OUD-INTERNATIONALS WAREN TE STERK VOOR HFC UITSTEKENDE PRESTATIES GEPROMOVEERDE CLUBS Ontsluiering SUS-geheim bracht velen vergeefs naar Rotterdam 96ste jaargang Donderdag 2 januari 1958 Derde blad no. 29330 Klasse verloochent zich nooit Klasse verloochent zich nooit. Ook bjj voetbal niet. Dat hebben op nieuw jaarsdag 6-000 toeschouwers gezien by de traditionele 1 januari-wedstryd lus ten Nederlands oudste voetbalvereniging H.F.C. en het elftal van de oud-inter nationals. Na een bijzonder plezierige wedstrijd in bar slechte weersomstan digheden werd het 52 voor de oudgedienden van het Nederlands voetbal elftal, die reeds bij de rust een 2—0 voorsprong hadden. De sfeer op het H.F.C.-terrein was oals in vrijwel alle voorgaande 27 ont- noetingen. Het veld was uiterst moeilijk tespeelbaar, het publiek was gul met ipplaus, rotjes, donderbussen of zeven- dappers en de oud-internationals wa- en fel, als stond er een zege in een rare interland wedstrijd op het spel. En - om niet te vergeten er werd prima oetbal gespeeld. Het binnentrio, Biesbrouck (RCH), 'an Roessel (BVV) Groeneveld (Haar- ;m), kundig bijgestaan door de Haar- jmmers Roozen en Smit op de vleugels, laakte het de H.F.C.-verdediging bar noeilijk en het was dan ook volkomen erdiend dat de oud-internationals door oals van Groeneveld en Roozen (straf- ;hop) by de rust al met 2—0 leidden. H.F.C. kreeg ook wel kansen, maar zo el Leo Halle (52 jaar) als spil Jan van chijndel (SVV), benevens Schjj venaar EDO) en De Vroedt (Feyenoord)) speel- en verdedigend voortreffelijk. In de tweede helft leek het er even p dat de adem van de jeugd de door lag zou gaan geven tegen de routine, laar toen Biesbrouck er 3—0 van maak- was alle gevaar voorlopig geweken, /el bracht Molenaar de stand op 3—1, laar daarna legden Stijger en Paauwe CRICKET. Testmatch Zuid-AfrikaAustralië Mede dank zij een openingsstand van )0 door Colin Mc Donald en Jim Burke vamen de Australiërs op de eerste dag in de tweede testmatch tegen Zuid- frika op een totaal van 234 voor het erlies van drie wickets. Mc Donald ging uit voor 99, maar anke handhaafde zich tot het sluiten an het spel, toen hij 114 runs bijeen- ïslagen had. Een prachtige 189 van Jim Burke heeft ustralié op de tweede dag van de 2de istmatch tegen Zuid-Afrika aan een itaal van 449 runs geholpen. Toen de umps werden opgeborgen was het Zuid- 'rikaanse openinespaar op 46 voor 0 jkomen. Burke stond in totaal 9 uur 38 minuten aan bat. Tayfield nam 5 wickets voor 120 runs. e laatste vijf wickets vielen voor min- ir dan 50 runs. SCHAKEN Kandidatentoernooi schaakkampioenschap In het kandidatentoernooi om het per- onlijk kampioenschap van Nederland ïrden te Utrecht dc partijen uit de htste ronde gespeeld. De uitslagen iren: CrabbendamBink 01; Or- ,anBredewout afgebroken; Quakke- arJonkman Van Weezei in Donk afgebroken; Van PerloVan .eenis afgebroken. De partij Van Scheltinga—Barendregt was reeds vooruit gespeeld. De and na de achtste ronde luidt: 1/2. Barendregt en Van Scheltinga 2 pnt; 3. Jonkman 5 pnt; 4. Brede- )ut 4Vi pnt en 1 afgebroken partij; 5. ■baan 4 pnt en 2 afgebroken partijen; ir. Van Donk 31= pnt en 1 afgebroken ,rtij; 7/8. Crabbendam en Bink 3' it; 9. ir. Van Steenis 2% pnt en 2 af- broken partijen; 10/11, Van Perlo en uakkelaar 2 pnt en 1 afgebroken ,rtij; 12. Van Weezei 1% pnt en 2 gebroken partijen. De Utrechtse