Aan televisie-uitzending op oudejaar wordt door tien landen deelgenomen De particuliere woningbouw kampt met heersende kapitaalscliaarste Nieuwjaars advertenties Krachttoer voor de Eurovisie beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Chefarine „4' Motie over ruimtelijke ordening Conflict ambtenarensalarissen in de Franse regering bijgelegd 96ste jaargang Woensdag 11 december 1957 Derde blad no. 29314 Lang gekoesterde wens gaat in vervulling Volgens de schattingen zullen op komende oudejaarsavond 65 mil joen personen voor 11 miljoen toestellen in elf Europese landen, t.w. Zwitserland, Italië, Luxemburg, België, Nederland, Frankrijk, Enge land, West-Duitsland, Denemarken, Zweden en Oostenrijk, de groot ste krachttoer van de Eurovisie tot nu toe volgen. Nu is het ramen van het aantal kijkers naar een bepaalde televisie-uitzending uit de aard der zaak een nogal willekeurige bezigheid, maar met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan wel aangenomen worden, dat er zeker op deze avond grote belangstelling zal bestaan voor het grootscheepse schakelprogramma, waaraan door elf landen zal wor den deelgenomen. Ieder land zal een korte uitzending van hoogstens tien minuten verzorgen. En met dit programma van nauwelijks ander half uur, dat de uiterste inspanning zal vragen van een klein legertje technici bij 150 zenders, 120 relaisstations en langs 10.000 kilometer verbinding, is een lang gekoesterde wens van een ieder, die bij de Eurovisie betrokken is, in vervulling gegaan: een gezamenlijk pro gramma van tien aangesloten landen. Zweden, dat eerst kort is aan gesloten, kan de uitzending wel ontvangen en zal het vermoedelijk ook wel nemen doch kan er om technische redenen niet zelf aan deelnemen. Schakelprogramma van groots allure Op deze oudejaarsavond wordt op- nieuw een mijlpaal bereikt in de on stuimige groei van de Eurovisie. Hoewel reeds in de twintiger jaren op het vasteland vage beelden toer den ontvangen uit Engeland moet men het werkelijke begin in 1950 zoeken. Toen werd het eerste eeuw feest gevierd van de telegraafkabel, die Frankrijk met Engeland verbond. De aan dit feest verbonden festivi teiten in Frankrijk gaven de stoot tot iets, dat later tot de Eurovisie zou uitgroeien. Het begon nogal speels. Een plannetje werd uitgebroeid. Vakmensen en appa ratuur werden in een sohip geladen, over het Kanaal gezet en zowaar konden verbaasde Engelsen enige dagen later de uitbundige Franse feesten meemaken, zij het dan alleen op het witte scherm. De gedachte van Eurovisie was geboren, maar de uitvoering zou heel wat moeite kosten. Zelfs nog, nadat een technicus van de BBC een „vertaler" had ontwor pen. die het mogelijk maakte de 405 beeldlijnen van Engeland en de 819 beeldlijnen van Frankrijk om te zetten in 625 beeldlijnen, het in Europa nor maal gangbare aantal. Het zou tot 2 januari 1953 duren, eer de levende gedachte daadwerkelijk ge stalte zou krijgen. Toen werd een keten van zenders en relaisstations ge bouwd, waardoor vele duizenden op het vasteland van dichtbij de ontroe rende plechtigheid van de kroning van een jonge vorstin Koningin Eliza beth II van Engeland konden be leven. De kostbare apparatuur stond er nu toch, er werden nog enkele uitzendingen gerelayeerd, de Eurovisie had met één klap het pleit gewonnen, temeer daar ook in Duitsland en Nederland de televisie snel terrein won. Geregeld Sinds 1954 zijn de uitwisselingen tus sen de landen min of meer geregeld tot Stichting voor de export in Ned. Nieuw-Guinea Te Hollandia (Ned. Nieuw-Guinea) is opgericht de „Stichting Exportbevorde ringsfonds''. Deze heeft ten doel bevor dering van de export van de produktie en kwaliteitsverbetering. De stichting is opgericht op initatief van particulieren, dat door het gouvernement, dat deel- eemt, van harte toegejuicht wordt. De 'achting staat open voor iedere belang- 'ellende. Er is reeds begonnen met het ouwen van copra-op'slagloodsen in armi en op de eilanden Wakde en Manma. in Seroei en Manokwari zijn eacaofermenteringsloodsen hl aanbouw. Dit plaatje uit de oude doos geeft een aardig, maar nog onvol ledig beeld, van het aantal mensen, dat bij een t.v.