Opnieuw razzia's in Djakarta Kerkelijk Leven pompstation .p..,, mEUWANWB-HOOFDKANTOOR Parkeerruimte voor 200 auto's Molen in Heilige Geest polder te Rijnsaterwoude verloor wiek Oud-ambassadeur Conant tegen neutralisering van Duitsland VRIJDAG 10 JANUARI 1958 Besprekingen te Bonn nog zonder effect Vandaag werden in verschillende delen van Djakarta door veiligheidstroepen uitgebreide razzia's gehouden, de eerste dit jaar. De woordvoerder van het plaatselijk militair commando deelde mede, dat deze razzia's een voortzetting waren van de maatregelen, welke reeds vorig jaar in het kader van handhaving van orde en rust in de hoofdstad werden genomen. Ver schillende wijken van de stad werden door militairen afgezet en niemand mocht deze wijken betreden. De woordvoerder zeide, dat naast het zoeken naar illegale wapens, de razzia's ook werden gehouden om de elementen, die verantwoordelijk zijn voor de wan ordelijkheden in de hoofdstad van de laatste tijd, zoals de aanslagen met hand granaten, op te sporen. De woordvoerder wenste geen bijzonderheden te verstrekken en ook niet te zeg gen of arrestaties zijn gedaan, dan wel wapens in beslag zijn genomen. „Nederland moei1 eerste stap doen" Gisteravond heeft de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. von Brentano, een onderhoud gehad met de Indonesische ambassadeur te Bonn, Zain. Zain vertrekt vandaag of morgen voor enige weken naar Dja karta om daar verslag uit te brengen over zijn besprekingen in het West duitse ministerie van Buitenlandse Za ken en het overleg, dat hij te Hamburg heeft gepleegd met vooraanstaande personen uit handelskringen. Naar verluidt, zou de heer Zain zich bij von Brentano ook op de hoogte wen sen te stellen van de gesprekken, die de minister tijdens de NAVO-conferentie te Parijs heeft gevoerd met de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns. Aangenomen wordt, dat Zain zijn reis naar Djakarta te Cairo zal onderbreken voor een ontmoeting met de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio. In diplomatieke kringen te Bonn werd vernomen, dat volgens de Indo nesische regering de Nederlandse re gering thans de eerste stap in de rich ting van een oplossing van de Neder lands-Indonesische crisis moet doen. Van Indonesische zijde zou het wor den toegejuicht, indien de Westduitse regering erin slaagt de Nederlandse regering tot een dergelijke stap te brengen. Indonesië heeft echter, aldus werd vernomen, een open oog voor de moei lijkheden. die voor West-Duitsland aan een dergelijke bemiddelingspoging ver bonden zijn, vooral omdat de Bonds republiek in de NAVO en de Europese instellingen nauw met Nederland sa menwerkt. Ook is het duidelijk, zo werd in de bedoelde diplomatieke kringen verno men, dat de handel met Indonesië niet plotseling van Nederland op de Bonds republiek kan overgaan. Indonesië wenst voor alles nauwere handelsbetrekkingen met West-Duits land en zoveel mogelijk financiële hulp. Bijeenkomst commandanten De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor A. H. Nasoetion, heeft, naar de legerwoordvoerder, ma joor Harsono mededeelt, in een niet ge noemde stad een bespreking gehouden met verschillende militaire commandan ten, over de ontwikkelingen in Celebes. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door majoor Somba, de militaire com mandant van Noord- en Midden-Celebes die twee dagen geleden werd opgeroepen om rapport uit te brengen over de si tuatie in Midden-Celebes, waar twee pelotons van het leger en ongeveer 2.000 burgers uit de steden naar de bossen waren getrokken, uit protest tegen de plaatselijke militaire leiders- Noord-Celebes relayeert niet meer Soekirman, directeur van de afde ling binnenlandse programma's van Radio Indonesia, heeft berichten be vestigd, volgens welke het radiostation te Menado geen uitzendingen meer relayeert, afkomstig van de regering te Djakarta. Radio Menado heeft deze uitzendin gen reeds sedert 26 november gestaakt op bevel van het hoofd van de inlich