H.M. de Koningin op Schiphol bij de aankomst van evacuees uit Indonesië GERDING Met een enkel woord Russisch gevaar uniek door zijn alomvattendheid, zegt president PRIJS DE PRIJZEN NIET VOOR HET RALANS-OPRIJIMING IS! Hillary herhaalde zijn waarschuwing Smaltiiiiiers! Agenda VRIJDAG 10 JANUARI 1958 Ju harde triad en stromende regen Van onze correspondent) Gisteravond was H. M. de Ko ningin aanwezig op Schiphol hij de aankomst van enkele tientallen ge- evacueerden uit Indonesië. Toen om half zeven het vliegtuig uit Singa pore - een half uur te vroeg - van de betonnen landingshaan het platform opdraaide en K.L.M.-employé's de hoge vliegtuigtrap naar voren rol den, kwam, voorafgegaan door een wagen van de Schiphol-politie, de grote zwarte Cadillac van de Ko ningin eveneens het terrein oprijden. De Vorstin bleef buiten in de harde wind en de stromende regen staan en keek toe hoe de mensen het vliegtuig verlieten. Vervolgens ging zU naar het kleine paviljoen naast de ICA-hal, welke inge richt was voor de ontvangst der repa trianten. De Vorstin richtte haar schreden het eerst naar de stand van het Ned. Roodc Kruis, waar men aan degenen, die niet in het bezit zijn van warme kleding, deze verstrekte. Zij werd rondgeleid door mevrouw Van Hogerheem, de leidster van het Rode Kruiswerk op Schiphol. ..Waarom worden hier geen warme jassen en mantels verstrekt?", wilde de Koningin weten. De Rode Kruismensen haastten zich te verklaren, dat men voor dit werk geen enkele subsidie heeft ont vangen en dat het zelfs waarschijnlijk is. dat het Rode Kruis uit geldgebrek dit hele werk zal moeten staken. De Ko ningin schudde toen even het hoofd. Van een naar ander Inmiddels kwamen de gerepatrieerden binnen. Onmiddellijk wendde de Ko ningin zich tot mevrouw Heybroek. die de 9 maanden oude Wand a op haar arm droeg. „Waar komt U vandaan?" Dj ember", antwoordde de vrouw. „Hoe lang bent U in Singapore ge weest?", vroeg de Koningin. „Maar één dag. Ik heb vier dagen doorgebracht in Bangkok". Vervolgens wendde de Koningin zich tot mevrouw Boersma, die met twee kinderen uit Soerabaja was gekomen. En zo liep de Koningin van de een naar de ander. De Vorstin wilde alles weten van de landgenoten, die in nood hadden ver keerd en nu waren gerepatrieerd. Zo sprak zij ook met de predikants- zoon Frans Oranje, een HBS-er. die de reis alleen gemaakt had. Hij zal in ons land verder gaan studeren. De Koningin keek toe hoe de gerepa trieerden door de diensten, die op Schip hol werken, het Rode Kruis, de medi sche dienst, het doorlichtingscentrum, de dienst van het ministerie van Maat schappelijk Werk, en de CCKP. de coör dinatie commissie van kerkelijk en par ticulier initiatief inzake de gerepatrieer den. hun werk deden. Toen alle gerepa trieerden gepasseerd waren, bleef de Koningin nog op Schiphol en sprak met de medewerkers, die dag-in, dag-uit dit werk doen. BINNENLAND De Veehouderij-conferentie van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuln- dersbond zal gehouden worden op woens dag en donderdag 5 en 6 februari in het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist. In 1958 zullen van Rijkswege beurzen voor muziekstudie en voor dansstudle (ballet) beschikbaar worden gesteld ten behoeve van hen. die de Nederlandse na tionaliteit bezitten en die zich aan de muziek of aan de danskunst als vakbe oefening willen wijden, doch in de on mogelijkheid verkeren de aan die studies verbonden kosten uit eigen middelen te dekken. Het curatorium van de Stichting Ne derlands Hlstorlsch-Ar^haeologlsch insti tuut te Istanboel heeft met ingang van 15 februari 1958 tot directeur van dat in stituut benoemd prof. dr. A. A. Cense, thans algemeen secretaris van het Ko ninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde te 's-Gravenhage. Gisteren is in de kaarsenfabriek, ge vestigd in het pand Kruisstraat 48 te Til burg. een brand uitgebroken die zich. ge zien de grote windkracht, ernstig liet aan zien. Na enkele uren, was de brandweer ondanks de felle storm, de