De enquete in liet Leids Gymnasium Boeiende fotoreportage over groei van een nieuw volk van Suriname Ministers achten vragen niet onpedagogisch of ongepast V oorzitter swisseling Openbare Leeszaal „Reuvens" Mr. P. J. Teebaal volgt mr, De Clercq op 96ste jaargang Woensdag 11 december 1957 Tweede blad no. 29314 Ik zag je foto met een pakje Ibis shag in de krant, Lekkerman. Prima hoor! Tja, dat hoor ik door het hele land. Maar met dat „prima bedoelen ze nooit mij maar altijd die Ibis shag. Ibis shag in 3 smaken van l Dobbelmann ■X*. lekker man. De minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen heeft, mede namens zijn ambtgenoot van Economische Zaken, geantwoord op schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer mevrouw Schouwenaar-Franssen inzake de aan de leerlingen van de eerste klasse van het Leidse Gymnasium door een enquêtrice van het Centraal Bureau voor de Statistiek voorgelegde vragenlijst, waarin, behalve vragen over huiswerk en televisie, ook vragen zijn gesteld over de ver houding tussen ouders en kinderen, o.m. over de huiselijke tucht. Mevrouw Schouwenaar-Franssen had gevraagd of de ministers het stellen van dergelijke vragen niet onpedagogisch en ongepast achten. De ministers delen mede, dat het on derzoek wordt gehouden tengevolge van een televisieonderzoek, dat mede in op dracht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt verricht. DE INVLOED VAN DE TELEVISIE Het bedoelde televisieonderzoek maakt deel uit van een onderzoek naar de vrijetijdsbesteding van het Nederlandse volk, dat reeds gedurende enkele jaren vanwege het CBS wordt verricht. Daar de vrijetijdsbesteding zich voor een groot deel in de huiselijke sfeer voltrekt, dient het vrijetijdsonderzoek zich uiteraard tot dit levensgebied uit te strekken. Ge zien het feit, dat ditmaal de televisie in de waarneming werd betrokken, ligt dit zelfs voor de hand, aldus de ministers. Teneinde de invloed van de televisie op de schoolvorderingen der leerlingen te kunnen nagaan, werd het o.m. noodzake lijk geacht enige gegevens te verzamelen omtrent: de tijd van het naar bed gaan, de duur van het huiswerk, de aandacht, welke de ouders aan het huiswerk be steden, en ook de vraag, of de kinderen thuis (vaak) straf krijgen en of die dan o.m. bestaat in het niet naar de televisie mogen kijken. Het vermoeden bestaat, dat het gezag van de ouders tegenover de kinderen voor het al of niet optre den van schadelijke invloeden van de televisie op de schooljeugd van bijzon der grote invloed is. De ministers zyn van mening, dat bjj onderzoekingen van deze aard de uiterste prudentie geboden is. Zij zou den echter niet zo ver willen gaan het stellen van vragen aangaande de ge noemde onderwerpen reeds als zoda nig als onpedagogisch of ongepast te veroordelen. Zij wijzen er in dit verband op, dat de onderhavige vragen te midden van verscheidene andere uitsluitend schrif telijk zijn gesteld en individueel door het aanstrepen van gestandaardiseerde antwoorden moesten worden beantwoord. Een nadere motivering van de houding tegenover de ouders of kritiek op het straf geven en de mate waarin werd van de kinderen niet gevraagd. Indien dit ook maar enigermate het geval ware geweest, zouden naar het oordeel van de ministers de termen onpedagogisch en ongepast inderdaad op hun plaats zijn geweest. Zoals reeds uit het bovenstaande kan worden afgeleid, zijn de vragen gesteld, omdat de antwoorden daarop enige in dicatie kunnen verschaffen betreffende de band tussen ouders en kinderen en de gezagsstijl in het gezin. Het is n.l. in hoge mate waarschijnlijk, dat de kijk- frequentie de programmakeuze sterk afhankelijk zijn van het in het gezin bestaande gedragspatroon. Zoals bij on derzoekingen van deze aard steeds voor komt, zullen ook de