Djoeanda tegen Hatta's kritiek WEERBERICHT Plannen lagen tevoren klaar SPOEDIG MEER SPOETNIKS VIER DODEN BIJ AANVARING IN AMSTERDAM-RIJNKANAAL Sleepboot onmiddellijk gezonken GRATIS KOOPUUR GOEMAAT 96ste jaargang MAANDAG 30 DECEMBER 1957 No. 28328 LEIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Indonesië wil geen oorlog met Nederland Premier Djoeanda van Indonesië heeft zaterdag, in antwoord op de scherpe kritiek van Hatta, ontkend dat de maatregelen van de Indo nesische regering om de Nederlanders te bewegen afstand van West- Irian te doen, genomen zijn zonder voldoende vooroverleg. Hij zei dat de anti-Nederlandse maatregelen genomen zijn in over eenstemming met van te voren opgestelde plannen. Het voornaamste doel was het intrekken van de voorrechten die de Nederlanders in Indonesië genoten en de bevordering van de ontwik keling van een krachtige Indonesische economie, aldus Djoeanda. Hij verklaarde voorts, dat Indonesië nooit een begin kan maken met de uitvoering van de plannen en maatregelen als het moet wachten totdat alle binnenlandse problemen geregeld zijn. „Wij kopen geen K.P.M.-schepen" De KPM heeft ons gevraagd of wy bereid zyn haar schepen, die geregeld tussen de Indonesische havens voeren, te charteren of te kopen. „Wy zullen echter nooit op dit aanbod ingaan", aldus Djoeanda. nis van de communistische party in In donesië" was reeds gedrukt in december 1955 in India. De brochure spoort de Indonesische communisten aan deel te nemen aan een coalitieregering om alle anti-communistische partijen te vernie tigen. Ook moest alles in het werk ge steld worden om stemmen te winnen zo dat de communisten de vak- en jeugd beweging onder controle kon krijgen. Men moest met de Indonesische kapita listen samenwerken hoewel hun indus trieën later overgenomen zouden wor den. Gedurende de eerste week van december 1957 hadden de communisten een „bekende techniek" aan de dag ge legd. Toen bezetten de communistische vakverenigingen in de loop van een 24-uursstaking Nederlandse fabrieken, maatschappijen en bedrijven. Deze han delwijze gelijkt enigszins op de acties in Oost-Europa tijdens het grijpen naar de macht door de communisten in de jaren 194648, aldus de Amerikaanse voor lichtingsdienst. Hy vervolgde: „Wij zyn in elk geval niet van plan de Nederlanders voorrech ten te verlenen. Hun belangen zullen in dit land op gelijke voet behandeld wor den met die van andere landen. Dit zal ons standpunt zyn als de onderhande lingen later hervat mochten worden. De Indonesische premier zei dat de Indonesische plannen om wapens te ko pen geen verband houden met de recente ontwikkelingen in het land; allang ge leden was Indonesië dit van plan. Djoeanda verklaarde voorts, dat Indo nesië in zijn strijd om West-Irian geen anti-Westerse houding aanneemt. „Ik zou de Nederlandse leiders willen vragen welke bewijzen zy hebben om ons als anti-Westers te brandmerken", zo zeide hy. Om zyn oewering dat Indonesië niet anti-Westers is, te staven, verklaarde Djoeanda dat de Indonesische regering overweegt de concessie aan de „Stanvac Oil Company" uit te breiden. Nederlanders hadden eigen plannen Volgens het Indonesische persbureau PIA heeft Djoeanda toegegeven dat de arbeiders niet op de regering gewacht hebben toen zy de Nederlandse onder nemingen overnamen. Dit is gebeurd omdat elke overge nomen onderneming eigen plannen had om de Indonesische economie te ontwrichten. Djoeanda verklaarde voorts dat het een ramp voor de Indonesische econo mie zou zyn geweest als de Neder landse ondernemingen zichzelf hadden mogen liquideren, „want dan zouden zij immers tijd hebben gehad om hun eigen plannen uit te voeren". Maar de regering van Indonesië heeft de Nederlandse ondernemingen niet „ge naast", aldus Djoeanda. De Indonesische regering heeft het beheer over deze be drijven aan zich getrokken om er zeker van te zijn, dat zij blijven draaien en zullen werken voor de Indonesische eco nomie. De