HEES PUZZEL Vertrouwen in regeringsbeleid ten aanzien van Indonesië Nederland protesteert bij de Verenigde Naties SATELLIET WEERBERICHT H1 Verontwaardigde Tweede Kamer Een commissie van overleg over repatriëring GRATIS KOOPUUR Wie wind zaait, zal storm oogsten ).dz 96ste Jaargang DINSDAG 24 DECEMBER 1957 No. 29325 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wi'te Stagel Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 250 (Van onze parlementaire redacteur) Na de regeringsverklaring over Indonesië gisteren nog door ons gepubliceerd heeft de Tweede Kamer, met uitzondering van de commu nisten, zich aangesloten bij de gevoelens van ver ontwaardiging over de grove schendingen van recht en wet, waarvan Nederland en de Neder landers de dupe zijn en waarvan de vrije wereld, als zij niet op haar tellen past, de dupe wordt. Men sprak vertrouwen uit in het beleid van de regering. Ingesteld is een speciale Kamercommissie van dertien leden voor het onderhouden van voortdurend overleg met de regering over de repa- Voorschotregeling soepel van toepassing De overgrote meerderheid van de Kamer had er begrip voor dat de regering aan de Nederlanders in Indonesië geen advies heeft gegeven omtrent blijven of vertrekken. Wat de voorschotregeling betreft maakte prof. Romme erop attent dat de omstandigheden geheel anders zijn dan die, welke gelden voor de reeds jaren bestaande voorschotregeling. Omtrent de verwarrende berichtgeving van Indonesische zjjde had hij de indruk dat hierbü de tactiek een rol speelt. friëring. Op aandrang van de Kamer verklaarde minister Luns dat de regering de voorschotrege ling voor de overtocht van Singapore naar Neder land loyaal en soepel zal toepassen. Van de aangekondigde uitbreiding van het Indonesische zeegebied zal Nederland zich in de praktijk niets aantrekken. Opmerkelijk was dat de heren Romme (KVP), Oud (VVD) en Tilanus (CHU) niet alleen getuigden van hun medeleven met de Ne derlanders in Indonesië, maar ook met de Indo nesiërs zelf, die misschien het ergst slachtoffer dreigen te worden. waren gebleven. Zo'n internationale ar gumentatie zal onze mensen in Indo nesië meer helpen dan nationaal zelf beklag. (D Slot op pag. 2 Alvorens het debat in de V.N. begon over Nieuw-Guinea. heeft premier Djoeanda aangekondigd dat maatrege len zouden worden genomen, waarvan de wereld versteld zou staan, indien de V.N. Indonesië zouden teleurstellen. In het licht van hetgeen is gebeurd en nog gaande is. he^ft hij niet teveel gezegd, aldus prof. Romme, maar het is be schamend voor zijn land. Overigens wordt zijn land door de maatregelen het ergst getroffen en daarheen gaat onze bezorgdheid tevens uit. Aan de Indonesische Nieuw-Guinea- politiek als vrijheidspolitiek heeft prof. Romme nooit geloofd. Die politiek is alleen een instrument voor een anti- Nederlandse politiek en die is weer een instrument voor de binnenlandse poli tieke machtsstrijd. Hij eindigde met het uitspreken van de drievoudige bede, dat God Indonesië moge beschermen en haar leiders tot bezinning moge bren gen. dat wijsheid wordt geschonken aan de leiders van de vrije wereld en dat de Nederlandse regering kalmte en beza digdheid zal paren aan onverzettelijk heid. Kokend bloed Voor de rustige en beheerste rege ringsverklaring had prof. Oud grote waardering, want het is een zaak die bij een mens zijn bloed aan het koken zou kunnen brengen. Het beeld van de gebeurtenissen in Indonesië na de soevereiniteitsoverdracht is een beeld van voortdurende rechtsschendingen. Men staat helaas in de wereld zo machteloos tegne schendingen van het internationale recht. Het is jammer dat wij zo weinig vertrouwen kunnen stellen in de V.N. en het is daarom (Advertentie) I persoonlijke service 66 lelden - (eleloon 26500 56 K.P.M. schepen buiten Indonesië In de gisteren gehouden vergaderingen der Koninklijke Java-China Pake'tvaart- lijnen N. V. en der Kon. Ned. Paket- vaartmaatschappij N.V. deelde de voor zitter mede, dat 56 K.P.M.