Amerika en Engeland nog steeds „ernstig bezorgd" over Indonesië WEERBERICHT Vrees voor communistische overheersing is groeiende Soekarno afgezet? Nieuw protest naar Djakarta MOOIE WOORDEN KENNEN DADEN NIET VERVANGEN" GRATIS KOOPUUR 96ste jaargang DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 No. 29315 Directeur: u J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Thans schijnt de toestand iets rustiger Hoewel de toestand in Indonesië, althans op het ogenblik iets rus tiger schijnt te zijn geworden, heeft de woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, White, gister avond op een persconferentie medegedeeld, dat volgens de Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, de heer Allison, de toestand in Indonesië „nog ernstig" is. Niettemin, aldus de woordvoerder, heeft Allison aan de Amerikanen in Indonesië geen advies gegeven om het land te verlaten, hoewel verschillende hunner dat individueel wel hebben gedaan. De woordvoerder deelde nog mede, dat ambassadeur Allison had gesproken met premier Djoeanda en de minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio, die hem beide hadden gezegd, dat de situatie thans in rustiger banen kwam. Amerikaanse waarnemers achten het mogelijk dat de toestand inderdaad rustiger wordt, doch dit zal in hoge mate afhangen van hetgeen in Indonesië de communisten zullen doen. Centrale regering zonder gezag? Ook gezaghebbende kringen in Engeland hebben de vrees te kennen gegeven, dat de Indonesische communistische partij meester zal worden van de situatie op Java. Zonder te willen zeggen, dat de regering van ir. Djoeanda onder commu nistische invloed staat, merkt men toch op, dat de centrale regering zelfs niet op geheel Java haar gezag kan uitoefenen, en de communistische partij, die de machtigste op Java is, zou van de situatie kunnen profiteren om zich van de macht meester te maken. Intussen worden in Londen tegenstrijdige berichten ontvangen over een politiek samengaan van de militaire leiders, die de andere eilanden, grote dan wel kleine, in handen hebben. Het is daarom, zo wijst men er in bedoelde kringen op, dat de Engelse regering de situatie in Indonesië met de grootste ongerustheid gadeslaat. Totdusver zijn nog geen Engelse onderdanen gemolesteerd en zijn de Engelse belangen nog niet aangetast. Willen communisten een tweede Korea De voorzitter van het Indonesische anti-communistisch front heeft ver klaard ,dat er een communistisch plan bestaat om Indonesië tot een tweede Korea te maken". Deze voorzitter, Kiai Isa Anshary, lid voor de Masjoemi van de constituerende vergadering, zette uiteen, dat dit plan ,,in de lijn ligt van het Moskouse manifest van 19 novem ber j.l., dat is ondertekend door 65 ver tegenwoordigers van communistische partijen uit de gehele wereld, waaronder de Indonesische communistische partij". Hij zeide verder: de propagandacam pagne van Radio-Peking over wat daar wordt genoemd de Amerikaanse samen zwering om het regiem van Soekarno omver te werpen - met behulp van Nat- sir, (de voorzitter van de Masjoemi), S.iahrir (voorzitter van de Indon So cialistische Partij), Moh. Hatta (de voormalige vice-president) en Gatot Soebroto (onder-stafchef van het leger) - dit alles is een uiting van het com munistische plan. West-Duitsland biedt goede diensten aan De regering van de Duitse Bondsrepu bliek is, volgens de mededeling van haar woordvoerder, bereid, in het conflict tussen Nederland en Indonesië, aan de Nederlandse regering haar goede dien sten aan te bieden. Naar de pers-chef Von Eckardt aan de pers te Bonn me dedeelde, is tot dusver echter nog geen verzoek daartoe ontvangen. Hij zeide verder, dat de Westduitse regering de Indonesische maatregelen betreurt, daar deze onverenigbaar zijn met de hande lingen van een rechtsstaat. Hij herhaalde dat de Bondsregering, als vriend en bondgenoot van Neder land, uit de huidige situatie geen voor delen wenst te trekken. Eerste K.L.M.