Vier schepen voor de Nederlandse kust op de Noordzee in grote nood ïlu 2320353 E Nederlands meisje in Engeland vermoord WEERBERICHT Kustvaarder Capella is vergaan Hu (itil (joAffp! Drie kinderen van ds. de Boer hij brand door steekvlam gedood GRATIS koopuur 96ste jaargang DINSDAG 7 JANUARI RES No. 29334 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Westerstorm raasde (windkracht 10 tot 11) Gevaar voor onze schepen aan Franse kust (Speciale berichtgeving) De westerstorm, die vannacht met windkracht tien tot elf de Neder landse kust teisterde, heeft vanmorgen tussen vijf en negen uur vier schepen op de Noordzee in ernstige moeilijkheden gebracht. Alle sche pen vroegen om redding- en sleepboten. Het Franse vrachtschip „Cro zon" 4537 ton groot, seinde om kwart voor zes aan Scheveningen-Radio dat het op elf mijl ten noordwesten van IJmuiden in nood verkeerde. De Fransman dreef naar de wal en vroeg om assistentie van sleepboten. Het schip was niet langer op de zee te houden. N.V. Bureau Wijs muller te IJmuiden bood onmiddellijk haar zeesleepboot „Zeeland" aan, welk schip in de IJmuidense vissershaven op station lag. Tegen zeven uur vanmorgen was de Zeeland in zee en zette koers naar de „Crozon". Aan de wal was er toen al sprake van dat de „Crozon" op de kust, waarschijnlijk de Hondbossche Zeewering, dreigde te stranden. De Fransman was omstreeks negen uur vanmorgen zeven mijl ten noord westen van Egmond. De Zeeland met de kapiteins H. v. d. Burg en T. Hoek achtervolgde de „Crozon" op volle kracht langs de Ne derlandse kust, maar het was moeilijk het snel voor de wind weglopende schip de machines draaiden nog en de kapitein wilde aldus trachten een stranding te voorkomen in te halen. Om negen uur vanmorgen toen de „Crozon" nog^zes mijl uit de kust was, vroeg de kapitein ook een reddingboot, maar dit verzoek trok hij later in. In middels was de Zeeland om kwart voor tien vlak bij de Crozon en meldde de marconist van de Zeeland, dat men gereed was om vast te maken. Kort daarna heeft de Zeeland de Crozon vastgemaakt en het schip be hoed voor stranding op de kust. De Zeeland zou het schip naar Ant werpen brengen. Op ongeveer tien mijl ten noordoos ten van het lichtschip Texel kwam ook de Nederlandse kustvaarder „Capella" vanmorgen in nood te verkeren. Het schip seinde naar Scheveningen-radio dat het 50 graden slagzij maakte. Er werd dringend om assistentie gevraagd. Uit de haven van West-Terschelling ging de zeesleepboot „Holland" van de rederij G Doeksen naar zee. De red dingboten Prins Hendrik van Den Hel der en Brandaris van Terschelling kozen eveneens zee, terwijl het vrachtschip „Buenos Aires" meldde dat het in de positie 53.52 noorderbreedte en 07.42 oosterlengte was en met 15 mijl vaart naar de noodpositie van de „Capella" opstoomde. Na de eerste noodmeldingen is van de Capella niets meer vernomen. De sleepboot Holland koerste in de po sitie rond, maar vond niets. Ook een vliegtuig van de reddings- en opsporingsdienst van Valkenburg nam aan het speurwerk naar de Capella vanmorgen deel. Om tien uur vanmorgen waren de reddingboot Prins Hendrik, de sleepboot Holland en de treiler Curasao bij het zoeken betrokken. Het was de Holland die omstreeks tien uur seinde, dat men twee stoffelijke overschotten had zien drijven. Hiermee kan als vrijwel ze ker worden aangenomen, dat de Ca pella na de zware slagzij is gekapseisd en is vergaan. De Capella is pas een jaar geleden in de vaart genomen. Het schip is eigen- voor SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT S Afnemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Verder afnemende wind uit noordelijke richtingen. Kouder, met in het noordoosten van het land plaat selijk lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 JANUARI Zon op: 8.47 uur; onder: 16-.47 uur. Maan op: 20.45 uur; onder: 9.