SCHUDEL JZZ, Cl TROS, CITROEN dat ze i r«a Broederschapsraad Afrikaanse en Aziatische volken opgericht Een permanent secretariaat in Egypte Amerikaanse minister van Handel optimistisch over nieuwe jaar Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 2 JANUARI 1958 Conferentie te Cairo De conferentie, van ongeveer 500 vertegeniooordigers van „solidari- teitscommissies" uit een veertigtal Afrikaanse en Aziatische landen te Cairo heeft besloten tot de oprich- ting van een permanent secretariaat dat in Cairo zal zetelen. Aan het hoofd hiervan komt een secretaris generaal te staan, die zal worden bijgestaan door secretarissen, af komstig uit Kameroen, communis tisch-China, Ghana, India, Indone sië, Irak, Japan, Soedan, Syrië en de Sovjet-Unie. Voorts is men te Cairo overgegaan tot oprichting van een broederschapsraad van Afrikaanse en Aziatische volkeren. Elk Afrikaans en Aziatisch land zal hierin vertegenwoordigd zijn door een afgevaardigde. De raad zal zaterdag a.s. voor het eerst in Cairo bijeenkomen. De deelnemers aan de Afrikaans- Aziatische conferentie te Cairo hebben gisteren eensgezind een beroep op Groot Brittannië en de V.S. gedaan om het Russische aanbod tot onmiddellijke sta king van de kernproeven te aanvaarden. Op de voltallige zitting van de confe rentie werd een resolutie aanvaard, waarin de „ambities van de imperialis ten", die leiden tot ophitsing en koude oorlog en bijdragen tot de bewapenings wedloop, worden veroordeeld. Bij Bank Indonesia: Vier en twintig Ned. stafemployé's ontslagen (V,an onze correspondent in Djakarta) Alle 24 Nederlandse staf-employé's van de Bank Indonesia, de Indonesische Centrale Bank. zijn per 1 januari 1958 ontslagen volgens een kabinetsbesluit van 28 december van het vorig jaar. Het besluit werd genomen twee dagen nadat de heer Sjafroeddin Prawiranegara, president van de Bank Indonesia, Dja karta had verlaten voor een kort ver blijf te Palembang. Onder de ontslagenen zijn drie onder directeuren, de heren L. Swaan, P. E. Wiemans en G. Herwig, vijf directeuren van de bankagentschappen in Medan, Pontianak, Bandoeng Malang en Se- marang en de vertegenwoordiger van het agentschap t-e Soerabaja. De ande ren zijn afdelingschefs van het hoofd kantoor te Djakarta. Ook 30 andere Ne derlandse employé's zijn ontslagen. Wy herinneren eraan, dat bij de slui ting van de zitting van de nationale op- bouwconferentie, die kort geleden werd gehouden, de heer Sjafroeddin de waar schuwing liet horen dat de regerings maatregelen ingevolge de anti-Neder landse campagne een economische chaos zouden veroorzaken. De voornaamste Russische afgevaar digde op de conferentie, Rasjidof, heeft in een rede gezegd, dat er binnen korte tijd ..geen koloniën of afhankelijke lan den op aarde" zullen zijn. Rasjidof, die lid is van de Opperste Sovjet zei: ,,Wij eisen vastbesloten be ëindiging van de bloedige koloniale oor log in Algerije. Wij willen een rech- vaardige regeling van de kwesties-Tai- wan, -West-Irian, -Goa, -Okinawa en alle anoere dringende problemen van nationale onafhankelijkheid in Afri kaanse en Aziatische landen". De Sovjet-Unie staat volledig achter de eisen van de Arabieren tot terugkeer van de Arabische vluchtelingen in Pa lestina naar hun haardsteden", aldus Rasjidof. Mislukte staatsgreep op Ambon Uit een gisteren op Ambon uitgegeven Indonesisch legercommuniqué blykt, dat medio december pogingen zijn ge daan om de regionale regering van de Molukken en de Indonesische „provin cie West-Irian" (Nieuw-Guinea) om ver te werpen. Volgens het communi qué was op 13 december j.l. een aantal legerofficieren en burgers