tingendienst van de „commissie van bij stand" van Manoppo, die zichzelf heeft geproclameerd tot gouverneur van Noord-Celebes. Volgens Soekirman heeft sedert 26 november Radio Menado ook geen redevoeringen uitgezonden van president Soekarno. Soekirman deelde voorts mede, dat aan het hoofd van Radio Menado is opgedragen, bij de plaatselijke militaire commandant in Menado te informeren naar de reden van vorengenoemde handelwijze. De minister van Voorlichting, Soedibjo, verklaarde te Djakarta, dat de staking van de heruitzendingen te Menado niet is uitgegaan van personeel van Radio Menado, doch een gevolg is van door de militaire commandant uitgeoefende druk. Stroom van orders te Hongkong Volgens zakenkringen in Hongkong plaatsen Indonesische importeurs op het ogenblik in tot dusver ongekende mate orders in Hongkong, vermoede lijk als gevolg van het tekort aan dagelijkse levensbenodigdheden op de Indonesische markt na de beperkin gen op de invoer, welke voor het uit breken der moeilijkheden met Neder land werden ingesteld. In deze eerste dagen bestelden de In donesiërs reeds 300.000 rollen ongebleekt katoen in Hongkong, terwijl ook katoe nen garens, emaille- en aluminium- NED. HERV. KERK Beroepen te Slledrecht (vac. A. N. Lang- hout) S. Meijers te Hoogblokland. GEREF. KERKEN Tweetal te Goes (vac. R. A. Fllnterman) J. van Dalen te Nieuw-Loosdrecht en G. Hengeveld te Woubrugge. DS. P. C. IJSSLING OVERLEDEN In de ouderdom van 86 jaar is te Hil versum overleden ds. P. C. IJssling, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. IJssling studeerde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam en aan de Leidse Universiteit. In 1897 werd hij te Brakel in zijn ambt bevstigd. In 1901 vertrok hij naar Makkum en in 1911 deed hij intrede in zijn derde en laatste gemeente, die hij heeft gediend tot hij in 1939 met. emeritaat ging. De teraardebestelling is zaterdagmiddag om half één op de algemene begraaf plaats te Loenen. waren, tricot goederen en allerlei andere artikelen werden besteld. Volgens deze zakenkringen neemt ook de export van Hongkong naar Singapore en Malakka toe om te voorzien in de behoeften van de handelaren op de af gelegen Indonesische eilanden. Hoofdredacteur in arrest Enggak Bahaoeddin, de tegenwoor dige hoofdredacteur van het onafhan kelijke dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta, is vanmorgen door de mili taire autoriteiten aangehouden. De woordvoerder van het plaatselijk militair commando wenste zich niet uit te laten over de aanleiding voor deze arrestatie, welke werd verricht twee dagen nadat de plaatsvervangend hoofd redacteur van het Indonesische pers bureau Pia, Soebanto Taif, werd aan gehouden op de beschuldiging van pu- blikatie van militaire verrichtingen, die niet van bevoegde bronnen afkomstig waren. S.A.S. opent route In Kopenhagen is bekend gemaakt dat de Scandinavian Airlines System deze maand nog een nieuwe route naar het Verre Oosten, met eindbestemming In donesië, opent. De route werd reeds voor de onrust in Indonesië overwogen, doch de uitslui ting door de Indonesische autoriteiten van de KLM, heeft de SAS doen haast maken met realisering van de nieuwe luchtiyn. De eerste vlucht wordt op 20 januari gemaakt. Garoeda zoekt personeel De Indonesische minister van verbin dingen, Soekardan, heeft verklaard, dat naburige landen, waaronder Burma, be naderd zullen worden inzake technici en deskundigen, die nodig zyn om de nationale luchtvaartmaatschappij, de Garoeda Indonesian Airways, te doen functioneren. Soekardan zoekt plaatsvervangers voor de 298 buitenlanders, onder wie Nederlanders, die Indonesië verlaten als gevolg van de opzegging van het con tract tussen de Gia en de KLM. Soekardan deelde mede, dat de dien sten van de Gia met 40 tot 50 procent zijn ingekrompen, maar dat geen lucht lijnen zijn geschrapt. Hij verwachtte dat tegen november de luchtvaartmaat- schappy de beschikking zou hebben over een volledige Indonesische staf. De Gia heeft thans