antwoorden van de onderhavige enquête in sommige geval len subjectief gekleurd zijn, terwijl andex*e een meer objectieve weergave Leef verstandig! Bljjf bij rhcumatischc pijnen steeds in de warmte. Houdt U aan de voor schriften van Uw arts. MAAR.... dat i s vack gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Als het al te erg wordt poeders, tabletten en cachets Ze helpen knel cn afdoend, behouden lange tijd bun werking en veroorzaken geen vermoeidheid of versuffing. Zijn daardoor geschikt om tijdens het werk te worden Olietreiu greep militaire wagen (Van onze correspondent) De zware diesellocomotief van een olietrein op weg naar de B.P.M. te Per nis heeft vanmorgen omstreeks half zeven op de onbewaakte overweg aan de Dorpsweg te Rotterdam-zuid een mili taire vrachtauto gegrepen. De wagen, die tien militairen vervoerde, werd en kele meters de spoorbaan opgeschoven. Her en der lagen de militairen langs de spoorbaan verspreid. Allen behoorden zij tot de in het barakkenkamp aan de Dorpsweg gelegerde 198e afdeling Zware Lua. Onmiddellijk na de botsing scho ten de militairen van de eerste twee wagens, die de overweg reeds gepasseerd waren, toen de trein met een snelheid van twintig kilometer naderde, te hulp. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Bescherm de reddingshaak en -lijn 't Kan voor Uw eigen redding zijn! Illlllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll De vrees, dat doden geborgen zouden moeten worden bleek gelukkig onge grond. Zelfs was niemand zwaar ge wond. hetgeen gezien de totaal ver nielde vrachtauto een wonder mag he ten. Zelfs de chauffeur van de vracht auto had niet meer dan enkele brand- wondjes in het gelaat als gevolg van druipend accuzaiur. En toch heeft men meer dan een uur moeten zwoegen om hem uit de brokstukken te halen waar tussen hij muurvast zat geklemd. Vermoedelijk heeft de chauffeur zich in de afstand vergist en de signalen niet gezien, die de wagenvoerder van de trein heeft gegeven. De eerst kortgeleden bij deze overweg geplaatste knipperlichten zijn nog niet in gebruik gesteld In de gisteravond onder voorzitter schap van mr. W. de Clercq gehouden ledenvergadering van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek „Reuvens", heeft de penningmeester, de heer M. Eek jr., allereerst een uitvoerige toelichting ge geven op het begrotingsbeleid 1957 en de begroting 1958. Zij sluit bij een geraam de uitgavenpost van f98.700.— en een geschatte ontvangsten van f62.470 met een vermoedelijk tekort van f36.230. De vergadering hechtte aan deze begro ting haar goedkeuring. De bestuursver kiezing had tot resultaat, dat de perio diek aftredende leden van het dagelijks bestuur, mevrouw A. G. de Jong-Broers en de heren J. C. van Schaik, H. N. van den Berg en J. Brouwer bij acclamatie werden herkozen. In de plaats van de heer mr. W. de Clercq, die zich niet her kiesbaar stelde, werd tot lid van het da gelijks bestuur gekozen de heer mr. P. J. Teebaal, die als voorzitter zal optre den. Mevrouw P. H. Smits-Witvliet en de heer K. Woudstra werden bij acclama tie bestendigd als leden van het alge meen bestuur evenals de heren W. C. J. Pera en C. P. Versteegen als algemene leden. De vice-voorzitter, de heer Brou wer, sprak vervolgens woorden van afscheid en dank tot de zojuist afgetre den voorzitter, de heer De Clercq, die in 1949 lid van het algemeen bestuur werd en in 1951 mr. R. Streng opvolgde als voorzitter. Onder aanbieding van enige boekwer ken getuigde hy van de grote verdien sten van de heer De Clercq jegens „Reuvens" en van de bijzonder prettige verstandhouding, waarin onder zyn lei- de Hindustanen, die naar Suriname werden gehaald om in het grote tekort aan arbeidskrachten, dat na de afschaf fing van de slavernij in 1863 ontstond te