Franse belastingen gaan in liet nieuwe jaar belangrijk omhoog VeftJtcufefS Demmenie Russisch succes met aanbod van onvoorwaardelijke hulpverlening Monsieur Dag*" confereerde met Franse ministers in Parijs Met een enkel woord Agenda MAANDAG 30 DECEMBER 1957 Nieuwe stap op de iveg naar versobering Frankrijk heeft een nieuwe stap op de weg naar versobering gedaan door de invoering van belastingverhogingen door de regering, welke de prijzen van een groot aantal luxe en huishoudelijke goederen met ingang van nieuwjaarsdag omhoog zullen brengen. Gebruik makend van de bijzondere economische bevoegdheden, welke het par lement haar in de loop van deze maand verleende, heeft de regering een belas tingverhoging van 27J/£ procent afgekondigd voor ingevoerde en ln het eigen land vervaardigde luxe produkten, variërend van juwelen, schoonheidsmiddelen, ra diotoestellen en koelkasten tot speelgoederen, vistuig, truffels en caviaar. Een verhoging van de belasting op verleende diensten zal de man treffen, die zich de haren laat knippen, de vrouw, die een schoonheidssalon bezoekt en de kunstverzamelaar, die antiquiteiten door middel van een tussenpersoon koopt. Voedsel valt buiten deze reeks verhogingen Gewone voedselprodukten vallen niet onder de verhogingen. Verder werd door een ander besluit de wijnprijs geblok keerd op het niveau van november van 103 tot 109 frank per liter, een prijs, die reeds 20 frank hoger was dan die aan het begin van het jaar. Door verhoging van de zegelrechten stijgen de kosten van passen, rijbewijzen en soortgelijke documenten. De tarieven voor gas. elektriciteit, te lefoon en sociale zekerheid werden. Onenigheid in V.S. over plan-Boelganin De pers in Washington maakt mel ding van meningsverschil in de Ame rikaanse regering over het antwoord op de jongste voorstellen van de minister president van de Sovjet-Unie, Boelga- nin, tot vermindering vam de spanning tussen Oost en West. Volgens deze berichten is Stassen, president Eisenhowers adviseur voor ontwapening, van oordeel, dat de Ame rikaanse regering met geheel nieuwe ontwapeningsvoorstellen moet komen om de onderhandelingen met de Sovjet- Unie te kunnen hervatten. De minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, daaren tegen zou de president een tegenge steld advies hebben gegeven. Politieke waarnemers te Washington zijn van oordeel, dat Stassen. die niet vee! steun voor zijn opvattingen heeft kunnen verkrijgen, het onderspit zal moeten delven. Stassen heeft meegedeeld, dat hij van plan is uit de regering te treden om kandidaat te kunnen zijn voor de ver kiezingen voor gouverneur van Penn sylvania. Hij zou eöhter zijn ontslag aanvrage hebben uitgesteld, totdat de president een definitieve beslissing over zijn voorstel zal hebben genomen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles heeft in een nieuwjaarsboodschap onder meer verklaard dat er ..vele aanwijzingen" zijn voor het bestaan van ontevreden heid in de Sovjet-Unie en communis tisch-China. Hij zei, dat de vrije staten stand heb ben gehouden tegenover vele bedreigin gen en verlokkingen en dat zij ..met ge loof in God en de kracht van vrije men sen" .hun doel. nameijk het bereiken van een rechtvaardige en blijvende vrede voor het gehele mensdom, zullen bereiken. Weer film met Greta Garbo 7 Greta Garbo zou zich bereid verklaard hebben, weer een filmrol op zich te nemen. Irving Rapper, van Warner Bros. heeft in Rome verklaard dat Greta Garbo belangstelling zou hebben voor een rol in de nieuwe film „The Miracle" van Warner. Het betreft de rol van de moeder-overste in deze film. Rapper verklaarde, dat het initiatief van Greta Garbo is uitgegaan. Overvallen op West-Java en Celebes regentschap Kneningan