„Modern Babyion" Een Russische filmweek in Wenen bracht niets dan teleurstellingen ONS MENU mm Schots geruit A1 ZATERDAG 11 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Ondanks gebrek aan propaganda Oostenrijks succes in Rusland Spiegeltjespiegeltje aan de tcand ZIET ER AARDIG UIT nEb L) wa r mm 't i Thee recepten voor de winter VAN DE WEEK Deze verklaring behoeft geen bewuste leugen of een diplomatieke onoprecht heid te zjjn, want al is de Oostenrijkse filmproduktie artistiek gesproken nog zo gogische strekking, dat geen enkele Per- ZWak, zij staat mijlen boven de Russi- Niet alleen Oostenrijk, maar ook soon werkelyk relief krijgt. In de Sov- sche Wat zullen overigens de Sovjetbur- andere Westelijke landen, en in het JCt-Unie is men blijkbaar zozeer aan gers zeggen> wanneer hun de goede bijzonder de Ver. Staten, hebben met Pr°Paeanda gewend geraakt, dat men j.ranset Italiaanse en Engelse produkten - - - - ™ST het storende daarvan ook in ver- „ortifn vooreezet? Misschien zullen zij dekte vorm geen oog meer heeft. -- - - (Van onze Weense correspondent) de Sovjet-Unie contracten afgeslo ten voor de commerciële uitwisse ling van films. Ondanks de slechte ervaringen uit de tienjarige bezet tingstijd treedt Oostenrijk in zijn re laties met de Sovjet-Unie zo diplo matiek op, dat het aldaar de naam heeft zijn neutraliteit zeer ernstig op te vatten en zo correct mogelijke be trekkingen met Moskou te onder houden, zonder zijn ideologisch standpunt prijs te geven. Dit is een van de reden waarom Rus- land met een filmweek in Wenen is be gonnen. Zij streeft hiermee het com merciële doel na om hier Russische films geplaatst te krijgen, waarvoor dan De hoofdpersoon Roemjanzef kan nog zo'n geraffineerde misdadiger zijn, hij wordt al dadelijk door een kapitein van de politie ontmaskerd en deze verklaart dan ook dat de poltie eenvoudig alles weet over iedereen. Wij geloven het graag, maar we gaan nog verder: alleen op dit ogenblik vertoonde de film een spoor van echtheid en oprechtheid, waarmee hier de koude en onbarmhar tige Russische wereld ongewild wordt getekend. Conventioneel De hoofdindruk van saaiheid wordt nog versterkt door de film „Verlangen", ofschoon dit een werk is van de bekende er zelfs het hoge gehalte niet van ont dekken, omdat zü te eenzydig zijn „op gevoed" en geen oog meer kunnen heb ben voor echte kwaliteit. Dt WIHUD \\X DE STEENKOOL een gedeelte van de Oostenrijkse pro- regisseur Ermler, en vooral door „de duktie in de Sovjet-Unie zal worden ge- tijgerdompteuze", waarin bovendien nog toond. Daar het commerciële doel op erbarmelijke pogingen worden gedaan i fid J 1 1 om er een blijspeltintje aan te geven. Ook de twee historische films „met Anna opgescheept" en „de krekel" zijn in hun opzet en uitwerking volslagen conven tioneel, want deze figuren uit de tsaren tijd vertonen veel te dik opgelegde ka de voorgrond stond, heeft Moskou geen opzettelijk propaganda-materiaal uitge kozen, doch films waarvan men een goed onthaal in het Westen verwachtte. Wij hebben nu vijf grote Russische speel films gezien, waar de propaganda inder- daad niet duimdik op ligt, maar het rakter. Alleen „De krekel" \veeT ons"door bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. En wie deze produktie rustig, ob jectief en zonder politieke overwegingen op zich laat inwerken, moet ontsteld Tsjechof is" ontleend zijn over het verval van de Russische filmproduktie, die toch tendentieus blijft, ook al is zij niet propagandistisch be doeld. Filmisch gezien bewijst haar saaiheid, dat de grote Russische traditie op dit gebied spoorloos aan haar voorbijgegaan. de tragische verwikkeling somtijds even te ontroeren, maar dat is te danken aan de filmstory zelf die aan het genie van Miljoenen Oostenrijk heeft deze Russische stort