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.51 en 17.04 u. Laagwater te 0.42 en 13.03 uur. Advertentie in 4 minuten klaar op tofel Dit nummer bestaat uft 8 pagina's. dom van de rederij J. Rusthoven te Haren (Gr.) en was thans onderweg van Gdynia naar Londen met een lading suiker. Kapitein was de heer K. Rust hoven, uit Rotterdam, een broer van de reder. De Capella had vermoedelijk een bemanning van 10 personen Het derde schip dat in moeilijkheden kwam. was de 5620 ton grote ..Parkha ven". die in de positie 52.26 noorder breedte en 4.10 oosterlengte melding maakte van een slechtwerkende ma chine. Later waren deze moeilijkheden verholpen, maar toen deed zich averij aan de stuurmachine voor. De sleepboot Holland was vanmorgen in de nabijheid van de Parkhaven, maar de kapitein nam voorlopig genoegen met „stand by" van de sleepboot. Dwars van Scheveningen zijn de sleep boten van L. Smit en Co's internationale sleepdienst aan de slag. De sleepboot Maas ging van Hoek van Holland naar zee na de noodmelding van de Libe riaanse „Effie" om negen uur vanmor gen. Het 7236 ton metende schip was toen op 10 mijl ten westen van Scheve ningen. maar dreef naar de Nederlandse kust en liep gevaar op het strand te lopen. De kapitein wenste assistentie van een sleepboot. S.O.S. van de Helvetias Onze Parijse correspondent meldt: De zware stormen die de laatste dagen in Frankrijk en vooral voor de kusten woeden, hebben verschillen de schepen in gevaar gebracht, en daarbij hadden ook twee Hollandse vaartuigen het gisteren zwaar te ver- duren. Zo bereikte het radiostation Conquet gisteren een SOS-bericht van het Nederlandse schip „Helvetias" dat 20 mijl van het eiland Yeu in de Atlantische Oceaan in grote moeilijk- heden moest verkeren. Twee sleepboten waaronder er een uit Holland afkomstig was. hebben zich naar de plaats des onheils gespoed, waar zich ook al twee sloepen van het eiland Yeu bevonden. Volgens medede lingen uit Franse kranten zou de kapi tein van de „Helvetias" waarvan de be manning reeds in veiligheid verkeert, geweigerd hebben de hulp van de sleep boten uit St. Nazaire te aanvaarden, ofschoon het eerste ruim van zijn schip al vol water moest -staan. Om onbe kende redenen zou de kapitein op eigen krachten de haven van La Rochelle hebben willen bereiken. Drama te Ter Apel Zij logeerden in huis van hun grootouders (Speciale berichtgeving) Drie kinderen van ds. H. P. de Boer, Baptistenpredikant te Heerlen, de 4-jarige Janneke, de 3-jarige Annemieke en de 1-jarige Tieke, zijn gisteravond bij een brand in het woonhuis van hun grootouders, de familie P. de Boer, procuratiehouder bij de Twentsche Bank te Ter Apel, om het leven gekomen. De directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf te Onstwedde, de heer L. Kroes, een monteur van dat bedrijf, de heer G. Visser, en ds. De Boer, die bij de reddingspogingen brandwonden opliepen, zijn allen naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd. In Ter Apel is men bezig met het aanleggen van leidingen voor aardgas. Bij de familie De Boer waren de bin nenleidingen gereed gekomen. De hele dag had men in huis al gas geroken en toen het te erg werd belde de heer De Boer het gasbedrijf te Stadskanaal op. De directeur van dit bedrijf en een monteur kwamen 's avonds kijken en in het huis van familie De Boer gingen zij aan het repareren. Plotseling ontstond er een steekvlam, die hoog boven het dak uitkwam. Het gehele huis stond meteen in lichter laaie. De directeur en de monteur liepen brandwonden op en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. In de kamer, waar de heer De Boer en zijn vrouw zaten praten met hun zoon en schoondochter, was plotseling de rust weg. De explosie was zo hevig, dat die tot ver in de omtrek te horen was. Ds. De Boer vloog onmiddellijk naar boven, maar de steekvlammen, die hij kostte ivat het kostte wilde overwinnen, bleken te hevig. Met ernstige brandwonden moest de do minee zijn pogingen opgeven en naar het ziekenhuis te Emmen ivor- den vervoerd. Ook de vertwijfelde pogingen van de andere huisgeno ten, en later van de buren, liepen vast in de loeiende vlammen. Men moest machteloos blijven bij dit vreselijk drama. De brandweren uit Ter Apel en Em men konden niet verhinderen dat het gehele huis en de inboedel verbrandden. Burgemeester H. Waalkens is de gehe le avond op de plaats van de ramp aan wezig geweest. In Ter Apel is het medeleven Tnet de zo zwaai getroffen familie De Boer bij zonder groot. Elk jaar kwam ds. De Boer na nieuwjaar bij zijn ouders in Ter Apel. Dit jaar voor het eerst met de 3 kinderen. Een