ere-divisieclub DOS eft op nieuwjaarsdag een vriendschap- ilijke wedstrijd gespeeld tegen de Zuid- ivische club Dynamo (Zagreb). De lidslaviërs wonnen met 1—0. De rust ng in met gelijke stand 00. De Olympische kampioen op de 100 200 meter hardlopen, de Amerikaan )b Morrow ontving als Amerika's beste nateursportman de Sullivan-trofee. Op n rondvraag, gesteld aan ongeveer 600 perts van de „Amateur Athletic lion" kreeg de 22-jarige student uit »xas het hoogste aantal stemmen, daar j in 1957 „door prestaties, voorbeeld en •ede invloed het meeste heeft bygedra- n tot de ontwikkeling van de sportieve est". Leo Halle. de ..Leeuw van De venter als in zijn beste jaren tij dens de wedstrijd tussen HFC en de oud-internationals. op het middenveld er een schepje op en kwam H.F.C. na goals van Smit en Van Roessel met 5—1 achter. Vijf minuten voor het einde bepaalde Nijs de eind uitslag op 5—2. Amsterdam kreeg lesje van Den Haag In een aantrekkelijke en op tech nisch goed peil staande wedstrijd hebben de Haagse semi-profs hun Amsterdamse collega's gistermiddag een gevoelige nederlaag toegebracht (5—1). Het ADO-terrein was door de gestaag vallende regen geheel door weekt. Gedurende de eerste helft van de wed strijd konden de Amsterdammers nog stand houden tegen de talrijke aan vallen van de Hagenaars. Zij namen zelfs na 20 minuten de leiding, toen Landman verzuimde een voorzet van Van der Kuil te onderscheppen, waarna Schenkels gemakkelijk kon inschieten. Nadat de Amsterdamse defensie ver scheidene keren op het nippertje red ding had kunnen brengen, kon Theo Timmermans, daartoe in de gelegenheid gesteld door Schuurman. Pieters Graaf land omspelen en de gelijkmaker sco ren. Na de rust pakten de Hagenaars, die over een beter ploegverband be schikten en zich op het gladde veld gemakkelijker bewogen dan de Amster dammers, de zaken nog wat energieker aan. Het gevolg was dat de Amster damse verdediging totaal werd over speeld. Schuurman, die zich keurig vrijspeelde, zorgde voor het tweede Haagse doelpunt. De Haagse midden voor onttrok zich in deze periode steeds weer aan de dekking van de Amster damse spil van Mourik en nadat Tim mermans het derde Haagse doelpunt voor zijn rekening had genomen, scoor de Schuurman nog tweemaal ATLETIEK Sylvesterloop opnieuw voor Portugees Paria De traditionele Sylvesterloop in Sao Paulo (Brazilië) is gewonnen door de Portugees Faria, die ook verleden jaar winnaar werd. De Rus Wladimir Kuts eindigde op de achtste plaats. De uitslag van deze loop over 7.400 meter door de straten van de miljoenenstad, waarvoor enkele minuten voor de jaarwisseling het startschot werd gegeven, was: 1. Faria (Portugal) 21 min. 37.4 sec; 2. Suarez (Argentinië) 21.58.4; 3. Leenaert (Belg.) 22.04.4; 4. Sandowal (Argentinië) 22.38.1; 5. Chiciet (Frankr.) 22.40.1; 6. Posti (Finland) 22.43.1; 7. Freire (Braz.) 22.45.5; 8. Wladimir Kuts (Rusl.i 22.47.7; 9. Calixto (Braz.) 22.48.0; 10. Sandoval Chili i 22.53.0. Faria bleef met zyn tyd ruim boven het record, dat voor deze wedstrijd sedert 1953 met 20.30.4 op naam staat van Emil Zatopek. DUIVENSPORT Columba Het bestuur is als volgt samengesteld: G. D. J. Oude Elferink, voorzitter; R. P. de Graaf, secretaris; K. A. Boekee, 2e secr.