-schepen zich thans buiten Indonesië bevinden. Ge deeltelijk is reeds emplooi voor deze schepen gevonden. Voor de overige sche pen is men hiermede bezig. Over de assurantiegelden konden nog geen nadere mededelingen worden ver strekt. Mocht het zover komen, dat deze in Nederland worden ontvangen, dan zal het bestuur zich nader beraden. Het ligt niet in de bedoeling „de huid van de beer te verkopen, voordat deze geschoten is", zo deelde de voorzit ter desgevraagd aan aandeelhouders mee. begrijpelijk dat de regering meer heeft verwacht van de N.A.V.O. De i repatriëring moet men volgens prof. Oud zo gemakkelijk mogelijk maken 1 omdat het een nationale zaak is. Indonesië wordt bedreigd door het verlies van de kortstondig genoten vrij heid. Zo zag de heer Willems (P.v.d.A.) de ontwikkeling in Indonesië. Sedert de soevereiniteitsoverdracht hebben de vernietigende krachten de opbouwende krachten steeds overheerst, met het ge volg dat de Indonesische bevolking in een poel van ellende wordt gestort. De geschiedenis vraagt altijd tijd voor een vreedzame oplossing van geschillen, zo als over Nieuw Guinea, maar de ver nietigende krachten hebben niets nage laten om een vreedzame ontwikkeling te ondermijnen. Het is nog niet te zeggen hoe en door wie in Indonesië de orde zal worden hersteld. Men kan volgens de heer Wil lems geen vertrouwen stellen in een re gering die in het parlement afhankelijk is van de communisten. Indien echter de opbouwende krachten de overhand krijgen, dan vertrouwt hij dat de rege ring tot begrip voor deze nieuwe toe stand bereid is. De zaken zijn inderdaad zo bescha mend als in de regeringsverklaring is gesteld, maar de heer Willems had te sterk een toon van nationaal zelfbeklag gehoord. Hij vroeg zich af of het niet beter zou zijn de ogen van de wereld te openen voor het gevaar van uit breiding van het communisme in Azië en de Pacific, die daarvan totnutoe vrij MAANDAG voor Rijnsburg, Katwijk en Noordwijk VAN 11.30—12.00 UUR (stempel 6) en VAN 2.00—2.30 UUR (stempel C). VOOR LEIDEN VAN 2.00—2.30 UUR (stempel C). ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK Gistermiddag na afloop van de i kerstviering in Paleis Soestdijk i zorgden de leden van het Konink- j I lijk gezin voor broodjes en choco- j lade voor de aanwezigen. De Prin- j cessen Margriet. Irene en Beatrix druk bezig met het schenken van de chocolade. Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk - Rijnsburg „Een uitdaging aan uw gezag „Indonesië scliendt rechten van de mens" Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele opklaringen. Vannacht weing wind, plaatselijk mist en temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag tot matig of krachtig toememende zuidelijke wind. Iets kouder dan vandaag. (Opgemaakt te 11.16 uur) 25 DECEMBER Zon op: 8.50 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 10.49 uur; onder: 21.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.51 uur en 18.03 uur. Laagwater te 1.31 en 13.51 uur. (26/12: hoogwater te 6.25 en 18.40 uur. laagwater te 2.06 en 14.26 uur; 27/12: hoogwater te 7.02 en 19.21 uur; laag water te 2.41 en 14.58 uur). Dit nummer bestaat uit 20 pagina's „Ik ben thans genoodzaakt Uw aandacht te vestigen op de huidige toestand in Indonesië, waar een vijandige campagne wordt gevoerd tegen Nederlandse onderdanen en ondernemingen en particuliere be zittingen. Economische en persoon lijke druk op de Nederlandse ge meenschap in Indonesië, bestaande uit ongeveer 50.000 zielen, heeft thans het punt bereikt, dat een uit tocht op grote schaal aan de gang is". Dit zegt de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in een nota aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, die vandaag in New York is overhandigd. In de nota, waarin mr. Luns herin nert aan zijn brieven aan de secre taris-generaal van het vorig jaar over de opzegging van de RTC-overeen- komsten door Indonesië en de ver loochening van de Indonesische schulden, wordt een