Kerstkaarten HOREN EN ZIEN Komt Eisenhower voor de dag met een verrassend vredesplan? Zes personen werden gewond bij een felle brand in de hoofdstad Agenda SAINT LVCAS SOCIETY MAANDAG 16 DECEMBER 1957 Vervolg van pag. 1 Het is mogelijk, dat hij con ferentie met persoonlijke suggestie in nieuw licht zet Herinnering aan sensatie van Genève 1955 Intussen vraagt de spraakmakende gemeente van de internationale pers zich reeds af, of de conferentie zich niet weer eens in een heel andere richting zal ontwikkelen dan tot dusver werd voorspeld, door een onverwacht initiatief dat wel in het bijzonder aan president Eisenhower wordt toegedicht. In navol ging van zijn sensationele plan in juli 1955 in Genève. een plan dat overigens zoals men zich herinnert, als een nacht kaars uitging. (Eisenhower stelde toen tot de algemene verrassing zelfs van zijn eigen naaste medewerkers de Russen een controle van uit de lucht voor) zou de Amerikaanse president nu weer met een persoonlijke suggestie de conferen tie in een heel nieuw licht willen plaat sen. Men spreekt met name over een nienw vredesplan, dat Eisenhower in Parijs onthullen zou en zonder op de komende gebeurtenissen vooruit te willen lopen, kan inderdaad worden gewezen op de bijzonder vredelievende termen, waarin Ike zijn begroetingsboodschap had ver vat, termen die dan eventueel op zo'n vredesvoorstel vooruit zouden kunnen lopen. Maar voorzichtiger is het voorlo pig de woorden van Eisenhower slechts op te vatten als een vriendschappelijke aandrang aan de bondgenoten en aan Frankrijk in het bijzonder de rangen eensgezind te sluiten tegenover het Rus sische blok. dat sterker is dan ooit te voren en dat de meeste Atlantische re geringen dan ook nog altijd geen reden geeft de toekomst met bijzonder groot vertrouwen tegemoet te zien. Al schijnt het brandpunt van de tegenstellingen West-Oost zich dan nu ook van Europa naar het Nabije en het Verre Oosten te verplaatsen. In het laatste verband zal vandaag vermoedelijk de Nederlandse premier dr. Willem Drees de recente ge beurtenissen in Indonesië al ter sprake willen brengen. Boodschap van Eisenhower aan premier Nehroe President Eisenhower heeft zondag in een telegram aan premier Nehroe van India verklaard, dat staking van kern proeven met 'n verbod op de vervaardi ging van deze wapens moet samengaan. Eisenhower zei het niet verstandig te achten om thans, bij het ontbreken van voldoende zekerheid of een doelmatige beperking van de produktie van kern en andere wapens bereikt kan worden, kemproeven te verbeiden; hij was van mening dat de dreiging van agressie of oorlog dan nog slechts verhoogd zou worden. Elke regering, die haar verlangen heeft kenbaar gemaakt om overeen te komen geen kernwapens te gebruiken, zou. in dien zij oprecht is, bereid moeten zijn haar produktie van kernwapens stop te zetten. Dit telegram was een antwoord op een verklaring van Nehroe van 28 november in Nieuw-Delhi, waarin hij een beroep Algemene Vergadering tegen Griekse resolutie over Cyprus De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft zaterdagavond de door de politieke commissie aangeno men Griekse resolutie over Cyprus ver worpen. waarin uiting wordt gegeven aan „de 'oprechte hoop. dat nieuwe on derhandelingen en besprekingen zullen worden begonnen in een geest van samenwerking teneinde te komen tot toepassing van het zelfbeschikkingsrecht in het geval van het volk van Cyprus". De resolutie verkreeg niet de vereiste meerderheid van twee derde. De uitslag van de stemming was: 31 voor, 23 tegen en 24 onthoudingen. De Britse minister van Staat, Noble, zei na de stemming, dat hij het besluit van de Algemene Vergadering heel ver standig vond. Aanneming van de resolu tie zou slechts geleid hebben tot vergro