Speeltuin jeugd Zuiderkwartier kreeg nieuwe „jazz"-schommel Leidse A.R. hield vragenavond over gemeentepolitiek Een volle zaal trots op K G Kerkelijk Leven Accordeonvereniging D.V.V. 96ste jaargang Maandag 16 december 1957 Tweede blad no. 29318 Voor de Leidse Speeltuinvereniging „Zuiderkwartier" en dan meer in het bijzonder nog voor de 600 kinderen, die zij telt. was het zaterdag een vreugde volle dag. Niet alleen was er 's middags een feestje in de recreatiezaal van de H.C.W. aan de Zoeterwoudseweg maar ook in de speeltuin heerste even tevoren een feestelijke stemming. Ondanks de slechte weersomstandigiheiden waren velen naar de tuin gekomen om de nieuwe „jazz"-schommel te bewonderen en aan haar bruikbaarheid te toetsen. Deze schommel, welke een waarde van bijna tweeduizend gulden vertegenwoor digt, is een St.-Nicolaasgeschenk van de directeur van de H.C.W., ir. E. F. F. Bongaerts de beschermheer van „Zui derkwartier". Mevrouw Bongaerts bood het de speeltuinjeugd zaterdagmiddag aan. Het spreekt van zelf, dat de voorzitter van de speeltuinvereniging, de heer F. Knaap, zijn dankbaarheid niet onder stoelen of banken stak. Hij voelde zich zoals hij het zelf uitdrukte beschamend verheugd. Volkomen terecht overigens want het speeltuinmateriaal heeft met deze aanbieding een wel zeer belang rijke uitbreiding ondergaan. Na afloop van de tuinbijeenkomst trokken de kin deren van vier tot en met acht jaar in optocht naar de H.C.W.-kantine, waar muziek werd gemaakt, films werden ge draaid en traktaties uitgedeeld. De foto laat zien hoe de speeltuinjeugd bezit heeft genomen van „hun" nieuwe schommel terwijl mevrouw Bongaerts toekijkt. (Foto L.D./van Vliet) INSTITUUT VOOR MIDDENSTANDSONTWIKKELING. Houdt jaarvergadering in Leiden. Op 27 en 28 december zullen het Instituut voor Middenstandsontwikke ling (I.M.O.) en de vereniging van I.M.O.-leraren hun jaarvergaderingen houden in Restaurant „In den Vergul den Turk". Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte van de agenda van de verga dering van het Instituut voor Midden standsontwikkeling zal op vrijdag 27 december de heer B. J. Udink. adjunct secretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Rotterdam, een lezing houden over ..Europese economi sche samenwerking". Op de agenda van de algemene ver gadering van de Vereniging van I.M.O.- leraren op zaterdag 28 december staat o.m. de verkiezing van twee bestuurs leden. de heren J. Hage en J. van Dijl. Beiden zijn herkiesbaar. Mr. Jac. Witkampf. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage zal ter vergadering een inleiding houden over het onder werp „In en om de examenzaal". MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 16 december. Vee markt. Aanvoer in totaal 2537. Vette koei en en ossen 1585. Varkens 925. Prijs in cents per kg.: vette koeien le kw. 300/318, 2e kw. 270/295, 3e kw. 255/ 265. Varkens (lev. gew.) 166, 164, 162. Prot. Chr. Werkgemeenschap in P. v. d. A. EVANGELIE GEEN RECEPTENBOEK. Tijdens de jaarvergadering van de federatie Zuid-Holland van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P. v. d. A., die zaterdagmiddag in het Snouck Hurgronjehuis werd gehouden, sprak het Tweede Kamer-lid, ir. S. A. Posthu mus uit Rotterdam over „Vooruitstre vende politiek in een veranderende sa menleving". Ir. Posthumus stelde vast, dat vooruitstrevende politiek verande ring van de samenleving beoogt. Deze verandering moet worden gezien als ge richt op de verwezenlijking van de ge lijkberechting van en gelijke kansen