PUZZEL- Op Celebes geen militaire controle van Nederlandse bedrijven SATELLIET COUPON VERKOOP WEERBERICHT 1957 Naar een verzachting van de anti-Nederlandse campagne GRATIS KOGPUüR OUD EN NIEUW IN STEEN GOEMAAT DENK OM DE Israëlische premier Ben Goerion diende gisteren zijn ontslag in Temde Engeland waterstofbom? 96ste jaargang DINSDAG 31 DECEMBER 1957 No. 29329 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T WIE ZICH op de laatste avond van het scheidende jaar tracht een beeld te vormen van de belang rijkste gebeurtenissen, welke zich gedu rende 1957 binnen de nationale gezichts kring voordeden, staat voor een moei lijke keuze. Deze moeilijkheid vloeit in de eerste plaats voort uit het uiter aard subjectieve oordeel, dat iedere Nederlandse staatsburger toekent aan de feiten en omstandigheden, welke onze nationale gemeenschap in de afgelopen 365 dagen min of meer in beroering brachten en die ieder van ons, ook al naarmate hij er meer of minder by be trokken is geweest, verschillend zal waarderen. In de tweede plaats dient hij een scherpe scheidslijn te trekken tussen datgene, wat inderdaad kenmerkend moet worden genoemd voor het-al-dan- niet-welzijn van ons nationale bestel enerzijds en de veelal véél indringender ontwikkelingen in de particuliere sector van ons leven anderzijds. Een dagblad, zelfs al wordt het als een goede en dageüjks-welkome huis vriend beschouwd, kan onmogelijk de plaats zijn, waar privé-gedachten en -overpeinzingen op Oudejaarsavond een uitlaat vinden. Wij dienen ons dus tot de eerstbedoelde categorie te beperken. OVERZIEN wij in vogelvlucht het jaar 1957, dan springen in onze herinnering drie feiten naar voren, welke naar ons ge voelen toch wel het meest karakteristiek moeten heten voor de ontwikkeling van de Nederlandse zaak. Daar is in de eerste plaats de door onze regering gepropageerde bestedings beperking. welke primair een beroep in hield op de gehele volksgemeenschap tot een drastische besparing op haar consumptieve uitgaven. In de tweede plaats de aanvaarding door het parle ment van het zogenaamde Deltaplan, dat ten koste van gigantische financiële of fers voor alle tijden een herhaling van de stormramp van 1953 beoogt te voor komen en in de derde plaats de drama tische exodus van duizenden landgeno ten uit Indonesië als gevolg van de po litieke en economische! ontwik keling daar te lande. WIJ HEBBEN er niet de minste be hoefte aan om op dit ogenblik en op deze plaats „politiek te be drijven", maar wij geloven, dat geen weldenkend mens ons ook daarvan een verwijt kan maken, wanneer wij zonder meer constateren, dat de van over heidswege aanbevolen bestedingsbeper king een economische noodzakelijkheid was. Diverse vooraanstaande regenngsfigu- ren hebben zonder zich (van hun standpunt terecht) al te zeer te ver diepen in de schuldvraag bij herha ling betoogd, dat ons land in de laatste laren ver boven zijn stand heeft geleefd ?n dat het terwille van het herstel van het evenwicht in 's Lands financiën dringend noodzakelijk was over de ge hele linie drastisch te bezuinigen op de uitgaven en anderzijds met kracht te streven naar vermeerdering der inkom sten. Noch het een, noch het ander is een aangename maatregel, maar beide middelen waren noodzakelijk om tot het gewenste doel te geraken: Nederland als een solvente partner zyn plaats te midden van de landen van West-Europa te doen behouden. DAT juist onder deze omstandig heden onze volksvertegenwoordi ging de moed kon opbrengen om een zó kostbaar en groots-opgezet pro ject als het Deltaplan te willen uitvoe ren stemt tot voldoening en getuigt van vertrouwen in eigen kracht. Het is bij uitstek op het gebied der waterbouw kunde, dat ons kleine landje in het ver leden heeft bewezen tot grote daden in staat te zijn en waarvoor het interna tionale bewondering heeft geoogst. Iedere Nederlander, wie het wél van zijn land ter harte gaat, kan zich er slechts over verheugen, dat ook de hui dige generatie bereid is deze traditie voort te zetten en hoog te houden. REST nog