rr Ir. Bool lichtte jeugdparlement i over het werk der gemeente O.G.A.V. toont liaar kunnen Nieuwe Leidse toneelgroep kwam hij zonder aardig voor de dag Leidse verkeersbrigadiertjes in keurig uniform Ir r,i ite jaargang Vrijdag 13 december 1957 Vierde blad no. 29310 olgend jaar lustrum van het parlement et Leids Jeugdparlement hield gisteravond in de trouwzaal van het Stadhuis jerste zitting In het nieuwe seizoen. ie voorzitter, de heer J. van Zonneveld, sprak tot de negen leden, die van hun |ngstelling getuigden, een welkomstwoord, waarin hij enige behartigenswaardige jen zei. Hü herinnerde er aan, dat 1958 een lustrumjaar is van het parlement. I moet zich langzamerhand gaan bezinnen op de viering van het tienjarig (gan, een feit, dat aandacht verdient, omdat het niet meevalt een parlement, |rin zoveel verloop Is, in het leven te houden. Voorts deelde hij mede, dat hij volgend jaar als voorzitter zal aftreden, omdat een ander eens de kans moet jen, nadat hü vyf jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd. I een reeks besprekingen over het werk van het gemeentebestuur, waarin ook k wethouders aan bod zullen komen, sprak daarop als eerste mr. J. Bool, (eentesecretaris van Leiden, die een algemene inleiding over de opbouw van stedelijk bestuur hield. naast B. en W. maar twee ambtenaren n.l. de secretaris en de ontvanger (kas sier). De secretaris is de man, die het gemeentebestuur in zün voile omvang terzyde staat. Hy moet alle vergaderin gen van raad en B. en W. by wonen, omdat hy moet vastleggen wat besloten is. Alle schriftelüke besluiten dragen dan ook zün handtekening. Natuurlijk heeft ook de secretaris tal van ambte naren nodig om zün taak te kunnen vervullen, de secretarie staat hem met 125 ambtenaren terzyde. Leiden heeft in totaal, de leerkrachten van de openbare scholen niet meegerekend. 1750 ambte naren in zijn dienst. Zij zijn verdeeld over 15 diensten en bedrijven, waarvan de heer Bool vervol gens een opsomming gaf. In dit verband merkte hij onder meer op. dat het jam mer is, dat Leiden de laatste jaren geen eigen keuringsdienst voor waren meer heeft. Deze dienst immers kan nuttige adviezen geven en Leidenaars komen er niet zo gemakkelijk toe met monsters van hun waren helemaal naar Haarlem te reizen. Aan het slot van zyn inleiding gaf mr. Bool door het noemen van enige getal len nog een inzicht in het vele werk, dat op het Stadhuis wordt gedaan. Per jaar worden 150.000 poststukken uit het Stadhuis verzonden, tien a elfduizend interlocale telefoongesprekken gevoerd. Telt men de leraren en onderwijzers van het openbaar onderwijs mee, dan heeft de gemeente 2100 mannen en vrouwen in haar dienst; 77 instellingen ontvan gen een gemeentelijke subsidie tot een totaal bedrag van f 650.000.Sprekend over de gang van zaken in de raadsver gadering gaf hij de belangstellenden de raad eens de zittingen van de gemeente raad te bezoeken. Nadat mr. Bool enige vragen beant woord had, sloot de heer Van Zonne veld met een dankwoord tot de spreker de byeenkomst. leer omvangrijke werkzaamheden Bool stelde vast, dat in elke sa- peving leiding en ordening nodig is. fen gemeentebestuur werken drie uien naast en met elkaar; de ge- fcteraad, het college van burgemees- en wethouders en de burgemeester, drie kan men hen met „gemeente- ïur" aanduiden. De burgemeester t in deze trits een zeer bijzondere hü heeft het toezicht op de open orde, is hoofd van de politie, hoofd de brandweer, moet waken tegen inlngen, die in strijd zijn met de en de zedelykheid, is voorzitter van sad n 't college van B. en W. en esenteert de gemeente overal waar naar buiten optreedt. De raad is hoogste gezagsorgaan in de ge tale, hoofd van de gemeente, hij is [gemeentelijk parlement, met dit ver- fa, dat het parlement