Niets staat bouw Diaconessenliuis te Leiden meer in de weg PITMANSCHOOL Over enkele maanden eerste spade in de grond Indonesië zal invoer drastisch in de toekomst moeten beperken 96ste jaargang Dinsdag 7 januari 1958 Tweede blad no. 29334 pT' ~~~T :h\ iS 4 J t ■Sat--^;SSrV-">v*.":-,--w - Vandaag is er voor Leiden goed nieuws. Na jaren van onderhan delen staat thans niets meer de bouw van een nieuw Diaconessenhuis aan de Houtlaan in de weg! Was reeds eerder de toestemming tot de bouw verleend, thans is het bestuur er ook in geslaagd een oplossing te vinden voor de financiering van deze bouw, welke in totaal een bedrag van ruim f 12 miljoen vergt. De garantie voor rente en aflos sing, waartoe het gemeentebestuur van Leiden en circa 25 omliggende gemeenten thans bereid zijn, heeft deze gunstige ontwikkeling sterk in de hand gewerkt. Nu ook de financiële beletselen uit de weg zijn geruimd, zal ver moedelijk reeds over enkele maanden de eerste spade in de grond gaan, waarmede dan een aanvang is gemaakt met de verwezenlijking van een object, waarvan de bouw pl.m. 4 jaar zal duren. Object van twaalf miljoen Het moet het bestuur, dat reeds vóór de tweede wereldoorlog met bouwplan nen rondliep, en de inmiddels ingestelde Bouwcommissie ongetwijfeld grote vol doening schenken, dat nu eindelijk na vele tegenslagen tot aanbesteding kan worden overgegaan. Zoals bekend kwam reeds kort na de bevrijding een uitgewerkt plan op tafel van de Rotterdamse architect, ir. B. J. K. Cramer, dat voorzag in de bouw van een Diaconessenhuis met een capaciteit van 375 bedden. In de loop der jaren zijn in dit plan, hoewel de aanvanke lijke opzet voor een groot deel behouden bleef, tal van wijzigingen aangebracht. CAPACITEIT VAN RUIM 300 BEDDEN Gaat men bij deze nieuwbouw thans uit van een capaciteit van 306 bedden, van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, daarbij voorgelicht door de „Ziekenhuis commissie", is er reeds op aangedrongen om bij deze opzet rekening te houden met een in de toekomst noodzakelijk te achten uitbreiding van de bedden capaciteit. Hetgeen dan ook is geschied. Het bestaande Diaconessenhuis aan de Witte Singel, dat in hoge mate ver ouderd en zeer inefficiënt in de exploi tatie is, heeft een capaciteit van ruim 160 bedden. INDELING VAN HET NIEUWE GEBOUW Nu binnenkort met de bouw een aan vang wordt gemaakt, volgt hieronder zij het niet in details de toekomstige indeling van de nieuwe inrichting. In het midden beneden aan de tekening komt de hoofdingang, met daarboven de kerkzaal, waarvan de frontramen naar de Houtlaan gekeerd zijn. Het hoge gebouw, dat aan dit ingang-kerkzaal- gedeelte aansluit bevat de vertrekken voor de polikliniek, voor de niet-interne patiënten. Daardoor wordt bereikt, dat de verplegingsafdelingen geheel buiten 't ge roezemoes van de komende en gaande patiënten blijven. De bovenste verdie- PROF. Dr. J. H. VAN DEN BERG Bij Kb. is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit, om onderwijs te geven in de fenomenologische me thode, de conflictspsychologie en de pastorale psychologie: dr. J. H. v. d. Berg, thans buitengewoon hoogleraar. COMMISSIE WERKPROGRAMMA REAKTOR INSTITUUT DELFT. Bij beschikking van de minister van O.. K. en W. is bij het Reaktor Instituut te Delft ingesteld een interuniversitaire commissie voor de vaststelling van het werkprogramma van de kernreaktor ten behoeve van het hoger onderwys en met het oog op de vraagstukken van onder wijs en wetenschap, welke daarmede verband houden. Tot lid resp- plaatsvervangend lid vanwege de Leidse