brand meester. Gevreesd wordt, dat voorlopig de produk- tie moet worden stil gelegd, daar de ei genlijke kaarsenmakerij geheel verwoest is. Dr. Paul Rljkens, die na zijn aftreden in 1955 als voorzitter van de raad van be stuur van Unilever N V. op verzoek van die raad nog voor enige speciale werk zaamheden in Rotterdam aan Unilever verbonden is gebleven, heeft deze werk zaamheden thans beëindigd. De heer RiJ- kens blijft adviserend lid van de raad van bestuur. De Internationale Orde van Goede Tempelieren zal haar congres dit Jaar te Den Haag houden van 11 tot 18 Juli. BUITENLAND In Stockholm worden 6lnds 1 Januari elf meisjes tussen de tien en twintig ver mist. aldus deelt de politie van de Zweedse hoofdstad mee. Er zijn geen Jon gens zoek. Britse geleerden hebben een middel gevonden, waardoor het vee in Afrika zes maanden lang onvatbaar voor de beruchte slaapziekte kan worden gemaakt. Dit nieuwe middel stelt de koeiendrijvers in staat hun vee naar slachterijen te drijven zonder dat zij er bang voor hoeven te zijn. dat hun vee strandt in streken, die door de tsetsevlleg worden geteisterd. Een Jordaanse militaire rechtbank heeft drie mannen tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, die in dienst zijn van „De stem der Arabieren", een radio station in Egypte. Ook een omroeper van Radio-Damascus is tot dezelfde straf ver oordeeld. De veroordeelden zijn er van be schuldigd „gevaarlijke communisten" te zijn. Albanië zal binnen enkele dagen het tot landen gedwongen Amerikaanse straal vliegtuig vrijgeven en de piloot vrijlaten, aldus is gisteravond te Parijs vernomen. Het tijdstip hangt van de weersomstan digheden af. Aangenomen wordt, dat de \lieger majoor Howard Curran is, die se dert 23 december wordt vermist. Volgens welingelichte kringen in Berlijn is de terugtrekking van Sovjetrus- sische grondtroepen uit Oost-Duitsland reeds aan de gang. De wegtrekkende troe- 1 pen zouden echter worden afgelost door technische luchtmachteenheden die zich met spoed op verschillende punten in Oost-Duitsland installeren, met name te Neurupping in Brandenburg. Deze een heden zouden uit raketspeciallsten be staan. „Is dit Koningin?" Plotseling kwamen weer mensen bin nen. die met een Engels vliegtuig van Singapore naar Londen gevlogen waren en met een lijnvliegtuig naar Amster dam. Een achttal nieuwe evacué's, waar niemand op gerekend had. Zij kwamen ook het paviljoen binnen. Niemand merkte aanvankelijk dat de vriendelijke dame, die met hen praatte, de Koningin was. Slechts een van de mannen keek even op en vroeg aan een kapitein van de marechaussee: „Is dit de Koningin?". De marechaussee-offi cier knikte. Toen ging het ais een lopend vuurtje rond tussen de acht gerepatrieerden, waarvan de oudste, de 69-jarige mevr. E. van der Lee, uit Soerabaja, die haar reis met haar dochter maakte, nog nooit in Nederland is geweest. De Koningin zelf bracht haar naar de Rode Kruls- tent. Vervolg van pag. 1 Aan zijn defensief schild gaf Amerika sinds Korea 225 miljard dollar uit Uitdaging van het tijdperk der ruimtevaart Eisenhower zette in zijn „State of the Union" een „dwingend" program van acht punten uiteen, dat hij nodig acht om het hoofd te kunnen bieden aan de uitdaging van het tijdperk der ruimte vaart: De defensie moet gereorganiseerd worden, er is een duidelijke organisatie en een besluitvaardige centrale leiding nodig, gesteund door allen die bij de defensie betrokken zijn, en beëindiging van de strijd tussen leger, luchtmacht en vloot: er is een grotere defensie-inspanning nodig: krachtiger programma's voor ontwikkeling van intercontinentale pro jectielen, versnelling van de program ma's voor andere doelmatige projectie len, nieuwere vliegtuigen, atoomduikbo ten-en kruisers, mobiele strijdkrachten met het oog op eventuele plaatselijke conflicten, verhoogde soldij voor de mi litairen, en onderzoek en ontwikkeling gericht op de toekomst; de militaire en economische hulp aan het buitenland moet voortgezet worden; dit essentiële program voor