Niet spelend Sportclub Enschede stond leiding af aan (1-0) Ajax IJVS werkte na rust bij Wilhelmina 3—1 achterstand weg Ook NAC aan Feyenoords zegekar 3-1 Doelpunt van Freek Filippo! Zo speelden de „profë" en zo staan ze er voor 96ste jaargang Maandag 16 december 1957 Derde blad no. 29318 Niet uitgespeelde ivedstrijd met officiële uitslag Dc traditionele strijd tussen twee vorstelijke grootheden is gisteren weer goed ontbrand. Met vorst, sneeuw en andere onplezierig koude wapens deed Koning Winter zijn eerste grootscheepse aanval op zijn collega Voetbal. Over het algemeen kan men wel zeggen, dat de on derdanen van de sportieve heer ser stand hebben weten te houden, maar hier en daar vielen toch wel wat slachtoffers. Zelfs in de eredivisie. Zoals in En schede, waar de terreinconsul moest constateren, dat de gras mat van het Diekmanstadion met niet minder dan vijftien centi meter sneeuw was bedekt. Onder deze omstandigheden achtte men het toch beter de strijd tegen MVV maar niet te laten doorgaan. De Maastrichtenaren konden nog bijtijds bereikt worden en maakten dus geen ver geefse reis. Minder gelukkig was het Groningse GVAV, dat zaterdag al in Tilburg stond en gis teren moest ervaren, dat vorst en sneeuw het NOAD-terrein onbespeelbaar hadden gemaakt. Er bestaat een goede kans, dat de noorderlingen tweede kerstdag weer in deze Brabantse stad staan. Voor het overige zijn alle eredivisiewed strijden doorgegaan, al lag bijvoorbeeld in Venlo de sneeuw duimendik op het terrein van VVV en konden ook de Fortunamensen er niet in slagen hun veld in Geleen geheel sneeuwvrij te maken. Maar al deze winterse ongemak ken werden vergeten om te kun nen spelen. Nu ja vergeten.Dat lijkt ons een beetje moeilijk, voor al voor Fortuna, dat door het harde terrein in de strijd tegen BW drie spelers geblesseerd het veld zag verlaten: Angenent, Appel en Notermans. Op zo'n manier wordt een 32 overwin ning op de Bossche ploeg wel erg duur betaald. Maar door de noodgedwongen non-activiteit heeft Enschede overigens de leiding moeten af staan aan Ajax. De hoofdstedelijke landskam pioenen bouwen aan een traditie. Opnieuw werd een 10 zege behaald. Ditmaal was Blauw Wit het slachtoffer. Een fortuinlijke treffer besliste acht minuten voor tijd deze klassieke Mokumse derby maar daarover vertellen wij u elders maar uitgebreid. Deze zwaar bevochten overwinning van Ajax was echter voldoende voor het leiderschap, want ADO kwam in Eindhoven niet verder dan een 11 spel tegen PSV en de Hagenaars mogen achteraf daarmede nog tevreden zün. Reeds na drie minuten hadden zfj door Rijnvis de leiding genomen en herhaaldelijk gleden zjj met gesmeerde aanvallen het Eindhovens aanvalsgebied binnen, maar het beeld van de strjjd veranderde geheel, toen Coen Dillen 20 minuten voor het eindsignaal de gelijkmaker forceerde. Heel Den Haag protesteerde. Men had een sterk buiten spelluchtje geroken. Scheidsrechter Beltman hield zijn vinger echter in de richting van de middenstip en de 11 bleef op het scorebord. En nu trok PSV stevig van leer. De gastheren waren tot het eindsignaal veel sterker, maar toch eigenlijk niet erg gevaarlijk. Het had wellicht anders gekund, als Trevor Ford maar binnen de krijtlijnen had kunnen blijven. De Eindhovenaren hebben weinig geluk met hun dure aankoop. Gistermiddag na 20 minuten spelen lag de voormalige Britse international krimpend van de pijn op de