Wedstrijd in welsprekendheid „NOTEN OP ONZE ZANG'" Samenkomst op Oral-Poelgeest Bolleniiitvoer was gunstig de kwekers hadden slecht jaar Postzegeltentooiistelliiig in „Oud-Wassenaar'' MAANDAG 16 DECEMBER 1957 Voor leerlingen van middelbare scholen De kantine van het R.-K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat was J.l. zater dagavond vrywel tot de laatste plaats bezet. De interscholaire contactcommissie van de Leidse Middelbare scholen, die een levendig contact in staat houdt tus sen de diverse schoolverenigingen, had de beschikking gekregen over de kan tine, om een welsprekendheid concours te houden voor leerlingen der middel bare scholen. Johan Vodegel, de voorzitter van de I.C.C., verwelkomde namens het bestuur de aanwezigen en wenste de deelnemers aan dit concours succes toe. Openbare les Toonkunst Zaterdagmiddag vond in de Muziek- sohool Toonkunst aan het Rapenburg de openbare les plaats voor eerstbegin nende leerlingen. Een groot aantal kin deren zette het beste beentje voor, waarbij het opmerkelijk was, hoe velen hunner, mede door de moderne metho den, welke bij het muziekonderwijs in gang ehbben gevonden, reeds in korte tijd alleraardigste vorderingen hadden gemaakt. Vele ouders en bekenden van de heel jeugdige executanten volgden met grote belangstelling de prestaties en toonden overduidelijk, hoezeer zij er mee ingenomen waren! Het is goed ge zien, bij tyd en wy'le in het openbaar te bewijzen, dat de lessen niet tever geefs gegeven worden, integendeel, welk een nuttig profijt ervan getrokken wordt! INBRAAK PERCEEL HOUTLAAN Tijdens afwezigheid van de bewoners is zaterdagavond ingebroken in een perceel aan de Houtlaan. M"en is bin nengekomen door het inslaan van een ruitje van de voordeur, welke niet op het nachtslot zat. Ontvreemd werden een gouden speld, een camee, gevat in gouden rand en een geldsbedrag van f.15.—. C. F. LARDEE WEER VOORZITTER VAN „WESTERKWARTIER" Tijdens een in het clubhuis Ten Ka- testraat gehouden ledenvergadering van ae Speeltuinvereniging .Westerkwartier' is de heer C F. Lardee wederom ge kozen tot voorzitter van deze vereniging. De heer Lardee, die deze functie vele jaren heeft waargenomen, was reeds ère-voorzitter van „Westerkwartier". Met de heer Lardee die deze benoe ming aanvaardde, treden tevens enkele nieuwe bestuursleden in deze vereniging op. FEESTAVOND VAN DE „MONDORICO'S". De mondaccordeon-vereniging „de Mondorico's" gaf zaterdagavond een ge slaagde uitvoering voor haar donateurs in de Jacobazaal van Den Burcht. De avond werd geopend door de 2e voor zitter. de heer P. de Klerk. Deze heette alle aanwezigen welkom en richtte een opwekkend woord tot hen, die interesse hebben om als wer kend lid toe te treden. Voor de pauze werd een vrolijk to neelspel opgevoerd getiteld „Arme rijken", op de planken gebracht door de leden van de „Mondorico's onder goede1 regie van de heer L. F. Molle. Het twee de gedeelte van de avond was inge ruimd voor muziek en zang. De „Mondorico's" o.l.v. de heer P. de Klerk, voerden met grote vaardigheid o.a. uit de mars Gruss aus ober Bayern, Paris Canaille en enige leuke liedjes. Het vocaal ensemble van de vereniging verleende hierbij medewerking. Vervol gens de Tianti's en The Mondrles. Zeer verdienstelijk. Ook de accordeon solo van Henny v. d. Wijngaarden, de Flamingo's en de South Sea Serenaders oogstten veel succes met hun optreden. Gé Heijnen kondigde het programma op uitstekende wijze aan. Na afloop volgde nog een gezellig dansje, met medewerking