de Ameri kaanse nationale veiligheid is geen „pro gram van weggeven"; laten w(j ons aan de feiten houden, zo zei de president. „Wij kunnen ons niet permitteren dat dit program met een leuze wordt ge torpedeerd"; de wereldhandel versterkt de vrien den van de Ver. Staten en versterkt ook hun wens om vrienden te blijven. Daar om moet de Amerikaanse wet op de han delsovereenkomsten voor vijf jaar wor- Advertentie V. en D. adviseert: Sir Edmund Hillary heeft gisteren opnieuw het Londense hoofdkwartier van de Engelse Zuidpoolexpeditie de raad gegeven om dr. Vivian Fuchs aan te bevelen zijn tocht op de Zuid pool zelf te onderbreken en er een expeditie van twee Jaren van te ma ken. Maar Hillary maakte het duidelijk, dat „Fuchs zelf degeen is, aan wie de beslissing toevalt al of niet aan de pool halt te houden". Andere veteranen van het Antarcti sche gebied zijn het met Hillary eens, dat het gevaarlijk zou zijn na 1 maart nog buiten op de ijsvlakten te zijn en gezien de langzaamheid waarmee Fuchs opschiet, schijnt het twijfelachtig dat hij Scott-basis nog voor die datum zou kunnen bereiken. Fuchs berichtte woensdag aan Scott- basis, dat hij zich op 416 km. van de Zuidpool bevond en ongeveer 48 km. per dag verder komt. Het Poolplateau. waar over hij nu oprukt en de volgende 560 kilometers zijn vermoedelijk het ge makkelijkste deel van zijn tocht. Maar na het verlaten van het vlakke plateau aan de Mcmurdo kant van de pool zal Fuchs te maken hebben met een route vol bochten langs de Skeltongletchers naar beneden naar Ross shelf en Scott basis. voor kantoorinrichting voortaan Breestraat 11 De lezers en vooral de lezeressen van dit blad zullen zich ongetwijfeld afvra gen, wat er dit jaar moet terechtkomen van de balans-opruiming, welke op 15 januari zou beginnen. „Niets!", wordt er gefluisterd. Na de „prijzenslag", welke zich de laatste weken heeft ontwikkeld, lijkt zo'n opruiming ook een onmogelijkheid. Neem bijvoorbeeld eens de koopjes, welke U bij Vroom en Dreesmann hebt gehaald! Dekens tegen halve prijzen, mantels en japonnen voor minder dan de helft van de werkelijke waarde, herencon- fectie Enfin, U weet 't zelf wel. Zö zouden we nog een poosje kunnen doorgaan. De prijzen werden zo laag, dat U er van overtuigt raakte: „Hierop kan geen balans-opruiming meer volgen!" En toch is dat een vergissing! Wat U in de afgelopen weken hebt meegemaakt, was geen opruiming. Het was een groot scheepse actie in het kader van de be stedingsbeperking, waardoor de gelegen heid werd geschapen om minder te be steden dan voorheen en tóch meer te kopen! Deze actie is uiteraard met enthousi asme begroet, maar. in de komende weken gaat Vroom en Dreesmann nog een grote stap verder. Dan begint daar, op 15 januari, de balans-opruiming met prijzen, die U van de ene verbazing naar de andere zal voeren. „Maar hoe kan dat dan?", zult U zich terecht afvragen, want wat hier wordt aangekondigd, klinkt inderdaad onge loofwaardig. Denkt U echter eens aan Uw vacantie, als U in korte tijd diverse steden bezoekt. Hoe vaak hebt U dan niet gezegd: „Kijk, hier is ook weer een zaak van Vroom en Dreesmann!" Dèar ligt de sleutel van het geheim. Vroom en Dreesmann heeft een net van zaken over heel Nederland en U kunt zich wel voorstellen, dat de omzet van al die warenhuizen tezamen enorm is. Welnu, door die enorme omzet is V. D. in staat om voor U zo goedkoop mogelijk in te kopen. De resultaten er van kent U. Iedere week zijn er speciale koopjes en aanbiedingen, maar vanaf 15 januari gaat U er bijzonder van profi teren. Pan moeten alle voorradige goe deren opgeruimd worden om plaats te maken voor de nieuwe van het komende seizoen. En dit opruimen geschiedt dan ook radicaal Na de prijzenslag biedt V. D. U een balans-opruiming aan, die zijn weerga niet heeft. Vanzelfsprekend hebt U de lage prij zen toegejuicht, waarmee 1958 zijn in trede deed. Let echter op het V. D- advies: Prijs de prijzen niet voor het balans-opruiming is!