Bedrijven moeten weer aan de slag WEERBERICHT GRATIS KOOPUUR Teneinde stagnatie te voorkomen Versneld repatriëren per schip EISENHOWER BLIJKT ZIJN MANNETJE NOG TE STAAN GOEM4AT 96ste jaargang MAANDAG 16 DECEMBER 1957 No. 29318 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: u J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t7J>0 per kwartaal; f.2.55 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoop Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 De handel in cultures ligt vrijwel stil De Nationale Raad van Indonesië heeft o.l.v. president Soekarno een voorstel opgesteld, dat aan de regering zal worden voorgelegd en waarin erop wordt aangedrongen de Nederlandse onder nemingen, die onder beheer van de Indonesische regering zijn geplaatst, weer in bedrijf te brengen. Dit wordt noodzakelijk geacht om stagnatie te voorkomen en de moeilijkheden weg te nemen, die ontstaan zijn door de maatregelen van de rege ring tegen de Nederlandse ondernemingen. Uit verscheidene delen van Indoneisë wordt intussen gemeld dat Nederlandse ondernemingen aan de militaire autoriteiten zijn overgedragen. Zaterdag zijn 39 van de 59 Nederlandse onder nemingen in Noord-Sumatra onder beheer van de Voorraden buitengewesten hopen zich op Volgens exporteurs van rubber zou de omzet van rubber in de afgelopen dagen nauwelijks een tiende bedragen van de normale dagomzet; hetzelfde zou gelden voor de handel in thee. De handel In de overige produkten van de Indonesische cultures zou in feite stilliggen. De rubber, die in de grootste havens van Indonesië ligt opgeslagen, wordt echter nog steeds verscheept omdat de scheepsverbindingen tussen deze havens nog niet verbroken zijn. Maar in de havens van de buitengewesten, die vroeger werden aangedaan door de schepen van de KPM, hopen de voorraden zich op. De exporteurs hadden uit Bandjermasin (Zuid-Borneol bericht ontvangen dat er in deze plaats 3500 ton rubber op verscheping ligt te wachten. Nieuw-Guinea in regering geplaatst. Uit Medan wordt gemeld dat de Nederlandse directeuren van ondernemingen afstand doen van de exploitatierechten, doch eigenaars van de ondernemingen blijven, als zij de documenten van overdracht ondertekenen. Uit Malang in Oost-Java wordt bericht dat alle Nederlandse employé's van de elektriciteitsmaat schappij in het oosten van Midden-Java, die eigendom van de regering is, niet meer naar hun werk mogen gaan. Verschillende bladen in Djakarta schatten het aantal havenarbeiders, dat tengevolge van de regeringsmaatregelen tegen de schepen van de KPM, in Tandjong Priok zonder werk is gekomen op 30.000. lofte In tot vergoeding van genatio naliseerde eigendommen", aldus Ab- doelgani. A-A conferentie Indonesië zal zyn aanspraak op Ned. Nieuw-Guinea voorbrengen op de „Afro- Aziatische solidariteitsconf eren tie" die op 26 december te Cairo zal beginnen, aldus is officieel te Djakarta medege deeld. Volgens de Indonesische commis sie, die voor deze bijeenkomst voorberei dingen treft zal dit onderwerp een van de belangrijkste agendapunten van de conferentie zyn. De Indonesische regering heeft voorts gisteren dankbetuigingen gezonden aan de landen van het Afro-Aziatische blok voor de door hen verleende steun aan de Indonesische eis tijdens de behandeling van de kwestie-Ned. Nieuw-Guinea in de algemene vergadering der V.N. Radiotoespraak van Prinses Beatrix Prinses Beatrix heeft zich gisteren ter gelegenheid van Koninkrijksdag 1957 en haar a.s. bezoek aan Suriname en de Ned. Antillen tot de bevolking van deze RUksdelen gericht in een toe spraak, die de Wereldomroep heeft uitgezonden en die door alle radio