Indonesië verbiedt luchtvervoer van evacué's naar Singapore SENSATIEVERKOOP PENSEEL WEERBERICHT 50% - 40% - 20% „WERKELIJKE" KORTING Soekarno: Er is geen weg terug Venezolaanse luchtmacht kwam in opstand tegen regering - Jimenez Oud-wagenpoetser van de K.L.M. -analfabeet- nam de zaken over GRATIS KOGPUUR GOEMAAT 96ste jaargang DONDERDAG 2 JANUARI 1958 No. 29330 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 „Het jaar 1958 is dat van de uitvoering" De Indonesische regering heeft het vervoer door de lucht van Neder landse evacué's naar Singapore stopgezet. Een woordvoerder van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garoeda maakt gisteravond in Singapore bekend dat zijn maatschappij geen chartervluchten voor evacué's meer zal maken. Hij kon geen reden geven van het verbod. De vluchten van de Argonaut van de „British Overseas Airlines", die bijna 14 dagen lancj tussen Djakarta en Singapore heen en weer vloog, zijn eveneens afgelast op last van de Indonesische regering. Nieuwjaarsreceptie van Soekarno President Soekarno heeft gisteren op een nieuwjaarsreceptie te Djakarta gezegd, dat 1958 voor Indonesië het jaar zal zijn, waarin geen terugkeer mogelijk is. Hij zei te hopen, dat voor de wereld het nieuwe jaar het jaar zal zijn, waarin geen terugkeer mogelük is van het streven naar wereldvrede. De president, die eraan herinnerde, dat hij het vorige jaar dat van de beslissing had genoemd, zei, dat het nieuwe dat van de uitvoering van de beslissing zal zijn. De nieuwjaarsreceptie, die werd ge houden in het paleis te Djakarta, werd bijgewoond door ministers, leden van het corps diplomatique en hoge ambte naren. Onder de 400 personen, die de president de hand schudden, bevond zich ook het hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging te Djakarta, de heer Hasselman. Er waren nog vier andere Nederlanders op de receptie aan wezig. Soekarno zei, dat het Indonesische volk streeft naar economisch en poli tieke opbouw, het einde van het kolo nialisme en wereldvrede. De strijd van Indonesië voor de terug gave van West-Irian is. aldus de presi dent. in feite een bijdrage tot de wereldvrede, daar vreedzame coëxisten tie van koloniale en onderdrukte volken niet mogelijk is. Het Indonesische volk zal deze strijd voortzetten. Verder zei Soekarno, dat zijn land streeft naar een onafhankelijke en actieve buitenlandse politiek en dat het zich niet zal aansluiten bij een blok. Indonesië zal blijven strijden te gen het kolonialisme. In antwoord op een nieuwjaarsbood schap van de deken van het corps diplo matique, Al Amroessi, de Egyptische ambassadeur, zei de president, dat de eerste helft van de twintigste eeuw een tijd van spanningen, crises en ellende is geweest. Maar er waren ook lichtpunten. Moh. Hatta, de vroegere vice-president, wiens naam wel voorkwam op de lijst der genodigden, was niet op de receptie, evenmin als de waarnemende president en voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Sartono, die na het vertrek van Soekarno naar India en andere Aziatische landen Soekarno zal vervan gen. Sartono kon wegens ziekte niet aan wezig zijn. De Indonesische minister van voor lichting Soedibjo, heeft in Djakarta ver- klaard, dat Indonesië in 1958 zijn anti- Nederlandse campagne voor Nieuw- Guinea za! voortzetten, ook hjj zeide dat men op een punt was gekomen, vanwaar geen terug mogelijk is. De Indonesische premier Djoeanda heeft in zijn functie van minister van defensie op oudejaarsavond in een toe spraak voor de Indonesische radio de leden van de Indonesische strijdmacht aangespoord het nieuwe jaar met ver trouwen. opgewektheid en vastberaden heid tegemoet te treden. Naar zijn zeggen is de Indonesische regering zich er ten volle van bewust dat de recente maatregelen tegen de Nederlanders en hun bezittingen in In donesië repercussies zullen ondervinden, maar hü twijfelde er niet aan of de toe komstige problemen zullen met be hulp van het volk en de strijdkrachten opgelost worden en dat Nieuw-Guinea uiteindelijk onder Indonesische soeverei niteit zal komen. Export „nog" over Nederland Het Indonesische leger heeft bekend gemaakt dat de uitvoer van bepaalde Indonesische exportgoederen via Neder land zal blijven gehandhaafd. Chef-staf Nasoetion gaf hiertoe machtiging in een verordening van 16 december j.l.