-gezinnen op Schiphol Met de KLM-machine uit Biak, die gisteravond eën uur na het toestel uit Bangkok op Schiphol arriveerde, keer den drie vrouwen met haar kinderen, echtgenotes van KLM-grondpersoneel van de vestiging te Djakarta, in ons land terug. Dit zijn de eerste gezinnen van KLM-personeel uit Djakarta, die terug zijn gekomen. Uit de mond van de drie vrouwen klonk, toen om nadere bij zonderheden werd verzocht, hetzelfde antwoord: „Geen commentaar". Kenne lijk was haar zwijgplicht opgelegd. Met de Garoeda-machine waren deze gezinnen van Djakarta naar Singapore gevlogen en van daar met een toestel van een andere luchtvaartmaatschappij raar Bangkok. In laatstgenoemde stad konden zij worden meegenomen door het KLM-toestel, dat van Biak was ver trokken. Een der bedrijfsdirecteuren van de KLM is naar Singapore vertrokken om ter plaatse de plannen voor het repa triëren der KLM-gezinnen uit Djakarta en de andere vestigingen verder uit te Nevelig De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt en nevelig met tijdelijk wat regen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en oost. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur).. 13 DECEMBER Zon op: 8.42 uur; onder: 16.30 uur Maan op: uur; onder: 12.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.20 en 19.47 u. Laagwater te 2.54 en 15.18 uur. werken. In de komende weken mag de geleidelijke repatriëring der KLM-ge- zinnen uit Indonesië worden tegemoet gezien. KuM. bemanningen op komst Enige honderden leden van de beman ningen van de 25 schepen van de KPM, die thans te Singapore liggen, zullen ze ker worden gerepatriërd, aldus deelde de algemene vertegenwoordiger van de KPM, de heer J. Kruyt mee. De heer Kruyt zei verdér, dat er nog generlei beslissing is genomen met be trekking tot de ladingen in deze sche pen, die duizenden tonnen goederen be draagt. bestemd voor havens in Indo nesië. Hij deelde mee, dat van de 80 schepen der KPM in Indonesië, meer dan 30 in Indonesische havens door de autoriteiten onder bewaking zijn gesteld. Het schip de „Caram" van de Indo nesische Scheepvaart Maatschappij Pelni heeft gisteren 150 passagiers van de KPM-schepen te Singapore aan boord genomen. Een woordvoerder van de Pelni heeft meegedeeld, dat thans naar mogelijkheden wordt gezocht om deze mensen naar Indonesië over te brengen. Een woordvoerder van het Indonesi sche consulaat te Singapore heeft van daag meegedeeld, dat alle Indonesiërs, die zich thans te Singapore aan boord van schepen van de KPM bevinden, van nu tot zondag a.s. gerepatriërd zullen worden. De woordvoerder sprak voorts een be richt tegen, dat liet aan Nederlanders verboden zou zijn het eiland Poeloe Sambo te verlaten. De Nederlanders die het eiland, dat twaalf km. van de kust van Malakka ligt, willen verlaten, kun nen dit doen. maar zij krijgen geen toe stemming terug te keren. Het betreft Nederlanders cl ie werken op de installa ties van de BPM op Poeloe Sambo. Een woordvoerder van de Philip^fa- brieken deelde mee, dat 100 vrouwen en. kinderen van employees van Philips in de beide .overgenomen'' Philipsfabneken in Indonesië, eind dezer week te Singa- Met ziekteverlof (Van onze Haagse redactie) Vanmiddag tegen drie uur circuleer de op de effectenbeurs te Amsterdam een gerucht, dat president Soekarno zou zijn afgezet en vervangen door een militair driemanschap. Onze correspondent sefrnt uit Dja karta: Eerste minister Djoeanda heeft het Parlement meegedeeld, dat president Soekarno op medisch advies met ziekte verlof moet gaan. Een bevriende natie heeft reeds aangeboden als gastheer op te treden voor de tijd dat de president zijn activiteiten stop zet. Djoeanda gaf geen