alléén wetge- U is. terwijl de raad ook bestuurt. B. W. voeren uit, bereiden voor en be- j een bespreking van de vraagWat het gemeentebestuur, stelde spr. j, dat zyn zorg zich uitstrekt over welzijn van de ingezetenen. Het ge- fctebestuur werkt daarbij niet altijd jtstreeks, maar ook indirect door het men en stimuleren van activiteiten [de burgerij. u, Bool besprak vervolgens de werk te van het gemeentebestuur. De raad [niet alles alleen doen, B. en W. ver ten veel werk. Uit het verdere betoog |de gemeentesecretaris bleek, dat dit fc io veelomvattend is, dat men zelfs de conclusie zou kunnen komen, dat benoeming van een vüfde wethouder Leiden geen weelde zou zün. Het col- wordt by gestaan door een leger van penaren. De gemeentewet noemt LEIDERDORP DOORTREKKING ERICALAAN doortrekking van de Ericalaan- ritssingel welk werk in oktober j.l. aanbesteed kon nog steeds niet len gegund. De laagste inschrijver de heer J. Mens te Lisse voor de van f. 99.600. Na onderzoek en be ring is thans de goedkeuring voor itvoering afgekomen en het werk is lan de laatste inschrijver opgedra- Voor de verdere ontsluiting van iplex V van het grondbedrijf is uit ing van dit werk van zeer groot be- VOORSCHOTEN BIJZONDERE KERKDIENST te zondagavonddienst in de Herv. k zal deze keer een bijzonder karak- klragen. Deze dienst sluit n.l. aan bij [oorstellingen van de Culturele Com- lle van de Herv. Jeugdraad, die kor- ijd geleden een voorstelling van de „Grazige weiden'' heeft gegeven, p. E. Saraber en dr. Schulte Nord- Izullen in deze avonddienst, die om Ir aanvangt spreken over het neger- kgstuk. WARMOND Jacht te water gelaten stermiddag werd een stalen motor- t met goed gevolg te water gelaten, werd gebouwd op de jachtwerf van Sipper Marine Construction Co. Ltd. r directie van de heren F. H. Beer C. Haarsma, een Engels-Neder- se onderneming. t is het eerste stalen jacht van deze tte ooit geheel in Warmond ,ge- 'd; de lengte is 16 meter en het is srust met 2 Lister dieselmotoren, is een volkomen zeewaardig jacht, Engelse rekening gebouwd, forens het jacht aan de eigenaar te dragen zal het jacht eerst nog en op de internationale botenten- stelling te Londen van 111 januari, n 2de schip is reeds ver gevorderd estemd voor de Loodsdienst te Gra- WASSENAAR inoemd Bij beschikking van de tssecretaris van sociale zaken is met ng van 1 januari 1958 benoemd tot fan het bestuur van de Stichting ziemngsfonds voor Kunstenaars P. sing, musicus alhier, onder gelykty- verlening van ontslag als plaatsver- |end bestuurslid. ET ZEEPAARDJE OP EXCURSIE nplaats van een vergadering werd Tavond door de Verenigin van tariumliefhebbers HetZeepaardje excrusie gemaakt naar de tropische uïa in het Wassenaars Dierenpark, dertigtal deelnemers kwam saanen de tiheeschenkerij en werd in het iriwnthiuis ontvangen door de heer ■ouwman jr., verezeld van de heren an Ommen en L. van der Kooy, aan dierenpark verbonden reisp. als bio- en verzorger. «lat eerst de bakken met de fraaie anting en derzei ver bewoners uit delen van de wereld waren bekeken hten de bezoekers ook een blik li achter de schermen, wat nog wel n'eressant was in verband met de t>r?in van de verschillende soorten, Nekerij, enz. [n bijzonder leerzame avond, waar de voorzitter de heren begeleiders Persoonlijk dankte. Waar palmen wuiven pVaar palmen wuiven" is de titel van I kleuren- en geluidsfilm over een filet de Oranje van Amsterdam naar Mjong Priok, welke gisteravond in [Verenigingsgebouw werd vertoond 0 de leden van het departement Was- Rf van het Nut. P voorzitter, mr. R. de Bruyn, con- [eerde by de opening eindelijk eens [volle zaal, een blijk van belangstel ling in de film. Hij sprak de hoop uit, dat de volgende avond, wanneer het Ne derlands Kamerkoor optreedt, een even grote belangstelling