OP REIS DOOR LATIJNS-AMER1KA democratie in Op gebied van voeding prefereert de Nederlander vaderlands produkt ZATERDAG 21 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Klerenkopers, Nederlands fabrikaatin tel Levensmiddelensector grootste producent na de metaalindustrie VARIA Ruby Green uit Tenessee (V.S.), ex- cabaretière en twintig jaar oud, ver klaarde onlangs tegenover de politie dat ze vijf maal getrouwd geweest is, maar bij gebrek aan tijd nimmer aan een echtscheiding heeft kunnen den ken. Ach ja, wanneer je een bezet leven hebt Blondjes genieten de voorkeur. De waarheid van dit bekende gezegde is treffend bewezen door een knappe Berlijnse danseres met mooi licht bruin haar. Dit meisje, de 19-jarige Marion Peterhansel, liet haar tasje vallen op straat en raapte alles wat er uit gevallen was zélf op. Zij deed alsof haar auto niet verder wilde, niemand bood hulp aan. Vervolgens vroeg ze een mijnheer, die in een te lefooncel stond, zijn gesprek te on derbreken om dat zy dringend iemand opbellen moestAlles te vergeefs. Toen zette Marion een blonde pruik op haar bruine haren en herhaalde de voorstelling; het resultaat was verbluffend: er schoten direct heren toe om haar tasje en de inhoud er van op te rapen, andere mannen be gonnen haar auto op te duwen en zij mocht onmiddellijk de telefooncel in! De 64-jarige Vincent Calderone uit Norwalk (V.S.) had zijn verklaring achter de hand toen de politie hem aanhield .terwijl hij een nog niet voor het verkeer geopend weggedeelte be reed. „Als belastingbetaler", zo zei hij, „wil ik wel eens zien hoe mijn geld besteed wordt". De politie van Atlanta (V.S.) zoekt naarstig naar de dief die de hal van een hotel binnenrende onder de uit roep „brand! brand" en zich terwijl de portier naar boven rende om de vuurhaard te ontdekken, vergreep aan de kas. margarineproducent ter wereld. Niet minder dan 233 miljoen kilo margari ne werd in 1954 uit de 17 Nederlandse fabrieken gestuwd en 207 miljoen kilo daarvan aten de Nederlanders zélf op. De rest ging naar het buitenland. En dat voor een land. dat bekend staat om zijn roomboter! Volgens de statis tieken loopt de produktie van dit na- tuurprodukt, vergeleken bij 1939, thans gestaag achteruit: 1951: 94 miljoen kilo. 1952: 74 miljoen kilo. 1953: 83 miljoen kilo. 1954: 82 miljoen kilo, 1955: 74 miljoen kilo (waarvan slechts 22 miljoen kilo in 't eigen land bleef). In 1955 consumeerde iedere doorsnee- Nederlander - van baby tot grijsaard - dan ook nog geen 2.2 kilogram room boter. tegen ongeveer 20.7 kilogram margarine (inclusief de verwerking in verschillende produkten). Zeven miljard Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek leert ons verder, dat per man in 1955 in ons land geconsumeerd werd: 5.1 kilo vetten en spijsolie, 195 liter melk, 7 kilo kaas, 129 eieren, 39 kilo vlees, 9 kilo vis, 77 kilo tarwe bloem, 4.5 kilo grutterswaren, 38 kilo suiker, 2 kilo jam, 91 kilo aardappelen, 66 kilo groenten, 35 kilo Nederlands ..Dit is een tomaten-pureemevrouwom te zoenen", aldus het oordeel van deze warenkenner bij uitstek, de chef kok. Het compliment is begrijpelijk, de keukenmeester heeft een blik Nederlandse tomaten-puree in zijn hand. van 114.000 man direct bij het pro- duktieproces betrokken is. Ondanks de in de laatste jaren sterk doorgevoerde mechanisatie, zouden in deze sector zelfs nog 5000 mannen en 4000 vrou wen direct geplaatst kunnen worden, zoals de „Vereniging Nederlands Fa brikaat" ons mededeelde. Goed - lekker - goedkoop Bij de uitgaven voor het levensmid delen-pakket toont