorts werd een grote hoeveelheid munitie, die in een huis was verborgen, en een aantal wapens in beslag genomen. Seekarno in Bombay Bij zijn aankomst op het vliegveld van Bombay zijn president Soekarno en zijn gezelschap hartelijk verwelkomd door de bevolking. Bij het verlaten van het vliegtuig werd de president begroet door de gouverneur van Bombay, die hiervoor speciaal uit Nagpur was over gekomen. President Soekarno zal morgen naar Cairo doorreizen. Een woordvoerder der Joegoslavische regering heeft meegedeeld, dat naar verwachting president Soekarno in het kader van zijn huidige reis ook een be zoek aan Joego-Slavië zal brengen. Weer invoer van Ned. boeken De centrale directie der P.T.T. deelt ons mede: „Van de Indonesische rege ring werd destijds een kennisgeving ontvangen dat de invoer van kranten, tijdschriften en andere publikaties. zo als aanplakbiljetten, folders enz. in de Nederlandse taal verboden is. Thans wordt door de Indonesische postadministratie medegedeeld dat in de Nederlandse taal gestelde boeken voor gebruik in beroep, wetenschap en opvoeding (met uitzondering van die. welke betrekking hebben op Nederland en de Nederlandse taal) zijn toegelaten). Omtrent de invoer van wetenschap pelijke tijdschriften zullen t.z.t. nadere mededelingen volgen". De campagne tegen Pia De directiestaf van het onafhanke lijke Indonesische persbureau Pia zal de volgende week een bijeenkomst heb ben met vertegenwoordigers van het linkse dagblad „Pemoeda", dat be- Acl verten tie PHILIPS RADIO '58 persoonlijke service |p lang* mare 66 lelden telefoon 26500 fl weerd heeft, dat Pia geen nationaal persbureau zou zijn. De directie van Pia heeft gisteren een bezoek gebracht aan de minister van voorlichting Soedibjo en een aantal documenten overgelegd, welke aantonen dat Pia een voor 100% nationale instel ling is geworden, sedert de overname, een aantal jaren geleden, van het voor malige persbureau „Aneta". Volgens een bericht van Pia zou mi nister Soedibjo hebben gezegd, aan de uitgevers van „Pemoeda" te zullen vra gen „hun beschuldigingen en bewerin gen in deze lastercampagne te staken". Onbekende duikboten De militaire woordvoerder in Djakarta, majoor Harsone, heeft medegedeeld, dat de legerleiding een onderzoek instelt naar berichten over het signaleren van niet geïdentificeerde duikboten in de buurt van Parepare, aan de westkust van Zuid-Celebes. Borsumy zag bui aankomen Het Amerikaanse tijdschrift „Busi ness Week" schrijft, dat de Neder landse activa in Indonesië, die in het algemeen geschat werden op 1,2 mil jard dollar, op het ogenblik een cou rante marktwaarde hebben van slechts twee miljoen, aangezien de Neder landse firma's reeds lange tyd bezig zjjn geweest hun kapitaal naar andere landen over te brengen. Het artikel onder de kop „Laatste loopgraaf voor de Nederlanders op Java" is gebaseerd op de geschie denis van de Borneo Sumatra Handels maatschappij. „Sinds 1949 heeft de Borsumij een groot deel van haar kapitaal en haar operatie basis verlegd naar Nederland en andere landen. De omzet van de Borsumij bedroeg 60 miljoen dollar jaarlijks. Zij heeft de storm echter zien aankomen en be schouwt Indonesië nu als een voorpost, die binnen niet te lange tijd opgegeven zal moeten worden. Sinds de tweede we reldoorlog heeft zij reeds 25 kantoren geopend in het buitenland. De kantoren in de V.S. hebben reeds een jaaromzet van 15 miljoen, aldus ,3usiness Week". Na moord op Maria Kriek Ondervraging van Amerikaans vlieger Inspecteurs van Scotland Yard. die een onderzoek instellen naar de moord op Marie Kriek, het Nederlandse meisje, dat by Colchester om het leven is gebracht, ondervragen op het ogen blik een Amerikaanse vlieger van de basis van Bentwaters. Men is het op het spoor gekomen, om dat hij bij de wasserij van de basis met bloed bevlekte kleren wilde laten rei nigen. Hij heeft verklaard, dat de bloed vlekken het gevolg zijn van een vecht partij met jonge Britten. De politie heeft de kleren opgestuurd naar de laboratoria van Scotland