ting van de spanning op Cyprus. Zondagavond is bjj ongeregeldheden op Cyprus een Cyprische Griek om het leven gekomen; twee andere en vier Britse militairen werden gewond. Betogers in Famagusta overvielen een voertuig van de militaire politie. De politie trachtte de menigte terug te drin gen. Een agent raakte geïsoleerd en werd tegen de grond geslagen. H\j vuur de en trof een 33-jarige Cyprische Griek die later overleed. De afgelopen week zijn bü ongeregeld heden 202 mensen gewond geraakt. De nieuwe gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft gisteren tegen Turkse leiders op het eiland gezegd, over een ruime macht te beschikken om de open bare orde te handhaven. Het was echter veel belangrijker ongeregeldheden te vermijden dan er tegen op te treden. Indonesië verklaart Indische Oceaan territoriaal De Indonesische regering heeft zater dag de duizenden kilometers oceaan tussen de 3.000 eilanden van de Archi pel tot de territoriale wateren van Indo nesië verklaard. De regering heeft een gebied van de Indische Oceaan rondom de Indone sische Archipel, over een afstand, die even groot is ais die tussen Londen en Moskou, als „onderworpen aan de on voorwaardelijke soevereiniteit van Indo nesië" verklaard. De regering zal op de internationale conferentie over de ter ritoriale wateren, die in februari vol gend jaar in Geneve zal worden gehou den, van haar besluit mededeling doen. In de door de Indonesische regering uitgegeven bekendmaking wordt gezegd dat haar beslissing een wijziging bete kent van de ordonnantie van 1939, welke het Indonesische land territoriaal ver deelde in afzonderlijke delen met hun eigen territoriale wateren. De verklaring zegt, dat de „afbake ning" van de territoriale zee met een uitgestrektheid van 12 mijl zal worden gemeten vanaf rechte grondlijnen, die de uiterste punten van de eilanden van Indonesië verbinden. Wij tekenen aan, dat de Indonesische regering hiermee kennelijk de bedoeling heeft de Nederlandse oorlogsschepen, enigerlei doorvaart te beletten. (Red. L.D). deed op de V.S.. Sovjet-Rusland en En geland om op te houden met kernproe ven. Den Haag niet enthousiast voor aanleg raketbases Bij informatie in regeringskringen Is aan onze Haagse correspondent geble ken, dat in het standpunt van de Ne derlandse regering ten aanzien van het vestigen van raket-bases in ons land geen wijziging is gekomen. Reeds eerder heeft de regering betoogd, dat zij geen bezwaar zal hebben tegen de vestiging van dergelijke bases, wanneer de NAVO leiding dit nodig oordeelt. „Enthousiast is de Nederlandse regering natuurlijk niet, de zaak Is daarvoor veel te ern stig", aldus onze zegsman, „maar Indien de aanleg van bases nodig is, zal het ook gebeuren". Petroleumvergasser ontplofte (Van onze correspondent) Omstreeks zeven uur zaterdagavond ontplofte in een huis aan het Oosteinde te Amsterdam een petroleumvergasser. De gevolgen waren rampzalig. Zes personen werden gewond, waarvan drie ernstig. Twee en twintig personen staan op straat en een gedeeltelijk uitgebrand huis is (voorlopig) onbewoonbaar, ter wijl de Amsterdamse politie er een raadsel bij heeft. Want wat ontploft er precies de tweede keer en wat was de oorzaak van deze knal? Vaststaat dat omstreeks zeven uur in het achtergedeelte van de derde verdie ping van het huis Oosteinde 22. een groot pensiongebouw, de bewoner A. Bij kerk zijn nieuwe petroleumvergasser aanstak. Op dit aansteken volgde een luide ontploffing. De bewoners van de andere delen van het huis renden toe om te zien. wat er gebeurd was. Zo ook de heer G. D. J. Eereveld, die van de tweede verdieping naar boven rende. Nauwelijks was hij boven aan de trap. of een enorme knal. veel sterker dan de eerste, weerklonk en onmiddellijk was het huis