overzicht gege ven van de jongste gebeurtenissen en officiële verklaringen met betrekking tto de ontwikkelingen in Indonesië. „Het is duidelijk", aldus de nota, „dat de anti-Nederlandse activiteiten opzet telijk zijn beraamd, aangekondigd en uitgevoerd door de regering van de Re publiek Indonesië. Het is een vaststaand feit, dat de Indonesische regering opzet telijk en systematisch de toenemende animositeit van de bevolking tegen een buitenlandse minderheid in haar land heeft uitgelokt. Daarom is de regering van Indonesië verantwoordelijk in de volle betekenis van het woord voor de huidige beschamende toestand met alle gevolgen daarvan, die een vijandige actie vormen, gericht tegen een buiten landse gemeenschap, die rechtmatig in Indonesië verblijft. De situatie, die thans in dat land heerst, is een bedrei ging voor de veiligheid en de levens- en arbeidsomstandigheden van deze min derheid, die blootstaat aan een kren kende behandeling, alleen op grond van haar nationaliteit. De Indonesische re- gerinc legt haar opzettelijk levensom standigheden op, die erop berekend zyn ontberingen te veroorzaken en tezyner tijd gedwongen vertrek. Rechtsschendingen Deze vijandige handelingen tegen Ne derlandse onderdanen en hun eigen dommen in Indonesië zijn schendingen van de beginselen, die algemeen worden erkend in het internationale recht en zijn vervat in het Handvest van de V.N. Daar de boycot en het in beslag nemen van Nederlandse ondernemingen niet dienen tot handhaving van het interna tionale recht, maar tot politiek voor deel, vormen zij een onwettige inmen ging van de zijde van de Indonesische regering. Voor zover de daden van boy cot en beroving zijn gepleegd door indi viduele burgers, groepen en organisaties, zijn deze opgedragen, goedgekeurd of toegelaten door de Indonesische rege ring. Bovendien vormen de maatregelen, genomen of goedgekeurd door de rege ring van Indonesië, niet alleen een discriminatie tegen Nederlandse onder danen, maar zij zijn ook beneden de minimum-maatstaf, die door een staat in acht moet worden genomen bij de behandeling van vreemdelingen. Voorts zijn de vijandige handelingen tegen de Nederlandse gemeenschap in Indonesië een openlijke negatie van de rechten van de mens en de fundamen tele vrijheden, die het Handvest van de V.N. volgens de doelstellingen moet handhaven en waarvan de ontwikkeling en codificatie voortdurend door de V.N. worden nagestreefd". Reactie De nota besluit: „Opgemerkt dient te worden, dat volgens een aantal Indone sische officiële verklaringen de druk, die wordt uitgeoefend op de Nederlandse gemeenschap, moet worden bezien als een reactie op de weigering van de Al gemene Vergadering de Indonesische aanspraken op Ned. Nieuw-Guinea in te willigen. Indien dat zo is, zou dat een poging zijn om met onwettige middelen dat te bereiken wat Indonesië langs wettige wegen niet heeft kunnen verkrygen. In dat geval houdt een dergelyke actie een uitdaging in aan het gezag van de V.N. De Nederlandse regering protesteert hierbij krachtig tegen de handelingen en daden van de Indonesische rege ring en behoudt zich alle rechten voor. Daar de onderhavige kwestie zowel de Veiligheidsraad als de Algemene Indonesische zee-annexatie onaanvaardbaar Een deskundig oordeel Naar aanleiding van de stap van de Indonesische regering om uitgestrekte zeegebieden tussen en grenzend aan de eilanden van de archipel tot territoriale wateren te verkla ren hebben wij ons tot deskun dige zijde gewend met de vraag een oordeel te geven over de rechtsgeldigheid en betekenis van dit besluit op internatio naal niveau. Elders in dit blad treft U een beschouwing over deze materie aan van een bij uitstek deskun dige, wiens naam op grond van zijn positie niet kan worden vermeld- O ONMIDDELLIJK nadat de V.N. in hun jongste zitting geweigerd hadden om zich met de vereiste twee-derde meerderheid u;t te spreken vóór de Indonesische resolutie inzake de toekomstige status van Ned. Nieuw- Guinea, hebben