Bezielde Neumark doorbrak met het Residentie-Orkest de geluidsbarrière Leidse brandweer liad drukke dag Het ivas weer als vroeger Jrt werknauw aan hem verwant TELEVISIE Diësviering begint 31 januari GOED ZEEUWS, GOED ROND 96»te jaargang Vrijdag 10 januari 1958 Tweede blad no. 29337 Krebbers veroverde weer zijn gehoor De sympathieke gastdirigent Ignace Neumark, van 1922 tot 1953 de getrouwe Kurhausleider van het Residentie-Orkest, „muzikant" in hart en nieren, bewees gisteravond, dat hij er nog „is" en zijn man netjes te kunnen staan! Ondanks zijn 70 jaren iemand, die het orkest graag bezield, warm en sonoor laat „klinken en zingen" en deze doelstelling ten volle weet te verwezenlijken, mede door de aard der gekozen werken, die hem als „op het lijf" geschreven zijn: Glinka's ouverture „Roeslan en Loedmilla" (een van diens twee opera's), Antonin Dvorak's vioolcon cert met Herman Krebbers als solist van internationale allure en Borodiens „Tweede Symfonie". Men moet zich bij dit alles wel meer malen verdedigen, ja, teweerstellen tegen het overmatig ontketenen van klank in de Stadsgehoorzaal met haar overgevoe lige akoestiek, waarbij het leek alsof het zwaar bezette orkest meermalen de ge luidsbarrière doorbrak Maar anderzijds was het toch werkelijk een prettige ervaring de by uitstek ro mantisch ingestelde Neumark met ver jongd, bruisend élan aan het werk te zien en te constateren, hoe hij met op geheven vinger het orkest, dat hem zo graag volgt, zijn wil dwingend opleggt. Of voor zijn lessenaar ïykt in te krim pen tot een heel klein figuurtje, wanneer hij het geluid plotseling afdempt. Neumark schroomt niet voor excessen, maar zyn hart loopt dan ook over van „muziek" en hij legt zyn gevoel liever geen beperkingen op! Dat was al onmiddeliyk frappant by de hevig exploderende inzet der Glinka- ouverture. Glinka, wiens invloed op andere Rus sen enorm was en als zodanig van grote musicologische betekenis is en die met zyn .muziek voor koetsiers de Russen zo sterk en bewogen aansprak. Glinka's na'tionaal-russlsche opera: „Het leven voor de Tsaar" is, mede dank zij het daarin gebezigde volksidioom gebleven, „Roeslan en Loedmilla" niet. Wij kunnen ons dar, afgaande op deze bijzonder dik geïnstrumenteerde ouver ture, ook wel indenken Herman Krebbers kwam enover won, voor de zoveelste maal! Hü oogstte enorme dank met zijn vertolking van het in 1879 aan Joachim De strijd tegen de winkeldiefstallen STRENGER OPTREDEN VAN POLITIE Reeds vele jaren voeren de midden stand en in het bijzonder de directies van het groot winkelbedrijf, een strijd te^en de winkeldiefstallen. Werd in het verleden, gelet op de omstandigheden, waaronder een dergelijk misdrijf werd begaan, nog wel eens iets door de vin- gu-s gezien, sinds korte tyd wordt by eixe diefstal, waarvan de dader (es) be kend is, de politie ingeschakeld. De er varing heeft n.l. geleerd, dat by een ca-iischijnlijk geringe diefstal, in de wang van de delinquent een depen- u. ice van een warenhuis werd aange- L „xten. Zo is het onlangs voorgekomen, u„t het ontvreemden van een artikel, met een winkelwaarde van f 0.50, leidde tot opsporing van een bedrag van ruim f 1800.