Twaalfhonderd wezen in Washington gingen hi warenhuis cadeaux kopen De omzet van grammofoonplaten is thans groter clan ooit tevoren In het jaar 2000 zal de aarde met vijf miljard mensen bevolkt zijn Nieuwjaars advertenties KAAS— Aan misdeelde jeugd werd de Waarde van het geven van een geschenk geleerd Pat Boone onbetwist aan de kop Bekend Duits geleerde verwacht dat er genoeg voedsel zal zijn 96ste jaargang Vrijdag 20 december 1957 Derde blad no. 29322 De kunst van het kerstgeschenk CVan onze correspondent in Washington) Een stralende winterzondag in de Amerikaanse hoofdstad. Bijna overal in de wereld heeft de zondag een bepaalde sfeer. In Washington begint deze dag opvallend rustig, maar om half elf beginnen ineens de auto's te snorren en dat betekent, dat hele gezinnen op zijn mooist uitgedost in hun glanzende rode, blauwe en gele auto's naar de kerken gaan rijden. Amerika is een kleurig en vrolijk land en de vele kerkgangers - of beter kerkrijders - zien er eer uit alsof ze naar een bruiloft gaan. Ditmaal was er iets bijzonders aan de hand: tussen de vele vrolijk- gekleurde auto's zag men tal van vies-bruinige autobussen van het Ame rikaanse leger, die zich naar het centrum van de stad begaven. Mobilisa tie? Men zou het zo kunnen noemen, maar dan met een heel vredelievend, plezierig doel. Die legerbussen gingen namelijk bij de weeshuizen en bij andere instellingen waar misdeelde kinderen zijn ondergebracht, de arm- sten van Washingtons jeugd ophalen. Twaalfhonderd kinderen zijn aldus vervoerd naar een heel groot, goedkoop warenhuis in het centrum van Washington. Wnten. Dat zoeken, dat geven maakt de Kersttijd bijzonder mooi en wie niets te geven heeft in deze dagen is armer dan wie niets krijgt. Diezelfde Nederlanders die weeshuizen in stand hielden en die met in alle opzichten knappe psycholo gen waren, hebben één ding toch heel goed beseft, namelijk dat het inderdaad beter is te geven dan te ontvangen. Van die gedachte gingen ook zij uit, die te Washington de expeditie hebben georganiseerd van twaalfhonderd mis deelde kjnderen naar dat grote waren huis. Die kinderen gingen daar niet heen om voor zichzelf kerstcadeautjes uit te zoeken, maar om geschenken te kopen voor broertjes, zusjes, vriendjes en vriendinnetjes, kortom voor ieder, die in hun leven van belang was. Die arm ste kinderen van Washington hebben zelf niet genoeg geld om voor vyf of Feestelijke zendag Het is alsof de kersttijd altüd weer herinneringen aan vroeger oproept. Toen ik al die weeskinderen dat waren huis binnen zag gaan, moest ik ineens denken aan de weeskinderen van jaren geleden in Rotterdam. Myn vader was voogd over een viertal wezen nooit zal ik hun namen vergeten en iedere tweede kerkstdag kwamen „de wezen" bq ons thuis op bezoek. Er kwamen dan ook andere kinderen, maar als vanzelf stonden die twee weesjongens en die twee weesmeisjes een beetje apart. Die jongens met hun dikke, stijve, zwarte pakken en die meisjes met rode baaien rokken en witte omslagdoeken kon ik eigenlijk nooit helemaal als „echte" kin deren, als normale vriendjes en vrien dinnetjes beschouwen. Ze kwamen uit dat kolossale, sombere huis bij de Goudse Singel, waar een mysterieuze „vader" en „moeder" het bevel voerden over die lange rij van achttiende-eeuws geklede knapen en maagden, die op zondag naar de Oosterkerk marcheerden en daar in de wezenbanken moesten zitten. Later begon ik in te zien, dat dat sombere weeshuis een van de mooiste gebouwen in Rotterdam was, en in die zelfde tijd begon ik er oog voor te krij gen, dat het kostuum van die wees meisjes eigenlijk veel mooier was dan wat er in de goedkope confectiezaken aan het „normale" publiek werd ver kocht. Zo lang ik jong was heb ik de wezen evenwel toch