i NIVEA Noviteiten bij Residentie-Orkest van Blaclier en Bernard Wagenaar Gasten EEN K0\U SCHRIJFT 111 HRRRIET Monique Haas magnifiek en modern in Robert Schumann -T-b D. de Bruyn, adj. directeur van Zaalberg, jubileert Expositie in Prentenkabinet van foto's van Erieli Salonion 96ste jaargang Vrijdag 13 december 1957 Tweede blad no. 29316 Interessante K. O.-avond IJilenspieghel's schalksheid tot besluit Een avond om enthousiast over te rapporteren. Immers: een onder Van Otterloo perfect spelend Residentie-Orkest wist te boeien met een interessant gekozen programma, mede door de twee overigens onproblematische noviteiten: Blachers' „Konzertante Musik" en de „Derde Symfonie" van de in 1894 te Arnhem geboren, in 1920 naar Amerika geëmigreerde en in 1927 tot Amerikaan genaturaliseerde Bernard Wagenaar, thans leraar aan de Juilliard-school of Music te New York. Boris Blacher, geboren in 1903 in bezoekers nog bevreemd hebben! Newchwang (China), kwam na een ja renlang verblijf in Rusland, in 1921 naar Berlijn, waar hij in 1948 tot professor aan de Hochschule für Musik werd be noemd en in 1953 tot directeur daarvan. In zijn omvangrijk oeuvre (o.a. de vir tuose Paganini-variaties) wijdde hij zich aan velerlei genres, waarin het ironische, speelse dansritme een grote rol speelt. Zo ook in deze geestige „Konzertante Musik" (1937) dat zijn roem vestigde, een waar „divertissement", doortrokken van puntige swingritmen, met een aan Tsjaikowsky herinnerend slot. Het gaat in dit melodische en vooral sterk ritmische, puur-muzikanteste „dansspel", luchtig, doorzichtig en hoogst spiritueel toe. Het werd door het orkest met het nodige élan en de vereiste punctualiteit, met enkele heerlijke solotrekjes voor de viool, verklankt. Moderne, scherp gepro fileerde muziek in de beste zin, waar van echt te genieten viel. De andere noviteit: Bernard Wage naars Derde Symfonie. Zij deed kennis maken met diens gematigd en nobel gestemd modernisme, in superieure or kestratie, voortreffelijk klinkend. Een werk dat het grondige vakmanschap, de zuivere opbouw en vormgeving van deze componist duidelijk aantoont. Zeker geen louter „cerebrale" muziek: gevoel voor sfeer is naast de intelligente kunde gelijkelijk aanwezig. Wagenaar is geen vernieuwende „hemelbestormer" al zal zijn componeertrant vele K. en O.- Ad verten tie Geef RIVELLA en U bent de beste gastvrouw, ledereen vindt het éven lekker. RIVELLA streelt de tong van oud en jong.Nieuw van smaak, verrassend verkwikkend. „Nóg een flesje?" „Graag!" RIVELLA bekomt U altijd goed. Wekt de eetlust op en bevordert de spijsvertering. RIVELLA is een natuur product uit melk. Sprankelend goudgeel Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven._ Teraardebestelling dr. mr. A. T. J. Etmans Onder grote belangstelling en in alle eenvoud vond gistermiddag op „Rhijn- hof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van dr. mr. A. T. J. Etmans, in leven leraar oude talen aan het Sted. Gymnasium. Met het Col lege van Curatoren en de rector van het Gymnasium, dr. W. Wiersma, gaven ook de docenten en vele leerlingen blijk van hun medeleven. Bovendien waren er ook vele vrienden en bekenden van de familie Etmans. Nadat het stoffelijk overschot in het familiegraf was bijge zet, werd een ogenblik stilte in acht ge nomen. Een zoon van de overledene dankte voor het medeleven dat in deze dagen uit zo ruime kring was ontvan gen. maar hij schrijft expressief en suggestief, hij weet ten volle, wat het orkest toe komt. Men had geen moeite met zijn nog „geschreven", veeleisende partituur, in een sonoor klinkend gewaad gehuld. Schumann (diens pianoconcert in kl. t.) nu eens in de opvatting van deze eeuw te laten horen, was aan de emi nente pianiste Monique Haas voorbehou den. Deze musicienne bü genade is