- Over enkele dagen zult U beleven, dat de prijzen, die van laag naar lager gin gen, bij V. D. het uiterste punt heb ben bereikt. Dat punt heet: 't Laagst. En lager dan het laagst kan niet meer! De Sovjet-Unie is van plan aan Je men soortgelijke economische hulp te ge ven als aan Egypte en Syrië, aldus ls don derdag ln welingelichte kringen te Cairo meegedeeld. Volgens deze mededeling zal deze maand een groep Russische deskun digen uit Cairo naar Jemen reizen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid van ontwikkeling van zekere indus trieën ln Jemen De groep zou worden vergezeld door de Russische ambassadeur in Egypte. Klsselef. Volgens een rapport over de econo mische vooruitzichten van Canada, sa mengesteld door prof. David Slater van de universiteit in Kingston. Ontario, is de levensstandaard in Canada 20 a 30 pro cent lager dan in de Vere-nlgde Staten, maar hoger dan in Engeland en de rest van West-Europa. Prof Slater voorspelt, dat de persoonlijke bestedingen ln Canada in 1960 70 procent groter zullen zijn dan die van 1955. Het heeft de laatste dagen op de kust van Engeland ook hard ge spookt. Deze kustvaarder, de Bal- lyhalbert" werd door de windstoten van meer dan 100 km per uur hoog op de rotsen bij Adrossan in Schotland geworpen en ligt nu als een muur zo vast. Of men er in zal slagen het weer in zijn element te brengen, is nog een open vraag De Westdultse minister van Econo mische Zaken. Erhard. schrijft in het me- medelingenblad van de Kamer van Koop handel te Keulen, dat de wereldeconomie naar alle schijn het dieptepunt van het conjunctuurkllmaat bereikt heeft. Daarom behoeft er ook in de toekomst geen vrees te bestaan voor de afzet van Duitse goe deren op de wereldmarkten. den verlengd, met een grotere bevoegd heid voor de regering tot het sluiten van overeenkomsten: de wetenschappelijke samenwerking met de bondgenoten is van het grootste belang; het Congres moet uitwisseling van te pas komende wetenschappelijke en technische inlichtingen met bevrien de landen mogelijk maken; voor onderwijs en onderzoek beval de president een harmonisch program aan ter verbetering van de nationale hulp bronnen; hiermee zou een investering van circa een miljard dollar verdeeld over vier jaar gemoeid zijn; om de extra-uitgaven voor de natio nale veiligheid te kunnen betalen moet het Congres strenge maatstaven van voorrang aanleggen bij het beoordelen van de uitgaven op zowel burgerlijk als militair terrein: de grote uitgaven voor raketten atoomschepen, atoomenergie, onderzoek en ontwikkeling, wetenschap en onderwijs, een wetenschappelijk re servefonds en verhoging van de soldij om de dienst aantrekkelijker te maken, zullen er toe leiden dat op de begroting voor 1959 circa vier miljard dollar meer zal worden uitgetrokken dan voor ver gelijkbare uitgaven op de begroting van 1957; Eisenhower voegde hieraan toe, dat zijn oproep tot actie niet in de eerste plaats tot het Congres en het Ameri kaanse volk was gericht, maar tot alle volken, en in het bijzonder die van de Sovjet-Unie. Hij wees in dit verband op recente besprekingen met de Russen in Washington, die in beginsel een basis hebben gelegd voor grotere vrijheid van communicatie en uitwisseling tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Als mensen samen kunnen werken voor het welzijn der mensheid, is het dan ook niet mogelijk, dat wij komen tot een volledig program van wetenschappelijke samenwerking voor de vrede?, zo vroeg Eisenhower. Van alle werken van de vrede was volgens hem de ontwapening de belang rijkste. De wereld kan zich op dit punt geen stilstand veroorloven. Men zal nooit het zoeken naar een basis voor overeenstemming mogen opgeven. „Er is maar één antwoord: totale vrede" Op het ogenblik gelooft men. aldus zei Eisenhower o.m. in zijn rede. dat wij waarschijnlijk wat bij de Russen achter zijn op het gebied van intercontinentale projectielen. Hij was er evenwel van overtuigd en die overtuiging baseerde hij op een nauwkeurige studie van alle bekende gegevens dat de Ver. Staten bijtijds de nodige