-penningmeester; G. W. ten Braak en C. P. Veldhuyzen, com missarissen. Fondclub J. W. Wolters, voorzitter; H. C. v. Leeuwen, secretaris; P. v. d. Drift, penningmeester; A. v. d. Hulst, F. Hofman, B. ter Beek en C. M. van Dam, commissarissen. Competitiestanden Leidse Schaal,hond Het meest opvallende in dit halfjaarlijkse overzicht van de LSB-competitie is, dat Hazerswoude en NZH, twee gepromoveerde tientallen, het in de hogere regio nen ook uitstekend blijven doen. Beide teams staan in de tweede klasse A en B aan de top van de ranglijst. De andere kampioenen van het vorige seizoen, Leiderdorp en SPW doen het in hun nieuwe omgeving niet zo best, maar dat is zeker geen schande: de afdeling waarin zy uitkomen ziet er op papier vry sterk uit. Tenslotte mag, in deze aanhef, niet onvermeld blyven de snelle wyze arbitreren van de arbiters A. Barkema en Th. v. d. Oord jr., die in recordtijd tien afgebroken partyen van de derde ronde analyseerden, waardoor het mogelijk werd onderstaande standen geheel bij te werken. DERDE KLASSE B: EERSTE KLASSE: Als vanouds draait hier de grote strijd tussen Alphen 1 en LSG 2, twee uit de KNSB gedegradeerde tientallen. Ook Philidor 2 spreekt nog een woordje mee. want het moet de Alphenaren nog be kampen. En dan is er nog de wedstryd LSG 2Alphen. LSG 2 Alphen 1 Philidor 2 Voorschoten 1 Bodegraven 1 LSG 3 Leiderdorp 1 17', 11 18 10'.= 12 8':- 121a TWEEDE KLASSE A: De oud-eersteklasser Boskoop 1 is hier de grote concurrent van Hazerswoude. Zij heeft één wedstrijd minder gespeeld, maar de grote overwinningen (tweemaal 71,2\»wijzen op een volledig herstel. Het Leidse Caïssa heeft hier tenslotte alle kansen in eigen hand. Hazerswoude Boskoop 1 Caïssa Bodegraven 2 VTL I Alphen 2 LSG 4 2 2 3 2 2 1 3 0 2 0 17% 15 15% 11% 14'= 6' 9% TWEEDE KLASSE B: Het Noordwykse Daniël Noteboom, on langs weer tot de LSB toegetreden, be schikt over een sterk tiental en zal daarom in deze afdeling hoge ogen gooien. De wedstrijd NoordwijkNZH op 13 januari kan wel eens van beslissende betekenis blijken te zijn! Voor het Leidse SPW zal het moeilijk zijn zich in de 2e klasse te handhaven. Leithen 3 3 0 0 6 21% Zwarte Pion 2 3 2 0 1 4 14 Sassenheim 2 3 1 1 1 3 16*4 Valkenburg 3 1 0 2 2 13 Voorhout 3 1 0 2 2 11 Katwijk 2 3 0 1 2 1 14 NZH Noordwijk Katwijk 1 Sassenheim 1 Warmond SPW 1 Zwarte Pion 1 20 11% 15 11% 14', 10',= 7 DERDE KLASSE A: De pas toegetreden Nieuwkoopse To ren zal in deze afdeling wel met de eer gaan strijken. De grote zeges die de Nieuwkopers tot nu toe behaalden, geeft de indruk dat ze te sterk voor de 3e klasse zijnAan Boskoop 2 de taak deze prognose naar het land der dromen I te zenden! j Nieuwkoop j Boskoop 2 i Leiderdorp 2 Boskoop 3 Bodegraven 3 I Oude Wetering 3 3 3 0 0 6 21 3 2 1 0 5 16% 3 2 0 1 4 171-2 3 1 0 2 2 14 3 0 1 2 1 9',2 3 0 0 3 0 10% De mannen van de Stedelijke Licht fabrieken verloren hun eerste wedstryd tegen Roelofarendsveen en zakten daar door naar de derde plaats. Door dit on fortuinlijk begin verspeelden zij de eerste plaats. Het zal nu wel tussen Voorschoten 2 en Philidor 3 gaan, hoe wel SCL beide clubs moeten. nog moet ont- Voorschoten 2 Philidor 3 SCL VTL 2 Roelof arendsv. Philidor 4 SPW 2 22% 14', 17', 11 9', 6% 8Va DERDE KLASSE C: Leithen, gedegradeerd uit de 2e klasse, is hard op weg het verloren terrein te heroveren. Met 3 gewonnen wedstryden kan het zich praktisch kampioen noe men. omdat het zwaarste programma achter de rug is en het bordpunt-gehalte overtuigend in zyn voordeel spreekt! Crisis in de