Universiteit zijn in deze commissie benoemd: prof. dr. E. Havinga. hoogleraar in de organische chemie en prof. dr A. Querido, hoog leraar in de inwendige geneeskunde. ping van dit gebouw (waar men op de tekening de veel grotere ramen ziet) bevat de chirurgische afdeling. Korte gangen op alle verdiepingen verbinden dit gebouw met het gebouw rechts boven op de tekening, waarin de verpleegruimten zijn ondergebracht. Het hoge gedeelte waar de verbindingsgan gen dit verpleeggebouw bereiken bevat de centrale lift. Door deze constructie van het complex wordt het horizontale verkeer tot een minimum beperkt en het mechanische verticale verkeer in het centrum, dus zo dicht mogelijk bij alle gedeelten van het complex geplaatst. De ziekenkamers bevinden zich alle aan de zuidzijde, dus de zonzijde van het gebouw rechts boven. Zij hebben dus alle ramen in de op de tekening niet zicht bare zijde op de zon. Aan de wel zicht- Een tekening van het aan de Houtlaan te bouwen Diaconessen huis. bare zijde van dit gebouw bevinden zich dienstvertrekken. Het gebouw links op de tekening, slechts op de begane grond met de poli kliniekafdeling verbonden, is het zuster huis. Aan beide zijden van de gangen, die op alle verdiepingen in het midden van het gebouw lopen, bevinden zich vertrekken voor de verpleegsters. Door de plaatsing van dit gebouw met de hoofdas in de richting noord-zuid wordt bereikt, dat alle vertrekken een deel van de dag op de zonzyde liggen, de op de tekening zichtbare vertrekken des mid dags, de vertrekken die ramen hebben in de op de tekening niet zichtbare gevel des ochtends. Advertentie PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS NEDERLANDS SPAANS ZWO-subsidie voor Leids onderzoek ziekte Hodgkin De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. P. J. Gaillard, hoogleraar in de experimentele histologie, cytologie en cytologische erfelijkheidsleer aan de Leidse Universiteit en directeur van het laboratorium voor cytologie en experi mentele histologie, een subsidie verleend voor een weefsel- en celonderzoek, be trekking hebbende op de ziekte van Hodgkin. Bedoeld onderzoek wordt uit gevoerd door de arts J. P. Scherft en door dr. A. Schaberg. De ziekte van Hodgkin een ziekte die meestal pri mair gelocaliseerd is in de lymphklieren werd 125 jaar geleden beschreven door de Engelse medicus Thomas Hodg kin. Het doel van het onderzoek is een antwoord te vinden op de vraag of de ziekte van Hodgkin thuis hoort in de groep gezwellen, of dat het ziektebeeld verwantschap vertoont met ontstekings- achtige processen. Advertentie KANTOORMACHINES ftemmenie Haarlemmerstraat 219 Telef. 21400 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ferdinand, zn van J. Ravensbergen en W. Gordijn. Johanna Helena Elisabeth, dr. van W. Wernars en J. Nleuwveen, Frans Hendrieus. zn van H. C. Sparnaaij en G. Eickhoff. Frits Cornells, zn van H. C. Sparnaaij en G. Eickhoff. Hans, zn van G. Rietkerk en A. van Hooidonk. Dick Ellas, zn van G. Mieremet en E. Beij. Johannes Bernardus, zn van J. B. Mulder en E. van Hoven, Louiza, dr van N. M. Ammeraal en J. L. den Haan, Peter André. zn van H F. van Oosten en J Beij, Hendrik Cor nells. zn van N. van Leeuwen en M. van der Linden. Jeanette. dr van H. W. Al- ferink en M. A. H. Faes, Dirk, zn van J. Harteveld en G. J. Ravensbergen. Pieter- nella, dr van M. H. Sliggers en P. Onvlee. Jacomina Clara, dr van A. Sierag en C. A. Ouwersloot, Alida. dr van A. Dletz en E. Kukler. Sylvia Yvonne, dr van C. van Berkel en C. A. Bavelaar, Elisabeth Renée dr. van W. G. den