Yard, waar men zal na gaan tot welke bloedgroep het bloed be hoort. De auto, waarin Marie Kriek meege reden is, nadat zij bij Colchester uit de bus was gestapt, is nog niet gevonden, evenmin als het moordwapen, mogelijk een hamer. Kikvorsmannen zoeken naar het wapen in de rivier de Stour, die langs de plaats van het misdrijf loopt. Willy Kriek, een zuster van Marie, heeft gisteren tijdens de lijkschouwing in West Bergholt (Essex) het stoffelijk overschot van haar zuster officieel ge ïdentificeerd. Haar vader was bij de lijkschouwing aanwezig. Volgens de lijk schouwing is Marie Kriek overleden door een hersenbloeding en een schedelbreuk. Honderd politiemannen zullen mor gen beginnen met een ondervraging van de 8000 mensen, die in de omge ving van de plaats van de moord wonen. Huis aan huis zullen zij vrage/i. waar de bewoners zich zondagavond j!., de avond van de moord, bevonden. Advertentie UJu-llUÓOgabyderm-zeep „Miss Noorden" komt terug De 17-jarige Naardense mannequin, bekend onder de naam „miss Naarden". die met een 31-jarige gehuwde man uit Huizen naar Prestwick was gereisd, in de hoop. om daar met hem te trouwen, is door haar vader overgehaald, naar huis terug te keren. De vader heeft er in toegestemd, dat het meisje later met de man, die zij lief heeft, zal trouwen. Verkorte werkweken Bij de textielfabrieken te Enschede en Goor van J. F. Scholten en zn N.V. is voor een deel van het personeel een verkorte werkweek ingesteld in verband met slapte in het bedrijf. Met ingang van a.s. maandag zal gedurende vijf weken door 450 arbeiders voor de voor bereiding en de afdeling weverij op maandag niet worden gewerkt. Het be- drijf telt in totaal 2000 werknemers. In navolging van de Kon. Dru te Ulft, I zal de lederwarenfabriek Gebr. Hesling I te Ulft met ingang van maandag 13 januari een 32 urige werkweek instel- I len. Deze maatregel wordt genomen we- i gens de krappe orderpositie van dit be- I drijf, dat hoofdzakelijk voor de binnen. landse markt werkt. Vooralsnog wil men niet tot ontslag van personeel over gaan. Het bestuur van de liberale partij op Aruba heeft gistermorgen een vorde ring ingediend tegen de tijdelijke ge zaghebber van Aruba, de heer K. H. de Boer. De gezaghebber had de toe stemming tot het houden van een po litieke vergadering op 30 december aan genoemde party geweigerd. Vol gens eiser had de heer De Boer tot dit besluit geen bevoegdheid, daar de An tilliaanse staatsregeling de functie van tydelyk gezaghebber niet kent, aldus wordt gesteld. Daar eiser door het verbod zegt, schade te hebben geleden, verzoekt hy de gezaghebber te veroordelen tot een boete van f 25 per dag totdat de rechter uitspraak zal hebben gedaan. De griffier van de Rechtbank heeft de ontvangst van de vordering bevestigd. (In de Ned. Antillen heeft de vraag of na het aftreden van gezaghebber Kwartsz eind verleden jaar. de benoe ming van een tijdelijke gezaghebber staatsrechtelijk gewettigd is. de laatste weken een onderwerp van discussie uit gemaakt. Het vergaderverbod voor ge noemde vereniging is vermoedelyk een uitvloeisel van een algemeen verbod tot het houden van politieke vergaderingen, dat de overheid op het eiland Aruba heeft uitgevaardigd, toen na de arresta tie van de gedeputeerde, de heer Croes, op Aruba spanningen optraden). Nieuwzeelandse Poolvorsers geven Fuchs weinig kans J. Claydon, de leider van de afdeling der Nieuwzeelandse luchtmacht, die deel neemt aan de Nieuwzeelandse expeditie naar de Zuidpool, heeft gisteravond in een radiotelefonisch gevoerd persgesprek verklaard, dat ervaren Zuidpoolvorsers, die thans op de basis van Scott vertoe ven, het erover eens zijn dat de Britse expeditie van dr. Fuchs slechts een bij zonder kleine kans heeft haar doel, namelijk een tocht naar de Zuidpool over land in het winterseizoen, te berei ken. Hij voegde hieraan toe. dat de leden der Nieuwzeelandse Zuidpoolexpeditie, die zich op de basis van Scott bevinden, alles in het werk zouden stellen om Fuchs c.s. te helpen, wanneer zij in moeilijkheden