de beschikking over drie Indonesische convair-piloten en zal er tegen eind juni zes meer heb ben, aldus de minister. Hy opperde nog de mogelykheid dat Indonesië zich tot Europese landen zou wenden voor per soneel, nodig om in de overbruggings periode bij de Gia dienst te doen. „Een grote mislukking" Het Australische blad „Sydney Mor ning Herald" schryft, dat Soekarno's poging om nieuwe gloed te geven aan het revolutionaire vuur, een grote mislukking geworden is en dat het enige resultaat is, dat nu alle kansen op een compromis-oplossing voor Nieuw Guinea verkeken zijn. Het grote gevaar voor de centrale re gering acht het blad op het ogenblik de nieuwe kracht der separatische bewe gingen. Het voorspelt deze een goede kans op succes, als de regering geen acht slaat op de waarschuwingen van alle kanten en haar politiek verandert. Als de regering dit niet doet, aldus het blad, „verdient het niet de moeilyk- heden te overleven en waarschynhjk zal zij deze niet overleven". Prijsstop eonsumptiemelk De ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening a.i. hebben in de staatscou rant van heden een prijsstop-beschik- king afgekondigd voor eonsumptiemelk verkocht in gesaneerde gebieden in West Nederland, waarbij is bepaald, dat de prijs van eonsumptiemelk niet hoger mag ziin dan die geldende op 31 decem ber 1957. De ministers hebben zich genoodzaakt gezien hiertoe over te gaan. omdat in verscheidene gesaneerde gebieden van West-Nederland de saneringscommis sies eigenmachtig prijsverhogingen heb ben doorgevoerd, welke ten doel hebben de slijtersmarge, met terzijdestelling van de destijds met. de melkhandel overeen gekomen overlegprocedure, te verhogen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 10 januari. Veemarkt. Aanvoer: 26 meikkoelen. 300 vette koeien, 32 varekoelen, 49 vette kalveren, 73 nuch tere kalveren. 1428 vette lammeren, 40 zeugen, 520 schrammen, 604 biggen, 6 gelten. Totaal 3076 stuks. Notering: melkkoeien f 850-1000, vette koeien per kilogram schoon gewicht f 2,25 tot f3,10, varekoeien f 600-800. vette kal veren per kilogram levend gewicht f 1.80- 2,60, nuchtere kalveren per kilogram lev gewicht f 1,20-1,50, vette lammeren f 65- 90, drachtige zeugen f 225-300. schram men f 60-95, biggen f 37-44, Handel: voor melkkoeien rustig, vare koeien stil, vette koelen goed, vette kal veren traag, nuchtere kalveren kalm, vet te lammeren zeer traag, zeugen, schram men en biggen redelijk. LEIDEN, 10 jan. Kaasmarkt. Aan voer 11 partijen Goudse kaas. Notering: Goudse eerste kwaliteit f 2,12 tot f 2,20, Goudse tweede kwaliteit f2,03 tot f2,11. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 Januari. Groenteveiling: waspeen A export per kist 4.50-6,70, idem A binnenland per kist 3 10- 6,20, idem B per kist 2,10-2.50, knolselde- rie 5.00-10 00, groene kool 7 00-9.90, boe renkool 13.00. RIJNSBURG. 9 Januari. Bloemen veiling FLORA. Tulpen: Lustige Wltwe 100 -120, Krelage 48-60, Wintergold 60-70, Su perbe 80-105, Picant 85-100, Golden Har vest 60-85. Hillegarde 55-65, White Sail 85-110. Overdale 70-75, Crown Imperial 60-70, Sllvercloud 70-85, Yellow Gem 85- 105, Roland 120-130. Blauwe Druifjes 27- 32, Chrysanten 70-85, Hyacinten 40-58, Narcissen: Helios 35-47, Carlton 40-49, Golden Harvest 60-65, Agnes 47-56, Earlev Glory 40-51, alles per bos, Hvacinten: Pink Pearl 11-17, L'innocence 20-26, Bis marck 10-15, Ostara 11-14, Jan Bos 20-26. Anna Marle 20-24, Krokussen 200-320 per 100. Tweede dader overval! Vermoedelijk in 1960 voltooid Gestolen auto terug (Van onze Haagse redactie) Ook de tweede dader van de roof in het Hoofddorpse benzinestation in de nacht van maandag op dinsdag j.l. is thans gepakt. Gisteravond om zeven uur werd hy op de hoek van de Frederik Hendriklaan en de Willem de Zwijger laan te Den Haag door wachtende re chercheurs in de kraag gegrepen. De Haagse politie was er achter geko men dat een 21-jarige dienstbode goe deren, die haar vrienden stalen, placht te verbergen. Terugkerende