( die eerst woensdag werd bekendgemaakt», waarin stond dat tabak en thee van Ne derlandse ondernemingen onder militair toezicht als altijd nog naar Nederland konden worden gezonden. Nasoetion zei Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 's Nachts lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met in het binnenland op de meeste plaatsen droog weer. maar aan de kust mogelijk enkele sneeuwbuien. Vannacht lichte vorst en hier en daar mist. morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Weinig wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.41 uur. Maanop: 14.55 uur; onder: 6.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.11 uur en 13.31 uur. Laagwater te 9.15 en 21.33 uur. dat het de eerste maanden nog onmo gelijk zou zijn om de handel via Neder land te vermijden. Eerder had de rege ring aangekondigd dat men zou trach ten de handelsbanden met Nederland te verbreken en met andere Westeuropese landen aan te knopen. Districtsbevelhebbers kregen opdracht ervoor te zorgen dat geen Nederlandse exporteurs bij de uitvoer betrokken blij ven en dat er geen betalingen in gul dens worden aangenomen. Soewito over de wapen- aankopen De secretaris generaal van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Soewito Koesoemowidagdo, heeft, medegedeeld, dat een Indonesische mis sie naar het buitenland zal worden ge zonden voor het voeren van besprekin gen over de aankoop van wapens. Hij zeide echter niet welke landen de missie zal bezoeken. Soewito verklaarde dat het volkomen verkeerd zou zijn om te zeggen, dat het zenden van een missie verband zou hou den met de vraag of de V.S. al dan niet bereid zijn aan Indonesië wapens te ver kopen. Het kopen van wapens was vol gens hem reeds lang geleden voorbereid. Ook in andere landen, waaronder West europese, die beslist bereid waren wa pens te verkopen voor Indonesië aan vaardbare voorwaarden." Sowito zeide tut slot, dat de wapens nodig zijn „voor de strijdkrachten voor het handhaven van rust en orde". Hoogleraren namen ontslag Prof. Bahder Djohan, de president van de Universiteit van Indonesië heeft medegedeeld, dat de universiteit thans pogingen in het werk stelt om plaats vervangers te vinden voor enige Neder landse hoogleraren, die in het kader van de huidige exodus, op het punt staan het land te verlaten. Een der Nederlandse hoogleraren, die op regeringscontract werkt, heeft de wens te kennen gegeven Indonesisch 1 staatsburger te worden. In verband met het feit dat Indonesië nog geen natu- ralisatiewet kent, zal aan dit verlangen niet kunnen worden voldaan, aldus prof. Bahder Djohan. Ten aanzien van de hoogleraren die in Nederland wensen terug te keren, be staan er enige moeilijkheden voorzover zij reeds in vaste dienst der regering wa ren getreden, met name bijv. ten aan zien van hun pensioen. De „Nieuw Holland", naar Melbourne Het 11 400 ton metende passagiers schip „Nieuw Holland" van de KJCPL is gisteren van Singapore vertrokken naar Melbourne tezelfdertijd, dat ook de Australische torpedobootjager „Anzac" de haven van Singapore verliet. Een woordvoerder van de Britse ma rine zei. dat er geen verband bestaat tussen het vertrek van de twee schepen. De „Anzac" is uitgevaren voor oefe ningen aan de westkust van Malakka. aldus deze woordvoerder. De minister van Justitie Gustav Maengkom heeft verklaard, dat de In donesische regering geen bezwaren zal maken tegen het vertrek naar Neder land van Indo-Europeanen, die na de soevereiniteitsoverdracht voor de Indo nesische nationaliteit hebben geop teerd. De Indonesische minister van scheep vaart, Nazir, zei te Djakarta dat de ver broken eiland-verbindingen overzee omstreeks maart hersteld zullen zijn. Hij verklaarde dat Indonesië behalve Ja panse schepen ook vaartuigen van an dere landen zou charteren om de sche pen van de KPM te