op de derde verdieping een grote vlammenzee, terwijl aan de ach terzijde de tussenmuren met donderend geraas instortten. De bewoners, die op de gangen stonden, werden door de luchtdruk, die de ontploffing met zich meebracht, de trappen af geworpen. GROOT MATERIAAL De brandweer was zeer snel met groot materiaal ter plaatse. Niet alleen ter In Denemarken toont men in de kerkbouw een streven naar nieuwe moderne vormen. Een typisch voor beeld daarvan is dit' kerkje in de omgeving van Kopenhagen, dat de zer dagen werd ingewijd. Vermoedelijk 1300 doden in Perzië Tal von dorpen verwoest Nog altijd is het nauwkeurige cijfer van het aantal slachtoffers van de aardbeving in Perzië niet bekend, maar het wordt toch op tenminste elf- en vermoedelijk dertienhonderd geschat. Er hebben zich intussen nieuwe aardschok ken voorgedaan, maar daarbij vielen geen doden. De Sjah maakte gistermid dag een verkenningsvlucht boven het getroffen gebied. Na een vierdaags be zoek aan de Libanon, dat reeds enige tijd in het voornemen lag, zal hij zich naar de verwoeste dorpen begeven. Het Perzische Rode Kruis (daar „Rode Leeuw- en zonncgenootschap" gehe ten) heeft bekendgemaakt, dat er in Farsinaj duizend mensen zijn omgeko men; reeds werden zevenhonderd lijken geborgen .Nagenoeg alle huizen van dit dorp zijn verwoest. In totaal zijn onge veer dertig dorpen met de aardbodem gelijkgemaakt. Veel vee is gedood. Hoge Egyptische militair krijgt asiel in Jordanië De regering van Jomadië heeft poli tiek asiel verleend aan vice-Iuchtmaar- schalk Abdocl Moneim Abdoel Raoef, voormalig lid van de eerste Egyptische revolutionaire raad. Dit is gisteren van officiële zjjde in Amman medegedeeld. De vice-maarschalk heeft deelgeno men aan de staatsgreep, die leidde tot het aftreden van Koning Faroek van Egyypte. ILn 1954 werd hij bij verstek ter dood veroordeeld, beschuldigd van samenzwering tegen het bewind. Raoef. die leider geweest zou zijn van de ge heime cellen der Mohammedaanse Broederschap in het Egyptische leger, was in Egypte „ondergedoken". Hij was een aanhanger van generaal Aziz Masri Pasja, die rle R-"-se invloed uit het Egytische leger bande. Hij slaagde er oma. m naar Jor danië uit te wijken. Koning Hoessein van Jordanië heeft de Egyptische officier in audiëntie ont vangen. blussing van de brand in het dichtbe volkte huis, maar ook om de twee hui zen verder gelegen Pieter van Avereest Kliniek, het ziekenhuis'van prof. Lin deboom. te sparen. De Geneeskundige Dienst rukte even eens met groot materiaal uit. Niet al leen om degenen, die bij de ontploffing gewond werden, weg te brengen, maar ook om dit materiaal in gereedheid te hebben indien bij overslaan van de brand het ziekenhuis gevaar zou lopen on ontruimd zou moeten worden. Zo ver is het gelukkig niet gekomen. De brand sloeg weliswaar over naar het belendende huis. doch juist aan de andere kant van het ziekenhuis. Na een uur vechten tegen de vaak to renhoge vlammen, die de tweede, derde en zolderverdieping volkomen vernie tigden. kon de brandweer tenslotte het sein „brand meester" geven. Er waren toen drie gewonden in het ziekenhuis opgenomen, terwijl drie an dere gewonden, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, huiswaarts konden keren. ANGSTGESCHREI Een angstgeschrei van een 14 maan den oud meisje, A. Christiani. deed de brandweer tijdens de felle vuurzee plot seling beseffen, dat ondanks alle ge- I ruststellende berichten er nog een be- I woner in het huis moest zijn. Met alle beschikbare krachten drong I de brandweer met rookmaskers en re- I serve spuiten het huis binnen. Op de tweede etage lag het kindje in haar bed luid te huilen. De brandueerman- I nen pakten het kind in dekens en I brachten het onmiddellijk in veiligheid. Een tweede