Fran- ?aise en ook dit legde zijn stempel op haar vaartvol, geestdriftig en aansteke lijk spel, waarin geen overdreven vals romantisch sentiment te beluisteren viel, maar dat toch gedragen werd door een warme, doch steeds gereserveerde gevoeligheid. Schumann en zijn echtgenote Clara Wieck, die het voor het eerst ten gehore bracht, zouden misschien verbaasd, wel licht zelfs verward, naar deze snelle tempi geluisterd hebben. Doch zij zou den zeker onder de indruk gekomen zijn van de briljante pianistiek, het prach tige toucher en de volkomen technische beheersing. Met haar innig muzikaal, lichtvoetig, doorzichtig en toch ook krachtig en verdragend spel, leidend naar de meeslepend en virtuoos ver tolkte climax de jubelende, grootse finale veroverde Monique Haas, in haar sympathieke eenvoud wars van ieder onwaarachtig effect, uitbundige ovaties Het orkest paste zich merendeels vol doende aan haar zienswijze aan, al kon het zich niet steeds geheel aan de van ouds gevestigde „traditie" onttrekken, evenmin als Van Otterloo. Alle geheimen van Richard Strauss' fascinerend illustratieve muziek werden nog eens geopenbaard in diens „Till Eulenspiegel"; het was alsof men diens dolle streken en fel-tragisch einde ook visueel onderging. Eenmaal als „radi caal" beschouwd, vraagt men zich nu af, hoe dat mogelijk is geweest: we zijn al weer zo veel verder in de tijd. Een on geloofwaardige scheppingskracht stem pelde hem: deze schalkse partituur van de nog bruisend jeugdige 30-jarige com ponist geeft er de kostelijkste voorbeel den vanUilenspieghels uitbundige avon turen beleven wij naar de volle maat in rake ironie en caricatuur. Met diepe waardering spreken wij er, in harmonie met een van Strauss' schoonste liede ren nog eens ons „Habe Dank" voor uit, ondanks wellicht de veroordeling der „zwaarwichtigen" Een meesterlijk en spannend besluit van een veelzijdige avond, waarop het Residentie-Orkest hoge troeven uit speelde en waarmee K. en O. al even hoge eer inlegde. De stampvolle zaal heeft overduide lijk getoond programmakeus en spel op prys te stellen. Dat spreekt van een verblijdende culturele opgang, die overigens op muzikaal gebied in onze stad al sinds jaren te constateren valt. Gelukkig! H. Vereniging Oud-Leiden AANTAL LEDEN - DUIZEND - KAN NOG WORDEN OPGEVOERD Op uitnodiging van de Vereniging „Oud-Leiden" hield de heer J. G. N. Re- naud, conservator bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort, gesproken over „Jonkvrouw Aleida van Poelgeest". De voorzitter van ,,Oud-Leiden', dr. A. Kessen. die een kort inleidend woord sprak, vroeg daarin aandacht voor de propaganda. Hoewel de vereniging thans ruim duizend leden telt - een aantal, dat dr. Kessen voor Leiden zeer bevre digend achtte - moet het volgens spre ker, gelet op de door de vereniging ge organiseerde interessante lezingen en excursies mogelijk zijn nog vele nieu we leden aan te trekken. Een lezing over de Leidse hofjes, te houden door mej. A. J. van Nienes en ir. H. A. van Oerle, stelde dr. Kessen de leden in het voor uitzicht. De heer Renaud, die hierna uitweid de over de gewelddadige dood van Alei da van Poelgeest, gaf een uitvoerig ge schiedkundig overzicht van de bewogen tijd, waarin zij leefde en ging daarbij in op de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Vanzelfsprekend belichtte spreker hier bij ook de figuur van Albrecht van Beieren, graaf van Holland. Zeeland en Henegouwen, die in het leven van Alei da zulk een belangrijke rol speelde. Aleida, uit het roemrijke Kabeljauwse geslacht van Poelgeest gesproten, was de vertrouwde vriendin van hertog Al brecht, die zij tegen de Hoeksen opzette. Hoekse edelen, hierover zeer veront waardigd, smeedden een complot tegen haar. Óp 25 september 1392 voltrekt het noodlot zich over haar. Tijdens