zal genieten. Er zul len kerstliederen, spirituals enz. worden gezongen. Het woord was vervolgens aan de heer K. L. Tan, die enkele belevenissen ver telde, o.a. over zijn moeilijkheden na het filmen van Egyptenaren in gebed en van het enthousiasme van de Balinezen over de opnamen van hun dansmuziek. De film, welke werd opgenomen met medewerking van de N.V. Stoomvaart- Mij. Nederland is ongetwyfeld een fraaie film, maar is voor een zeer belangrijk deel gewijd aan het leven op de Oranje. Uitstapjes worden gemaakt naar Na- NIEUWE UITGAVEN. „De dag dat Christus stierf" Van de hand van Jim Bishop verscheen een boek, getiteld „De dag dat Christus stierf", een vertaling in het Nederlands door André Fransse van „The day Christ died". Het verscheen bij ,JJe Fontein" te Utrecht. Bishop heeft hier een verslag van uur tot uur gegeven van de dag, waarop Jezus Christus ter dood werd veroor deeld en gekruisigd. Hij doet dit zeer gedetailleerd, vergeet geen enkel onder deeltje. Hij schrijft het relaas alsof hij er persoonlijk bij geweest is. In zijn woord vooraf deelt hij mede de mede werking te hebben verkregen van theo logen van velerlei kerken en van andere geleerden; de gegevens, die hij van hen ontving, heeft hij samengevoegd tot één groot verhaal. Men kan zeer verschillend oordelen over dit boek. Enerzijds kan men het toejuichen, dat een dergelük boek is ge schreven, anderzijds kan men het be treuren. Toejuichen kan men het omdat hier veel duidelijk wordt gemaakt, zodat men bepaalde Bijbelgedeelten beter kan begrypen. In dit verband denken wij in het bijzonder aan het hoodfstuk „De Joodse wereld". Hét Bybelverhaal krijgt hier een achtergrond, die voor niet- theologen vaak moeilijk te ontdekken is. Anderzijds kan men vele bezwaren aan voeren: de geschiedenis van het lijden van Christus is in de Bijbel sober be schreven, en hier wordt het uitgespon nen waarbij talloze gegeves zijn ver werkt. die niet de minste waarde heb ben in het raam van dit verhaal. Om enkele voorbeelden te noemen: „Thomas begon reeds kaal te worden" of „Mat- theus had een keurig bijgehouden baard, geparfumeerd haar en onberispelijke kleding". Onze indruk is, dat in dit boek door het grote aantal detailpunten, de aandacht te veel afgeleid wordt van de hoofdzaak. Wanneer de schrijver in zijn „Ter ver antwoording" schrijft een boek te heb ben willen schrijven, niet slechts voor de belijders van een bepaalde confessie, maar voor een zo breed mogelijk heden daags publiek, heeft hij zich een moei lijke taak gesteld, die hü niet geheel heeft kunnen vervullen. Zo schrijft hü o.m. in het hoofdstuk getiteld „Jezus" «een beschouwend hoofdstuk), dat Jozef vóór noch na de geboorte van het kind Nieuwe chef Rijkspolitie Bü KB. is aan A- F J. Penders, met ingang van 1 december 1957 in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftüd. eervol ontslag ver leend als algemeen inspecteur van de Rykspolitie, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Tot zyn opvolger is by K.B. benoemd de dirigerend offioier der Rykspolitie le klasse J. Gerritsen, thans comman dant van' het gewest. 's-Gravenhage der Rykspolitie. gemeenschap had met Maria een ty pisch rooms-katholieke leerstelling. Ook uit enkele andere punten blykt een rooms-katholieke gedachtengang, byv. in het „Onze Vader", waar Bishop <of is het in dit geval de vertaler?" schryft „En leidt ons niet in bekoring", terwijl in protestantse kring altyd gesproken wordt van „in verzoeking". Ondanks de bezwaren, die wy tegen het boek hebben, kunnen wü het een interessant werk noemen, dat op vele punten verhelderend werkt. Goed geslaagde uitvoering In het Patronaatsgebouw gaf de Oegstgeester Gymnastiek- en Atletiek vereniging OGAV een gymnastiekuit- voering. De voorzitter, de heer De