Verontrustend Amerikaans rapport over de achterstand van het land WEERBERICHT Niet twee, maar aclit miljard nodig voor spoedprogramma ontspanning Fa. D. KRET Zn. GRATIS KOOPUUR GOEMAAI Scheercipparaten „BOELGANIN-ZONE ZOU DE NAVO DANIG VERZWAKKEN" Nieuw-Guinea onder V.N.-beheer? Wat presenteren de KEURSLAGERS 96ste jaargang ZATERDAG 21 DECEMBER 1S57 No. 29323 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington) Tengevolge van tegenwind is Eisenhower met drie uren vertraging in Washing ton teruggekeerd. De president kreeg echter nog op geheel andere wijze de wind van voren, want terwijl Eisenhower terugvloog naar Amerika's hoofdstad, drukten op duizend meter afstand van het Witte Huis de persen van het blad „Washington Post" een artikel over een halve pagina, dat waarschijnlijk de meest opzien barende journalistieke publikatie zal zijn van 1957. De bekende journalist Chalmers Roberts is er namelijk in geslaagd belangrijke gedeelten los te krijgen van het zeer geheime rapport-Gaither en het Amerikaanse publiek heeft thans vernomen, dat de regeringscommissie van technische en financiële deskundigen op 7 november aan Eisenhower plus diens naaste mede werkers een uitermate verontrustend verslag heeft uitgebracht over Amerika's positie. In zijn toespraken tot de natie heeft de president zich belangrijk minder bezorgd getoond dan de bovengenoemde regeringscommissie en de maatregelen, die Eisenhower tot dusverre heeft aanbevolen voor het inhalen van de achter stand kan men miniem noemen, vergeleken bij de dramatische actie welke de commissie-Gaither noodzakelijk acht voor de veiligheid en zelfs voor het voort bestaan van Amerika. gint zich van onderaf een drang te ver tonen harde maatregelen te treffen, die voor Amerika een levenskwestie beteke nen. Het artikel in de Washington Post is van deze drang tot nu toe de meest dramatische manifestatie. De Ameri kaanse regering moet nu wel in het openbaar haar houding kenbaar maken ten aanzien van de kritieke situatie, die het rapport heeft geconstateerd en waarvoor de genoemde commissie een remedie heeft aanbevolen. Het moet mogelijk worden geacht, dat de presi dent dit onderwerp zal aanroeren, wan neer hij maandagavond het volk verslag uitbrengt van de conferentie in Parijs. De commissie-Gaither heeft een sterke verhoging aanbevolen van de militaire uitgaven. Naar de mening dezer des kundigen zou in de komende jaren de militaire begroting niet met twee doch met acht miljard moeten worden ver hoogd. Bovendien beveelt de commissie aan de bouw van schuilkelders, niet te gen explosie krachtkernwapens, doch tegen de fall-out na een ontploffing. De kosten hiervoor zouden gedurende vier tot vijf jaar jaarlijks vijf miljard be- Nixon openhartiger dan Eisenhower Eisenhower is beducht geweest Ame rika in paniek te brengen. Van rege ringswege is tot dusverre slechts gespro ken over verhoging van het budget met een of twee miljard dollar. Vice-presi dent Nixon is de enige belangrijke rege ringsfiguur geweest, die de Amerikanen tot dusverre de verontrustende waarheid omtrent de huidige situatie zonder vrees en onomwonden heeft durven meedelen. Tal van Amerikanen hebben zich de laatste maanden ernstig be zorgd getoond over het feit, dat de Ame rikaanse regering als geheel, met name Eisenhower, niet voor de natie is getre den met een spoedprogramma, waaraan het Amerikaanse volk, mits ernstig voor gelicht, met volle kracht zou medewer ken en waarvoor men zonodig grote offers zou brengen. De leiding van bovenaf is gedurende deze wat de politiek betreft sombere herfstmaanden naar veler mening on voldoende krachtig geweest. Thans be- Advertentie) Geef Uw zenuwen Geef ze Niet verdovend maar genezend Het wetenschappeli|lc verantwoord preparaat voor deze ti|d. VINOBASIS N.V. AMSTERDAM. Gevraagd: ambtskostuum voor ministers Sommige leden van de