WEVEN IT STADSNIEUWS RECHTZAKEN 96ste jaargang Donderdag 2 januari 1958 Tweede blad no. 29330 Bijna 500 kerstbomen in beslag genomen LEIDSE POLITIE NAM VOORZORGSMAATREGELEN De Leidse politie heeft gedurende de laatste dag van het vorige jaar in samenwerking met de Gem. Reinigings dienst op verschillende adressen in de stad kerstbomen opgehaald, die bestemd waren om 's nachts als vuurwerk te dienen. In totaal werden ruim 450 bomen in beslag genomen. Een groot deel van het brandbare materiaal lag zowel op straat als in tuinen opgeslagen al of niet afgedekt. Enkele boosdoeners hadden kans gezien om niet minder dan vijftig kerstbomen op te sparen. Trio Pasquier bij Toonkunst Het vermaarde trio Pasquier zal op woensdag 8 januari optreden voor de Mij. voor Toonkunst (tweede concert meesterserie) met werken van Bach, Mozart. Beethoven en Ricier. Het trio dat reeds verscheidene malen in onze stad optrad, bestaat uit de drie broers, Jean, viool, Pierre, altviool en Etienne, violoncel. s. p. Afscheid Loovens van S.L.F. Op oudejaarsdag heeft de heer S. P. Loovens na een bijna 40-jarige diensttijd afscheid genomen van de Lichtfabrieken. Hy had onlangs de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Ir. Y. Ykema sprak hem als directeur op hartelijke wijze toe en schetste hem als een ambtenaar vol plichtsbetrachting en als iemand, die zich het in hem gestelde vertrouwen ten volle waardig toonde. Mede uit naam van het gemeentebestuur dankte de directeur de heer Loovens voor de zo lange jaren met grote stiptheid bewezen diensten. Bij deze goede wensen sloten de overige aanwezigen zich aan. Het bestuur der P.V. voegde er een waarde volle herinnering aan toe en dankte hem in het bijzonder voor de vele diensten aan P.V. en personeel bewezen als be heerder van de bibliotheek. In de kantine was een grote schare personeelsleden aanwezig om van de heer Loovens afscheid te nemen. Hier was het de heer R. J. Hazenberg, secre taris van de directie, die zich het eerst tot de heer Loovens richtte. Deze roem de zijn benijdenswaardige en levendige veerkraoht en zijn aangename omgangs- voi-men, waardoor er steeds een uitste kende samenwerking was. Spreker liet zijn toespraak vergezeld gaan met de aanbieding van enige boeken namens de vele, die regelmatig met de heer Loovens contact hadden. Namens de technische bedrijfssector sprak de heer W. M. van Rij kom een hartelijk afscheidswoord, waarbij deze herinnerde aan de goede verstandhou ding tussen de technici en de heer Loo vens. Iedere storing, die zich voordeed, werd daardoor als het ware bijna een genoegen. Van de administratieve ambtenaren sprak de heer P. Flippo. Ook hij had niets dan lof voor het werk van de scheidende ambtenaar. De heer Loovens dankte tenslotte allen voor de overstelpende bewijzen van sympathie. Concert Ned. Madrigaalkoor Morgenavond geeft het Ned. Madri gaalkoor in de Stadsgehoorzaal onder leiding van Willem Mizée een concert. Uitgevoerd worden de navolgende wer ken: drie Maria-Antifonen van Her man Strategier (a cappella), A ceremo ny of Carols van Benjamin Britten, Panga lingua van de Hongaarse compo nist Zoltan Kodaly, van wie ook de Missa Brevis tot uitvoering komt. ONVOORZICHTIGE KAT. De bewoonster van een huis aan de Waardgracht, die ziek te bed lag, is gistermorgen onwel geworden. Later op de dag kwam vast te staan, dat een kat de aan de gaskraan van een lamp be vestigde ketting naar beneden had ge trokken, waardoor het gas zich in de kamer verspreidde. Op advies van een arts is de vrouw naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Aan de firma Assie en De Water alhier is namens de Coöp. Bouwvereni ging „Rochdale" te Amsterdam de bouw opgedragen van 216 woningen en één winkel in het Overtoomsweld te Amster dam voor een bedrag van f. 3.881.000. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Von Balluseck-Van der Paauw, zn., Amsterdam; Van Gronin genWullink, zn., Schalkhaar; Lam- brechtsen—Boom, zn., Los Angeles; Temminck—Groll-Appels, dr., Drieber gen: Kasten—Muntz. zn., Rotterdam; Ploeg—Bakker, zn., Ermelo; Hahn—De Bruyn, dr., Bombay. Getrouwd: ir. J. G. van Heyst en B. F. Engelbert van Bevervoorde, Biltho- ven; W. W. Geertsema en A. J. M. Schuursma, Amsterdam; H. Knap en A. L. Bos, Guildford (Engeland). Overleden: J. Zuidervaart—Van der Zee. vr. 66 jr., Vlissingen; J. Katan— Sanders, vr. 77 jr., Rotterdam; dr. G. A. Hoefer, m., Den Haag; J. Kinder- mann, m.. Hilversum; E. J. F. van Hanswijk Pennink, m. 90 jr., Oosterbeek; L. Woudstra, m. 57 jr., Amsterdam; C. Dubbeld. m. 65 jr., Oostzaan; J. D. Bregman, m. 61 jr., Amsterdam; M. Donker—Meijman, vr. 67 jr., Rotterdam; P. van den Toom. m. 87 jr., Driebergen; J. Overreijnder—De Groot, vr. 30 jr., Velp; J. M. Tolenaar—Van Berkel. m. 74 jr.. Rotterdam; D. Lotz Kruthoffer, vr. 73 jr., Rotterdam; W. J. Heuff Van Beekhoff, vr. 82 jr., Oosterbeek; J. van Irsen—Boerdam. vr. 81 jr., Rot terdam; E. K. M. Bücher, m. 61 jr.. Den Haag; H. Splitter, m. 64 jr., Den Haag. BURGERLIJKE STAND VA' l."rr5EN GEBOREN Agatha Sophia, dr van P. Brussee en G. van Duijn. Jacob, zn van W. Vogelaar en M. T. Mosseveld. Caecllia Gerarda Cor nelia. dr van J. C. van der Meer en J. M. Rietbroek, Johanna Wilhelmina Maria, dr van N. C. T. Koot en E. G. M. de Jong. Kasper Willem, zn van D. J. Ramp en L. W. Schrijver, Albertha Maria Allda. dr v. C. J. N. van der Meel en A. J. W. Klink, Arend Willem Johan, zn van W. J. Schild en L. de Best. Gustaaf Johan Louis, zn van G. J L. Haest en J. Paauw. Marijke Lenle, dr van L van der Plas en M B. Cats, Oswald Dominlcus Raymund Maria, zn van C. A. Mank en G. A. M. Pielanen. OVERLEDEN A. Heemskerk, 83 Jaar, man, A. A. van Wijnen. 3 Jaar, dochter, A. van der Plas. 5:: jaar. man, M. Post, 68 jaar, man, J. Eïomond. 56 jaar, man. P. H. Kooijman veertig jaar in dienst van de N.S. Dinsdag was het veertig jaar geleden, dat de heer P. H. Kooijman, seinhuis wachter bij de Ned. Spoorwegen op het station alhier, bij de N.S. in dienst trad. 's Middags had te zijnen huize, De Cos- tastraat 75, een hartelijke huldiging plaats. De heer A W. Swier, hoofdsta- tionsohef. noemde het geen prestatie zo lang bij de N.S. in dienst te zijn, maar wèl, dat men zo nauwkeurig zijn werk ten uitvoer legt als de jubilaris heeft gedaan. Seinhuiswachter Kooij man. die alle seinhuizen in Leiden en omgeving kan bedienen, was als ver- vanger-onder-alle-omstandigheden een onmisbare figuur voor het bedrijf. Nim mer werd er vergeefs beroep op hem gedaan, als hij. door ziekte van colle ga's, desnoods 's nachts geroepen werd in dienst te komen. Voor deze toewij ding bracht de heer Swier zijn harte lijke