Dubbelden en J. E. Hanselman, Jacobus, zn van C. de Bruin Storm over Leiden De storm, die reeds sinds gistermid dag over ons land trekt, heeft ook in Leiden hier en daar wat schade aan gericht. Gisteravond omstreeks kwart over acht woeien enkele golfplaten, welke tot dakbedekking van een bouw keet aan de Titus Bransmalaan dien den, meters ver weg. De mannen van de brandweer, die in een dergelijke stormperiode heel wat werk te verzet ten hebben, sloopten nog dezelfde avond de rest van de keet. Op het Schuttersveld zijn vanmorgen vroeg de deuren van een transformator huisje van de S.L.F. kapot gewaaid. Met de herstelwerkzaamheden werd zo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt. Verder is er op de Herengracht een schoorsteenpijp omver gewaaid en tus sen de daken gevallen. De brandweer moest er ook in dit geval aan te pas komen. Assistentie van de brandweer bleek zelfs noodzakelijk in de Juliana- straat, waar een stuk wasgoed in een televisie-antenne gewaaid was Afgezien van enkele gebroken ruiten en weggerukte dakpannen is er verder niet veel schade in onze stad aange richt. Brand in de Kloksteeg Gisteravond omstreeks tien uur is brand uitgebroken in een achterkamer tje van het pand Kloksteeg 19. waarin de Waroeng Djawa gevestigd is. In het vertrek werd. ondanks het feit, dat er veel wasgoed te drogen hing. een petroleumkachel aangestoken. De ge volgen bleven niet uit: het goed vlatte vlam en de kamer brandde geheel uit. Met twee slangen op de nevelspuit werd deze binnenbrand geblust. en B. C. C. Waasdorp. Cornelia Maria, dr van C. A. Vromans en C. M. F. van Har teveld, Ellen, dr van J. Panek en A. Gos- linga. GETROUWD OVERLEDEN J. Switters. 84 Jaar, man. F. M. M Groe- newegen, 13 dagen. zoon. O P Bakker. 2 maanden, zoon. C. Zwaan. 78 Jaar. echt genote van P. van Weerlee. C. A. Zlrkzee. 84 Jaar. man. S. Nieuwenburg. 56 Jaar, m J. de Wit, 60 Jaar. man, D. Paauw, 5 Jaar zoon, C. van der Klaauw. 40 Jaar. man. W. van Lochem Veertig jaar bij belastingdienst In het gebouw der Invoerrechten en Accyiusen aan de Langebrug vond gis termiddag in tegenwoordigheid van vrijwel het gehele personeel en vele amb tenaren van andere belastingdiensten, o.w. de directeur van 's Rijksbelastingen te Utrecht de heer H. A. Cadée, verge zeld van de commies secretaris ter Di rectie de heer Stegeman, de herdenking plaats van het veertigjarig ambtsjubi leum van de commies-secretaris de heer W. van Lochem, chef de bureau aan deze Inspectie. Namens de Jubileumcommsisie werd de heer van Lochem en zijn echtgenote hartelijk welkom geheten door de heer de Grijs, waarna het hoofd der Inspec tie de heer L. H. Bodde Bouman als eerste spreker het woord voerde. In waarderende woorden schetste deze de ambtelijke loopbaan van de jubilaris, daarbij de nadruk leggend op diens veel zijdige kennis, welke de dienst ten goede is gekomen. Spreker memoreerde in het bijzonder de afgelopen 61* jaar, gedu rende welke tijd de heer van Lochem te Leiden werkzaam is geweest en waarin hij hem leerde kennen als een zeer be kwaam ambtenaar met daarbij een grote belangstelling voor het verenigingsleven der Leidse belastingdienst. Namens de administratie van 's Rijksbelastingen wenste hij de jubilaris geluk met het bereiken van deze mijlpaal onder aan bieding van de gebruikelyke enveloppe met inhoud. Hierna volgden nog verscheidene toe spraken. Oommies tit. Westerhout gewaagde van de bijzondere activiteiten van de jubilaris t.a.v. de huisvesting in het ge bouw. waardoor veel interne verbete ringen tot stand kwamen. Namens het