-uitzending nodig is. Ook, buiten onze gezichtskring zijn nog talrijke technici in de weer. Hoeveel temeer zullen er op oude jaarsavond bezig zijn. als het scha kelprogramma van tien landen op het beeldscherm gebracht wordt? stand gekomen. Het organisatorische hart van dit sprekende voorbeeld van Europese samenwerking klopt in Genève, waar vraag en aanbod geregeld worden. Men mag daar niet te licht over denken. Verschillende van taal en levensgewoon ten vormen vaak schier onoverkomelijke hinderpalen. Wat in Italië mooi wordt gevonden zal niet altijd in Scandinavië waardering oogsten of omgekeerd. Bo vendien zijn er nog zoveel andere facto ren. die een belangrijke rol kunnen spe len of moeilijkheden kunnen geven. Om er slechts één te noemen: het salaris van artiesten. Desondanks is het in de afgelopen drie jaar gelukt meer dan 400 uitwisselingen tot stand te brengen en ieder televisietoestel-bezitter zal beamen, dat deze Eurovisie-uitzendingen op hoge u,:. - v, STUDIO IRENE slagader van de Nederlandse televisie j prijs gesteld worden. Vooral de sport- I programma's genieten een uitzonderlijke populariteit. Nimmer zo groots Reeds zijn er ook schakel programma's verwezenlijkt in het verleden. Wij den- I ken hierbij bijvoorbeeld aan de goochel- i wedstrijd tussen Engeland en Nederland, waarbij de beide ploegen in eigen studio i werkten. Maar nog nimmer was er een i schakelprogramma op een dergelijke I grote schaal als met oudejaar, wanneer alle tien landen zullen deelnemen. De I programmaleiding berust in handen van de B.B.C.-producer Francis Essex, maar I op het moment, dat wij dit schrijven is nog niet bekend wat de verschillende I landen zullen brengen, j In Nederland heeft Toon Hermans in j ieder geval geweigerd het korte pro grammaatje voor zijn rekening te I nemen. En zo zal het in andere landen ook wel gaan. Francis Essex zal vol doende werk hebben, hij is afhankelijk van de mensen in vele landen. Maar bovenal is hjj afhankelijk van de technici. Maandenlange voorbereiding Maandenlang is men nu reeds inten- i sief met de technische voorbereidingen van dit programma bezig. In het tech- I nisch centrum van de Eurovisie te Brus- j sel wordt onder hoogspanning gewerkt. I De problemen waren legio. Hoe kwets- baar is niet zo'n enorme keten van 150 j zenders en 120 relaisstations langs 10.000 kilometer verbinding? I Men moet niet vergeten, dat ieder land zijn eigen commentator heeft en dat er verder muziek-, gids- en controle- lijnen moeten zijn. En alles moet goed functioneren wil het tijdschema, dat op seconden is afgesteld, gehandhaafd kun nen blijven. Sportief element Natuurlijk heeft men de beschikking over de moderne communicatiemiddelen, zodat een veelvuldig persoonlijk contact mogelijk is. Alles wordt dan ook tot in de uiterste kleinigheid uitgekiend en voorbereid. Maar altijd blijven er onbe rekenbare mogelijkheden. Een verbin ding, welke uitvalt, moeilijkheden met de stroomvoorziening of welke inciden tele gevallen ook. In zo'n noodsituatie wordt alles geëist van het improvisatietalent van de ver antwoordelijke technicus. Hij moet dan meteen ingrijpen om geen spel breker te worden in dit gigantische televisiespel. Men onderkent echter dit sportieve element en de mannen, die hun oudejaarsavond moeten opofferen voor dit project, zullen ongetwijfeld alles in het werk stellen om „hun" krachttoer voor zover het in hun vermogen ligt tot een succes te maken. Zij zullen zo een grote bijdra ge leveren om de Eurovisie nog meer populariteit te geven en wellicht langs deze weg ook de Europese eenheid. Mevr. Driessen-Blok onderscheiden Veertig jaar sociaal werk te Amsterdam Gistermiddag is in het Carltonhotel te Amsterdam tijdens een receptie te harer ere mevrouw F. S. Driessen-Blok mee gedeeld, dat zij is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit ge schiedde bij monde van wethouder W. Steinmetz, die namens het gemeentebe stuur van Amsterdam mevrouw Dries- sen dank bracht voor haar veel en verdienstelijk werk op sociaal gebied dat zjj thans 40 jaar heeft verricht. Het gemeentebestuur is trots op zo'n burgeres en het zal moeilijk zijn om naast mevrouw Driessen iemand te vin den, die zich met haar zal