500 bedrijfsleiders dragen gezag over aan de Indonesiërs „Parijs" wordt een grootscheepse demonstratie van saamhorigheid WEERBERICHT Frankrijk zal de V.S. verzoeken om ballistische raketten GRATIS KOOPUUR l(k Bevelsvoltrekking in twee fasen 96ste Jaargang ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 No. 29317 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t750 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro na 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Frankrijk zal de Verenigde Staten om ballistische raketten met een middelgrote reikwijdte vragen, zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren medegedeeld. Dit verzoek zal op een Frans-Ameri kaanse bijeenkomst na de NAVO-topconferentie worden besproken. Waarnemers in Parijs zijn overigens van mening, dat de topconferentie meer een grootscheepse demonstratie van Atlantische saamhorigheid zal worden dan een onderhandelingsconferentie. Zij verwachten, dat de regeringsleiders het grootste deel van hun tijd zullen besteden met het bevestigen van hun geloof in het denkbeeld van onderlinge afhankelijkheid. De ministers van Buitenlandse Zaken zullen waarschijnlijk afzonderlijk verga deren om dieper in te gaan op de politieke aspecten van allerlei problemen. Het zelfde geldt voor de ministers van Defensie. Minister Dulles had gisteren een onderhoud van anderhalf uur met de secretaris-generaal van de Navo, Paul-Henri Spaak. Voorts confereerde hij met de Franse premier, Gaillard, en diens minister van Buitenlandse Zaken, Pineau. Vandaag zouden de ministers van de zeven landen der Westeuropese Unie bijeenkomen om hun gemeenschappelijke bijdrage aan het voorgestelde gemeen schappelijke werk van de NAVO op het gebied van onderzoek en produktie van wapens te bespreken. landse Zaken, gedaan om er voor te zor gen, dat men op de topconferentie van de NAVO plannen voor de instelling van een ..atoomwapenvrije zone" in Midden- Europa ernstig in ovenveging neemt. De Britse linkse Labourleider Aneurin Bevan heeft gisteren op een persconfe rentie in West-Berlyn verklaard, dat de Westelijke mogendheden op diplomatiek en psychologisch gebied het initiatief moeten nemen om het Russische vredes offensief te beantwoorden. Hij vreesde, dat de NAVO-conferentie in Parijs geen doelmatig antwoord zal vinden op Boel- ganins voorstellen. Volgens hem moet Verzot in de kleine landen tegen laneeerplaatsen Verwacht wordt, dat op de NAVO- conferentie ook het voorstel ter sprake zal komen van de Fransman Jules Moch. Frans afgevaardigde bij de ont wapeningsbesprekingen in de Verenigde Naties, met betrekking tot de demilita- risatie van een strook dwars door Europa en waar dan neutrale troepen gelegerd zouden worden. Een belangrijk punt van bespreking, zo werd verder nog van welingelichte zijde vernomen, zal op de NAVO-confe rentie worden gevormd door de keuze van de laneeerplaatsen voor de afstands raketten met middelbare reikwijdte, die de Verenigde Staten hebben voorgesteld te leveren. Vooral de kleinere landen ontveinzen zich niet. dat deze laneeerplaatsen voor Rusland aanleiding zouden kunnen zijn tot bepaalde acties. Verscheidene landen zouden deze lanceerinstallaties zelfs een uitdaging vinden aan het adres van de Sovjet-Unie. Noorwegen heeft intussen doen weten, dat het wel de afvuur- inrichtingen wenst te bezitten, doch niet eertler projectielen op zijn grondgebied wil toelaten dan zodra het wordt aan gevallen, of wanneer er een onmiddel lijke bedreiging is ontstaan. Denemar ken heeft bekend gemaakt, dat het de genoemde raketten in het geheel niet wenst, evenmin als de lanceerinrichtin- gen. Van Nederlandse zijde vraagt men zich af, waar men deze lanceer- inrichtingen in ons dichtbevolkt land zou moeten opstellen. Pleidooien voor gesprek met de Sovjet-Unie De voorzitter van de Algemene Ver gadering der V.N., de Nieuwzeelander Leslie Munro, heeft gisteren op een lunch van de vereniging van correspon denten bjj de volkerenorganisatie ver klaard er van overtuigd te zijn, dat men moet blijven pogen met de Russen over ontwapening te spreken. Dit betekent echter niet dat hij een principieel voor stander van topbesprekingen was, daar deze uitvoerige voorbereidingen vereisen. De Britse vereniging