gearresteerd omdat „duidelyk bewezen was dat zy poogden de wettige regering van de Molukken en West-Irian omver te werpen". Het communiqué was uitgegeven door Iret provinciaal militair bestuur van de eilandengroep tussen Celebes en Weste lijk Nieuw-Guinea. De arrestaties waren verricht „in het belang van de binnen landse veiligheid en in het kader van de bevrijding van West-Irian". Te Djakarta werd gisteren uit Ambon vernomen dat verscheidene bedrijven en ondernemingen sedert de mislukte staatsgreep onder zware militaire bewa king waren gesteld. Onder de gearresteerden bevinden zich een majoor, kapitein, twee luite nants, een arts, voorlichtingsofficier, een onderwijzer en drie andere burgers. Bevoegde gezagsdragers op Ambon wezen er met nadruk op, dat de aan slag niet door de verbannen leiders van de „Republiek der Zuid-Moluk- ken" was geïnspireerd. „In 1957 beleefden wij het welvarendste jaar in de geschiedenis der Ver. Staten De Amerikaanse minister van Handel, Sinclair Weeks, heeft in zyn jaarlijks economisch overzicht medegedeeld, dat 1957 het meest welvarende jaar in de geschiedenis van de Verenigde Staten is geweest, ondanks de afnemende econo mische bedrijvigheid van de laatste tijd. „De onmiddellijke economische vooruit zichten mogen dan niet zo rooskleurig zijn als wij allen wensen", zo schrijft hij, „van de plaats waar ik zit bezien, zijn de vooruitzichten voor de komende twaalf maanden veel beter dan de ergste pessimisten denken". is. Ook de uitgaven van de verbruikers, die in totaal 280 miljard dollar beliepen, waren 5 procent groter. De minister deelde verder mede, d&t een groot deel van de recente verminde ring der economische bedrijvigheid in de industrie plaatsvond. In de zomer was de werkloosheid onder de fabrieksarbei ders gering, maar tegen het einde 'van het jaar was zij belangrijk toegenomen. „Toen 1957 ten einde liep hielden dp aanpassingen in onze soepele, vrijé éco nomie aan. Wanneer wij terugzien op de economische geschiedenis van de laatste jaren blijkt, dat in ons land de grootste produktietoeneming van het ene op het. andere jaar, onmiddellijk na een ver mindering plaatsvond", aldus Weeks. Overheidsprogramma's geven nieuwe stimulans Weeks voorspelt, dat de economische bedrijvigheid in 1958 groot zal zijn, met een grotere bedrijvigheid dan in de meeste jaren, en met grote concurrentie, welke een onvolprezen onderdeel van het Amerikaanse economische stelsel is. De minister zag 1957 als een jaar met een zeer snelle aanloop en vervolgens een afnemend tempo. Volgens hem zal 1958 een jaar worden van een lichte inzin king waardoor de regeringsactiviteit ver groot zal worden en de programma's der federale, staats- en stedelijke regeringen een nieuwe stimulans aan produktie en werkgelegenheid zullen geven. Volgens Week was het bruto nationale produkt de marktwaarde van alle ge produceerde goederen en verleende dien sten in 1957 ongeveer 435 miljard dol lar groot, hetgeen ten opzichte van 195' een toeneming van ongeveer 5 procent betekent. Het persoonlijke inkomen in 1957 beliep 343 miljard dollar, hetgeen eveneens een toeneming van 5 procent Europa rond Nederland heeft - met de aan trouwe cabaretbezoekers van jaren her bekende parodie op de stomme film anno 1912 door Albert Mol en Conn.v Stuart, dit- keer met de voortreffelijke assistentie van Harry de Groot als tingel tangel- pianist - lang geen slecht figuur gesla gen in het gezamenlijke oudejaarspro gramma van alle bij de Eurovisie aange sloten t.v.