op West-Java de dorpen Tjilimoes on Patala over vallen. Zeven dorpsben oners werden gedood; 300 huizen zijn door brand verwoest. In het district Monandajaat in dezelf de provincie is het leger er in geslaagd negen leden van een bende te doden. Uit Makassar op Celebes wordt gemeld, dat de activiteit der benden in de laatste dagen toegenomen is. Bij een fel gevecht tussen militairen en een bende in het district Mandaar in Centraal Celebes zijn acht opstandelingen gesneuveld. Uit Koepang op Timor wordt gemeld, dat in de baai van Poekoeafoe een prauw is omgeslagen waardoor 21 inzit tenden, o.w. 10 vrouwen, verdronken zijn. Slechts drie inzittenden van de prauw overleefden het ongeluk. Verplichte arbeid van buitenlandse deskundigen Volgens een vandaag in Djakarta be kend gemaakte militaire verordening, kunnen deskundigen van alle nationali teiten, die in Indonesië wonen, door het militair gezag te werk worden gesteld in dienst der regering of bij alle parti culiere bedrijven. De deskundigen, die op grond van de bepalingen der nieuwe verordening te werk worden gesteld, stellen zich bloot aan twee jaar gevangenisstraf of een boete van maximum Rp. 10.000, in geval van „opzettelijke nalatigheid" aan hun kant om hun taak te vervullen. De woordvoerder van het ministerie van Voorlichting zei. dat het woord ..alle" omvat alle deskundigen van elke nationaliteit, die in Indonesië wonen. Voorts wees hij op de recente verkla ring van premier Djoeanda, dat de In donesische regering geen enkele Neder lander, die het land wenst te verlaten, zal verplichten in Indonesië te blijven. Desgevraagd verklaarde de woordvoer der van de Nederlandse diplomatieke missie in Djakarta: „Tot dusver is nog geen enkel positief geval van weigering van een uitreisvergunning aan Neder landers te onzer kennis gebracht". Indonesische export belangrijker lager Volgens gegevens van het bureau voor de afgifte van exportvergunningen wer den in de maand december aanvragen voor exportvergunningen ingediend tot een waarde van 280 miljoen roepiah. In november was dit cijfer 417 miljoen roepiah. evenals de taxitarieven en de prijzen van lucifers en benzine deze "inter reeds verhoogd. Op 6 januari zullen de tarieven voor de ondergrondse spoorweg (metro) voor de bussen en voor de spoorwegen ver hoogd worden met een percentage, va riërend van 10 procent voor het spoor wegtarief tweede klasse tot 50 procent voor het eerste klas metro-tarief. Advertentie Al te bruin? De mens is een rechtstreekse afstam meling van het bekende bruine zeewier. Dit is de overtuiging van dr. Lawrence S. Dillon, een hoogleraar in de biologie in Texas. Dr. Dillon heeft zijn theorie uitvoerig toegelicht tijdens het congres van de „American Association for the Advancement of Science". Dr. Dillon is tot de conclusie gekomen, dat de gangbare overtuiging, dat plan ten- en dierenwereld zich steeds zelf standig naast elkaar hebben ontwikkeld, niet juist is- Hij kwam tot de conclusie, dat alle leden „slechts tot één rijk behoort, het plantenrijk". Dr. Dillon beschouwt ons dan ook als een bijzonder hoog ontwikkeld soort van plant, met in een ver verleden van ongeveer een miljard jaar als voor ouder een voorloper van het tegenwoor dige bruine zeewier. Bernard Haitink in Les Angeles Bernard Haitink. dirigent van het Nederlandse Radio-Omroep-Orkest is gisteren in Los Angeles gearriveerd. HiJ zal donderdag- en vrijdagavond zijn Amerikaanse debuut maken als dirigent van het Philharmoniscn Orkest van Los Angeles, in de plaats van Eduard van Beinum, die voor onder zoek en behandeling in een ziekenhuis is opgenomen. Nieuwe kemontploffing in de Sovjet-Unie De Amerikaanse commissie voor atoomenergie bericht, dat de Sovjet- Unie zaterdag