Te elefunken Veel gepraat? Bijna 3.000 schepen meer in IJmuiden's visserij havens Begrip en geestelijke steun nog meer nodig dan materiële hulp! 4» voor radio en televisie 96*te jaargang Vrijdag 10 januari 1958 Derde blad no. 29337 Tonnage met 25 procent gestegen Dat de uitbreiding van de Haring haven te IJmuiden, die momenteel in uitvoering is, geen overbodige luxe is, bewyzen de cijfers van het Staatsvissers. havenbedrijf over het scheepvaartver keer in het afgelopen jaar. In 1957 liepen in de vissershaven en in de haringhaven in totaal 16.082 schepen binnen. Dat is 2.992 meer dan in 1956, toen het totaal 13.090 bedroeg. De vissery leverde hierin uiteraard het belangrijkste aandeel, maar voor het in 1957 aan de haring haven in gebruik genomen zout-over- slagbedrijf kwamen het afgelopen jaar niet minder dan 268 kustvaarders bin nen. Daarnaast trok ook de kalkzand steenfabriek scheepvaart aan en het ge. volg was, dat er in de havens steeds minder plaats beschikbaar was. Het aantal hiervan daalde van 292 tot 1956 tot 154 in het afgelopen jaar. De totale inhoud van de binnenkomende schepen bedroeg in 1956 3.276.191 m3 en was het afgelopen jaar 4.058.045 m3, een stijging van 781.854 m3 of wel 25 procent. Van de Nederlandse stoomtreilers kwamen er 170 in 1956 binnen, welk aantal het afgelopen jaar daalde tot 151. Daarentegen gaven de motortreilers een stijging te zien en wel van 283 in 1956 tot 389 in 1957. Twee buitenlandse trei- lers liepen in 1956 binnen; het afgelo pen jaar waren het er acht. Bij de treil- loggers is weinig verschil. Tegenover een aantal van 2.437 in 1956 werden er nu 2.404 geteld. Ook bij de drijfnetlog- gers was een kleine teruggang. Hier daalde het aantal van 621 tot 581. De kustvloot. daarentegen vertoonde een grote activiteit. Tegenover een totaal van 7.712 reizen in 1956 brachten deze schepen het in 1957 tot 9.218. Ook de belangstelling van Poolse loggers voor IJmuiden nam aanzienlijk toe. Het aan. tal steeg van 21 in 1956 tot 57 in het af. gelopen Jaar. VISSERIJ-CIJFERS Na de reeds eerder gepubliceerde to taalcijfers van het Staatsvissershaven- bedrijf over aanvoer en opbrengst ge durende het afgelopen Jaar, staan thans ook de gedetailleerde cijfers ter beschik king. Hierin zijn enige opmerkelijke ver schuivingen te constateren, waarbij er aan herinnerd zij, dat de totale aan voer steeg van 69.410.647 kg in 1956 tot 79.583.988 kg'in het afgelopen jaar ter wijl de opbrengstïteeg van f. 37.242.820,30 tot f. 39.128.477,50. De aanvoer van verse haring steeg van 19,5 miljoen tot 22,1 miljoen kg, maar desondanks verminderde de op brengst van f. 6.8 tot f. 6,5 miljoen. Bij de gezouten haring lag het juist anders om. Hier verminderde de aanvoer van 914.724 tot 506.531 kg, terwijl de op brengst steeg van f. 171.550,26 tot f. 199.858,53. Er is het afgelopen jaar ruim 3,3 miljoen kg meer makreel aan gevoerd, maar de opbrengst was toch nog ruim f. 20.000 lager. De aanvoer steeg namelijk van bijna 9.9 miljoen tot ruim 12.2 miljoen kg. terwijl de opbrengst daalde van f. 3.221.272,64 tot f. 3.200.302,81. Bij de rondvissoorten vertoonde de schelvis een lichte stijging. De aanvoer nam toe van 10.589.152 tot 11.286.928 kg en de opbrengst van f. 4.149.292,71 tot f. 4.436.945,98. De kabeljauw-aanvoer steeg met niet minder dan een miljoen kg, namelijk van 3.588.749 tot 4.503.909 kg. De opbrengst vermeerderde van f. 2.508.882,78 tot f. 3.148.629,02. De wij ting gaf enige teruggang te zien en wel van 4.615.430 tot 3.967.359 kg en van f. 1.416.532,64 tot f. 1.287.480,38. In de sector plat- en fijnvis liep de schol iets op in aanvoer en prijs, terwijl de tong bij een geringe daling van de aanvoer enige prijsstijging te zien gaf. De aanvoer van schol steeg van 9.330.691 tot 9.556.444 kg, de opbrengst van f. 4.853.151.58 tot f. 5.094.744,74. De tongvangsten daalden van 3.797.406 tot 3.644.627 kg, terwijl de opbrengst steeg van f. 10.063.800,09 tot f. 10.383.283,40. P. Borst recipiëerde Ter gelegenheid van het feit, dat hij dinsdag zijn 70ste verjaardag heeft ge vierd, heeft