— aan de meest uiteenlopende goederen. Komen de jeugddiefstallen het meeste voor, ook vrouwen, in leeftijd en maatschappelijke stand sterk uiteenlo pend, maken zich hieraan schuldig. Liet men in het verleden de beoordeling of al dan niet aangifte zou worden gedaan veelal over aan de directie, die soms een cliënt wilde sparen, in het vervolg zal direct contact met de recherche worden opgenomen. Met alle gevolgen van dien.... Ook op de markt, waar diefstallen al evenmin tot de uitzonderingen behoren, zal deze gedragslyn worden gevolgd. In de meeste gevallen waren de ontvreem de artikelen van betrekkelyk geringe waarde en bleek de opzet tot stelen geenszins aanwezig te zyn geweest. Meestal waren de daders of daderessen plotseling voor de verleiding bezweken zonder zich ook weer in het minst re kenschap te geven van de droevige ge volgen van hun daad voor zich persoon- lyk en veelal voor het gehele gezins leven. De mededeling, dat in het vervolg by elke geconstateerde poging tot diefstal het politionele en justitionele apparaat onmiddellijk in werking wordt gesteld, moge tot bezinning stemmen. Een uit weg of minnelyke schikking is dan niet meer mogelijk „De Jeugdspelers" onder leiding van Tonny Verwey geven a.s. zondag middag in de Schouwburg een enkele voorstelling van „Dik Trom en zyn aap". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robert Cornells Petrus, zn van A. H. Knynenburg en A. E. C. van Leeuwen, Maria Anna Elvira, dr van L. J. H. Bos en M F S. Vorstenbosch, Jansje, dr van P. van der Blom en R. Huygens. Gijsbertha Maria Monica, dr van J. P. de Groot en CAM. van Winden. Jacobus Pleter Cor nells, zn van C. Sentel en L. S. van der Veen, Maria Johanna, dr van T. W. van Haestregt en M. J. A. van Klink. GETROUWD J. T. van Oosten en F. A. M. Llgtvoet, W. F. van der Vlist en J. A. Sloos, H. Danser en A. Stam. OVERLEDEN M W. Vesseur. 73 Jaar, wed. van J. van Anken. H. H. Moerkens, 2 jaar dochter. D van Kampen, 49 Jaar. man, N. Kok. 79 Jaar echtgenote van A. Groeneweg. M. Lut. 90 Jaar. wed. van N. Tegelaar. J. L. Duivenvoorden, 8 maanden, zoon, C. Ta- venler. 95 Jaar echtgenote van J. de Moo\J D. Hofkes. 45 Jaar. man, A. M. F. Beretta. 7l jaar, weduwe van P. R. C. Oomens. H. H. van Dobben. 32 Jaar. man. opgedragen, sterk improviserend Dvorak- concert. Volkomen begrypelyk! Krebbers immers heeft zich ontwikkeld tot een der meest prominente violisten, wiens techniek briljant, wiens opvatting warmbloedig en effectrijk is. Vroegere reserves heeft hy, vermoe- delyk ook door zyn veelvuldig optreden in Italië, laten varen en dat kwam in dit concert goed van pas. Hy gaat dynamisch te werk en al had wellicht de verbysterend moeilijke finale nog speelser allure kunnen verdragen, ongetwijfeld van de zijde van het wat log spelende orkest, waarmee de samen werking wel eens rammelde, toch trok Krebbers bij voortduring de aandacht door zijn virtuoos meesterschap. De ovaties barstten los na deze feno menale en soepele prestatie. Daarin liet Krebbers Neumark en het orkest ten volle delen, al zal hy zich soms in zyn vryheid geremd gevoeld hebben. De tweede Symphonie van de weinig gehoorde Borodien, een der beroemde leden van de „Groep van Vijf" (Het machtige hoopje) verwierf minder be kendheid dan zijn „Vorst Igor" met de be roemde Polowe'tzerdansen. Ook hier zijn, ondanks breedsprakigheid en een te lang voortborduren op de thema's boeiende en coloristisch suggestieve fragmenten aan te wyzen. Speciaal ook de zoetvloei ende melodieusiteit in het Andante be zit voor veler oog nog haar grote beko ring. „Spontaan" is deze muziek in hoge mate. In dit opzicht bezit zij het element der verrassing, welke hoog opgevoerd werd in de bewogen finale, waaraan Neumark, wiens warme muzikaliteit zich reeds in het Andante