wij er op deze plaats op gewezen, dat deze uitspraak weliswaar een Indonesische nederlaag, doch geens zins een Nederlandse overwinning bete kende. Zo men al gedachten mocht koesteren aan een Nederlandse diplomatieke zege, dan heeft de loop der gebeurtenissen onmiddellijk daarna toch wel overduide lijk bewezen, dat hier slechts sprake kon zijn van een Pyrrhus-overwinning. In theorie moge Nederland zegevierend de politieke arena hebben verlaten, in de praktijk zyn de Nederlanders in Indo nesië het kind van de rekening gewor den. Daarmede is overigens allerminst gezegd, dat de Indonesische regering uit eindelijk aan het langste eind heeft ge trokken en evenmin, dat de gang van zaken anders zou zijn geweest, indien de Ver. Naties zich wèl met een tweederde meerderheid achter het Indonesische standpunt zouden hebben gesteld. MET volledige handhaving van de zeer ernstige kritiek, welke wij in het verleden hebben uitgeoefend op het Nederlandse beleid ten opzachte 1 van Indonesië, zoals zich dat vooral ty- dens het Kabinet-Schermerhorn heeft gemanifesteerd, scharen wy ons thans onvoorwaardelijk achter het Nederlandse standpunt, gelyk dat onlangs door mr. i Schürmann in de V.N. is verkondigd en zoals dat gistermiddag door minister Luns in een officiële regeringsverklaring tot uiting is gebracht. Een van de sterk ste punten in deze verklaring achten wy de passage, waarin de regering de hui dige gebeurtenissen in Indonesië plaatst in het perspectief van wat zich sinds de soevereiniteitsoverdracht in dat land heeft afgespeeld. „Zo hebben wy aldus woordelijk de verklaring dan succes- ^ievelyk zien gebeuren het onwettig te niet doen der federale structuur van de I Republiek, waarby het recht der deel- i staten om een speciale status in of bui ten Indonesië te verkrygen verdween, i het saboteren van de zo vele andere afspraken van de Unie, de schandpro- cessen tegen onschuldige Nederlanders, het niet ratificeren van het protocol in 1954, de eenzydige opzegging van alle met Nederland gesloten akkoorden en het annuleren van alle financiële ver plichtingen en tenslotte hetgeen thans 1 geschiedt. Degenen in Indonesië, die zulks anders wilden en die zyn er nog steeds! zijn nimmer, en zulks vanaf het begin, in staat geweest het gety te keren. Men doet het nu voorkomen alsof de thans genomen maatregelen het gevolg zyn van de weigeringen van de Verenig de Naties om de Indonesische aanspra ken op Nieuw-Guinea te onderschryven, doch dit is naar het oordeel van de regering in het licht van wat zich sinds 1949 heeft afgespeeld, niet anders dan een voorwendsel. Zelfs uit uitlatingen van officiële Indonesische zyde biykt de juistheid van dit oordeel. Nog eergiste ren heeft de Indonesische minister-pre sident in een radiorede verklaard, dat de huidige actie niet alleen haar oorzaak vindt in het Nieuw-Guinea-geschil, doch dat deze vooral gezien moet worden in het kader van de Indonesische wens de gehele nationale economie van Indonesië op een nieuwe basis te schoeien, en daarmee een zelfstandiger buitenlandse politiek mogeiyk te maken'. Tot zoverre minister Luns. Vergadering van de V.N. raakt, zou mijn regering zeer verplichten indien u de inhoud van deze brief onder de aandacht zou willen brengen van de leden van beide lichamen", aldus de nota. Advertentie De Amerikaanse luchtmacht heeft een order geplaatst voor de vervaardiging van een nieuwe lange-afstandsbommen werper. die zich op een hoogte van 21.500 meter met een snelheid van 3.200 kilo meter per uur zal voortbewegen, aldus een mededeling van een luchtmacht woordvoerder. die de vraag of het toestel met een raketmotor zou worden uitge rust. niet wilde beantwoorden. De snel ste Amerikaanse lange-afstandsbommen- werper van thans heeft een snelheid van meer dan tweeduizend kilometer per uur. IER ligt naar onze vaste over tuiging het kernpunt van de ge hele zaak. Het is eenvoudig be lachelijk om te veronderstellen, dat het trekken van West-Irian binnen de Indo