Kier, sprak een kort welkomstwoord waarin hij de afgevaardigden van de turnkring en de zusterverenigingen in het büzonder be groette. Hy hoopte, dat deze avond het doel van de lichamelyke opvoeding, het School in Palermo ingestort: 10 doden In Palermo (Sicilië) is een school in gestort. Er zün tien Ujken uit het puin gehaald, n.l. zeven schoolkinderen, de moeder van een van hen, een klooster zuster en een meisje van 13 jaar die toe vallig in het gebouw waren. Clir. Houtbewerkersbond Leiderdorp 40 jaar Drukbezochte receptie Ter gelegenheid van het 40-jarlg be staan van de afdeling Leiderdorp van de Ned. Chr. Bond van werknemers in Hout en Bouwnüverheid hield het be stuur gisteravond receptie in „Irene". De voorzitter, de heer M. van Winkel, hild een korte toespraak waarin hü God dankte voor de groei die de afdeling Lei derdorp heeft mogen beleven. Hy sprak de hoop uit, dat de afdeling ook in de toekomst langs hetzelfde pad zal gaan. Hy memoreerde nog, dat hij thans de derde voorzitter van de afdeling is. Eerst was het de heer J. Spaargaren en daar na vele jaren de heer D. de Haas. De voorzitter besprak ook nog in het kort de sociale voorzieningen die sedert het oprichten van de afdeling tot stand zijn gekomen. Na deze korte inleiding gaf de voor zitter het woord aan de heer de Kluiver, de districtsbestuurder van de bond. Deze feliciteerde het bestuur met het Beschuit met muisjes Met „De herbergierster" van Goldoni Uit een hartelijk samengaan van herv, en geref. jongeren in onze stad is voort gekomen de Chr. Toneelgroep Imperium. De jongelui hebben zich voorgenomen om niets anders dan christelijk verant woord toneel te brengen. Zeer velen, die dit streven toejuichen, kwamen gister avond naar het St.-Antonius Clubhuis om zich, zoals Martien Paats het in zyn welkomstwoord uitdrukte, te buigen over de wieg van het jonge wicht Im perium. En omdat het dus min of meer een kraamvisite gold viel het niet zó te verwonderen, dat op deze heuglijke pels en andere plaatsen op de route naar Indonesië en aldaar worden toch ten gemaakt over Sumatra en Java. De toelichting op de geluidsband viel sa men met de herhaalde muziek en was daardoor niet goed te volgen. WL Nog niet zo lang geleden bij de ingebruikneming van de ver- keerstafel - sprak de voorzitter van de afdeling Leiden van het Ver bond voor Veilig Verkeer, de heer J. Machielsen. de wens uit de jeug dige Leidse verkeersbrigadiertjes nog eens in een keurig uniform te zien. Hiervoor deed hij een beroeo op het particulier initiatief. Dezer dagen is zijn wens in vervulling avond beschuit met muisjes werd uitge deeld! Dat deze aardige geste byzonder op prüs werd gesteld spreekt welhaast vanzelf. Wat de tonelisten speelden? De keuze was gevallen op een blijspel van de bekende Italiaan Carlo Gol doni „De herbergierster". Spijt be hoeft men daar zeker niet van te hebben. „De herbergierster" immers ise en uitstekend stuk, dat speelt in een eeuw van verfijning en zoet ge vlei en op knappe wijze is opge bouwd. De centrale figuur is in dit geval de charmante en steeds opgewekte Miran- dolina, een jonge herbergierster, die het haar gasten zoveel mogelijk naar de zin tracht te maken. Verschillende edellie den dingen- om haar hand. maar Mi- randolina heeft, zich voorgenomen een van haar lastigste gasten, 'n vrouwenha- tende baron voor haar te winnen. Niet zo zeer om aan haar eigen verlangens tegemoet te komen dan wel om de eer van haar sekse te verdedigen. Of zij in haar pogingen slaagt, het doet er weinig toe. In ieder geval huwt zij met de man. die zij werkelijk lief heeft. De uitvoering van deze avond getuig de van zeer veel smaak, terwijl de rol len op aanvaardbare wijze werden ver tolkt. De dialogen waren flitsend, de handelingen boeiend. Zeer veel aandacht was