van de „Flamingo's" o.l.v. Henny v. d. Wijngaarden. TRAM TEGEN HANDWAGEN. Vanmiddag omstreeks één uur is op de Breestraat een stadstram, komenoe van de Hoge Rijndijk, tegen een hand wagen gereden. Deze wagen was gela den met verwarmingsmaterialen en ver moedelijk heeft de trambestuurder niet gezien, dat de pijpen buiten de laadbak uitstaken. Door de klap kantelde de handwagen en wel zo. dat een der pijpen de etalageruit van de firma Paes aan splinters sloeg. De rondspringende scherven troffen de etaleur in de hand. Deze was juist in de etalage bezig en daaraan was het te danken, dat de kostbare instrumenten, die daar nor maal altijd staan, juist even uit de vitrine waren gehaald. De schade in de etalage bleef daardoor gering. De hand wagen was echter zwaar beschadigd. Aan het eerste deel van het program ma namen vyf jongelui deel, die 7 tot 10 minuten moesten spreken over een geprepareerd onderwerp. Een waar letterkundig produkt bracht Paul de Koning met zijn verhaal over een stierengevecht. Na de pauze mochten de deelnemers voor de vuist weg (slechts na een kwar tier voorbereiding! spreken over een onderwerp, dat werd aangewezen. Terwijl de jury zich terug trok, hield Albert Labordus de aanwezigen bezig met een goed uitgevoerde pantomime. De jury, welke werd gevormd door mevr. E. D. Schmidt v. Maren en de heren A. Apeldoorn, Zeelen, Vos, T. H. M. Joosten en D. G. Magé, allen lera- ren(essen) Nederlands der diverse scho len, gaf de volgende uitslag: bij de deel nemers van het geprepareerde onder werp ontving C. van Leeuwen de eerste prijs, terwijl mej. Anne v. d. Berg op de tweede prijs beslag legde. Bij de tweede groep werd de eerste prijs toegewezen aan Koosje Kuperis voor haar uitstekend voorgedragen „Ochtendgymnastiek", Hugo s'Jacobs mocht de tweede prijs in ontvangst nemen. De prijzen bestonden uit boeken. Na de prijsuitreiking dankte Joh. Vodegel de rector van het Lyceum voor het be schikbaar stellen van de kantine en de jury voor de medewerking. 3200 Nederlanders in Singapore verwacht Een woordvoerder van het Nederland se consulaat-generaal in Singapore heeft vandaag medegedeeld, dat de komende weken aan boord van door de Nederlandse regering gecharterde schepen 3200 Nederlandse evacué's uit Indonesië in Singapore worden ver wacht. De woordvoerder deelde voorts mede, dat het consulaat-generaal in samen werking met het bestuur van Singapore regelingen heeft getroffen om de evacué's tijdelijk onderdak te verschaf fen in kampen van de Britse Lucht macht en van de Britse Marine in de buitenwijken van Singapore. Sombere voorspelling De Verenigde Staten zullen volgend jaar missdhien vijf miljoen werklozen tellen en te kampen hebben met een scherpe, maar waarschijnlijk kortston dige achteruitgang in het zakenleven, aldus heeft het hoofd van de weten schappelijke afdeling van de Ameri kaanse Kamer van Koophandel, dr. Emerson Schmidt, zaterdag te Wash ington voorspeld. De achterui'tgangf zal waarschijnlijk even groot zijn als de plotselinge inzin kingen in 1949 en 1954, maar korter van duur. De essentiële krachten voor eco nomische expansie op lange termijn zijn nog altijd even sterk en zullen waar schijnlijk een grote instorting voorko men. alcPus dr. Emerson Schmidt. De Prof. Dr. G. van der Leeuw-Stichting en de Stichting Oud-Poelgeest orga niseerden tijdens het afgelopen weekeinde een samenkomst onder het motto „Noten op onze zang". Voor de Van der Leeuw-Stichting was dit weekeinde een soort afsluiting en bezegeling van het