nooit als gewone kinderen kunnen zien, en zijzelf moeten door die gestichtskleren ook altijd wel het gevoel hebben gehad, dat zij anders waren dan de anderen, dat zij er eigenlijk „niet bij hoorden" in eeh nor maal milieu. Voor een kind is er bijna niets ergers dan dit en hoe goed ook de bedoelingen geweest mogen zijn van de ouderwetse Nederlandse weldadigen, zij hebben die kinderen, juist door die weespakjes, ongetwijfeld een heel moei lijke jeugd bezorgd. Iets voor anderen kopen De kinderen, die ik op deze zondag ochtend in Washington het warenhuis zag binnenstappen, zagen er precies zo uit als andere kinderen in Amerika. En die tocht naar die grote winkel was voor hen georganiseerd door mensen, die te recht begrepen hadden, dat het van be lang was voor deze jongelui om zoveel mogelijk „net als de anderen" te zijn. Iedereen in Amerika heeft het in deze weken druk met het kopen van kerst cadeautjes voor verwanten en vrienden. Het valt soms niet mee om voor ieder een geschikt geschenk te bedenken, maar het geeft een heel bevredigend gevoel om juist voor die vrienden en familie leden, voor wie men warme sympathie heeft, precies het Juiste geschenk te Weer „Thor"-raket gelanceerd De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren in het gebied van Kaap Cana veral, in de Amerikaanse staat Florida, met succes een „Thor"-raket afgescho ten. Deze raket voor middelbare afstand, met een bereik van 2400 kilometer, die overeenkomst met de „Jupiter" van het leger, is tot nu toe vier maal op geslaag de wijze afgevuurd. Er zijn ook vier mislukte proefnemingen geweest. Het Amerikaanse ministerie van Landsver dediging heeft medegedeeld dat de „Thor"' de berekende baan heeft be schreven en in het doelgebied terecht is gekomen. Zo werden de wezen in het waren huis ontvangen door hun „advi seurs". zes anderen een kerstcadeautje te ko pen. Daarom hebben twee omroepers van radio en televisie de laatste weken een campagne gevoerd voor „dollars for orphans", dollars voor wezen dus. En duizenden dollars zijn binnengestroomd. Het resultaat was, dat al die twaalfhon derd jongens en meisjes een bedrag van ongeveer vijf dollar konden besteden in een goedkoop warenhuis, waar zij boven dien nog twintig procent korting kregen. Helpende hand van ouderen Om zulk een inkoop-toer te doen sla gen heeft men natuurlijk de medewer king nodig van vele volwassenen. En tientallen jonge mannen en jonge vrou wen hadden zich dan ook beschikbaar gesteld om kleine groepjes van deze arme kinderen rond te leiden door het warenhuis en om hen te helpen bij het uitkiezen van de geschenken. Op zondag is de grote zaak niet open voor het pu bliek en zo kregen de kinderen werke lijk een prachtige kans om rustig rond te kijken. Technisch ging het als volgt toe: ieder kind kreeg bij het binnenkomen een grote zak om de cadeautjes in te stop pen. Onder leiding van een volwassene ging dan een aantal van die kinderen de ronde doen door die winkel vol schit tering en kleur. Voordat een kind iets in zijn grote zak stopte, schreef de lei der of leidster op, wat er was uitgezocht en hoeveel dat kostte. De raad en hulp van de leider was natuurlijk nogal eens nodig om voor het bedrag van vijf dol lar het juiste aantal geschikte cadeautjes te vinden, maar ik kreeg de indruk, dat alles vlot verliep. „Wat zijn er toch veel aardige mensen op de wereld", denkt men onwillekeurig wanneer men al die mannen en vrouwen op zulk een gedul dige manier bezig ziet die kinderen te helpen. Het was waarlijk al kerstfeest op 15 december in Washington! (Advertentie) PRISMA mooi en goed horloge '-Y„ S^.