een kemproef heeft ge nomen in Siberië. Er werden geen ver dere bijzonderheden verstrekt. De ver klaring is de eerste bekendmaking van een Russische kemproef sedert 10 ok tober. (Advertentie! SCHOOLARTIKELEN Haarlemmerstraat 169 CHARMANTSTE SURINAAMSE MEISJE. Enkele honderden Surinamers hebben zaterdagavond in het Minervapaviljoen te Amsterdam, in aanwezigheid van de gevolmachtigde minister van Suriname,, mr. dr. R. H. Pos en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de jaarwisseling gevierd. Tot slot van het programma werd uit 13 deelneemsters het charmantste Suri naamse meisje gekozen. De 17-Jarige mej. Letitia Douglas uit Amsterdam won de eerste prijs: een retourvlucht naar Parijs met een driedaags verblijf in deze stad. Eenzelfde geschenk ont ving de winnares van de tweede prijs de 18-jarige mej. Ma via Treurniet, eveneens uit Amsterdam. Hoofden van scholen bezorgd over gevolg bestedingsbeperking Tijdens de huishoudelijke vergade ring van de Vereniging van Hoofden van Scholen te Amsterdam hebben de leden een motie aangenomen, waarin er bij de regering met klem op wordt aangedrongen de gevolgen van de be stedingsbeperking niet te doen druk ken op het onderwijs. Men verzoekt het benodigde bouwvolume voor de stichting van nieuwe schoolgebouwen ten spoedigste ter beschikking te stellen. In de motie wordt gezegd, „dat men verontrust is over de invloed van de bestedingsbeperking, zowel op de koeten van het onderwijs als op de bouw van de nieuwe scholen alsmede over de nadelige gevolgen die hieruit voortvloeien voor het onderwijs in het algemeen en voor de geestelijke volks gezondheid". Deze motie zal ter ken nis worden gebracht aan de minister en aan de leden van de Tweede Kamer. In het hoofdbestuur zijn benoemd de heren V. de Tombe, D. Zaal, D. van Veen en herbenoemd de heren D. Jansen, Joh. W. Harting en J. Oost hoek. 7 7 7 Wy vestigen er de aandacht op, dat het Roode Kruis-gironummer ten behoesve van geldstortingen voor repatrierenden uit Indonesië (ge schenkpakketten enz.) is: 7 7 7 Afro-Aziatische conferentie te Cairo Rasjidof, de leider van de Sovjet- russische afvaardiging naar de Afri kaans-Aziatische conferentie, —die thans te Cairo wordt gehouden, heeft met zün toespraak, waarin hy onvoor waardelijke Russische hulp aanbood op financieel, economisch, technisch en cultureel gebied bijzonder veel suc ces geoogst. Het was het onderwerp van gesprek by alle afgevaardigden. n Hammarshjöld in Franse hoofdstad Verslag over contact met Nasser en het Russische aanbod aan de A.A.-landen (Van onze Parijse correspondent) De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammerskjöld, wiens naam voor Fransen wel helemaal onuitsprekeiyk is, zodat hy dan ook maar kortweg als monsieur H. of monsieur Dag pleegt te worden aangeduid, heeft op doorreis van het Midden-Oosten naar New York een gedeelte van het afgelopen weekeinde in Parijs doorgebracht. De secretaris-generaal heeft, ofschoon zyn bezoek generlei officieel karakter droeg, toch de gelegenheid waargenomen om vry uitvoerige besprekingen met leidende Franse figuren te voeren. Zo ontmoette hij naast ver schillende parlementariërs premier Felix Galllard, de minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau en de directeur van de Suez-maatschappü Picot. Een agenda noch een communiqué Is er bij deze beraadslagingen te pas gekomen, maar men zal de plank wel niet ver misslaan door aan te nemen, dat monsieur H. de Fransen in het bijzonder op de hoogte heeft gesteld van zün ervaringen in het Midden-Oosten en met name van zyn ontmoeting met kolonel Nasser in verband met geruchten, dat Egypte bereid zou zyn de aandeelhouders van de Suez-maat- schappij een schadeloosstelling