zuivel? Onbemoedigend toekom stbeeld Er is alle reden voor ernstig beraad'9 99 Verleden noch toekomst van de zui vel worden door de voorzitter van het produktschap voor zuivel ir. B. van Dam, rooskleurig geacht. Dit kwam tot uiting in zyn nieuwjaarsrede voor het bestuur van het produktschap. Men kan gerust van malaise spreken. In 1957 bleef de opbrengst van de melk naar schat ting vier cent achter by de garantieprijs per kilogram. Aangezien nog geen nabe taling plaats vond, zitten vele veehou ders in liquiditeitsmoeilijkheden. Als gevolg van ontoereikende marges heeft de kleinhandel moeilijkheden. De beelden van produktie en afzet noemde ir. van Dam niet minder som ber. De produktie steeg met ca. 2%, het gemiddelde vetgehalte daalde iets. De condensuitvoer vertoonde een behoor lijke achteruitgang. De teruglevering van ondermelk aan boeren daalde met 10,5'n tot 380.000 ton. Het verbruik van .drinkmelk was tot 1 juli 1% hoger, dan in de eerste helft van 1956. Na de prijs verhoging daalde het verbruik met 37e Ir. van Dam heeft de indruk, dat de minister van Landbouw het standpunt van het produktschap om de verreken- prijs voor melk niet te verhogen, zal delen. De boterproduktie was in 1957 1000 ton lager dan in 1956. De beginvoorraad was 15.000 ton. waarbij 76.000 ton kwam. Van de verkochte 81.000 ton werd 42.000 in het binnenland afgezet. Een verheugend verschijnsel, aldus ir. van Dam want deze afzet bleef in vroeger jaren bene den de 40 000 ton. De gemiddelde prijs was f. 3.15 per kg op 75 cent minder dan in 1956. De kaasproduktie steeg met 9.500 ton, Aan volvette goudse kaas werd 11.000 ton meer gemaakt, aan 40 plus 1500 ton minder. De kaasafzet bewoog zich met 2000 ton in het binnenland in opwaartse richting, maar de uitvoer naar West- Duitsland, Engeland en Egypte daalde. De totale afzet was enkele duizenden tonnen lager, dan in 1956. Er is voor namelijk veel jonge kaas in voorraad bij een aantrekkende markt. De prijzen lagen beter, dan in 1956: in West-Duits- land zelfs ejiige dubbeltjes hoger, dan die van concurrerende produkten. De afzet van volle gesuikerde condens liep 28.000 ton terug o.a.. als gevolg van Door uitspelen en arbitrage van afge broken partijen in de competitie van de Leidse Schaakbond, kwamen de volgen de uitslagen tot stand: Eerste klasse: Bodegraven 1Voor schoten 1: J. G. BreekveldtG. P. Slui ter 01; J. v. SterkenburgC. v. d. Kooy 0—1. Totaal: 4—6. LSG 3—Phili dor 2: P. v. d. BoschA. J. H. v. d. Meu- len 0—1. Totaal: 4%—5%. Derde klasse A: Bodegraven 3Bos koop 2: C. v. d. Boon—A. J. van Geme- ren '7; J. Duits—C. v. Veen 01. Totaal: 5—5. Leiderdorp 2Nieuwkoop: H. S. GinjaarG. J. Bremer 01; A. P. HelmusD. v. d. Laan 0—1. Totaal 3%— 6' Boskoop 3Leiderdorp 2: P. v. d. TolA. P. Helmus 10; T. v. d. Berg— H. A. Korswagen Totaal: 4',— 5%. Derde klasse B: VTL 2—SCL: P. Ro- zemeyer—ir. A. van Katwijk 01; A. RoozendaalJ. Kanbier Totaal: 4%5',i. RoelofarendsveenPhilidor 3: Th. J. OlyerhoekJ. Koet jr. To taal: 3—7. Derde klasse C: Katwijk 2—Sassen- De nieuwjaarsredes van drie ministers In „Rijksdelen overzee" De Nederlandse minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, de gevol machtigd minister van Suriname, dr. R. Pos en de gevolmachtigd minister van de Ned. Antillen, W. F. M. Lampe, heb ben ter gelegenheid van de jaarwisseling toespraken gehouden in de radiorubriek „Rijksdelen Overzee". Het is een traditie geworden, dat op de laatste dag van het jaar voor de mi crofoon 'n overzicht wordt gegeven van de verhoudingen tussen de rijksdelen. Minister Helders zei met genoegen deze traditie te kunnen voortzetten, vooral ook omdat er duidelijke tekenen zijn, waaruit blijkt, dat de belangstelling in Nederland voor deze rijksdelen steeds groeiende is. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat de goede samenwerking zich zou voortzetten. Natuurlijk kunnen er moeilijkheden voorkomen, maar daar is gezamenlijk wel door heen te komen. Dr. R. Pos merkte op, dat het verloop van de betrekkingen tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen in het af gelopen jaar geen spectaculaire aspec ten heeft vertoond en daardoor waar schijnlijk minder de aandacht heeft ge had. Maar het contact is steeds inniger geworden, daar door een reeks van be slissingen in concrete gevallen geleidelijk de samenwerking ter behartiging van de gemeenschappelijke aangelegenheden en daardoor de gelijkwaardigheid tussen de drie landen haar vorm en wezenlijke in houd krijgt. Het afgelopen jaar heeft in Suriname vooral in het teken gestaan van het voortzetten van het tienjaren plan naar economische ontwikkeling. Het komende jaar vangt aan met het verheugende vooruitzicht, aldus dr. Pos, dat het bezoek van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix een nieuw re liëf zal geven aan de gebondenheid on der de kroon van Oranje. Ook de heer W. F.* M. Lampe maakte gewag van het komende bezoek van de Prinses. „Het zal voor ons allen een on vergetelijke gebeurtenis, zijn. Wij zullen ons best doen, dat deze kennismaking ook voor onze hoge gast een schone her innering zal zijn. Daar kimt U op re kenen en daar kan vooral ook onze kroonprinses verzekerd van zijn". In 1957 bleven in de Ned. Antillen - in de huidige fase van ontplooiing - de economische en sociale ontwikkeling in het middelpunt der belangstelling staan. De heer Lampe verheugde er zich over. dat Nederland ondanks de krapte van de kapitaalmarkt niet heeft geaarzeld hulp en bijstand te verlenen. Beeld van vrouw ep Noordzee opgevist (Speciale berichtgeving) De schipper van de Urker vissersboot UK 118 verstrikte tydens de visvangst op de Noordzee in een van zijn netten... een beeld van een vrouw. Het beeld heeft een hoogte van 50 tot 60 centime ter en is waarschijnlijk een boegbeeld, waarvan de ouderdom wordt geschat op ongeveer 200 jaar. Het houten beeld, ook wel schegbeeld geheten, is in het bezit gekomen van het oudheidkundigmuseum voor het Zuiderzeegebied in de Noordoostpolder, nog steeds bekend als het museum Schokland. Het beeld verkeert nog in uitstekende staat. Het stelt een vrou wenfiguur voor van het hoofd tot de heup. Om het hoofd is een omslagdoek, het haar is achterovergekamd met krul len opzij. Het beeld is onmiddellijk geconser veerd en zal waarschijnlijk in het reeds genoemde museum blijven. Veel scheg beelden bezit men in ons land niet. in Londen heeft men echter een vrij grote verzameling. politieke ontwikkelmgen in Azië. De uitvoer van volle condens was iets beter. De uitvoer van magere condens met suiker daalde. De prijzen werden ge handhaafd. Bij de afzet van volle melk poeder had men in het tweede halfjaar met lagere prijzen te kampen. De han del in mager poeder kwam vrijwel tot stilstand. Het beeld van 1957 is verre van be