regering is er zich van bewust dat de maatregelen, die zy genomen heeft, het Indonesische volk tijdelijk zullen doen lijden, zo vervolgde Djoe anda. Maar deze maatregelen hebben ook ingrijpende gevolgen voor de Neder landers. Djoeanda legde er nogmaals de nadruk op, dat Indonesië geen oorlog met Ne derland wil, doch onderhandelingen om tot een vreedzame schikking inzake West-Irian te kunnen komen. Communistisch veroveringsplan De Amerikaanse regeringsvoorlich tingsdienst heeft gisteravond in zijn radiouitzending „De stem van Ame rika" bekend gemaakt dat men over bewyzen beschikt van het bestaan van een „communistisch plan ter verove ring van Indonesië". Men was in het bezit gekomen van een geschrift van de algemeen secretaris der Indonesi sche communistische partij, Aidit, dat als leidraad voor de Indonesische communisten diende. Het boekje getiteld „Korte geschiede- Amerikaanse Lockheeds Volgens het Indonesische blad Sin Po heeft de Amerikaanse lm- en Exportbank er in toegestemd de In donesische regering krediet te verle nen voor de aankoop van drie vier motorige vliegtuigen met schroef- turbine-aandryving van het type „Lockheed". De toestellen, die elk meer dan twee miljoen dollar kosten, zullen gebruikt worden voor lange-afstandsvluchten van de Indonesische luchtvaartmaat schappij Garoeda, aldus het blad. De Indonesische regering heeft van daag bekend gemaakt, dat meer buiten landse luchtvaartmaatschappijen toe stemming zullen krijgen om diensten op Indonesië te openen. Het ministerie van Voorlichting in Djakarta noemde niet de namen van de maatschappijen, die naar men aanneemt de diensten van de KLM zullen over nemen. Schepen uit Japan Met betrekking tot de tussen de Indo nesische regeringsdelegatie en zes Ja panse rederijen bereikte overeenstemming over het verhuren van Japanse schepen aan Indonesië vernemen wij, dat een commissie namens de Japanse rederijen met de Indonesische scheepvaartonder neming „Pelni" de contracten voor elk schip afzonderlijk zal regelen Voorts zullen nog besprekingen wor den gevoerd over een tweede serie sche pen, waaronder 4 of 5 tankschepen van 2 a 3000 ton en enkele oceaanschepen. Volgens Japanse berichten zouden reeds 10 Japanse scheepvaartonderne mingen zich hebben aangemeld voor het verhuren van tien vrachtschepen van 4000 ton, en 16 van 2000 ton aan Indo nesië. De huurgelden moeten een maand vooruit worden betaald, in convertible ponden sterling. Voor de verdere beta lingen zal de Indonesische regering zich garant stellen De Indonesische ambassade in Ran goon heeft de regering van Birma ver zocht te beletten dat Birmaanse zeelie den aanmonsteren op Nederlandse sche pen die Rangoon aandoen. Men ver wacht dat binnenkort negen Neder landse schepen Rangoon zullen aandoen. Wat blijft over van het wrak? De „New York Times" schrijft dat president Soekarno en zijn aanhangers rechtstreeks hebben gespeeld in de kaart van de communisten, die van plan zijn op zekere dag Indonesië in hun nieuwe rijk te omhelzen. Het blad zegt, dat ordelijke en wet tige vooruitgang de samenzweerders van Moskou niet goed uitkomt, deze willen politieke en economische ont binding. Het blad voegt eraan toe: „Wat ge beurd is kan niet ongedaan worden gemaakt. Hoeveel gered kan worden van het «rak blyft nog te bezien". Soekarno: een hobby In een schriftelijk interview met U.P. heeft president Soekarno 't Westen gewaarschuwd dat als het iedere natie welke andere politieke ideeën heeft, als een tegenstander beschouwt, het zich spoedig geïsoleerd zal bevinden van de meerderheid van de wereld en de meerderheid van de mensheid. Ook verklaarde hy dat het niet verstandig zou zyn iedere afwijking van Westerse gedachten in Azië toe te schrijven aan communisme of communistische in vloed. „Ik krijg de indruk dat het voor sommige kringen min of meer een hobby wordt om een land of volk te beschuldigen dat het communistisch is, als zijn mening over politieke of economische zaken niet samenvalt met die van het Westen", aldus Soekarno. (Men zie ook elders). De president van het presidium Sovjet-Unie, dr. J. G. de Beus ont- van de Opperste Sovjet. Worosjilof vangen voor het aanbieden van zijn (rechts) heeft te Moskou de meu- geloofsbrieven, we Nederlandse ambassadeur in de I Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Iets kouder. Aanvankelijk langs de kust nog krachtige, overigens overwegend matige wind tussen west en noordwest. (OpgemaaKt te 11.15 uur). 