stations in Suriname en de Neder landse Antillen is gerelayeerd. Prinses Beatrix sprak als volgt: „Rijksgenoten in Suriname en de Ne derlandse Antillen, Dat ik op deze dag tot U kan spreken doet mij bijzonder genoegen. Precies drie jaar geleden werd het Statuut van het Konink ijk getekend: de be vestiging van de nieuwe verhouding der Rijksdelen. De tot standkoming van het Statuut is 1 -«t r ultaat van wederzijds vertrouwen en samenwer king. Mijn generatie groeit op met het hernieuwde Koninkrijk en met de idee, die het wil verwezenlijken. De toe komst eist van ons, dat wij tevens er in moeten groeien. U begrijpt hoe ik mij verheug op mijn reis naar Surina me en de Nederlandse Antillen. Niet slechts uit enthousiast-- verhalen van mijn ouders, maar eveneens door stu die en het volgen van colleges heb ik reeds veel over uw land gehoord. Films en foto's toonden mij de schoonheid der natuur, het leven van de bewoners en het werk, dat wordt verricht. Uw gastvrijheid en spontane hartelijk heid treffen een ieder, die uw land bezoekt. Des te meer trekt het mij daarom aan dit alles nu binnenkort zelf te mogen zien en beleven. Van mijn bezoek ver wacht Ik tevens de vreugde van het kennismaken en het persoonlijk con tact, dat ik met velen uwer zal mogen hebben. Daarom zou ik willen eindigen met de wens: „Tot spoedig ziens!" Aanhoudende vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer en over het algemeen wei nig bewolking. Weinig wind. Vannacht matige, en hier en daar strenge vorst. Morgen overdag op de meeste plaatsen lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 DECEMBER Zon op: 8.45 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 4.12 uur- onder: 14.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.48 uur. Laagwater te 7.19 en 19.45 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Arrestaties in Z.-Sumatra In Zuid-Sumatra hebben veiligheids troepen een aantal arbeiders gearres teerd, die betrekkingen hebben met het onder communistische leiding staande Indonesische vakverbond Sob- si. Zijn zyn gearresteerd wegen eigen machtig optreden tegen Nederlandse ondernemingen. De betrokken ondernemingen waren „Moesilandas",, .Alicea" en „Melanie Sanna" in het Moesi Ilir regentschap. De veiligheidstroepen hebben tevens zes rode vlaggen in beslag genomen, die door arbeiders voor de huizen van Ne derlandse employé's van de onderne mingen waren gehesen. In Bandjermasin (Borneo) heeft de perschef van het militaire district Zuid- Borneo gisteren bekend gemaakt, dat de plaatselijke militaire bevelhebbers op dracht hebben gekregen alle Nederlandse ondernemingen onder regeringstoezicht te stellen. Ook op Ambon De militaire bevelhebber van de Mo- lukken luitenant-kolonel Herman Pie- ters, heeft gisteren verklaard, dat „een aantal personen, onder wie burgers en militairen", 13 december op Ambon zijn gearresteerd op beschuldiging van schen ding der bestaande wetten. Pieters weigerde de redenen van de arrestaties te noemen om een vlot onder zoek niet te belemmeren. Hij heeft de plaatselijke bevolking opgeroepen kalm te blijven en zich als gebruikelijk aan haar taak te wijden. Hij heeft voorts de veiligheidsinstanties in zijn gebied (de Molukken en West-Irian) aangespoord, dubbel waakzaam te zijn. Mening van Abdoelgani Roeslan Abdoelgani, voormalig Indo nesisch minister van Buitenlandse Za ken thans ondervoorzitter van de Indo nesische Nationale Raad, heeft in een radio-interview gisteren te Djakarta de Nederlanders beschuldigd te proberen, de Navo in het geschil over Ned. Nieuw- Guinea te betrekken. Abdoelgani zeide ook, dat het plaatsen van alle Neder