een wandeling langs de Haagse Vijverberg vallen acht samenzweerders haar aan en wordt zij vermoord. De vertoornde Albrecht daagde de moordenaars voor het hof. Toen deze niet verschenen, wer den zij verbannen, hun goederen ver beurd verklaard en hun kastelen door het landvolk verwoest. Uitvoerig weidde de heer Renaud hierover uit. In 1394 kwam een verzoening met de Hoeksen en Kabeljauwsen tot stand en was het Albrecht die alle pogingen aanwendde om de onderlinge verhoudingen in Hol land weer in het reine te brengen, waar door aan de partijschappen een einde kwam. Na de pauze vertoonde de heer Re naud 'een aantal lantaarnplaatsjes, wel- I ke in wijder verband met deze ge schiedenis stonden. Goud en warmte Goud in de vorm van een polshorloge en warmte via een hem aangeboden haard ontving vanochtend een zilve ren jubilaris bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg en Zn. Het was de heer D. de Bruyn. sinds 20 december 1951 ad junct-directeur van deze N.V. Ter gelegenheid van dit zilveren ju bileum december 1932 trad de heer de Bruyn in dienst van Zaalberg vond hedenochtend in het directiekan toor aan de Vestestraat een even harte lijke als welgemeende huldiging plaats, waarvoor ook de president-commissaris, mr. J. H. B. Kernkamp, en de commis saris der vennootschap, de heer H. A. M. Swellengrebel, hun belangstelling toonden. Nadat de jubilaris, zijn echt genote en dochter in de kring van di rectie, staf en afgevaardigden van de Ondernemingsraad hadden plaats geno men, was het de oudste directeur, de heer W. A. Schrandt, die allereerst her innerde aan de komst van de heer de Bruyn in het bedrijf, waar hem een re organisatie van de afdeling boekhouding en kostprijscalculatie werd opgedragen. Met het vervullen van deze opdracht hebt U. aldus spreker, groot en belang rijk werk verzet. Het pleit voor uw in zicht, dat wij na vele jaren nog steeds profiteren van de toenmaals ingevoerde reorganisatie, aldus de heer Schrandt, die er vervolgens op wees. dat directie en bedrijfsleiding nog dagelijks profite ren van de grote capaciteiten van de beer De Bruyn. in wiens persoon en op treden een prettige verstandhouding ligt verankerd. Directie en commissarissen hopen dan ook in de toekomst, waarin een ver plaatsing van het bedrijf naar een nieuw industrieterrein is te verwachten, nog veelvuldig te profiteren van de steun en het inzicht van de jubilaris, wiens over tuiging op religieus terrein spreker sterk bewondert. Namens directie en commis sarissen bood de heer Schrandt de heer De Bruyn een gouden polshorloge aan. De heer J. van der Waard, procuratie houder. vertolkte hierna de dank en waardering, welke 't personeel te Leiden en Vlijmen heeft voor de grote werk kracht van de jubilaris. Ondanks uw onopvallende figuur, komen alle draden van het bedrijf in uw handen samen. Via uw brein, aldus spreker, worden tal van impulsen en visies het bedrijf inge stuurd. Daarnaast bezit U de gave om, zo dit al nodig is, veelal voor alle par tijen een aanvaardbare oplossing te vinden. Deze waardering vond hierna een tastbare vorm in de aanbieding van een haard, een geschenk van het voltal lige personeel. In zijn dankwoord wees de heer De Bruyn er o.m. op, dat hij van de eerste dag af steeds met grote voldoening zijn werk heeft verricht, hetgeen hij mede toeschreef aan het vertrouwen, dat zo- velen in hem stellen. Zal het horloge de jubilaris er steeds aan herinneren, dat tijd een kostbaar iets is, de aangeboden haard ziet hij als een symbool van de warme erkentelijkheid, waarmede velen hem omringen. Na deze huldiging volgde in de mid daguren een drukbezochte receptie. GOUDEN DOCTORAAT Maandag is het vijftig jaar geleden, dat dr. G. J. Huët, geboren te Amers foort en thans wonende te Bussum, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Geneeskunde. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht de heer A. van Willigenburg «Den Haag); kand. ex. Ned. Recht mej. E. M. de Wit (Leiden), mej. F. Mars man (Hengelo), mej. J. Heldoorn (Leeu warden), mej. P. M. J. van Amelrooy (Haarlem), mej. M. Drabbe «Bloemen- daal) mej. A. Palmboom (Bozum), mej. M. Phillippus (Huizen), mej. H. van Eijsden (Voorburg), mej. A. A. H. Kruysse (Den Haag) en de heren C. W. Claassen (Hapert-N. Br.), W. de Bruin (Schiedam), J. H. Meesman (Haarlem), C. J. L. M. Ie Cat (Amsterdam), H. P. N. J. A. v. d. Loos (Den Haag)R Leo pold (Den Haag). P. J. de Haan (Den Haag), A. P. van Hoek 'Den Haag). A. G. Hasselman (Leeuwarden) en M. Kar- tono (Den Haag). Advertentie Het aangrijpende relaas dat deze week in „Margriet' een aanvang neemt, is de ware geschiedenis van niemand minder dan ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Het is het eigenhandig geschreven verhaal van een vorstin, beroofd van haar vaderland, haar kroon en haar troonde strijd van een vrouw om haar laatste bezitde liefde van haar Koning, de vader van haar kindl De tragiek en de opofferende liefde van dit vrouwenleven, maken dit verhaal tot een triomfaal getuigenis, dat raakt tot diep in het hart van iedere vrouw en moeder. U zult deze serie lezen en hèrlezen, en haar nooit meer vergeten! „Margriet" rekent het zich tot een eer een Koningin onder haar mede werkers te weten; zij prijst zich gelukkig U deze serie te mogen aanbieden verlucht met een schat van foto's vol leven en vol kleur. In méér dan een half miljoen gezinnen zal straks de geschiedenis van Koningin Alexandra in „Margriet'* worden gelezen. Als U „Margriet" nog niet regel matig leest, stuur dan nog vandaag 'n briefkaart aan MARGRIET, Huidekoperstraat 20, Amsterdam. WANT DEZE SERIE MOET U LEZEN! i KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PH1LIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. De directeur, de heer W. A. I de Bruyn het geschenk van com- Schrandt (links), biedt de heer D.\ missarissen en directie aan. ZONDAG GEEN LUXOR- BIJ EENKOMST Naar de Commissie voor Bijzonder Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente ons mededeelt, zal de aan gekondigde Luxor-bijeenkomst van a.s. zondag, waarin Paul Niessing het Weih- nachteoratorium van J. S. Bach zou toe lichten, wegens ziekte van dr. P. L. Schoonheim niet doorgaan. Lezers schrijven EEN VERKEERDE GEWOONTE! Men schrijft ons: Reeds jaren en jaren geleden klaagde de Gemeentelijke Reinigingsdienst over de eigenaardige gewoonte van sommige inwoners van onze goede stad om papier, etensresten e.d. zonder meer op straat te deponeren of in de grachten te gooien. Thans is met deze gewoonte nog steeds niet volledig afgerekend. Alhoewel de tegenwoordige schuldigen veelal kinde ren zyn, gaan toch ook heel wat vol wassen inwoners niet vrij uit. Wanneer we echter in de buurt van halteplaatsen van bussen of trams onze ogen de kost geven kan worden geconstateerd, dat het publiek uit de omgeving er nu niet be paald op uit is om Leidens straten zo schoon mogelijk te houden. Laten inwoners en bezoekers van „buiten" bedenken, dat het personeel van de Reinigingsdienst zonder mede werking van allen niet in staat is de stad er zó te laten uitzien als Leiden er behoort uit te zien. De aansporing, geschilderd op het tractiemateriaal van de Reinigingsdienst „Houdt Uw stad rein" zou in feite moeten luiden „Houdt Leiden rein", im- (Foto L.D./Van Vliet) mers heel wat „zondaars" wonen elders. Unieke collectie politieke portretten uit jaren voor tiveede wereldoorlog Het Prentenkabinet van de Leidse Universiteit, dat de laatste jaren een opmer kelijke activiteit ontwikkelt in de fotografische sector van de prentkunst, heeft thans een tentoonstelling georganiseerd