Eerste Kamer hebben er hun waardering over uitge sproken, dat de minister van Binnen landse Zaken bij de sluiting van de zit ting 1956/1957 in ambtskostuur in de verenigde vergadering der beide Ka mers is verschenen. Zij spraken de wens uit, dat de regering, zodra de noodzaak tot beperking der bestedingen is ver vallen, naar middelen zal omzien, opdat de ministers bij de opening van de zit ting der Staten-Generaal in ambts kostuum zullen verschijnen. Verschei dene leden sloten zich hierbij aan. Aldus het voorlopig verslag van de Eerste kamer over de begroting van Al gemene Zaken. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rjjndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Vrij zacht De Bilt verwadht tot zondagavond: Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, maar ook opklaringen. Matige tot kradhtige zuidwestelijke wind. Vrij zaciht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 DECEMBER. Zon op: 8.49 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 9.17 uur; onder: 18.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.51 en 16.05 u. Laagwater te 11.55 uur (23/12 hoogwa ter te 4.31 en 16.45 uur, laagwater te 0.16 en 12.39 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een BijvoegseL Nauwere banden van Syrië met Moskou In een door Radio-Moskou uitgezon den Svrisch-Russisch communqué werd gisteren verklaard, dat Syrië en de Sov jet-Unie het erover èens zijn, dat „krachtiger banden tussen beide landen zullen bijdragen tot de vrede en veilig heid in het Midden-Oosten". Het communiqué werd uitgezonden na een bezoek van tien da°en. dat een Sy rische delegatie onder leiding van de minister van Financiën, Chaled el Azem. aan de Sovjet-Unie heeft gebracht. Er werden veel internationale kwesties be sproken. in het bijzonder de toestand in het Midden-Oosten en Arabische vraag stukken. Er is onderhandeld over uitbreiding van de handel. Syrië zal katoen en gra nen leveren in ruil voor machines en andere goederen. Drie Nederlanders vrijgelaten Drie Nederlanders, die de vorige week op last van de militaire commandant van Djakarta wer "en aangehouden, zijn gisteren in vrijheid gesteld. Zij kregen echter opdracht Indonesië spoedig te verlaten. Het waren de heren W. Buma. van de firma Jacobson van den Berg, die werd beschuldigd van het neerhalen van de Indonesische vlag van het hoofdkantoor van zijn maatschappij en W. Dam en P. M. Micka van de KPM, die werden beschuldigd van een poging om gelden van de maatschappij buiten het gebouw te smokkelen. Advertentie dragen. Kerstrede Koningin Op eerste kerstdag 's middags om 1 uur zal Koningin Juliana een kersttoespraak tot het Nederlandse volk richten. Deze toespraak wordt uitgezonden over beide radiozenders. De Ned. Televisiestichting heeft be richt ontvangen, dat deze rede niet per televisie kan worden uitgezonden. VRIJDAG VAN 11.00—12.00 UUR. (stempel 3). ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. Leiden Noordwijk Katwijk - Rijnsburg Langdurig gesprek Dulles-Franco De Amerikaanse minister v..n Buiten landse Zaken, Dulles, heeft gisteren een onderhoud van ongeveer drie uur gehad met het Spaanse staatshoofd, generaal Franco. Na afloop van het onderhoud ver klaarde Dulles tegenover een groep Amerikaanse journalisten, dat niet ge sproken is over de inrichting van raket- bases in Spanje. Wel had generaal Franco met hem gesproken over de kwestie-Ifni. Franco had ook zijn me ning uiteengezet over de toestand in Noord-Afrika en de economische pro blemen ter sprake gebracht, waaraan Spanje het hoofd moét bieden, Dulles had van zijn kant zijn persoonlijke visie gegeven op de in Farijs gevoerde Navo-besprekingen. Gisteravond is Dulles per vliegtuig uit Madrid naar de V.S. vertrokken. Voor zijn vertrek sprak hij de hoop uit, spoedig weer een bezoek aan Spanje te 'runnen brengen. \fl verten tie allee, i cioor ons geleverd zijn 12 maanden all risk verzekerd. J. A* PiJMACKER RAPENBURG 17 - TELEF. 