IVAVO-conferentie in Parijs geen Amerikaanse alleenspraak geworden GRATIS KOOPUUR WEERBERICHT GELUKKIG Standpunt van Larockde Belgische minister van Buitenlandse Zakenanders dan van Spaak Raketbases beter in de bergen Emigratie in een versneld tempo GOEMAAT 96ste jaargang VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 No. 29322 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Brusselse correspondent) In de Belgische NAVO-delegatie, zojuist uit Parijs teruggekeerd, is men van oordeel, dat de resultaten van de Parijse topconferentie zeer be moedigend zijn. Zij is bepaald geen Amerikaanse „alleenspraak" geworden, zoals hier en daar ge vreesd werd. Engelsen, Fransen en kleinere lan den hebben hun stem duidelijk kunnen laten horen; hun invloed is van wezenlijke aard geweest. Terwijl enerzijds de deur voor onderhandelingen met Moskou op een kier werd gelaten, is ander zijds toch vastbesloten het defensie-apparaat van de NAVO geleidelijk te versterken met de mo dernste wapens. Volgens sommige waarnemers is er verschil tussen de politiek van de tegenwoor dige minister van Buitenlandse Zaken, Victor i Larock, en zijn voorganger Spaak. Laatstgenoem de heeft nooit veel geloofd in een gesprek met Moskou en hij zou, zoals Nederland, terstond dc vestiging van raketbases aanvaard hebben, waar tegenover de heer Larock en zijn adviseurs thans allerlei uitvluchten hebben gevonden om die raket - bases af te wijzen. En dit verzwakt de NAVO. Deze opvatting wordt evenwel in regeringskrin gen bestreden: de onderhandelingen met Moskou kunnen binnenkort worden georganiseerd zonder dat de opbouw van de NAVO-defensie in West- Europa hierdoor wordt vertraagd. Tot zover onze Brusselse correspondent. Hoe zyn nu de standpunten ten aanzien van de vestiging van raketbases? De besluiten zijn eenstemmig genomen, dus ook Noorwegen en Denemarken, die niet voor raketbases op hun gebied voelen, en België en West-Duitsland, die zeer gereserveerd zijn, hebben hun principiële goedkeuring aan het aanvaarden van Amerikaanse raketwapens gehecht. Nederland staat op het standpunt, dat instemming inhoudt, dat men niet om principiële redenen raketbases zou kunnen weigeren als het NAVO-opperbevel het nodig zou achten dat ze ook in Nederland zouden moeten komen. Eventueel kunnen er wel praktische bezwaren aangevoerd worden. Noorwegen, Denemarken en West-Duitsland zouden geen moeite hebben gehad zich achter de principiële aanvaarding te scharen, omdat zij goede redenen zouden hebben om aan te nemen, dat het NAVO-opperbevel toch geen aanleg van startbanen en voorraden kernladingen op hun gebied zou aanbevelen. Van Belgische zijde blijft men met nadruk verklaren, dat ook de Lage Landen (dus ook Nederland) niet in aanmerking komen voor de nieuwe wapens, die men uit militaire overwegingen veel beter in bergachtig, niet te dicht bevolkt gebied, zou kunnen opslaan. „Bondgenootschap op moderne leest" De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft als zijn mening te ken nen gegeven, dat alle NAVO-leden vast besloten naar ontwapening blijven stre ven. De Bondskanselier meende, dat een van de resultaten der NAVO-topconfe- rentie was. dat het Atlantische bondge nootschap thans op moderne leest is geschoeid. „De NAVO is nu een politieke organisatie geworden, terwijl zij. bij haar oprichting in 1949, voor tachtig tot negentig procent een militair karakter droeg. De NAVO zal zich ook met ont wikkelingen op economisch en weten schappelijk gebied kunnen bezig houden, doch haar doel blijft, als tevoren, zelf verdediging en ontwapening, opdat de druk der moderne bewapening zowel van de volken der communistische, als van die der niet-communistische landen kan Geen opheffing van de maximumsnelheid in de nacht De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, is vooralsnog niet van