uit te betalen. Het is wel zeker, dat eveneens het jongste Russische aanbod voor materiële steun aan alle landen van Afrika en Azië op de conferentie van Cairo ter sprake is gekomen. Rusland voor de landen van het Midden- Oosten geenszins een exclusief karakter dragen, zodat het Westen zijn pogingen oude contacten te herstellen of te verbe teren vooral niet zou moeten staken Daarentegen zou de secretaris-generaal der volkerenorganisatie zich wel in zeer verontrustende termen hebben uitge sproken over de olievoorziening van de Westerse wereld, die door verscherping der verhoudingen met het Midden-Oos ten in onmiddellijk gevaar kan worden gebracht. Olievoorziening loopt onmiddellijk gevaar Hoewel men van officiële Franse zyde uiterst zwijgzaam is over de inhoud van deze besprekingen, verluidt in diploma tieke kringen toch, dat Hammerskjöld zich niet al te pessimistisch zou hebben uitgelaten. Zijn indrukken uit talrijke gesprekken met Arabische leiders zouden zijn, dat de economische banden met In de Russische ambassade werd later aan journalisten nadere bijzonderheden gegeven. Studenten uit Afrikaanse en Aziatische landen kunnen aan Russische universiteiten gaan studeren. Russische professoren zijn ook bereid in die sta ten te gaan doceren. Geheel onvoor waardelijk, aldus de Russen, zuilen zij de bouw van fabrieken, centra /oor wetenschappelijk onderzoek, ziekenhui zen en culturele instituten willen ver zorgen. „Ons enig doel is uw volken uit hun armpede op te heffen. Wij weten uit eigen ervaring, hoe moeilyk dat is". Rasjidof werd na het uitspreken van zyn rede onmiddellijk door delegatie leiders omringd en geluk gewenst. En kele afvaardigingen hebben een ont werpresolutie opgesteld, waarin uiting wordt gegeven aan de gevoelens van dankbaarheid jegens de Sovjet-Unie voor de geboden hulp. De Indonesische afvaardiging heeft een ontwerpresolutie in de politieke commissie der conferentie ingediend, waarin verklaard wordt, dat „alle wateren tussen en rondom de eilanden van de Indonesische archipel als In donesische territoriale wateren moe ten worden beschouwd". Zaterdag, de derde dag van de con ferentie, is gesproken over samenwer king tussen de Afrikaanse en Aziatische landen op handelsgebied als tegenhan ger van de Euromarkt. een voorstel van Ghana tot het plaatsen van alle kolo niën onder internationaal beheer, zulks in afwachting van het tijdstip van hun onafhankelijkheid en over punten als Formosa. Goa en Okinawa. Tegenover de pers werd later verklaard, dat de vergadering zich unaniem had uitge sproken voor aansluiting van West- Irian by Indonesië, van Formosa bij communistisch China en Goa by India. Men was eensgezind tegen de verdragen van Bagdad en Manilla en had hevige kritiek op het plan-Eisenhower voor het Midden-Oosten. Perfect Zondagavond zagen we de door de N.TS. gerelayeerde Duitse opvoering van ..Don Giovanni" van Mozart, die aanvankelijk op eerste kerstdag zou zijn uitgezonden, maar bij nader inzien door de programmaleiding wend uitgesteld, hoofdzakelijk omidiat deze opera te wei nig passend werd geaoht in de kerst sfeer. Bij deze opvoering heeft men via de Nederlandse tv. gedurende ruim 3 uur kennis te kunnen maken met het zogenaamde ..playback"-systeem, een uitvinding van perfectionisten, die naar wy aannemen door meer dan één over tuigde operaliefhebber wordt gemin acht zonder meer. Leo Riemens, kenner op operagebied, keurde dut systeem in een artikel naar aanleiding van deze opvoering via de N.T.S. in een Neder lands blad grondig af. ..Playback" be tekent kort gezegd, dat de vocale par tijen in de opera niet worden verzorgd door degenen, die de dramatische han deling erin spelen. Het muzifkale ge deelte van de „Don