-organisaties. En kijk, Wim Sonneveld wilde toch niet helemaal ver stek laten gaan en kwam achteraf nog even in het beeld, vermomd als de boer die kiespijn heeft, in een stukje verbin dende film, waarin de wereld geruststel lend werd getoond, dat ook in 1958 bloembollenvelden, windmolens en kaas dragers ons toeristisch handelsmerk zullen vormen Natuurlijk kon men niet verwachten, dat een dergelijk internationaal amuse mentsprogramma voor een avond, waar op de mens bij allerhande meer of min der aromatische genotmiddelen troost zoekt voor het besef der vergankelijk heid. door speciale kunstzinnigheid zou uitblinken. Toch zal voor velen de ope razang van het temperamentrijke feno meen Maria Meneghini de Carlas uit Rome 't hoogtepunt zijn geweest van wat overigens het karakter droeg van een ouderwetse revue. Ook Frankrijk had gepoogd een artistiek belangwekkende bijdrage te leveren, maar daar beging men de vergissing te menen, dat men in tien minuten drie wonderen zou kunnen aanstichten. Het was een begrijpelijk besluit van de algemene produktieleider en samen steller Francis Essex om zoveel mogelijk het gesproken woord, dat immers de mensen verdeeld houdt en voor elkaar onbereikbaar maakt, juist bij deze ge legenheid om zowel praktische als idealistische redenen te weren. Maar daardoor dreigde een zekere gelijksoor tigheid of het compromis der middelma tigheid, welke gevaren door het flitsen de van de uitzendingen nog net bezwo ren werden. Het heeft weinig zin om in een kritische bespreking van onderdelen te vervallen. Men zou kunnen opmerken, dat Duitsland wel veel maai* geen eigen geluid liet horen en dat. de Belgen met klaterende slordigheid feestelijke le vensvreugde probeerden te suggereren, dat de Zwitsers door sublieme „fotogra fie" een ijsshow dubbel en dwars het aanzien waard maakten, dat bij het blijkbaar onsterfelijke walsen in de Weense Staatsopera gelukkig de mannen in ere zijn hersteld en dat men in Ko penhagen met virtuositeit een meesle pende indruk poogde te wekken. Het zwakste onderdeel kwam uit Luxemburg met onduidelijke pantomimische schets voor twee heren en een lieftallig ont dooiende ijskoningin Advertentie N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN BINNENLAND Nu de Koningin dr. S. L. Mansholt op zijn verzoek entslag heeft verleend uit zijn ambt van minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening met In gang van 1 Januari 1958, heeft de voor zitter van de Eerste Kamer in afwachting van de benoeming van een nieuwe be windsman het ontwerp pachtwet van de agenda voor 7 Januari afgevoerd. Met Ingang van 1 april 1958 ls Paul de Waart, sinds 1953 hoofdredacteur van „Het Centrum" te Utrecht, benoemd tot hoofd van het historisch archief van de Nederlandse Radio Unie. In de nacht van 29 op 30 december ls er naar schatting f 5000,gestolen uit het Haagse bioscooptheater „Corso": de dader heeft zich. naar men aanneemt, la ten Insluiten na afloop van de voorstel ling. Te Maastricht ls overleden prof. dr. B J. van der Plaats, oud-hoogleraar ln de radiologie aan de Universiteit van Batavia. HIJ ls 69 jaar geworden. Met Ingang van gisteren zijn ln wer king getreden de wet tot regeling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogen den. benevens een algemene maatregel van bestuur, berustende op deze wet. Hierme de worden vergoedingen toegekend voor het verlenen van bovenbedoelde rechtsbij stand aan advocaten, procureurs en ge rechtsdeurwaarders. De heer A. de Wit, de hoofdredacteur van het te Willemstad verschijnende blad „Beurs- en Nieuwsberichten", die volgens een tegen hem getroffen ultwijzlglngsbe- sluit eind januari 1958 de Ned Antillen moet verlaten, heeft tegen dit besluit be roep aangetekend. „Avlcultura's 