ladder werd in stelling ge bracht op een van de balkons. Nog meer brandweermannen gingen het huis bin nen. doch niemand bleek zich meer in de vuurzee te berinden. Het meisje Christiani. wier ouders de stad in waren gegaan, is door het doortastende optre den van de brandweer van een zekere verbrandingsdood gered. De gelukkige vier Het streelde onze nationale trots, dat de familie Grein uit Weert ten over staan van vierduizend toeschouwers in de nieuwe Rhein-Mainhalle in Wiesba den de laatste voorronde van de Duitse televisiequiz „Die glücklichen Vier" heeft gewonnen. Zaterdagavond hebben de Duitse. Belgische, Zwitserse en Oosten rijkse T.V.-kijkers deze populaire uitzen ding van de Hessische Rundfunk kun nen zien, zondagavand zond Lopik het filmrelais uit. De winnende familie in Weert kon dus zelf zien. hoe zij alle problemen, haar door quizmaster Hans Joachim Kulenkampff voorgelegd, fout loos wist op te lossen. De Nederlandse omroepster verzuimde niet daarvoor een gelukwens naar Weert te zenden. Vader, moeder, zoon en dochter Grein mogen te zijner tijd nu ook in de finale meedoen, omdat zij zaterdagavond het hoogst genoteerd werden op het sco- ringsbord, na de concurrentie uit België, Zwitserland en Oostenrijk glansrijk te hebben verslagen in deze bijzonder span nende vierlandenquiz, die weer voor treffelijk in elkaar zat en op een be wonderenswaardige manier door „Quiz- kuli" zoals hij in Duitsland wordt ge noemd geleid werd. Kostelijk was de manier, waarop hij de deelnemers tel kens drie oplossingen van een viertal hachelijke situaties voorspeelde, waaruit zij moesten raden, welke door een van hen gekozen zou worden. Vooral de laat ste, waarbij Kulenkampff op een brom fiets over het podium reed, was een der grootste succesnummers van deze quiz. Sir Anthony Eden had weer aanval van hoge koorts (Van onze Londense correspondent) Sir Anthony Eden heeft opnieuw een aanval van hoge koorts gehad, welke verband houdt met de ernstige galziekte, waarvoor hjj in de afgelopen jaren een aantal zware operaties heeft ondergaan den. Sir Anthony en Lady Eden hebben en die hem dwong als premier af te tre- ticn dagen geleden in een groot, door hen voor de wintermaanden gehuurd, buitenhuis in een beboste vallei in het graafschap Cornwall, hun intrek geno men. De Edens woonden tot nu toe in een aan Lady Eden toebehorend eenvou dig landhuisje in Wiltshire. Hier was algehele rust voorgeschreven. Eden heeft in geen enkele vorm meer aan het open bare leven deelgenomen. Sir Anthony bleef helaas een ziek man, hetgeen duidelijk werd toen hij op 16 oktober nog een keer naar Londen kwam voor geneeskundig onderzoek. Zijn dokter deelde toen mede, dat zijn vooruitgang bemoedigend was, maar dat de beschadigde lever nog niet volledig was hersteld en schreem hem een nieu we rustperiode voor. Thans wordt Eden behandeld door een plaatselijke arts. (Deze pag is gedeeltelijk gecorrigeerd) K -i i -li Tijdens gevechtsoefeningen op Cu- Mpt PPT) PUkP woord ra(?ao ls sergeant marinier C. G. de Jong ïvit^l OCTil criirvcri V(WUiU door een ongeval omgekomen Hij is za terdagochtend In Willemstad begraven. Hij was dienstdoend sergeant in de ka zerne Suffisant. Zijn gezin woont op Cu rasao. BINNENLAND De Nederlandse violist Jean Louis Stuurop maakte gistermiddag zijn debuut J in de Londense "Wlgmore-Hall" Naar aanleiding van dit eerste optreden ont ving Stuurop een uitnodiging van de BBC en tevens een uitnodiging voor een op treden als solist met orkest in de Royal Festival Hall. De 67-jarige heer T. van den Dik- kenberg uit Zeist ls zaterdag bij een aan rijding op de hoek van de Dalweg-Boule- vard te Zeist zo ernstig gewond, dat hij in de loop van gisteren in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht aan