uit het werk van de befaamde Duitse persfotograaf dr. Erich Salomon, de man die in de jaren 1928 tot de tweede wereldoorlog faam verwierf door zijn opnamen uit de „binnenkamers der diplo matie". Hü heeft op een veel breder terrein dan dat der diplomatie gewerkt, maar de collectie die in het Prentenkabinet is geëxposeerd richt zich toch wel voor namelijk op dat deel van zyn werk. Het intellectuele op maatschappelijk hoog niveau staande milieu, waar de in 1886 geboren Erich Salomon zijn vor ming genoot, zijn studie achtereenvol gens in zoölogie, werktuigbouwkunde en rechten, en zijn levensloop nadien gaven hem een brede visie en gemakkelijke om- vangsvormen, die hem de introductie en het vertoeven in velerlei omgeving mo gelijk maakten toen hij in 1927 eenmaal startte met zijn nieuwe levensvulling, de fotografie. Uit de opnamen, die in het Prenten kabinet te bewonderen zijn, spreekt zeer duidelijk de gave van Salomon, om zijn objecten in hun natuurlijke pose en uit drukking te treffen. Veelal heeft hij daartoe kunstgrepen moeten toepassen, o.m. het verbergen van zijn zeer licht sterke camera en fotograferen op grote afstand, maar in al zijn werk blijkt een vermijden van het stijve poseren. In zijn tijd was we zouden haast durven beweren: gelukkig de blitz- techniek nog niet erg ontwikkeld, zo dat hü praktisch alle opnamen met het bestaande licht maakte. Uiteraard vergde dit, in een tjjd dat de super snelle films van tegenwoordig nog niet ontwikkeld waren, lange belichtings tijden, die dikwijls in enige beweging van nevenfiguren tot uitdrukking ko men, doch dit verleent, naast de voor treffelijke effecten van het bestaande licht, een grote levendigheid aan de beelden, die niet zozeer uit artistiek opzicht maar zeker historisch zeer grote waarde hebben. De vergrotingen in het Prentenkabinet maken deel uit van de collectie, die samengesteld werd voor de Photokina 1956 te Keulen. Later werd de collectie geëxposeerd in Berlijn, Hamburg, Lon den en Stuttgart, en na de tentoonstel ling in Leiden, die tot en met 12 januari op werkdagen van 2 tot 5uur zal zijn ge opend, gaat de collectie naar der Ver enigde Staten. Het is slechts een bescheiden selectie uit meer dan tienduizend negatieven, die in het bezit zijn van de in Amster dam gevestigde zoon van de in 1944 in Auschwitz omgekomen fotograaf. Naast vele grote diplomaten als Briand, Her- riot, Chamberlain, Laval, Brüning. Stre- semann en talloze anderen, vinden we foto's van geleerden tls Einstein, Planck en Adler, musici als Mengelberg, Casals, Gigli etc. Ondanks huishoudelijk werk blijven Uw handen gaaf, zacht en blank i met NIVEA I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Bescherm de reddingshaak en -lijn 't Kan voor Uw eigen redding zijn! IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Gouden jubileum C. de Jong Op 21 november was het vijftig jaar geleden, dat de heer C. de Jong, thans wonende Timorstraat 8, in dienst trad bij de firme J. van der Stok in de Breestraat. Begonnen als loopjongen klom de heer De Jong, die nu bijna 70 jaar is, op tot vertegenwoordiger. In verband met ziekte van de jubilaris moest de viering enkele weken worden verschoven tot woensdag aanstaande. De heer De Jong kwam in dienst bU een zaak. die in 1907 al bijna een halve eeuw bestond. De huidige eigenaar was toen enkele jaren oud, maar diens vader was de eerste baas van de loopjongen De Jong. Door zijn accuratesse en toe wijding volgde al kort na de loopjongen periode een aanstelling als magazijnbe diende, later verwisseld voor de winkel. Weer enkele jaren verder werd de heer De Jong tot vertegenwoordiger benoemd. Woensdagmorgen wordt de heer De Jong om half elf op het kantoor van de firma Van der Stok gehuldigd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3