62ste tentoonstelling van pluimvee, duiven en konijnen ln de dierentuin te 's-Gravenhage zal op vrijdag 17 Januari 's morgens geopend worden door de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Aan de ten toonstelling wordt medewerking verleend door drie Nederlandse bonden en talrijke clubs. Met ingang van 1 Januari 1958 zijn benoemd tot directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij Ir. B. Polderman, ir. E. Wijnbergen en ir. A. Franke. Van de direc tie maken reeds deel uit ir. H J. A. Hen- drikx, president-directeur en ir. J. A. Es- huls. Op zondag 5 Januari zal het trein verkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht van 0.48 uur tot 10.00 uur zijn gestremd wegens het aanbrengen van een hulpbrug bij Sliedrecht. BIJ K.B. is op zyn daartoe gedaan verzoek aan de voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, prof. mr. J. Offer- haus. met Ingang van 1 Januari 1958 eer vol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten als zodanig door hem bewezen. Een ruitentikker heeft 's nachts de étalage van een fotohandel aan de Meent te Rotterdam vernield. Uit de etalage worden vyf of zes leica's vermist. Een schadepost van ongeveer f 5000, Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. „Arcadia" 9 Jan.. Canada: s.s. „Kloosterdijk" 8 Jan.; m.s. „American Archer" 11 Jan; Chili: vla New York 8 Jan Ned. Antillen: m.s. „Themls" 9 Jan.; Nieuw Zeeland: via Engeland 11 Jan.; Su riname: m.s. „Mentor" 8 Jan.; Unie van Z Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranje- fontein" 8 Jan.; m.s. ..Stirling Castle" 11 Jan Brits-Oost-Afrika: s.s. „Ferd. de Les- seps" 11 Jan. Onverwacht is overleden de heer Albert Christoffel Kranenburg, in leven eerste slagwerker van het residentie-or kest. De heer Kranenburg maakte sinds 1939 deel uit van het orkest. BUITENLAND In het gebied van het oude fort van Amman, de Jordaanse hoofdstad, zijn gra ven van Kana&nieten ontdekt waarin zich koperen en ijzeren potten en scherven aardewerk bevonden, daterend uit de tijd van koning David, 1000 jaar voor Chris tus. Hieruit schijnt afgeleid te kunnen worden, dat het fort, dat in de oudheid Parabo Amoen hette. door Arabische Ka- naanleten was bezet voor de Amorleten er leefden. Een negenjarige Amerikaanse Jongen. Michael Finn, die bij een gasontploffing Invalide ls geworden. Is te Wheaton in II- lionols een schadevergoeding van 600.000 dollar toegekend voor de verwondingen. De Jongen moest beide benen gedeelteiyk missen en liep bovendien hersenletsel op. De bevolking van de Verenigde Sta ten ls ln 1957 toegenomen van 169.800.000 tot 172.800.000 zielen, aldus het Ameri kaanse bureau voor volkstellingen. De Italiaanse filmster Gina Lollobrl- glda heeft ln rechte 1.200.000 gulden scha devergoeding geeist van de filmmaat schappij Rizzoli, omdat deze maatschappij zich schuldig zou hebben gemaakt aan contractbreuk. De actrice zegt. dat zij ln 1956 een contract heeft getekend, volgens welke zij de hoofdrol zou krijgen ln een film over Napoleons zuster, Paolina Borg hese. De maatschappij zou later het draai boek zonder overleg radicaal hebben ver anderd. Opperluchtmaarschalk Sir Dermot Boyle ls benoemd tot opperbevelhebber van de Britse luchtmacht. Sir Dermot was sedert twee Jaar chef van de luchtmacht staf. Op oudejaar zijn de kranen geopend van een nieuw cllebuisleidlng van Hassi- Messaoed, midden ln de woestijn van Zuid Algerije, naar Toeggoert, vanwaar de olie per tanktreln verder naar de Middellandse Zeehaven Philipevllle zal worden vervoerd. Het zal een week duren voordat de 180 ki lometer lange bulsleiding vol