31 DECEMBER Zon op: 8.50 uur; onder: 16.40 uur. Maan op: 13.03 uur; onder: 2.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.39 en 23.18 uur. Laagwater te 5.58 en 18.31 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. En andere technische wonderen De Russische hoogleraar Blagonravof heeft in een artikel in het Russische tijdschrift Sowjetskaja Aviatsija geschreven dat Rusland binnen korte tijd opnieuw kunstmanen zal afschieten, spoedig gevolgd „door de eerste raketten om de weg naar de maan en andere hemel lichamen te banen". Volgens Blagonravof is de dag niet ver meer dat de apparaten in de kunstmanen hun kracht aan atoombatterijen zullen ontlenen en dat atoomtreincn met de snelheid van vliegtuigen zullen reizen. Naar zijn zeggen waren er al plannen ontworpen voor kleine verplaatsbare atoomcentrales op rupsbanden voor gebruik in bergachtige streken en in het hoge noorden waar geen natuurlijke energiebronnen zijn. Hy achtte een van de voornaamste taken van de Russische wetenschap de i omzetting van zonne energie in elektri- I citeit. Het vraagstuk van draadloze ge- leiding van energie was reeds onder handen De hoogleraar zei, dat in Rus- land tot stand gebrachte verbindingen j van metalen met keramische grondstof fen, gebaseerd op titaan en borax, tem peraturen tot 2000 gr. Celsius hadden verdragen. 1 Professor Blagonravof zei, dat in „de grootste atoomzuil van de wereld, het Russische synchrofastotron, geladen leeltjes met nagenoeg de snelheid van het licht twee keer een afstand tussen aarde en maan in drie seconden tijds hadden afgelegd". Men werkto thans aan een nog grotere zuil. Scheepsdrama bij Brenhelen Een beeld van de inscheping van Nederlandse evacué s op de ..Cap tain Cook" in Djakarta onder zware militaire bewaking. (Van onze correspondent) In de vroege ochtenduren van zaterdag, omstreeks half zes, heeft zich in het AmsterdamRijnkanaal onder de gemeente Breukelen een drama afgespeeld, dat aan vier mensen het leven kostte. Een met stenen geladen vrachtschip van de heer Bakels, uit Utrecht, kwam omstreeks dit tijdstip in aanvaring met de 15 meter lange sleepboot Roelie uit Zwartsluis. Het duurde tot 's avonds acht uur voordat men het schip kon lichten. Eerst toen kon men de identiteit van het schip en zijn opvarenden vaststel len. Hierbij is men tot de ontstellende ontdekking gekomen, dat zich tijdens de aanvaring vier personen aan boord be vonden. namelijk de 34-jarige eigenaar A. J. Meywaard uit Zwartsluis, diens 24- jarigc broer B. M., zijn zesjarig zoontje II. M. en de 28-jariee knecht H. Boef i:i* Leimuiden. Beide eerst genoemden bevonden zich in de stuurhut, het zoon tje en de knecht werden in nachtkle ding in de kajuit aangetroffen. Zy wa ren in hun slaan overvallen. De beide broers waren gehu«d. De oudste laat behalve ziin echtgenote ook nog een kind achter. Halverwege het traject Maarsen-Breu- kelen zag schipper Bakels. die met het circa dertig meter lange. 