terdege manifes teerde, alle denkbare expressiviteit ver leende, met aan het slot der symfonie een formidabele tubaklank, die de zaal omver leek te willen blazen Maar Neumark groeit in zulke klank uitbarstingen Ook aan deze Borodien voelt hij zich blijkbaar nauw verwant. Of Borodien, althans die van déze symfonie, echter de tand des tyds zal overleven, is naar ons gevoel zeer problematisch. Intussen bleek ook deze muziek, ge hoord het applaus, byzonder in de smaak te vallen, mede door het fas cinerende licht, dat Neumark, even Officiële publikaties KIEZERSREGISTER De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat van heden af een leder kosteloos Inlichtingen uit het kle- zersregister kan verkrijgen, waaruit hy kan opmaken, of hy zelf of een ander daarin al dan niet of niet behooriyk 1- opgenomen. LEIDEN, 10 Januari 1958. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT IGNACE NEUMARK vitaal en fris als in vroeger Jaren, er op wierp. Benydenswaardig voor hem om op de leeftijd der sterken, nog zó sterk in zijn schoenen te staan en een ganse zaal nog zó levendig tot geestdrift te kunnen brengen! Neumark: dirigent van de „oude school"? Ja: maar die „oude school" wil er by tyd en wijle nog bést in! H. (Advertentie* I deskundige voorlichting ruime keuze 1e klas service een zaak van vertrouwen A. ZWART HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 - LEIDEN Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver. hield jaarvergadering AFD. LEIDEN TELT 65 LEDEN De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging hield gis teravond in het Ryksherbarium haar jaarvergadering. De voorzitter, dr. S. J. Ooststroom, leidde de byeenkomst. Uit het jaarverslag van de secretaresse, dr. A. S. Timmermans, bleek, dat het aan tal leden thans 65 bedraagt. Er zyn in het afgelopen jaar 20 excursies en 9 byeenkomsten gehouden. Het bestuur heeft zich dus wel zeer actief getoond! Penningmeester J. A. W. Lucas deelde mede. dat er een bedrag van f. 54.91 als voordelig saldo beschouwd kan worden. Zyn financieel overzicht liet aan duide lijkheid niets te wensen over. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren A. J. S. van Alphen en J. Moerkerk. Met het voorstel om nieuwe leden te werven ging de vergadering vanzelfsprekend akkoord. De secreta resse, die aan de beurt van aftreden was, werd later op de avond met alge mene stemmen als bestuurslid herkozen. Op het programma voor de komende maanden staan weer heel wat excursies vermeld. Na de pauze kregen de leden gelegenheid om aan de hand van mee gebracht materiaal het een en ander over de liefhebbery te vertellen. Velen maakten daarvan dankbaar gebruik. Ook drie K.V.P.-leden keren niet in raad terug Behalve een aantal leden van de P. v. d. A -raadsfractie, keren ook mej. M. M. J. Noordman en de heren J. A. E. Aalders en F. C. de Hosson na de ver kiezingen in de nieuwe Leidse raad niet terug. Het zyn voornamelijk drukke werkzaamheden, die voor deze raadsle den aanleiding waren zich niet voor een nieuwe kandidatuur beschikbaar te stellen. In het zo prachtig gerestaureerde boter huis van de Waag vond he denochtend de eerste kaasmarkt plaats. Hiermede heeft Leiden, na 27 jaar: toen de kaasmarkt naar het Kaasmarktterrein werd ver plaatst. weer een overdekte markt. De boeren en de handel toonden zich over deze verplaatsing van de markt: een proef, welke, althans voorlopig, alleen voor de winter maanden zal gelden, zeer verheugd. Ook enkele