24760 Op verzoek demonstratie aan huis. Tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Vertegenwoordiging Nederlandse Industrie voor Internationale Be- tangen werd gisteravond in kasteel De Hooge Vuursche in Baarn Prins Bernhard geinstalleerd als bestuurslid door de directeur van de AKU mr. Meynen (staande) die in deze vergadering het voor zitterschap overnam van ir. M. H. Damme. Amerikaanse visie op Parijs" Raket-vrij Midden-Europa zou in de V.S. het isolationisme in de hand werken (Van onze correspondent in Washington) Het verloop4 van de conferentie te Parijs heeft een geduchte schok betekend voor vele Amerikanen, omdat Amerika sedert 1945 nooit zulk een weerstand van zijn bondgenoten heeft ondervonden. Uiteraard heeft het slotcommuniqué de scherpe aspecten aardig bijgevijld en zjjn op die manier althans op papier de Amerikaanse kool en de Europese geit gespaard, maar in feite is deze confe rentie toch het grote alarm-signaal gebleken, dat de Westerse wereld heeft doen opschrikken en bewust doen worden van haar verzwakte positie. Zowel Amerika als Europa moet zulks verontrusten. Amerikaanse speculatie: F.S. neutraal tot communistische greep In diplomatieke kringen in Washington speculeerde men gisteren aldus U.P. over de mogelijkheid, dat de V.S. zullen voorstellen, dat Nederlands Nieuw-Guinea gesteld wordt onder „trusteeship" (voogdij schap) van de V.N. In diplomatieke kringen in Washington meent men aanwijzingen te hebben, dat de Amerikaanse regering een dergelijke mogelijkheid over weegt als een uitweg uit het geschil tussen Nederland en Indonesië. IBREESTP. I73"TEL.233371 Voorbereidingstijd was veel le kort Te Washington zien verscheidene waar nemers thans de situatie als volgt: De voorbereidingstijd voor de confe rentie is veel te kort geweest. Men had zeer dringende redenen om bijeen te komen, doch het mag eenvoudig niet voorkomen, dat er zich op een confe rentie van regerings- en staatshoofden onverwachte onenigheden voordoen, als die welke te Parijs aan het licht traden. Voordat de grote mannen rond de tafel plaatsnamen, hadden hun ministers van Buitenlandse Zaken ervoor moeten zor gen, dat alles in kannen en kruiken was. Kennelijk was men daarin niet geslaagd en wat erger is men wist niet eens waar barricaden opgeworpen zouden wor den en door wie! De weerstand, die Amerika ondervonden heeft, schrijft men toe aan het feit, dat West-Europa veel vertrouwen verloren heeft in de leiders van de Ver. Staten. Bovendien schijnen de Europeanen er niet van overtuigd (en men kan dat begrijpen), dat Amerika thans bereid is zware offers te brengen teneinde technisch-militaire achterstand in te halen. Ten gevolge van het verminderde res pect voor Amerika en een toegenomen beduchtheid voor de Sovjet-Unie hebben Boelganins brieven meer indruk gemaakt dan in de tijd vóór spoetnik mogelijk zou zijn geweest, aldus veler mening in de V.S. En niets schijnt zo op de verbeel ding der Europeanen gewerkt te hebben als de toespeling, die Boelganin in zijn brief aan West-Duitsland maakte over een Europese zone. omvattende Oost- en West-Duitsland plus Polen en Tsjecho- Slowakije, waar men kernwapens in de ban zou kunnen doen. Het klinkt inderdaad ook wel aantrek kelijk, maar zo vraagt men zich in Nederland krijgt in 1959 raketten President Eisenhower zal het Ame rikaanse Congres extra-geldmidde len vragen voor een spoedprogram ma voor de bouw van ballistische projectielen, zodat vier NAVO-lan- den, waaronder Nederland, al binnen 18 maanden projectielen zouden kunnen ontvangen, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron in Washington vernomen. De militaire leiders van de NAVO zou den in Parijs overeengekomen zijn de projectielen af te leveren in deze volgorde: 1. Engeland, 