jaar 1957. Twee zaken, die haar het meest bezig hielden, en ook vreugde schonken, waren de wekelijkse „Nocturne" in Amsterdam als kweekplaats van het kerklied en de tentoonstelling „ARK-10 jaar kerkbouw", die op verscheidene plaatsen in ons land gehouden bleek te kunnen worden. De deelnemers aan deze conferentie werden nu betrokken in de vraag stelling: hoe kunnen de bereikte resultaten het vruchtbaarst verwerkt worden? Ds. W. G. Overbosch voorzitter van het bestuur der Van der Leeuw-stich ting sprak zaterdagmiddag een wel komstwoord en verklaarde het op prijs te stellen, dat „Oud-Poelgeest" wilde medewerken, dit naar aanleiding van de inleiding van een der stafleden van Oud-Poelgeest, mej. N. H. Voltelen, die had opgemerkt, dat waar Kunst en Kerk elkaar raken de samenwerking welhaast vanzelfsprekend is. Ds. Over bosch merkte t.a.v. de kerkbouwplan- nen op, dat het gewenst is dat zij die zulke planen gaan uitvoeren hun licht bij de V. d. Leeuw-stichting tijdig op steken. sterdam geboren en gezongen zijn. De psalmen, die in deze diensten gezongen worden, zijn bewerkt volgens de metho de van de Fransman J. Gelineau. De psalmen worden ongerijmd gezongen en komen nu beter tot hun recht. Een bepaald vers wordt sleutelvers voor de gemeente, die hiermede de koorzang steeds afwisselt. De dr. Van der Leeuw stichting heeft zich ertoe gezet de kerk liederen in de Heilige Schrift te zoeken. Er zijn al teveel protestantse kerklie deren uit de mensen zelf, hun mystiek, hun gevoel geput. Buiten de psalmen zijn er in de bijbel nog meer aanwijs bare gezangen o.m. het gezang van Mo- Onze taak is. aldus spreker om op de i zes. van Mirjam, het gebed van Jona. achtergrond advies te geven en te hel-1 Hierna besprak ds. Barnard de litur- pen waar dat mogelijk is. De stichting I gie, die in de Nocturne diensten gebruikt heeft geen vaste liturgische richtlijnen.wordt. Onder leiding van Frits Mehr- Sociologische achtergronden blijven tens zong men deze liturgie, steeds een rol spelen en dus is, wat voor de ene kerk wel kan, voor de andere niet mogelijk. Niettemin wint de mening gelukki veld, dat b.v. een avondmaals viering en een kerkelijke huwelijksvol trekking, feesten zijn en daarom kan het nuttig zijn zich af te vragen of de klassieke formulieren wel gehanteerd kunnen blijven. Men dient evenwel zijn schuchterheid af te leren en de eredienst een grotere en wellicht waardiger plaats te geven. Hg sprak er zijn voldoening over uit dat de Herv. en Geref. Kerk elkaar ten aanzien van de psalmberij ming hebben teruggevonden en dat er misschien meer eenstemmigheid komt t.a.v. het gezangenboek. Hij herinnerde aan de wekelijkse „Nocturne" (d.i. avondgebed) in de Amsterdamse .Maranathakerk" en aan de Franse mannengemeenschap Taizé. Hg deelde mede. dat het de bedoeling was deze conferentie te laten uitlopen op een „huisdienst". een gezamenlijke godsdienstoefening waaraan de kerke- raad van de Herv. Gemeente van Oegst- geest haar medewerking had toegezegd. Hierna werd een langspeelplaat op de draaischijf gelegd en ten gehore ge bracht de morgen liturgie uit Faizé. Na de broodmaaltijd leidden ds. Wim Barnard en Frits Mehrtens een aantal liederen in. die in de Nocturnen te Am- Vervolgens sprak ds. Overbosch over „De liturgische plaats" de verhouding tussen sociëteit en bidkapel. In de tegenwoordige kerken begint men te ontdekken, dat de kerk een plaats van ontmoeting moet zgn tussen God en mens. Er moet heel wat aan de kerk veranderen, voor dat dit zover is. Wij zijn