landse bedryven onder staatstoezicht geen „confiscatie" of „nationalisatie" is. doch een politieke daad „die in een po litiek conflict niet meer dan vanzelf sprekend is". Volgens Abdoelgani kan slechts tot confiscatie worden overgegaan, in een situatie die zeer verschilt van de hui dige, b.v. in geval van oorlog. Nationalisatie houdt „een soort be- Japan in „troebel water"? Volgens het Japanse economische persbureau „Jiji" verklaarden Japanse regeringskringen gisteren, dat de jongste gebeurtenissen in Indonesië Japan op de drempel van „nauwe" economische betrekkingen met Indonesië hebben ge bracht. Dit economische persbureau meldde, dat de Japanse regering de jongste ontwikkelingen in Indonesië als een buitengewone gelegenheid beschouwt om de economische samenwerking op elk gebied tussen Japan en Indonesië vooruit te brengen. Terwijl de regering tracht de indruk te vermijden, dat Japan hoopt de Neder landse belangen in Indonesië over te nemen, heeft Indonesië zich reeds tot Japan gewend om hulp in de crisis op het gebied van de scheepvaart. Gaitskell voor Nederland Hugh Gaitskell. de leider van de Britse Labourpartij, heeft gisteren in Singapore verklaard dat de actie van de Indonesiërs tegen de Nederlanders niet gerechtvaardigd kan worden, om dat zij willekeurig is en menselijkheid mist. (Men zie ook elders) Prinses Beatrix voor de microfoon tiidens het uitspreken van haar rede ter gelegenheid van Koninkrijksdag en haar aanslaande bezoek aan Su riname en de Nederlandse Antillen. Soekarno begin 1958 naar India Volgens officiële kringen in Nieuw Delhi wordt president Soekarno begin volgend jaar voor een officieel bezoek in India verwacht. De datum is echter nog niet vastgesteld. Volgens deze kringen was het plan voor dit bezoek reeds maanden geleden vastgesteld en zou het oorspronkelijk deze maand hebben plaats gehad. Reeds honderden evacuees in Singapore De Nederlandse diplomatieke missie in Indonesië heeft gisteren het volgende bekendgemaakt: „Met betrekking tot de wens van Nederlandse staatsburgers voor een versnelde repatriëring uit Indonesië, heeft de Nederlandse regering voorbereidingen getrof fen voor een aantal extra afvaarten uit Soerabaja, Semarang en Tandjong Priok. De Indonesische regering heeft toegezegd, hierbij haar volle medewerking te zullen verlenen. De Nederlandse regering raadt alle Nederlanders, die binnenkort wen sen te vertrekken, aan, dadelijk vergunningen aan te vragen voor de uitreis en adviseert degenen, die gebruik wensen te maken van de eerstkomende afvaarten, zich te vervoegen bij de passagekantoren der scheepvaartmaatschappijen te Soe rabaja, Semarang, Djakarta of Medan, of daarheen te schrijven. Het spreekt vanzelf dat Nederlanders, die niet woonachtig zijn in de havensteden vanwaar zij vertrekken, hun woonplaats niet moeten verlaten alvorens zy bericht hebben ontvangen, dat voor hun passage is geboekt. De mededeling luidt verder, dat noch te Soerabaja, Semarang en Djakarta accomodatie is voor een enigszins lang durig verblijf. Tot aan 1 januari 1958 zyn bij bena dering de volgende afvaarten vastge steld Uit Tandjong Priok 20 december, met de „Captain Cook" naar Amsterdam; 23 december met de „Waterman" naar Singapore; 24 december met de „Sibjak" naar Rotterdam; 1 januari 1958 met de „Waterman" naar Rotterdam. Uit Soerabaja: 16 december met de „Waterman" naar Singapore; 22 decem ber met de „Sibajak" naar Rotterdam; 30 december met de „Waterman" naar Rotterdam Volgens Zweedse traditie worden daar op de ochtend van Lucia-dag duizenden mensen door lichtkonin- ginnetjes 's ochtends op bed ver rast met een geurig kopje koffie. Ook