voor iedereen. De keuze van een poli tieke partij wordt daarom in het diep ste wezen bepaald door de geloofserva ring. Het evangelie mag hierbij niet worden beschouwd als een recepten boek. Daarom kunnen de vaste, haast mathematische dogma's en denkcon- structies van Groen, Kuiper e.d. in onze tijd niet meer worden gebruikt, hoezeer men ook begrip heeft voor het feit. dat zij ze in hun tijd en voor hun denken nodig hadden. Bij het streven naar veranderingen blijft altijd hoogst ac tueel de vraag, naar wat essentieel- eeuwig-is en wat met tijd en ontwikke ling mee moet veranderen. De confes sionele partijen lossen dit probleem op, door hun schema's tot eeuwige beginse len te verheffen. De P. v. d. A. daaren tegen tast steeds weer af en tracht zo te weten te komen, waar de ontwik keling moet worden gestimuleerd of geremd, en in welke gevallen neen moet worden gezegd. Dit moet wel tot com promissen leiden, zoals in geheel het leven compromissen gesloten moeten worden. De grenzen van het compromis worden bepaald door beginsel en demo cratie. Voorafgaande aan de inleiding van ir. Posthumus was een kort huishoudelijk gedeelte afgewerkt. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De bestuursverkiezing braoht slechts enkele wijzigingen. De heer W. F. v. d. Burgh te Leiden trad als secretaris af. Voorzitter A. de Bruin bracht hem met enkele woorden dank voor het vele werk, dat hij in die func tie verzet had. Hij werd opgevolgd door de heer H. B. Jager te Rijswijk. De heer W. F. van der Burgh blijft echter bestuurslid. In de vacature, ontstaan door de benoeming van de heer G. Nijman tot burgemeester van Hoogkerk, werd gekozen de heer J. Martens te Bodegraven. Als prettige afwisseling tussen de agendapunten declameerde de heer Al- bert Labordus. Woningnood in centrum van belangstelling Dat in deze tijd van groeiende inter nationale samenwerking toch nog veel belangstelling kan bestaan voor het plaatselijk wel en wee, is in „Reho- both" gebleken op de vragenavond van de Centrale A.-R. Kiesvereniging over gemeentepolitiek. De voorzitter, de heer C. van den Heu vel, wees er in zijn openingswoord op, dat er naar A.-R.-beginsel geen verant woordingsplicht van raadsleden tegen over de plaatselijke kiesvereniging be staat. Wel is er nauw contact nodig tus sen kiezers en gekozenen. In het licht van de wenselijkheid van dit contact moet de vragenavond worden gezien. De A.-R. raadsleden gaven ieder een korte uiteenzetting over een bepaald onderdeel van het gemeentebeleid. Mr. C. J. Woudstra was door een lichte on gesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. Diens taak werd waargenomen door de heer S. M. Stolp. EFFICIENCY.. De heer Stolp gaf een uiteenzetting van de wijze, waarop in 1957 de gemeen tebegroting is behandeld. Hij consta teerde, dat de nieuwe methode niet to't een vlottere behandeling heeft geleid. Na een overzicht te hebben gegeven van de belangrijkste punten, die door de Prot.- Chr. fractie tijdens het begrotingsdebat naar voren zijn gebracht, maakte spre ker enkele opmerkingen over de ge- meentefinanciën. Door het systeem van na-ui'tkeringen uit het gemeentefonds geeft de gemeenterekening telken jare een ander beeld dan de begroting aan vankelijk deed. Van Prot.