600 ton regis trerende. vrachtschip ..Vertrouwen" za terdagochtend in de richting Amsterdam voer, plotseling twee lichten vlak voor zyn schip opduiken. Ofschoon alles werd gedaan om een aanvaring te voorkomen, mocht dit niet baten en met een hevige klap ramde de „Vertrouwende toen nog onbekende sleepboot. De laatste zonk onmiddellijk, zodat de opvarenden van het vrachtschip met behulp van hun zoeklicht niets anders konden on derscheiden dan de boven water uitste kende antenne. De zoon van de heer Bakels wilde zich in eerste instantie di- recht te water begeven om mogelijke hulp te kunnen verlenen, maar de on zekerheid over de grootte van het bootje en de duisternis maakten dit praktisch onmogelijk. Direct werden de plaatse lijke politie en de waterpolitie van Utrecht en Nigtevecht gealarmeerd, maar pogingen om eventuele opvaren den te redden werden onmiddellijk op gegeven. Vijftien uur later Gedurende de dag werd door middel van peilingen getracht iets van de grootte en de kwaliteit van het schip te weten te komen. Aan de onzekerheid omtrent de omvang van het drama kwam pas bijna 15 uur later een einde, toen de bergingsmaatschappij Goedkoop uit Amsterdam met behulp van een dui ker en een grote kraan het schip boven water bracht. Eerst toen kwam vast te staan, dat het gezonken vaartuig een vlet me ingebouwde motor was. eigen dom van de heer A. J. Meywaard. Uit het onderzoek dat de rijkspolitie te wa ter instelde, bleek dat de deuren van de Amerika werkt door De Ver. Staten zullen „binnen niet te lange tijd" weer proberen een kunst maan te lanceren, zo heeft de directeur van het Amerikaanse „Vanguard"-satel- lietprogram, dr. John Hagen, gisteren voor de Amerikaanse televisie verklaard. Hij wilde echter geen mogelijke datum voor deze proef noemen. Er worden nu reeds plannen gemaakt om het Amerikaanse kunstmaanpro gramma na het Vanguard-projeot te verbeteren. Wat na het Vanguard-pro ject gedaan kan worden zal afhangen van de steun van het Congres en het ministerie van Defensie, zo zei Hagen. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor het Internationale Geofysische Jaar. dr. Joseph Kaplan, verklaarde gisteren, dat de Sovjet-Unie op „zeer bevredigende wyze" weten schappelijke gegevens over de tweede Spoetnik bekend maakt. stuurhut door de slag van de aanvaring waren ontzet, waardoor zy niet meer ge opend konden worden. Tevens veronder stelt de politie dat de broers getracht hebben een ruit te forceren om zodoen de zich het leven te redden, helaas zon der succes. De sleepboot was aan de rechterzijde zwaar beschadigd en is dan ook onmiddellijk gezonken. Oorzaak onbekend De Roelie. die werkzaamheden ver richt in Zeeland in het kader van het Deltaplan, zou naar Zeeland gebracht worden waarna de bemanning met de trein naar Zwartsluis terug zou keren om daar het weekeinde door te brengen. Dit met uitzondering van de knecht Boef, die in Leimuiden zou blijven om daar de verjaardag van zijn verloofde mej. Appelo uit Zwartsluis te vieren. Mej. Appelo was tevoren reeds naar Lei muiden vertrokken waar de ouders van haar verloofde eveneens op een schip woonachtig zijn. Aanvankelijk zou de knecht in Amsterdam van boord gaan maar men was zo snel de Ussel over gekomen dat hij later besloot in Utrecht het schip te verlaten en daar de bus naar Leimuiden te nemen. De schipper stond als een zeer kundige kapitein be kend. Men houdt zich momenteel bezig met de vraag, hoe het ongeval heeft kunnen plaats hebben. Aanvankelijk uerd ge dacht aan een defect aan de stuurin richting van de Roelie. maar uit het technisch onderzoek, da( de Rijkspoli tie te water heeft ineesteld, is gebleken, dat het schip geen afwijkingen vertoon de. Thans gaan de gedachten hoofdza kelijk uit naar de mogelijkheid, dat de schipper door slaap overmand is gewor den als eevolg van de lange vaarweg, die hij die nacht had afgelegd. Notaris meldt zich f 609.000 verduisterd (Speciale berichtgeving) Vannacht omstreeks half twee heeft de reeds dagenlang door de interna tionale politie gezochte Amsterdamse notaris zich bij de wachtcommandant van het hoofdbureau van politie te Amsterdam gemeld. Zaterdagmorgen vond de politie de wagen, waarin de voortvluchtige notaris was verdwenen, een grijsgroene Opel Kapïtan, terug aan de Reinier Vinke- leskade in de hoofdstad tegenover het gebouw van het Gemeentelijk Lyceum voor Meisjes. Heel onopvallend heeft de politie ter plaatse in het water gedregd, omdat men een vermoeden