plan te overwegen de maximum snelheid gedurende een aantal nachte lijke uren op te heffen. De laatste tijd hebben verzoeken hiertoe het ministerie bereikt, vooral uit de kringen van het vervoerswezen. De minister is thans niet bereid op deze verzoeken in te gaan. worden afgewenteld', aldus de West duitse Bondskanselier. Lichte teleurstelling aan Franse zijde Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: In het koor van juichkreten over het succes van de Atlantische conferentie zijn vanmorgen nu de eerste dissonanten van teleurstelling toch al te onderken nen. En wat Frankrijk betreft wordt die teleurstelling vooral veroorzaakt door het feit, dat minister Pineau zijn colle ga's tenslotte toch niet over de brug heeft kunnen krijgen voor een solidari teitsverklaring inzake het conflict met de Algerijnse nationalisten. In het com muniqué wordt alleen opgemerkt, dat de geografische grenzen van het verdrag verwijd zouden moeten worden en in dat verband worden dan bijna in één adem Indonesië, het Midden-Oosten en Afrika genoemd. De Franse delegatie had zich, ook bij monde van premier Gaillard, veel moeite gegeven de bondgenoten naar het officiële regeringsstandpunt over te halen; op dat stuk zijn de suc cessen dus niet overrompelend geweest. Het is ook opgevallen, dat president Eisenhower op het diner, dat zijn ambt genoot Coty in het Elysée had aangebo den bij zijn toost met geen woord over de Franse moeilijkheden in Algerije had gerept en minister Forster Dulles was gisteren al niet veel toeschietelijker, toen hij op een dejeuner een Frans gezelschap, onder wie zich ettelijke oud-minister-presidenten bevonden, toe sprak. Deze ervaringen hebben, als gezegd, voor de Franse een lichte schaduw ge worpen over de conferentie, waarvan de resultaten overigens ook in de pers van morgen met een tamelijk algemene in stemming werden begroet. DONDERDAG VAN 2—3 UUR (stempel 6). EL^E DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. Vier categorieën komen in aanmerking Met betrekking tot de emigratie van Nederlanders in Indonesië vernemen wij, dat de emigratieprocedure zoveel mogelijk wordt bespoedigd en vereenvoudigd. In j het algemeen zal men uit Djakarta rechtstreeks naar Australië en Nieuw-Zeeland kunnen emigreren. Wat de emigartie naar andere landen betreft zullen de aspi rant emigranten eerst naar Nederland worden vervoerd. Leiden Noordwijk Katwijk - Rijnsburg Vrij zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met in de noordwestelijke helft van het land tijdelijk regen, maar elders overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 8.32 uur; onder: 17.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.08 en 15.24 uur. Laagwater te 11.11 en 23.35 uur. Dit nummn bestaat «ft ?li f'ï'na s Reis naar West in Kamer toegejuicht Minister: zaken over zee is nodig (Van onze parlementaire redacteur) Minister Helders (Zaken Overzee) heeft zich gisteren aangesloten by de vreugde in de Tweede Kamer over het bezoek van Prinses Beatrix aan Suri name en de Antillen. Het is van grote betekenis voor de verdere verdieping van het gevoel van saamhorigheid, aldus de minister. Het tienjarenplan en de Stichting machinale landbouw zijn voorbeelden wat goede samenwerking vermag voor de ontwikkeling van Suriname. De droogte in Suriname heeft in som mige opzichten nadelige gevolgen gehad voor de oogst, maar anderzijds heeft de droogte de voortgang van de civiel-tech- nische werken in het kader van het tien jarenplan bevorderd. Grote aantallen Nederlanders in Indonesië zijn thans niet bezig met voorbereidingen voor het kerstfeest, maar met pakken van hun bezittin gen om zoveel mogelijk mee te kun nen nemen bij hun gedwongen ver trek. Een beeld als dit vindt men in vrijwel alle huizen van Nederlan ders. Op grond van zijn ervaring van ruim een jaar, verklaarde