personeel der Inspectie bracht hij dank voor de prettige wyze waarop de heer van Lochem aan deze afdeling leiding wist te geven. Commies Valentgoed sprak namens de ontvanger en het personeel van het ont vangkantoor. Voor de uitstekende wijze van samenwerking tussen de onderlinge diensten bracht ook hij zijn hartelijke dank. Namens de controlerende ambtenaren der Omzetbelasting uitte de hoofdcon troleur de heer G. Warnar zijn waarde ring voor de wijze waarop de jubilaris zijn veelzijdige taak van chef de bureau vervult. Verificateur J- v. Diggelen voerde het woord namens de ambtenaren van de actieve dienst en sprak zijn erkentelijk heid uit voor de goede verstandhouding en prettige samenwerking hetgeen zeer bevorderlijk is voor een goede dienst uitvoering mede ten gerieve van de han del. Bij ontstentenis wegens ziekte van de 2de voorzitter sprak de heer Devilee als secretaris der personeelsvereniging „De Sleutelring" van welke vereniging de jubilaris het voorzitterschap bekleedt. Namens deze vereniging bood hij de jubilaris een boekenbon aan. De heer Van Norden, bestuurslid van de Bond van administratief personeel van 's Rijksbelastingen bood namens deze bond zijn hartelijke gelukwensen aan, welke hij vergezeld deed gaan van een'kist sigaren. Nadat nog was gesproken door het jongste personeelslid der Inspectie, de heer A. Jansen bood de voorzitter der Jubileumcommissie, de heer J. Benja mins, namens het gehele personeel der inv. en acc. een polshorloge aan. De heer Van Lochum dankte ten slotte alle sprekers voor de tot hem ge richte toespraken en aangeboden ca deaus. Zilveren jubileum A. van Ravenzwaay VIJF-EN-TWINTIG JAAR BIJ DE HEMA. In het grote Hema-.,gezin" neemt de bedrijfsleider van het Leidse filiaal, de heer A. van Ravenzwaay, een vooraan staande plaats in. Ter gelegenheid van het feit. dat het 2 januari 25 jaar ge leden was. dat hij in Hema-verband werd opgenomen, vond gisteravond in het St. Antoniusclubhuis een feestelijke bijeenkomst plaats, waarbij het de ju bilerende chef niet aan waardering en dank heeft ontbroken. Niet minder dan zeven sprekers hadden grote bewonde ring voor de capaciteiten van de heer Van Ravenzwaay. Hoewel eerst acht maanden met de leiding van het Leidse filiaal belast voordien te Haarlem heeft men ook in deze kring grote waar dering voor het optreden van de heer Van Ravenzwaay. hetgeen mede tot uit drukking kwam in de opzet van deze avond De Haarlemmers waren deze avond hun oud-chef echter nog niet vergeten: een groot contingent woonde de huldigingsavond bij. De directeur van de Hema, de heer J. J. C. J. E. Buchwaldt. die als eerste spreker het woord voerde, had bijzondere waardering voor de plichtsbetrachting en het organisatietalent van de jubi laris, wiens devies al deze jaren was geweest „verantwoordelijkheid geduren de 24 uur van de dag". Spreker wees vervolgens op de prachtige staat van dienst van de heer Van Ravenzwaay. Vóór 25 jaar bij de Amsterdamse ma gazijndienst te werk gesteld, werd hem in 1941 de leiding van het Hilvgfsumse filiaal toevertrouwd, om in 1947 in ge lijke functie te Haarlem te worden be noemd. Sinds april is de jubilaris te Leiden werkzaam- Namens de directie bood de heer Buchwaldt de jubilerende chef een enveloppe met inhoud aan, waaraan het vererend getuigschrift van de Ned- Mij. voor Nijverheid en Han del (met bijbehorende draaginsigne) werd toegevoegd. De heer J. van Buuren, die namens de groepen chefs gelukwen sen en een vulpenset aanbood, had even eens grote bewondering voor de persoon en het werk van de jubilaris- De