ls. Maar om dergelijke kleinigheden ging het niet. Het voornaamste doel is be reikt: in de eerste Europese schakelpro gramma werd een prachtig bewijs gele verd van dienstbaarheid van de moder ne techniek aan de geest van vrede en vriendschap door verbondenheid. Tien landen hebben de Westeuropese eenheid treffend gedemonstreerd in een netwerk van ingewikkelde maar bijna feilloos functionerende verbindingen van beeld en geluid, inderdaad - zoals com mentator Piet te Nuyl jr. opmerkte - alsof zij één hechte en onverbrekelijke organisatie vormden. Een goed besluit werd aldus een prachtig voorteken. Leuk voorprogramma De ongeveer zes kwartieren, die op oudejaarsavond aan het Eurovisiepro gramma voorafgingen, werden door de N.T.S. enigszins k l'improviste op een buitengewoon gelukkige, onderhoudende maar helemaal niet opdringerige ma nier gevuld. Siebe van der Zee wandelde als een kalme, welwillende gastheer in de oude. vertrouwde Irenestudio rond, met een bedaard-geestig babbeltje voor de vuist weg allerlei medewerkers in troducerend. die doorgaans achter de schermen blijven, zoals één der drie „weermannen" bijvoorbeeld, die zich anders alleen met hand en geruisloos lippenstift „weren". Cameralieden, re dacteuren en commentators van de journaaldienst vertelden in ongedwon gen interviews met eerlijke nuchterheid pikante details uit hun dagelijkse prak tijk ter inleiding en afwisseling van de jaaroverzichten in filmfragmenten op het gebied van binnenland, buitenland, sport, kunst en ruimtevaart. De kwaliteit van die reportageflitsen was niet altijd even sterk en men zat vergeefs te wachten op een paar glim pen humor, die in de bioscoop de om standigheden zo plezierig verzachten, maar daar stond tegenover dat men tot het besef werd gebracht, dat er zich heel wat meer tussen hemel en aarde heeft afgespéeld dan men zich zelfs in momenten van toegespitste meditatie herinnert. Dat men zich geen ogenblik behoefde te vervelen was mede te dan ken aan het optreden van enkele popu laire artiesten, zoals de vocalisten Mieke Telkamp, Corry Broeken en Rita Re.vs, aan de verrukkelijk dwaze Johnnv Kraaikamp, aan de zelfs voor het oog van de camera ondoorgrondelijke mani pulaties van grootmeester-goochelaar Fred. Kaps en aan de drie Jacksons. curiositeit Alleen al uit het oogpunt van curio siteit was het aangenaam kennis te ma ken met de eersteling van de Franse toneelschrijver Marcel Atfhard „Mag ik met u meespelen?", dat woensdagavond in het AVROipro gramma werd uitge zonden. Het is een vaak geestige en ge voelige comedie, die haar charme ont kent aan de sfeer van Oommedia del!' Arte. wat weemoedig soms en een tikje 'ragisch, wat pralerig ook. maar zeer v/el genietbaar. Het is maar een sipel van vier personen. Regisseur Ton Len- dnk kon zich dus volledig concentre ren op de detaillering, waaraan hij ken nelijk niet voorbij was gegaan. Hy had alle gelegenheid de situaties tegen el- President Ben Zwi van Israël heeft i Het Egyptische blad „Al Chaab", een premier Ben Goerion opgedragen een1 verklaring aanhalend van de stafchef van - - nieuw kabinet te vormen. Deze heeft de i de Egyptische Marine, admiraal Soliman i kaar af te wegen en ze te voorzien van opdracht aanvaard. Ezzat, meldt dat er twee nieuwe vloot- j een beeld, dat zelfs de nuances als eenheden voor Egypte onderweg naar dit lichte schaduwen kon raken. Hij deed land zijn. Het blad geeft geen nadere aan- dat wel eens te bewust Dan werd het duiding over het type en de herkomst van I SDei Wflt Hhpfltraal Pn 'ïrrppn- hf>+ eon werd verstoord. Maar over het alge- Er zijn tenminste twee en dertig per sonen