moedigend, aldus ir. van I)am. De Ne derlandse zuivelwereld staat voor de rea liteit van een „crisis in de zuivel". Er is thans alle reden voor ernstig beraad, speciaal over het meer tot waarde brengen van vetvrije droge stof. (eiwit e.d.) in de melk. Advertentie ÜF Radoma (IV Tel. 40100 Amsterdam Sportsplinters Lorraine Crapp. de Australische zwemster, die tijdens de Olympische Spelen in Melbourne de Olympische titel op dc 400 meter vrije slag wist te ver overen. zal tijdens de zwemkampioen- schappen van Nieuw Zuid Wales in drie titelwedstryden uitkomen, waaraan o.m. heim 2: B. Slatius—J. C. Barnhoorn onze landgenoten Cockle Gastelaars en 10. Totaal: 55. Corrie Schimmel meedoen. er zijn geen betere Visrokerijen in IJmuiden vóór 1960 verplaatst TERREINHUUR WORDT NU AL DRASTISCH VERHOOGD. Op een gedeelte van het industrie terrein ten zuiden van de Haringhaven te IJmuiden bevindt zich een onafge graven duingebied, waar sinds 1930 een aantal visrokerijen en -drogerijen ge vestigd is. Deze ondernemingen vor men een belemmering voor het gereed maken van het terrein voor de vesti ging van industrieën. B. en W. van Velsen hebben de eigenaren van de genoemde bedrijven inmiddels al me degedeeld. dat zij uiterlijk op 1 januari 1960 de door hen gebruikte grond moe ten hebben ontruimd. Met het Staats- vissershavenbedrijf is hieromtrent over leg gepleegd. De directeur van dit be drijf heeft een terrein aangewezen, waarheen de visrokers hun bedrijf kunnen verplaatsen. B. en W. bestuderen thans de moge lijkheid om van gemeentewege een tege moetkoming te verschaffen in de kosten, verbonden aan deze overplaatsing. Bin nenkort zullen zij hieromtrent voorstel len doen aan de gemeenteraad. Het komt B. en W. evenwel nood zakelijk voor thans over te gaan tot verhoging van de huur voor de aan de visrokers verhuurde terreinen. De hui dige huurprijzen zijn vastgesteld door de vorige eigenaar van het bcJoc .e industrieterrein, en staan in geen ver houding meer tot de waarde van het onderliggende industrieterrein. De huursom, die tot nu toe varieerde van 4 tot 12 cent per vierk. m. is thans door B. en W. bepaald op f.0,25 per vierk. m. B. en W. hebben daarbij over wogen. dat het onjuist, zou zijn de ver goeding te stellen op 47- van de waarde van het onderliggende industrieterrein. Dat zou neerkomen op f0,68 per vierk m. B. en W. hebben hiervan afgezien, om dat generlei voorzieningen als wegen, rioleringen, e.d. zijn aangebracht. Een prijsverhoging tot f.025 per vierk m. lijkt hen juister, omdat hierdoor een redelijk rendement van deze grond 1 wordt verkregen. Krant te geheimzinnig Telefoonverkeer in westen gestagneerd (Van onze correspondent) De heer A. M. Bergers, organisator van de SUS-actie en als „stuntman" te recht vermaard om zijn werk voor lief dadige doeleinden, zal zelf wel enigszins verbijsterd zijn geweest door de gevol gen van zijn laatste stunt: de onthul ling van het geheim in de SUS-krant, die - om de lotenverkoop van de actie „Sla Uw Slag" te stimuleren - in een oplaag van meer dan drie miljoen exem plaren over het gehele land was ver spreid. Door die onthulling" op oude jaarsnacht van 0.10 tot 0.30 uur via een KRO-uitzending zijn vele honderden ten onrechte in de mening komen te verke ren, dat er voor hun ten kantore van de heer Bergers, Heemraad sin gel 303 in Rotterdam, een aanzienlijk geldbedrag gereed lag. Zij