dank aan de jubilaris over. Daar na voerden het woord de voorman-ran geerder J. H. Knol, de rangeerder G. de Haan en de commies-tit. B. M. van Kuijk. die allen vol lof waren over de bediening der seinen. De hoofdstations chef bood de jubilaris namens het per soneel een mooie vulpen aan en aan mevr. Kooijman bloemen. De jubilaris dankte voor de hartelijke woorden en de cadeaus, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Afscheid J. L. W. Lut van de Nederlandse Spoorwegen In het bureau van de hoofdstations- chef. de heer A. W. Swier. is dinsdag afscheid genomen van de heer J. L. W. Lut adjunct-commies, die na veertig dienstjaren de N.S. ging verlaten. De heer Swier prees de scheidende ambte naar die hij moeilijk kan missen als een voortreffelijk werker. In de negentien jaar, welke de heer Lut in Leiden doorbracht, was hij eerst in de buitendienst, daarna op verschillende •bureaus en tenslotte sinds 1953 in het stationsbureau actief en nauwgezet werkzaam, ook als beheerder van het magazijn. Spr. dankte de heer Lut hier voor namens de directie N.S. en hem zelf. Namens het personeel bood hij hem een complete hengeluitrusting aan. Vervolgens sprak de commies-tit. B. M. van Kuijk, die negentien jaar geleden tegelijk met de heer Lut in Leiden was gekomen en steeds op de prettigste wijze met hem had samenge werkt. Daarna was het woord aan de heer P. M. de Joode, adj. commies, die bijna achttien jaar op verschillende bu reaus met de heer Lut werkzaam was geweest. De heer Lut dankte tenslotte de sprekers voor de hartelijke woorden en het mooie cadeau, waarna er gelegen heid was hem de hand te drukken. Geld en popieren gestolen BRANDKAST EN BAKFIETS UIT WATER HERENGRACHT GEHAALD In de nacht van de jaarwisseling is ingebroken in een kartonagefabriek aan de Uiterstegracht. De inbrekers wisten zich door het ojsenbreken van een slot aan de voordeur toegang tot het gebouw te verschaffen. Hun buit bestond uit een brandkast, waarin zich een bedrag van f. 200 en een aantal waardevolle papie ren bevonden. De brandkast werd ver voerd op een bakfiets, die op het fabrieksterrein stond. Enige tijd na de inbraak werd de bakfiets uit het water van de Herengracht gehaald, terwijl de politie vanmorgen uit hetzelfde water de brandkast heeft weten op te vissen. De kast bleek aan de achterkant te zijn opengescheurd. Zij die inlichtingen kun nen geven omtrent twee personen, die in de nachtelijke uren met een driewielige bakfiets hebben gereden, worden ver zocht zich op het politiebureau afdeling recherche te vervoegen. BEVORDERINGEN TEN STADHUIZE Het raadslid, de heer B. de Kier, heeft zich met de volgende vragen tot het college van B. en W. gericht: 1. Is het juist, dat enkele administrateurs ten Stadhuize zijn bevorderd tot administra teur A? 2. Zo ja, is dit een normale promotie dan wel in wezen een herwaar dering van dezelfde functie? 