raadsleden kwamen eens kijken naar „het loven en bie den" in deze nieuwe omgeving. (Foto L.D./Van Vliet) Vijftiende lustrum L.S.T. De diesviering van de Leidse Universi teit begint dit Jaar reeds in januari. De oud-alumnidagen worden gewooniyk gehouden het weekeinde voor de achtste februari het weekeinde voor de achtste jaar op een zaterdag valt vinden die oud-alumnidagen dit jaar een volle week voor de dies plaats. De viering begint met een toneelvoor stelling van ,Des Teufels General" van Carl Zuckmayer, onder regie van Peter Holland op te voeren door het L.S.T. en de T.V.S.L. op vrijdag 31 januari om 8 uur in de schouwburg. De officiële voorstelling vindt op za terdag 1 februari plaats. Deze voorstel ling is in de eerste plaats bedoeld voor oud-alumni en genodigden. Het feit, dat het Leids Studenten Toneel dit jaar zyn vyftiende lustrum viert is aanleiding geworden om in het Academisch Historisch Museum van 4 tot 14 februari een tentoonstelling in te richten over „75 jaar Leids Studen ten Toneel". Zaterdag 1 februari vinden faculteits- gewijs colleges voor oud-alumni plaats. De diescommissie is er in geslaagd een zeer gevarieerd voordrachtenprogramma samen te stellen, waarin naast vele zui- ver wetenschappelyke, ook actuele prak tische vraagstukken worden behandeld. Voorts vinden deze dag faculteitsgewijs gezamenlyke maaltijden plaats. Zondag 2 februari wordt de traditio nele byeenkomst van de Christen Stu denten Raad gehouden in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. Het motief van de hierbij te houden toespraken is „persoonlykheidsstructuur en de vorming van een wereldbeeld". Als sprekers tre den op prof. dr. E. A. D. E. Carp en dr. K. H. Roessingh, beiden uit Leiden. Na deze byeenkomst, die om 12 uur be gint, vindt een algemene lunch plaats in de Lakenhal. Des. middags om 15.30 uur zal jhr. prof. mr. W. J. M. van Eysinga in de Stadsgehoorzaal in het studium gene rale spreken over „Het internationale recht in deze tijd". De oud-alumnida gen worden daarna besloten met een thee in de foyer van de Stadsgehoor zaal. Con Amore neemt Die Jahreszeiten van Haydn in studie Tydens een gisteravond in gebouw ..Toonkunst" gehouden huishoudeiyke vergadering heeft het bestuur van de Christelijke Oratoriumvereniging „Con Amore" bekend gemaakt, dat voor de komende najaarsuitvoering het werk „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn in studie zal worden genomen. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, een contributieverhoging van f. 0.25 per maand goedgekeurd, ter wijl het punt „repetitiegelegenheid' men denkt van Toonkunst naar het Wykgebouw Levendaal te verhuizen door het bestuur zal worden bestudeerd. Tenslotte spreekt de rector magnificus prof. dr. S. E. de Jongh op zaterdag 8 februari om 14 uur in de Pieterskerk zyn diesrede uit. Leidse' Zeeuwen zagen kostelijke opvoering ,En de boer ploegt deur Zoals wy gisteren reeds in een deel van onze oplaag hebben gemeld is 's middags omstreeks drie uur brand uit gebroken in een opslagplaats van de fa. Degens en Scheeren aan de Haag weg 11. In deze opslagplaats bevonden zich o.m. hoeveelheden rubber canvas en gips. Er is nog geen schadebedrag bekend, doch wel is komen vast te staan, dat bij deze brand, welke met een buitengewoon sterke rookontwikkeling gepaard ging, zestig m3 grondstof voor het fabriceren van naadloze vloeren verloren ging. De rook was zo verstikkend, dat de brand weerlieden gebruik moesten maken van maskers