de Nederlandse huisvrouw dat zij weet wat zuinigheid is: op de prijs wordt scherp gelet. Het is zelfs de trots van de als zuinig ge prezen Nederlandse huisvrouw om goed. lekker en goedkoop te eten. Zelfs in de gezinnen, die niet elk dub beltje een paar keer behoeven te be kijken voordat ze het uitgeven, wordt wel degelijk op prijsverschillen gelet. Dit blijkt o.m. bij de verbruikscijfers van roomboter en margarine. De door de Fransman Mèges Mouriès in 1818 uitgevonden kunstboter" is in ons land namelijk buitengewoon populair. Na de Ver. Staten, West-Duitsland en Engeland, is Nederland de grootste fruit, 15 kilo zuidvruchten (bananen, citroenen, sinaasappelen en mandarij nen), 2.4 kilo gebrande koffie, 7 ons thee, 3 kilo chocolade-artikelen, 2 tot 3 liter gedistilleerd, 16.7 liter bier, 98 sigaren en bovendien nog een stapel tje van 1092 sigaretten. Per jaar wordt in ons land om en de nabij de zeven miljard gulden uit gegeven voor voedingswaren en genot middelen! De wereld van de Neder landse levensmiddelenindustrie mag men dan ook gerust èen levendige, hardwerkende en zeker ook vakkun dige wereld noemen. In drie jaar tijd werd zij vergroot met 24 nieuwe ves tigingen, werk gevende aan bijna 900 mensen; Van 1951 tot en met 1956 gaf zij voor investeringen 1.076 miljoen gulden uit, hetgeen nog altijd ongeveer 15 procent is van hetgeen de gehele Nederlandse industrie in hetzelfde tijdvak aan investeringen ten koste heeft gelegd. »,Se vcnde ropa, Caballero?" hebt u een pak te koop meneer? vroeg mij een man met een karretje in één van Santiago's straten. Mijn eerste impuls was lachen, maar de Chileen, die me vergezelde ver klaarde dat dit hier heel gewoon is. Wij Nederlanders zijn nogal aan oude kleren gehecht, maar de Chileense middenstander geeft er weinig om. Hij gaat liever goed gekleed.ij DIT laatste nu is de basis gewor den van een typisch Chileens be drijf. Wie een pak wil afdanken, verkoopt het en van het geld betaalt hij een of meer termijnen op een nieuw kostuum af. De gedragen pak ken vinden ook nog weer hun weg naar nieuwe kopers. Het woord „mid denstander" klinkt in de meeste La tijns-Amerikaanse staten nieuw: vaak is die stand nog maar sedert kort in opkomst. Niet in Chili, dat er zich op kan beroemen de oudste middenstand van het continent te hebben. Die ont stond in de tweede helft van de vorige eeuw als uitvloeisel van de industrie, die zich vooral bezig hield met de winning van koper en nitraten. Dit laatste bedrijf is verwant aan de pro duktie van „guano" (vogelmest) in Pe ru. Van dit land was Chili lange tijd een soort aanhangsel: het had de rol van voedselleverancier toebedeeld ge kregen en in Santiago vertelt men u als grap. dat de „Moneda". het rege ringspaleis, eigenlijk min of meer per ongeluk is gebouwd. Het was in Span je ontworpen en zou in de Peruaanse hoofdstad Lima opgetrokken worden. Maar bij vergissing^ werd Santiago er mee verblijd en toen ging men daar meteen ij.ve£ig aan herbouwen VAN méet af aan hielden de Chi- lenen niet erg van de tweede rangs-rol. die him was toebe dacht. Zij wonen in een land. dat zich over een lengte van 4200 kilometer als een smalle strook tussen tropen en poolgebied uitstrekt. Het ligt tegen het machtige Andes-gebergte aangeplakt en het leven is er vaak hard. In Ar gentinië. met zijn rijke grond, groeit alles letterlijk vanzelf. In Chili moet het voedsel dikwijls aan de bodem ontwrongen worden. Het leven van de Chileen is dan ook een harde strijd tegen de natuur. Hij moest bruggen bouwen om zijn land begaanbaar te maken en