geschonken aan de kostuums en de cors. Het was een lust voor oog en oor! Behalve de spelers, waarvan de meeste ongetwijfeld reeds meerdere malen op de planken hebben gestaan, komt ook de regisseur. Herman Kres, veel hulde toe. Imperium heeft zün eerste schreden goed gezet! ALPHEN AAN DEN RI]N Lyceïsten op excursie naar Amsterdam De leerlingen van de vyfde klasse van het Chr. Lyceum hebben op uitnodiging van de Twentsfe Bankcombinatie alhier een bezoek gebracht aan de Effecten beurs te Amsterdam. Tevoren was aan het gezelschap tekst en uitleg gegeven van de gang van zaken, waardoor een en ander beter begrepen werd. Er werd volop genoten van het schouwspel vanaf de galery. Het beursgebouw werd ver volgens geheel bezichtigd, waarby spe ciale aandacht werd geschonken aan de tikkersdienst. In de ontvangstzaal is daarna nog een uiteenzetting gegeven inzake de tot standkoming van de beurs noteringen. Hierna is de film Beursplein 5 vertoond, waarin nog eens een duide- lyk beeld werd gegeven van de omvang van de effectenhandel en het nut daar van. De hierna nog gehouden wedstrijd hersengymnastiek tussen lyceïsten uit Alphen en Woerden werd door de Alphe- naren gewonnen. De leiding hierby was in handen van mr. A. J. Meüer, leraar economie. Het was een nuttige excursie, die ver helderend gewerkt heeft. gegaan. Het bestuur van de Leidse Houtschool stelde n.l. de financiën beschikbaar om de brigadiertjes van deze school in een passend en voor deze gelegenheid opvallend uniform te steken: een witte jas. met gestreepte manchet, en dito ..zuidwester' Moge in dit geval het spreekwoord: goed voorgaan, doet goed volgen instemming vin den. (Poto L.D./Van Vliet) WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Ingrld. dr van J. P. Hagg en IJ. Looyenga, Gerardlna H.. dr van A. M. van Driel en W. van der Knaap. Adrlaan zn van A. van Hoven en B. Eigenbrood. Harmen. zn van W. Hagg en A. E. Sle- benga. Ondertrouwd: A. J. Sloekers en M. E. Hoogeveen, J. P. van Eyk en E. van Kam pen, B. Vrijburg en M. van Leeuwen, J. Hoogendoorn en M. Bos, A. M. van der Poel en J. M. Kuüpers. Getrouwd: J. W. Terlouw en M. G. Mos- tard, G. L. M. van Westing en C. H. M. Wildenberg. N. G. W M. Kuijt en T. A. van Berkel. T. A. Timmer en E E G. Rhyn; W. M. van der Laan en M. Rempt. Overleden: E van den Berg. 77 Jaar, J C. Duijndam. 73 Jaar. C. J. Onderwater. 86 laar, C. M. Stynman. wed van Th. J. v. Deursen. 78 jaar. G. Spruit, wed. van H. Knynenburg, 76 Jaar. bereiken van deze mylpaal. Na de toespraak van de heer Kluiver kregen verschillende afgevaardigden de gelegenheid om hun gelukwensen aan te bieden. De heer J. Rietveld deed dit voor de Geref. Kerk. Wethouder Snel- complimenteerde de afdeling namens het gemeentebestuur. Voor de Leidse afdeling werd het woord gevoerd door de heer Zuidema. Hierna was het woord aan de heer C. Meerburg die sprak namens de Leidse afdeling van de Chr. bouwvakpatroons. Deze wees erop dat Christen zijn een grote betekenis heeft voor het leven, maar ook voor de vakbeweging. Dat zien wy ook thans weer duidelijk als wy de blik naar Indonesië richten waar de communistische vakbonden het roer in handen nemen. Wat voor de christelyke bouwvak arbeiders geldt is natuurlyk ook van be lang voor de patroons. Komt er in de toekomst een teruggang, dan moet men samen het beste ervan maken. Er is in de verhouding werknemer en patroon nog wel iets meer te bereiken, met name kan de binding wel groter zyn dit in beider belang. Op de toespraak volgde applaus. Er waren bloemen van de Leidse af deling en van de R.