verdere inlichtin gen, noch of de invitatie was geaccep teerd, noch omtrent de beslissing van de president. Hij noemde ook de naam van het land niet, hoewel het Kabinet reeds in het hegin van deze week besliste de reis van de president naar Europa en Zuid-Amerika af te zeggen. De verklaring van Djoeanda, dat de president met ziekteverlof moet gaan, was daarom zo verrassend, omdat Soe karno dezer dagen nog een massabijeen komst in Soerabaja toesprak in het kader van de actie voor West-Irian. pore worden verwacht. Men hoopt ze te kunnen overbrengen in gehuurde vlieg tuigen van de „Malayan Airways". Wat gebeurt er met de regering „Op lange termijn is de vraag echter niet wat er gebeuren gaat met de Ne derlanders en de Nederlandse belangen in Indonesië, maar wat er gebeuren j gaat met de Indonesische regering zelf, aldus het Zweedse blad „Dagens Nyhe- ter". Er zijn vele aanwijzingen, aldus het blad, dat de communisten de huidige hausse van gevoelens gebruiken zullen voor de versterking van hun stellingen. De laatste daad van de Nederlanders in Indonesië zal daarom het beginpunt kunnen betekenen van een ontwikkeling die gevaarlijker is voor de Indonesiërs zélf dan voor het Nederlandse volk",. (Men zie ook elders) Onderhoud Luns—Mammis Interne strijd tussen extremen-gematigden (Van onze Haagse redactie) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gistermiddag de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiger, de heer Max Maramis, bij zich ontboden. De heer Maramis deelde na afloop van het onderhoud, dat bijna drie kwartier duurde, mede, dat de minister hem op de hoogte had gesteld van de démarches, die de Nederlandse regering reeds in Djakarta heeft ondernomen. In Den Haag verwacht men, dat de regering zeer binnenkort een nieuw protest in Djakarta zal overhandigen. Nadat dinsdag Hr. Ms. Evert- sen naar Nicuw-Guinea ivas ver trokken is gisteren Hr. Ms. torpe- dobootjager ..Drenthe' naar de wa teren rond dit veelbesproken Nederlandse gebiedsdeel gegaan. Familieleden en bekenden van de bemanning waren op de kade van het vertrek getuige. Op ,onze vraag of er binnenkort een Indonesische regeringsnota over de uit- wijzirfg van de Nederlanders is te ver wachten, wenste de heer Maramis niet in te gaan, maar in politieke kringen te Den Haag heeft men de indruk, dat het op het ogenblik gelijk gemeld niet in de bedoeling van de Indonesische re- 2êA in immer bestaat uit 12 pagina's. Tussen Amsterdam en Rotterdam zal in de komende dagen deze auto van de ANWB rondrijden met een nauwkeurig werkende snelheids meter. De automobilisten op deze De brieven van premier Boelganin Sovjetrussische premier tracht indruk te maken op aarselende en neutrale landen (Van onze Londense correspondent) Hoewel in Londen geen officieel commentaar beschikbaar is, worden Boelganins brieven (lxij heeft er intussen óók een geschreven aan de Britse premier Macmillan) beschouwd als een diplomatiek offensief gericht tegen het Westelijk plan voor de opstelling van raketbases in Engeland en op het Europese vasteland. Engeland en de Verenigde Staten achten deze bases onontbeerlijk om een agressor af te schrikken. In Londen wordt opgemerkt, dat Boelganins sobere taal Vooral is berekend om indruk te maken op die NAVO-landen, die sceptisch staan tegen over het Amerikaanse aanbod om raketbases op hun grondgebied op te richten. Ook wil hij de neutrale landen beïnvloeden door zijn „vredes"-aanbod gunstig te doen afsteken tegen de „oorlogsmotievcn" van de Verenigde Staten. In de Britse hoofdstad wordt herhaald, dat mooie woorden geen daden kunnen vervangen. Nodig is Russische overeenstemming inzake een redelijk ontwapenings verdrag en de hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen. Voor waarde voor een topgesprek met de Russen is, dat er wat deze vraagstukken