de kerk meer gaan zien als een onbewoonde wereld. De kerk is he lemaal functioneel geworden Alieen zondags wordt de kerk als trefpunt ge bruikt, iets wat met de glijdende werk week ook al zgn bezwaren oplevert. Ook gebruiken tal van mensen liun zondag in deze drukke tijd voor andere dingen, dan voor kerkgang. De vormen, waarin wij de kerk kennen zijn afkomstig uit de vroege middeleeuwen. De maatschappij was toen een ge meenschap, die ae kerkelijke gemeen schap vanzelf in zich sloot. Dit is nu niet meer het geval. Daarom streven de moderne kerkbouwers naar de bouw van een gemeentewoning, waarin wij d-e ge meenschap weer kunnen vinden. Wan neer dit in alle consequenties doorge voerd wordt brengt dit veel problemen met zich mee. Spreker noemde als voor beelden hiervan de kwesties over de M.O.C. Voorschoten naar Hilversum Het ligt in de bedoeling eind 1958 het Marine Opkomstcentrum te Voorschoten in zün geheel over te brengen naar Hil versum, alwaar het zal worden gevestigd in het Marine Opleidingskamp. Naar verwacht wordt zal hierdoor een rationeler personeelsorganisatie kunnen worden verkregen. Vier industriële Russische ministeries opgeheven Het presidium van de Opperste Sovjet heeft besloten vier centarle industriële ministeries af te schaffen en te vervan gen door staatscommissies, zo heeft het officiële Sovjetrussische bureau Tass za terdag bekendgemaakt. Het betreft hier de ministeries voor de vliegtuig-, defen sie-, radio-technische en scheepsbouw- industrie. Dimitri Oestinof, die aan het hoofd stond van het ministerie voor de defen sie-industrie, is benoemd tot vice-pre mier. Het nieuwe staatsorgaan voor ge noemde industrie zal worden geleid door Aleksander Domratsjef, die tot dusver de plaatsvervanger van Oestinof was. De nieuwe vice-premier Oestinof was sinds 1941 minister voor de defensie industrie. Op het negentiende congres van de Sovjetrussische communistische partij, in oktober 1952. werd hij gekozen tot lid can het centrale partijcomité. „De Koninkrijksdag" in drie rijksdelen gevierd In ons land, op de Nederlandse An tillen en in Suriname is dezer dagen „De Koninkrijksdag" gevierd, de herdenking van de dag 15 december 1954 waar op H.M. de Koningin het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden met Su riname en de Nederlandse Antillen offi cieel bekrachtigde. Daar de vijftiende december dit jaar op een zondag viel, was de viering in Nederland op zaterdag gesteld. Van vele gebouwen en wonin gen in de Nederlandse Residentie hin gen de vlaggen uit. 's Middags en 's avonds werd het feest gevierd in de zalen van de Haagse Dierentuin, waarin o.m. een tentoonstelling was ingericht van de produkten en volkskunst uit de drie rijksdelen, voorts werd een revue gegeven van klederdrachten uit de drie delen. Tijdens de cabaretavond met een Nederlands-Surinaams-Antillaans pro gramma, hield minister Helders van Zaken Overzee een toespraakje. Het feest werd besloten met een bal. Deze herdenking was georganiseerd door de Koninklijke Vereniging „Oost en West", in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen, de Stichting van de culturele samenwerking tussen Nederland. Suriname en de Nederlandse Antillen, Srenang Kondre «Surinaamse vereniging) en de Vereniging van de Antillaanse studerenden. In de Neder landse Antillen is de Statuutdag in Wil lemstad afgewerkt volgens het program ma. Vele vooraanstaande personen na men aan de herdenking deel. De minister-president, de heer E. Jonckheer hield hier een toespraak. De