zouden geraken, „doch het zou uitgesloten zijn over land een red dingspoging te wagen". „Hulp zou alleen per vliegtuig kunnen worden verleend en het is krankzinnig heid, om in een hevige sneeuwstorm te gaan vliegen. Zou de expeditie Fuchs j onder dergelijke omstandigheden in moeilijkheden komen te verkeren, dan zou zij op hulpverlening moeten wach ten, totdat er weer zou kunnen worden gevlogen. En eind januari en begin februari zyn de weersomstandigheden in het Zuidpoolgebied verschrikkelijk", al dus Claydon, die besloot met de opmer king, dat velen op de basis van Scott zich afvragen of dr. Fuchs het recht heeft te venvachten, dat de leden van zyn expeditie onder dergelijke omstan digheden hun medewerking zullen bly- ven verlenen. Amor in een ui. De 20-jarige ibuindersknaoht Her man de Boer in De Rijp (N.-H.) had onlangs voor de grap in een grote, bijna geheel doorgesneden ui, een briefje gestopt waarin stond: „Ik ben gek op lieve meisjes, zoek kennismaking, ben een knappe ver schijning, sportief, enz". Hierna volgde zijn naam en adres. Thans ontving hy uit Assendelft een brief, waarin het verzoek zo spoedig mogelijk een briefje te stu ren aan een Assendelfts meisje, dat zich als volgt aandiende: „Heb de ui ontvangen. Ben iets ouder dan u, heb blond krullend haar en ben uiterst sportief. Zend mij uw foto opdat we de kennismaking kunnen voortzetten". En nu wacht men af in De Rijp en dn Assendelft of deze ui „tra nen van geluk" zal brengen! BINNENLAND - In het gasthuis te Delft is overleden de 71-jarige heer L. J. van Zaltbommel uit Delft, die in de nacht van zondag op maandag in een woning in de Nleuwstraat te Delft van een trap was gevallen en daarbij een schedelbaslsfractuur had op gelopen. Even nadat de weduwe den Oudsten de kachel had aangemaakt, is gistermid dag omstreeks een uur brand ontstaan in haar houten bungalow te Goudriaan (Z - H.). De brand begon bij het plafond, waar de asbesten pijp een doorgang had naar het dak, en was vermoedelijk te wijten aan oververhitting. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de woning geheel verloren ging even als de Inboedel. De bewoonster was niet verzekerd, de eigenaar van het pand wel. Op de spoorlijn tussen Veendam en Wildervank heeft men een dikke boom stam gevonden. Het gevaarte ls gelukkig ontdekt, voordat er ongelukken konden gebeuren. Men vermoedt dat Veendammer jongelui, die door hun Jeugd de gevolgen van hun daad nog niet kunnen overzien, de l\ meter lange boomstam op de rails hebben gelegd. Op de betrokken lijn rij den alleen goederentreinen De daders zijn nog niet ontdekt. De Bond van Nederlandse Architecten sedert 1919 gefuseerd met de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst, bestaat dit Jaar een halve eeuw. De feest- tevens jaarvergadering wordt op 16 mei a.s. gehouden ln Nijmegen. - Gistermiddag is de 11-jarige Agatha Hoogduin uit de Meester Joostenlaan te Haarlem, die op de kleine Houtweg fietste, aangereden door een autobus, komende uit de Rustenbuigerlaan. Zij kwam onder de bus en was op slag dood. By K b. is met Ingang van 1 Januari 1958 benoemd tot gewoon hoogleraar ln de afdeling der elektrotechniek aan de Tech nische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven ln de schakeltechniek, de tech niek van de informatieverwerkende ma chines en de telegrafie: dr. Ir. R M M. Oberman, thans buitengewoon hoogleraar aan deze Hogeschool en hoofdingenieur ln algemene dienst bij de P.T.T. NEEN. hoe noodzakelijk betere ver houdingen tussen Oost en West ook zijn. die kunnen alleen maar tot stand komen door nauwgezette naleving van overeenkomsten. En of die akkoor den nu door de ministers van Buiten landse Zaken of door de regeringschefs tot stand gebracht en ondertekend zijn, is volkomen bijkomstig. Maar op het ge bied van trouw aan het gegeven woord heeft Moskou een dergelijke erbarmelij ke staat van dienst, dat geen enkele vakminister van Buitenlandse Zaken be reid is nog eens zijn vingers te branden en Moskou aan een goedkoop