voorzien, bij de Chinezen - die zich als overal hoofdzakelijk met de handel be zighouden bij de Javanen en bij de enkele Nederlanders, die zich als kolo nist met veel moeite een nogal schamel bestaan hebben weten te verwenen. Het sluitstuk van de tentoonstelling Is als het ware een recapitulatie van alle rassen, maar nu in modernere kring. Daarbij wordt ook de vermenging naar ras, gebruik en gewoonten in beeld ge bracht, bij het zien waarvan men tot de enig juiste conclusie moet komen, dat uit deze grote verscheidenheid van vaak sterk uiteenlopende, maar toch ergens steeds weer in elkaar grijpende elemen ten een nieuw volk groeit: het volk van Suriname. ding in het bestuur en met de directrice en het personeel werd samengewerkt. Namens de propaganda-commissie werd medegedeeld, dat een in het voor jaar gevoerde advertentie-campagne in de dagbladen goede resultaten heeft af geworpen. Het ledental steeg tot boven de 3000, weliswaar een record, doch naar het algemeen gevoelen tóch te weinig voor een stad als Leiden. In de eerste 10 maanden van 1957 werden bovendien liefst 13.000 boeken méér uitgeleend dan in de overeenkom stige periode van 1956. Een enquête, ingesteld onder degenen, die hun lidmaatschap beëindigden, wees uit, dat de motieven voor dit bedanken geenszins scholen in tekortkomingen in de organisatie en werkwijze van de Leeszaal, doch voor de overgrote meer derheid hun oorzaak vonden in verhui zing naar elders. De heer K. Woudstra deed interessan te mededelingen over de spreiding der leden over de diverse stadswijken. In de verhouding tussen inwonertal en Reu- vens-leden gaat het Boerhaavekwartier (bewesten het viaduot aan de Rynsbur- gerweg) met 4.3 aan de kop; daarna volgen het Roodenburgerkwartier en het Morskwartier met resp. 3.42 en 2.77 Van de Oegstgeester ingezetenen is voorts 8 lid van „Reuvens", Leider dorp 2 Uit de vergadering werd aangedrongen op voortzetting van de propaganda-acti- viteit en op de vestiging van uitleen filialen, hoewel werd erkend, dat zulks aan het boekenbezit en het personeel zware eisen zal stellen en dientengevolge belangrijke financiële consequenties kan hébben. De constellatie van het bibliotheek wezen in Nederland is nu eenmaal zo, dat de overheid het culturele belang van de openbare leeszalen volledig onder schrijft en haar taakvervulling van harte stimuleert, maar aan de andere kant niet in voldoende mate de middelen beschikbaar stelt om zulks te verwezen lijken. Van bestuurszijde werd met nadruk gestipuleerd, dat dit geen verwijt in houdt aan het adres van het Leidse gemeentebestuur, dat zich aanzienlijke geldelijke offers getroost, teneinde .Reu vens" in staat te stellen haar culturele taak te vervullen. De heer De Clercq sloot de vergadering met woorden van dank voor de jegens hem persoonlijk, in woord en geschenk geuite waardering en met de verzekering, dat hij aan zijn werkzaamheid in de Leidse Openbare Leeszaal de aange naamste herinneringen zal bewaren. Prof. dr. W. F. Suermondt gaf laatste college IN MAART A.S. OFFICIEEL AFSCHEID. Gisteren gaf prof. dr. W. F. Suer mondt, hoogleraar in de heelkunde aan de Leidse Universiteit, die per 1 januari a.s. zijn functie neerlegt, zijn laatste gewone college, dat echter niet het karakter van een officieel af scheidscollege had. Het officiële af scheid van prof. Suermondt zal in maart a.s. plaats vinden. Belangivekkende tentoonstelling in Volkenkunde Advertentie van feiten waarborgen. De ontwikkeling van het sociologisch onderzoek heeft echter uitgewezen, dat by een verant woorde vraagstelling via subjectief- persooniyke antwoorden waardevolle ob- jectief-zakelyke gegevens kunnen wor den verkregen. Indien de vragen, welke door het CBS bij enquêtes als hierbedoeld on der goedkeuring van de Centrale Commissie