zijn verwondingen is overleden. Teneinde tot de vorming van een overkoepelend lichaam te komen, ls door de gezamenlijke Jazzclubs in Nederland tijdens de algemene vergadering van za terdagmiddag te Utrecht besloten een Nederlandse Jazz-federatie op te richten. Als president werd met algemene stem men gekozen de heer Guus Jansen Jr. De Nederlandse Vereniging Bescher ming voetgangers heeft er bij minister Algera telegrafisch op aangedrongen - er niet toe over te gaan de maximumsnel heid op te heffen voor de nachtelijke uren. Volgens de Vereniging zou de A- NWB deze opheffing bij de minister be pleiten. De gezant van Oostenrijk, dr G. Afuhs, heeft in de Oostenrijkse ambas sade aan een drietal Nederlanders on derscheidingen uitgereikt, welke hun werden verleend door de president van de Oostenrijkse Republiek. De secretaris-generaal van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. mr. S. J. Baron van Tuyll van Serooskerken. ont ving het groot zilveren ereteken met de sterren. De heren A. Koning en H. G. Tulp. van een Nederlands comité tot hulpverlening aan Oostenrijk, dat bij de watersnood in 1956 met het Ned. Roode Kruis samenwerkte, ontvingen het gou den ereteken. De Stichting „Hulp aan landgeno ten in Indonesië" deelt mede, dat zij de trekking van de loterij gesteld op aan vang januari 1958 door overstelpende werkzaamheden korte tijd zal moeten aanhouden. Zaterdagmorgen is te Rotterdam de 13-jarige Arie L. Meijndert uit de Marijke- straat te Bergschenhoek door een ver keersongeval om het leven gekomen. Bij het oversteken van de straatweg is hij onder een melkauto terechtgekomen. Hij reed op zijn fiets, toen hij door de rech- terachterzijde van de auto werd geraakt. De Jongen kwam te vallen en kreeg een der wielen over het hoofd, waardoor hij vrijwel op slag dood was. Toen een 34-jarige leraar zaterdag morgen in de afdeling houtbewerking van de R K. ambachtsschool „Don Bosco" aan de Polderweg in Amsterdam Oost met een lat de werking van een freesmachine wilde demonstreren schoot de lat door een knoest in het hout plotseling uit en de draaiende beitel bleef achter z(jn trouwring haken. De linker ringvinger werd afgerukt en de man moeBt ln een ziekenhuis worden opgenomen. I Te Vorden ls een ruim 60-jarige man tijdens het snoeien van een appelboom naar beneden gevallen. HIJ werd daarbij zodanig aan de wervelkolom gewond, dat hij naar het ziekenhuis te Zutphen moest worden overgebracht, waar hij la ter overleden is. I Koning Paul van Griekenland heeft I op een particuliere audiëntie aan de Ne derlandse ambassadeur, W. C. Posthumus I Meyjes, de versierselen van Grootkruis in de Orde van Georges de eerste overhan- digd. Vanmorgen vroeg werd de 24-jarige mej. H Boerkamps door een bus van de I BBA voor het busstation op de Markt van I Asten (N.Br.) overreden. Zij was nage noeg op slag dood. Zoals gewoonlijk stond 1 een grote groep passagiers op de bus te vachten. Toen een voorbus arriveerde, drong men op. waardoor het meisje ver moedelijk onder de bus is geduwd. BUITENLAND Een rechtbank in Parijs heeft zon dag uitgemaakt, dat de dood van de Fran se automagnaat Louis Renault niet te wij ten ls aan martelingen tijdens zijn ge vangeschap in 1S44, op beschuldiging van samenwerking met de Duitsers. Renaults echtgenote had de dood van haar man toegeschreven aan martelingen in de ge vangenis van Fresnes. Te Iserlohn (D zijn een 37-jarige Nederlander en een 61-jarige stateloze aangehouden op beschuldiging van deel neming aan de activiteit van een inter nationale oplichtersbende, die zich specia liseert op schilderijen. Deze groep zou 2 miljoen mark hebben „verdiend" door haar optreden in West-Dultsland. De na men van de arrestanten werden niet be kendgemaakt. De Spaanse staatschef, generaal