harde grasmat. Opnieuw werd hij met een enkelblessure weggedragen en vermoedelijk zal hij wel weer voor langere tijd uitgeschakeld zijn. Elinkwijk Sparta met won van De grote verrassing van de voetbaldag van gisteren was ongetwijfeld de 31 overwinning, welke Elinkwijk in Utrecht tegen Sparta bevocht. Een sensatie van de eerste rang. Niet alleen door deze volkomen onverwachte uitslag, maar tevens door enkele ongewone incidenten. De eerste had kort voor rust plaats. Scheidsrechter Roodenburg had toen ge floten voor een overtreding van een Rotterdammer en heftig gesticulerend wilde hij deze op zijn fout wijzen. Hij had daarbij niet bemerkt, dat de Utrechtse linkshalf Westers vlak naast hem stond. Hij sloeg deze midden in het gezicht en deze klap kwam zó hard aan, dat Westers verbaasd door de knieën ging. De heer Roodenburg, al even verbouwereerd, kon hem nog juist op tijd opvangen. Misschien heeft deze onopzettelijk toe gediende k.o. de heer Roodenburg toch een beetje van de wijs gebracht, want hij heeft het duel niet eens laten uit spelenDe scheidsrechter blies na melijk abusievelijk vier minuten voor tijd af. In de kleedkamer werd hij daar op onmiddellijk opmerkzaam gemaakt door de beide neutrale grensrechters en een bestuurslid van Sparta, dat een officieel protest wilde indienen. De heer Roodenburg herstelde zjjn fout direct. Hjj verzocht de beide ploe gen weer in het veld te komen om de resterende minuten uit te spelen. Elinkwjjk voldeed aan zijn verzoek. Maar enkele spelers van Sparta had den inmiddels de beschuttende warmte van de hete douche gevonden en voel den er niets meer voor om zich voor vier minuten nog eens aan te kleden. Hetgeen gezien de 31 stand en de snerpende koude buiten wel begrijpe lijk was.Dus werd het protest maar weer snel ingetrokken. Een niet uit gespeelde wedstrijd met een officiële uitslag. Een inderdaad ongewoon ver schijnsel. Verheugend goed Een eveneens ongewoon, maar een meer verheugend verschijnsel is, dat in Venlo VVV en DOS in de sneeuw een uitstekende en boeiende partij voetbal vertolkten. De 9000 toeschouwers gingen ondanks het gebrek aan doelpunten en de waarlijk venijnige koude toch tevre den naar huis. Dat kan men helaas niet zeggen van de Amsterdammers, die in het Olympische Stadion de Zwarte Schapen met 2—3 zagen verliezen van Rapid J.C., dat inderdaad beter voetbal speelde. De Limburgers trapten echter Nederlandse Amateurs naar Schotland (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen zal het Neder landse amateur-elftal op woensdag 14 mei 1958 een officiële interlandwedstrijd spelen tegen Schotland. Deze wedstrijd zal waarschijnlijk in Glasgow worden gespeeld. Onze amateurs spelen 30 april 1958 tegen Ierland en een maand eer der tegen Frankrijk. Al deze ontmoetingen zijn uitwedstrij den. nogal eens in het buitenspelvalletje, dat de Amsterdammers steeds open zetten en deze afbrekende taktiek van de hoofdstedelingen is oorzaak geweest, dat de zuidelijke overwinning niet groter werd. Tenslotte weer even de schijnwerper op Feyenoord, dat vanuit de onderste regionen op de ranglijst hard op weg is naar de top. Gisteren moest NAC het onderspit delven ten aanschouwe van 30.000 mensen in het Rotterdamse Sta dion. En al deed het Rotterdamse pu bliek na afloop van de wedstrijd zich niet al te sympathiek kennen, bij de spelers was de stemming gelukkig an ders en wij geloven niet, dat