omgekomen en 92 gewond, doordat ln de vroege ochtenduren van woensdag nabij Ambala in India een personentrein ls ingereden op een stilstaande personen trein. De reddingswerkzaamheden onder vonden veel hinder van een dichte mist. Sir Winston Churchill heeft in een nieuwjaarsboodschap tot de organisatie van de Britse conservatieve partij, die be kend staat onder de naam van „Primrose League" verklaard, dat de NAVO haar pro gramma voor wederzijdse bijstand - niet moet beperken tot Europa. Wij kunnen ln Europa niet de nauwst mogelijkse samen werking hebben en daarbij onverschillig staan tegenover de overzeese belangen van onze vrienden, aldus Churchill De dienst voor het onderhoud van parken, Jachtterreinen en viswater in Na tal (Z - Afrika) heeft besloten een actié tapt uitroeiing van krokodillen te beginnen, nadat twee weken geleden een elfjarige jongen door een krokodil was gedood In de Duitse Bondsrepubliek wonen 400 000 Duitsers in kampen, van wie 240 000 in „voorlopige opvangkampen" zonder veel comfort Ongeveer 165.000 Duitsers verblyven ln „woonkampen". In het afgelopen Jaar zijn 265.000 personen uit Oost-Dultsland naar het Westen uit geweken en bovendien zijn 115 000 Duit sers uit door Polen geannexeerde Duitse gebieden naar West-Duitsland overge bracht op grond van een overeenkomst tussen het Westduitse en het Poolse Rode Kruis. In de haven van Buenos Aires ls een vliegboot ten gevolge van motor-storing neergekomen. Dertien personen worden vermist. 37 zyn gered. De premier van Ghana. Kwame Nkroe- mah, die 48 jaar oud is. is zonder vooraf gaande aankondiging in het huwelijk ge treden met de 26-jarige Egyptische Fathia Halen Ritzk, die vlak tevoren per vliegtuig uit Cairo naar Accra was overgekomen Twintig passagiers zijn om het leven gekomen ten gevolge van een ongeluk met een autobus aan de grens tussen Nigeria en Dahomey. De chauffeur verloor de macht over het stuur, waardoor de bus. die 32 mensen vervoerde, in een ravijn stortte In een woensdag aan president El senhower overhandigd verslag wordt ge zegd dat de Sovjet-Unie waterkracht centrales ontwikkelt, die tweemaal zoveel elektriciteit kunnen leveren als de cen trales ln de V.S. De voorzitter van de Se naatscommissie voor Binnenlandse Za ken, James Murray, verklaarde, dat door dit verslag ls komen vast te staan dat de VS. snel een achterstand krygen op de Sovjet-Unie voor wat betreft het gebruik ven rivierwater. De prijs van wodka en wyn is ln de Sovjet-Unie verhoogd, om de verminderde inkomsten van de staat door afschaffing van de extra-belasting voor de meeste vrijgezellen en kleine gezinnen te com penseren. Voorts wil de Sovjetrusslsche regering hiermee drankmisbruik tegen gaan. Tegelijkertijd zijn de pryzen van nog enkele produkten verhoogd, o.a. mo torfietsen en sommige soorten brood, doch andere soorten brood, sommige ty pen televisietoestellen en fototoestellen worden goedkoper. Een aantal ministers, sommigen Stadsschouwburg. Op deze foto Helders en geheel rechts de voor- vergezeld door hun echtgenote, zag zijn o.rn. te zien minister Hofstra. zifter der Eerste Kamer, mr. Jonk- gisteravond de voorstelling van de j premier dr. Drees, minister Klom- j man. Gysbrecht in de Amsterdamse I pé. minister Suurhoff, minister meen kon men een goed afgewogen ver toning savoureren met veel artisticiteit door de regisseur „gedaan" en door de medespelenden, Marijke Hoving, Ber nard Droog, Herbert Joeks en Hans Cu- leman met tallen t op het scherm ge bracht. De decors van Peter Zwart droegen niet weinig bij tot het oproe pen van een wereld, waarin realiteit en droom elkaar hoofs partij