3. Indien het laatste het geval is, wanneer kunnen dan gelijksoortige maatregelen tegemoet worden gezien voor de lagere ambtena ren? B. en W. geven hierop het volgende antwoord: 1. ja. 2. Gelijk bekend, is de regeling van de salarissen van de amb tenaren ter secretarie, in het bijzonder die van de ambtenaren, die de naaste medewerkers van de secretaris kunnen worden genoemd, afgestemd op die van de jaarwedde van de secretaris. In het desbetreffende rapport van de z.g. com missie Ubink, dat destijds door de rege ring is aanvaard, wordt als norm voor het salaris van die laatste ambtenaren aangehouden 80 van de jaarwedde van de secretaris. Mede teneinde deze verhouding ook na de verhoging van de jaarwedde van de secretaris m.i.v. 1 juli 1955 te kunnen bestendigen, werd de rang van administrateur A in de Bezol digingsregeling 1954 ingevoerd. De daar voor in aanmerking komende admi nistrateurs ter secretarie is die rang toegekend. 3. Door ons wordt nog nage gaan. in hoeverre de door ons genomen maatregel, bedoeld in het slot van het antwoord op vraag 2. consequenties me debrengt met betrekking tot andere ambtenaren. Mr. J. W. Beyen ambassadeur te Parijs Thans is het K.B. verschenen, waarbij mr. J. W. Beyen benoemd is tot Neder lands ambassadeur te Parijs. Minister Luns zal op 5 januari voor snkele dagen naar Parijs vertrekken ter bijwoning van de conferentie der Euro pese Economische conferentie. Vissershavenbedrijf f 39.000.000! Aanvoer en opbrengst hebben bij het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden opnieuw absolute records bereikt. Hoe wel de aanvoercijfers op de laatste dag van het jaar nog niet defenitief bekend waren, rekent men. dat de aanvoer on geveer 79 miljoen kg heeft bedragen. Dat is dan ongeveer 10 miljoen kilogram meer dan in 1956,, toen de aanvoer in totaal 69 miljoen kg bedroeg. De op- brengstcjjfers waren op de laatste dag van het oude jaar al wel bekend. Het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden bereikte in 1957 een totale omzet van f. 39.128.447. Over het jaar 1956 bedroeg de omzet f. 37.242.828, zodat er dus een styging is van f. 1.875.619. De laatste dagen vóór Kerstmis bleek i er een goede haringvisserij te zijn op de westkust van Engeland en in de Ierse Zee. Het gevolg is geweest, dat een tien tal grote schepen direct na kerstmis is uitgevaren om in die wateren alsnog iets van het haringseizoen goed te maken. De vangstberichten bleven ook daarna zo uitermate gunstig, dat ander" schepen j in IJmuiden gereed gemaakt werden om onmiddellijk na Nieuwjaar daar even- I eens hun geluk te gaan beproeven. Afscheid en intrede bij Staalwijk Tijdens de voor de hervormde wyk- gemeente „Staalwijk" wel zeer bijzon dere nieuwjaarsbijeenkomst sprak ds. P. Kloek naar aanleiding van de aan de medewerkers thuisgezonden jaartekst uit de Filippensen brief „Ik vermag alle dingen, door Christus, die mij kracht geeft". In zijn toespraak wees ds. Kloek op de per 1 januari ingetreden wykverande- ringen, waardoor de Professorenwijk op dit moment reeds niet meer aan Staal wijk behoort. Spreker was dankbaar, dat vele bewoners van dit wijkgedeelte toch nog aanwezig waren. Een nieuw gedeelte was aan Staalwyk toegevoegd. Zij, die daarin woonden werd een welkom toe geroepen. Een nieuwe groep van 12 assistenten voor de zondagsschool werd geïnstalleerd, waarbij ds. Kloek hen ge lukwenste met hun beslissing en hen aan de verantwoording van de wijkge- meente opdroeg. Tenslotte werd afscheid genomen van de nestor van de wykker- keraad, de heer C. W. Oostveen, ouder ling-kerkvoogd, die door het bereiken van de 70-jarige leeftijd, ingevolge de bepaling van de nieuwe kerkorde, niet meer herkozen kon worden. Ds. Kloek memoreerde het langdurige en vele werk, dat