betreft van Sovjetrussische zijde enige vooruitgang gemaakt wordt. Wat de Times schrijft De Times zegt, dat Boelganins brieven zijn bestemd om de Russische bewering te steunen, dat de NAVO' verouderd en agressief is en zijn structuur en repu tatie te verzwakken. De brieven brengen daarom geen nieuw element in de ko mende Parijse besprekingen. Niets zal de gedelegeerden mogen afhouden van hun hoofddoel om van de NAVO een zo sterk mogelijk defensief deelgenootschap te maken Slechts indien de regeringen hun eigen geschillen overbruggen en hun samenwerkingsapparaat verbeteren zal er sprake kunnen zijn van een ge sprek met de Russen. Sommige door Boelganin genoemde punten zijn volgens de Times niet waard om te worden besproken, maar er zijn andere die belovend zijn, omdat zij het Westelijke standpunt dicht genoeg na deren. Met name inzake een zone in Centraal-Europa, vrij van nucleaire wa pens. Boelganin steunt kennelijk het Poolse voorstel, dat deze zone niet slechts beide delen van Duitsland moet omvatten, maar ook Polen en Tsjecho- Slowakije. Dit juicht de Times toe, maar het blad kan er niet mee akkoord gaan, dat Boelganin blijkbaar West-Duitsland wil beroven van de tactische atoom wapens, die er al zijn. De beste manier om uit te vinden, hoe de verschillen tussen Oost en West liggen, is te praten. Niets is er, dat de twijfel aan de op rechtheid van het Westen meer bevor dert dan dat het terugdeinst voor een denkbeeld alleen omdat Moskou het overneemt. De NAVO moet eenvoudig zijn geledeuen sluiten om in staat te zijn een nieuwe gesprekspoging te wagen. Het Labourorgaan, de „Daily Herald", zegt, dat er natuurlijk altijd propaganda is in elke stap die de Russen doen, maar dit neemt niet weg, dat besprekingen weg krijgen daardoor gelegenheid hun eigen snelheidsmeter te contro leren, hetgeen van groot belang is in de bebouwde kommenwaar een maximum snelheid geldt. gering ligt om alle Nederlanders het land uit te wijzen; voorlopig dus slechts die Nederlanders, die geen emplooi heb ben en op enigerlei wijze door de Ne derlandse regering worden ondersteund. In dit verband herinnert men aan de inhoud van het antwoordtelegram van premier Djoeanda aan minister-presi dent Drees, waarin slechts gesproken wordt over de Nederlanders, die Indo nesië willen verlaten. Indien de Indo nesische regering inderdaad het plan zou hebben om alle Nederlanders te dwingen het land te verlaten, zou Djoeanda alle gelegenheid hebben gehad hierop in zijn telegram nogmaals nadrukkelijk te wijzen. Niet op de spits Uit de, nog steeds verwarde, be richten over de gebeurtenissen in In donesië zou verder blaken, dat er in Djakarta een interne machtsstrijd wordt gevoerd tussen de extreme groe pen de communisten en de natio nalisten voorop en de meer gema tigde elementen, een strijd, waarvan de uitslag nog geheel onzeker is. Niet temin is men in politieke kringen van oordeel dat er, ook in de Indonesische regering zelf, een streven is om de zaken niet geheel op de spits te drij ven. Hoewel men in Den Haag enkele da gen geleden nog ernstig rekening heeft gehouden met de mogelijkheid, dat de Indonesische regering de diplomatieke betrekkingen zou verbreken, zou ook wat dit betreft de lucht enigszins zijn opge klaard. De Indonesische regering heeft het voorstel van de Nationale Raad om tot een volledige diplomatieke breuk over te gaan in ieder geval nog steeds in beraad gehouden. In hoeverre de meer gematigde houding van Indonesië is ingegeven door de stappen van enkele buiten landse mogendheden is moeilijk na te gaan. In politieke kringen acht men zeker het feit, dat verschillende Azia tische landen zeer kritisch staan te genover de jongste ontwikkelingen in Indonesië van groot belang. Advertentie WOENSDAG VAN 9—10 UUR (stempel 1). ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk - Rijnsburg tussen Oost en West dringend nodig zijn om vrees voor oorlog, die niemand wil, uit te bannen. Het is ook dringend noodzakelijk dat het Westen zo snel mogelijk met een eigen constructieve politiek komt, aldus het blad. Slot op peg. 2 Prinsas Beatrix 15 december voor radio Ter gelegenheid van Koninkrijksdag 1957 en haar a.s. bezoek aan Suriname en de Ned. Antillen zal Prinses Beatrix via de radio de bevolking van de beide Rijksdelen toespreken. De rede van de Prinses wordt door de Wereldomroep te Hilversum uitgezonden op zondag 15 de cember a.s. te 0.010.04 uur Ned. tijd op golflengten 19.45 m, 19.71 m en 25.58 m en door alle in Suriname en de Ned. Antillen aanwezige radio-stations gere- layeerd. Lester Pearson wil gesprek niet Moskou De voormalige Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, die dinsdag j.l. de Nobel-prijs voor de vrede heeft ontvangen, verklaarde gisteren in. een toespraak te Oslo, dat thans „de tijd voor het Westen is aangebroken om zich meer toe te leggen op de mogelijkheden, om met het Kremlin tot overeenstem ming te komen, dan op die welke tot meningsverschilien leiden". Hij meende, dat dit moest geschieden „niet vanuit een positie van kracht, doch uit verstandelijke overwegingen en ver vuld van zelfvertrouwen". Pearson pleitte voor een openhartige, welgemeende en volledige meningsuit wisseling tussen Washington en Moskou die hij via de diplomatieke kanalen wilde zien verlopen. Hij sprak zich ook uit voor vrijer handelsverkeer. Ook de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken Sydney Smith, heeft woensdag in het Lagerhuis in Ottawa verklaard, dat de Westelijke landen de nieuwe Russische voorstellen inzake de ontwapening zorgvuldig moeten bestu deren. Hij legde er evenwel de nadruk op, dat de Sovjet-Unie verder gaande voor stellen zal moeten doen, aangezien de Westelijke landen in de V.N.-ontwape ningscommissie reeds verklaard hebben dat zij aanzienlijk meer dan alleen maar een staken der kernproeven wensen. India, Zweden en Joego-Slavië heb ben woensdag bij de Verenigde Naties een resolutie ingediend die er bij alle landen op aandringt „alles te doen wat er in hun vermogen ligt om de inter nationale vrede te versterken" en goede vriendschappelijke betrekkingen met el kaar te onderhouden. De resolutie is bedoeld voor het debat over vreedzame samenleving, dat ver moedelijk donderdag in de politieke commissie zal beginnen. De resolutie verzoekt de Algemene Vergadering te erkennen, dat uitgebrei de internationale samenwerking nodig is om de spanningen in de wereld te ver minderen en dat geschillen tussen de landen met vreedzame middelen moeten worden opgelost. Algerijns Bevrijdingsfront bereid tot onderhandelen Het bureau van het Algerijnse „Na tionale Bevrijdingsfront" te Cairo heeft gisteren bekendgemaakt, dat het bereid is met Frankrijk in onderhandeling te treden om te komen tot een vreedzame oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Het front zegt akkoord te gaan met de resolutie, die dinsdag door de Alge mene Vergadering is goedgekeurd en waarin uitdrukking wordt gegeven aan de wens, dat er via onderhandelingen een einde aan de strijd komt. Indcnesië „ontvankelijk" voor bemiddeling V.S. Indonesië zou „ontvankelijk" zijn voor eventuele Amerikaanse bemiddelings voorstellen in het geschil met Neder land, aldus de woordvoerder van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Ganis Harsono, aldus U.P.). Indien de V.S zouden aanbieden, te bemiddelen, zouden wij dat met vreugde aanvaarden, zo zeide Harsono. Hij maakte echter duidelijk, dat het initia tief niet van Indonesië zal uitgaan. In dit verband wees hij erop, dat president Soekarno opgeroepen heeft tot een „nationale worsteling".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1