voor de V.N. heeft een beroep op minister Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buiten men proberen de Russen aan hun woord te houden om te weten te komen of zjj werkelijk een bufferzone zonder atoom wapens in Midden-Europa wensen. In het huidige tijdsgewricht komt het er op aan tijd te winnen, meende hij, want als wij de komende twintig jaar de vrede kunnen handhaven, zal zij voor twintigduizend jaar verzekerd zijn. Ook Indonesië ter sprake Naar gisteren van welingelichte zijde in Parijs werd vernomen, zal ook de In donesische kwestie op de agenda ge plaatst worden van de NAVO-topconfe rentie. Deze aangelegenheid is verleden week al in de permanente raad ter sprake gekomen en aangenomen mag worden, dat de Nederlandse eerste- minister Drees in de topconferentie der vijftien regeringsleiders het Nederlandse standpunt nog eens zal kenbaar maken. Deze kwestie behoort n.l. tot de vele, zo wordt opgemerkt, die eveneens van be lang zijn voor de Atlantische bondgeno ten en waaromtrent men overeen geko men is overleg te plegen. Het NAVO-gebied is hierbij wel niefc onmiddellijk betrokken, doch het betreft hier een aangelegenheid, die ook van be lang is voor de gehele Westerse wereld. In de drie dagen die de conferentie duurt, zullen besluiten moeten worden genomen over zeer vele problemen, zo verluidt het verder. VCIZf rvT«. •MESTPJ73*TEL2^37] Franse wreedheden tegen Algerijnen Slechts losse gevallen De Franse strijdkrachten hebben in Algerije gewelddaden gepleegd tegen gevangen genomen Algerijnse opstan delingen, aldus het rapport van de in april van dit jaar door de Franse re gering ingestelde commissie van on derzoek naar klachten over het optre den van de Fransen in Algerije. Het rapport werd gisteren gepubliceerd in het Franse dagblad „Le Monde". In het rapport wordt melding gemaakt van drie gevallen waarin vele Algerijnse gevangenen, die in wijnkelders waren opgesloten, om het leven zijn gekomen. In deze gevallen zijn disciplinaire maat regelen tegen de verantwoordelijke per sonen genomen. Ook zijn misbruiken geconstateerd bij het verhoor van Algerijnse gevangenen. De commissie heeft verder bij een be- zoe kaan gevangenenkampen, strafin richtingen en ziekenhuizen vastgesteld, dat de terdoodveroordeelden op een on menselijke wijze worden behandeld in de gevangenis van Algiers en die van Constantine. In de ziekenhuizen daar entegen worden Fransen en Algerijnen met dezelfde zorg omringd, aldus het in „Le Monde" gepubliceerde rapport. De „Times" schrüft, dat uit het rap port over Algerije blijkt, dat de Franse veiligheidsstrijdkrachten geen stelsel matige wreedheden hebben bedreven. Het onthult „macabere incidenten", waarbij in sommige gevallen niet al leen enkelingen maar gehele eenheden betrokken waren. Het rapport bevestigt, wat Engeland I Slapte in textielbedrijven (Speciale berichtgeving) Bij de textielfabrieken te Nieuwe Pe- kela heerst momenteel een duidelijk waarneembare slapte. Zijlstra's confec tiebedrijf en de Vicofa besloten reeds tot sluiting over te gaan. terwijl men bij een derde bedrijf, dat van A. Wester, ovetrschakelde op een kortere werkweek. Het zijn voornamelijk meisjes en vrou wen, die bij deze ondernemingen werk zaam zijn. Wordt Den Haag zetel van Europese Hof van Justitie De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. Kolfschoten, heeft in een brief aan de ministers van Buitenlandse zaken van Frankryk, België, Italië, West-Duitsland, Luxemburg en Nederland, die op het ogenblik te Parijs bijeen zijn, medege deeld, dat 's-Gravenhage in aanmer king wenst te komenn als vestigings plaats van het Europese Hof van Justi tie. De ministers zullen in de loop van de volgende week een beslissing nemen over de zetel van de instellingen van het Verenigd Europa. Burgemeehter Kolfschoten geeft in zijn brief een korte schets van 's-Gravenhage als centrum van internationale rechtspraak. reeds tijdens de campagne tegen de Mau Mau ervoer, namelijk dat het ge vaarlijk is zeer jonge mensen op be langrijke posten te bplaatsen, aldus de Times. In de loop van gisteren zijn tientallen evacuees, komende uit Indonesië, op Schiphol aangekomen. Het waren hoofd zakelijk vrouwen en kinderen, die per vliegtuig Djakarta hadden verlaten en