het bestuur van bet Ver bond van Protestants Christelijke Werk gevers in Nederland gistermiddag in ho tel „De Wittebrug" te 's-Gravenhage aan zijn voorzitter, de heer P. Borst Azn. te Wassenaar, een receptie aangeboden, waar tal van sprekers 't woord voerden. De eerste was het Eerste Kamerlid, de heer M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Nat. Vakvervond. die sprak als voorzit ter van het convent van christelijk so ciale organisaties. Hij zei. dat het op treden van de heer Borst een zeer be langrijke versterking van de christelijk sociale actie onder de ondernemers heeft betekend. De heer Borst heeft op vurige wijze gepleit voor overleg tussen werk gevers en werknemers en in het overleg, zoals dat gevoerd wordt in de Stichting van de Arbeid en in de Sociaal Econo mische Raad. was hij 't die meermalen bij controverse een woord van ontspan ning sprak en voor saamhorigheid het pleit voerde. Namens de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid sprak de secre taris-generaal van diens departement, mr. dr. A. A. van Rhijn, namens de mi nister van Economische Zaken de heer J. H. D. van der Kwast, directeur-gene raal voor Handel en Nijverheid, voor het Verbond van Ned. Werkgevers en het Centraal Sociaal Werkgeversverbond voerde de voorzitter van eerstgenoemd verbond, mr. F. H. A. de Graaff. het woord. Aan de jarige werden verschil lende geschenken aangeboden. Van de verschillende figuren uit het politieke en bedritfsleven. die hun opwachting kwa men 'maken, noemen wij prof. mr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal Econo mische Raad. H. Smitskamp. de nestor van de Haagse gemeenteraad, mr. J. van Aarteen. wethouder van Openbare Wer ken te 's-Gravenhage. mr. W. van der Sluis, secretaris van de Anti Revolu tionaire Partij en mr. K. Groen, hoofd van de afdeling Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie van het departement van Economische Zaken. Onder de tal rijke telegrafische gelukwensen was er ook een van de minister-president dr. W. Drees. Spaaroverschot bij Boerenleenbanken Bij de Stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, hebben de stortingen en terugbetalingen in december 1957 respectievelijk bedra gen f. 121.990.000 en f. 110.990.000. zodat er een spaaroverschot was van 11.000.000 gulden. In de vorige maand bedroeg bei spaar overschot f. 4.450.000. De aanvoer van gekookte garnalen heeft een geheel ander beeld te zien gegeven dan in 1956. De aanvoer daalde van 275.312 tot 179.702 kg, maar de ge middelde prys lag zoveel hoger, dat de opbrengst toch nog steeg van f. 279.590,15 tot f. 345.503,96. Er is het afgelopen jaar een belang rijke opleving geweest in de visserij van minder gangbare soorten. Er is op zand- spiering gevist en er is een visserij ont wikkeld op sprot, sardien, e.d. Deze en andere soorten 'samengevat onder de post diversen, vertonen een grote ver veelvoudiging. De aanvoer steeg name lijk van 330.989 tot 4.623.197 kg, maar omdat het hier veelal om onbelangrijke soorten ging stond de prijsstijging niet in verhouding tot de kwantitatieve ver meerdering. De opbrengst steeg namelijk van f. 100.938 tot f. 583.450,65. KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Ook West-Duitsland ziet werkloosheid sterk toenemen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het is niet altijd alles goud wat er blinkt: men vindt het in de Westduitse Bondsrepubliek, het land van het ver maarde „Wirtschaftswunder", een al lerminst verheugend verschijnsel, dat men er dn december bijna drie kwart miljoen werklozen bij heeft gekregen. De meesten (bijna 498 000) kwamen uit het bouwbedrijf. Dat is ongeveer 72 Nu hebben in de afgelopen vijf jaar tel kenmale in december omstreeks 400.000 mensen hun werk verloren, doch dit maal waren het er bijna tweemaal zo veel. Eind december telde men in de Bondsrepubliek (zonder West-Berlijn en zonder het Saarland) 1.212.866 werk lozen. Dat is 124.224 meer dan aan het einde van het jaar daarvoor. De voorzitter van het Bonds instituut voor Arbeidsbemiddeling in