NAC met boze gevoelens van het veld is gegaan. Daarvoor was de 3—1 overwinning te duidelijk terecht gekomen bij de ploeg, die deze middag het beste voetbal had gespeeld. Weer speelde Rijvers in de Rotterdamse j/oorhoede de eerste viool, maar vlak naast hem opereerde een Coen Moulijn weer in stralende vorm. Talrijke gevaarlijke situaties voor het Bredase doel ontstonden door acties van deze aalgladde linksbuiten. Alle drie doelpunten van de Rotterdammers zijn door hem ontstaan. Mocht dit herstel van Moulijns vorm van blijvende aard zjjn, dan betekent dat een sterke troef in de grote op mars, welke Feyenoord nu ontegen zeggelijk aan het ondernemen is. De afstand tot de uiterste top bedraagt nog slechts drie punten en zowel aan vallend als verdedigend vooral spil Hans van der Hoek speelde een smet teloze partij hebben de Rotterdam mers thans een gaaf elftal. Drielandentoernooi zaterdagvoetbal Er is overeenstemming bereikt tussen de voetbalbonden van Frankrijk. België en Nederland ten aanzien van de data waarop in 1958 de wedstrijden voor het z.g. „drielanden-toernooi" zullen worden gespeeld. Aan dit toernooi, dat in 1957 werd gewonnen door Frankrijk, nemen de nationale teams van het zaterdag- voetbal van Frankrijk, België en Neder land deel. De wedstrijden zijn voor 1958 als volgt samengesteld: 26 april Nederland Frankrijk te Zwolle (gemeentelijk sport park); 3 mei BelgiëNederland te Ant werpen; Parijs 10 mei FrankrijkBelgië te Cockie Gastelaars breekt record 100 m vrije slag Wales tegenstander van Israel Nederland is definitief uitgescha keld voor verdere deelneming aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Bij de loting te Zurich, nood zakelijk voor het aanwijzen van een tegenstander voor Israël, was namelijk Wales de gelukkige. Aan de loting namen acht landen deel. Zij werd verricht door de heer Ernst Thommen, de voorzitter van de Zwitserse Voetbalbond en vice-voorzitter van de FIFA. De wedstrijden tussen Israël en Wales moeten vóór 2 fabruari a s. worden ge-, speeld De kans is dus zeer groot, dat Groot- Brittannië te Zweden door drie teams wordt vertegenwoordigd Engeland en Schotland plaatsten zich namelijk reeds voor het eindtoernooi. KNVB-Toto Vorige week heeft minister Hofstra in de Tweede Kamer gezegd, dat het terug lopen van de inzetten bij de voetbalpool z.i. te wijten was aan de geringe kans op een prijs, die de deelnemers hadden. Het antwoord is al heel snel en bovenal heel duidelijk gekomen. De omzet die vorige week tot f. 219.000 en nog wat guldens was teruggelopen, steeg ditmaal met niet minder dan f. 13.000, waardoor voor de tweede maal de inzet boven de f. 230.000 steeg. De totale inzet bedroeg ditmaal 232.825, waarvoor de 158.800 deelnemers zorgden, die dus tezamen zo'n ruim 930 000 kansjes waagden. Voor de eerste prijs is niet minder dan f. 65.190 be schikbaar, terwijl voor de tweede prijs f. 27.940 overblijft. Van het totoprogramma bleven 12 25-meter bad werd verricht, zal ze niet wedstrijden over. omdat Sportcl. Ensche- in aanmerking komen als Europees deMVV. NOADGVAV en Oldenzaal record ondanks het feit, dat Cockie Enschedese Boys geen doorgang von- Gastelaars onder de limietUd (I min. den wegens de ondergesneeuwde terrei- 5 sec.) bleef. nen. Tijdens zwemwedstrijden te Rofler- dam heeft Cockie Gastelaars (SZC) het Nederlandse record op de 100 meter vrije slag voor dames verbeterd met een