de heer Oostveen voor de wykgemeente heeft verricht en de opge wektheid waarmede dit steeds geschied de, waardoor onder zijn stuwende leiding zeer veel verbeteringen in Staalwyk waren aangebracht. De restauratie van het grootste gedeelte van het wijkge- bouw bewijst wel, dat de heer Oostveen nog een zeer bruikbaar man was, aldus ds. Kloek. Met een zeer op de man afgesproken woord van grote waardering bood spreker de heer Oostveen een boek met foto's van Nederland aan. De heer Oostveen heeft op zijn vele wandeltoch ten een groot deel van Nederland door kruist en kan daarin bladerend dus nog eens rustig van zijn wandelherinnerin gen genieten. Bovendien werd hem nog een kist sigaren aangeboden. Tegelijkertijd werd afscheid genomen van de diaken, de heer G. Crevecoeur en de ouderling, de heer J. Verwer. Beiden hadden zich na afloop van hun ambts bediening niet meer herkiesbaar gesteld. Ook zij ontvingen een aandenken. (Advertentie) SPECIALE VERKOOP STOFFEN 1 50/1 60 cm. extra breed, een superieure, soepel vallende zuiver wollen topkwaliteit in diverse grijze en andere modetinten, normaal 22.50 io iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiHinfiii' Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! illllllllllllllllMlimtlMmHthimfllllHIIIHIIIIIIHHmHHHmilllll Engels Kon. Paar maart naar ons land Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zullen op 24 maart aan boord van het koninklijke jacht „Britannia" Harwich verlaten voor hun staatsiebezoek van twee dagen aan Nederland. Zij zullen zich op 28 maart te Dover weer ontschepen. Vechtpartij met inbreker (Speciale berichtgeving) Een 69-jarige gymnastiekleraar en masseur, te Hilversum is er in de oude jaarsnacht, anderhalf uur na de twaalf uurslag, In geslaagd in zyn huis een 38- jarige Amsterdamse inbreker te over meesteren. Hij sprong boven op de in breker en samen rolden zij al vechtende de tuin in. De huishoudster belde met een de politie en toen zij even later dacht dat „haar meneer" onder lag, gaf ze de inbreker met haar schoen een fikse tik op het hoofd. Op het tumult schoot een van de buren toe om met een flinke opstopper de Amsterdammer buiten ge vecht te stellen. De gymnastiekleraar en zijn huishoud ster waren met de auto van een zoon na de oudejaarsviering thuis gebracht. Toen zij de woning betraden zag de heer des huizes overal kastdeuren open staan. Nadat het licht was ontsteken, trachtte de inbreker door de openstaan de tuindeuren te vluchten, hetgeen hem door het kordate optreden van zijn meer dan 30 jaar oudere „gastheer" werd belet. Hij zit nu in het Hilversumse politie bureau. 85.000 woningen in 1957 Het record van 85.000 woningen in 1957 heeft bewezen, dat deze bouw technisch mogelyk is. Nu wij aan deze zitten krygen we te worstelen met moeilijkheden van financiële aard, welke de woningbouw bemoeilij ken. Er is thans enige ontspanning in de bouwnijverheid. De daarmee ge paard gaande geringe werkloosheid kan wellicht worden opgevangen door het uitvoeren van plannen, die ten behoeve van de woningbouw tot dus ver werden opgehouden. De uitvoering van deze plannen mag eohter niet leiden tot nieuwe spanning op de arbeidsmarkt, zodat een voorzich tig beleid gewenst is. Ongeveer met deze woorden sprak de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid ir- H. B. J. Witte in een bijeenkomst ter gelegenheid van de jaarwisseling met vertegenwoordigers van alle afdeling-en van zijn departe ment. Doodslag op vrouw PLAATSING IN KRANKZINNIGEN GESTICHT BEVOLEN (Van onze Haagse redactie) De 47-jarige Haagse politieagent die op 2 februari van vorig jaar in de echte- I lijke woning zijn 42-jarige echtgenote en moeder van zijn vier kinderen met een aantal schoten uit zijn dienstpistool om het leven heeft gebracht, is door de Haagse rechtbank ter zake van doodslag veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek en ter beschikking- I stelling van de regering, met bevel tot plaatsing in een krankzinnigengesticht. In de overwegingen tot het vonnis I neemt de rechtbank een ziekelijke stoor- I nis in de geestvermogens van de ver oordeelde als oorzaak van het plegen van de doodslag. Deze ziekelijke stoornis is voortgekomen uit een pathologische jaloersheidswaan. zo stelt de rechtbank vast. Voorts beval de rechtbank dat de veroordeelde niet eerder op vrije voeten gesteld zal worden, dan nadat een zo danig herstel is ingetreden dat voor der gelijke catastrofale daden niet meer ge vreesd heeft te worden. De officier van Justitie had 14 dagen geleden dezelfde straf en maatregel ge- cist als door de rechtbank is opgelegd, met dit verschil, dat hij voorbedachte rade bewezen geacht had en hij zijn eis dus gebaseerd had op moord. De recht bank wees vonnis, zoals gemeld, terzake van doodslag. Dit Japanse meisjeTamiko Mi- zoue. heeft ruim twaalf jaar ge leden de atoombomaanval op Hi- rosjima overleefd. Zij was dit jaar zeventien geworden. Korte tijd ge leden kreeg zij plotseling schild klierkanker waaraan zij overleed volgens medici een indirect gevolg van dc explosie van twaalf jaar ge leden. Het aantal „uitgestelde" dodelijke slachtoffers is de laatste jaren aanzienlijk gestegen 16 in 195-1 en in 1955. 26 in 1956 en voor zover bekend thans 30 in 1957Is het wonder dat men vooral in Japan hoopt, dat het nieuwe jaar een overeenkomst tot staken van de atoombomproeven zal brengen Kerkelijk I "ven NED. HERV. KERK Beroepen te Ederveen (toez.) en te Rid derkerk (wijkgemeente Slikkerveer) J. Noltes te Ernst. Bedankt voor Uithui zen (toez.) A. W. Kranenburg te Tange Alteveer. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude en te Noor den-Zevenhoven N. H. Helner. kand. te Ter Aar te Groningen-West (vac. dr L van der Zanden) H. D. Bakker te Tho- len te Appingedam ivac A J Jans- sens) H Riézebos te Hijlaard. Aange nomen naar Uithulzermeeden H. Altlng tc Wijckel. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Steenwljk J. M. Visser te Dokkum en S. Wljnsma te Broek op Lan- gendijk. Bedankt voor Opperdoes M. Drayer te Drachten. BAPTISTEN GEMEENTE Beroepen te Rotterdam en omstreken als evangellsatlepredlkant R Relling te Rotterda m - Zuid GEREF. KEKKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Beverwijk H. D. van Herk- sen te Hilversum. GEREF. GEMEENTEN MARKTBERICHTEN BARNEVELD. 2 Januari. Eiervelllng SVE. Aanvoer 501.640 stuks. Handel vlug. Grote eieren prijzen 56/60 gram f 14,02- 14,95, 60/63 gram f 15.10-15.61. 63/65 gr. f 15.72-15.97, 66/72 gram f 16,13-16.87. al les per 100 stuks. Handel vlug en handel grote eieren kalm. Coöp. Veluwse Eiervelllng Barneveld- Ede: weekaanvoer ongeveer 1.100.000 st. Handel vlug. Grote eieren kalm. Eieren 54 tot 57 gram f 13.93-14.34, 57/60 gram f 14.53-14.96, 60/63 gram f 15,13-15,67. 