-Chr. zijde is niet zonder resultaat aangedrongen op de nodige efficiency. GOED FINANCIEEL BELEID. Mr. dr. H. D. M. Knol constateerde naar aanleiding van de maatregelen in zake bestedingsbeperking, dat de vroe gere regeringen in de periode van hoog conjunctuur een anti-cyclische politiek hadden moeten voeren, d.w.z. reserves hadden moeten vormen. Men heeft ech ter geen reserve gekweekt, doch de te ring naar de nering gezet. Spreker maakte enkele opmerkingen over het rapport van de Commissie-Oud, dat de gemeenten een betere financiële basis wil geven. Thans zijn de gemeenten ge heel afhankelijk van de regering. De gemeentelijke autonomie wordt hoe lan ger hoe meer aangetast, hetgeen in hoge mate te betreuren is. Doordat het een oude stad is. welke grote uitgaven vraagt, verkeert Leiden in een lastige positie. Het is moeilijk het verzorgings- peil te handhaven en uit te breiden. Vroeger lieten de gemeentebelastingen verband tussen gemeente en conjunctuur toe. In het huidige systeem van het ver strekken van uitkeringen uit het ge meentefonds, is dit verband echter weg. Het grootste bezwaar van spreker is, dat de gemeenten thans, financieel gezien, geen vastigheid hebben. Spreker 'toon de aan, dat er voor Leiden ook licht punten bestaan. Het na-oorlogse finan ciële beleid van de gemeente Leiden is goed geweest. Spreker is van mening, dat wij niet te pessimistisch mogen zijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jannetje Marianne, dr van J. de la Rle en j. Filippo, Adrianus Gerardus Maria, zn van P. Tulen en A. Engel, Yvonne Lu cia Maria, dr van S. C. Oudshoorn en A. G. van Hienen, Annemarle. dr van M. van den Doel en H. van der Zanden. Inge. dr van W. K. van Rossum en K. Duffels. Arie zn van A. Bronmeijer en J. M. Kerkvliet, Simon, zn van T. van der Zaal en G. Ni- cola. GETROUWD W. F. J. Kleinsmiede en A. C. Kleinjan. OVERLEDEN J. M. A. de Haan. 5 maanden, zoon, E. de Best. 47 Jaar, echtgen. van G. M. Her mans, M. van Winkel, 5 dagen, dochter. Klank en ritme maken echte „kerels" We weten niet hoe statuut of reglement van het Chr. Tamboers en Püperkorps „Kunst en Genoegen" de doelstelling formuleert. Maar dat dit doel prachtig is, weten we wel! Het is immers: door de middelen van klank en ritme jonge men sen op te trekken tot échte kerels! Die uniformen zonder smet, öf rood öf hemelsblauw en wit gebiesd of wit ge- gordeld, op het podium der grote Stadszaal, die onberispelijke, vaandelfiere houding van allen, zijn daarvan een symbool. Dè volle zaal was kennelijk trots op K. en G., geboeid door de aanblik op dat podium: middenin in brede rijen de kleine en al grotere trommelaars en pij pers, de slagwerkers in de achterhoede, op de ene flank tamboers, op de andere de witgehandschoende hoornblazers. Voeg by dit romantisch geheel de effec ten van wisselende belichtingen. Een beetje trots was ook de voorzitter, een doelbewust en onvermoeibaar wer ker. „Wij zijn een dure vereniging", ver telde de heer J. van Leeuwen, die de beschermheer ir. De Jong en 'talrijke an deren verwelkomde. Wij verteren 22.000 gulden per jaar! In bezuinigingstij d krijgen in het algemeen de jeugdvere nigingen de klappen, maar deze waarne ming belette de voorzitter niet, verwij zend naar het 30-jarig bestaan in 1958, nog byzondere verlangens uit te spre ken: f.1500 voor materiaal, f.5000 voor kampeermateriaal. Dan werden f4000 geleend voor die rode jasjes van de ju nioren. En in de toon van de spreker lag vertrouwen, zoal niet zelfverzekerdheid dat dit allemaal een goed einde vindt! Toen kwam het ogenblik om .Leidens jongste dirigent" voor te stellen, John v. d. Linden, die de Pijpers van „Jong K. en G." hun marsen en oudengelse volks wijsjes deed fluiten, opgevolgd door Wil fred Oudshoorn, aan het hoofd van de Tamboers „Jong K. en G.", daarbij ope rerend met een tamboer-majoorsstaf versierd met een slinger van elektrische lampjes. Maar is dit dirigentje, wiens postuur en gebaren elegant waren, niet nog jonger dan de jongste dirigent? Vlot trok dit alles voorbij. Wel kregen die originele pij per fluitjes met hun spitse hoge toon niet overal gelijklo pende embouchure, maar dit te bereiken is bijna ondoenlijk. WONINGNOOD NOG NIET VOORBIJ De heer J. Ravestein hand speciaal tot taak de openbare werken te behande len. Spreker gaf een uiteenzetting van de omvang van de taak van deze dienst. In het bijzonder speelt hier de beste- dingöbeperkiing een grote rol. Aan de hand van cijfers gaf spreker een over- zidht van de ontwikkeling van de wo ningbouw in Leiden. Nog steeds is de woningnood een groot probleem. Spre ker zag hier geen grond voor optimisme. Na de pauze werd een stroom van vragen op de sprekers afgevuurd. Uit de vele vragen, welke de heer Raivestein te verwerken kreeg, bleek, dat de woning nood in de vergadering in het centrum der belangstelling stond. In de Franse Alpen hebben zware sneeuwstormen gewoedOp dit kruispunt kwamen de wegwijzers maar nauwelijks boven het pool- landschap uit. Daarna was er een intermezzo. De Ha- geaar Bosveld, lid der Militaire Kapel (die laatst in de Lakenhal oude blaas instrumenten demonstreerde, thans n Rijnsburg het Fanfarekorps dirigeert en bij K. en G. leraar is van de hoornbla zers) blies een aantal soli: een trompet aria van Purcell, de Heilige Stad van Adams en een Trompet-Tango van Schobbe, een bijna komische opeenvol ging! Zijn begeleider was J. Henzen op een pedaalorgel. Daarop werd een nieuwe instructeur voorgesteld, H. Freysen, een lid van de Marinierskapel, die de Pijpers-Senioren aanvoerde. Hier kon men van „orkest" spreken, gezien de medewerking van piccolo's, geklepte dwarsfluiten, bekken, trommen, dieptrom, zodat er meer melo dieusheid te voorschijn kon komen. Het leukst was het Duitse volksdansje „Ve- deldi". Negen nummers was echter be slist te veel, al was ook naar afwis seling gezocht, getuige bijv. de marsen potpourri „Uncle Sam" van Freysen zelf. Want wanneer een instrumentengroep als de piccolo's praktisch in één oktaaf moet blijven hangen bij een tekort aan werkelijke zang-thema's, vermoeit dat het oor vrij spoedig. Ook de uniformiteit van het timbre werkt dit in de hand. Overmaat van ritmiek verder werkt in een zaal anders dan op mars onder de blote hemel. Overigens over de wijze van spelen niets dan lof! Van piccolo's, twee maar, viel echt te genieten in een polka die Rien de Reede en Lens Derogée aardig en knap ten beste gaven. Een groepje solisten (dwars fluiten en piccolo's) had eveneens veel succes met een Frans en met drie Tsjechische volksdansjes, door Freysen op de piano begeleid. Ten laatste kreeg L. de Visser het be wind over de groep Tamboers en Hoorn blazers-Senioren, waarbij het opvallend accuraat en sluitend gedisciplineerd toe ging, energiek en grondig voorbereid, uitlopend in een ritmisch feest met zwaar gedruis. Dit programmadeel had genoeg afwis seling. We noemen afzonderlijk de Irene Polka en om z'n merkwaardigheid in deze instrumentenbezetting de „Avond stemming", waarin bij langzaam tempo een soort monotone treurmarsroffel de stemmingssuggestie deed opkomen. Op veel bijvalsbetuigingen is dit alles onthaald. Na de pauze heeft een K. en G.-amusementorkestje nog het nodige tot het „Genoegen" bijgedragen, wat met „Kruimeltje", een toneelstuk van Van Abcoude, niet minder werd. V. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIII Bescherm de reddingshaak en -lijn 't Kan voor Uw eigen redding zijn! In Windsor (Engeland) is za- terdag het huwelijk voltrokken tussen de heer Liddell-Grainger en mej. Abel Smitheen nicht van Koningin Elizabethdie de plech tigheid bijwoonde. Onder de bruidsmeisjes bevon den zich Prinses Beatrix (derde van links) en Prinses Irene (zesde van links). Met de rug naar de ca mera Prinses Christina van Zwe den. Onder de gasten bevonden zich verder o.m. Koningin Juliana Koningin-moeder Elisabeth van Engeland en Prinses Margaret. Voorzitter K.A.B. ziet economische ontspanning De eind 1956 voorbereide maatregelen tot vermindering van de economische overspanning, die in dit jaar geleide lijk tot uitvoering werden gebracht, hebben hun uitwerking geenszins ge mist. Een zekere mate van ontspan ning in het economische leven is be reikt. We zijn er weliswaar nog niet, maar een herstel van evenwicht be gint zich reeds af te tekenen. Tot deze conclusie kwam vanmorgen de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging tij dens de opening van de tweedaagse verbondsvergadering, welke in Utrecht wordt gehouden. Er is bovendien een zekere rust ln de prijzen gekomen. De heer Middelhuis vroeg zich dan ook af of het geen aan beveling zou verdienen de zeer hoge bankdisconto weer iets te verlagen om aldus de stimulans tot investeringen wederom wat te prikkelen. Hierdoor zou in sommige sectoren van de indus trie de activiteit weer enigszins kunnen worden opgevoerd. Mogelijk zou vol gens de heer Middelhuis het peil van de investeringen en daardoor de werk gelegenheid weer kunnen worden opge voerd door investeringsaftrek, die in het kader van de bestedingsbeperking tijdelijk werd opgeschort. De voorzitter van de K.A.B. wees er voorts op. dat uitbreiding van de indus trie een levensnoodzaak is voor ons volk. De produktie moet worden opgevoerd door uitbreiding en vernieuwing van het produktieapparaat. Medewerking aan het produktiviteitsstreven is dus ook voor de vakbeweging noodzaak. Wat betreft de lonen achtte de heer Middelhuis voorshands rust gewenst. Verhoging van de lonen zou volgens hem in het algemeen verhoging van de bestedingen betekenen en door verho ging van de kostprijs de prijsstabilisatie in gevaar brengen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Giessen-Nleuwkerk G. van Estrik te Nieuwland. GEREF. KERKEN Tweetal te Vlaardlngen (7de pred. pl.). G. P. Hartvelt te Assen en M. J. Mulder te Heerde. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Capelle aan den IJssel H. van Gilst te Dlrksland. Bedankt voor H.I. Ambacht L. Kleboom te Llsse. Veel enthousiasme Hoewel televisie en radio de laatste tjjd veel afbreuk doen aan het vereni gingsleven. verdient een vereniging als de Accordeonvereniging D.V.V. alle hulde voor haar op aardige wijze ge brachte 28ste jaaruitvoering in het St.- Antonius Clubhuis. Bovendien is het uitermate moeilijk om tegenwoordig een amateurmuziek gezelschap op de been te houden. Al leen het enthousiasme der leden is in staat een dergelijke uitvoering te geven. Het programma getuigde van een goede keuze. Het bestond deels uit de klassieke accordeonnummers, maar ook uit enkele populaire nummers, zodat het gebodene iedereen wel tevreden stelde. Alle waar dering dan ook voor de dirigent, de heer IW. Strien, die het tijdens de muzikale uitvoering tamelijk moeilijk had, omdat I de muzikanten nogal te kampen hadden met plankenkoorts. De Accordeonvereniging D.V.V. bestaat