tijd van 1 min. 2.8 sec. De drie tydwaarnemers, J. Evertsen, G. van Hoek en J. Maasdam, lieten de chro nometers respectievelijk op 1 min. 3 sec., 1 min. 2.8 sec. en 1 min. 2.8 sec. stilstaan. Het oude record stond op naam van Greetje Kraan van de Robben met 1 min. 3.2 sec. sedert 22 maart van dit jaar. Aangezien deze prestatie in een Verdienstelijk spel van Blauw witten (Van onze Bossche correspondent) Ondanks het zwaar bespeelbare terrein hebben Wilhelmina en UVS vooral voor de rust een aantrekkelijke partij voetbal gespeeld, die ten slotte een gelijk spel heeft opgeleverd. Vooral van de blauwwitten is dit een zeer verdienstelijke prestatie, want gedurende de tweede helft had UVS behalve tegen een grote veldmeerderheid der Bosschenaren, ook nog tegen een 1—3 achterstand op te tornen. Moedig volhouden leverde tenslotte in drie minuten twee doelpunten op, en al werden de UVS'ers hierbij geholpen door slordigheden in de Bossche achter hoede, de prestatie is er niet minder om. De nieuwe opstelling van UVS heeft ten optreden kwam Wilhelmina op een over 't algemeen wel voldaan. De aan vallen werden meestal goed opgebouwd (vooral de linkervleugel was zeer actief!) maar aan de afwerking ontbrak nog wel iets. Het duurde meestal te lang voordat er een schot kwam en daardoor kon de heus niet zo sterke Bossche ach terhoede telkens ingrijpen. Het verschil tussen beide ploegen zat meer in de middenlinies. Bij Wilhelmina was de rechtshalf v d. Donk heer en meester over het middenveld en leidde van daar uit de Bossche aanval. Bij UVS speel den Filippo en F. v. d. Zeeuw verdedi gend een goede party, maar aan de op bouw werd veel te weinig aandacht be steed. Na een aantrekkelijk begin, waarin beide keepers direct al handelend moes- gemakkelijke manier na acht minuten aan een voorsprong. Bij een zuiver aan geschoten handsbal wees scheidsrechter Cohen resoluut naar de wittef?) stip en v. Overdijk voltrok het vonnis. Niet in het minst ontmoedigd begon UVS met een fel offensief. Een prachtig schot van Cor v. d. Zeeuw wist doelman Wap su bliem te stoppen, maar even later wist Rijshouwer uit een corner de stand weer in evenwicht te brengen. Hierna nam Wilhelmina het spel volkomen in han den en wist nog voor de rust de score op te voeren tot 3—1. Eerst was het midvoor Princen, die uit een pass van Borsten keeper Van Putten met een be heerst schot wist te passeren en één minuut voor de rust bracht Benny v. d. Plas met een prachtig diagonaal schot de stand op 31. Na de hervatting bracht een omzet ting in de UVë-voorhoede (Filippo linksbinnen en C. v. d. Zeeuw links buiten) aanvankelijk geen verbetering. Ook nu weer was het rechtshalf v. d. Donk, die Wilhelmina voortdurend ten aanval leidde. In de voorhoede werd echter zeer nonchalant met de vele kansen omgesprongen terwijl boven dien rechtsback De Wolf door goed opstellen talloze aanvallen onderbrak. Nadat scheidsrechter Cohen een zeer duidelijk handsgeval in het Bossche strafschopgebied over het hoofd had ge zien (voor de rust had hij dit ook reeds een keer gedaan) werd het moedig vol houden van UVS tenslotte beloond. Filippo wist na flink doorzetten met een goed schot de achterstand tot 32 te verkleinen en drie minuten later was de stand zelfs gelijk door een prachtig diagonaal schot van Verhoeks. Zelfs heeft UVS daarna nog kansen op de overwinning gehad door het zwakke in grijpen der Bossche