het derde, hierboven ver melde aspect van Nederlands we dervaren in 1957: de dramatische, gedwongen terugkeer van duizenden landgenoten uit Indonesië naar het vaderland. Ook al zijn de uiteindelijke conse quenties van het complex der Indone sische anti-Nederlandse maatregelen, mede als gevolg van de verwarde en veelal tegenstrijdige bewindvoering en berichtgeving, nog niet tot in détails te overzien, vast staat 'toch wel, dat van de tienduizenden Nederlanders, die thans nog in Indonesië hun werkkring vinden, er binnen zéér afzienbare tijd nauwe lijks enkele honderdtallen zullen zyn, wier aanwezigheid aldaar zal zijn toe gestaan. Nog afgezien van de vraag of zij van dat „voorrecht" gebruik wensen te maken. De repatriëring van deze tien duizenden zal ongetwijfeld de moeilijk heden in de Nederlandse volkshuishou ding doen toenemen, zowel ten aanzien van hun huisvesting als ten opzichte van hun opname in het arbeidsproces. Maar wij vertrouwen, dat het Nederlandse volk alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om deze landgenoten niet alleen een welkome „thuiskomst", maar ook een passende „toekomst" te bezorgen, waarbij onze regering door het verlenen van de grootst-mogelijke faciliteiten en tege moetkoming het goede voorbeeld moge geven! Voor dit alles zal ongetwijfeld een grote krachtsinspanning noodzakelijk zijn. Onder degenen, die momenteel op weg zijn naar Nederland of die nog in een der grote havensteden op hun in scheping wachten, bevinden zich velen, die reeds met hun ontslagbrief in de zak lopen. Sommigen met een opzeggingster mijn van 6 maanden, anderen van 9 of 12 maanden, maar allen met het uitein delijke perspectief van de dreigende werkloosheid. In verband met de reeds overvoerde arbeidsmarkt, zal het stellig niet ge makkelijk zijn voor deze mensen een passend emplooi tq, vinden. Toch hebben zij recht op onze hulp en steun. Gezien de omvang, waarin deze steun zal wor den vereist, verdient het onzes inziens dringend aanbeveling om op de kortst mogelijke termijn te komen tot de op richting van een Nationaal Steunfonds, zoals dat ook in het verleden by diverse calamiteiten, voortreffelijk heeft ge werkt. Weliswaar verstrekt het Ned. Rode Kruis reeds nu hulp in de vorm van kleding, geschenkenpakketten e.d.. maar het laat zich voorzien, dat voor het hier beoogde doel aanzienlijk grotere fondsen beschikbaar moeten zyn. Wie. neemt hiertoe het iniP-tief? Het persbureau Antara deelde gisteren mee, dat er geen militaire controle geplaatst is over de Nederlandse ondernemingen van Midden- en Noord-Celebes. De werkzaamheden van die ondernemingen vinden als gewoonlijk plaats niettegenstaande de huidige anti-Nederlandse campagne. Geen enkele Nederlandse firma is van de employé's aan de arbeiders over gedragen. De plaatselijke militaire administrateur heeft zelfs geen enkele ver ordening betreffende een controle van Nederlandse ondernemingen uitgevaardigd. Sommige Amerikaanse functionarissen verwachten dat de afwezig heid van president Soekarno, die volgende week naar het buitenland zal gaan, plus een mogelijke grotere samenwerking tussen niet-commu- nistische en anti-communistische elementen zullen leiden tot een ver zachting van de campagne tegen de Nederlandse belangen. Zij achten het mogelijk dat Hatta ertoe zal kunnen worden overge haald om premier te worden. Amerikaanse functionarissen hebben voorts verklaard, dat de Indonesische regering er kennelijk zeker van wil zijn, dat er voldoende Nederlandse deskundi gen in Indonesië zullen achterblijven om vitale bedrijven in bedrijf te houden. Dit was hun interpretatie van een in Djakarta bekendgemaakte nieuwe mili taire verordening, waarbij deskundigen van ongeacht welke nationaliteit ver plicht kunnen worden voor de regering of particuliere bedrijven te werken. De Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, John Allison, heeft van de Indo nesische autoriteiten de verzekering ge- gekregen, dat de verordening niét op verordening niet op Amerikanen in In donesië van toepassing