Neurenberg, Sabel, zei niet te kunnen begrijpen, waarom men in het bouwbedrijf zoveel arbeiders heeft ontslagen. De weersom standigheden zijn niet slechter geweest dan in de vorige winter, 'het heeft over het algemeen nog maar weinig gevro ren en tegenwoordig kan men, ook wanneer het vriest, wel door blijven werken. Bovendien behoefde men dit maal niet minder ibuiizen te bouwen dan in de winter 1956-'57, omdat de woningnood nog altijd ontstellend groot is. Toch zijn in 1957 10 rr min der woningen klaar gekomen dan in 1956. Volgens de staatssecretaris van het woningbouwministerie zal men, wanneer dit zo doorgaat, over vijf jaar nog altijd 3 miljoen woningen tekort komen- Dr. R. Flaes ambassadeur te Mexico Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. R. Flaes, thans Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd gezant en gevolmachtigd minister bij de Repu bliek Paraguay, tot Hr. Ms. buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Mexico. Na het vertrek van dr. Flaes uit Ar gentinië, dat omstreeks het einde van deze maand zal plaatsvinden, zal mr. W. G. Zeylstra, ambassaderaad bij Hr. Ms. ambassade te Buenos Aires als tijdelijk zaakgelastigde optreden. De repatriëring uit Indonesië Begrip en geestelijke steun heeft nog meer waarde dan materiële bij stand. Als er begrip is van het Ne derlandse volk, dan zal er in Neder land geen verbitterde minderheid van Indische Nederlanders ont staan". Dit heeft de voorzitter van het C.C.K.P. (Centraal Comité voor Kerkelijk en particulier Ini tiatief). de heer J. Moora, gis termiddag op een bijeenkomst, die samen met het Rode Kruis werd ge houden, over de vraagstukken be treffende repatriëring van landge noten uit Indonesië verklaard. Om een indruk te geven van de om vang van het vraagstuk werd medege deeld. dat voor 1958 onder normale om standigheden de repatriëring was ver wacht van 12.000 tot 15.000 personen uit Indonesië. Uitgaande van de schatting, dat er nog 45.000 Nederlanders in Indo nesië verbleven, zou een totale repa triëring ongeveer drie jaar hebben ge duurd. Dit zal - uitgaande van een to tale repatriëring - thans in een periode van zes tot twaalf maanden moeten ge beuren. Onder de repatriërenden bevinden zich ongeveer 3250 ouden van dagen, van wie er ongeveer 500 in Indonesië in be jaardentehuizen verbleven. Getracht zal worden in Nederland deze groep zoveel mogelijk collectief onder te brengen. De wens hiertoe is groot en zo werd in Den Haag een boodschap ontvangen van 17 bejaarde repatriërenden aan boord van de Captain Cook", waarin „God ge smeekt werd bij elkaar te mogen blij ven". Uit Indonesië zijn ook reeds overge bracht 2300 minderjarige alleenstaan den. gedeeltelijk oorlogswezen en gedeel telijk jongeren, die door de ouders voor uit zijn gezonden. Voor hen is reeds vol doende aanbod voor pleeggezinnen, ook voor hen. die nog zullen volgen. Daarnaast worden jeugdcentra in Den Haag voor hen ingericht en is het In ternationale Jeugdhotel voor het onder brengen van jeugdige repatriërenden ge huurd. De zieken en invaliden onder de repatriërenden zullen onder de zorg val len van de dienst voor Volksgezondheid. In antwoord op vragen werd nog me degedeeld, dat de ..maatschappelijke Ne derlanders" - onder wie de zgn. spijt optanten en zij. die niet kunnen bewij zen. dat hun grootvader de Nederlandse nationaliteit bezat - op dezelfde wijze zullen worden opgevangen als de overige repatriërenden. Zangeres Maria Callas uit Rome vertrokken Maria Meneghini Callas, de zangeres van Griekse afkomst om wier persoon grote deining ontstond, toen een offi ciële operavoorstelling te Rome moest worden afgebroken, omdat zij verklaar de wegens heesheid niet verder te kun nen zingen, is gistermiddag uit Rome met haar echtgenoot naar Milaan ver trokken. Zij sprak er haar teleurstel ling over uit, dat zij van verder optre den in de Romeinse Opera had moeten afzien. Zy sprak berichten tegen, dat zij voor rekening van een Amerikaanse krant haar memoires zou gaan schrij ven. Maria Callas blijft enkele dagen in Milaan. Daarna