kwamen uit alle uithoe ken van het land naar de Maasstad. aleen maar om te ervarendat het geheim van de krant geheimzinniger was dan zij hadden gedacht. Zij vertrokken weer, niet alleen een illusie maar ook het soms vrij grote geldbedrag van hun vervoer naar Rotterdam armer. Ook het telefoonverkeer in het westen van het land. met name de verbinding tussen Amsterdam en Rotterdam, werd door de gevolgen van de KRO-uitzen ding volledig gestagneerd. Bij de „ont hulling" werd namelijk tevens bekend gemaakt dat men nummer 50.000 in Rotterdam moest opbellen. Deze mede deling had als resultaat dat zeker an derhalf uur lang. juist in de enorme drukte van nieuwjaars-telefoontjes in het uur van de jaarwisseling, de tele foonverbindingen totaal overbelast wer den. Voor de interlocale telefooncellen in Amsterdam vormden zich zelfs lange rijen van wachtenden en de Amster damse plaatselijke telefoondienst zag zich voor een extra puzzel geplaatst om dat vele op prijzen beluste hoofdstede lingen, die niet goed hadden gehoord, dat het Rotterdamse nummer 50.000 moest worden opgebeld, hetzelfde num mer in het Amsterdamse net draaiden en daardoor uitkwamen op een dienst- lijn en wel het (geheime) nummer der telefooncentrale Amsterdam-oost. Door de overbelasting van het telefo nisch verkeer tussen Amsterdam en Rotterdam schijnt ook liet telefoonver keer tussen beide handelssteden en Den Haag een flinke stagnering te hebben ondervonden. Afwijkingen Wat is nu het geheim, dat velen het nieuwe jaar met een teleurstelling deed beginnen en zoveel moeilijkheden deed ontstaan? In de betrokken SUS-krant was een tekening afgedrukt, die in 150 van de 3.015.000 exemplaren kleine af wijkingen vertoonde, terwijl het tele foonnummer, zoals het in alle SUS- kranten behalve de 150 waardevolle stond, niet bestond. Dit was echter het nummer dat honderden draaiden. Eerst werd een deel van Rotterdam geblok keerd. later antwoordde het kengetal (0 1800) niet meerDaar de telefoon ook niet werd opgenomen, wanneer men het nummer van de heer Bergers draai de, zoals het in het telefoonboek stond (en dat verschilde van zijn „geheime" nummer in de 150 kranten), ontstond er onrust in verscheidene delen van het land. waar prijswinnaars met de organi sator telefonisch contact zochten. Men wendde zich tot de politie ln Rotterdam, die ook uit Rotterdam zelf al was opgebeld, omdat ook de deur niet werd geopend, wanneer men bij het adres van de heer Bergers aanbelde. Dit was gistermorgen om ongeveer vier uur, toen de heer Bergers en zijn assistenten het kantoor een half uurtje gesloten hadden om de inwendige mens te ver sterken. Inmiddels waren uit vele plaat sen van het land in gecharterde voer tuigen „prijswinnaars" gearriveerd. Na de komst van een radio-wagen van de politie verkregen zij opheldering en ve len zullen zich de jongste jaarwisseling beslist niet als een van de plezierigste herinneren. Onduidelijke onthulling Op sommige uren zag het voor het kantoor van de 1 eer Bergers zwart van de mensen. Algemeen was men het er over eens. dat de onthulling van het ge heim te snel of te onduidelijk was ge weest. De prijswinnaars die wij spraken, waren het daar echter niet me eens. De heer Bergers verklaarde de grote toeloop van onfortuinlijken dan ook niet door de onthulling via de radio te bekri tiseren. Zijns inziens had men niet goed geluisterd, of was men te