viering in Suriname is gesteld op vandaag. Maar gisteren spraken reeds diverse promi nenten voor de radio; de gouverneur, de heer J. van Tilburg, de minister-presi dent, dr. J. Ferrier en de Staten voorzit ter, de heer S. H. van Axwijk. De drie sprekers wezen allen op de verworven vrijheden en de verantwoordelijkheid, die deze met zich meebrengen. dekkingspercentage 88 Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in november 1957 f.1 239 miljoen (vm- f. 1.335 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 1 095 mil joen (v.m. f. 1.123 miljoen) werd uitge voerd. Het dekkingspercentage bedroeg 88 (v.m. 84). Kerstfeest op Soestdijk De Koninklijke familie is voornemens ook dit jaar het kerstfeest te vieren te zamen met de leden van het paleis personeel en hun gezinnen. Het feest zal op maandagmiddag 23 december om vier uur in de garage van de Koninklijke Marechaussee-kazerne bij het Paleis Soestdgk worden gehouden. De Konin- Kon Alg. Ver. voor Bloembollencultuur In zijn openingsrede der vanmorgen in Haarlem begonnen vergadering der Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur noemde de voorzit ter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden te Hillegom, 1957 „een moeizaam jaar". „De Suez-crisis remde de verkoop in het buitenland en daar door ook de voor-inkopen in het buitenland, die naar een later tijdstip dan gewoonlijk werden verschoven. Voor de export werd de aanvankelijke vertra ging glansrijk ingehaald en de exportwaarde steeg tot rond 180 miljoen gulden, ook in kilo's werd meer afgezet dan het vorig jaar. zang, de voorbede en de ontmoeting tus- gin zal ook nu weer zelf een gedeelte uit sen God en mens. het Kerstevangelie voorlezen. Amerika doet neg niets aan krachtige raketmotor Generaal-majoor John Medaris, het hoofd van de afdeling ballistische pro jectielen van het Amerikaanse leger, heeft voor de Senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar de paraatheid van de V. S., verklaard, dat de plannen om het werk van de Jupiter, een raket met een reikwijdte van 2400 km, te ver snellen, zijn vertraagd tengevolge van gebrek aan geld. Daarom zouden er pas laat in het volgende Jaar raketten van dit type aan Engeland kunnen worden geleverd. De generaal deelde voorts mee, dat de V. S. thans nog feitelijk niets doen om een raketmotor te construeren, die even krachtig is als de motor, waarmee de Russen hun tw%ede kunstmaan heb ben gelanceerd. De ontwerper van de Duitse raket- bom, dr. Von Braun, zei tot de com missie, dat het vaststaat, dat de Rus sen thans een raket met een atoom- of waterstoflading naar elk deel van de wereld kunnen afschieten. Dr. von Braun is thans Amerikaans staatsburger en hoofd van het centrum voor geleide projectielen van het leger te Huntsville in Alabama. Hij stelde een plan voor om over vijf jaar een bemande kunstmaan om de aarde te doen wentelen en om over tien jaar over een bemand ruimtestation te beschikken. WARMOND TAFELTENNIS T.T.V. „Steeds Vooruit" De uitsla gen van de afgelopen week waren: Dames: Steeds Vooruit 1DSB 2 4—6, damse: Steeds Vooruit 2Slagvaardig2 100. Heren: MVO 1Steeds Vooruit 1 64; heren: DEC 1—Steeds Vooruit 2 4—6. De kwekers zo vervolgde spreker door de trage en onwillige gang van zaken bij de voor-inkopen verrast en mede door ongelukkigen berichten ver ontrust. maakten reeds tooen niet de prijzen, die zij hadden verwacht. En een zeer goede oogst deed het prijsniveau in het binnenland in het verdere verloop van het seizoen nog meer