via Singapore naar Londen. Parijs of per KLIM direct naar Amsterdam zijn doorgereisd. Met een lijnvliegtuig van de BOAC waren 19 vrouwen en 44 kin deren van het Unileverpersoneel in In donesië op zeer snelle wijze in Londen gearriveerd. Donderdagmorgen waren zij uit Dja karta vertrokken en reeds gistermiddag landde een ..Britannia" van de Britse luchtvaartmaatschappij op ..London Airport". Op het Engelse vliegveld stond een door Unilever gecharterde „Vis count"' van de KLM klaar om deze gro- teg roep naar Amsterdam over te bren gen. Leidster van deze groep was me vrouw F. van Luijk, echtgenote van een der directieleden van dit concern in In donesië. Zij zeide, dat de uitreisvisa verrassend snel waren verstrekt. De lokale directie had het besluit om vrouwen en kinderen van employé's naar Nederland te sturen, genomen als voorzorgsmaatregel, want VRIJDAG VAN 10—11 UUR (stempel 2) ELK^ DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK Leiden Noordwijk COEMAAT Katwijk - Rijnsburg Dr. Meyer legt bevoegdheid A.L.S. neer De bedrijfsleiders van 500 Nederlandse onder nemingen in geheel Indonesië en de leiders van organisaties op het gebied van de landbouw hebben hun gezag overgedragen aan de oudste Indonesische employé's van de betrokken onder nemingen en bedrijven of zullen dit in de komende dagen doen, zo is gisteravond in Djakarta ver klaard. Dr. J. Meyer, voorzitter van het Algemeen Landbouw Syndicaat, verklaarde gisteren, dat het bevel om de ondernemingen over te dragen in twee fasen zal worden uitgevoerd: 1tijdelijke overdracht van bevoegdheid door de bedrijfslei ders en presidenten van de organisaties aan de oudste Indonesische employé's; 2) definitieve machtsoverdracht inclusief de overdracht van kas gelden en voorraden. De tweede fase zal binnen een week op de eerste fase volgen. De eerste fase is donderdag en gisteren reeds in een aantal hoofdkantoren, ondernemingen en firma's te Djakarta uitgevoerd. Dr. Meyer heeft zijn bevoegdheid als voorzitter van zijn syndicaat, het grootste op dit gebied in Indonesië dat vele niet-Nederlandse buitenlandse ondernemingseigenaars onder zijn leden telt, over gedragen. De Indonesische regering heeft verklaard, dat het bevel geen „nationalisatie" of „inbeslag neming" betekent, doch dat het de ondernemingen onder regeringsbestuur en -controle plaatst. Strafmaatregelen tegen verder overnemen De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasoetion heeft in ztjn kwaliteit van centraal militair gezaghebber, een verbod uitgevaardigd tegen het verder overnemen van Nederlandse bedrijven enz. In geheel Indonesië - onder bedreiging met strafmaatregelen. Voor alle reeds overgenomen bedrijven moet door een militaire adviseur een nieuwe regeling worden getroffen. Het overnemen van bedrijven dient te geschieden door de militaire gezagheb bers, ten behoeve van de Indonesische regering. In de instructies van Nasoetion wordt voorts gezegd, dat alle eisen en vraag stukken, die door de betrokken Nederlanders mochten worden opgeworpen, zul- dlen worden behandeld door de centrale militaire gezaghebber en ter kennis van de regering moeten worden gebracht. Om een vlotte bedrijfsvoering bij de ondernemingen te verzekeren, moeten alle militaire gezaghebbers deskundigen mobiliseren, met inbegrip van Neder landse onderdanen, op grond van de bepalingen van de staat van oorlog en beleg. Uitgezonderd daarvan moeten worden Nederlanders, die vroeger militair zijn ge weest of werkzaam waren bij de Inlichtingendienst van het Nederlandse leger. Onderzoek naar „bron' Evacuatiestroom op Schiphol het normale dagelijkse leven zou in de komende dagen of weken moeilijker voor de Nederlanders kunnen worden. Nog zijn er 54 vrouwen en kinderen van de Unilever, die op vertrek wachten. Geen positieve mededelingen konden worden verstrekt of en wanneer deze gezinsle den van employé's toestemming zouden krijgen en een reismogelijkheid vinden om naar Nederland terug te keren. Uit de KLM-machine. die uit Singa pore arriveerde, kwamen mevr. Korst- jens met vier kinderen, echtgenote van de manager van het KLM-hotel in Dja karta en mevrouw Bosboom met twee kinderen, wier man. chef-kok van dat hotel, eveneens in Djakarta was achter gebleven. In totaal hadden 25 Nederlan ders in Singapore voor Nederland ge boekt. K.P.M.