Franco, heeft besloten voortaan het Pact van Bagdad te steunen in plaats van de Arabische Liga, aldus schrijft de corres pondent te Madrid van het Londense blad „Sunday Times" zondag. De corres pondent meldt te hebben vernomen, dat generaal Franco dit heeft meegedeeld aan de president van Pakistan, Mirza, tijdens diens officieel bezoek aan Spanje. Het is bijna zeker, dat de parlements verkiezingen, die zondag ln Siam zijn gehouden, zullen leiden tot de vorming van een pro-Westers coalitie-kabinet. In het gebied van Bangkok hebben de linkse partijen verliezen geleden. De democraten hebben in dit gebied II van de 12 parle mentszetels bemachtigd. Te Vorst, een voorstad van Brussel, is hedenochtend een sneltrein, die uit Ostende kwam. op de achterste wagons van een uit Denderleeuw komende trein gereden. Hierbij zijn drie mensen om het leven gekomen en 40 gewond. BIJ overvallen van bandieten in het §ebied van Cordoba en Calarca ln Colum- ia zijn vijftien mensen gedood en acht gewond, zo is in Bogota bekendgemaakt. Het leger achtervolgt de bandieten. i De Amerikaanse Academie voor We- i tenschappen en de Nationale Raad voor I wetenschappelijk speurwerk hebben de Sovjet-Unie hulp aangeboden voor het te- rugvinden van eventuele overblijfselen van het derde gedeelte van de raket 'van de eerste Russische kunstmaan, die vol- gens de Russen, op Amerikaanse bodem I terecht zijn gekomen. De president der j Academie, dr Bronk, heeft naar Moskou I getelegrafeerd dat er géén aanwijzingen I bestaan, dat deze overblijfselen inderdaad in de Verenigde Staten zijn beland. President Eisenhower heeft premier i Galllard van Frankrijk de verzekering ge geven. dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Algerijnse vraagstuk niet wordt ingegeven door commerciële over wegingen. De Franse regering had om een dergelijke verzekering gevraagd. De democratische senator Estes Ke- fauver heeft meegedeeld, dat hij een wets voorstel opstelt, volgens hetwelk een com missie. bestaande uit leden der regering en congresleden, moet uitmaken of de president al dan niet in staat is. zich van zijn taak te kwijten. Hij voegde hieraan toe, dat de subcommissie voor amendering van de grondwet van de Senaat, waarvan hij voorzitter is. kort na de opening van het nieuwe zittingsjaar van het Congres de kwestie in behandeling zal nemen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft zaterdag een plan goedgekeurd, dat op de scheepvaart door het Suezkanaal een extra toeslag van drie procent wil heffen om de kosten die ge maakt zijn om het Kanaal na het Brits- Franse optreden van vorig Jaar weer vrij te maken, te dekken. Een voorstel hiertoe, afkomstig van vier landen, werd aange nomen. met 54 stemmen bij 19 onthou dingen. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft zaterdag ln Genève een rapport uit gegeven waarin gewaarschuwd wordt voor verontreiniging van de lucht. In de afge lopen paar Jaar zijn verscheidene duizen den mensen om het leven gekomen als gevolg van de verontreiniging van de at mosfeer. aldus het verslag. In de steenkolenmijn te Lindsay, na- bi; Fife, in Schotland, heeft zich een ont ploffing voorgedaan, die negen mijnwer kers het leven heeft gekost, terwijl er ze ven werden gewond. Josephine Baker is Ridder in het Franse Legioen van Eer geworden. Zij heeft deze hoge onderscheiding ontvan gen wegens haar werk als luitenant-vlie ger in de laatste wereldoorlog. Het Amerikaanse blad "New York He rald Tribune" meldt, dat zijn correspon dent in het Midden-Oosten. Joe Alex Mor ris. uit Syrië ls gewezen. De journalist kreeg een half uur de tijd om zich voor te bereiden voor zijn vertrek. Morris heeft geen toestemming gekregen om naar de reden van de uitwijzing te informeren. Hij werd