van haar werk werd dit meisje gisteravond in de buurt van haar woning aangehouden. Vier rechercheurs trokken vervolgens naar de Van Slingelandtstraat, waar haar vriend, een 21-jarige jongeman zonder beroep, een kamer had gehuurd. Hij was niet thuis, maar toen hij er aankwam trachtte hij op de vlucht te slaan. Maar de rechercheurs, van wie er nog een waarsohiuwingssdhot loste, haalden hem spoedig in. By het verhoor bekende de jongen mede de roofoverval in het tankstation te Hoofddorp te hebben gepleegd en de daarbij gebruikte auto in de nacht van zondag op maandag in de Hoogwerflaan te Den Haag te hebben gestolen. Deze auto, eigendom van een dame uit Haar lem. werd gisteren ook gevonden. Hy stond in de Antonie Duyckstraat, maar de remmen functioneerden niet meer. Daar de jongen ervoor bekend staat al tijd waanzinnig hard te ryden is het een wonder dat er deze keer geen on gelukken zijn gebeurd. Hij is degene, die anderhalf jaar gele den in Voorburg een auto stal en er. sa men met een vriend, mee naar Antwer pen reed en in de nabijheid van deze plaats met grote vaart tegen een boom botste, waarbij de vriend werd gedood. Op 17 december j.l. werd hij uit de ge vangenis ontslagen. Gisteravond heeft hij bekend op 27 december te Wassenaar alweer zijn eerste inbraak te hebben ge pleegd, waarbij hij een aantal zilveren voorwerpen meenam. Ook was hij be trokken bij de diefstal van 60 pakjes si garetten uit een automaat, aan de Weis- senbruchstraat te Den Haag. De politie neemt aan dat hij nog meer op zijn kerfstok heeft. „Meerrust" te Warmond verkocht Naar wij vernemen ls hotel restaurant Meerrust" te Warmond gisteren ver kocht aan de fa. Bik en Breedeveld en de heer L. van Wijk te Leiden. Naar wy vernemen is het de opzet van de nieuwe eigenaren geweest „Meerrust" te behouden voor de water sport. Het ligt voorts in de bedoeling binnenkort heit bedrijf wederom in ex ploitatie te. brengen. Voor de A.N.W.B. wordt 1958 een zeer bijzonder jaar. Niet alleen viert de Toeristenbond dit jaar zijn 75-jarig bestaan, maar deze maand zal ook nog een aanvang worden gemaakt met de bouw van een nieuw hoofdkantoor. Een enorm gebouw, dat zal verrijzen op de hoek van de Van Alkemadelaan en de Wassenaarseweg in Den Haag. Dit grote, moderne kantoorgebouw krijgt zes verdiepingen plus een op het dak gebouwde personeelskantine. Het wordt 93 meter lang, 15 meter diep en 30 meter hoog. Het front zal gekeerd zijn naar de Wassenaarse weg, waar ook de toegang naar het nieuwe A.N.W.B.-kantoor zal komen: een brede brug. Verwacht mag worden, dat de bouw in 1960 zal zijn voltooid. Een ruime rotonde als bezoekersshal Het gebouw - naar een ontwerp van prof. ir. J. F. Berghoef - zal vol gens de plannen geheel in het groen worden „ingebed". Zo zal het terrein ter grootte van drie en half hectare, dat van de Wassenaarseweg ivordt gescheiden door een 22 meter brede vijver, omzoomd worden door een dubbele rij hoog opgaand geboomte, terwijl ook verder aün aantrekkelijke landschappelijke vormgeving op het terrein zal worden nagestreefd. Gistermiddag om even over twee mu is een der viier machtige roeden van de watermolen in de Grote Heilige Geest polder te Rijnsaterwoude door een he vige windstoot vlak by de as afgebro ken en met donderend lawaai tegen de gronfd geslagen. Het betreft hier de grote watermolen, staande langs 't Braassemimermeer, da terend uit 1833, die reeds tal van jaren bediend wordt door de familie Kraan. Thans zyn het de gebroeders Piet en Tom Kraan, die de molen bedienen. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een oude breuk in de decimeters dilkike yzeren roede. De heren Kraan vertelden ons, dat zy juist even tevoren de mollen goed op de wind hadden ge zet en daarna de visnetten (schakels) waren gaan schoonmaken. Nauwelyks waren zy im de enkele meters van de molen staande schuur binnen, of met een hels lawaai kwam de zware roede naar beneden. De drie andere wieken Slingerden daarna nog even als de slin ger van een k3oh heen en weer. Persoonlijke ongelukken deden zich by dit ongeval niet voor, wel werd de mol'en zowel aan de nok als aan de zy- kant beschadigd. De voorzitter van het polderbestuur, de heer A. Straathof, kwam zich on middellijk persoonlijk op de hoogte stellen van de aangerichte schade. Tij dens een gisteravond inderhaast byeen- geroepen bestuuravergadening heeft mien de te nemen maatregelen bespro ken. Getracht zal worden de vyzel van de molen door middel van een diesel motor weer in bedrijf te stellen, zodat de polder het overtollige water toch zal kunnen *1 ij-ven lozen. I De wieken van de molen zyn in 1952 uitgerust met een windvangsysteem volgens de z^g. Dekker-methode. In vak- kringen wordt gesproken van de „gedek- I kerde" molen van -de gebroeders Kraan I In ieder geval voldoet dit systeem uit stekend en dit ongeluk is zeker niet hieraan te wyten., aldus werd ons ver zekerd. Wel uiteraard ook in ons land by de bouw van woningcomplexen vaak voor de nodige groenstroken wordt gezorgd en het begrip „tuinstad" in Nederland niet onbekend is, vormt toch het feit, dat hier de gehele bebouwing in het groen wordt opgenomen, een novum. De werkelijke beplantingsstroken en de plantsoenen zullen een oppervlakte van anderhalf hectare beslaan. Parkeerterrein Voor het hoofdgebouw komt een groot parkeerterrein voor bezoekers, terwyi ook achter de kantoren parkeerterreinen zullen zijn voor de auto's, die direct met het bondswerk te maken hebben. In totaal zullen deze parkeerterreinen ruim tweehonderd wagens kunnen herbergen, waarmede dus alle auto's, die dagelijks by de A.N.W.B. moeten zyn, op het eigen terrein van de Bond een plaats kunnen vinden. By de keuze van het terrein heeft het parkeerprobleem uiteraard een zeer belangrijke rol gespeeld. Bij de oude kantoren in de Parkstraat ls het pro bleem immers vrijwel onoplosbaar ge worden, terwijl ook bij de andere van ruim twintig gebouwen, die de ANWB thans in twaalf verschillende straten in gebruik heeft, parkeermoeilijkheden aan de orde van de dag zyn. Boven dien is ook de gunstige ligging ten aanzien van het verkeer uit Amster dam, Utrecht en Rotterdam een factor, die bij de keuzebepaling zeer zwaar heeft gewogen. De bouw By de bouw van het hoofdkantoor zal een windstijf betonskelet worden opge trokken, waarna het kantoor volgens het prefabricage-systeem in betonelementen er tegenaan zal worden gebouwd. Het totaal vloeroppervlak per verdieping zal 1400 vierkante meter bedragen, de kubieke inhoud van het gebouw 42.000 kubieke meter. In het kantoor, dat ge heel volgens de eisen van deze tyd zal worden aangekleed, komen ook een be stuurskamer en een vergaderzaal, die op sobere doch doelmatige wyze zullen wor den ingericht, zy kunnen o.m. gebruikt worden voor de vergaderingen van de vele commissies en andere lichamen, welke voor hun vergaderingen by de ANWB gastvryheid plegen te vinden. De kantine op het dak zal uiteraard ook als personeelsruimte gebruikt worden. Deze kantine zal een afmeting hebben van 32 by 10 meter. Er om heen loopt een door een balustrade beveiligd terras, dat zich ook verder over het dak uitstrekt en dat in de middagpauze het personeel ge legenheid tot verpozing zal bieden. Rotonde Voor het hoofdgebouw en ermede ver bonden door een overdekte gang met glaswanden zal een met een betonnen schaalkoepel gedekte rotonde verryzen, die binnen een diameter van 25 meter zal hebben. Rondom deze voor de bezoe kers bestemde rotonde zal een krans van werkvertrekken komen ter diepte van 12'- meter en gedekt met kegelvormige schaaldaken. Zowel de rotonde als de ring van werkvertrekken zullen in ge prefabriceerde elementen worden uitge voerd. Deze rotonde-vormgeving, die een enigermate feestelijke aanblik beoogt, betekent in dit verband voor Neder land een nieuwe gedachte. De opzet van een hoofdgebouw met een roton- de-vormige, reusachtige bezoekershal en daarom heen de bediende kantoren werd in ons land nog niet eerder toe gepast. Prof. Berghoef heeft in deze rotonde, die