-schepen ontsnopt Twee schepen van de KPM, de Wawe- rang en de Reinier. zijn van Koepang, de hoofdstad van Indonesisch Timor, De woordvoerder van het Indonesische leger, majoor Harsono, heeft medege deeld, dat een onderzoek zal worden in gesteld naar de door Radio nilversum aangehaalde „particuliere bron" van de berichten over het aftreden van presi dent Soekarno en de instelling van een triumviraat. Hij voegde daaraan toe. dat stappen zullen worden genomen tegen de buiten landse persagentschappen, die de „valse berichten van Radio Hilversum hebben aangehaald. De legerleiding zal de ver tegenwoordigers van deze persagent schappen binnenkort bij zich ontbieden om hun verklaring terzake te horen. KLM-diensten naar Singapore De KLM-constellation, die gistermid dag van Schiphol is vertrokken met als normale eindbestemming Bangkok, zal doorvliegen naar Singapore. Datzelfde zal geschieden met de machine, welke vanavond van de Amsterdamse lucht haven vertrekt en volgens de dienstre geling eveneens Bangkok als eindpunt heeft. Dit doortrekken van de beide Bangkok-toestellen naar Singapore vindt zijn oorzaak in het feit, dat op het ogenblik en om begrijpelijke redenen, het vervoersaanbod in Singapore voor passage naar Europa en in het bijzonder naar Nederland zeer groot is. Bij aardbeving in Perzië 300 doden Velen daldoo; in sneeuw Bij een zeer hevige aardbeving in Perzië zfjn in de provincie Kermansjah ongeveer driehonderd personen om het leven gekomen en vijfhonderd gewond. De aardbeving deed zich gisterochtend om kwart over vijf plaatselijke tijd voor. toen vrijwel iedereen nog te bed lag. De heving duurde twee minuten en zij deed zich vooral in de dorpen Sanneh en Parsoeng gevoelen, waar velen dakloos zijn geworden. In het getroffen gebied heerst koude en valt sneeuw. Deze aard beving was even sterk als die van de afgelopen zomer in het kustgebied van de Kaspische Zee, waarbij duizend men sen zijn omgekomen. Een ware melkweg van staart sterren hangt boven de beroemde winkelstraat Via Frattina in het centrum van Rome. welke hierdoor in verband met het naderende kerstfeest wel een bijzonder toe passelijk en feestelijk aanzien heeft gekregen. Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: De komende 24 uur zullen windkracht en bewolking afnemen. In het zuid oosten vallen enkele sneeuwbuien, waar bij de temperaturen om het vriespunt schommelen. (Opgemaakt te 10 uur). 15 DECEMBER Zon op: 8.44 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 1.38 uur: onder: 13.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.23 en 21-57 u. Laagwater te 4.44 en 17.17 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's •n een BUvoegseL ln Nicosia op Cyprus hebben de leerlingen van een gymnasium zich in hun school verschanst en politie agenten en leden van de militaire politie bekogeld. De politie ant woordde met traangas, waartegen de scholieren het moesten afleggent 150 van hen werden gearresteerd. Op de bovenste foto: de leerlin gen, die de Britse vlag verscheur den en vervingen door de Griekse, op het dak van de school: op de onderste fotoeen stormloop van de politie op het gebouw. naar Dilly, de hoofdstad van het Portu gese deel van het eiland, ontsnapt", zo is gisteren uit Koepang gemeld. Volgens Radio-Ambon is echter een van deze schepen hij een poging om van Diliy naar Ned. Nie^w-Guinea te varen, door een korvet van de Indonesische marine onderschept. Een derde schip van de KPM. de Ba- rombang. is zondag reeds uit Dilly naar Ned. Nieuw-Guinea vertrokken, nadat het in de Portugese stad de Indonesische passagiers en bemanningsleden aan wal had gebracht. De passagiers en beman ningsleden van de drie KPM-schepen ziin met een kustvaartuig van de Por tugese autoriteiten naar Koepang ge bracht. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Advertentie Wanten-weer worstenweer Ga maar door liet hebbers van Amon Hunink-rookworst. Steeds nieuwe voorraad wordt aange voerd U krijgt - voor een lagere rijs - altijd sappige, vèrse worst, chte Gelderse die u zélf kookt. Het vertrouwde loodje èn de geur en smaak op uw bord bewijzen de versheid.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1