~sZsS Nog tot 21 dec.' Ook U hebt kans op één van de 100 gratis Prisma horloges Inlichtingen bij Uw Prisma horloger RECHTZAKEN VORDERING OP DE N.S. AFGEWEZEN De Civiele Kamer van het Gerechts hof te Amsterdam heeft in hoger beroep de vordering van de thans 17-jarige G. Leijgraaff, aan wie de rechtbank te Utrecht een schadevergoeding van f. 15.000 had toegewezen wegens vermin king tijdens een treinreis in 1946, afge wezen. Leijgraaff was 1 Januari 1946 als 6- Jarig knaapje nabij Gouda uit een rijdende trein gevallen en zo ernstig gewond, dat hij een been moest missen. Eerst in 1953 werd een vordering tegen de N.S. ingesteld, die aanvankelijk door de rechtbank te Utrecht werd toegewe zen. In september kwam de zaak in hoger beroep voor het Gerechtshof te Amster dam. De advocaat van Leijgraaff be toogde toen, dat de deur van de wagon niet goed gesloten zou zijn. De NS. voerde toen aan, dat de deur waardoor Leijgraaff naar buiten was gevallen een veiligheidsslot had en de betrokkene waarschijnlijk met de deurkruk had ge speeld. TEGEN GEREDUCEERD TARIEF De prijs voor z.g. NIEUWJAARS- ADVERTENTIES in ons nummer van dinsdag 31 december a.s. is 115 mm. f 1.80 elke mm. meer f 0.14 Geef ze spoedig op. De opdrach ten worden in volgorde van bin nenkomst uitgevoerd. Nd 28 december worden geen nieuwjaarsadvertenties tegen dit gereduceerd tarief aangenomen. DE DIRECTIE Kaarsen, kaas en Kerstmis Natuurlijk hebt U met Kerstmis kaarsen in huis. Immers, wat is Kerstmis zonder kaarsen? 't Is als een maaltijd zonder kaas. Laat daarom met al Uw zorg voor kaarsen de kaas met Kerstmis toch niet schieten. Want zonder kaas is Kerstmis geen Kerstmis. Als U vóór het Kerstdiner een aperitief drinkt, presenteer er dan een stukje kaas bij - en na het diner, als waardig sluitstuk, weer een hartig stukje Hollandse kaas. Dat accentueert het succes van Uw kookkunst! Over kookkunst gesproken kent U het Kaasreceptenboekjemet een schat aan kaasrecepten? Vraag het Uw winkelier (25 cl.) of schriftelijk (25 ct. postzegel bijsluiten), aan Hel Nederlands 'uivelbureau Cort van der Linderutraat 7, Rijswijk - Z.H. do^ meer Een reactie op het vermoeiende leven? Amusemen tsmu ziek nog meest in trek Nederland heeft in het laatste jaar voor f. 25 miljoen aan grammo foonplaten gekocht. Dit is een piek, welke nog nimmer in ons land werd bereikt en een record betekent in de omzet van zwarte schijven in ons land. De handelaren en importeurs, de fabrikanten en grossiers weten niet wat hun is overkomen. Sedert 1954 heeft de omzet van gram mofoonplaten in ons land een grote vlucht genomen. Men heeft dat aanvan kelijk. zo vernamen wij uit de kringen van de grammofoonhandei, aan de al gemene welvaart geweten. De tqden gingen daarna keren, maar terwijl men in de rijwiel- en bromfietszaken steen en been klaagde, terwijl de autohan del slecht ging, de omzetten van de confectie kelderden en de verkoop van ijskasten en stofzuigers tot een fractie van hetgeen er voorheen werd omgezet terugliep, bleven de omzetcijfers van grammofoonplaten (en daarmee verband houdend ook die der pickup-installaties) stijgen. Waarom? Het enige antwoord wat men in de kringen van de grammofoon- platenhandel. die tenslotte nauw met het amusementsleven is verweven, weet te vertalen is, dat de moderne mens thuis meer amusement zoekt als reactie op het snelle en vermoeiende leven van de huidige tijd. Daarbij komt dan het feit. dat door de moderne opname- en (Van onze correspondent in West-Duitsland) Hoe zal onze aarde er in het Jaar 2000 uitzien? Hoeveel mensen zuilen hier ongeveer wonen, welke mensenrassen zullen dan numeriek het sterkste zijn en zal het mensdom dan nog kunnen leven van de produkten, welke de aarde oplevert? Met deze vraagstukken heeft de bekende Duitse professor dr. Fritz Baade, directeur van het Instituut voor Wereldeconomie van de universiteit te Kiel, zich de