zal zyn. Wetsontwerp ontslag officieren Premier Djoeanda heeft medegedeeld, dat binnenkort een wetsontwerp zal wor den opgesteld welke de regering in staat moet stellen militaire officieren te ont slaan. Men verwacht dat de regering met deze wet de aanstelling van kolonel Zoe- kifli Loebis. de voortvluchtige voormalige plv. legerchefstaf wil intrekken. Loebis' naam is genoemd in verband met de mis lukte moord-aanslag op Soekarno. Vredesverdrag JapanIndonesië De Japanse consul-generaal in Dja karta, Hiroichi Takagi, heeft gisteren verklaard: „Wij verwachten de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Fujiy ama voor het midden van de volgende maand in Djakarta voor de onderteke ning van het vredesverdrag en de over eenkomst inzake de herstelbetalingen, waarover tussen Indonesië en Japan reeds overeenstemming is bereikt". Op het ogenblik worden besprekingen, ge voerd tussen Takagi en de hoofdambte naar van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken Soedjono over de technische details van het vredesver drag en de herstelbetalingsovereenkomst. Oudjaar in de lucht 63 Nederlandse evacuees uit Indonesië vieren Oudejaar in de lucht. Het betreft bijna allemaal KLM-mensen uit Dja karta, wier gezinnen reeds eerder eva cueerden. De KLM had beloofd, dat zij thuis in Holland met hun gezinnen het nieuwjaarsdiner zullen kunnen gebrui ken. De evacuees verlieten gisteravond Sin gapore in een gecharterd militair vlieg tuig, dat versierd was met wimpels. Er gens boven de Middellandse Zee zullen zij het nieuwe jaar begroeten. De KLM heeft voor deze gelegenheid voor cham pagne gezorgd. Aan boord van het toestel is o.a. de heer A. H. Duyf, die algemeen vertegen woordiger van de KLM in Indonesië was. Hierop heeft het communisme gewacht De „New York Herald Tribune" heeft j vandaag in een commentaar op de ge- i beurtenissen in Indonesië verklaard, dat de plotselinge verlegenheid waarin alle belangrijke onderdelen van de Indone sische economie zijn gekomen door de feitelijke onteigening van Nederlandse eigendommen precies de soort ontberin gen en chaos schept waarop communis me welig tiert. De Sovjet-delegatie op de Afrikaans- Aziatische conferentie in Cairo heeft de nationalisatie van de industrie in het algemeen en de nationalisaties in Indo nesië in het bijzonder, geprezen met de gebruikelijke rode minachting voor zo wel oprechtheid en eerlijkheid op han delsgebied als het lot van de bevolking die honger zal lijden, omdat de Indone siërs niet in staat zijn de overgenomen vervoersondernemingen, industrie en banken gaande te houden, aldus het blad. Het blad meent dan ook dat het Indo nesische probleem niet meer alleen maar een kwestie is van Nederlandse belangen, doch dat een communistische staats greep op Java mogelijk is, die door ont binding van de Indonesische republiek gevolgd zou worden. Het communisti sche plan om in Indonesië aan de macht te komen, dat door het „State Departe ment" wordt verspreid, acht de „New York Herald Tribune" in dit verband een waarschuwing voor andere Aziati sche landen. MAANDAG voor Rijnsburg, Katwijk en Noordwijk VAN 10—10.30 UUR (stempel 3) EN VAN 3—3.30 UUR (stempel E). VOOR LEIDEN VAN 3—3.30 UUR (stempel E). ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. ).<k Leiden Noordwijk Katwijk - Rijnsburg Soekarno 17 januari in Karatsji Te Karatsji is officieel bekendge maakt. dat president Soekarno op 17 ja nuari in de hoofdstad van Pakistan zal aankomen, waar hij vier dagen zal blij- venn en besprekingen zal voeren met president Iskandar Mirza en premier Malik Firoz Khan Noon. President Soe karno zal de gast zijn van de regering van Pakistan en zal logeren in het pre sidentiële paleis. Advertentie „De schade is niet meer te herstellen" Na ruzie over aankoop Westduitse wapens Een merkwaardig contrast tus sen oud en nieuw vindt men in dit beeld uit New York. De werkelijk niet zo kleine kerk van St. Thomas aan de Fifth Avenue steekt in haar contouren sterk af tegen de strakke lijnen van de wolkenkrabbers, die het