hij woonde op een geisoleer- de plaats. Om er te komen moest hij de reis rond Kaap Hoorn maken, door Straat Magelhaens een rauw tra ject. Alleen de doorzetters waagden zich aan die expeditie en als ze een maal op him bestemming waren leer den zij zichzelf redden. Door dit alles zijn de Chilenen een volk van pioniers geworden. Zij bezitten drie uitstekende universiteiten en hun statistieken zijn volkomen betrouwbaar. De eerste spoorweg ten zuiden van de Rio Grande, d.w.z. in Latijns Ame rika. werd in hun land aangelegd. En eigenlijk behoren zij tot de weinige volwassen volken in dit deel van de wereld. Maar zoals alle jonge naties lijden zij nog aan een paar kinderziek ten, waarvan er een leterlijk kan wor den opgevat: de kindersterfte is er nog steeds te hoog. er lopen nog ongelofe lijk haveloze bedelaars rond en van tijd tot tijd is er een tekort aan brood en vlees. Dit laatste zal langzamer hand beter worden nu de regering stukken land van de grootgrondbezit ters koopt en deze aan jonge boeren in bedrijf geeft. In andere opzichten is er ook overvloed: er wordt veel en goedkoop wijn gedronken en het prachtigste fruit, in alle mogelijke soorten, kost er weinig. Vooruitstrevend DE mijnindustrie zorgde al vroeg voor een proletariaat. Slaven, zo als in veel andere naburige lan den, zyn in Chili nooit een wijd-ver- breid verschijnsel geweest. Buiten de grenzen lieten de Indianen zich nog al eens onderwerpen, maar hier voch ten zij zich liever dood. Sommige Santiago, gezien van een na burige berghelling. Meestal hangt er een lichte nevel over de stad. die 1.700.000 inwoners heeft. De Chilenen houden van comfort en daartoe behoort ook zo nu en dan een duik in het zwembad op de zevende verdieping van hotel Carrera in Santiago. stammen wisten tot in onze tijd on derworpen stand te houden, zoals de Araucaniers, die ook Pedro de Vaidi- via de fameuze conquistador niet baas had gekund. Deze Araucaniers wonen afgelegen en zij zijn arm zoals veel Chilenen maar zij heb ben volkomen gelijke burgerrechten- en bovendien - en dat is geenszins de onbelangrijkste factor - spelen de smaakgewoonten en niet op de laatste plaats ook de prijzen gunstig in de Nederlandse industriële kaarten. NTUSSEN had het land enkele an- I dere presidenten, die de inflatie beurtelings met meer en minder succes bestreden. Alles werd duurder en duurder. Zo kostte een liter melk in 1952 8V2 peso, terwijl de prijs tijdens Ibanez eerste regering 40 centavos be droeg. De kiezers herinnerden zich dit en zij herinnerden zich de organisa torische knobbel van de generaal. Zij kozen hem daarom tot 1958 tot presi dent en uit democratisch oogpunt de den zij deze keer een goede greep: al le partijen komen volledig aan hun trek, uitgezonderd wellicht de commu nisten. Toch heeft Ibanez ook de melk en zoveel andere levensbehoeften niet goedkoper kunnen maken al holt de inflatie minder hard sinds hij het vo rig jaar een streep haalde door een aantal beperkende bepalingen. Nederlandsi bier het meest getapt Het is immers toch zo, dat de door snee-Nederlander Nederlandse vlees waren en Nederlandse kaas op het brood wil hebben, afgewisseld met Ne derlandse koek en Nederlandse jam. Bij de thee wil hij Nederlandse bis cuits en hij gebruikt Nederlandse sui ker. Over het algemeen koopt hy ver der chocolade, afkomstig uit nationale bedrijven en de etiketten on de blik ken groenten vermelden grotendeels puur Nederlandse namen. Hij drinkt een Hollandse borrel en eet er een vaderlands zoutje bij, waar van slechts de namen Engelse makelij doen