minister Helders, dat een aparte minister voor Zaken Overzee nodig is. Alleen al omdat voor de goede samenwerking in Koninkrijks verband geregeld persoonlijk contact op ministerieel niveau van belang is. De nauwere samenwerking met Australië op Nieuw Guinea vereist ook een minister, die belast is met de zorg voor dit gebied. Andere oplossingen, zoals een speciale Staatssecretaris of een combinatie met andere ministeries verdienen volgens minister Helders geen aanbeveling. Zulks werd gistermiddag meegedeeld in een openbare vergadering van de Raad: voor de Emigratie. Prof. De Quay deelde mee, dat het aantal Nederlanders, dat naar Brazilië kan emigreren eigenlijk onbeperkt is. Het land is voor de Indjsche Nederlan ders zeker geschikt, waarbij hij o.m. dacht aan de klimatologische omstan digheden en aan de toelatingseisen. Maar wel adviseerde hij, dat deze In dische Nederlanders eerst naar ons land komen, om zich hier voor te bereiden op taal en vakkennis. De commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, deelde mee, dat men met betrekking tot de emigratie van Ne derlanders uit Indonesië vier catego rieën kan onderscheiden. Vooreerst zij, die in Djakarta in het bezit zijn van emigratiepapieren in de meeste gevallen voor Australië. De emi gratie loopt over de Australische am bassade in Djakarta, hetgeen de proce dure vereenvoudigt en bespoedigt. Er is ook een vereenvoudigde subsidieregeling. Men kan vanuit Djakarta voor Australië boeken. De tweede categorie betreft de Neder landers, die wel emgiratiepapieren heb ben, maar nog niet naar hun bestem ming konden gaan. Zij worden opgevan gen door de vertegenwoordigers van de Ned. Emigratiedienst in Singapore. Men heeft voor hen alleen voor doorboeking te zorgen. De derde categorie betreft degenen, die geen emigratiepapieren hebben, maar wel het voornemen om te emigreren en aldus in Singapore aankomen. Betreft het emigratieland Australië of Nieuw- Zeeland, dan kan in Singapore eenzelfde procedure worden gevolgd als in Dja karta. Onzerzijds is er in Singapore een emigratiepost, terwijl er voor Australië een commissaris is, wiens staf zich met die emigratie bezig houdt. Opgemerkt moet nog worden dat met Nieuw-Zee land het overleg over deze wijze van emigreren nog gaande is. De vierde categorie betreft degenen, die in Singapore aankomen zonder emigratiepapieren, maar met de bedoe ling om te emigreren naar andere lan den dan Australië of Nieuw-Zeeland. In dit geval wordt aanbevolen naar ons land te repatriëren en daar de emigra tie-procedure te volgen. „Captain Cook" in Tandjong Priok De „Captain Cook" het door de Ne- derlandse regering gecharterde Engelse schip, dat Nederlandse onderdanen uit Indonesië zal overbrengen, wordt van daag in Tandjong Priok verwacht. Mor gen zal het schip naar ons land vertrek ken. met 1000 passagiers aan boord. Naar de correspondent van het ANP vernam, zal ongeveer 50 van de pas sagiers zelf dë passage betalen. De overige passagiers zijn voornamelijk Ne- Minister Zijlstra voor 1958 optimistisch Minister Zijlstra meent, dat Neder land de grootste economische moeilijk heden te boven is en de ontwikkeling voor 1958 lijkt hem niet ongunstig. Op het ogenblik wordt bedrijfstaksgewijze bekeken, zo heeft de minister gister avond in een te Eindhoven gehouden rede voor de R.