kunnen me ten, aldus de wethouder. Mevrouw Driessen, die om. presidente van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen is, heeft in de afgelopen jaren on telbare gala-avonden en collecten ten bate van vele verenigingen op sociaal gebied georganiseerd. Als voorzitter van het 'huldigingscomité boor oud-burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly de jubilaresse een ketting met hangelr en een bontstola aan. Zfer velen kwamen mevrouw Driessen die vergezeld was van haar echtgenoot en dochter, geluk wensen. f200.in het riool (Van onze Haagse redactie) Een inwoner van Delft ontdekte dezer dagen, dat zijn 2\2-jarig dochtertje speelde met een open doosje, waarin zich tevoren een bedrag van f 200,had be vonden. Het kindje vertelde het geld in de W.C. te hebben gegooid. De gedu peerde vader stelde politie en openbare werken in kennis. De riolen werden schoongemaakt, maar het resultaat was nihil. Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen TEGEN GEREDUCEERD TARIEF De prijs voor z.g. NIEUWJAARS ADVERTENTIES in ons nummer van dinsdag 31 december a.s. is 115 mm. f 1.80 elke mm. meer f 0.14 Geef ze spoedig op. De opdrach ten worden in volgorde van bin nenkomst uitgevoerd. Nd 28 december worden geen nieuwjaarsadvertenties tegen dit gereduceerd tarief aangenomen. DE DIRECTIE Volgend jaar 40.000 woningen onzeker Geen rentebijslag (Van onze parlementaire redacteur) Dit jaar zullen ruim 80.000 nieuwe woningen tot stand komen. Voor 1958 hoopt de regering weer op 80.000 woningen, waarvan 40.000 woningwetwoningen. De financiering van die overheidswoningen zal wel in orde komen, maar of er het volgend jaar met de heersende kapitaalschaarste 40.000 particuliere woningen kunnen worden gebouwd, is volstrekt onzeker. Het bouwprogramma dreigt dus te zullen stranden op de particuliere bouw. Het aantal aanvragen voor particuliere premiebouw loopt reeds terug, deelde minister Witte gisteravond mede in de Tweede Kamer. Maar hjj heeft goede hoop, dat in de loop van 1958 de financiële toestand zich gunstig zal ontwikkelen, want de economische ondergrond begint al gezonder te worden. genoten van Financiën (Hofstra) en Economische Zaken (Zjjlstra). Voor de te verwachten repatrianten uit Indonesië is de regering druk doen de een oplossing te vinden, te beginnen met een voorlopige en een tijdelijke. Hoe de definitieve regeling zal moe ten zijn valt nog niet te beoordelen om dat tempo en omvang van de evacuatie onbekend zijn. Er zijn dit jaar meer scholen in uitvoering genomen dan het vorig jaar. Satellietsteden Van diverse kanten waren de plannen ter sprake gebracht voor de bouw van satellietsteden (zoals Wilsveen voor Den Haag) en voor nieuwe havens aan de mond. van de Rotterdamse Waterweg (Europoort), dit alles in verband met de ontwikkeling van het dichtbevolkte wes ten van Nederland tegenover de rest van het land. Over dit probleem van ruimtelijke ordening wilde de heer An- dri essen (KVP) een nota toegezegd krijgen. Minister Witte antwoordde dat de denkbeelden op dit terrein nog te vaag zijn om binnen afzienbare tijd er een nota over te kunnen toezeggen. „Wellicht is het mogelijk", aldus de minister, „binnen afzienbare tijd mede te delen hoe de regering zich het samen spel tussen regering, Ged. Staten en ge meenten op dit gebied gedacht heeft. Indien de ministerraad daaromtrent een beslissing neemt is minister Witte be reid deze aan de Kamer mede te delen. Misschien is het echter beter, dat dan de nota uitgaat van de minister-presi dent, omdat vele departementen er mede te maken hebben. Motie van de heer Andriessen Voor de heer Andreissen (KVP) was dit antwoord onbevredigend. Na mens de gehele Kamer diende hjj een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd aan de Kamer een nota over te leggen, waardoor inzicht kan worden verkregen in de problemen van de ontwikkeling van het westen en overig Nederland en in de beleids lijnen, die de regering daarbij denkt te volgen. Die motie noemde minister Witte het storen van een broedende kip, want voor een oplossing van het pro bleem van de ruimtelijke ordening is Voor woningwetwoningen geeft het Rijk thans een rentebijslag, zodat de exploitatie