inzakken. Een en ander had tot gevolg, dat voor de export van een goed tot zeer goed jaar mag worden gesproken, zowel wat uitvoerhoeveelheid als wat verdiensten der exporthandel betreft, terwijl de kwekers ten aanzien van de financiële bedrijfsuitkomsten van een zeer matig tot slecht jaar moeten spreken" aldus de voorzitter. „De ongelijkheid in de behaalde resul taten werd enigermate goedgemaakt door het deelnemen van de export in de lasten van het surplus. Erkend dient te worden zo zei de voorzitter dat na de voorafgaande jaren de export een goed jaar ongetwijfeld toekwam, het geen tenslotte voor de kwekers niet zon der betekenis zal blijven. Had dus de handel in het binnenland een moeizaam verloop, dit bleef niet zonder invloed op de al even moeizame totstandkoming der buitenlandse minimumprijzen". Sprekende over de Euromarkt en de commissies, die in het kader daarvan gevormd zullen moeten worden, zei de voorzitter, dat de Nederlanders binnen enkele jaren met sierteeltvertegen woordigers der andere zes landen aan één tafel zullen zitten om de maatre gelen tot het vormen van één Euro- markt voor siergewassen dus ook voor bloembollen te bespreken. „Zal het dan mogelijk zijn een teelt- beheersing in Nederland te behouden, een prijzensysteem te handhaven, ko men er Europese vestigingseisen waar aan iedere vakgenoot moet voldoen of niet? Waar liggen in die samenwerking onze belangen en tot hoever zullen wij die moeten of kunnen opofferen voor het uiteindelijk wellicht grotere belang van het groter geheel. Europa", zo vroeg spreker zich af. „Zijn wij voldoende bereid, en hebben wij de mensen, die de veelzijdige proble men aan kunnen en ons zullen kunnen vertegenwoordigen op internationaal ni veau als er over levensbelangen beslist gaat worden? De stroomversnelling in de maatschappelijk en economische structuur gaat aan de overgrote meer derheid der vakgenoten voorbij tot zij, onvoorbereid, zich in de 'aalstroom zul len bevinden. Zolang het bloembollenvak geen visie kan opbrengen, In de kleine maat blijft, zich geen standing en geen vol doende apparatuur wil aanmeten, zul len wij de boot missen", zo besloot de voorzitter zijn openingsrede. Voorstel extra vakheffing '/2% verwerpen Op de vanmorgen in Haarlem gehou den vergadering van de Koninklijke Algemeene Vereenlging voor Bloem bollencultuur Is met bijna algemene stemmen het voorstel van het hoofd bestuur verworpen, een extra vakhef fing van procent ln te stellen, ten einde daarmee de bouw van een nieu we bloembollenbeurs (kosten 8 a 16 miljoen gulden) in het Frederikspark ln Haarlem te financieren. Slechts de afdeling SchotenVelsen ging met het voorstel akkoord. Andere afdelin- Iing kantten zich tegen het instellen van een extra vakheffing, te Innen door het Produktschap voor Sierge wassen in Den Haag:. Het hoofdbestuur werd gevraagd met een bescheidener plan ter tafel te ko men. Enkele afdelingen zagen graag de mogelijkheid onderzocht om het huidige beursgebouw, het Krelage- huis, aan de Leidsevaart te Haarlem, grondig te restaureren. Het hoofdbe stuur van „Bloembollen-cultuur" zal zich thans op een nieuw voorstel be raden. (Deze pag. Is gedeeltelijk gecorrigeerd) BEURSOVERZICHT Cultures gevoelig in reactie Amsterdam, 16 december Voor de eerste beursdag van deze we.ek «aren de cultuurwaarden zeer ge voelig in reactie op de hoge koersen, die aan het einde van de vorige week in deze sector werden genoteerd. Amster dam Rubbers werden vanmiddag ver handeld op circa 41 Tc, tegenover de