60/ 65 gram f 15.68-15.86. 66/71 gram f 15.97- 16.53, alles per 100 stuks. Eeiermarkt: aanvoer 1.500.000 stuks. Handel kalm. Prijzen eieren 55-59 gram f 14,25-14.80. kg. prijs f2,54, 59/65 gram f 14,80-16,25, kg. prijs f 2,48. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Eeierhandelarengrote eieren f 15,25-16.25. gewicht 62'68 gram. kleine eieren f 14,25-15,00, gewicht 50/61 gram. Varkensmarkt: aanvoer 92 stuks. Han del redelijk. Prijzen biggen f 42,00-65.00 per stuk. BODEGRAVEN, 31 dec. Kaasmarkt. Aangevoerd 17 partijen. Handel kalm. GOUDA. 2 januari. 41 partijen kaas. Eerste kwaliteit per kg. f 2,11-2.42 tweede kwaliteit f 2,00-2,10. Handel kalm. ROTTERDAM, 31 december. Vee markt. Aanvoer in totaal 2137. Weekto- taal 3435, vette koeien en ossen 300, ge- bruiksvee 435, vette kalveren 120, gras kalveren 127. nuchtere kalveren 653, var kens 23. biggen 162, paarden 51, veulens 4. schapen of lammeren 250, bokken of gelten 12. Prijs in cents per kg.: vette koelen le kw. 300/320. 2e kw 280/300. 3e kw. 260/ 275. vette kalveren 280/300. 260/280. 240/ 250. slachtpaarden 225. 200. 190. Prijs in guldens per stuk: graskalveren le kw. 425. 2e kw. 300 3e kw. 250, nuch tere kalveren 65. 50, 40, biggen 40, 30, 26, schapen 95. 85, 75, lammeren 90. 70, 60. kalfkoeien 1225. 1000, 800, melkkoeien 1225, 1000. 800. vare koelen 850, 700, 600. vaarzen 875, 750. 550, pinken 550, 450, 350. Morgen einde eerste Spoetnik Het observatorium van Praag heeft een telegram uit Moskou ontvangen, waarin Russische geleerden bekend maken dat de eerste Russische kunst maan nog deze week zal neerstorten. Geleerden van het Smithsonian Ob servatorium te Cambridge verwachten, dat de eerste Russische Spoetnik voor morgenavond neer zal storten, zo heeft de directeur van het observatorium, dr. Whipple, meegedeeld. Als de kustmaan in de dampkring komt, zal zy er uitzien als een heldere fakkel, die van enkele seconden tot zeven minuten zichtbaar zal blijven. BEURSOVERZICHT Internationals opgewekt AMSTERDAM, 2 januari Er heerste vandaag een opgewekte stemming ter beurze, in verband met de betere koersen uit Wallstreet. In Ameri ka is men voor 1958 geenszins pessimis tisch, hetgeen daar in de koersen tot uitdrukking kwam. Hierop sloot Amster dam zich vandaag volkomen aan. Aandelen Unilever zetten het nieuwe jaar bijzonder goed in met een koers- avance van 5 punten. In de Philipshoek zorgde de middenkoersvraag voor een hoge opening op 231 3/4. Daarna bepaal de de koers zich op circa 230%, waardoor de winst vergeleken by de vorige slot- prys ruim 6 punten bedroeg. Aku's openden vast, 3 punten hoger op 139 3/4 en stegen daarna zelfs nog tot 142. De koerswinst beliep hier 5 punten. Berich ten over de goede vooruitzichten in 1958 voor de Twentse textielindustrie kwa men aandelen AKU ten goede. KLM monteerde circa f. 1. Aandelen Kon. Olie noteerden iets boven de f. 147, f. 1 hoger dan de laatste slotprijs en circa f. 0.50 boven pariteit Amerika. De handel was gering. Van de Scheepvaarten ging alleen Scheepvaart Unie uit de koers met een verlies van circa 4 punten. De overige waarden vertoonden weinig veranderin gen in een zeer kalme handel. In cultu res ging bijna niets om. Fluctuaties van betekenis deden zich niet voor; de koer sen stelden zich fractioneel lager. De koersen van Staatsfondsen weken niet veel af by de laatste slotkoersen in 1957. WISSELKOERSEN Amsterdam. 