vloed over zich laten heen gaan en is wacht nu op een gelegenheid om zijn eigen produktie met commercieel succes in de Sovjet-Unie te laten zien. Nadat Tegenvallers men de Russen zeer diplomatiek in We- nen had ontvangen, reageerden de gas ten eveneens met een vriendelijkheid door te verklaren dat de eerste Oosten rijkse film met Paula Wessely „Myn vrouw en ik" reeds door twintig miljoen diepgang, zonder een spoor van fantasie mensen in de Sovjet-Unie was bewon en met een zo plompe en directe peda- derd. De vyf vertoonde hoofdfilms zyn een en al tegenvallers. In „de zaak Roem janzef" wordt ons een detective-geschie denis voorgezet zonder psychologische de kolenvelden zijn ca 20.300 miljoen jaar oud levende planten worden via turf en bruinkool totsteenkool ca.95%vanalle Deken- reeds vóórChr. wer den erkoleTgebruikt de bouw van een kolenmijn kost 200 JOOmiljoen gld. tot de!7e eeuw was het indiv landen verboden kolen te gebruiken de kolenlagen op de wereld liggen in he' noordelijk halfrond vAiMiï;v de warmte die bij de verbranding v kolen ontstaat is oorspron- kelijk zonnewarmte kolen leveren grond stoffen voor parfum kleurstof fen. spring - stoffen.genees'midde- len, kunstmest, etc. Parijs, januari '58. Schotse ruiten hebben in elke mode aftrek, of ze nu een der authen tieke tartans van de Schotse Hooglanders zijn, ofwel een fantasie dessin van het ogenblik te zien geven. Groot en klein dragen zowel de een als de ander, binnenshuis en buiten. Speciaal echter voor de groten -en de jeugdigen speciaal ook voor gebruik binnenshuis zijn de modelletjes hier afgebeeld. Het zijn: LS U een idee wilt krijgen van onze snelle bevol kingsaanwas raad ik U aan naar een vèr afgelegen bui tenwijk van een der grote steden te gaan, bijv. Amsterdam. Daar moest ik onlangs 's avonds zijn. Ganse polderlanden warén er ln onmetelijke flatcomplexen al of niet bewoond getrans formeerd. „Bouw maar voort, bouw maar voort" leek 't aan alle kanten te gonzen en een gevoel van af schuwelijke eenzaamheid beving me. Complexen, het één volkomen gelijk aan het ander, daartussen door de nog niet bestrate wegen, klef, modderig. De straataanleg had het bouw- tempo blijkbaar niet kunnen bij houden. IN een volkomen gelijkgescha kelde maatschappij leefde hier de nieuwe generatie, waarvan ieder lid de hemel dankte eindelijk een woning de zijne te mogen noemen. Het was een heksentoer de flat, die ik hebben moest, in deze onafzienbare huizenwoestenij te vinden. De straten, die er nog niet waren hadden al namen: onbe kende namen, van wie geen kip of geen hond de betekenis kon begrijpen, alvorens ingewijd te zijn. Het HJkt me voor B. en W. van grote gemeenten een schier onoplosbare opgave, altijd weer nieuwe namen voor nieuwe stra ten te vinden, maar zelfs de fantasie van ambtenaren, kan als 't móet, onbegrensde vormen aannemen. De namen van de bewoner» «tonden in rijen boven elkaar. Wat moet de post er een scherpe kijk op hebben, om ieder het zijne af te leveren en hoe dik moeten de boeken van de Burgerlijke Stand wel zijn, om al die namen te bevatten van mensen, die zich nu achter dui zenden verlichte ramen bewo gen PLOTSELING ontdekte Ik de naam, die ik hebben moest. Ik had gestrompeld langs kei- enhopen, ik had iemand ontmoet die me Jolig zei: „Nee meneer, niet zó, maar zó, anders kunt U wel lopen tot Sint-Juttemis" en omdat ik dat liever niet deed, was ik omgedraaid en toen zég ik de naam. De herkenning ervan gaf me een schok. Vele, vele treden omhoog goed voor de lijn en de spijs vertering en toen ging de bel. Een modern belletje, even hoog- op klinkend als de sjirp van een krekel en ik stond met één stap van de collectiviteit in de indi vidualiteit: gelukkig was daar binnen het persoonlijke aan het woord, want iedere bewoner van de eindeloze bouwkazerne