bedehuis als het ware in het niet doen verzinken. Ontslagaanvrage minister Mansholt ingewilligd By K.B. is aan dr. F. L. Mansholt op zyn verzoek op de meest eervolle wyze met ingang van 1 januari 1958 ontslag verleend als minister, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten aan H.M. de Koningin en den lande veel al onder zeer moeilijke omstandigheden bewezen. Tevens is bij KB. ir. C. Staf benoemd tot minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad inte rim. De Israëlische minister-president, Da vid Ben Goerion, heeft gisteren zijn ont slag ingediend, daar hij „niet in staat was de schade aan zyn coalitie-kabinet te herstellen". Ben Goerion deed deze mededeling, nadat zijn kabinet vier uren vergeefs gepoogd had de crisis op te hef fen, welke door het besluit van de pre mier om zonder voorafgaand overleg met de ministerraad een vooraan staande Israëlische functionaris in West- Duitsland over eventuele wapenleverin gen te laten onderhandelen. Ben Goe rion zei, dat hij president Ben Zwi voor woensdag officieel zijn ontslag zou aan bieden. Ben Goerion wijt de crisis aan de linkse Achdoeth Haavodaparty. Reeds eerder beschuldigde hij de ministers van deze partij ervan de pers van de reis naar Bonn op de hoogte te hebben gesteld. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat deze partij zich niet principieel ver zet tegen aankoop van Westduitse wa pens, maar alleen tegen de keuze van de functionaris, die werd uitgezonden: Sji- moon Perez, de directeur van het Israë lische ministerie van Defensie. Overi gens heeft de Israëlische missie in Keu- k - DIT WAREN zo enkele facetten van de jaargang 1957, bezien door een nationale bril. Wij besluiten deze uiteraard summiere beschouwing met de oprechte wens, uit gesproken namens allen, die aan dit Blad werkzaam zyn en gericht tot allen, wie deze regelen onder ogen komen, rvoor een in alle opzichten gelukkig en voorspoedig 1958! Gaillartl en Tito voor topconferentie De Westelijke landen moeten nooit de indruk vestigen, dat zij niet evenzeer als de Sovjet-Unie ontwapening wen sen. aldus heeft de Franse minister president, Gaillard, het Amerikaanse blad „U.S. News and World Report" in een vraaggesprek meegedeeld. Gaillard /ei, dat hij voorstander is van een top conferentie, zoals voorgesteld door Kroesjtsjef, op voorwaarda, dat deze conferentie zodanig wordt voorbereid, dat van te voren vaststaat, dat zij geen propagandabjjeenkomst wordt. Daarom is het noodzakelijk, dat een dergelijke topconferentie wordt voorafgegaan door een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken. Ook president Tito van Joego-Slavië beeft zich in een nieuwjaarsboodschap itgesproken voor een topconferentie an de kleine en grote landen. Op die ïjze zou men een uitweg moeten zoe- ?n uit de tegenwoordige toestand, die olgens de maarschalk een gevaar voor le vrede inhoudt. Hij vindt het jammer, dat een dergelijk voorstel niet is voort gekomen uit de jongste topconferentie van de NAVO.' Het op die vergadering besprokene had echter de ongerustheid in de wereld nog doen toenemen. Men had in de Russische spoetniks geen aan leiding behoeven te zien tot het treffen van militaire voorbereidingen. Wat Indonesië betreft sprak de maar schalk van „de kuiperyen waardoor men wil verhinderen dat het Indonesische volk meester van zijn eigen toekomst wordt." len gisteren met de grootst mogelijke klem tegengesproken, dat Perez tijdens zijn korte bezoek aan West-Duitsland in Bonn is geweest en met de Bondsrege ring over wapenaankopen of andere kwesties zou hebben onderhandeld. In betrouwbare kringen in Bonn werd zelfs gezegd, dat niets bekend is over een be zoek van Perez aan deze stad. De West duitse perschef, Von Eckhardt, verklaar de. dat zyn land geen wapens aan Israël kan leveren. West-Duitsland zendt geen wapens naar landen, waar een dergelijke leverantie de spanning zou kunnen ver groten. Bondskanselier Adenauer had alleen via persberichten gehoord, dat er een Israëlische missie zou zijn geweest voor de aankoop