de Franse schrijver Camus. die naar Stockholm was gekomen om de Nobelprijs voor literatuur in ontvangst te nemen, liet zich op zijn kamer in een Stockholms hotel deze ochtend verwennen. Uit Semarang: 31 december met de „Waterman" naar Rotterdam. Over de afvaarten na 1 januari 1958 zullen nadere mededelingen worden ge daan. De „Waterman" en de „Sibajak" zyn schepen, die anders met Nederlandse emigranten naar Australië gaan. Op hun thuisreis naar Nederland hebben zij steeds Indonesische havens aangedaan om passagiers naar Nederland mede te nemen Het Nederlandse passagiersschip Siba jak is gisteren uit Fremantle naar In donesië vertrokken om daar 800 zieken, merendeels Nederlanders uit Indonesië, op te halen. Zij zullen naar Nederland gebracht worden. Het aantal verpleeg sters aan boord is vier keer zo groot als gewoonlijk. Tien Nederlandse verpleeg sters zijn uit Sydney overgevlogen om het verplegend personeel op de Sibajak te versterken. Het Britse schip „Captain Cook", dat door de Nederlandse regering is gehuurd voor het afhalen van Nederlanders uit Indonesië, is gistermiddag van Singa pore naar Tandjong Priok vertrokken waar zich op het schip ongeveer 700 Ne derlanders zullen inschepen voor Neder land. Gistermiddag zijn te Singapore per vliegtuig 64 Nederlanders aangekomen merendeels vrouwen cn kinderen. In de afgelopen dagen zyn meer dan 200 Nederlanders, merendeels vrouwen en kinderen, uit Djakarta in Singapore aangekomen. Zy werden vervoerd door de Garoeda cn de BOAC. Gisteren kwamen twee toestellen van de Garoeda met 100 vrouwen en kinderen uit Indonesië in Singapore aan. Het waren 46 gezinsleden van employé's van de BPM en 54 van employé's van Unilever, Philips cn de KPM. Vanmorgen arriveerden nog 50 ge zinsleden van employé's van de Bor- sumy in Singapore. MEER VRIJE ZONDAGEN VOOR HORECA-PERSONEEL Met ingang van 1 januari a.s. wordt het minimum aantal vrije zondagen voor Horeca-personeel verhoogd van 13 tot 17 per kalenderjaar. In 1953 is het werktijdenbesluit voor koffiehuis- en hotelpersoneel gewijzigd. Het aantal vrije zondagen werd toen op tenminste 17 gesteld. Tevens werd toen bepaald dat tot 1 (anuari 195P m°t 13 'ie zon NAVO-topconferentie in Parijs begonnen Geruchten over een militair blok tussen FrankrijkItalië en West-Duitsland (Van onze Parijse correspondent) Vanmiddag om twaalf uur ls in het Palais de Chaillot te Parijs de Atlantische conferentie van de vijftien staats- en regeringschefs en hun staven van talrijke ministers en deskundigen begonnen. Zoals was te voorzien oefende de persoon van president Eisenhower, als hoofd van de Amerikaanse afvaardiging, bij de opening van de zitting de grootste aantrekkingskracht uit op de veelkoppige menigte van journalisten, fotografen en televisie-operateurs (1832 in getal, volgens de laatste stand!), ofschoon ook de Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer, die nog altyd kaarsrecht de vracht van zijn 82 jaren torst, niet over belangstelling mocht klagen. Eisenhower heeft zich bijzonder veel moeite gegeven om het publiek dat over zijn gezondheidstoestand is gealarmeerd na de attaque, waarvan hij drie weken geleden het slachtoffer is geworden, zoveel mogelijk gerust te stellen. Za terdag klonk zijn stem in de ijle buitenlucht van het vliegveld Orly buitengewoon krachtig en In zyn zeer hartelijke welkomstrcde tot het Franse volk was geen ogenblik merkbaar, dat hy bepaalde klanken niet goed meer uit zou kunnen spreken. Ook wat zijn spraak betreft, schijnt de president dus geheel hersteld te zijn. Andere ontmoetingen hebben al het gerucht geboren doen worden, dat er tussen Frankrijk, Italië en West-Duits- land oen nieuw militair blok in de maak zou zyn. Van de Franse kant is er ech ter onmiddellijk op gewezen, dat hier geen komplot wordt gesmeed en dat het Frans-Duits-Italiaanse akkoord door alle landen mede ondertekend zal kun nen worden. 