tot de grens met Libanon door een Syrische officier vergezeld, aldus de "New York Herald Tribune". De correspondent van het Londense blad "Sunday Times' meldt, dat in West- Duitsland onder leiding van de raketspe- ciallst Mohr wordt gewerkt aan een kleine kunstmaan, die met een elftrapsraket ln zijn baan gebracht zal moeten worden. Deze kunstmaan moet binnen drie Jaar worden afgeschoten De gelden voor de proef komen uitsluitend van particuliere zyde. Nabezorging 2 Mocht U een keer de krant niet 2 E ontvangen, dan verzoeken wjj l H no. 3 050 0 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. u (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van onze auto- maat). MAANDAG De Kleine Burcht: Centr. Ver. van Markt-, straat- en rlvlerhandel. 8 uur nam. Plantage 16: Uitleg plechtigheden Nacht mis. 8 uur nam. Prytaneum (Rapenburg 6): Spr. Zijne Exc. dr. R. Pos ever het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedie „Oom Wanjo". 8 uur nam. Leiderdorp Café Doesburg. Contactavond buurtver. Doesburg. 8 uur nam. DINSDAG Café Aniba (Herenstraat)Ledenverga dering Tuiniers- en Bloemistenver. „DEV" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Con Amore zingt „Weihnachts-oratorlum" van J. S. Bach. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: lezing dr. J. W. Salomonson over het beeld van Kei zer Trajanus in Leiden. 8 uur nam Universiteit (filmzaal): Filmstudiekring K. en O. „Ie Rosier de Madame Husson". 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Kerstbijeen komst Ned. R.K. Middenstandsbond. Spr. rector K. L. J. M Sondaal. 8.15 uur nam. Rehoboth: Chr. Hist. Jongerengroep. Spr. mr. dr. K. de Vries over „De C.H.U van toen en nu". 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Kerkconcert leerlingen Muziekschool Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. R.K. Don Bosco-school (Boerhaavelaan) Voorlichtingsavond over Canada. 8 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) „De lekenspelers", „Als de klok waar schuwt". 8 uur nam. WOENSDAG Gerecht 10: Spiritlsch Genootschap. 8 uur nam. Warmonderweg 20: Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J Robert. 7.30 uur nam. In den Vergulden Turk. Ledenvergade ring Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Prediker: Spreker ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Ontspannings avond Alg. Bond van Ouden van Dagen. 7.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentieorkest. 8 uur nam. St.-Antonlusclubhuls. Aquariumver. „De Natuurvriend". 7.30 uur nam. Lakenhal (grote Pers): K. en O. Voor drachten Heieen Pinental en Albert Vo gel. 8 uur nam. We zien er wat in Als een televisie-amusementsprogram ma niet volledig kan worden geacht zonder „quiz", dan maar liever een korte en krachtige als „Boter, Kaas en Eieren" van de K RO. Niet alleen biedt dit spelletje de slachtoffers gelegenheid een beetje aan sportieve slimheid te doen zonder dat een uitzonderlijke voorraad „parate kennis" moet worden meegebracht, doch tevens is het vrij van vervelende intermezzo's en gaat het zo vlug in zijn werk. dat de toeschou wers in de huiskamers niet een uur lang zwijgend behoeven door te bren gen. En wat de K.R.O. zaterdagavond van negen tot tien uur aan verder amu sement bracht, mag eveneens goed tele visiemateriaal worden genoemd. Een vlot programma, aardig verbonden door Teddy en Henk Scholten, gaf korte en boeiende curiositeiten op variété-gebied; vooral het duo Sven Assmussen en Ul- rik Neumann vormde een verrassing en zal velen het gevoel hebben gegeven dat er zelfs op het afgetrapte terrein van de „musical comedy" nog altijd wel wat nieuws te vinden is voor waarach tige artiesten. Bob Bromley, die men in de film „Lily" heeft kunnen zien, gaf een verbluffend vaardige