doet z'n uiterste best een eigen stijl te veroveren en omgeeft zich daarom met voorwerpen, waar tussen hy zich écht „thuis" voelt. Er ging iets weldadig warms van uit. na die ijselijke, lugu bere tocht in de vrieskou: ik had niet meer het gevoel gelijk Sir Edmund Hillary door de vlakten van de Zuidpool te strompelen J—..ou E brug uit een andere tijd de schakel van de „oude" naar de „nieuwe" stad. Zij vormde op symbolische wijze de overgang van het con servatisme naar de progressivi teit, waar géén trams, maar bus sen de boventoon voeren: einde loos veel bussen, met eindeloos veel lijnen. Zij kristen en krasten door dit moderne Babylon, waarvan een gewoon sterveling geen notie heeft, dat het bestaét: een vreemde wereld, waar duizenden mensen leven als U en ik. maar die ge nooit ontmoet, van wier bestaan ge nauwelijks wist. En tóch zijn 't landgenoten, waarmee ge U, bij dreigend ge vaar, één zult voelen en met wie ge dan zult óptrekken, om uw bestaan te verzekeren en uw land te verdedigen BOUWEN, altijd maar bou wen". En nóg is 't niet genoeg, want daar in Amsterdam staan er nog duizenden op de wacht lijst voor een minimale plaats onder de zon, in casu het zich zonder ophouden uitdijende wo ningconglomeraat. waarvan het sponsachtig zich vergroten niet ophoudt: de reusachtige inkt vis, die met haar enorme grijp armen mensenmassa's opslokt en iedere dag weer uitspuwt, wanneer de mannen en vrouwen naar hun dagelijks werk gaan. Ondanks de weldadige warmte in dat éne vierkante blokje tus sen de ontelbare andere blok ken, huiverde ik toch even bij de gedachte: „Wat moet men met hen allen, als werkelijk eens gelijk vroeger een diepe depressie de wereld komt teiste ren? Alleen al daarom hoop ik, dat onze regeerders de zaken ferm in de hand houden en de beste dingsbeperking niet té ver door voeren. Want wét zal er gebeuren, als ze niets meer te besteden heb ben? Dan valt él dat pas en zo „schoon" gebouwde in gruzele menten en wordt het moderne Babyion als het antieke Baby- Ion. waarvan slechts nog enkele ruïnes aan vroegere glorie her inneren FANTASIO Foto Will Eiselin, Rijswijk 1. Een rok van dikke Schotse wollen stof, een ruim en even gerend model met oningestreken plooien, dat voorzien is van een belegstuk met knoopsluiting, hetwelk boven de tailleband doorloopt en daar op het wollen vestje wordt ge knoopt. dat de rok completeert (hier voor dienen de knoopjes van het vestje, "welke uiteraard dezelfde zijn als die welke op de roksluiting voorkomen). 2. Een jeugdige, vlotte japon met heel wijde rok en streng getailleerd lijfje, waarin Schots geruite stof en effen zwarte wol worden gecombineerd. Deze laatste dient voor het ronde schouderstuk en voor het onderste deel van de rok. Op de scheiding van geruit en effen materiaal in de rok is zwarte wolfranje aangebracht. 3. Een overgooier van Schotse stof, gedragen over een effen wollen truitje of een effen blouse in bijpassende kleur. De overgooier heeft een aange- rimpelde rok en een vierkante halsuit snijding met smalle schouderbanden. 4. Een jurkje van Schots geruite stof en effen wollen jersey. De jersey dient voor het getailleerde lijfje en de bo venste vijftien centimeter van de rok, die alleen aan de zijkanten aan het lijfje is gerimpeld. Het lijfje heeft korte mouwtjes en een rond decolleté. De geruite rok is voorzien van een effen jersey zoomband. 