het meest spectaculaire en expres sieve gedeelte van de totaalbouw zal vormen, de service-gedachte, welke het werk van de ANWB beheerst, tot uiting willen brengen. Bedoeld wordt een plezierige ruimte te scheppen, waar velen in en uitgaan, maar waar het ook prettig is te wach ten, indien dit vereist wordt. Bedrijfsruimten De rotonde zal 4 meter boven het ter rein liggen en bereikbaar zyn via een brede opgang. Onder de bezoekershal komen nog bedryfsruimten, een garde robe voor het personeel en een fietsen- en bromfietsenstalling voor circa 600 rywielen. De rotonde, die een oppervlak te zal hebben van 2000 m2 en een kubieke inhoud van 25.000 m3. zal transparante wanden krygen, bestaande uit houten roosterwanden, waarin de vensters afzonderiyk zyn opgenomen. Hiervoor zal Surinaams hout worden gebruikt, dat op den duur zilvergrys zal patineren. Gedekt met een betonnen- koepel op 12 meter boven het vloer oppervlak zal deze rotonde met het vele glas rondom een uitermate lichte indruk maken. Achter het hoofdgebouw, dat op 34 m. hoogte bekroond zal worden door een groot ANWB-embleem. zullen ren tweetal dubbele dienstwoningen ko men. Bjj één van deze woningen zal om een patio tevens een wegenwacht onderkomen worden gebouwd voor die wegenwachten, die voor opleiding of herhalingscursussen enige tijd in Den Haag zullen moeten verblijven. De wegenwacht-school met Instructieloka len wordt echter in het hoofdgebouw ondergebracht. Verwacht mag worden, dat de bouw van het nieuwe ANWB-hoofdkantoor in 1960 zal zijn voltooid. Drama te Leeuwarden: man overleden (Speciale berichtgeving) De 38-jarige man, die woensdagmor gen te Leeuwarden een aanslag pleegde op zijn even oude echtgenote en vervol gens poogde de hand aan zichzeli te slaan, is gisteren in de loop van de dag in het stadsziekenhuis overleden. De toestand van de vrouw, die in het Diaco- nessenhuis wordt verpleegd. Is vrijwel ongewijzigd. Ouder geen beding erkenning van het Oostduitse communistische bewind Dr. James B. Conant, voormalig Amerikaans ambassadeur te Bonn. heeft rich gisteren tn een lering te Cambridge, in de Amerikaanse staat Massachusetts, tegen het denkbeeld uitgesproken om een neutraal herenigd Duitsland tot stand te brengen. „Degenen, die ervoor pleiten dit in een overeenkomst met de Sovjet- Unie vast te leggen, schijnen bereid te zyn een groot risico te nemen. Het Westen moet onder alle omstandigheden steun verlenen aan de Westduitse weigering tot erkenning van het Oostduitse communistische bewind. D,C ,^vJe{russ,sche voorstellen tot een z.g. hereniging van Duitsland hebben in werkelijkheid ten doel erkenning te verkrijgen van de regering der z.g. .Duitse democratische republiek". Dit nu zou het tegengestelde van een Duitse hereniging zjjn", aldus Conant. Westduitse vrees voor Amerikaans terugtrekken Aan Conant werd de vraag gesteld wat voor kwaad het zou kunnen, indien de Verenigde Staten hun troepen uit West- Duitsland en de Sovjet-Unie haar strijd krachten uit Oost-Duitsland en Polen zou terugtrekken. HU antwoordde: „Een dergeiyk Amerikaans voorstel zou in West-Düitsland de vrees doen herleven, die van tijd tot tyd de goede Amen- kaans-Westduitse betrekkingen dreigt te vergiftigen. Een groot gedeelte van het Duitse volk, ongeacht zyn politieke in stelling, maakt er zich ongerust over. dat de Amerikaanse strydkrachtcn in West-Duitsland zullen worden terugge trokken op het tydstip of zelfs eerder waarop het Westduitse leger zyn maximale sterkte itwaali divisies) zal hebben bereikt. De Westduitsers, die geen acht hebben geslagen op de jegens hen door de Sovjet-Unie geuite bedrei gingen, zouden dan vrywel alleen komen te staan en in geval van een eventuele Sovjetrussische aanval zou West-Duits land voor een ramp kunnen komen te staan, voordat de Amerikaanse regering zou hebben kunnen ingrypen", aldus de voormalige Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland, dr. James B. Conant.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9