-K. Bouwvakarbei ders. Op de receptie was ook aanwezig het oud-lid de heer J. de Roode in wiens woning op 17 december 1917 de afdeling werd opgericht met 7 leden. Het ledental is nu 82. Een flinke groei dus, maar Leiderdorp is in die 40 jaren ook heel wat uitgebreid. BOSKOOP SIMON CARMIGGELT SPRAK VOOR T NUT In een stampolle zaal an hatel Neuf sprak de heer S. Carmiggelt uit Am sterdam over zijn werk- In zyn welkomstwoord spraik de voor zitter, de heer Brans, de aanwezigen toe. Hü was van oordeel, dat alle aan wezigen het wel büzonder op prüs zou- <4en stellen, dat de heer Carmiggelt deze avond wilde vertellen van zün werk. Simon Carmiggelt heeft ziah dan ook op uitstekende wüze van zün taak ge kweten. De humor ligt diktwüks voor het grypen. aldus spreker, maar men moet het zien. Vooral de gezegden van kin deren geven vaak stof voor een humo ristisch verhaaltje. Daarom is het stuk jes schry^en ook dikwyls gemakkelü- ker dan men veronderstelt. Kiene voor valletjes kunnen stof opleveren voor alle mogelüke schetsjes. De heer Car- mggelt gaf hérvan enkele prachtige staaltjes en moest herhaaldelyk zün causerie onderbreken om de aanwezi gen gelegenheid te geven om eens uit te lachen. Het was dan ook een zeer geslaagde avond, die door de heer Brans werd ge sloten met het uitspreken van de beste wensen voor de leden voor het komende Jaar. kweken van orde, kameraadschap en clubgeest nogmaals goed zou aantonen. Na de opening en de opmars van alle clubleden kwamen de kleuters voor het voetlicht. Mej. M. Roozendaal liet zien, hoeveel er nog met deze kleintjes te be reiken is. De kleine meisjes voerden on der haar leiding een alleraardigst volks dansje in klederdracht uit. Ook de kleine jongens liet staaltjes van behendigheid en vlugheid zien. Onder leiding van de heer H. J. La- bordus deden de meisjes van 8—10 jaar een springrietoefening met muzikale be geleiding. Deze oefening oogstte veel büval en was in één woord af. Van de jongens zag men een serie oefeningen met ondersteuning. Los en sierlük voerden de meisjes van 10—13 jaar hun vrüe oefeningen onder leiding van de heer W. Polanen uit. Op de evenwichtsbalk werden door de da mes haast acrobatische toeren uitge voerd. De meisjes van 1316 jaar ble ken goed thuis te zün op de brug en kregen menigmaal een applaus. Verder kon men nog genieten van knots-, bal- en hoepeloefening, die op ritmische wüze door de dames werd uit gevoerd. De jongens lieten by hun grondgym- nastiek zien, welke aardige combinaties door onderlinge samenwerking gevormd kunnen worden. Het geheel vormde een alleszins geslaagde avond, waarvoor de leiding alle lof verdient en waarop het bestuur met genoegen kan terugzien. De gymnastiekuitvoering wordt heden avond herhaald. BEURSOVERZICHT Cultures en Scheepvaarten willig AMSTERDAM, 13 december De beurs stond vanmiddag in de pu blieke belangstelling, speciaal voor de aandelen uit de cultuursector en die van de scheepvaartwaarden met Indo nesische belangen. De koersen onder gingen hier en daar flinke stijgingen ten opzichte van gisteren, en pasten zich vrijwel aan bü de hoge koersen, die gisteren tüdens de nabeurs en in de avondhandel tot stand kwamen, op het vakantlebericht etc. van president Soekarno. Van de cultures profiteerden Amster dam Rubbers een volle 10 punten en kwamen op 51%. Ver. Deli's 9 punten hoger op 65. HVA's monteerden by een opening op 91 tot 92 7£ tegen gisteren 85%%. Senembahs plus 5 op 43. De scheepvaarten met Indonesische belan gen wederom zeer vast. Aandelen KPM boekten een koerswinst van 9%. De situatie van deze maatschappij in Indo nesië werd ter beurze gunstiger beoor deeld. Maatschappü „Nederland" en Rotterdamsche Lloyd circa 6 punten hoger. Scheepvaart Unies 5%. Overige waarden in deze sector goed prijshou dend. De handel was, zowel in de cul tuur- als de scheepvaartmarkt, zeer levendig. Verder werden nog vernomen Billiton II op 188 (181), Internatio 62 (60), Lindeteves 90 (81), Güntzel en Schumacher 61 (56). In de