achterhoede. Het lukte echter niet en dit zou ook beslist te veel geweest zijn. Het spel van UVS, met De Wolf en Rijshouwer als uitblinkers heeft bij de 1500 Bossche toeschouwers een uitste kende indruk achtergelaten. De ploeg verdient absoluut een betere plaats op de ranglijst en zal die dan ook wel be reiken. ERE-DIVISIE EnschedeMVV ^fg. PSV—ADO 1—1 AjaxBlauw Wit 10 ElinkwijkSparta VVV-DOS NOAD—GVAV FeyenoordNAC Fortuna '54BW AmsterdamRapid JC Ajax Enscfhede ADO Rapid JC DOS Fevenoo-d MW VW PSV Sparta Fortuna '54 GVAV Amsterdam Blauw Wit NAC NOAD BW Elinkwijk 10 3—1 0—0 afg. 3—1 3—2 2—3 33—18 34—20 43—27 33—25 31—25 43—37 32—21 28—23 36—35 32—35 25—29 2828 24—32 2629 25—39 P—35 30—42 20—40 DWS 12 5 2 5 12 20—19 Vitesse 13 5 2 6 12 24—27 VSV 13 4 2 7 10 14—26 AGOW 14 3 4 7 10 17—28 EDO 13 2 4 7 8 10—20 Roda Sport 12 1 5 6 7 18—29 RBC 14 1 5 8 7 11—24 le DIVISIE B HaarlemLeeuwarden 20 j XerxesWageningen 11 Fortuna VI.Helmomdia 42 KFC—Limburgia 1—1 StormvogelsHermes DVS 31 RCHVolewijckers 01 SHSEindhoven 32 le DIVISIE A Sparendam. de gevaarlijke rechts buiten van Blauw Wit, liet zich op dit moment een goede kans ont nemen door doelman Eddy Pieters Graafland van Ajax. V oflendamGraafschap 12 Excelsior—RBC 1—0 SVV—VS V 2—2 DFC—HVC 1—1 Helmand—EDO 2—1 VitesseDWS afg. AGOVV—Alkmaar 1—4 Roda SportWillem 2afg. 33—18 36—19 21—13 30—16 31—20 26—22 23—26 19-24 Graafschap 14 11 - 3 22 DFC 14 9 2 3 20 Excelsior 14 8 3 3 19 HVC 14 8 2 4 18 Willem 2 12 6 3 3 15 Volendam 18 6 1 6 13 Alkmaar '54 13 5 3 5 13 SfW 13 5 3 5 13 Helmond 14 4 6 5 13 SHS Leeuwarden Sibtardia Stormvogels Limburgia Wageningen Haarlem Eindhoven Volewijckers ROH Helmond. '55 14 Hermes DVS 14 KFC 14 Xerxes 14 Fortuna VI. 14 Rigtersbleek 13 14 13 13 14 14 14 14 13 14 14 39—26 33—18 29—22 33—24 28—22 33—26 24—21 24—20 23—23 29-30 21—30 26—27 19—28 19—28 24—46 19—32 Blauw Wit hielp een handje Ajax wou wéér met 1-0 (Van onze sportredacteur) Als Ajax inplaats van de boze koningin uit het sprookje van Sneeuwwitje voor de toverspiegel zou gaan staan en zou vragen: „Wie is de gelukkigste in het land?", dan zou die spiegel zonder twijfel antwoorden: „Ajax..." Van zelfsprekend. ook in de hoofdstede lijke derby tegen Blauw Wit heeft Vrouwe Fortuna haar troetelkindje Ajax niet in de steek gelaten. Acht minuten voor het einde van dit weliswaar pittige, maar allerminst fraaie duel tussen de beide Amster damse ere-divisionisten, streek de godin van het geluk liefkozend over de roodwitte hoofden en lie pen ontstelde Blauw Wit-spelers met witte gezichten naar de grens rechter om te trachten bij deze functionaris (tevergeefs overigens) verhaal te krijgen. Op dat moment werd de beroemde 10 uitslag voor Ajax geboren. Wie het doelpunt scoorde? Tot onze spijt kunnen wij u dat niet vertellen. De enige ze kerheid die wij hebben is dat de treffer niet door een Ajacied werd gescoord. Een foutje van de overi gens voortreffelijk spelende Blauw Wit-rechtsback v. d. Klink was de oorzaak. Na een schot van Van Ham te hebben afgestopt, trok hij dom genoeg het leer voor zijn eigen doel, waar enkele geschrok ken zebra-verdedigers paniekvolle pogingen deden de bal terug in het veld te werken. Volgens de waarne mingen van arbiter Klaas Schipper zou de bal daarbij de lijn gepas seerd hebben en hij handelde daar naar. De Ajax-aanvallers, die van enige afstand passief het wild heen- en-weer-getrap voor het