van wapens. Hij voegde er aan toe. dat West-Duitsland in elk geval alleen lichte wapens zou kunnen leveren, daar zijn land geen zware in dustrie vervaardigt. Gisteren is in Israël een regeringsbe sluit gepubliceerd, dat reeds op 24 decem ber werd genomen en waarin staat, dat de veiligheid van Israël eist. dat zijn verdedigingskracht door aankoop van materieel van onverschillig welke her komst wordt vergroot. Men beschouwt voorts de publicering van het in beslo ten kring genomen besluit als schadelijk voor de staat en een ernstige schending van het beginsel van gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor regeringsbe sluiten. NIEUWJAARSDAG GEEN „L.D." Het eerstvolgend nummer van dit Blad zal verschijnen op donderdag 2 januari a.s. Onze bureaus zullen op Nieuw jaarsdag de gehele dag gesloten zyn. Binnenkort verklaring te verwachten Uit hoge Engelse regeringskringen verneemt United Press, dat Engelse atoomgeleerden er inderdaad in zijn geslaagd de fantastische energie van de waterstofbom te „temmen" en „in het gareel te span nen" voor vredelievende industriële doeleinden. De zegsman deelde mede dat „op dat gebied vooruitgang van fun damentele aard was gemaakt". Het is waarschijnlijk, dat er binnen de komende twee of drie weken een officiële verklaring bekend zal worden gemaakt, zo werd daar aan toegevoegd. Sedert enige tyd wist men, dat Engelse geleerden „bijna hun doel bereikt had den", wat betreft hun proefnemingen voor het tot stand brengen van een thermo-nucleaire fusie. Maar thans is het eerste bericht doorgekomen, dat die proefnemingen inderdaad geslaagd zyn. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Engeland de verklaring alleen maar heeft teruggehouden op verzoek van de Ver. Staten, die, naar gezegd wordt, teeelfdertyd een gelijke verklaring af zouden willen leggen. Vijf miljoen ontspoord Volgens de voorlopige gegevens van de Rijkspostspaarbank werd In 1957 bij deze instelling 655 miljoen gulden inge legd en 660 miljoen gulden opgenomen. Er werd dus 5 miljoen gulden ontspaard, afgezien van de rente welke op de reke ningen zal worden bijgeschreven. Deze rente bedraagt bijna 50 miljoen gulden. Na bijschrijving daarvan zal het totale inleggerstegoed zyn gestegen tot rond 1960 miljoen gulden ultimo 1957. De ont- sparing in 1957 heeft uiteraard ook de beleggingsactiviteit van de Rijkspost spaarbank ten zeerste beperkt. De da ling in de besparingen, welke zich reeds in het tweede halfjaar van 1956 afte kende, ging voort in 1957. DONDERDAG 2 JANUARI begint onze grote VOOR 1/2 PRIJZEN. Zie speciale etalage, want er is zeker iets voor U bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten Bij K B. is met Ingang van 1 Januari 1958 aan lr. H. Th. Bakker op zyn ver zoek eervol ontslag verleend als secretaris van de Technische Hogeschool te Delft met dankbetuiging voor de ln deze func tie bewezen diensten. Bij hetzelfde KB ls benoemd tot secretaris van de Tech nische Hogeschool te Delft dr. H A. Ba- kels. thans waarnemend secretaris dezer hogeschool. Export produkten toegestaan In Djakarta werd vandaag bekend gemaakt, dat export van de produk ten der Nederlandse, thans onder re- geringstoezlcht gestelde cultuuronder nemingen. zal kunnen plaats hebben op de volgende voorwaarden: 1. geen betaling in Nederlandse guldens; 2. geen gebruikmaking van Nederlandse exporteurs; 3. geen uitvoer naar Nederland. Deze laatste voorwaarde is niet van toepassing op produkten. die naar Nederland moeten worden verkocht, om schade aan de Indone sische economie te voorkomen, zoals tabak, thee en palmolie. Tussen zacht en koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met tijdelijk regen en in het noorden van het land mogelijk ook natte sneeuw. Meest matige wind uit westelijke richtingen. In het noorden van het land vrij koud. in het zuiden van het land vrij zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 1639 uur. Maan op: 13.32 uur; onder: 4.01 uur- Dit Blad bestaat uit 24 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1