gaven. Vooraf ging de twaalfde aflevering van de onderhoudende serie onder de intrigerende titel „Luipaard op schoot". Werd nieuw, bleef oud By de radio herademen zowel pro grammasamenstellers als luisteraars, nu zij alle gelegenheidswerk bij de jaarwis seling hebben overleefd en over kunnen gaan tot de orde van de omroepdag. Wat is het toch een heksentoer om een voor oudejaarsavond passend program ma te maken.... als men geen Wim Kan ter beschikking heeft. En wat is het toch gevaarlijk om vooraf de aan dacht op een uitzending te richten wanneer men niet zeker van zyn zaak is. Want de parodie op „Dit is uw le ven" in René Sleeswijks radiorevue „Op 't nippertje" viel bitter tegen. Welke be denkingen men tegen „Dit is uw leven" ook kan aanvoeren het staat als een paal boven water, dat het een uitstekend voorbereid en uitgevoerd programma is. Zoiets kan men alleen parodiëren wan neer de persiflage op het niveau van het model blijft. Dat was hier lang niet het geval. Ook de rest van de revue ken de geen uitschieters, maar Walden en Muyselaar zijn vaklui genoeg om er al tijd nog wat van te maken. Dat lukte zelfs een Ko van Dijk en een Conny Stuart niet met een bijzonder vervelend en negatief jaaroverzicht van Alexander Pola. Tussen de revue en deze „Pol agenda" zorgde de Franse chansonnier Henri Salvador voor het enige amuse ment met gehalte op deze oudejaars avond van Hilversum II Daar tegenover handhaafde de VARA haar goede reputatie op het gebied van de verantwoorde ontspanningsprogram ma's met de traditionele „Bruiloft van Kloris en Roosje", waarvoor de tekst werd geleverd door Arie Pleysier en S. de Vries jr. De laatste had deze radio- fantasie voorzien van een bijzonder levendige achtergrond met een stem uit de bruiloftsgasten, die zich geanimeerd gedroegen. De Nieuwjaarswens van Thomasvaer en Pieternel was pittig en slagvaardig en werd door Louis de Bree maar vooral door Mien van Kercklhoven Kling voor treffelijk gezegd: met vaart en verve, met overtuiging, zonder ook maar een ogenblik opzettelijk en gefor ceerd te klinken. De muzikale bewer king. van' Benediekt Silbermann van de aardige oorspronkelijke muziek deed het eveneens goed. Men had het wat de kleinkunst betreft, daarbij best kun nen laten. Helaas vond de programima- leiding het blijkbaar nog niet mooi ge noeg en moest er ook nog een cabaret onder de titel „Een koffertje klein zeer" komen. Op een sporadische uitzonde ring na bleek dat. koffertje slechts een grote party meligheid te bevatten, die men beter op een minder gunstig uur aan de man had kunnen brengen, als dat tenminste al onttoeenlijk was. Een Brits vliegtuig werd boven Albanië tot dalen gedwongen Een Britse Skymaster met zes man aan boord is dinsdagavond door twee Albanese straaljagers gedwongen te da len op het vliegveld van Valone in Al banië. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken deelde gisteren mede. dat men niets meer van het vliegtuig had gehoord, nadat het op weg van Düssel- dorf naar Singapore door straaljagers in het gebied van de Adriatische Zee werd onderschept. Een officier van de Italiaanse luchtmach verklaarde in Brindisi, dat een Italiaans radarstation het toestel had gesignaleerd, toen het blijkbaar gedwongen werd te dalen op het vliegveld Valone. Een functionaris van de Franse lega tie in Tirana - Frankrijk en Italië zijn de enige westelijke landen, die een di plomatieke vertegenwoordiging in Al banië bezitten - deelde gisteravond te lefonisch mede, dat de zes bemannings leden van het Britse vliegtuig in goede gezondheid verkeren. De Britse regering had Frankrijk verzocht naar het lot