2. Turkije, 3. Frankrijk en Nederland. Amerika af heeft men zich in Europa wel duidelijk voor ogen gesteld wat de gevolgen van zulk een „minder-explo- sieve zone" in Europa zouden zijn? De overgrote meerderheid van de Ame rikaanse troepen in Europa bevindt zich op het ogenblik in Duitsland. Zonder kernwapens is die troepenmacht uiterst kwetsbaar. Het lijkt daarom zeer waar schijnlijk, dat, indien het tot instelling van genoemde zone zou komen, de drang in Amerika zeer krachtig zou worden om de nagenoeg weerloos gemaakte Ameri kaanse soldaten terug te trekken. Terug te trekken waarheen? Het zal moeilijk zijn plaats voor hen te vinden op het vasteland ten westen van Duitsland. De consequentie van het instellen van een „Boelganin-zone" zou daarom wel eens kunnen zijn: ernstig gevaar voor terug trekking der Amerikanen en een enorme verzwakking voor de NAVO. Het ministerie van Buitenlandse Za ken is niet bereid, en dat is in overeen stemming met zijn politiek om te trach ten strikt „neutraal" te blijven in het geschil, om commentaar te geven op mogelijke oplossingen. Officiële personen in het ministerie zeiden, dat de Amerikaanse regering „volkomen neutraal" wenst te blijven, „daar dat In de toekomst zijn nut af zou kunnen werpen". Als commentaar op berichten, in houdende, dat de Ver. Staten hun „neutrale" rol zouden laten varen, als de communisten in Indonesië de macht in handen zouden nemen of als Ame rikaans eigendom zou worden genatio naliseerd verklaarden Amerikaanse officiële personen, dat dat vanzelf sprekend was. Zij voegden daar ech ter aan toe. dat zij zo n ontwikkeling der gebeurtenissen niet vernachten. Rustiger situatie Ten departemente van Buitenlandse Zaken in Washington heerst de in druk, dat de situatie in Indonesië aan het verbeteren is. Het departement ziet het keerpunt op het ogenblik waarop werd aangekondigd, dat president Soekarno voor zijn ge zondheid naar het buitenland zou gaan. Premier Djoeanda en de militaire auto- Advertentie Zie de advertentie op 4e pag. 2e blad. Slot op pag. 2 Nationaal appèl ter bestrijding woningnood (Van onze Haagse redactie) Mej. dr. M. Klompé, de minister van Maatschappelijk Werk. zal de voor naamste spreekster zijn op een na tionaal appèl ter bestrijding van de wo ningnood, dat op 9 januari in de Bur gerzaal van het Hilversumse stadhuis wordt gehouden. Een ernstig beroep zal hierbii worden gedaan op de Nederlanders, die woon ruimte ter beschikking kunnen stellen van in het bijzonder jong gehuwde en verloofde jonge mensen, die weinig uit zicht hebben op een zelfstandige woning. De landelijke contact-commissie inzake het woningvraagstuk is de initiatiefne mer van deze manifestatie. In deze commissie hebben directeuren van huisvestingsbureaus zitting. Ook mgr. dr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, dr. A. Koolhaas, de praeses van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk. ds. P. Kruyswijk, de prae ses van de Generale Synode van de Ge rei. Kerken en de Commissaris van de Koningin in Gelderland, mr. H. Bloe- mers, in zijn functie van voorzitter van de voorlopige raad voor de volkshuisves ting zullen op deze bijeenkomst spreken. Tientallen autoriteiten op verschillend terrein in ons land zijn voor dit na tionale appèl uitgenodigd. Waarschijn lijk zullen" radio en televisie bijzondere aandacht aan de manifestatie in het Hilversumse stadhuis besteden. riteiten, zo meent men, hebben samen met andere anti-communistische elemen ten „de situatie vast in de hand en zul len excessen van extremisten voor komen". In sommige kringen van het departe ment wordt de mening verdedigd, dat de liquidatie van de Nederlandse belan gen en de verdrijving van de Neder landse onderdanen lang niet zo ver zal gaan als in de eerste dagen van de door Soekarno ontketende campagne werd voorgegeven. In die kringen meent men, dat