projectielen in vol doende mate zullen bezitten om het af schrikkende vermogen van hun steeds doelmatiger bommenwerpers te onder steunen en te versterken, als men zich maar de noodzakelijke inspanning ge troost. „Het gevaar voor onze veiligheid en voor een vredige wereld kan eenvoudig worden omschreven: het is het commu nistische imperialisme", aldus president Eisenhower. „Maar wat het Russische gevaar uniek in de geschiedenis maakt, is zijn alomvattendheid: handel, econo mische ontwikkeling, militaire macht, kunsten, wetenschap, onderwijs, de ge hele wereld van denkbeelden zy zijn alle gespannen voor hetzelfde karretje, dat van de expansie. Kort gezegd, de Sovjet-Unie voert een totale koude oor log. Daar is maar één antwoord op: to tale vrede". Het handhaven en het verder moder niseren van de militaire macht der V.S. dient de zaak van de vrede, doordat hierdoor een schild wordt gevormd waarachter het geduld eisende werken aan de vrede voortgang kan vinden, al dus de president. Sinds de Koreaanse wapenstilstand heeft het Amerikaanse volk 225 miljard dollar voor dit defen sieve schild uitgegeven De V.S. staan echter niet alleen, hetgeen weer eens is gebleken op de topconferentie van de NAVO. welke onlangs te Parijs is ge houden. Gezien „het massale economi sche offensief dat de communistische imperialisten tegen de vrije volkeren hebben ontketend", zou het dwaasheid zijn, de economische bijstand aan het buitenland te verminderen. Overwegbomen stonden open (Speciale berichtgeving) Bij Appelbergen, ongeveer 10 kilo meter ten zuiden van Groningen, zijn gistermiddag de ovierwegbomen open blijven staan, terwijl de trein, die om vijf uur uit Groningen was vertrokken, er langs daverde. Enkele arbeiders, die op de fiets net de overweg waren gepas seerd en aan wier fietsen de trein rake lings langs reed, waren zo verontwaar digd. dat zij zich tot de overwegwachter wendden. Het bleef bij een woorden wisseling. Een automobilist kon zijn auto nog net, voordat de trein de overweg passeerde, tot stilstand brengen. Voor iedereen Het VARA-televisieprogramma van donderdagavond was. zoals zo dikwijls, weer samengesteld volgens het principe: „ieder het zijne dan hebben we allemaal plezier". Nu is daar niets tegen en voor al de wijze waarop men gisteren de zaken aanpakte liet niets te wensen over. Na het weinig actuele N.T.S.- journaal kregen we als compensatie dr. L. de Jong te horen en te zien. die a l'improviste een uitstekend commentaar gaf op de nieuwjaarsrede van president Eisenhower, evenals vorige keren echter ook deze maal weer aan het einde van het praatje doorspekt met net iets te veel cijfers. Guus van der Steen leidde ons ver volgens op een allerplezierigste manier rond door de dikhuidenvleugel van de Diergaarde Blijdorp in Rotterdam en daar kregen we allerlei wetenswaardig heden te horen over de handel en wan del van nijlpaarden, tapirs, neushoorns en olifanten. De praatjes bleven voort durend interessant en alleen de beelden, onder regie van Ben Steggerda, waren wat saai, al willen we direct aannemen dat de cameraleden in de vrij beperkte ruimte weinig armslag hadden. Georgette Hagendoorn, de alom be kende chansonnière, verzorgde vervol gens met Pierre Verdonck aan de vleu gel een kort cabaretprogramma, dat de naam „Een huis vol mensen" had ge- Advertentie Komt woensdag 15 januari a.s. in Het Gulden Vlies, Breestraat 125 Cs avonds 8 uur). Getoond wordt de nieuwste Bauer- methode om van Uw 8 mm.-films geluidsfilms te maken. Demonstratie met volkomen syn chroon gemaakte 8 mm. films. Toegangskaarten (kosteloos) bij Foto Ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 - Haarlemmcrstr. 102 Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. J. M. Kunst. 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Eln Walzertraum". 8 uur nam. Stadhuis (trouwzaal)Leldse Jeugdpar- lement. Spr. Wethouder J. C. van Schalk over onderwijs, kunsten Jeugd- en sport zaken. 