2 januari Londen 10 59%10-60%, N. York 3.78^—3 79A. Montreal 3.84%—3.84%, Parys 90.02% 90.12%, Brifcsel 7.57%—7.57%, Frank furt 90.11'.—90.16'.. Zurich 8647— 86.52, Zürioh (vr. fr.) 88.41%—88.46%, Stockholm 73 04%73.09%, Kopenhagen 54.80—54 85, Oslo 52.97%—53.02%, Mi laan 60.39%—60.44%, Wenen 14.55%— 14.56%. Beurs van Amsterdam Donderdag 2 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 87 87B Grootboek obl. 3t4 74 Ned '47 3)4 (3) 84H 85 Ned '51 3)4 8714 B 87 Ned '53 314) 8614 86»4 Ned '56 314 8614 86y« Ned '48 314 Ned '54 314 fl'. 80', Ned '55 I 314 8114 8iy« Ned '55 n 314 83 83 Ned. '37 3 80y, 80y. Ned. WJB lening 6% 1041's 1041a Dollarlng '47 3 8814 90 Investeringscert 3.. 9014 90 s Ned 62-64 3 90 89U Cert NWS 59 59). Indië 37 A 3 83H 84 Grootboek '46 3 80 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handi. en Ind. B 24 23 Nat Handelsbank 73 70 Ned. Handelmij140 14014 Amst. Rubber 4214 4014 Deli Mij .en (Ver.) 54% 53% H.VA86 84% Java Cult21 Senembab 42 Vorstenlanden 11% A.K U 136% Berkei's Patent (v) 166 i68 42 11 142 Calvé Delft eert. 233 Kon Pap v Gelder 160 Hoogovens eert239 242% 170 241 Müller en Co. N.B 298 300 Ned. Kabelfabr 218 B 230B Philips 223% 230% Philips pref 139 1393; Unilever 306 311% Wilton Feyenoord 195 197 Biliton 2de r 177 174L Dordtse Olie gew 727% 73e Kon Petr (f 20.—) 147 147.20 idem (50 a f.20.— 146 45 147.20 Holl Amer. lyn 133 132% Java China Paket 111 106 KJL-M95 96 Ned. Stoomv. My 123 124 Kon Paket My 104% 104 Stoomvaart My Ned 125 126 Nievelt Goudr eert 143 141 v Ommeren eert 198% 198% Kon Rott Lloyd 117% 111% Ned Scheepv Unie 110 106 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 (3%) 3 87 87% Den Haag 1937 1 3. 78 Leiden 1947 87% B R'dam '37 l-III 3% 87% B 87 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 65 Premieleningen A'dam '53 3 85 B 85 A'dam '51 2% 85is. 80B A'dam '56 I 2% 74% 75% A'dam '56 O 2% 82% 84% Eindhoven '54 2% 74 75 Enschede'54 2% 75% 76% Den Haag '52 I 2% 83% 85 Idem n 2% 82% 84 B R'dam '52 I 2% 83% 84% Idem n 2% 84 85 Utrecht '52 2% 90 90 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 190 191% HJB.U. eert170% 170 Rott. Bank 159% 160 Twentsche Bank 155 155 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 184 L 182 L Borneo Sum H. Mij 32 31 Ned G. en Sp. fabr 160% 162 Kon Ned. Grofsm 93 B 94 B Internatio 56 55 Rott. Droogdok My 425 B Tieleman en Dros 7% B Ned. My. Walv.vrt. 55% 56 Spoorwegen Dell Spoorweg My 6 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 22% 22% Intern Nickel 71% 71 Anaconda 40% 39%exd. Bethlehem Steel.... 35% Cities Service 50 51 General Motors 32Té 33% Kennecott 79% 78% Republic Steel 39% 40 Shell Oil 68 67% Union Pacific °4% 24% Un States Steel 50% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Pref w.a idem Electrolas B Holl Constructie Ing our v Bouwnyv Int Kunststof! Ind Leidsche Wolsplnn. Sikkens Lakfab '53 Ver Touwfabrleken Wernlnk's Betonm Van wyk Textiel Vi 50Lexd. exd. 280% 303 115 L 34% 134y4 355 137% 60% 64% 30/12 48 L 55Lexd. 280L 303B 110L 34% 135%OB 355B 137% 61 67B

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3