de In donesische campagne zal ophouden, wanneer men eenmaal de grote Neder landse „monopolies" in het bank- en assurantiewezen en de scheepvaart heeft gebroken. In dit verband zij vermeld, dat de In donesische ambassade in Washington bericht, dat de heer J. Gordon Mein minister Soebandrio deze week heeft ge zegd, „aangenaam verrast" te zijn over de geringe moeilijkheden en onlusten, die er in Indonesië zijn. Verklaring van Soebandrio Verwacht wordt, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soebandrio „een verduidelijking zal geven van de betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland gedurende de afge lopen zeven jaar en in dit verband in het bijzonder de nadruk zal leggen op het geschil inzake het bezit van West- Irian tussen beide landen", wanneer hij vandaag een verklaring aan het Indo nesische parlement zal afleggen. De mi nister zou in zijn verklaring ook spreken over de „politieke en economische be trekkingen tussen Indonesië en Neder land." (Advertentie) PHILIPS TELEVISIE De Tjmanoek (W. Java) buiten haar oevers 26.000 PERSONEN GEËVACUEERD? De rivier Tjimanoek (op West-Java) is bulten haar oevers getreden, aldus berichten uit Cheribon. Volgens deze berichten moesten 26.000 personen uit de overstroomde gebieden worden geëvacueerd. Duizenden hecta ren akkerland stonden blank zodat de gewassen verloren gingen. Klein-Europa heeft nog geen hoofdstad (Van onze Pa rij se correspondent) De zes ministers van Buitenlandse Za ken van Klein-Europa zijn er gisteren in drie en een half uur niet in geslaagd het eens te worden over de bezetting der voorzittersposten der drie Europese ge meenschappen, noch over de stad of de steden waar die gevestigd zulen moeten worden. Om half twee verlieten de zes excellenties de Quai d' Orsay" en het enige resultaat, dat ze de journalisten wisten toe te vertrouwen, was dat zjj van plan zijn op 6 en 7 januari aan staande opnieuw bijeen te komen om de agenda dan nog eens te bekijken. Zelfs de vraag of de drie Europese gemeen schappen voor steenkool en staal, voor de atoomindustrie en de eenheids- markt tezamen in een en dezelfde stad gevestigd zullen kunnen worden, kon gisteren niet beantwoord worden. Sovjet-Unie wil gesprek over ontwapening Sovjet-Rusland heeft heden voorge steld een speciale zitting van de V.N. of een internationale conferentie te houden om het ontwapeningsvraagstuk te bespreken. Het voorstel werd gedaan door de Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, die een rede hield op de bijeenkomst van de Opperste Sovjet („parlement") in Moskou. Ook Brazilië lanceert raket Het Braziliaanse leger heeft donder dagavond jj. in het gebied van Rio de Janeiro een raket afgevuurd. Dit is het eerste projectiel van dien aard, dat in Zuid-Amerika'is afgeschoten. Het betrof hier een z.g. tweetraps raket, codenaam „114", die de lucht inging met een snelheid van 700 meter per seconde. Op 12.000 meter hoogte werd de eerste raket afgeworpen, waarna het tweede gedeelte over een afstand van dertig kilometer met een snelheid van 800 tot 1.000 kilometer per uur door de lucht schoot. Er werd voor het afschieten van deze raket een speciale brandstof gebruikt. De betrokken technici van het Brazi liaanse leger hopen voor eind 1958 een raket gereed te hebben met een bereik van 200 kilometer. Kwestie Sleeswijk-A.V.R.O. bijgelegd De moeilijkheden tussen de heer René Sleeswyk en de A.V.R.O. gerezen, toen bleek, dat de A.VR.O. televisiesectie vanavond, evenals Walden en Muyselaar in het Oudejaarsavondprogramma een parodie op „Dit is uw leven" gaat op voeren, zijn opgelost. De heer Sleeswijk heeft zich bij de gang van zaken neer gelegd, omdat hem düidoelijk is gewor den, dat de televisiesectie niet in een tijdsbestek van twee dagen het opge stelde programma kan wijzigen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1