heer E. Drager, sprekende namens de 27 be drijfsleiders. stelde centraal, dat de heer Van Ravenzwaay maar een tijd kent en dat is de juiste. Een Perzisch tapijt was het geschenk, waarmee deze waardering tastbare vorm werd gegeven. In gelijke geest voerden tenslotte nog he|t woord de heer G. de Jong, indertijd medewer ker van de heer Van Ravenzwaay in het Hilversumse filiaal, de heer L. Leeflang namens het Dubbeltjesfonds, de heer B. Kiphard uit Haarlem, die er o.a. op wees. dat oude liefde niet roest en mej. A. de Haas namens het filiaal Leiden. Ook zy deden hun woord van gelukwens met de aanbieding van een geschenk, dat in een originele vorm werd aange boden. gepaard gaan- Na zo veel woorden van dank en waar dering, waarvoor de heer Van Raven zwaay zich zeer erkentelijk toonde, bleef men nog lange tijd in feestelijke stem ming byeen. Het waren hierbij oa. Henny Mieremets Rhytme Combi's en Crochet een goochelaar van formaat die voor veel afwisseling zorgdroegen. Om totaal deviezenverlies te vermijden Financiële deskundigen te Djakarta hebben voorspeld, dat de Indo nesische regering zich in een nabije toekomst genoopt zal zien, de invoer van goederen te beperken. Dit zou drastisch moeten geschieden als de regering niet wenst, dat haar totaal aan deviezenreserves zal verdwijnen. De Indonesische reserve aan deviezen, die in het begin van novem ber 1957 nog 2.1 miljard roepiah bedroegen, waren j.l. zaterdag gedaald tot 1.578 miljard roepiah. In de afgelopen week is de monetaire reserve afgenomen met 0.86 tot 11.77% van de in omloop zijnde betaalmid delen en de opeisbare schulden. De voorschotten aan de regering bedragen daartegenover 15.270 miljoen roepiah en de in omloop zijnde bankbiljetten 13.814 miljoen roepiah. Men wil inflatie verhoeden Gedurende het jaar 1957 is niet minder dan voor 5 miljard aan bankpapier gedrukt. Tezelfder tyd vielen de aanvragen voor uitvoer terug tot een ongekend laag peil. De index voor de uitvoer die in oktober 114 aanwees, was in november gedaald tot 84 en tot slechts 49 in december. De invoer viel terug tot op de helft van het gewone bedrag in het tweede half jaar van 1957 en bedroeg minder dan 2 miljard roepiah tegen een normaal halfjaarlijks gemiddelde van 3'/£ miljard. De kraan van de invoer zal echter nog meer afgesloten dienen te worden om het gevaar van inflatie af te wenden, aldus financiële deskundigen te Djakarta. Amerika voor driemijls-zone Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Washington zou de Amerikaan se regering bepaalde geïnteresseerde landen, met name Nederland, Groot- Brittannië, Australië en Japan, heb ben laten weten, dat zy er nog steeds voorstandster van is, dat de territo riale wateren van een land zich tot drie myl buiten de kust uitstrekken. Dit initiatief zou zijn genomen in ver band met de door Indonesië gewenste uitbreiding van zijn territoriale wate ren. K.P.M. verzekeraars vragen inlichtingen De Engelse ambassade te Djakarta heeft ten behoeve van Lloyd's Verzeke ringmaatschappij aan de Indonesische regering inlichtingen verzocht over de status van de schepen van de K.P.M., die thans onder bewaking in Indonesi sche havens liggen. Over dit overleg was te Djakarta gisteren geen officiële verklaring ver krijgbaar. Een woordvoerder van Lloyd deelde mede dat, daar deze aangelegen heid thans wordt behandeld via diplo matieke kanalen, Lloyd hierover geen mededelingen kan doen. Zij zeide alleen dat Lloyd de tussenkomst van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verzocht. Majoor Somba ontboden Het