nesische Republiek van enige betekenis zou zijn voor haar economische ontwik keling evenals het krankzinnig zou zijn om te beweren, dat Nederland zonder Nieuw-Guinea geen toekomst zou heb ben. Ontdaan van alle sentimenten, wordt de waarheid waarschynlyk het dichtst benaderd, wanneer wij stellen, dat het bezit van Nieuw-Guinea alias West-Irian voor beide landen in 'economisch opzicht een „blok aan het been" betekent. Maar terwyl Nederland uit historische en ethische overwegingen zomede op grond van het in het Handvest der V.N. erken de zelfbeschikkingsrecht zyn soevereini teitsaanspraken handhaaft, is „de kwes tie West-Irian" door Indonesië systema tisch opgeblazen tot een walgelyk natio nalistisch prestige-complex en in feite een geraffineerd-demagogische manoeu vre om de aandacht af te leiden van de erbarmelijke binnenlandse toestanden. „West-Irian" is in werkelykheid niet anders dan de stok om de Hollanders uit Indonesië te slaan. Zoals minister-president Djoeanda in zyn laatste radiorede onomwonden ver klaarde, moet de huidige Indonesische anti-Nederlandse aotie „vooral gezien worden in het kader van onze wens om de gehele nationale economie van Indo nesië op een nieuwe basis te schoeien en daarmee een zelfstandiger buitenlandse politiek mogeiyk te maken' Dé&rom en daarom alléén worden de Hollanders uit Indonesië getrapt, wor den de Nederlandse eigendommen en ondernemingen genaast en worden es sentiële bepalingen van het internatio nale en volkenrecht aan de lopende band overtreden. Elders in dit Blad schryft een by uitstek deskundig, want op dit gebied gespecialiseerd jurist wiens naam wy in verband met zyn maatschappelyke positie helaas niet mogen noemen in wetenschappeiyk-vernietigende termen over de maatregel der Indonesische Republiek om de gehele Indische Archi pel als territoriaal gebied te beschouwen. VlIJWEL de gehele vrije wereld heeft zich in mispryzende zin uit gelaten over alle besluiten, welke de Indonesische regering na de uitspraak in de V.N. ten aanzien van de Neder landers in Indonesië heeft genomen en uitgevoerd. De NAVO-landen hebben in Parys unaniem ernstige bezorgdheid ge uit over hetgeen in Indonesië gebeurt en niet onder stoelen of banken gestoken, dat hun sympathie aan de Nederlandse zijde staat. Zonder een onbeperkt vertrouwen te stellen in de doelmatigheid van de be slissingen der V.N., koesteren wy toch nog wel zoveel geloof in de rechtsgrond slagen van dit lichaam, dat we met enig optimisme de reactie tegemoet zien van het beroep, dat Nederland blijkens de mededeling van minister Luns op dit instituut heeft gedaan. Maar inmiddels raast in Indonesië de lavastroom van rechtsonzekerheid, rech teloosheid en rechtsverkrachting voort. Fanatieke volksmenners hebben de vuurhaard in de nationalistische vulkaan opgestookt tot explosief-gevaarlyke tem peraturen. zich daarby nauwelyks bewust van het feit, dat de communisten de blaasbalg hanteerden en de kraterrand alvast sloopten. IHoe eerder de uitbarsting, hoe liever.. XDIEN zich momenteel in Djakarta nog gezagsdragers bevinden, die het gevaar onderkennen, dan vrezen wy nochtans ernstig, dat het hun aan vol doende gezag ontbreekt om de vuur stroom te kunnen bedwingen. De over dracht van de bevoegdheden der com munistische vakbonden aan de centrale overheid of het militair gezag en van het „Bevrydingscomité West-Irian" aan de Nationale Veiligheidsraad mogen van de eerste veronderstelling twee sympto men schynen. het is aan gerechte twyfel onderhevig of deze maatregelen de com munistische activiteiten en invloeden zullen doen verminderen. Had het er luttele weken geleden nog de schyn van alsof het voor de Indone sische regering het moeilykste probleem zou zyn om „haar gezicht te redden", de recente loop der gebeurtenissen plaatst haar voor de nog véél dringender vraag „de weg terug" te vinden. Soekarno c.s. hebben wind gezaaid. Moge Indonesië de storm bespaard biy ven

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1