TUSSEN HERRIE, DOOD, CONFLICT EN CATASTROFE 96ste Jaargang Dinsdag 31 december 1957 Vijfde blad no. 29329 HfW U SGNKRE OF FfiïÉ 10 In het centrum van deze pagina vindt men de gebeurtenissen terug, die dit jaar op internationaal niveau evenzeer in het centrum van de belangstelling stonden: de aarde, die het miljar den jaren met slechts één maan heeft moeten stellen, kreeg er dit jaar twee bij. Dit 1is een plaatje van de eerste spoetnik, die op 4 oktober werd gelanceerd en waarmee de menselijke techniek de poort naar het heelal openstootte. Als inzet het hondje Laika, dat in de tweede kunstmaan op 3 november voor het eerst aards leven in de wereldruimte bracht, zij het dan ook voor slechts een week. Maar nadien stond ook de reactie op deze Russische successen in het centrum van de belangstelling, culminerend in de njedio december gehouden NAVO-topconferentie in Parijs, waarvan foto (2) een beeld geeft. Gaan we dan naar links boven, dan zien we een karakteristiek van de wereld anno 1957. Dit (3) is toevallig een plaatje uit Bolzano, maar in hoevele (of hoe weinige) landen had dit beeld van herrie niet genomen kunnen zijn? Ongelukken waren er ook meer dan ons lief was, zoals b.v. het ernstige ongeval met de Engelse kernenergiecentrale te Winds- cale (4), dat aantoonde hoeveel de mensen nog zullen moeten leren alvorens zij hun nieuwe energiebronnen veilig zullen kunnen hanteren voor vredesdoeleinden. En dan was er de A-griep (5), die Azië en Europa en ook ons land in de afgelopen lente en zomer teisterde en er was het overlijden van Koning Haakon VII van Noorwegen (6) op 21 september. Al die dingen (behalve technisch gezien de greep naar het heelal) prijken op de ver keerde zijde van de balans van dit jaar. Maar er waren ook goede dingen. Zoals begin mei het bezoek van het Nederlandse Koninklijke Paar aan de Koning en Koningin en het volk en land van Zweden (7), en zoals de vervanging van de zieke premier Eden van Engeland door de krachtiger Macmillan waaraan grote spanning voorafging o.m. onder de wachtenden voor Buckinghampalace (8). Bij de feestelijke gebeurtenissen moet zeker ook gerekend worden de zeventigste verjaardig (op 17 november) van veldmaarschalk Montgomery, die wij hier (9) in het hoofdkwartier van de NAVO binnen geleid zien worden door generaal Lauris Norstad voor een huldi ging op 21 november. Bepaald een lichte noot was de opzien barende tournee van de filmster Jayne Mansfield (10) langs Amerikaanse militaire onderdelen in Europa. Leiden kreeg ook een beurt en stak het (van tijd tot tijd door rake klappen enigs zins getemperde) jeugdige enthousiasme niet onder stoelen of banken. Ongetwijfeld opbouwend was ook de (in Nederland gehouden) conferentie van de Fondation Européenne de la Culture eind november toen Koningin Juliana als gasten vele vooraanstaande buitenlandse politici begroette (II), maar dat brengt ons toch weer in de politieke sfeer en dan is het al dadelijk weer mis. Frankrijk had weer eens een regeringscrisis. Gaillard (12) kwam op 28 oktober als Frankrijks jongste premier aan het bewind en kreeg moeilijkheden genoeg op te knappen, o.a. het overwinnen van vele stakingen, waarvan dit lege Parijse station (13) een beeld geeft. En in de allerhoogste politieke regionen speelden allerlei factoren een rol mee om de situatie wat verwarder en moeilijker te maken. Bijvoorbeeld bij de nieuwe depressie in de gezondheids toestand van president Eisenhower op 26 november. Hij herstelde echter snel genoeg om de NAVO-conferentie bij te wonen. „Wat hoor ik U zeggen? Ga ik niet naar Parijs? Dan hebt U het toch wel erg misschijnt dit gebaar (14) uit te drukken. Of luistert hij naar het piepen van de Russische kunstmaan, waar naast nog steeds geen Amerikaanse ruimte-stem te horen is Dit gevaarte (15) „luisterde" in ieder geval wel naar de kunst maan. Het is de grote radiotelescoop te Manchester, die begin van dit jaar in gebruik werd gesteld als grootste ter wereld. Er zijn belangrijke kunstmaanwaarnemingen mee verricht. Hier (16) wordt ook al geluisterd. Het zijn Prinses Gracia en Prins Rainer van Monaco en hun dochtertje Prinses Caroline, die in nationaal kostuum de hulde van hun onderdanen op de nationale feestdag van het Prinsdom aanhoren. Het kleine Prinsesje werd op 23 januari geboren. En hier werd naar geluisterd. Het is de Nederlandse vertegen woordiger in de Verenigde Naties, mr. Schürmann, die ons stand punt in de kwestie Nieuw-Guinea met succes verdedigde (17). Dat was verheugend, al waren de consequenties dit niet. Naar deze zanger kunnen wij sinds 30 november niet meer luisteren of het moest zijn via de grammofoon of radio. Het is Benjamino Gigli, die op deze datum overleed. Dit waren (om in de sfeer van de luisteraar naar de stem des tijds te blijven) de consequenties van het feit, dat de gouverneur van Arkansas in de V.S. niet luisterde naar de uitspraak van het opperste gerechtshof. Er ontwikkelde zich in Little Rock (19) in september een onverkwikkelijke rel over de toelating van negerleerlingen tot scholen, die tot dat ogenblik slechts voor blanken open stonden. En tenslotte een beeld om stil bij te worden: de spoorwegramp in Engeland (20), welke begin december tegen de honderd doden eiste. Tussen die hoeken van de pagina: de herrie, de dood, het conflict en de catastrofe speelde 1957 zich op het internationale niveau af

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 15