vredesbul- letin te helpen. Terecht herinnerde de bekende Spaanse diplomaat en histori cus Salvador de Madariaga - onver- zoenlyk tegenstander van dictator Fran co en reeds sinds 1938 in Oxford woon achtig - dezer dagen in een uitvoerig artikel in de Neue Ziircher Zeitung aan de talloze trouwbreuken van de Sovjet- russische autocraten. In hun handen ligt het lot van de ware vrede. Dat zij die welgemeend zoeken, kunnen alleen daden bewijzen. I Gistermiddag is te Nijmegen op de I Houtlaan een elfjarig jongetje door een veeauto overreden en gedood. De knaap reed op de fiets en. werd opeens door de I auto, die uit de St. Annastraat kwam, ge- I grepen. I Het 10-Jarig dochtertje Henriette van de familie Vossen te Kerkrade. dat don derdag van school naar huis terugkeerde en klaagde over pijn ln haar hoofd, is gis- terochtend overleden. Op school had het meisje gestoeid met vriendinnetjes. BUITENLAND Het communistische „Volksdagblad" uit Peking meldt, dat douane-functio- I narissen uit Kanton zeventien smokke laars hebben gearresteerd, die antiquitei ten naar Honkong smokkelden ondanks het verbod van de communistische auto riteiten om kunstwerken, die meer dan 50 jaar oud zijn, uit te voeren. In Padua (Italië) is de tién-Jarige En rico Zanzi verdronken nadat hij zijn zes jarige vriendje Lorenzo Miozzo had gered. Het vriendje was bij het spelen ln het ka naal van Roncalette gevallen. Hij slaagde erin zijn vriendje naar de kant te slepen en hem tegen de wal op te duwen, maar toen waren zijn krachten uitgeput en werd hij door de stroom meegesleurd. De Newyorkse correspondent van de „Daily Mail" deelt mede. dat de Ameri kaanse filmster Barbara Hutton te Jua rez. in Mexico, de echtscheiding heeft aangevraagd van haar zesde man, de ge wezen Duitse tenniskampioen baron Gott fried von Cramm. In de loop van dit Jaar zal de eerste Chinese kleurenfilm voor groot scherm uitkomen, getiteld: De geschiedenis van een oude soldaat", aldus wordt uit Peking gemeld. Een vroegere loco-burgemeester van Napels. Foschini. is van plan binnenkort met enkele andere functionarissen, die zich onlangs van de neo-fasclstische „Ita liaanse Socialistische Beweging" hebben afgescheiden, een nieuwe rechtse partij onder de naam Italiaanse Nationale Be weging op te richten. De kanselier van de Duitse Bonds republiek. dr. Adenauer, zal in februari naar de Franse Riviera gaan om daar een vakantie van enkele weken door te bren gen. aldus heeft een woordvoerder van de Westduitse regering medegedeeld. Prof. Giuseppe Montalbano, vlce- voorzitter van de regionale raad van Si cilië. is uit de Italiaanse communistische partij getreden. Hy werd beschuldigd van afwijkingen van de partijiyn en achter stand bij het betalen van een verplichte maandelijkse financiële bijdrage. Drie redacteuren van het Mecklen- burgse blad „Demokrat'" van de Oostduit- se Christendemocratische partij zijn naar West-Berlijn uitgeweken, aldus is door een commissie van onderzoek van de Organi satie van vrije Juristen te West-Berlijn meegedeeld. De drie Journalisten zeiden, dat zij door de verscherping van de poli tieke koers in Oost-Duitsland en in het bijzonder wegens de campagne tegen de kerken niet langer ln functie konden blij ven. Pater Egon Turcsanyl. voormalig secretaris van kardinaal Mindszenty, de Hongaarse r.k. primaat, ls volgens niet- officiele berichten in Boedapest tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld we gens „contrarevolutionaire activiteit" ty- dens de Hongaarse opstand Vijftien an dere r.k. priesters en theologische studen ten en een leek zijn op soortgelijke be schuldigingen veroordeeld tot gevangenis straffen waarvan de hoogste tien Jaar is. By een botsing tussen twee elektrl- i sche lokaaltrelnen zijn gisteren te Buenos 1 Aires zeven personen omgekomen en der- j tig gewond. Een vertrekkende personen- trein liep uit de rails en kwam in botsing met een binnenkomende trein. Er ont stond kortsluiting, waardoor rytulgen in brand geraakten. Vele gewonden hebben ernstige brandwonden