vervangen. Soekarno 12 januari in Egypte Bezoek aan Nasser President Soekarno wordt 12 januari in Cairo verwacht voor een bezoek van vier dagen. De Indonesische ambassade te Cairo heeft bekend gemaakt, dat het bezoek van de president aan Egypte een particulier bezoek betreft. Hij zal pre sident Nasser ontmoeten. Deze charmante jongedames kwamen de oudejaarsavond in tal loze Europese huiskamers opfleu ren. Het zijn de omroepsters van de televisie, die deelnamen aan het Eurovisieprogramma van de laatste avond van het jaar. Om de Engel se omroepster Sylvia Peters heb ben zich op deze foto geschaard (met de klok meedraaiend van links af) de Waalse Janine Lam- botte. de Vlaamse Paula Semers. Irene Koss uit Duitsland. Marissa Borroni uit Italië. Mireille de Lan- noy uit Luxemburg. Heidi Abel uit Vrjjdag 3 januari om 9 uur begint onze jaarlijkse van de „BETERE KWALITEITSKLEDING" Werkelijke moderne kwaliteitskleding, zelfs de nieuwste Ascotmodellen (óók die wij deze week ontvingen) koopt u van morgen af voor sensationeel verlaagde prijzen. Uitsluitend bij: Haarlemmerstraat 175 6 MILJOEN MINDER DEVIEZEN Volgens de laatste weekstaat in 1957 van de Ned. Bank bleef de goudvoorraad onveranderd en is de netto deviezen reserve met f 6 miljoen verminderd. Zwitserland, Karin Kraaykamp uit i Frankrijk en Helle Schmidt uit De- Nederland. Elizabeth Woska uit i riemarken. Oostenrijk. Mariannne Lecene uit' Vier krachtige colonnes zonden op weg zijn om de rebellie in Maracay te breken In de Zuidamerikaanse staat Venezuela zijn eenheden van de luchtmacht en het leger op nieuwjaarsdag tegen de regering in opstand gekomen. De hoofdstad Caracas werd met vliegtuigen aangevallen en er werd een bom geworpen op het paleis van president Jimenez. Deze opstand volgde op de arrestatie van een aantal militaire leiders op oudejaarsavond, onder wie vermoedelijk de bevelhebbers van leger en luchtmacht. Veertien dagen geleden werd president Jimenez herkozen voor een ambtstermijn van vijf jaar. De oppositie kon bij die volksstemming geen kandidaten stellen. De president heeft in een radiorede medegedeeld, dat vier krachtige colonnes militairen op weg zijn naar het rebellencentrum Maracay, op ruim honderd kilometer afstand van de hoofdstad. De opstandelingen zullen in de pan gehakt worden als zy zich niet overgeven, aldus verklaarde Jimenez in zijn radiotoespraak. Een der vliegtuigen van de rebellen, welke boven Caracas hebben gevlogen, is tot landen gedwongen. De vlieger is gearresteerd. In Caracas is het rustig Op de basis van Maracay zijn een vierhonderd man van de luchtmacht en vier bataljons van het leger gestatio neerd. Er bevinden zich tweehonderd vliegtuigen, waaronder dertig Sabre- straaljagers en circa vijftig straalvlieg tuigen van Britse makelij, waaronder Canberra's en Vampires. De berichten van de regeringsradio en die van Maracay spreken elkaar overi gens in sterke mate tegen. Volgens ge zaghebbende kringen in Willemstad op Curacao waren bijv. de berichten van Radio-Maracay, dat Caracas gevallen was, vals en kennelijk het gevolg van slechte ontvangst. Uit Venezolaanse bron in New York is het bericht afkom stig, dat de Marine zich by de opstan delingen had aangesloten, zodat een grootscheepse revolutie gaande is. Eniger- Nog 320 K.L.M.-ers in dienst van Garoeda (Speciale berichtgeving) Vannacht arriveerde met een charter-toestel van de Skyways of London de hoofdvertegenwoordiger van de KLM in Indonesië, de heer A. H. Duyf, op Schiphol. Hij was de laatste KLM'er die uit Djakarta was weggegaan en had de zaken van de KLM verder afgewikkeld. Het toestel, dat vannacht aankwam, zat vol KLM'ers, die door de per soneelsdienst van onze luchtvaartmaatschappij werden opgevangen. lei bevestiging hiervan is evenwel niet binnengekomen, zodat men moet vast stellen, dat de toestand nog onoverzich telijk is. Rebellen op de vlucht? De stad Maracay is in handen van de regeringstroepen gevallen, aldus werd vandaag uit Caracas vernomen. De leiders van de op standelingen zijn op de vlucht. De chef van de generale staf, generaal Fernandez, deelde vanochtend via de radio mee, dat de opstand in Maracay om half vier is onderdrukt. De leiders van de opstandelingen zyn per vliegtuig uitgeweken. Verder deelde generaal Fernandez mee, dat de gouverneur van Aragua, waarin Maracay ligt, zijn werkzaam heden heeft hervat evenals de garni zoenscommandant in Maracay. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het Amerikaanse leger heeft de beschikking gekregen over deze zeer moderne tele-camera. waar mee het mogelijk is verkennings-1 foto's op zeer grote afstand fe nemen. De heer Duyf verklaarde dat de Ne derlandse kolonie op Singapore voortref felijk werk doet. Een achttal employé's van de KLM uit Djakarta is ter assis tentie van de staf van het kamp Changsi achtergebleven. Dat dit geschiedt, is te opmerkelijker omdat, aldus de heer Duyf, de consul-generaal in Singapore, de heer Middelburg, vrijwel niets doet. Volgens inlichtingen van de KLM'ers uit Singapore en de staf van het kamp is de consul-generaal nog nimmer in het Nederlandse evacuatiekamp geweest en is het contact tussen regering en het Nederlandse consulaat-generaal te Sin gapore volkomen onvoldoende. Hierdoor moesten vluchten van evacuatiemachines die reeds startklaar stonden op het vliegveld van Singapore, uitvallen en konden verschillende mensen niet ver trekken. Over de overname van de KLM- eigendommen in Indonesië vertelde de heer Duyf dat nadat hy in opdracht van het ministerie van Buitenlandse Zaken alle KLM-eigendommen aan de Garoeda, welke overdracht in bijzon der prettige sfeer was verlopen, een vyftal mensen van de communistische vakbeweging overkwamen onder leiding van een oud-wagenpoetser van het autopark van de KLM. Deze man, een analfabeet, nam namens de vakbewe ging de zaak over. Nadat dit was ge schied, kwamen de dag daarop enkele mensen namens het leger de zaak op eisen. Het gevolg was dat een en ander onder bewaking van drie wacht posten stond en dat niemand wist wie de competentie had. De Garoeda, de vakbond of het leger? Hetgeen de af wikkeling van de zaken ten zeerste bemoeilijkte omdat ook de drie instan ties elkaar niet vertrouwden. Op het ogenblik zijn nog 320 KLM'ers in Indonesië. Zij zijn in dienst van de Garoeda. Van deze 320 KLM'ers zijn zeker 290 Nederlanders, waaronder 60 vliegers. Zy werken rustig door en zyn door de KLM niet teruggehaald omdat onze luchtvaartmaatschappij vindt dat deze KLM'ers nog een taak hebben bij de evacuatie van de Nederlanders, ook van de buitengewesten. Van het besluit van de regering van Indonesië om de evacuatie per vlieg tuig stop te zetten, was de heer Duyf nog niet officieel op de hoogte. Het bevreemdt mij niets, zei hy, want voor myn vertrek uit Indonesië speelde dit allang door de hoofden van de ambte naren van het ministerie van Buiten landse Zaken te Djakarta. Iedere dag waren de maatregelen anders en ik heb deze evacuatie steeds nog kunnen redden door er op te wijzen dat alles eigenlijk normaal was want dat men de plaatsen voor de Nederlanders, die weg wilden, in charter-vliegtuigen moest zien als een compensatie voor het wegvallen van de vijf regelmatige vluchten per week van de KLM. DINSDAG VAN 11 TOT 12 UUR (Stempel 3). ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. >.ck Leiden Noord wijk Katwijk - Rijnsburg Ook Russen bereikten zeer hoge temperaturen Radio-Moskou deelde mee, dat Rus land „de eerste belangrijke vooruitgang" naar het bedwingen van de waterstof bom-reactie voor vredelievende doelein den in de loop van het jaar 1957 heeft weten te maken. Die mededeling was vervat in een uit zending bij gelegenheid van het einde van het jaar door Alexander Terpigorew van de Russische Akademie van Weten schappen over de in 1957 bereikte resul taten „De Russische natuurkundigen", zei hij, „hebben voor het eerst in de wereld een temperatuur van meer dan een mil joen graden weten te ontwikkelen" (In Engeland werd overigens waarschijnlijk reeds een temperatuur van vyf miljoen graden onder laboratoriumomstandig heden bereikt. Red. L.D).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1