slotprijs van vrijdag 51 Cr. Ver. Deli's verloren op een prijs van 54 C- circa 10 punten. HVA's gingen van de hand op 87 Cr, min 6Cr. Senembali's werden 5 punten lager vernomen. Verder werden nog geadviseerd aandelen Internatio 60 laten (62), Llndeteves 89 laten (90) Geo Wehry 30 (33). Billiton-II 186 (190), Nationale Handelsbank 74% (78%). Aandelen Ned. Handel Mg. hielden zich heel goed en we »n geadviseerd op 145 (144). Ook de scheepvaartwaarden met be langen in Indonesië, moesten met koers verliezen genoegen nemen. In een zeer kalme handel verloren Maatschappij Nederland en Rotterdamsche Lloyd 3 punten. Het aanvankelijke verlies van de aandelen KPM van 2 punten be droeg tegen het einde van de beurs cir ca 5 punten. Scheepvaart Unies \c'c la ger. In de overige scheepvaartaandelen kwamen geen fluctuaties van betekenis voor. De fondsen konden zich goed handhaven. Thans blijkt, dat de markt verleden week. op de wilde geruchten te hoog heeft gegrepen. Men gaf er vanmiddag de voorkeur aan de kat uit de boom te kijken, alvorens nieuwe posities in de Indonesische waarden aan te gaan. De geringe verkopen die plaatsvonden, kwa men in een vrijwel lege markt en ver klaren hiermede de belangrijke koers- reacties. Aandelen Kon. Olie f. 1 lager en be neden pariteit New York op f. 149.20. Handel zeer gering. Voor aandelen Phi lips bestond belangstelling uit Londen zowel als Zwitserland, waardoor het fonds zich circa 2 punten kon verbete ren tot 226. Unilevers waren 2 punten lager op 322, AKU's eveneens min 2 Aandelen KLM hadden een goede vlucht De koers stelde zich f. 1.70 boven die van vrijdag. Staatsfondsen goed prijshoudend. Aandelen Lucas Bols werden onveran derd op 147 geadviseerd op goede divi dendvooruitzichten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 december Londen 10.61%—10.62; New York 3.78%—3.79%; Montreal 3 87%— 3.88%; Parijs 90-27%— 90.37%; Brussel 758—7.58%; Frankfurt 90.18—90.23; Züridh 86.51%—86.56%; Zürich (vr. fr.) 88.41%—88.46%; Stock holm 73.29—73.34; Kopen-hagen 54.85% —54 90%; Oslo 53.04%—53 09%; Milaan 60.66%—60.72%; Wenen 14.56%—14.57%. Opening door hoofddirecteur der P.T.T. Zaterdagmiddag heeft de hoofddirecteur der P.T.T., mr. J. J. Klaasesz. de postzegel ten toons telling geopend, die ln kasteel Oud-Wassenaar was ingericht door de internationale vereniging „Phllatelica" en de Wassenaarse postzegelclub. De directeur van het kasteel, de heer G. de Graaf sprak een welkomstwoord en gaf het woord aan de heer Klaasesz, die de opening gaarne verrichtte. De heer Klaasesz. merkte op dat men het postwezen va ntwee zijden kan be zien. Men kan het bekijken vanuit het gezichtspunt van de verzamelaar en vanuit het Staatsbedrijf der P.T.T. In het komende jaar denkt de P.T.T. ter waarde van f 140.000.000 aan postzegels uit te geven, en daarmede zijn dan naar schatting 1 miljard postzegels gemoeid. De postzegels kunnen veel leren omtrent de gewoonten, de geschiedenis, de cul tuur e.d. van een volk. Tenslotte wees de heer Klaasesz op het belang van het verzamelen van postzegels als vrge tijds besteding. Hierop ging ook de voorzitter van de postzegelclub „Wassenaar", de heer C. L. Bakker, in. De postzegelverzamelaar is volkomen eigen baas. Hij kan doen en laten wat hij wil met zijn postzegels, kan zfjn eigen ideeën verwezenlijken. Vooral voor hen die uit het arbeidspro ces zijn getreden is dit een aangename vrije tijdsbesteding. Spreker wees ook op Bezichtiging van de postzegels. V.l.n.r. mr. J. J. Klaasesz, de heer Hedeman