gaat zü naar Chicago. In een artikel in het Italiaanse week blad „Oggi" beschrijft de zangeres de bewuste avond in de Romeinse Opera als één van de pijnlijkste van haar le ven. Zij zegt Zichzelf te hebben behan deld „als een paard, dat tot elke prys een wedstrijd moet winnen zelfs al valt het dood vlak na de eindstreep". Toen zij voor de voorstelling haar stem oefende, was zij over het slechte resul taat in paniek geraakt. „Vergeet niet dat ik een vrouw ben". Zij had kinine pillen geslikt en zich een injectie laten geven, waarvan werd gezegd, dat men daarmee „een dode kon doen herleven". Aan het slot van het artikel dankt Maria Callas allen, die haar hun steun hebben gegeven. Advertentie Droge keel. moe In het hoofd? Hier brengt RIVELLA nieuwe kracht met een nieuwe smaak die een weldaad is. Laat RIVELLA Uw tong strelen. Fris óp, wordt weer monter door de pittige, zachte verkwikking die RIVELLA heet. U blijft erbij: RIVELLA Is anders. Bevordert de spijsvertering. RIVELLA is een natuu uit melk. Sprankelend goudgeel Advertentie \¥jr DOOR ONS ERKENDE DEALER Firma J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT 12 LEIDEN Wij waarschuwen voor hef kopen van Telefunken radio-en televisietoestellen bij niet erkende Telefunken dealers, daar deze toestellen niet door ons gegarandeerd worden Imp. NV ELECT,RICITEITS MAATSCHAPPIJ AEG Amsterdam - Frcderiksptoin 26 - tel. 62911. (8 lijnen) Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven Stellendam verblijd Kroon op het Haags adoptiewerk! „Het Haagse huusofficieel geopend (Speciale berichtgeving) Het zal de meeste gasten, die gistermorgen in het oude verenigingsgebouw te Stellendam byeen waren gekomen ter gelegenheid van het Haagse bezoek aan deze geadopteerde gemeente wel zyn ontgaan, maar tijdens de genoeglijke receptie, die voorafging aan de officiële overdracht van het door Den Haag geschonken nieuwe recreatie- en wijkgebouw, ontving burgemeester J. baron van Knobelsdorff een telegram, dat een enigszins luguber verband legde met de ramp op 1 februari 1953, tengevolge waarvan zijn gemeente destijds op zo'n tragische wijze in het nieuws kwam. Dat telegram, gericht aan de burgemeesters in de zogenaamde rampgebieden hield namelijk een waarschuwing in voor verwacht zwaar weer en betekende voor burgemeester Van Knobelsdorff het sein dat (voor het eerst in drie jaar) een speciale alarmtoestand intrad, waardoor de centrale post van de dykwacht in functie moest treden. De wind is echter vannacht gelukkig een stuk in kracht afgenomen. Die aan de ramp herinnerende sfeer was trouwens al enige dagen op het eiland zelf aanwezig met de begrijpelijke angstverschijnselen daarvan, want er werden bij aankomst van de bussen met het Haagse gezelschap al opmerkingen gemaakt als „De pannen rinkelden van nacht" en „Het water komt weer op!" Overigens was er van dit alles weinig te merken tijdens het geanimeerde con tact tussen het Haagse gezelschap, be staande uit burgemeester Kolfschoten, de wethouders Dettmeyer, Schuurman, Van Lissa Nessel. vele raadsleden en leden van het adoptiecomité, en de Stel- lendamse gastheren by wie zich in de loop van de ochtend ook burgemeester J. Kleynenberg van Ouddorp had ge voegd. Nadat het Haagse gezelschap door burgemeester Van knobelsdorff bij het Stellendamse raadhuis was ontvan gen, werd eerst door burgemeester Kolf schoten een krans met linten in de Haagse kleuren bij het monument voor de slachtoffers van de stormramp ge legd, by welk monument de Stellen damse brandweer een erewacht vormde. Daarna maakte men gezamenlijk een wandeling langs de nieuwe huizen in de gemeente Stellendam. Het oude vereni gingsgebouw, een houten noodbarak, deed vervolgens nog éénmaal dienst, toen het gezelschap daar de lunch ge bruikte. Daarna begaf men zich naar de overkant van de Haagsestraat, waar een nieuwe, door architect S. J. Scham- hart van gemeentweerken ontworpen, door Den Haag geschonken, recreatie- en wijkgebouw (dat al de naam „Het Haagse huus" heeft gekregen) officieel door burgemeester Kolfschoten aan zijn