marionetten voorstelling. waarin zelfs dramatiek te bespeuren viel. Christel Adelaar bracht met een declamatie en Johnny Teupen met een harp het sentiment tot gelding. Een Joegoslavische zangeres met een gitaar. Viera. leverde het romantische lied in diverse talen. Het was allemaal kort. goed en vaardig gecoördineerd. Dat laatste was aan de regisseur Ben Met- trop te danken, die de hulp had van een bekwaam strijkje onder leiding van Guus Jansen. De muzikanten werden nu eens niet uit en te na op het scherm weergegeven bij de uitoefening van hun bezigheden, die tenslotte het gehoor en niet het gezicht moeten aanspreken, waardoor het camerawerk van Jan Delftgauw een apart compliment nog meer verdiende. De decors van Cor Her meier klopten als een bus, waarmee de conclusie nog eens kan worden onder streept. dat televisie-amusement van dit gehalte ter navolging dienen mag. De titel luidde „Ik zie er wat in" en we kunnen het daar volkomen mee eens zijn. BEELDSCHERMER. Een weergaloze keuze uit honderden verschillende, waarbU o.a. import uit Italië en Spanje. KUNST- EN KANTOORBOEKHANDEL Rapenburg 83 De Doelen: Genootschap Nederland - Engeland. Opvoering van Priestley's „I have been here before". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedie „Oom Wanja". 8 uur nam. Schelpenkade 6. Kerstfeest „De Sleutel bloem". 8 uur nam. ZATERDAG Luxor-theater. K. en O. „Het wonder van de 34ste straat". 3 uur nam. De Lakenhal: Uitreiking Rembrandt- prljs en opening tentoonstelling Coba Rit- sema. 4 uur nam. ZONDAG Hoegewoerd 175. Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12) Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 2 5 en 79 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal. Van Gogh-tentoonstelling. Geopend Iedere werkdag van 10 uur voor middag tot 4 uur nai 's zondags 14 uur nam. (tot 16 december) Donderoag 7,30 en 9.30 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling van Haagse aquarellen (tot 16 december). Werkdagen 1C-4 uur en zondags 1-5 uur na:... Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 2—5 uur (1 t/m 12 Januari). BIOSCOPEN I.uxor: „Hij die sterven moet". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Donatella". A.l. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4,45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De grote verleiding" a.l. Werk dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Bazooka's en whiskey" 14 Jaar. Werkdagen 2,30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30 .4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Gervatse". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Obsessie". De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 21 december 8 uur waar genomen door: Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502, Apo theek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 26274. B(| geen geboot D(| 0\v Ooisarts ol specialist bel op doktersteleroon 2222iu WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 ca s S cL 1 neersl. i 24 uur Helsinki geh. bew. zw 4 -3 0.4 Stockholm zwaar bew. wzw 10 1 0 Oslo geh. bew. zzw 6 1 0 Kopenhagen onbewolkt wzw 3 -4 0 Aberdeen zwaar bew. wzw 4 4 0 Londen onbewolkt windstil -3 0 Amsterdam onbewolkt o 5 -6 0 Brussel zwaar bew. nno 2 -6 0 Luxemburg geh. bew. ono 3 -3 0 Parys geh. bew. n 3 0 0 Bordeaux geh. bew. n 2 2 0 Grenoble geh. bew. w 1 4 0 Nice regen nnw 6 9 11 Berlijn onbewolkt o 4 - 11 0 Frankfort geh. bew. no 4 -4 0 München geh. bew. o 5 -1 0 Zürlch geh. bew. wnw 3 1 0 Genéve geh. bew. no 6 3 0 Locarno onbewolkt ozo 1 -2 0 Wenen geh. bew. nnw 5 -3 0 Innsbruck geh. bew. o 2 1 0 Rome licht bew. ono 2 10 12 Ajaccio regen no 2 9 8 Mallorca motregen nnw 2 9 6

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2