7.30 uur nam. ZATERDAG Clubgebouw Oosterkwartier (Borneo- 6traat)Postduivententoonstelling „De Reisduif". Luxor-theater. K. en O. „Sitous les gars du monde" 4.30 uur nam. ZONDAG Clubgebouw Oosterkwartier (Borneo- straat)Postduivententoonstelling „De Reisduif". Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg: Jeugdtoneel „Dik Trom en z'n aap." 2.30 uur nam. MAANDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus „Godsdiensten der mensheid". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. A'dams Kunstmaandorkest. Soloviolist Wlm Stenz. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Filmvoorstel ling Chr. Metaalbedrljfsbond. 4.30 en 8 u. nam. De Doelen. Ledenvergadering Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Oegstgeest Zaal Willem de Zwijgerkerk. Baptistengemeente. Spr. H. Schouten Jr. Ond.: Gods tafel staat nog gedekt. 8 uur nam. DINSDAG Leldse Volkshuis. Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. J. J. Mledema. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek Spr. dhr J. J. Miedema. 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): Filmavond Leidse Bond van Volkstuindersverenigin- gen. 8 uur nam Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater". Grote Hanzen en kale Halzen". 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie en Minera logie (Garenmarkt)Lezing mej. G. E. de Groot over de geschiedenis van het leven op aarde. 8 uur nam. DONDERDAG Langebrug 63: Lezing B. Lemkes van Alphen. „Israël voorheen, nu en in de toe komst". 8 uur nam. Schouwburg. Ledenverg. Leldsche Schouw burgver. 4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van tekeningen, de school voor esthetische vorming. Werkdagen 2-5 en 79 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 2-5 uur (t/m 18 januari) BIOSCOPEN Trianon: „Een koning in New York". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De misdaad van kapitein Stuart". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7,15 en 9.15 u. Casino: „Voor zonsondergang". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, *n 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De nozems". 18 Jaar. Lido: „Razzia op Montmartre". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Voor wie de klok luidt". 18 jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.30 uur. Zater dag: 2. 7 en 9 30 uur. Zondag: 2. 4.30. 7 9.30 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot 1 zaterdagmorgen 11 Januari 8 uur waar genomen door: Apotheek van Drlesum, j Mare 110, tel. 20406. en Apotheek Oegst- I geest, Wilhelminapark 8. tel 26274. By geen gehoor bij Uw huisarts of I specialist, bel op dokterstelefoon 22222. kregen. Wij behoeven Georgette Hagen doorn bij onze lezers nauwelijks meer aan te prijzen. Ook voor de televisie bleken haar charmante versjes over de Franse gouvernante, een Parijse vogel- koopman, een Engelse theevisite, een werkster en een wiegkindje het uitste kend te doen. Tenslotte verschenen drie muzikale grapjassen, het Leedy Trio, op het scherm. „Balans" De naam van de pianist Pierre Palla stond in de rolbezetting vermeld van het luisterspel „Balans", dat donderdag avond door Hilversum I werd uitgezon den. Wie gemeend heeft, dat de popu laire pianist zich als acteur zou laten horen, is bedrogen uitgekomen: hij speelde slechts een paar pianopassages, waarmee de aanwezigheid van een jon ge kunstenaar op de achtergrond werd gesuggereerd, om wiens liefde twee vrouwen zijn moeder en een vriendin strijden. De moeder gunt de jongen alleen een artiestenloopbaan wanneer die ook uiterlijk succesrijk zal blijken. Het meisje heeft meer begrip voor de ware roeping van deze klaviervirtuoos, die liever componist wordt. Geen uit zonderlijk gegeven, maar de Pool Oskar Jan Tauschinsky heeft het degelijk uit gewerkt. niet zozeer in de dialogen, welke hier en daar een beetje oneven wichtig bleven en niet altijd boven de gebruikelijke gemeenplaatsen uitkwa men. als wel in de karaktertekening der hoofdpersonen. Die was psychologisch verantwoord en overtuigend en dat is zeker een vermelding waard. Een en