-K. Middenstandsbond meegedeeld, of de prysstabilisatiepoli- tiek soepeler kan worden toegepast. Prof. Zijlstra stelde vast. dat de over spanning van de arbeidsmarkt is ver dwenen en dat de spanning op de kapi taalmarkt over haar hoogtepunt heen is. Ook op de handelsbalans is sedert september een herstel te constateren. Over september, oktober en november werd de invoer voor 80 gedekt door de uitvoer; in de overeenkomstige maanden van 1956 was dat voor 79 het geval. De minister betrok de jongste ge beurtenissen in Indonesië ook in zijn rede. De Nederlandse economische en financiële belangen in Indonesië omvat ten een bedrag van circa 1 miljard gul den en vormen 2 ft 3 van ons na tionale inkomen. Wanneer Nederland gedwongen zal worden ook op econo misch en financieel gebied de banden met Indonesië te verbreken, dan zal dit voor ons een ernstige tegenvaller zijn. Voor Indonesië zullen de gevolgen echter een renp h^tricenen. zo meende hij. derlanders zonder werkkring, die door de Nederlandse diplomatieke missie in Indonesië werden gesteund. De „Waterman" is gisteren uit Soera- baja naar Singapore vertrokken met 906 Nederlanders aan boord. Uit Makassar vertrokken vandaag 35 Nederlanders op weg naar Nederland. Uit Bandoeng zal de eerste groep repa- triërenden op 22 dezer vertrekken. De gelegenheid wordt opengesteld naar de passagiers aan boord van de „Cap tain Cook" op de gebruikelijke wijze luchtpostcorrespondentie te verzenden, welke in de aanloophavens Colombo, Aden en Suez zal worden uitgereikt. De verzending naar Colombo, Aden en Suez geschiedt te Amsterdam resp. op 24 december, 30 december en 3 januari a.s. Werkeloos en onder militaire be waking liggen deze schepen van de KPM in de haven van Tandjong Priok. Iedere dag. dat zij langer aan de kade liggen, verergert de economische chaos in Indonesië, maar de regering durft de schepen met te laten uitvaren uit angst, dat zij. evenals tientallen anderennaar buitenlandse havens zullen uitwij ken. Advertentie ik heb ~w*iCOijk. dekens! Legerverloven ingetrokken op Zuid-Celebes De militaire commandant van Zuid- Celebes, luitenant-kolonel Andi Mat- telatta, heeft medegedeeld, dat in zijn gebied alle militaire verloven zijn in getrokken. Deze maatregel is een onderdeel van de voorbereidingen van het leger, om aan de laatste ontwik kelingen in het land het hoofd te bieden. Deze instructie van de militaire com mandant volgde nadat berichten waren ontvangen over hernieuwde aanvallen van Daroel-Islam-benden in het gebied van Kendari. Naar werd gemeld, zouden 40.000 per sonen een toevlucht hebben gezocht bij de speciale politietroepen in dit gebied. In het noordelijk deel van Zuid-Cele bes hebben benden aanvallen op grote schaal ondernomen in het regentschap Mandar. Zij trachtten Mamasa, de hoofdplaats van dit regentschap, te be zetten. Volgens de militaire districts commandant, luitenant Jatiman, werden deze pogingen door zijn troepen met suc ces afgeslagen na een gevecht, waarin 12 opstandelingen werden gedood. Hij vertelde, dat de opstandelingen tussen Tolewali en Mamasa 33 bruggen hebben vernield. Deze zijn intussen met mede werking van de plaatselijke bevolking weer hersteld. In Ambon werd een legercommuniqué uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat de vorige week tien militairen en burgers werden gearresteerd in het kader van handhaving van rust en orde. Bouw „Rotterdam" verloopt tot nu toe volgens het plan Zeshonderd arbeiders werken bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij op het ogenblik aan boord van het voor de Holland-Amerika Lijn in aanbouw zijnde passagiersschip ..Rotterdam": een aantal, dat zal verdubbelen als eenmaal aan de afbouw zal zijn begonnen. Op 14 december van het vorig jaar werd de kiel gelegd voor dit schip, dat naar men hoopt eens het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardijvloot zal zijn. Het bouwprogramma voor dit on geveer 37.000 register ton metende schip kon tot nu toe in grote lijnen op de voet worden gevolgd en onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de „Rotterdam" in augustus of september a.s. te water worden gelaten. Een jaar later, september 1959 dus. hoopt men het in de vaart te hebben op de transatlan tische dienst en, zo ligt in de bedoeling, op toeristenreizen. Het totale gewicht van het thans in