had, dat de betrokken notaris, die in het nauw was gedreven, een eind aan zijn leven zou hebben gemaakt. Het dreggen had echter geen enkel resultaat. Op vijftig meter af stand van de teruggevonden auto heeft de politie toen gepost in een gesloten zwarte Chevrolet. Tot en met gister avond omstreeks twaalf uur heeft de politiewagen, bemand met twee recher cheur daar gestaan, eveneens zonder re sultaat. Ruim een uur voordat de ver dachte zich meldde, heeft men per kraanwagen de auto van de notaris naar de binnenplaats van het hoofdbureau van politie gesleept. Het onderzoek, dat nog in volle gang is. had reeds uitgewezen, dat er sprake is van een verduistering van f. 300.000. Eerder meidden wij, dat het hier f. 50.000 zou betreffen. De politie acht het niet uitgesloten, dat by ver der onderzoek zal blijken, dat het be drag van ruim f. 300.000 nog zal wor den verdubbeld. Nu de notaris zich heeft gemeld kan het onderzoek belangrijk vlugger ver lopen. P. v. d. A. voor open gesprek met Indonesië Op een zaterdagavond in het Concert gebouw te Haarlem gehouden oudejaars- bijeenkomst van de Federatie Haarlem van de P. v. d. A. heeft de voorzitter van de party, de heer Evert Vermeer, ten aanzien van Indonesië gezegd, dat de P v. d. A. voorstander blijft van een open gesprek, dat mogelijkheden biedt voor de toekomst. „Er ligt op het Westen een zware taak. als het de opmars van het communisme in Azië wil stuiten", aldus de heer Vermeer. Dat is niet alleen in het belang van het Westen, maar ook van de volken, omdat de vrijheid op het spel staat. Geen ontmoeting met Macmillan Volgens een officiële bekendmaking in Caïro zal president Soekarno van Indonesië voor een officieel bezoek van vier dagen aan Egypte op 12 ja nuari in Caïro aankomen. Voor zijn bezoek aan Caïro wordt Soekarno te Nieuw-Deini verwacht Het is waarschijnlijk dat hij nog bezoeken aan Karatsji, Colombo. Rangoon en Bangkok zal brengen voordat hij op 25 januari voor zijn veertiendaags be zoek in Japan aankomt. De Indonesische regering „overweegt" geen bespreking tussen de Britse pre mier Macmillan en president Soekarno over het geschil tussen Indonesië en Nederland, zo heeft de Indonesische minister van voorlichting, Soedibjo, nog verklaard. Algerijnse gewelddaden in Parijs en Marseille Drie Noordafrikanen hebben zondag avond een groepje mannen in een café in Marseille met een machinepistool be schoten. Eén Noordafrikaan kwam om h t leven, twee werden er gewond. De aanvallers wisten te ontkomen. Op een kermis op de Place de la Bastille in Pa- rys zijn zondag zes mensen gewond toen een handgranaat ontplofte, die twee Algerijnen naar de feestgangers hadden geworpen. Ook hier wisten de aanval lers te ontkomen. In de Rue du Mou- linet zjjn zondag by een vechtpartij tussen Algerijnen vyf mensen gewend. ZATERDAG VAN 2—3 UUR (stempel 6). ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. ).de Leiden Noordwijk Katwijk - Rijnsburg 83.000 mensen op Midden-Java lijden honger De Indonesische minister var Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft me dedelingen gedaan over de voedings toestand in Indonesië. De internatio nale stappen, die Indonesië thans onderneemt, zo zei hy, geschieden tegen de achtergrond van een nypend tekort aan rijst in het binnenland. Sociale verzorgers hebben bekend ge maakt. dat in sommige delen van Mid- den-Java, ongeveer 83.000 mensen te lijden hebben onder een tekort aan voedsel. „Het betreft hier streken, waar ook in het verleden veelal voedselnood heeft geheerst", aldus Soebandrio. De minister van Sociale Zaken deelde nog mee, dat in sommige districten een deel van de bevolking zich voedt met ratten en veldmuizen. Het militaire be stuur in Miöden-Java heeft bekend ge maakt, dat'ln deze streken 10 000 ton rijst zal worden ingevoerd en dat voor bereidingen worden getroffen om een deel van de bewoners over te brengen naar Zuid-Sumatra.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1