open hoek werden verhandeld Nationale Handels bank op 79 (72%) en Cultuurbanken op 29 (24). Nederlandsche Handel Maat schappij boekte aan de flinke winsten van de vorige dagen vandaag verder nog een punt winst en kwam op 143. Geo Wehry 32 (28%). Op de internationale markt was het wederom zeer stil. Het publiek heeft geen Interesse voor de aandelen en de arbitrage ziet hier werkloos toe. Kon. Olies op f. 150 een fractie lager. Philips plus 3. Unilevers 5 en Aku 2%% hoger. KLM gevraagd met byna een koerswinst van f. 2. Staatsfondsen zeer vast voor de staffel- lening, die een vol punt opliep tot 84 5/8. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 december Londen 10.61%—10-62 Vs. New York 3.78%— 3.79%. Montreal 3 88V4—3,88%. Parüs 90.07%—90.17%, Brussel 7.58%—758%. Frankfurt 90.19%-90.24%, Zurich 86 53% —86.58%, Zurich Ovr. fr.) 88.41% 88.46%. Stockholm 73.27%—7332%- ko penhagen 54 85%—54.90%, Oslo 53.04% 53è09%, Milaan 60.67%—6072%, We nen 14.5714.58. Beurs van Amsterdam Vrijdag 13 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 84B 84V4 Grootboek obl. 3% 74 Ned. '47 3% (3) 834 84A Ned. '51 3% 87 Ned. *53 «3%) 84% 85 Ned. '56 3% 84fi 85 Ned. '48 3% 78LJ 78U Ned. '54 3% 80% 80% Ned. '55 I 3% 80% 80% Ned. '55 II 3% 81% 81V4 Ned. *37 3 80 80% Ned. W.B. lening 6% 104 104 Dollarlng '47 3 87 87V4 Investeringscert. 3.. 88fj? 89% Ned. 62-64 3 87A 87% Cert NWS 58 h, Indië '37 A 3 83% 83% Grootboek '46 3 80 y4 80 %L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 24 28% Nat. Handelsbank 12Vx 78 Ned. HandelmU142% 144 Amst. Rubber 40% 50% Deli Mij.en (Ver.) 56 63% H.VA85% 92% Java Cult21 26 Senembah 38 43 V4 Vorstenlanden 11 1514 A.K.U137%e.d. 139% Berkel's Patent (v) 166% 168 Calvé Delft cert. 251 252V4 Kon. Pap. v. Gelder 170 170 Hoogovens cert233 240 Müller en Co. N.B. 280 280 Ned. Kabelfabr226 229 Philips 223% 229% Philips pref132% 133 V4 Unilever320 V4 324 V4 Wilton Feyenoord 189% 195B Bilfton 2de r181 190 Dordtse Olie gew. 740% 750 Kon. Petr. <f. 20.150.50 151.— idem (50 f. 20.150.15 150.30 Holl. Amer. lUn 136 136 Java China Paket 115% 119% KIM94 95.75 Ned. Stoomv. My. 119 118% Kon. Paket Mü- 102Vx 108% Stoomvaart Mij. Ned. 127% 132 Nievelt Goudr. cert 150% 151% v. Ommeren cert. 199% 200% Kon. Rott. Lloyd 118 124V4 Ned. Scheepv. Unie 109% 114% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 88 87% Den Haag 1937 1 3.. 78 Leiden 1947 87% B R'dam '37 I-HI 3% 86% 86% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93 94 Premieleningen A'dam '53 3 86 85% A'dam '51 2% 78% A'dam '56 12% 74y4 74% A'dam '56 II 2% 83% 82% Eindhoven '54 2% 74 Enschede '54 2% 72% 75 Den Haag '52 I 2% 82 Idem II 2% 82L 80B R'dam '52 I 2% 82 81% Idem II 2% 81% 81% Utrecht '52 2% 89% 897a NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 189 192 H.B.U. eert176 176% Rott. Bank 155V4 158 Twentsche Bank 150% 152V4 Industrie Ondernemingen Albert Heyn190 Borneo Sum. H. My 31 Vx 36 Ned. G. en Sp. fabr 16674 165 Kon. Ned. Grofsm 84 82 Internatio 58 62 Rott. Droogdok Mü- 440 Tieleman en Dros 7% 7% Ned. Mü. Walv.vrt. 54 53% Spoorwegen Deli Spoorweg Mü- 7 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23 24 Intern. Nickel 73% 72H Anaconda 42% 4313* Bethlehem Steel35A 35% Cities Service 53% 53% General Motors 34H 34 Kennecott 83 83% Republic Steel 39% 397a Shell Oil 70 H 72 Union Pacific 24% 25ft Un. States Steel 51 51% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. w.a. idem Electrolas B Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv Int. Kunststof f Ind Leidsche Wolspinn. Sikkens Lakfab '53 Ver. Touwfabrieken Wernlnk's Betonm. Van Wük Textiel V.K. 12/12 55% 64GB 285% 302 115 L 35 129 G 373 136 64 L 64GB 35 L 131% 372 B 63 L 64 GT

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7