om op afdoende wijze een einde te kunnen maken aan de gloeiing van de canvasprodukten. Een van de man- uitrukken voor een schoorsteenbrand ln nen raakte bedwelmd, doch nadat men hem wat zuurstof had toegediend kon hy zyn werk voortzetten. De brandweer was met uitgebreid materiaal ter plaatse en wist met vier stralen gevaar voor uitbreiding te bezweren. De oorzaak van de brand is broei in het rubber canvas- snysel. Er lagen in het gebouw veel grondstoffen opgeslagen, die by de uit voering van een groot werk gebruikt zouden worden. Bleven de grote voertui gen tot acht uur in de onmiddellijke omgeving van de brandplaats, eerst om twee uur in de nacht was het nablus- singswerk afgelopen. Gedurende deze brand moest de Leidse brandweer ook de v. d. Waalsstraat, die omstreeks zeven uur uitbrak. De storm was er de oorzaak van. dat de mannen van de brandweer in de morgenuren hulp moest verlenen aan bewoners van panden in de Stieltjes straat, de Kapelsteeg en de Montgomery- straat. Het betrof hier voornamelyk los geraakte schoorstenen en dakpannen. In de avonduren moest de brandweer, die gisteren dus een wel zeer drukke dag had, eveneens een enkele maal uitruk ken. De foto geeft een duideiyk beeld van de hevige rookontwikkeling, waartegen de brandweerlieden stryd moesten leve ren. (Foto LXL/Van Vliet). vau „Geen dierbaar plek voor ons op aard, geen oor ter wereld meer ons waard!" Het was gisteravond weer allemaal Zeeuws wat de klok sloeg. In een volle Burchtzaal met „goed Zeeuws, goed ronde" leden van de Vereniging van Zeeuwen „Luctor et Emergo" bij het opvoeren van een toneelspel in Zeeuwse klederdracht, och. dan kom je vanzelf ln de Zeeuwse sfeer! Hoe kan een dergelijke avond anders beginnen dan met bovengenoemde be ginregels van het Zeeuwse volkslied, na- tuurlyk staande gezongen door de vele enthousiaste aanwezigen? ..En de boer ploegt deur", dit was de titel van het toneelspel, geschreven door René Bosch en opgevoerd door enkele leden van „Luctor et Emergo". He" is een misschien wat triest ver haal wat zich afspeelt in het vervallen boerengedoetje voor boer Markusse. Boer Markusse en zyn vrouw Forra zoeken een nieuw bestaan in een ar moedig huisje op een klein lapje grond. Maar Markusse wil. zoals een Zeeuw dat eigen is. zyn handen uit de mou wen steken, en door hard werken voor zyn vrouw en kind zorgen. Hij heeft echter veel te kampen met moeilijkheden. Allereerst is zijn buur man, boer Duvekot een zeer a-sociaal mens. en probeert Markusse op allerlei manieren het leven zo zuur mogelyk te maken. De achtergrond van al deze vijandigheden is echter de tot nu toe onvervulde wens van Duvekot. nl. het Gevangenisstraf geëist wegens verduistering De officier van Justitie by de Haagse Rechtbank eiste gistermiddag acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelyk en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met toezicht tegen een 23-jarige machinaal houtbewerker uit Oegstgeest. Deze had in september j.l. als loopknecht bij een Leidse firma een bedrag van f. 400, dat hy geïnd had. niet afgedragen maar was ervan in een hotel gaan logeren. De verdachte had namelyk ruzie met zyn ouders gehad en had het huis moeten verlaten, zodat hy geen dak boven zijn hoofd had. Een rapport vermeldde, dat verdachte meestal met ruzie uit zijn baantjes was vertrokken. Hy laat zich in het alge meen niet veel zeggen. De president wees verdachte erop. dat er tal van mensen ondergeschikte posities bekleden en zich