laatste tijd veel bezig gehouden. Hij meent dat het heel goed mogelijk is zich nu al een vrü duidelijk beeld van de toestanden op onze aarde in het jaar 2000 te vormen, mits men daarbij van de veronderstelling uitgaat, dat het politieke inzicht van de mensen gelijke tred houdt met de ontwikkeling van de techniek. de aarde zal in 2000 uit Chinezen en Indiërs bestaan. Hoewel men veel andere opvattingen heeft gehoord, is prof. Baade ervan over tuigd, dat de aarde genoeg voedsel voor wel 10 miljard mensen kan opbrengen. Om deze bewering te staven voert hij aan, dat de grond in grote gedeelten van onze aarde nog altijd op zeer achterlijke en primitieve wijze wordt bewerkt. Ne gentig procent van de boeren werkt nog met al lang verouderde ijzeren ploegen met trekdieren ervoor Hier en daar ge bruiken ze zelfs nog houwelen, net als een paar duizend jaar geleden. Daarbij komt nog dat maar één tiende gedeelte van de boeren de grond volgens een wetenschappelijk vastgestelde juiste methode bemest. Mensheid kan kiezen tussen paradijs zelfvernietiging en De mensen hebben nog nooit over zo veel belangrijke positieve en negatieve mogelijkheden kunnen beschikken als thans, maar het mensdom zweeft, zoals de grijze Duitse fysicus Max Born dat kort geleden nog zo treffend formuleer de, tussen het dreigende gevaar van zelf vernietiging en de hoop om zichzelf op deze aarde een paradijs te kunnen schep pen. In het jaar 2000 zal de aarde, volgens prof. Baades berekening, door ongeveer 5 miljard mensen worden bewoond. Thans wonen er „nog maar" 2.5 miljard. Meer dan de helft van de bevolking van Eén op veertig Er behoeven geen nieuwe technische uitvindingen op het gebied van de land bouw te worden gedaan en er behoeven ook niet eens meer menselijke werk krachten op de velden bezig te zijn dan thans, om de grond toch voldoende voedsel voor al die mensen te laten op brengen. In 1830 kon één landbouwer vier men sen van het nodige voedsel voorzien, thans kan hij 24 van zijn medemensen voeden en in het jaar 2000 zal hij 40 mensen kunnen voeden. Wel zal de landbouw van overheids wege financieel gesteund moeten wor den, want een boer, die nog met de aller - primitiefste gereedschappen werkt, zal zeker niet uit eigen middelen in staat zijn zich ook maar de meest eenvoudige landbouwmachines aan te schaffen. Aan het einde van onze eeuw zullen er 300 miljoen industrie-arbeiders zijn. Thans telt men er 180 miljoen. Er zul len dan meer kleurlingen dan blanken in de industriebedrijven werken. Men zal dan 14 miljoen ingenieurs en even eens 14 miljoen technici nodig hebben. Onze huidige „vrije wereld van het Wes ten", aldus prof. Baade, zal daarbij met maar 3 4 miljoen ingenieurs een onder geschikte rol spelen. Prof. Baade, die geen communist is en al sedert 1949 onafgebroken als afge vaardigde van de socialistische party in de Westduitse Bondsdag zit, vestigt er de aandacht op, dat men in de Sovjet- Unie en in Rood-China nu al terdege rekening met de voor de deur staande ontwikkeling houdt. In Sovjet-Rusland worden nu al meer ingenieurs opgeleid dan in de hele overige wereld, en de Russische ingenieurs staan, wat be kwaamheid betreft, niet bij de Ameri kaanse ten achter. In China worden thans, met ondersteuning door de Rus sen, scholen voor ingenieurs opgericht. Maar ln West-Duitsland wordt, volgens prof. Baade, nog veel te weinig gedaan. De zingende huisvader", zo wordt de 23-jarige Pat Boone ook wel genoemd. Hoewel hij nog als student staat ingeschreven aan de Columbia Universiteit, is hij ge trouwd met Shirley Foley, een jeugdliefde van hem. Hij is vader van drie kinderen. Zijn succes als zanger was meteen enorm. Miljoe nen grammofoonplaten zijn reeds van hem in omloop. De verkoop daarvan werd nog eens