Stellendamse collega werd over gedragen. Op reis naar Stellendam had mevrouw E. van den Bosch-De Jongh aan boord van de boot van Helevoetsluis naar Middelharnis aan burgemeester Kolf schoten namens de subcommissie van het adoptiecomité een oorkonde en een Prof. S. Posthuma sprak in Amsterdam O.verlieid verdringt bedrijfsleven Men staat thans voor belangrijke keuze In een tijd van stijgende lonen en prijzen zal de progressie in de belas tingtarieven ertoe leiden, dat de inkomsten van de overheid steeds hoger zullen blijken te zijn dan de uitgaven. Dit zal de overheid er snel toe ver leiden de uitgaven op te voeren, waardoor zij een steeds groter deel gaan uitmaken van de nationale uitgaven. Dit is in feite een verandering in de structuur van onze economie. Die zal men dati ook al als zodanig moeten erkennen, hetgeen tot dusver nog niet is gebeurd. Aldus sprak prof. S. Posthuma, directeur va nde Nederlandsche Bank. gisteren tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Amsterdam van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel. Maandag a.s. zal Jayne Mans- passing in filmkringen. Men zag field in het huwelijk treden met j het paar, dat men hier op de foto Mickey Hargitay. Deze onlangsziet. de laatste tijd regelmatig gedane mededeling was geen ver-1 samen. Prof. Posthuma wees erop. dat men thans voor een keus staat. Men moet deze tot nu foe niet onderkende strue- tuurverandering alsnog aanvaarden en dus het aandeel van het Nederlandse bedrijfsleven in de nationale economie terugdringen of wel men moet het over- heidsaandeel in de nationale uitgaven verminderen. In de praktijk moet dit i neerkomen on een afremmen van de I overheidsuitgaven bii een eventuele ver dere stijging van het nationale produkt. Na een herstel van onze deviezen-reser ve zou men dan eens kunnen gaan den ken aan een verlaging van de belasting tarieven. Prof. Posthuma sprak over ..structuur- en conjunctuurpolitiekHy zette uit een. dat al sedert het begin van de ja ren twintig verschillende economen aan de regering de eis meenden te mogen stellen om door vergroting of verminde ring van uitgaven in de overheidssector het hare er toe bij te dragen om de con junctuurgolven te temperen. Spreker stelde hierop de vraag: ..Is de eis der economen bovenmenselijk of is de hou ding van de regering onredelijk en on verantwoord'5 Hy pretendeerde niet hierop een antwoord te willen hebben, maar hij achtte de vraag belangrijk ge noeg om te trachten door een nadere analyse van de eigenlijke problematiek althans iets bij te dragen tot een beter begrip van de aard van de tegenstelling tussen wensen en werkelijkheid. ..Wanneer wij een groter tijdperk overeten en de economische ontwikke- ling en de monetaire en budgetaire poli- n de Westerse wereld in haar ge- I heel gedurende de eerste wereldoorlog en de eerste decennia daarna vergelij ken met die van de tweede wereldoorlog en de sedertdien verstreken jaren, dan zal men moeten constateren, dat men wel iets heeft geleerd. Het aanpassingsproces aan de fouten, die in het recente verleden zijn ge maakt. is zeker nog niet ten einde. Men mag aannemen, dat men voor de toe komst alweer wat heter zal zijn toege rust. wat betreft het inzicht in de*pro- bletnen, waarvoor niet alleen Nederland, maar de gehele Westerse economie is geplaatst. Italiaanse Alpenjager inderdaad vermist Een onderzoek, ingesteld naar aanlei ding van het ontdekken van een ver- j zoek om hulp. dat op een uit Rusland afkomstige pynboomstam was gegrift, en dat. afkomstig zou zijn van een naar Siberië gedeporteerde Italiaanse Alpen jager. heeft uitgewezen, dat inderdaad een zekere Puschiusis zoals de bood- sdhap „ondertekend" was sedert 25 januari 1943 als vermist staat opge geven. Hij behoorde tot het 54ste regi ment infanterie van de Sforzesca-divi- sie, dat aan de Don heeft gestaan. Een deskurvdige van de Italiaanse afvaardi ging bij de commissie van de Verenigde Naties voor krijgsgevangenen gaat naar de provincie Udine .waar de boom-tam in kwestie is aangekomen en waar ook het geboortedorp (Rigolato) van Pu- stihdusiB gelegen is. chèque van ruim f 1500— aangeboden, welk geld bestemd is voor het «reeds ge bouwde) herdenkingsmonument, dat voor het nieuwe recreatiegebouw een plaatsje heeft gekregen. Geheimzinnige brief over de „Pamir" Echt of niet echt Tydens een zitting van de Raad voor de Scheepvaart in de Duitse stad Lübeck is gisteren een brief voorgelezen, welke op 5 januari gevonden werd in een fles, aangespoeld te Penzance in het zuidwes ten van Engeland. Deze brief, welke werd voorgelezen door de president van de Raad voor de Scheepvaart, Eckert Luhmann, zou afkomstig zyn van een jongen, die op de vergane Westduitse viermaster „Pamir" in opleiding was. Luhmann zei, dat hij het zijn rlicht achtte de brief voor te lezen, hoewel men eraan twijfelt of de brief geschreven en verzonden is vlak voor het vergaan van de „Pamir". De tekst van de brief luidt als volgt: „Wij moeten allemaal, met man en muis verdrinken. Waarom? Omdat Die- bitsch. de kapitein van de „Pamir". niet voor zyn taak berekend is. Hij heeft te lang gewacht met het stryken van de zeilen. De slagzy wordt steeds groter: 30 graden, 35 - 40 - 45Diebitsch beval de bemanning in het want te klimmen en de touwen van de zeilen door te snij den. maar niemand kon zich daarboven staande houden. De loshangende zeilen klapperden als dol in het rond. Er kan niets gedaan worden. Niemand denkt erover hoe wy gered kunnen worden. Hoe stelt men zich voor de reddingboten vanachter de touwen vandaan te krij gen? Een verkeerde constructie? Het is nu tyd mijn brief te beëindigen, want in tien minuten zal alles voorbij zijn. Onze idealist, Fred Schmitt, heeft het bijltje er by neergelegd en heeft zichzelf laten meeslepen door een golf. Buschmann (de tweede officier», de beste die erbij is, is uit het want gesla gen. Jammer voor hem". Op dit ogenblik begon de jonge wedu we van Buschmann hardop te huilen. Zy verborg haar gezicht in haar handen De ouders van Buschmann, die naast haar zaten, begonnen eveneens te huilen Luhmann verklaarde, dat het twijfel achtig is of er iemand aan boord is ge weest. die in de laatste paar minuten vóór het vergaan van het schip tyd en gelegenheid had een dergelijke brief te schrijven. De meteoroloog Rodewald achtte het „bijna onmogelijk" dat de boodschap in zo'n betrekkelijk korte tyd door de stro mingen in de Atlantische Oceaan van de plaats waar de „Pamir" op 21 september 1957 zonk ten zuidoosten van de Azoren naar Engeland is gevoerd. Kapitein Eggers de eigenlijke ge zagvoerder van de „Pamir". die wegens ziekte de noodlottige reis niet kon mee maken zei. dat de boodschap onmoge lijk afkomstig kan zijn van een beman ningslid van de „Pamir", die zich aan boord van het schip bevond vlak voor het vergaan. De boodschap moet geschreven zijn door iemand, die drie jaar geleden op de „Pamir" voer, aldus Êggers. Hij veron derstelde dit omdat er in de brief stond, dat de reddingboten niet gestreken kon den worden daar er touwen in de weg lagen. Drie jaar geleden zyn de touwen echter verwyderd en de reddingboten op sleden gemonteerd, aldus Eggers. De eigenaars van de „Pamir" hebben gisteren in verband met de brief een klacht tegen „onbekende personen" in gediend wegens het belasteren van overledenen. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Vervoer ver klaarde, dat hierdoor de mogelijkheid wordt geopend van een officieel onder zoek naar de herkomst van de brief. FRITS VAN* DIJK LEGT LEIDERSCHAP NEER De heer Frits van Dyk heeft zijn functie van artistiek leider van het „Nieuw Nederlands Toneelgezelschap" voor het seizoen 1958/69 ter beschikking gesteld van het stichtingsbestuur van dit ensemble Nu ten behoeve van de sprei ding uit drie gezelschappen vyf eenhe den zyn gevormd, heeft de heer Frits v. Dijk besloten „niet nog meer onver mijdelijke concessies te doen en niet mede de artistieke verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de onontkoombare gevolgen van de splitsing voor hel spel peil dier kleinere eenheden

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5