is gebaseerd op een rente van 4 Maar particulieren moeten thans zeker 6 rente betalen, zodat de particuliere bouw in het nadeel is. „Is het niet mogelijk", vroegen de heren Van Eibergen (AR) en Van Vliet (KVP), „om ook voor de particuliere bouw een rentebijslag te geven?" „Nee", antwoordde minister Witte, „want als men daarmede begint, moet de rentebijslag worden gegeven voor de gehele levensduur van de woning. Zulk een langdurige bemoeiing met een par ticuliere woning gaat hem te ver. We moeten met rentebijslagen aan particu lieren beslist niet beginnen". De suggesties in adressen aan de Tweede Kamer tot verbetering van de premieregeling, zal de minister bestude ren. Als hij tet bepaalde conclusies komt, zal hij daarvan mededeling doen aan de vaste Kamercommissie voor volkshuisvesting. De heer Toxopeus (VVD) had gevraagd de Kamer een nota te doen toekomen over herziening van de premieregeling ter stimulering van de particuliere bouw, maar minister Witte vond het onderwerp te technisch voor een openbaar debat in de Kamer aan de hand van een nota. Koude socialisatie Van socialistische zyde is er op aan j gedrongen de institutionele beleggers (pensioenfondsen, levensverzekerings- banken e.d.) te verplichten een be paald percentage van hun gelden te beleggen in woningbouw. „Die koude socialisatie gaat mij te ver", oordeelde j de heer Toxopeus (VVD) en ook voor I de heren v. d. Pejjl (CHU) en An driessen (KVP) was het denkbeeld onaanvaardbaar), j Minister Witte verklaarde, dat de ge dachte zoveel kanten heeft, ook finan- I cieel-technisch, dat hij meende er niet op te kunnen ingaan, zonder eerst over- I leg te hebben gepleegd met zijn ambt- In het hartje van Bussum verrijst \P.T.T. De pijl wijst naar Studio deze hoge stalen constructie. Op de Irene top komt het schakelcentrum pan de Directeur „Vacupan" thans gegijzeld Belasting krijgt nog enkele miljoenen van hem (Van onze correspondent) Op verzoek van de fiscale recherche te Rotterdam heefütde ontvanger der belastingen in Den Haag de directeur van de vroegere Vacupan- en Evipan- instituten te Rotterdam, laten gijzelen. Nadat deze tandtechnicus zijn straf van acht maanden in de Haagse gevan genis had uitgezeten wegens het doen van een valse belastingaangifte over het jaar 1955, is hij dan thans overgebracht naar het Haagse Huis van Bewaring. Volgens de wet wordt iemand namelijk gegijzeld in de plaats waar hij zich laat stelijk bevond, in dit geval dus Den Haag. De belastingdienst heeft nog een vordering van enkele miljoenen guldens over de periode 1953 t/m '56 op hem. Het was de gewoonte van de tandtech nicus nimmer aangifte-biljetten in te sturen. Zo werd hij ambtshalve aange slagen, maar over 1955 moest hij door een bepaalde zaak, welke tegen hem liep, wel een biljet inzenden, wilde zijn zaak niet worden geëxecuteerd. Dit deed een zich accoutant noemde Rotterdam mer voor hem- Het bleek dat er totaal verkeerde cijfers waren ingevuld, reden waarom men zowel^de tandtechnicus als de accountant arresteerde. Uit het on derzoek, dat de fiscale recherche toen instelde, kwam naar voren dat de tand technicus jarenlang veel te weinig be lasting had betaald. Hij is nu gegijzeld om van hem te vernemen welke voor stellen hij heeft te doen. Het is bekend, dat hij belangrijke bezittingen in het buitenland heeft, welke te gelde kunnen worden gemaakt. Het is de taak van de Haagse ontvanger te proberen het geld binnen te krijgen. De accountant zal nog voor moeten komen. In afwachting daarvan is hij reeds geruime tijd geleden voorlopig op vrije voeten gesteld. in de eerste plaats nodig een staat kundige vorm te vinden voor het be stuurlijke samenspel. Dat is een kwestie, die in de Kamer en in de litteratuur nog nooit aan de orde is geweest. Er wordt nu op ge studeerd aan de hand van bepaalde plannen. Als de staatkundige vorm is gevonden heeft de Kamer iets tast baars om over te praten. Tot zolang moet de Kamer geduld hebben. Van daag wordt over de motie gestemd. Nog een motie Ook de heer Van Eibergen (AR) dien de een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd het streven naar goede hygiënische voorzieningen op de bouwplaats te steunen door het