hoofdkwartier van het Indonesi sche leger heeft bekend gemaakt, dat het de militaire commandant van Bij een zuid-wester een zuid-wester Nu in de afgelopen uren een zuid-wester over ons land en onze stad raasde, zou het aanbeveling verdienen een zuid-wester aan de uitrusting van onze politie toe te voegen. De politie, die in weer en tyind haar plicht moet doen, kan nu een maal geen bescherming zoeken te gen een hevige, vaak langdurige stortbui en is dientengevolge ge dwongen bij nacht en ontij haar taak te vervullen. Uit de aard van de zaak is het onmogelijk zich hier tegen afdoende te wapenen, maar de praktijk heeft wel uitgewezen, dat een uitrusting met een capu chon, welke bij regen en sneeuw over de uniformpet kan worden ge trokken, een zeer gewaardeede be scherming biedt tegen het anders in de halskraag stromende hemel water. In meerdere steden vindt deze uitmonstering bij politiediena ren reeds toepassing en, naar ons van deze zijde is gemeld, tot grote voldoening. Leidenaar in opleiding voor sportbrevet A De leerlingen van de heer H. A. J. Klusman, instructeur van de landelijke Vereniging Bevordering Luchtvaartsport zou men kunnen betitelen als „vogels van een zeer uiteenlopende pluimage". Op het vliegveld Zestienhoven bij Rot terdam geeft hij les aan artsen, inge nieurs, scholieren, kantoorbedienden, typisten enz. In dit gezelschap van vliegenthousiasten vindt men echter ook één spoorman, de 38-jarige heer J. van Zeyst. eerste stationsbeambte in het snelgoedbagagedepot te Leiden. Hij heeft dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheid om met draaglijke kosten te leren vliegen, welke mogelijkheid ont stond toen de LVBL in 1954 werd opge richt. Eerst was deze vereniging op Ypenburg gehuisvest, maar toen in ok tober 1956 Zestienhoven in gebruik werd genomen, verhuisde de vereniging, teza men met de Rijksluchtvaartschool en de Nationale Luchtvaartschool naar Rotterdam. Het zal niet zo lang meer duren, of de heer Van Zeyst die reeds sinds zijn jonge jaren met vliegaspira- ties heeft rondgelopen, zal de stropdas kunnen afknippen, ten teken van het feit, dat hij het zo begeerde sportbrevet A zal hebben behaald. VACATURE LEIDS KANTONRECHTER Ter voorziening in de vacature van kantonrechter alhier is door de Arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alfabetische volgorde zijn ge plaatst: mr. R. de Bruvn. advocaat en procureur te 's-Gravenhage. tevens kan tonrechter plv. aldaar: mr C P Hier- neiss. advocaat en procureur te 's-Gra venhage. tevens kantonrechter-plaats vervanger en waarnemend-griffier by het kantongerecht te 's-Gravenhage en mr. W de Koning, griffier van het Leidse Kantongerecht, tevens kanton- rechter-plv. alhier. Noord- en Midden-Celebes, majoor Somba, naar Djakarta is ontboden om verslag uit te brengen over de gebeur tenissen in zyn ambtsgebied en verant woording af te leggen over de nieuwe beweging om autonomie. Voorlopig wel Deense wapens Terwijl Zweden heeft geweigerd, wa pens met bestemming Indonesië te ver schepen, zal Deense uitvoer van militaire uitrusting naar Indonesië voortgang vinden. Deze uitrusting wordt geleverd door het „Dansk Industri Syndikat". dat in het vryhavengebied van Kopen hagen is gevestigd. Daar het hier voor namelijk oefenmateriaal betreft, zou het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken aan de uitvoer ervan geen belem meringen in de weg leggen. Het is echter zeer twijfelachtig of nieuwe gecontrac teerde uitvoer zal worden toegestaan, daar Denemarken op principiële over wegingen geen wapens verkoopt