Giovanni", due we zondagavond zagen, werd eerst afzon derlijk op de band vastgelegd. Daarna kon de Beierse radio-omroep, die de opvoering oorspronkelijk in haar tele- viseprogramma opnam, willekeurig (dat wil zeggen: de beste) acteurs en actri ces het theatrale gedeelte laten vertol ken. Zij hoefden niet over zangstemmen te beschikken, maar moesten slechts kunnen spelen „alsof". De montage deed de rest. Het doel ervan is een perfecte uitvoering te laten zien, zowel vocaal als wat toneel aangaat. De opvoering van gisteravond heelt bij ons inderdaad een vrijwel perfecte indruk nagelaten. Alle partijen waren uitstekend bezet, maar dat mag men eisen bij een ,.playback"-uiitvoering. Zo dra m"en zich dat eöhter bewust is, neemt de eerste bewondering voor de perfectie af, want „playback blijft montage, hoe geraffineerd zij ook wordt bedreven. Men merkt niet vaaik. maar nog te -vaak. dat de stemmen in het vocale gedeelte „van achter de scher men" komen, dat ze niet horen by de genen, die het .tegendeel moeten sugge reren, Dan heeft de opera door hen Borsvmy ontslaat 85 man (Van onze Haagse redactie) De Borneo Sumatra Handelsmaat schappij te Den Haag heeft in verband met de moeilijkheden in Indonesië aan 85 personeelsleden op het hoofdkantoor te Den Haag ontslag aangezegd. Het personeel in Den Haag bedraagt, zo deelde m enons desgevraagd mede, on geveer 260 man. Tevens heeft men voor het overige personeel een geringe loons verlaging toegepast in de vorm van een vermindering van de z.g. duurtetoesla- gen. die op de salarissen werden ge geven. BINNENLAND Gistermorgen kwam de familie Joos- ten uit de Soendastraat in Haarlem-Noord tot de ontdekking dat de 2$ maand oude baby gestikt was. De baby. een meisje, had zich in de slaap omgewoeld en ls vermoe delijk daardoor overleden. Zaterdagavond ls op de Misterweg te Winterswijk de 53-Jarige motorrijder C. H. Schoppers uit Aalten tegen de achter zijde van een vrachtauto uit Winterswijk gereden. Hij was op slag dood. In Den Haag is op 67-Jarlge leeftijd overleden de kapitein ter zee van admi nistratie b.d mr. D. B. A. Franken, die sedert 1 april 1946 de functie bekleedde van president van de Zeekrijgsraad ln Ne derland. De overledene was Officier ln de Orde van Oranje Nassau. Op de Herenweg te Ouddorp ls za terdagmorgen de 24-jarlge motorrijder W. van Stralen uit Sint Pancras (gemeente Koedijk N.-H.) ln volle vaart tegen een rechts van de weg stilstaande wagen ge reden. Hij is in zorgwekkende toestand naar het St -Ellsabethziekenhuis vervoerd waar hij later ls overleden. Tot hoogleraar aan de Universiteit in Basutoland, de Britse enclave in het zuid westen van Afrika, tussen Oranje-Vrij staat en Natal is benoemd om onderwijs te geven ln de politieke wetenschappen aan de kath. Universiteit Pius XII, dr Jac. van Loenen, directeur van de R.K. HBS te Gouda. BUITENLAND Voor de Noorse zuidkust nabij Jaren zijn op eerste kerstdag drie niet-geiden- tlficeerde duikboten opgedoken, die enige tild binnen de territoriale wateren heb ben gevaren voor zi) weer onderdoken, zo ls zondag in Oslo vernomen. Van officiële zijde ls gemeld dat zich omstreeks die tijd geen Noorse of Westelijke duikboten bij de Noorse zuidkust bevonden. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft zaterdag verscheidene ontplof fingen in het Israëlische dorp Sjoemera aan de grens van Libanon toegeschreven aan sabotage. De ontploffingen deden zich vrijdagavond voor. Hierbij werd een deel van de bewaarschool van het dorp ver nield en de waterleiding beschadigd. De politie vond bommen ln verschillende ge bouwen van het dorp. Men vond sporen, die naar de Libanese grens leidden De Turkse „grote nationale vergade ring" heeft zaterdag, na een debat van meer dan elf uur, wijzigingen van het huishoudelijk reglement goedgekeurd, die een beknotting betekenen van de rechten der parlementsleden. De wijzigingen zijn voorgesteld door de Democr tische rege ringspartij. Zij beperken de tijd, die een afgevaardigde kan eisen om een minister vragen te stellen. De minister behoeft bo vendien de vragen niet te beantwoorden, of hij kan eisen dat de beantwoording met gesloten deuren geschiedt. Japan en Zuid-Korea z(jn overeenge komen. dat zij geinterneerden zullen uit wisselen. namelfjk Japanse vissers uit Zuid-Korea en Koreaanse gedetineerden uit Japan. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat er stappen zullen worden gedaan om de an dere hangende problemen op te lossen. Men wil tot een herstel van de diplo matieke, betrekkingen komen. Het blad van het Russische ministe rie van Defensie. „Rode Ster", meldt, dat kikvorsmannen en speciale bergingsvaar tuigen erin geslaagd zijn een gezonken duikboot te bergen. De gehele bemanning kon worden gered. De bergingsoperatie heeft drie dagen geduurd. Het blad ver meldt niet waar en wanneer de duikboot gezonken is en hoeveel man er aan boord waren. Radio Moskou heeft zondagavond ln een Engelse uitzending gezegd, dat de behoefte aan een ontmoeting tussen de Britse en Russische premier thans groter dan ooit is. De commentator zei, dat Rus land graag zo'n ontmoeting wil. maar dat de enige Russische voorwaarde is dat een dergelijke bespreking niet afhankelijk van voorwaarden is. Sir Hugh Foot, gouverneur van Cy prus. heeft via radio en televisie de be volking van het eiland opgeroepen de vre de te bewaren. ..waarvan alle vooruitgang afhankelijk is." Foot gaat deze week naar Engeland voor overleg met de regering. Hij zei. dat de bevolking van Cyprus niet moet hopen op een plotseling wonder, waardoor alle moeilijkheden van de baan zouden zijn. Wel mag men hopen op een geleidelijke oplossing van de moeilijkhe den. De Syrische minister van Financiën, Khaled el Azem, heeft zaterdag verklaard, dat Syrië een lening van Tsjecho-Slowa- klje heeft aanvaard ten bedrage van circa 630 miljoen gulden. De Tsjechen boden dit bedrag aan toen een Syrische economische delegatie ln Praag vertoefde. Het geld zal worden aangewend voor de bouw van mo derne fabrieken, aldus de minister, die hieraan toevoegde dat het spoorwegnet, dat krachtens een Russlsch-Syrische eco nomische overeenkomst in Syrië zal wor den aangelegd, circa 370 miljoen gulden zal kosten. De Directeur-generaal van het Isra ëlische ministerie van Defensie. Sjimon Perez, is zondagochtend op het vliegveld I.ydda aangekomen na een reis van enige dagen naar West-Europa. Perez wilde niet zeggen welke landen hij heeft bezocht en waarom hij deze korte reis heeft onder nomen. Volgens Inlichtingen ln Jeruzalem zou hij in Bonn zijn geweest. West-Duits- lnnd zou geweigerd hebben wapens aan Israël te leveren. Parate kennis Dat ae-lfs specialisten moeite kunnen hebben met het op commando spuien van hun ongetwijfeld voorradiige parate kennis, is zaterdagavond tijdens de quiz „Weet wat je waagt" gebleken, waarin een viertal journalisten door Theo Eerdmans aan de tand werd ge voeld. Geen van vieren bracht het er schitterend af. ofschoon de vrouwelijke sectie vertegenwoordigd door mej. mr. Th. Lemaire toch nog het beste figuur sloeg, maar dat dankte zij aan haar Kamerlidmaatschap. Tevoren was in „Pension Hommeles" weer het een en ander gebeurd dat ple zierige oonsternatie gaf. Deze serie over doorsnee-pensiongasten onderscheidt zich steeds meer door een weloverwogen beheersing van het overvloedige klucht- element, dat in de verwikkelingen ver weven is. De acteurs wij behoeven hien niet meer op te sommen, want ook de als gast meewerkende Kees Brusse is een oude bekende doen daar op lofwaardige wij-ze hun uiterste best voor. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho- 5.30 uur nam. MAANDAG Oegstgeest: zfjzaal Willem de Zwijgerkerk. samenkomst uitgaande yan de Baptisten Gemeente Lelden. H. Schou ten Jr over het onderwerp: „Het wasvat 8 uur nam. WOENSDAG Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W J. Robert. 7.30 uur nam. DONDERDAG Schuttersveld en Kanaalweg. Kerst boomverbranding. 7.45 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Lakenhal: Nieuwlaarsvergaderlng Kamer van Koophandel. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Concert Ned. Madrigaalkoor. 8 uur nam. Rehoboth: Nieuwjaarsbijeenkomst Alg. Bond „Mercurius" afd. Lelden. 8 uur nam. St.-AntoniusclubhulsK. en O. Poppen theater, Guldo van Deth. 2 en 4 uur nam. Acad. Ziekenhuis. Uitreiking Landstel- ner medailles. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 1' a's Getuigen. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 5 en 79 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Minerail V d. Werf park 1) .Tentoonstel Llng geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zon- en feestdagen 2—4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 25 uur (t/m 18 Januari) BIOSCOPEN Trianon: „Tarzan en de verloren Safa ri". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 2,15, 4.30 7 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur nam. Rcx: „Door 't dolle heen" (Laurel en Hardy) a.l. Werkdagen 1.30, 7.15 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur. Nieuwjaarsdag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 u. Luxor: „Geen gehoor op kantoor", alle leeftijden. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 2,30, 4,45 7 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur nam. Casino: „Donald Duck" alle leeftijden. Dagelijks 2.30 uur. „De fatale brug". 14 Jaar. Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De wrede Zee". Oudejaarsdag 's avonds geen voorstel ling. Lido: „Casino de Paris". Alle leeftijden. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur nam. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552, Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. en Apotheek Oegst geest. Wllhelminapark 8. tel. 26274. By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. voor wie ze nog iets betekent toch al op grotere afstand van de werkelijkheid beleefd daji in de vorige eeuwen aan echtheid ingeboet. Wie de opera meer dan elke andere kunstvorm ter harte gaat. zal het „pïayback"-systeem op principiële gronden verwerpen, voor de overigen zal .playback" in meer of mindere mate de perfectionering zijn van decor, anders gezegd een nog rijkere aankleding van een kunstvorm, die oor spronkelijk al een te nette jas draagt. Minister Monshclt vraagt ontslag Dr. S. L. Mansholt heeft H.M. de Koningin verzocht hem per 1 januari 1958 ontslag te willen verlenen als mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Zoals bekend zal de Nederlandse regering dr. Mansholt voordragen als lid der Europese commissie, het gezagsor gaan der Europese Economische Ge meenschap. Djoeanda zal ontwikkeling toelichten In een vanavond te houden bijeen komst tussen het Kabinet en ongeveer 40 hoofd- en andere ambtenaren van de verschillende ministeries, zal premier Djoeanda een opheldering geven over de jongste politieke ontwikkelingen, in het bijzonder die met betrekking tot de strijd voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea. Naar verwacht wordt, zal deze bijeen komst door 60 prominente figuren wor den bijgewoond. Oost-Europese wapens Het regeringsgezinde blad Soeloeh Indonesia meldt, dat Indonesië