kele aardige vondst versterkte deze in druk, zoals de scène waarin de boekhou der Salomon een Salomo's oordeel moet vellen: de tekst werd daar op het bijbel verhaal geënt. De regie van Emile Kel- lenaers kan als zeer geslaagd worden genoemd: veel aandacht voor de cli maxen en een duidelijke grote lijn maakten de tekst voor een breed ge hoor toegankelijk. De leden van de luisterspelgroep van de Radio Unie heb ben zich met waarneembare toewijding aan hun taak gegeven. Toch werd dit luisterspel wel wat tè nadrukkelijk aangekondigd: vrijwel elk vertaald buitenlands stuk is een „pre mière voor Nederland". Wel was het een goede gedachte de persoon van de schrijver bij het publiek te introduce ren. Dat moest men meer doen. Luitenant Mohamed redt twee Nederlandse vliegers De Amerikaanse luitenant-vlieger Rezk M. Mohamed. van de militaire basis in Soesterberg. heeft woensdag het leven gered van twee vliegers van de Neder landse luchmacht, die in een T-33 les- toestel boven Duitsland waren ver dwaald. Luitenant Mohamed, die tijdelijk in Bitburg dienst moest doen, en luitenant William J. Campbell, stonden op het punt van de luchtbasis in Bitburg op te stijgen, eveneens in een T-33, toen van de Nederlandse vlieger tweede luitenant Jack Soffers en sergeant Albert Kloeze van het 312de eskader (Volkel) noodsig nalen werden ontvangen. Mohamed steeg tot boven het wolken dek en.slaagde erin contact met de Nederlanders en met de luchtbasis Hahn tot stand te brengen. De Nederlandse vliegers, die nog maar 250 liter benzine hadden, overwogen juist hun toestel te laten dalen, toen luitenant Mohamed het op ruim 4.000 meter hoogte in het oog kreeg. Hij seinde de Nederlandse vliegers hem door de wolken te volgen in een daling met grote snelheid. Vier mijl van de luchtbasis verwijderd vond Mohamed een opening in de wolken en leidde het Nederlandse vliegtuig precies tot de rand van de baan. Het Nederlandse toestel, waarvan de tanks volkomen leeg waren, landde met de wind op de rug. waarbij de banden bij aanraking met de grond sprongen. Het vliegtuig rolde voort en kwam bui ten de baan tot stilstand. Beide Neder landse vliegers waren in veiligheid. Gedisciplineerd en moedig Een van de geredden van de „Pamir", de 20-jarige Haselback, heeft op de zit ting gezegd, dat de bemanning en de officieren zich tijdens de grote moeilijk heden zeer gedisciplineerd en moedig hebben gedragen. Ongeveer tien minuten voordat het schip kapseisde, gaf de kapitein bevel zwemvesten aan te doen. Door de zware slagzij van het schip kon men de houten reddingsloepen niet uit zetten. Eén sloep werd door de golven weggespoeld. Om ongeveer één uur 's middags sloeg 't schip om. Het bleef ongeveer een halve minuut op zijn kant liggen, aldus de getuigenverklaring van Haselback. Volgens een andere overlevende, de 20-jarige Wirth, werd niemand over boord gespoeld en viel niemand uit het want, voordat het schip omsloeg. Wirth zei, dat het schip twintig minuten op zijn kant had gelegen en daarna nog een half uur met de kiel omhoog. Twee anderen. Anders en Kraatz, deel den mee, dat er geen paniek aan boord is geweest. Volgens Anders filmde de scheepsarts en namen verscheidene op varenden foto's kort voordat het schip onderging. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) s d i ersl. afj uur t S 1 Helsinki sneeuw no 5 -17 0.1 Stockholm zwaar bew. ono 6 -4 1 Oslo geh. bew. wnw 1 -9 0.3 Kopenhagen geh. bew. wnw 5 1 10 Aberdeen geh. bew. zw 8 3 3 Londen licht bew. wzw 4 4 0.1 Amsterdam zwaan bew. w 8 5 2 Brussel licht bew. w 8 3 2 Luxemburg zwaar bew. w 8 2 18 Parijs licht bew. WZW 2 3 7 Bordeaux zwaar bew. wzw 3 5 4 Grenoble regen nw 4 3 3 Nice zwaar bew. windstil 7 0 Berlijn regen wnw 17 3 7 Frankfort regen w 8 5 7 München sneeuwbui wzw 12 2 7 Ztirich sneeuwbui wzw 7 1 13 Genève regen zo 4 1 9 Locarno onbewolkt O 3 -1 0 Wenen zwaar bew. w 10 5 0.1 Innsbruck mist O 2 -3 2 Rome geh. bew. zw 2 9 1 Ajacclo zwaar bew. nw 3 11 0.1

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2