naar landen, die mogelyk gewapenderhand tegen anderen zouden kunnen optreden. Geen krediet aan Zuid-Sumatra Een woordvoerder van de Westduitse ambassade te Djakarta heeft meegedeeld dat hij niets weet over een Westduits aanbod van een lening van 25 miljoen mark aan Zuid-Sumatra. Het is niet de gewoonte van de West duitse regering leningen aan te bieden aan een provincie. Als er leningen wor den aangeboden, wordt dat gedaan aan de centrale regering van een land, aldus de woordvoerder. Verder zei hy te betwyfelen of het aanbod afkomstig kan zyn van een particuliere organisatie, daar het bedrag zo groot is. Simbolon kritiseert Kolonel Simbolon, leider van de mili taire coupe in Noord-Sumatra verle den jaar, heeft verklaard, dat de centrale regering in Djakarta onder druk der communisten tot een „roeke loze" anti-Nederlandse campagne was overgegaan. Simbolon voegde eraan toe, dat Indo- nesië's politieke onafhankelijkheid thans in gevaar "Verkeert, omdat de regering geneigd is de richting van het Russische blok uit te gaan. Hy zeide voorts, dat de anti-Neder landse campagne „een politiek avontuur" is. welke de kwestie Ned. Nieuw-Guinea niet dichterbij een oplossing heeft ee- bracht, maar economische achteruitgang heeft veroorzaakt, vooral op Java. „Gelukkig is wegens de waakzaamheid en tact van de plaatselijke leiders de situatie in de Buitengewesten niet zo slecht", aldus Simbolon. eraan toevoe gend. dat de Buitengewesten niet bereid zijn om de „speelbal te worden van de door communisten geïnfiltreerde cen trale regering". Kolonel Simbolon woont thans in Padang, Centraal-Sumatra, welke pro vincie bestuurd wordt door de „Ban- tengraad". Bevrijdingsdivisies als propaganda Het Australische blad „Morning Herald" wijdde vandaag een hoofd artikel aan de zes „bevrydlngsdivisies" van Indonesië en sprak als zyn oor deel uit, dat de Indonesische regering erop attent gemaakt dient te worden, dat haar internationale betrekkineen en standing ernstig schade lijden, doordat zy deze bevrydingsdivisies laat voortbestaan. „Het dient gezegd", aldus het blad. ..dat de Indonesische regering absoluut niet de bedoeling heeft deze half be wapende en half geoefende troepen in te zetten tegen de Nederlanders of tegen iemand anders en hen slechts beschouwt als een propagandawapen in de tegen woordige zenuwoorlog tegen Den Haag". Maar het feit blyft bestaan, dat deee troepen werden gerecruteerd onder het motto van herovering van Nieuw- Gui nea. „Dit is een ernstige zaak. te meer ernstig omdat de Indonesische regering ondanks alle ontkenningen vasthoudt aan de opvatting, dat er Australische troepen in Ned. Nieuw-Guinea gelegerd zyn. klaar om de Nederlanders te hel pen Dit is natuurlyk je reinste onzin. Maar het is een leiyk iets. dat er in Indonesië gesproken kan worden, hoe ondoordacht dit ook zy, over een aanval op een gebied, waarin de Indonesiërs denken te zullen botsen op Australische troepen". Singapore-voorpost Het nationalistische dagblad „Soetoeh Indonesia" in Djakarta heeft vandaag gemeld, dat uit documenten, welke zich in handen van de Indonesische regering bevinden, blykt dat Singa pore de „voorpost" was van de vernie tigende activiteit tegen Indonesië. Volgens het blad zouden buitenlandse destructieve elementen samenwerken met enige Indonesiërs, die thans in Singapore verblyven. Een niet met name genoemde „autori teit" verklaarde aan „Soeloeh Indonesia" dat „het niet onmogeiyk is, dat een buitenlandse mogendheid achter deze activiteiten staat".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3