0 Slot op pag. 2 Geen komplot, zegt men van Franse kant Het is waarlyl geen kleine prestatie van Eisenhower geweest, toen hij gedu rende de elf kilometer lange tocht door de stad voortdurend bleef staan in een lange, open auto om zo ten derden male in zijn leven na 1944 en 1952, resp. als bevrijder en NAVO-opperbevelhebber zijn entree in de Franse hoofdstad te maken. Met een brede glimlach op het vermagerde gelaat scheen hij het tot zijn plicht gerekend te hebben de tien duizenden langs de route te tonen, dat hij zijn mannetje nog wel staat en dat hij zijn zware taak vervullen kan. Ook gisteren, toen hij de godsdienstoefening in de Amerikaanse kerk had bijgewoond kregen de honderden Par ij zenaars, die hem na afloop van de dienst opwacht ten, nauwelijks het gevoel een man te aanschouwen, die met één voet al in het graf zou staan. Gistermiddag heeft „Ike" zijn eerste politieke ontmoetingen gehad, in het bijzonder met zijn jonge, Franse ambt genoot Felix Gaillard. Gaillard moet opnieuw hebben gepoogd de belofte los te krijgen, dat Amerika en Engeland zich in de toekomst buiten medeweten van Frankryk in geen enkel opzicht meer in de Noord afrikaan se zaak zou den mengen, doch het is niet bekend ot Eisenhower zich op dat punt tegemoet komender heeft getoond dan enkele we ken geleden zyn Britse college Maemil- lan. De Fransen hebben er van afgezien de zaak van de Anglo-Amerikaanse wapen leveranties aan Tunesië aan de confe rentie als een officieel agenda-punt op te dringen, doch niettemin zouden zij dit vraagstuk toch direct willen koppe len aan de kwestie inzake de installaties van a toom geschut in Europa. Deze aan gelegenheid zal de komende dagen, zo als men weet. van vele zijden worden belicht, ofschoon men volgens de ver wachtingen, die gisteravond door secre taris-generaal Paul Henri Spaak op zijn eerste persconferentie werden uitgespro ken. in dit opzicht vermoedelijk nog geen definitieve beslissingen zal krijgen te registreren. Advertentie Vrij voor winkelpersoneel Op de vrije halve dag van de Kerst week voor winkelpersoneel dat op een van de vier weikdagen van de Kerst week recht heeft op een vrije halve dag. mag worden gewerkt mits een vervan gende vrije middag of maandagmorgen in januari wordt gegeven. Deze vergun- ing geldt niet voor winkels die op een >i ividp K°rs' agen geopend zijn. Al s lic r hikt 'oor de Staatssecretari® ZATERDAG VAN 12—13 UUR (stempel 4) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. Katwijk - Rijnsburg Visser-Neerlandiaprijzen Het hoofdbestuur van het Alge meen Nederlands Verbond te 's-Gra- venhage heeft aan de volgende elf per sonen en instellingen een Visser-Neer - landia-prijs toegekend. Voor toneel: aan Max Crolset te 's- Gravenhage voor zijn toneelstuk „De medeplichtigen" en aan dr. A. Herz- berg te Amsterdam voor het toneelstuk „Herodes". Voor muziek: aan Hugo Godron te Hilversum en aan Jaap Geraerdts te 's- Gravenhage. Voorts zijn Visser-Neerlandia-prijzen toegekend aan: H E. Beekenkamp te 's-Gravenhage, J M. J. Korpcrshoek te s-Gravenhage, dr. H. S. Frenkel tc Amsterdam, prof. dr. J. H P. Jonxis t» Groningen, de stichting voor Algemene Lichttherapie te 's-Gravenhage. het Voorlichtingsbureau voor Kinderver zorging „Het Beken" te Rotterdam en het Rotterdams Medisch Paedagoglsch Instituut te Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1