van toestel en bemanning te informeren. Het vliegtuig behoort tot een particu liere Brise luchtvaartmaatschappij. Het had alleen vrachtgoed aan boord. Een ander Brits vliegtuig, een Can- berre-straalbommenwerper van de RAF wordt sedert maandag vermist. Men vermoedt, dat het toestel met drie be manningsleden aan boord, tussen Helgo land en de Noordfriese eilanden in zee is gestort. Schepen van de Britse Mari ne en vliegtuigen van de RAF hebben tot nu oe vergeefs gezocht naar een olie vlek of andere aanwijzingen, die kunnen leiden tot het ontsporen van het toe stel. Het vermiste toestel is het laatst gehoord in Zeeland, op het eiland Wal cheren. Het toestel zou daarna naar zee gevlogen zijn. DONDERDAG Schuttersveld en Kanaalweg. Kerst boomverbranding. 7.45 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Kamei van Koophandel. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Concert Ned. Madrigaalkoor. 8 uur nam. Rehoboth: Nieuwjaarsbyeenkomst Alg. Bond „Mercurlus" afd. Lelden. 8 uur nam. St.-Antonlusclubhuis: K. en O. Poppen theater, Guldo van Deth. 2 en 4 uur nam. Acad. Ziekenhuis. Uitreiking Landstel- ner medailles. 8 uur nam. ZATERDAG Clubgebouw Oosterkwartier. Tentoon stelling „De Vriendenclub". 7-10 uur nam. Speeltuin Oosterkwartier (Ambonstr.): Tentoonstelling „De Vriendenclub". 7 uur tot 10 uur nam. ZONDAG Clubgebouw Oosterkwartier. Tentoon stelling „De Vriendenclub". 10 uur voorm. 5 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Speeltulh Oosterkwartier (Ambonstr.) Tentoonstelling „De Vriendenclub". 10 uur voorm. tot 5 uur nam. DINSDAG Schouwburg. K. en O. Toneelgroep „Theater", „Bezoek aan een klein pla neetje". 8 uur nam. wykgebouw Levendaal: Ledenverg. Chr. Hlst. Unie. Spr. mr. H. K. J. Beernlnk over de a,s. verkiezingen. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Houtvoorllchtings- avond. 8 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal): Concert Mij voor Toonkunst. Trio Pasqulr. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 2 5 en 79 uur nam. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 25 uur (t/m 18 januari). BIOSCOPEN Trianon: „Tarzan en de verloren Safa ri". 14 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Rex: „Door 't dolle heen" (Laurel en Hardy) a.l. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Luxor: „Geen gehoor op kantoor' alle leeftijden. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Casino: ..Donald Duck" alle leeftijden. Dageiyks 2.30 uur. „De fatale brug" 14 jaar. Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zondag 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De wrede Zee". 14 Jr Lido: „Casino de Paris". Alle leeftijden. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 4 januari 8 uur waarge nomen door: Apotheek Reyst. Steen straat 35, tel. 20136 en Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki onbewolkt nnw 2 -18 0 Stockholm geh. bew. nw 3 -11 0 Oslo onbewolkt nno 1 -12 0 Kopenhagen zwaar bew. no 3 -6 0 Aberdeen onbewolkt windstil -3 0 Londen regen no 6 3 7 Amsterdam zwaar bew. n 1 1 3 Brussel sneeuw no 6 0.3 Luxemburg zwaar bew. wzw 2 1 0 Parys onbewolkt windstil 1 0 Bordeaux licht bew. ozo 1 1 0 Grenoble licht bew. windstil -6 0 Nice half bew. nnw 7 5 0 Beriyn onbewolkt nno 2 -2 0 Frankfort geh. bew. zw 4 2 0 München onbewolkt z 2 -4 0 Zürich onbewolkt windstil -6 0 Genève onbewolkt windstil -6 0 Locarno onbewolkt windstil -7 0 Wenen mist zzw 1 -4 0 Innsbruck onbewolkt windstil -11 0 Rome half bew. zzo 2 8 1 AJaeclo onbewolkt nno 2 3 0 Mallorca licht bew. n 3 3 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2