extra gesti muleerd door de uitgebrachte films, zoals Bernardine waarvan u hier een plaatje ziet). Binnenkort komt in Nederland een nieuwe film van hem in omloop „April Love", waarin Shirley Jones als zijn tegen speelster optreedt. Pat Boone die voor zijn filmopnamen tot begin 1958 vakantie heeft genomen als student heeft tot voor kort om principiële redenen geweigerd een meisje op het witte doek te kussen. Hij is nu echter bezweken onder de drang van zijn vele enthousiaste bewonderaars en zal zich in het vervolg op de film „normaal" ge dragen. weergave-techniek de huidige grammo foonplaten vrijwel volmaakt zijn en dat het optreden van de allerbeste artiesten van de wereld binnen ieders bereik ligt. Meer klassiek Opmerkelijk is in dat verband de enorme opgang welke de verkoop der klassieke muziek op grammofoonplaten heeft gemaakt. Van omstreeks 15 tot 20 procent van voor en onmiddellijk na de oorlog hebben de platen in het klassieke genre het thans gebracht tot 35 procent van de totale grammofoonplaten-omzet (landelijk met 'n piek van 40 procent in de grote steden). Daaruit blijkt overi gens dat nog steeds de amusementsmu ziek op zwarte schijven h^t meest in trek ls, alhoewel ook moet worden ge zegd. dat meestal deze amusementsmu ziek op de kleine 45-toeren plaatjes, goedkoper is dan de klassieke meester werken op de plaat. Door concurrentie op de wereldmarkt van de grote grammofoonbedrijven is de prijs van de klassieke platen nu echter ook in een dalende lijn en kan men veelal ook een goedkopere uitvoering van de overbekende werken krijgen. De enorme gestegen vraag naar grammo foonplaten is niet alleen een Neder lands verschijnsel. Zij doet zich over de hele Westerse wereld voor een gelijk percentage gelden, in het bijzonder in Frankrijk en Denemarken, aldus zeiden ons importeurs en fabrikanten. Drie miljoen hoger De omzet is. bij vorig jaar vergeleken, in ons land alleen al met zeker drie mil joen gulden gestegen. Toen de handel dacht dat de verkopen na de sinterklaas drukte ineen zouden vallen, kwam zij tot haar vreugde bedrogen uit, want het ko pen hield aan, zij het dan niet in die mate als in de sinterklaastijd. Opmer kelijk is intussen dat de laatste tijd een achteruitgang hier te lande is te bespeu ren wat betreft het amusementsgenre in „rock and roll" en wonderlijk ge noeg ten aanzien van het kopen van Franse chansons. In het genre der lich te muze bestaat thans een onmisken bare hang naar zoetvloeiende muziek. De platen van de Amerikaanse zan ger Pat Boone bereikten daarbij een omzet als nog nimmer door één uitvoe rend kunstenaar op de grammofoon werd bereikt. Zelfs de calypso zanger Harry Belafonte, wiens stem uit vrijwel iedere radio van iedere zender ons tege moet komt. moet het bq de Pat Boone rage afleggen. Opmerkelijk is ook dat een zeer grote groep klassiek-verzamelaars op het gebied der zwarte schijven bijzondere liefhebberijen heeft ge kregen en steeds maar weer vraagt om speciale opnamen, zoals er laatst verscheen van een orkest-repetitie onder leiding van de beroemde diri gent Bruno V/alter. Deze plaat - min of meer als een grapje gelanceerd - bleek in het klassieke genre een vol treffer van wereldformaat te wor den, ondanks de toch waarlijk niet zo lage prijs. Onderscheiding voor dr. E. D. Spelberg Koning Boudewijn van België heeft dr. E. D. Spelberg, programma-directeur van de VPRO benoemd tot Officier in de Kroonorde van België. Zoals bekend is. verzorgt de VPRO reeds meer dan vijf jaar regelmatig uitzendingen, die ten doel hebben de samenwerking met België in Benelux-verband te bevorde ren. De uitreiking der onderscheiding ge schiedt vandaag ln het Belgisch consu laat-generaal te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11