uit een A- en B-corps, alleen gevormd uit accordeons, dus geen opvulling door mondorgels en de ritmische begeleiding van drum en een bas. Hoewel deze begeleiding bij het B- corps, hoofdzakelijk bestaande uit jeug dige muzikanten, wél noodzakelijk was, omdat het spelen van dit kleine corps een beetje zwakjes was, ging het bij het aardige .Poem" van Zd. Fibich, gebracht door het A-corps zonder trommel en bekkens, óók goed. Het werd zelfs een fijner geheel. Het B-corps opende de avond met een mars van P. F. de Kort .Petit Henri", gevolgd door „Vals Russe", dat in een beter arrangement geschreven was dan het eerste nummer. „De Postkoets" van Jos Cleber vormde wel het hoogtepunt voor deze Jeugdige spelers. Het werd dan ook met veel en thousiasme gebracht. Het A-corps, dat in een grotere en be tere bezetting voor het voetlicht trad. begon met de frisse klanken van de D.V.V.-mars. „Gold und Silber" van Fr. Lehar vergoedde veel na het wat traag gebrachte „Maifest" van H. Rauch, dat nu niet bepaald aan een vrolijk voor jaarsfeest deed denken. De enige tango, die gebracht werd, kwam met veel vaart en enthousiasme tot stand. Men besloot met de pittige noten van de Bondsmars. Een hartelijk applaus van de aanwe zigen getuigde van veel dank voor het geboden muziekprogramma. Aan het begin van de avond sprak de heer F. Zwanenburg een kort woord van welkom, en bracht dank aan het da mescomité. Dit comité bood hierop een bloemstukje aan als blijk van waarde ring voor het goede werk. dat het be stuur van D.V.V. verricht heeft. Na de pauze vermaakte het Cabaret gezelschap „De Witte Raaf" het publiek m.m.v. Olga Lowina. Henny de Gunst, Chris Plu, Jan Tilenburg en Ward Boes. Een geanimeerd bal o.l.v. de heer W. v. Wyk m.m.v. „The O. K. Rythme Stars", o.l.v. F. J. J. Houps, vormde het besluit van deze avond. INTERESSANTE CLUBTENTOONSTELLING In het clubhuis „Oosterkwartier" einde Borneostraat, hield zaterdag en zondag de Leiderdorpse Postduivenvereniging „De Rijnklievers" haar jaarlijkse club tentoonstelling. De ereprijzen werden als volgt toege kend: beste van de gehele tentoonstel ling: C. M. van Dam: beste oude doffer: C. M. van Dam; beste oude duivin: P. van Griensven; beste jonge doffer: P. v -d. Vos; beste jonge duivin: M. Jon- geleen. De overige uitslagen luiden als volgt: Oude doffers 500 km- en meer: 1. C. Onderwater. 2. J. Zandbergen, 3. P. van Griensveen; oude duivinnen 500 km. en meer: 1. W. Habraken, 2. P. van Griens ven: oude doffers 300—500 km.: 1. W. Jacobi, 2. P. van Griensven, 3. W. Ha- braken; oude duivinnen 300500 km.: 1. P. van Griensveen, 2. F. Hoogervorst, 3. I M. v .d. Wilk; oude doffers 150—300 km-: 1. C. M- van Dam. 2. C. Onderwater, 3. W. Jacobi; oude duivinnen 150—300 km.: 1. C. Onderwater. 2. C. M. van Dam; Jonge doffers 150300 km.: 1. P. v. d. Vos. 2. J. Zandbergen, 3. M. Jongeleen, 4. Lolkes de Beer. 5. J. Zandbergen; Jonge doffers 70150 km.: 1. A. Rooda, 2. M. v. d. Wilk. 3. P. v. d. Vos; Jonge duivinnen 150-300 km.: 1. J. v. d. Wal. 2. C. v. d. Drift. 3. C. M. van Dam, 4. A. Rooda, 5. C. M. van Dam; Jonge dui vinnen 70150 km.: 1. M. Jongeleen, 2. W. Jacobi. 3. J. Bruntenaar; Oude dof fers, onbevlogen: 1. M. Reyerse. 2. C. Onderwater; Oude duivinnen. onbevlo gen: 1. M. Jongeleen. 2. G. Vollaard; Jonge doffers, onbevlogen: 1. P. Belt. 2. P. v. d. Vos: Jonge doffers, late jongen. 2 oude pennen: 1. W. Jacobi en Jonge duivinnen, late jongen, 2 oude pennen: 1. M. v. d. Wilk.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3