een delegatie naar Oost- Europa heeft ge zonden om wapens te kopen „daar Amerika geen positief antwoord geeft" op het Indonesische verzoek om wapenleveranties. Volgens het blad is de kwestie van betaling reeds geregeld, doch is het nog onzeker wanneer de wapens zullen aankomen. Het blad „Times of Indonesia" schrijft, dat „Russische jeeps reeds in Indonesië zijn en dat daaruit kan worden afgeleid, dat Rusland spoedig zal kunnen zeggen Indonesië te hebben geholpen. Indien Washington nalaat onmiddellijk te rea geren, zal de koude oorlog spoedig een nieuw operatieterrein vinden", aldus het blad. Gevangenen naar Djakarta Volgens in Djakarta uit Makassar ontvangen berichten, is de „Batanghari" uit Ambon in Makassar aangekomen, met 200 gevangenen, alle leden van de .Republiek der Zuid-Molukken" en van de opstandige Daroel Islam-beweging. Het schip is met dit transport op weg naar Djakarta. De inspecteur van politie, die het transport begeleidt, weigerde enigerlei verklaring af te leggen, toen hem naar de reden van het overbrengen der ge vangenen werd gevraagd. Niet gelukkig. Nederlandse scheepvaartkringen heb ben vandaag gezegd, dat hun bedrij ven ernstig zullen worden beïnvloed door de ondertekening van de over eenkomst tussen Indonesië en Japanse rederyen, waarby Indonesië schepen tot een totaal van 75.000 ton in huur zullen kragen voor het onderhouden der Inter-insulaire verbindingen in Indonesië ln de plaats van de KPM- schepen. Een der vertegenwoordigers van een Nederl. scheepvaartonderneming zeide: „Wy zijn er niet gelukkig mee". Scheepsmakelaars in Hongkong zeiden echter, dat de overeenkomst hen op het ogenblik niet verontrust, omdat de meeste schepen in Hongkong volledig in bedrijf zyn. Een vooraanstaand scheepsmakelaar zeide. dat de Japanners in de naaste toekomst de moeilijkheden wel zullen ondervinden, omdat het niet gemakke lijk is in Indonesië een scheepvaartdienst te onderhouden. De dokfaciliteiten in Indonesië zijn zo gering, dat het vijf maanden duurt om een schip te repa reren. K.P.M. ontkent Naar aanleiding van de verklaring van premier Djoeanda in Djakarta, dat de KPM de Indonesische regering ge vraagd heeft of zy bereid is de KPM- schepen, die geregeld tussen de Indo nesische havens voeren, te charteren of te kopen, hebben wij ons tot de KPM-directie te Amsterdam gewend om een bevestiging van deze bewering. De KPM-directie gaf ons echter te verstaan, dat daarvan bij de directie van de KPM „niets bekend" is. Ook over de claim die de KPM bij de ver zekeringsmaatschappijlen) heeft inge diend, kon men ons nog niets medede len, daar dit „een zaak van lange duur" is. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretha G. I.I., dr van J. Kok en B. H. de Wit, Johannes P. E.. zn van E. J. Schoondergang en H. W. M. van der Zwet, Wilhelmus J., zn van W. J. Kuiters en F. J. van Os. Ondertrouwd: P. J. Schoonderberg, 34 jaar en T. J. van der Horst, 31 Jaar. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki sneeuw zo 5 -4 2 Stockholm licht bew. n<w 4 -2 5 O6l0 onbewolkt n 1 -6 0 Kopenhagen licht bew. w 8 1 4 Aberdeen onbewolkt wnw 4 1 0.5 Londen onbewolkt w 6 3 0 Amsterdam licht bew. w 11 6 0.4 Brussel zwaar bew. wzw 6 3 0 Luxemburg geh. bew. wzw 4 4 0 Parijs motregen wzw 5 5 0.1 Bordeaux mist windstil 4 0 Grenoble geh. bew. no 3 -2 0 Nice onbewolkt nnw 8 5 0 Berlijn regen wzw 6 2 8 Frankfort geh. bew. wzw 8 2 0 Miinchen geh. bew. wzw 5 0 0 Zürich zwaar bew. windstil •4 0.1 Genève geh. bew. windstil -1 0 Locarno onbewolkt ozo 2 -8 0 Wenen zwaar bew. zw 4 -0 0 Innsbruck onbewolkt windstil -8 0 Rome regen windstil 11 0.1 AJaccio regen no 2 9 2 Mallorca zwaar bew. wnw 4 10 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2