Blauw Wit-doel hadden staan te bekijken, hadden vele sceonden nodig om te begrijpen, dat hun ploeg de leiding had genomen Overigens schjjnt de heer Schip per de zaak wel juist gezien te heb ben, want na afloop weigerde Blauw Wit-aanvoerder v. d. Klink protest aan te tekenen. Hoe het ook zij, voor Blauw Wit was het een zure ontknoping van deze wedstrijd, waarin de zebra's niet alleen de beste kansen, maar ook het beste spel hadden laten zien. Vooral in de eerste helft wa ren de bezoekers actief en er zat toen belangrijk meer lijn in hun spel dan in dat van Ajax. dat in het bijzonder aanvallend zeer sterk teleurstelde. Het bleef by een en kele individuele actie van linksbui ten Piet van der Kuil, die overigens op die plaats zelden te vinden was, en van midvoor Bleyenberg. Doel man Van Raalte heeft het dan ook niet moeilijk gehad, al liet hy zich eenmaal bijna verrassen door een onverwacht schot van Van der Kuil, dat via de lat en zijn rug ten slotte in zijn dankbare handen be landde. Ook de Ajax-defensie liet voor rust nogal eens een steek val len, maar hoewel de Blauw Wit- voorhoede er soms goed door kwam, voor de veste van Eddy Pieters Graafland vertraagde het tempo dermate, dat succes wel moést uit blijven. Eenmaal wandelde Koers met de bal aan zijn voet door de roodwitte defensie, maar toen hij oog-in-oog met Pieters Graafland was gekomen, kon hjj het beslissen de tikje niet meer produceren en bleef de bal rustig liggen wachten op de Ajax-goalie. Beste man in de voorhoede van de zebra's was de Surinaamse rechtsbuiten Sparen- dam. Linksback Feldmann en links half Geelhuizen waren als „de dood" voor hem. Na rust „pakten" zij Sparendam als zjj daartoe maar in de gelegenheid waren en de Su rinamer liep tenslotte half groggy over het veld. In deze tweede helft werd Ajax verdedigend sterker vooral stop per Andriesen. die keer op keer als overwinnaar tevoorschijn trad uit zyn duels met Piet Koekebakker. was in die periode op dreef maar aanvallend bleef het spel van de roodwitten toch zwak. En zo sleepte de bepaald forse, hoewel niet on eerlijke strijd, met Blauw Wit voortdurend als de iets betere ploeg, zich naar het einde, dat tenslotte met een beslist onverdiende 10 nederlaag van de zebra's kwam. Zaterdagvoetbal Uitgezonderd de wedstrijd Telefonia CSCA (4de klasse A, district West 1) uitslag 46 werden alle voor de za terdagcompetitie vastgestelde wedstrij den afgelast. 3e DIVISIE A Wilhelmina—UVS 3—3 BaromieONA 32 DHC*t Gooi 3—1 ZebtZFC 23 HilversumLONG A 31 De Valk—EBOH 2—1 ZFC Hilversum 't Gooi De Valk Zeist Wilhelmina ONA 15—18 Baronie 30—9 23—9 28—19 19—18 27—23 28—21 20—21 34—28 DOSKO 12 4 2 6 10 2227 LONGA 13 3 4 6 10 *15—23 DHC 11 3 3 5 9 17—24 Emma 10 2 3 5 7 11—15 UVS 12 1 4 7 6 18—29 EBOH 13 1 3 9 5 14—33 2e DIVISIE B VeendamGo Ahead 1—1 VelocitasRheden 0—1 Be QuickZwartemeer 1—1 TubantiaHeracles afg. OldenzaalEnsch. Boys afg. HeerenveenOosterpark ers 8—3 Zwolse BoysPEC 4—1 Go Ahead 13 6 6 1 18 34—14 Heracles 11 8 3 16 33—15 Rheden 13 8 5 16 24—19 Ensoh. Boys 12 7 1 4 15 26—17 Tubantia 13 4 6 3 14 19—15 Oldenzaal 12 5 3 4 13 29—17 Be Quick 12 4 5 3 13 30—25 NEC 12 5 3 4 13 22 Veendam 12 5 2 5 12 20-23 Zwartemeer 12 5 1 6 11 21—31 Velocitas 11 4 2 5 10 20—24 PEC 12 5 7 10 20—28 Heereniveen 13 4 2 7 10 24—28 Oos/terpark. 13 3 1 9 7 13—24 Zwolse Boys 11 2 - 9 4 1637

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5