overhaast naar Rotterdam vertrokken, zonder zeker te zijn van een prijs. Natuurlijk heeft het tijdstip van de onthillling van het ge heim veel misverstanden in de hand ge werkt. Ons inziens is dit tijdstip zeer ongelukkig gekozen. Tien minuten over twaalf begon de radiouitzending. Wan neer op zo'n tijdstip in vlot tempo een aantal aanwijzingen wordt gegeven, wordt het gevaar dat misverstanden ontstaan, groter, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat het voor velen gewoonte is het nieuwe jaar in te wijden meteen al of niet bescheiden offer aan Bacchus. Voor Ned. Nieuw-Guinea was 1957 een moeilijk jaar Dr. J. van Baal, gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, heeft er in zijn nieuw jaarstoespraak voor Radio-Biak op ge wezen, dat 1957 voor Nieuw-Guinea een moeilijk jaar is geweest. Vier vliegtuigrampen heeft het rijks deel getroffen, maar dat niet alleen. Dr. v. Baal dacht ook aan de gekwelde land genoten in Indonesië en aan de opzet telijke vernietiging van de Nederlandse belangen en eigendommen aldaar. „Daarbij vergeleken zijn de andere te genslagen slechts betrekkelijk, doch ook die drukken hun stempel óp het afge lopen jaar: materiële tegenslagen heb ben ernstige moeilijkheden met zich ge bracht voor ons luchtverkeer. De in komsten uit eigen middelen van Ned. Nieuw-Guinea blijven gering en de be stedingsbeperking in Nederland bracht nieuwe financiële zorgen, die ook van onze kant offers vergen". Maar door de moeilijkheden in Indo nesië, aldus dr. Van Baal Is de status van Nieuw-Guinea vaster komen te lig gen dan ooit tevoren en is de band tus sen Papoea's en Nederlanders danig ver sterkt. Gelijk leen voor mannen en vrouwen Voor gelijkwaardige arbeid Een commissie. Ingesteld door het centrum voor staatkundige vorming van de K.V.P., heeft een rapport sa mengesteld over het vraagstuk van de beloning van vrouwelijke arbeidskrach ten. De commissie meent dat het be hoeftebeginsel in de Inkomenssfeer door middel van collectieve voorzie ningen of belastingfaeiliteiten tot gel ding kan komen, maar dat in het bedrijfsleven bij dc loonvorming al leen het prestatie-beginsel mag gel den. Zij staat dus op het standpunt, dat verschil in sekse bij gelijke ar beidsprestatie geen aanleiding geeft tot verschil in beloning. De commissie is van mening, dat, meer dan tot nu toe het geval is ge weest. bij de loononderhandelingen aandacht moet worden besteed aan het vraagstuk van de beloning van vrouwe lijke arbeidskrachten. Voor de vrouwen organisaties ligt hier een opvoedende taak. Het snelste resultaat zal men ech ter verkrijgen, wanneer de vrouwen zelf ook enige macht op de arbeidsmarkt zullen kunnen uitoefenen. Hillary is de Zuidpool tot op honderd km. genaderd De Nieuwzeelander Sir Edmund HI!- lary, wiens expeditiegroep voorspoedig voorttrok in de richting van de Zuidpool, heeft dinsdagavond met grote moeilijk heden te kampen gekregen. De leden van de expeditie moesten hun trekkers uit de sneeuw graven en een groot deel van hun voorraden uitladen. Men heeft twee van de vier vrachtsleden moeten achterlaten. Volgens de laatste berichten bevindt Hillary zich nu op circa 100 km van de Zuidpool De Britse ploeg onder leiding van dr. Vivian Fuchs, die hem van de andere kant af tegemoet komt, moest woensdag nog een 450 km afleggen om de Pool te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7