aardgas-commissie uit Den Haag zal ter plaatse de oorzaak van deze vre selijke ramp onderzoeken. Nieuwe jaarbeurshal Eind februari gereed De N.V. Werkspoor is gisteren op het jaarbeursterrein Croeselaan begonnen met de bouw van de constructie-ele menten voor een nieuw te bouwen jaarbeurshal, die eind februari zal worden opgeleverd en een netto expo sitieruimte zal krijgen van 2.000 vier kante meter. Daarenboven zal in de nieuwe hal een kantoorruimte van 350 vierkante meter komen. In de hal zal de zogenaamde gas- en kolengroep worden ondergebracht, die voorheen onder meer haarden, kachels en fornuizen exposeerde in de exposi tieruimte op het Vredenburg. Deze ruimte op het Vredenburg zal nu geheel ten goede komen aan de textiel- jaarbeurs, die tijdens de voorjaarsbeurs in 1958 drie hallen zal krijgen wegens de grotere behoefte van de Nederlandse textielindustrie om te exposeren. De nieuwe hal aan het Croeselaanterrein heeft een lengte van 73 meter, een breedte van 66.5 meter en een hoogte Een vroege voorbode van de lente, die komt ondanks de winter se kou en herfstachtige stormen, welke ons in deze tijd nog omrin gen. Het is een japonnetje, ontwor pen door de Engelse mode-ontwer per Horrockses en vervaardigd van satijnachtige katoen, bedrukt in diverse kleuren. Noord-Molukken „gesloten gebied" Volgens vandaag in Djakarta uit Makassar ontvangen berichten heeft de militaire commandant van de Molukken en de Indonesische pro- winde „West-Irian" en Noord-Mo lukken gesloten verklaard voor alle verkeer te land, ter zee en in de lucht. De Noord-Molukken bestaan uit het nauwelijks bewoonde eiland Halmaheira en ->en aantal kleine ei- landjes ten oosten en ten westen van Halmaheira en zijn gelegen tussen Celebes en Westelijk Nieuw-Guinea. Dit besluit geldt voor onbepaalde tijd. j Luitenant-kolonel H. Pieters. de mili- I iaire commandan' van de Molukken en i .West-Irian". zal spoedig naar Ambon j terugkeren waar zijn hoofdkwartier is cevestigd. Hij arriveerde kortgeleden in Djakarta, omdat hij aanvankelijk pre sident Soekarno zou vergezellen op diens reis en behoorde tot de autoriteiten, die gisteren op Kemajoran afscheid van de president kwamen nemen. De vorige week werd in een legercom muniqué. dat in Ambon was uitsegeven, ■^ekend gemaakt, dat tien officieren en burgers waren-gearresteerd op duidelijke bewiizen te hebben willen pogen het wettige bestuur van de Molukken en West-Irian omver te werpen. Na deze pogingen zijn verschillende gebouwen en bedrijven onder sterke mi litaire ben-a'.'in" gesteld. Soekarno in India President Soekarno Is gisteravond per vliegtuig uit Djakarta te Calcutta aangekomen. HU heeft daar overnacht en is vandaag naar Nieuw Delhi door gereisd. O de onmiddellijk na het vertrek van president Soekarno gehouden vergade ring van het Indonesische Kabinet is gesproken over de handelsbetrekkingen met de Buitengewesten, die met voorbij gaan van de centrale regering handel drijven met het buitenland. van 6 meter. De hal verrijst links van de grote hoofdingang aan de Croeselaan. Omdat tijdens de komende voorjaars manifestaties ook de bouwgroep weer zal exposeren, is een grotere open expositie ruimte op het Croeselaanterrein nood zakelijk. De Jaarbeurs heeft inmiddels de beschikking gekregen van de gemeen te Utrecht over een open expositieruim te aan de Industrieweg te Utrecht van een oppervlakte van 4 000 vierkante meter. Acteur Ke van Dijk in ziekenhuis De acteur Ko van Dijk, is zaterdag ji. met een ernstige hersenschudding in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam opgenomen. De heer Van Dijk liep kwetsuren op toen hij op nieuwsjaarsdag 's avonds na de voorstel ling in de Stadsschouwburg, van Gijs- breght van Aemstel in zijn woning van de trap viel. Men verwacht dat de acteur geruime tijd, minstens een maand, niet zal kun nen optreden. Daarom zal zijn rol in het stuk „Janus" van Carol Green, waarvan op 18 januari a s. de première zal wor den gegeven, worden overgenomen door Louis Gimberg. Ook de voorstellingen van „Oom Wanja" gaan voorlopig niet door. Werk van maniak? (Advertentie) MAANDAG voor Katwyk en* Noordwyk VAN 9—9.30 UUR (stempel 1), EN VAN 1.30—2 UUR (stempel B). Voor Leiden en Rynsburg VAN 1.30—2 UUR (stempel B). Door onbekende neergeslagen en later in ondiepe greppel door boeren gevonden (Van onze correspondent te Londen) Zondagavond is nabij de stad Colchester in het graafschap Essex een blond Nederlands meisje door een onbekende neergeslagen en vermoord. Zij is de 19-jarige Maria Kriek, afkomstig uit Voorburg. Haar verminkte lijk werd gisteren in een ondiepe greppel langs een weg gevonden. Het vertoonde ernstige hoofdwonden. Zij lag voorover in het hoge gras met de voeten slechts enkele centimeters van het wegdek verwijderd. De ouders van het meisje, die in de Van der Wateringlaan 116 in Voorburg wonen, worden vandaag in Colchester verwacht. Het stoffelijk overschot van het meisje, dat naar het Essex County Hospital werd overgebracht, is nog niet door de politie vrijgegeven. Gisteren is in het historische raadhuis van Lübeck in Duitsland de behandeling begonnen van de ondergang van het zeilschip „Pa* nnr dooi de iaad rooi de Scheep vaart. Een van de stille getuigen i van de ramp, welke naar de plaats I van de behandeling zijn overge-1 bracht: de enige overgebleven zwaar beschadigde sloep van het zeilschip. Maria Kriek werkte als huishoudelijke hulp op de boerderij van de familie French, genaamd „Bullbanks Farm" in het dorpje Aldham. Zij was pas een maand in Engeland. Zoals honderden Nederlandse meisjes, was zij naar Enge land gekomen om de taal grondig te leren. Toen Maria na een vrij weekeinde niet was teruggekeerd, werd het gezin French ongerust en waarschuwde de po lice. Een half uur later werd het lichaam gevonden. Maria Kriek was met een Duits meisje, dat in een dorp in de nabijheid werkt, naar Londen geweest. Zij keerden zon dagavond per trein naar Colchester te- I rug en namen daar om half elf de bus naar Halstead Maria Kriek stapte vlak bij de boerderij uit. Haar vriendin ging nog negen kilometer verder met de bus mee. De familie French hoorde de bus stop pen en dacht dat Maria stilletjes het huis was binnengegaan. Maar gister ochtend bleek dat zij er niet was De familie stelde zich toen eerst in verbin ding met het Duitse meisje, waarna zU de politie waarschuwde. Het lijk van het Hollandse meisje werd door twee boerenarbeiders, die naar hun werk fietsten, op 20 kilometer afstand van het huis van de ""renchs gevonden. De politie gelooft daarom dat de moor denaar over een auto beschikte Het Duitse meisje verklaarde dat Maria te gelijk met een oudere dame uit de bus was gestapt. Dat was het laatste wat zij van haar gezien heeft. De politie heeft de omliggende landerijen uitge' imd om een spoor van de dader te vinden. Naar wij verder vernamen, had Maria Kriek zich de vorige week telefonisch in verbinding gesteld met de kosterij van de Nederlandse kerk Austin Friars, in Londen Zij vertelde dat zij tijdens het weekeinde Londen wilde bezichtigen en vroeg of men misschien een vertrouwd adres wist om te overnachten. De secre taresse van de predikant der Ned. Herv. Gemeente in Londen, dr. R. H. van Apeldoorn, gaf haar de raad naar het pas geopende Netherlands House in Hampstead, in Noord-West Londen, een centrum voor Nederlandse meisjes, te gaan. Maria Kriek en haar vriendin hebben daar zaterdagnacht gelogeerd. Dr. Van Apeldoorn had nog verwacht haar zon dagochtend na afloop van de kerkdienst te zullen ontmoeten. Zij was namelijk van plan geweest naar de kerk te gaan, maar daarvan was blijkbaar door de grote afstand en het slechte weer niets gekomen. Vandaag zou dr. Van Apeldoorn de ouders van mej. Kriek in Colchester ontmoeten. Helaas zUn aanradingen met moord in Engeland deze winter weer schering en inslag. Een week geleden verdween het 17-jarige meisje Ann Noblett spoor loos nadat ook zü met een laatste Iv-s van een dansles naar haar afge' i woning in Hartfortshire terugkeer e. De politie, versterkt met vriju illitr» t zoekt nog steeds ingespannen de ge hele landstreek af. Aangenomen wordt dat ook dit meisje vermoord is en dat haar lyk ergens verborgen of neerge worpen is. Het is niet onwaarschijnlijk dat beide meisjes het slachtoffer zijn geworden van dezelfde maniak. Er loopt nameiyk een hoofdweg van Hat field, nabU het dorpje waar Ann No- blet woonde, naar Colchester.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1