5. Een pak, bestaande uit een nauwe, enkelvrlje pantalon en een ruime over hemdblouse in herenstijl, die als jasje over een effen witte blouse of een truitje wordt gedragen. Beide delen zijn van geruite wollen stof. 6. Een jak van geruite wollen stof, gegarneerd met een schouderpas van effen breiwol, die twee-recht-twee- averecht is gebreid. Het jak heeft driekwart mouwen met manchet, is ge garneerd met twee valse steekzakjes hoog op de borst, en wordt gedragen bij een effen pantalon of een effen rechte rok. J. V. Een oeroude Hollandse winterdrank is „slemp", dat vooral op de ijsbanen veel wordt gedronken, doch ook ver kleumde huisgenoten rond de huise lijke haard op gezellige winteravonden warmte brengt. Het originele recept raakt langzamerhand enigszins in het vergeetboek en daarom volgt hieronder de bereidingwijze: SLEMP maakt men door 5 gram thee, een weinig saffraan, 4 kruidna gelen, een stukje pijpkaneel en een stukje foelie samen in een linnen lapje te binden. Dit bundeltje wordt in 1 liter melk langzaam aan de kook gebracht; men laat het geheel ongeveer 30 mi nuten zachtjes trekken. Daarna wor den de kruiden verwijderd en bindt men de melk iets met maizena. Suiker naar smaak toevoegen. Een andere traktatie voor de koude dagen is: THEE MET RUM. Hiervoor wordt op normale wijze thee gezet, maar in de kopjes wordt een scheutje rum toe gevoegd. RUSSISCHE THEE bereidt men door met niet te sterke thee een schijfje citroen met schil en al te laten mee trekken. CITROEN THEE is een variatie op de Russische thee. Ze wordt op de zelfde wijze gezet, maar aan elk kopje worden nog twee theelepeltjes citroen sap toegevoegd. Suiker kan geheel naar persoonlijke smaak worden bij gevoegd. CHINESE THEE tenslotte bereidt men door op de gewone wijze thee te zetten van voldoende sterkte en een stokje vanille te laten meetrekken. Na de feestdagen, die zowel aan onze maag als aan onze portemonnaie bijzon der hoge eisen stellen, is het gewenst weer eens wat kalmer aan te doen en uit onze goedkopere wintergerechten een keuze te maken. Koolsoorten, bietjes en knolraap zijn dikwijls niet zo erg geliefd, maar dat ligt dan toch heel dikwijl» aan de bereidingswijze. Wanneer b.v. kool In boter wordt aangebakken en dan met de deksel op de pan wordt gaargesmoord, wanneer knolraap met een lekker kaasragoütje en bieten zorgvuldig aangemaakt op tafel worden gebracht, zal men er zeer zeker eer mee in kunnen leggen. ZONDAG kop erwtensoep van de vorige dag, varkenslapjes, spruiten, aardappelen, chocoladefresco. MAANDAG knolraap met kaasragoüt, aardappelpuree, wentelteefjes. DINSDAG i hete bliksem met spek, yoghurt. WOENSDAG t stukjes lever met kool samengebakken, aardappelen, gries meelpudding. DONDERDAG hardgekookt ei, bietjes, gebakken aardappelen, fruit. VRIJDAG vlsragoüt, rijst, veldsla, appelkoekjes (kapucijners in de week zetten) ZATERDAG stoofpot kapucijners, aardappelen, krabbetjes, citroenrljst (van rest rijst) met vanillesaus). Recept: chocoladefresco. Vi 1. melk, 45 gr. bloem, 2 ei dooiers, 45 gr. cacao, 75 gr. suiker 20 gr. boter, vanillesuiker, 100 gr. hazelnoten en sucade, stukjes sinaasappel, banaan of appel De bloem, eidooiers en cacaopoeder met wat melk tot een glad papje roe ren en hiermee de kokende melk bin den. De puddingmassa door laten koken tot de bloem goed gaar is en dan de suiker en overige bestanddelen erdoor roeren. De pudding in een met water omgespoelde cakevorm doen en goed koud laten worden. Op een lang werpige schotel storten en bij het op dienen in dikke plakken snijden. Des gewenst kan er room of gesuikerde gecondenseerde melk by gepresenteerd worden. Recept: knolraap met kaasragoüt. 1 kg. knolraap, schillen, in reepjes snyden en deze in iets water gaar ko ken. Een gladde dikke saus maken van 1 1. melk. 50 gr. bloem en 50 gr. boter; deze op smaak afmaken met iets zout en noot en er dan 200 gr. in blokjes gesneden belegen kaas doorroeren. De knolraap nu laag om laag met de ragoüt in een vuurvaste schotel leggen, wat geraspte kaas gemengd met paneermeel erover strooien, een paar kluitjes boter erop doen en het gerecht in de oven by bovenwarmte snel een bruin korstje geven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13