en de heer De Graaf, (Foto LJD./Van Vliet) het belang van het verzamelen van post zegels door jongeren, die hij in ieder ge val aanspoorde hun verzameling te be waren, ook als zij tijdelijk geen be langstelling meer hebben. Later kan het nog eens te pas komen. Tenslotte bracht spreker dank aan de heer De Graaf voor het initiatief en aan de heer Hedeman, die zich met de orga nisatie had belast en in zes weken deze tentoonstelling gereed maakte, een werk dat anders enkele maanden vergt. Hierop begaven de genodigden zich naar de tentoonstellingsruimte, waar men de zegels bezichtigde. Voor de lief hebbers is dit ongetwijfeld een zeer boeiende tentoonstelling. Beurs van Amsterdam Maandag 16 december ACTIEVE OBLIGATIES -Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 84% 84% Grootboek obl. 3% ..74 Ned '47 3% (3) 84jV 84,'* Ned. '51 3% 87 86% Ned '53 13%) 85 85 Ned. '56 3% 85 8411 Ned '48 3% 78H Ned. '54 3% 80% 80% Ned. '55 I 3% 80% 80% Ned. '55 II 3% 81V4 81% Ned. '37 3 80% 79% Ned. WJ3. lening 6% 104 103% Dollarlng '47 3 87% 87 Investeringscert. 3.. 89% 89/* Ned. 62-64 3 87% 87 ,n* Cert NWS 58t7g 58% Indië '37 A 3 83% 83% Grootboek '46 3 80%L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 28% 26 Nat. Handelsbank 78 74% Ned. Handelmij144 144 Amst. Rubber 50% 41% Deli My .en (Ver.) 63% 52% H.V.A92% 88 Java Cult26 25 Senembah 43 37 Vorstenlanden 15% 13% A.K.U139% 137% Berkel's Patent (v) 168 166% Calvé Delft cert. 252 249 Kon. Pap. v. Gelder 170 166 Hoogovens cert240 235 Müller en Co. NB. 280 300 Ned. Kabelfabr229 227 Philips 229% 226% Philips pref133% 134 Unilever324 322% Wilton Feyenoord 195B Biliton 2de r190 182% Dordtse Olie gew. 750 747 Kon. Petr. <f 20.—151— 150 idem (50 A f 20.—150.30 149.40 Holl. Amer. iyn 136 137% Java China Paket 119% 115 KLA195.75 97.50 Ned. Stoomv. My. 118% 118% Kon Paket My 108% 103% Stoomvaart Mij. Ned. 132 129% Nievelt Goudr cert 151% 151% v. Ommeren cert. 200% 200% Kon Rott. Lloyd 124 121 Ned. Scheepv. Unie 114% 110% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 (3%) 3 87% Den Haag 1937 1 3.. 78 Leiden 1947 87% B R'dam *37 I-HT 3% 86' Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 93 Premieleningen A'dam '53 3 85% A'dam '51 2% 78% A'dam '56 I 2% 74% 75% A'dam '56 II 2% 82% Eindhoven '54 2% 74 72% Enschede '54 2%75 Den Haag *52 I 2% 82% 83% Idem II 2% 80B 81% R'dam '52 I 2% 81% 83% Idem II 2% 81% Utrecht '52 2% 89% 89% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 192 192% H.B.U eert176% 177% Rott. Bank 158 159 Twentsche Bank 152% 155 Industrie Ondernemingen Albert Heyn190 Borneo Sum. H. Mg. 36 32% Ned. G. en Sp. fabr. 165 169 Kon. Ned. Grofsm. 82 83 Internatio 62 55% Rott. Droogdok Mg. 440 433 Tleleman en Dros 7% Ned. My. Walv.vrt. 53% 56% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9% 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24 24 Intern. Nickel 72f| 74 Anaconda 43A 4^% Bethlehem Steel.... 35% 36% Cities Service 53% 54% General Motors 34fg 34%exd. Kennecott83% 84 Republic Steel 39% 40% Shell Oil 72 72% Union Pacific 25A 25% Un. States Steel 51% 51% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Edelmet. Kon. AA Pref. wa idem 55% 64GB Electrolas B 285% Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Int Kunststof! Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Laklab "53 Ver Touwfabrieken Wernlnk 's Betonm Van wyk Textiel 302 115 L 35 L 131% 372 B 136 63 L 64 GB 31% 131%GB 375B 62L 66

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9