veronderstellen. Het Nederlandse bier is bovendien nog het beste en het meeste getapt, alhoewel in enkele grensstreken, import-bier favoriet schijnt te zijn. Hoe voortreffelijk al deze produkten wel zijn, kan overigens ook afgelezen worden uit de exportcijfers. Ons land is namelijk sinds lang de grootste ex porteur van vleeswaren, zuivelproduk- ten en aardappelmeed en thans ook de grootste bier-exporteur ter wereld. Enorm uitvoerbedrag De nationale voedings- en genot middelenindustrie is dan ook - na de metaalindustrie - in velerlei opzichten de grootste van ons land en het enor me uitvoerbedrag van de levensmid delen-industrie. in haar breedste be tekenis, verdient zelfs ontzag. Voor HANS YKEMA ER waren hier dus vrije mijnwer kers. die bijdroegen tot de op komst van de middenstand en als stadsbewoners hadden beiden hun pro blemen. die leidden tot de vorming van radicale politieke groeperingen. Chili behoorde daardoor tot de eerste lan den met een zo vooruitstrevende ar beidswetgeving dat alleen een land als Uruguay er mee kan wedijveren. Met Uruguay heeft het nog iets anders ge meen: ook dit land kent geen rassen problemen en daardoor werden beide vroeg rijp voor democratie. Toch heeft Chili ook in deze eeuw nog tijden van dictatuur gekend. Het eigenaardige is, dat één van de dicta tors de tegenwoordige president ge neraal Carlos Ibanez del Campo was. In 1927 was hij minister van oor log en toen greep hij naar de macht. Zijn bewind was autoritair: de nitraat industrie werd onder staatstoezicht gereorganiseerd, er werden grote hoe veelheden vreemd (lees: voornamelijk Amerikaans) geld in het land belegd, linkse politieke partijen werden ille gaal verklaard en de generaal benoem de zijn eigen congres. Maar na verloop van tijd kwamen de onderdrukte par tijen openlijk in opstand en type rend voor de Chilenen zij werden daarbij gesteund door een algemene staking van intellectuelen, waaraan zo wel ingenieurs en juristen als dokters deelnamen. Ibanez moest verdwijnen en er ontstond een chaos, die alleen door een andere sterke man kon wor den opgevangen. Men begon te roepen om Alessandri. die al eerder president was geweest en hij werd in 1932 voor zes jaar gekozen. Van een speciale medewerker) Van de doorsnee-Nederlander wordt wel eens gezegd, dat hij dikwijls het buitenlandse artikel verkiest boven produkten van eigen bodem. Hoe dit ook mag zijn, de ervaring leert dat het publiek op het gebied van voedings- en genotmiddelen juist Nederlandse produkten vraagt, al be hoeft men hierbij nu niet direct te denken aan een soort algemene „de monstratie van vaderlandsliefde"Dat zou wat al te chauvinistisch zijn. Die vraag naar Nederlandse artikelen berust namelijk meer op traditie. De Nederlander weet dat de voedingswaren van eigen bodem goed zijn 1955 staat ons land immers genoteerd met een exportcijfer voor voedingswa ren. dranken en tabak van bijna 3.2 miljard gulden! En al werd dit bedrag dan ook niet uitsluitend geboren uit de leveranties aan het buitenland van industriële produkten, zij maken er wél het groot ste deel van uit. De omzetcijfers liggen uiteraard nog aanzienlijk hoger: in 1953 haalde de voedings- en genotmiddelenindustrie royaal een omzet van 6.5 miljard gul den, in 1954 van 7 miljard gulden en in 1955 van 7,3 miljard gulden. En dit zijn dan nog slechts de resultaten van bedrijven met méér dan 10 man per soneel. Na de metaalnijverheid is deze in dustriële groepering de grootste werk geefster: 139.000 man personeel, waar-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 14