wat moeten laten zeggen. Eerst over jaren zou verdachte misschien eens zover komen, dat hij een zelfstandige functie zou kunnen bekleden en daarom raadde de president hem aan deze woorden eens te overdenken. Verdachtes denkvermogen is traag, zo vermeldde het rapport. Hy ls vermin derd toerekeningsvatbaar Zyn raadsman, jhr. mr. A. M. C. Sandberg, schetste de omstandigheden waaronder verdachte de feiten had ge pleegd. Hij was huiverig voor een voor- waardelyke terbeschikkingstelling en wilde in elk geval het toezicht door een man laten plaatshebben. De officier van Justitie merkte nog op. dat in januari vorig jaar verdachte voor soortgelyke feiten is veroordeeld. Uitspraak 23 januari. huisje met het stukje grond van zyn buurman onder zijn beheer te krijgen. Direct komt hierdoor het probleem van de verhouding he re boer en een pas beginnend boertje naar voeren. Omdat hierdoor vele oude toestanden op de Zeeuwse eilanden wel juist ge typeerd werden, viel dit toneelspel by de aanwezigen zeer in de smaak. Het boerenleven is ongetwijfeld hard geweest, maar ondanks de slechte om standigheden en alle narigheid daaruit voortkomend heeft men gedacht aan het ..Luctor et Emergo". Dit ls dan ook de strekking van „En de boer ploegt deur". Het heeft weinig zin om de geschie denis in zyn geheel te doen vermelden, maar één ding stond gisteravond als een paal boven water: „ondanks alle narig heid. verliest de Zeeuw zijn humor niet! ..En de boer ploegt deur" is geen bly- spel. maar een stuk met een goede ten dens. De humor ontbrak niet. daarvoor zorgde mej. E. v. d. Graaf, als groot moeder wel voor! Zy speelde op voor treffelijke wijze, evenals mevr. v. Galen, de echtgenote van Lieven Markusse. Men heeft vermoedelijk ook de ver houding stad en platteland eruit willen halen, maar ondanks het spel van de heer Rietmulder, als „de stedeling" was dit geen overtuigend succes. Een wat verlegen boerenmeisje was mej. J. C. van Dalsen en het type Zeeuwse boer werd wel uitstekend ver tolkt door de heer N. L. v. Dalsen als boer Duvekot. G. de Graaf die de moei lijkste rol van allen had. heeft zeker zijn beste beentje voorgezet. Dit zelfde geldt voor Lein, alias de heer A Boo- gert. Zoals altyd was de muzikale mede werking in de vertrouwde handen van het Leids Kamerorkest o. 1. v. de heer J Trouwee gelegd. Het was een avond, waarop de Zeeuw se vereniging „Luctor et Emergo" vol trots op terug kan zien! Politie zoekt niet meer naar blauwe auto De politie, die het onderzoek leidt naar de moord op Marie Kriek heeft gisteren haar verificatie van auto's die afkomstig zyn uit het kamp van de Amerikaanse luchtmacht by Ipswich stopgezet. Drie dagen lang heeft de politie van de Amerikaanse luchtmacht en Engelse politie een onderzoek ingesteld naar alle auto's en vrachtauto's die uit of in het kamp ryden. Op het ogenblik van de moord immers is er een blauwe auto op niet meer dan 100 meter van de bushalte gesignaleerd, niet ver van het kamp van de lucht macht. De reden, waarom het onderzoek werd gestaakt, is onbekend. Ned. Banken moeten kredieten blijven geven De chef-stóf van de Indonesische Landmacht, generaal-majoor Nasoetion, heeft in zijn functie van militair ge zaghebber de Nederlandse banken in Indonesië opgedragen door te gaan met het verstrekken van kredieten aan hun cliënten, zulks in het belang van de binnenlandse produktic, het transport, de distributie, en de in- en uitvoer.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3