opne men van bindende bepalingen in de be stekken. Minister Witte maakte tegen deze motie bezwaar op grond van een for mele moeilijkheid. Voorschriften op dit terrein geeft de arbeidsinspectie, die res sorteert onder het departement van So ciale Zaken en dan gaat het niet aan, dat een ander departement, van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, die voor schriften zou doorkruisen. Wel worden onzerzijds, aldus de minister, de ge wenste voorzieningen zoveel mogelijk aanbevolen. Over deze motie wordt van daag gestemd. Busje onder aanhangwagen Blaricummer op slag gedood (Speciale berichtgeving) Op de Rijksweg te Putten is eem ernstig ongeluk ge<beurd, waar bij de 26-jarige G. Raven uit Blaricum (N.H.) het leven heeft ver loren. De naast hem zittende 33-jarige H. Vos, eveneens uit Blaricum, werd licht gewond. Beide Blaricummers waren met een volksbusje op weg naar Zwolle. Te Put ten kwam uit tegenovergestelde richting een grote vrachtwagen met aanhanger. Vermoedelijk heeft de chauffeur van de vrachtwagen uit Markenesse een auto gesneden. Bij een poging zijn wagen snel op de rechterweghelft te sturen, is de lading gaan schuiven. Het gevolg was, dat de aanhangwagen ging kantelen en na eerst vijf bomen te hebben geraakt, op de auto van beide Blaricummers te recht kwam. He busje schoof vrijwel ge heel onder de aanhangwagen. De heer Raven moet vrijwel op slag dood zijn ge weest. Het busje werd geheel vernield. Spoetnlk-gegevens naar andere landen De voorzitter van de Russische com missie voor het Geofysische Jaar, prof. V. Beloessof, heeft in Parijs verklaard, dat. alle landen die aan het Geofysische Jaar deelnemen verslagen over de waar nemingen van de Russische kunstmanen zullen ontvangen. Mogelijk zullen voor het einde van het jaar reeds voorlopige verslagen verstuurd worden, zei hij. (Van onze Parijse correspondent) Het conflict in de Franse regering tussen de (r.-k.) minister van Financiën en Economische Zaken, Pierre Pflimlin, en zijn socialistische collega's, dat ongeveer een week geleden was uitgebroken over de herziening van de salarissen der ambtenaren en de prijsverhogingen op levensmiddelen, ls gisteren bijgelegd dankzij de arbitrage van de premier Felix Gaillard. Pflimlin, die momenteel zware onderhandelingen over een lening met de Amerikanen en de Westduitsers voert, waarvan de uitslag vooral wel wordt be paald door het succes van zjjn binnenlandse economische saneringsmaatregelen, heeft er nu toch in toegestemd nog eens twee miljard extra voor de ambtenaren uit te trekken. Scheur in kabinet veer het ogenblik netjes gelijmd Daarmee komt het bedrag, dat door nieuwe bezuinigingen zal moeten wor den opgeleverd, op 74 miljard frank. De socialisten van hun kant hebben goed gevonden, dat de salarissen van de ambtenaren niet onmiddellijk en offi cieel worden verhoogd, doch dat hun positie wordt verbeterd door de toeken ning van twee extra-premies op 1 januari en 1 augustus aanstaande, ten bedrage van tienduizend frank, die pas later in hun loon zullen worden opgenomen. Met die genuanceerde kunstgreep hoopt de regering nu te voorkomen, dat de ver hoogde ambtenarensalarissen terstond als precedent zullen fungeren voor alle loontrekkers om zo de officiële afkon diging van de nieuwe loonronde nog even uit te kunnen stellen. Al ls met dit vernuftig compromis de vrede tussen de minister weer hersteld, het is toch allerminst zeker, dat de strijdbijl ook voor goed zal zijn begra ven, en speciaal zal de vraag zijn, of op het congres, dat de socialisten aanstaand weekeinde in Puteaux, een voorstad van Parijs, houden, het kunstig compromis van de ministers voor zoete koek zal kunnen worden aanvaard. De oppositie in de rangen van de socialistische party tegen de Algerynse politiek, maar ook tegen het econo mische en sociale beleid van de rege ring neemt by de dag scherper vormen aan en het is niet uitgesloten, dat, on danks de overeenkomst op regerings niveau, in Puteaux zich toch de meer derheid der leden tegen verdere samen werking met de rechtse groepen uit zal spreken. In dat geval zal een regerings crisis opnieuw aan de orde zyn.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5