opgelopen. De Amerikaanse Marine is bezig een apparaat te construeren, dat zuurstof uit zeewater kan maken. Daarmee uitgeruste atoomduikboten kunnen „bijna onbepaal de tijd" onder water biyven. Maandag vliegt een Europese sub commissie voor de rechten van de mens naar Cyprus voor een onderzoek ter plaat se naar aanleiding van een verklaring van de Griekse regering tegen de Britse regering, aldus een mededeling van de Raad van Europa. Het onderzoek zal be perkt biyven tot een poging om vast te stellen of er op Cyprus een bedreiging be staat van het leven van het land en in welke omstandigheden schadelijke maat regelen zijn genomen. Bondskanselier dr. Konrad Adenauer ei de Franse oud-premier Robert Schu- man hebben vrydag een ere-doctoraat van de Universiteit van Leuven gekregen. Dr. Adenauer noemde het een goed voorteken voor de toekomst van Europa en de we reld, dat een Franse en een Duitse staats man tegeiyk worden geëerd voor hun werk ten behoeve van de Europese eenheid. Het Canadese persbureau zegt van zeer gezaghebbende zyde te hebben ver nomen. dat Amerikaanse vliegtuigen nu en dan atoom- of waterstofbommen zon der ontstekingsmechanisme over Canadees gebied vervoeren. Voor elk geval verleent Canada schriftelijk toestemming. De Hongaarse regering hec.by de Israëlische legatie ln Boedapest geprotes teerd. zy zegt dat leden van de legatie In structies hebben gegeven voor het ver valsen van paspoorten, grote sommen geld aan vervalsers hebben gegeven en Illegaal financiële steun hebben verleend aan en kele Hongaarse burgers. Het Amerikaanse blad „New York Post" meldt, dat John Gates, de hoofd redacteur van het Amerikaanse commu nistische blad „Daily Worker", uit de par ty is getreden. Zoals gemeld, staakt dit dagblad met ingang van maandag zyn verschijning. Gates zei op een persconfe rentie. dat hij als lid heeft bedankt, om dat de communistische party niet langer een doelmatige macht ls voor de verwer kelijking van democratie, vrede en socia lisme ln de Verenigde Staten. De markies van Mllford-Haven koes tert het voornemen in het huweiyk te treden met de actrice Eva Bartok en het vaderschap te aanvaarden over Eva's drie maanden oude baby Deana Grazia. gebo ren na de ontbinding van haar vierde hu welijk met de Duitse acteur Kurt Jurgens. De 38-jarige markies zou thans aansturen op een schelding volgens de Engelse wet van zijn Amerikaanse vrouw, die hem drie jaar geleden verliet. Als geadopteerd kind, zou Eva Bartoks bab titel kunnen laten gel Een Bristol Britannia-machine van de Israëlische Luchtvaartmaatschappy El Al heeft gisteren uit New York Londen be reikt ln een tijd van 7 uur en 44 minuten. Het toestel met een volledig Israëlische bemanning had 51 passagiers en li ton vracht aan boord en volgens een zegsman van de El Al ls dit de snelste vlucht van een normaal passagierstoestel op een nor male reis over de oceaan. De viermotorige Bristol Britannia ls een turblneschroef- toestel. Popularisatie van het Zuidafrikaans boek Met plannen die ten doel hebben het Zuldafrikaanse boek meer bekendheid te geven bij het Nederlandse volk, zal bin nenkort in ons land aankomen prof. dr. F. E. J. Malherbe. hoogleraar in het Ne derlands aan de Universiteit van Stel- lenbosch. Deze kenner van ons land komt hier in opdracht van de z.g. „com- I missie-Op 't Hof", de Zuldafrikaanse organisatie die tot taak heeft de cultu rele belangen tussen beide landen te be vorderen. Hij heeft overleg gepleegd met de Zuldafrikaanse minister van Onder wijs en met uitgevers. Prof. Malherbe wil trachten in ons land een boekendepot te vestigen, van waaruit op een meer snellere en betere wijze dan tot dusver kan worden voldaan aan de vraag naar Zuldafrikaanse proza en poëzie, welke vraag de laatste tijd zou zijn toegeno men. Prof. Malherbe hoopt na zijn drie weeks bezoek aan Nederland met con crete plannen naar zijn land te kunnen terugkeren. ZATERDAG Clubgeoouw Oosterkwartier «Borneo- straat)Postdulvententoonstelllng „De Reisduif". Clubgebouw Oosterkwartier (Borneo- straat)Postdulvententoonstelllng „De Reisduif". Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg: Jeugdtoneel „Dik Trom en z'n aap." 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdvoorstel lingen SJors en Sjimmle. 2 en 4 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus „Godsdiensten der mensheid". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. A'dams Kunstmaandorkest. Soloviollst Wlm Stenz. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Filmvoorstel ling Chr. Metaalbedryfsbond. 4.30 en 8 u. nam. De Doelen. Ledenvergadering Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Oegstgeest Zaal Willem de Zwygerkerk. Baptistengemeente. Spr. H Schouten Jr. Ond.: Gods tafel staat nog gedekt. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond Chr. Jeugdver. U.K.S. 7.30 uur nam. Stadszaal (foyer)Liederavond Jan Stlp- donk. 8 uur nam. Leldse Volkshuls. Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. J. J. Mledema. 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): Filmavond Leldse Bond van Volkstulndersverenlgln- gen. 8 uur nam Het Gulden Vlies: Demonstraties van geluidsfilms. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater". Grote Hanzen en kale Halzen 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Ryksmuseum voor Geologie en Minera logie (Garenmarkt)Lezing mej. G. E. de Groot over de geschiedenis van het leven op aarde. 8 uur nam. DONDERDAG Langebrug 63: Lezing B. Lemkes van Alphen. „Israël voorheen, nu en ln de toe komst". 8 uur nam. Schouwburg. Ledenverg. Leidsche Schouw burgver. 4 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing dr. J. van Echoud over Nleuw-Guinea. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland-En- geland. Spr. Eric Gillett "Those angry young men". 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. dr. R. J. van der Meulen. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van tekeningen, de school voor esthetische vorming. Werkdagen 2-5 en 79 uur nam. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart). Ryksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 2-5 uur (t/m 18 januari). BIOSCOPEN Trianon: „Een koning in New York". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „De misdaad van kapitein Stuart". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u. Casino: „Voor zonsondergang". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, -n 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De nozems". 18 jaar. Lido: „Razzia op Montmartre". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Voor wie de klok luidt". 18 Jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.30 uur. Zater dag: 2. 7 en 9.30 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 9.30 uur. De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur waargenomen door de dok toren Dykstra, de Jong. Mastenbroek, Veldhuyzen van Wingerden. Te Oegstgeest. door de doktoren Vare kamp en Meissner, beiden tel. 21916. De avond- nacht- en zondagdienst van de apotheken te Lelden wordt van heden middag 2 uur tot zatermorgen 18 Januari 8 uur waargenomen door de Doeza-apo- theek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Ha venapotheek. Haven 18. tel. 20085. In Oegstgeest is geopend: Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) i w ersl. UUï 1 s s ClN Helsinki sneeuw ono 5 -11 1 Stockholm sneeuw no 2 -5 3 Oslo geh. bew. ono 4 -7 0.2 Kopenhagen geh. bew. ozo 11 1 0.2 Aberdeen zwaar bew. nw 9 3 4 Londen regen nw 8 7 7 Amsterdam regen zo 4 5 4 Brussel regen wzw 8 7 12 Luxemburg regen zw 8 3 8 Parij6 Bordeaux regen wzw 10 7 5 regenbui w 7 10 29 Grenoble regen z 5 7 3 Nice zwaar bew. nnw 5 6 2 Beriyn zwaar bew. zo 6 -0 1 Frankfort regen z 6 6 0.8 München geh. bew. zzo 3 -0 0 Zürich geh. bew. O 2 0 0 Genève geh. bew. zzw 5 4 6 Locarno sneeuw windstil 0 1 Wenen zwaar bew. zzo 10 0 0 Innsbruck geh. bew. w 4 -4 0 Rome regen wzw 4 9 4 AJaccio regen llorit bew. no 1 7 20 MaJlorca zw 4 12 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2