aanbouw zijnde schip, dat in twee klas sen plaats zal gaan bieden aan 1400 passagiers, bedraagt op dit ogenblik 10.000 ton. Van de kiel af gerekend is het reeds opgebouwd tot het onder promenadedek, het zes dek, waarna nog vijf dekken met een gezamenlijke hoog te van veertien meter zullen volgen. Het bovenste dek zal dan 34 meter boven de kiel liggen. Ten behoeve van de passagiers (200 meer dan op de „Nieuw Amsterdam") komen er acht liften, een gesloten en een open zwembad en een theater te vens bioscoop met 600 zitplaatsen. Over het uiterlijk van het schip kan nog niet veel worden gezegd, omdat de plaatsen en vormen van masten en schoorstenen zich nog in het stadium van onderzoek bevinden. Nederlands emigratiebureau in Singapore Ons land geen paradijs! Treinramp Woensel In het paleis van Justitie te 's-Herto- genbosch is de Spoorwegongevallenraad vanmorgen onder voorzitterschap van de procureur-generaal van het Ge rechtshof te Amsterdam, mr. H. P. de Zaaijer, begonnen aan de behandeling van de spoorwegramp op 12 augustus te Woensel. die zeven doden eiste en waar bij ongeveer dertig personen werden ge wond. De trein uit Eindhoven van 7.17 uur en die uit Amsterdam van 5.23 uur reden op die bewuste augustusmorgen ter hoogte van de blokpost van Woensel op elkaar in. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Het reddingswerk vergde uren, doordat de spoorwagons in elkaar waren gedrongen. Eerst om half drie 's middags kon het laatste slachtoffer worden geborgen. De Spoorwegongevallenraad, die van morgen een vijftiental getuigen heeft opgeroepen, treedt voor het eerst op, nadat de Raad twee jaar geleden op aandrang van het parlement tot stand is gekomen. Het is een college van open baar onderzoek, dat geen strafbevoegd- heid bezit, zulks in tegenstelling bijvoor beeld met de Raad voor de Luchtvaart en de Raad voor de Scheepvaart. De raad bestaat uit vijf leden, die benoemd zijn door de Kroon. Van het resultaat van het onderzoek zal verslag worden uitgebracht aan de minister van Verkeer en Waterstaat. (Speciale berichtgeving) Thans bestaat de mogelijkheid voor uit Indonesië repatriërende Nederlan ders, die voornemens zijn naar Austra lië te emigreren, maar niet over de nodige immigratie- en passage-papie ren beschikken, deze in Singapore te verkrijgen, waar de Nederlandse raad voor de emigratie hiervoor een bureau heeft ingericht. Onderhandelingen met de regering van Nieuw-Zeeland j over een gelijksoortige regeling zijn nog gaande. De repatriërenden, die wel over im- j migratie-papieren beschikken, maar nog niet voor hun reis hebben geboekt, kunnen dit eveneens in Singapore doen. De Nederlanders, die thans Indonesië verlaten en naar andere emigratie-lan den dan Australië en Nieuw-Zeeland willen vertrekken en de noodzakelijke documenten missen, adviseert de raad eerst naar Nederland te repatriëren om van daaj uit naar hun uiteindelijke be stemming te reizen. Evenals Brazilië reeds eerder duidelijk maakte, heeft thans ook Venezuela aan geboden Nederlanders, die de huidige crisis dwingt uit Indonesië weg te gaan, op te nemen. Overigens heeft de Raad voor de Emigratie gemeend in het bijzonder bij de z.g. Indische Nederlanders, die wen sen te emigreren erop aan te moeten dringen eerst naar Nederland te komen, alvorens zich naar een der emigratie- landen te begeven. Het is namelijk in voorkomende geval len gebleken, o.a. bij rechtstreekse emigratie van Indonesië naar Brazilië in de afgelopen jaren, dat men na aanvankelijke tegenslagen wenste naar Nederland te gaan, omdat men meen de daar een paradijs aan te zullen treffen. Men hoopt nu deze mensen door een bezoek aan ons land een juist inzicht te geven in de toestanden hier. zodat zij zich daarover later geen Irreële voorstellingen zullen mn)">p

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1