voor de Statistiek aan scholieren worden gesteld betreffende hun huiselijk leven, niet verder gaan dan de onderhavige, kunnen daar tegen naar de mening van de mi nisters geen bezwaren worden in gebracht. Adventsappèl in Marekerk In de Marekerk werd gisteravond het jaarlyks adventsappel gehouden, uit gaande van de Contactcommissie voor Evangelisatiewerk in Leiden. Ds. G. Toornvliet, gereformeerd predikant te Bloemendaal, sprak over „Toch Kerst feest 1957". Het Chr. Geref. koor „Alles ter ere Gods" zong enkele liederen. De heer H. Schouten van de Baptistenge meente had de leiding van deze druk bezochte samenkomst. Na het openingswoord en samenzang uit het adventslied „Hoe zal ik U ont vangen", sprak ds. Toornvliet. Spreker merkte o.m. op, dat het mogelyk is ieder jaar kerstfeest te vieren met een dood Kind. We kunnen het Kind Jezus dood drukken met onze kerkelijke formules. Kunt U begrypen, dat het Kind van Bethlehem wordt doodgedrukt door de mens? Maar wilt U zich een God in denken zonder mens? Wij zyn uit Gods hand gesprongen: God, onze Schepper, is mens en kind geworden. God is neer gedaald. Wy moeten ervoor waken niet opnieuw dit Kind dood te drukken of te kruisigen. Wilt U kerstfeest vieren in 1957? Dat kunt U alleen als U in dit Kind een levende Heiland ziet. Wanneer we met Johannes kunnen getuigen „Wij hebben Zyn heerlijkheid gezien", dan pas hebben we kerstfeest. De Here Jezus komt vandaag met de boodschap, dat Hy liefde is. God zoekt in U Zijn kind, Gods liefde zoekt U. Wie komen er in de stal? zo vroeg ds. Toornvliet. Alleen de tobbers en de zwoegers, slechts mensen die knielen kunnen. Het kerstgeschenk voor God is onze zonde. De heer Schouten sprak deze avond een slotwoord over „Zie Ik sta aan de deur en Ik klop". Besloten werd met samenzang uit de avondzang „De dag- door Uwe gunst ontvangen". De heren Pauw en Ju verleenden met trompet- muziek medewerking aan deze samen komst. In cellofaan verpakt ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kandidaatsexamen A wis- en natuurkunde mej. R. Hakken berg (Leiden)kandidaatsexamen F' wis- en natuurkunde mej. H. M. E. de Jonge (Leiden)kandidaatsexamen L wis- en natuurkunde de heer Goei Ing Kiong (Oegstgeest)doctoraal examen I de heer H. G. van Brummen (Leiden) kandidaatsexamen Niet-Westerse Sociale Studierichting de heer F. F. Everts (Leeuwarden). SIMCA EXPOSEERT HAAR MODELLEN Simca een produkt van de Franse auto-industrie,, houdjt momenteel in. het St.-Antroniusclubhuis een exposi tie van haar modellen. Garage Bierman uit Voorhout brengt deze auto's hier naar voren. Wie van de ontwikkeling van dit automerk kennis neemt, zal ook met belangstelling zien hoe talryke tech nische snufjes zyn toegepast. Zo kan men o.m. met één druk op de knop het interieur veranderen in een .tweeper soons-slaapkamer". Tot hedenavond elf uur is deze ex positie nog geopend. VAN ZOLDER GEVALLEN By het verrichten van werkzaamhe den in het perceel Herengracht 82 is gisteren de 40-jarige schilderspatroon, de heer S. Burgy, van de zolder gevallen. Op een vier meter lager gelegen stenen vloer bleef de heer Burgy, die ook een verwonding aan zyn mond opliep, be wusteloos liggen. De E.H.D. heeft het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Bij K. B. is aan mr. H. F. A. Don ders verlof verleend tot het aannemen van een benoeming tot commandeur in de orde van de Heilige Gregorius de Grote. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Pleter Cornells, zn van J. Zandee en E. M. C. Hertel. Johanna, dr van K. C. Gies- bert en C. J. Overdijk, Hubertha Petronel- la Maria, dr van J .W. Verhaar en M. C. J. Vrijburg. Veronica Beatrix Mrria, dr van J. J. M. Noordman en B. W. L. Schrijne- makers. Bartje, dr van H. H. T ".Stokvis en G de Haas, Monique Dèslrée, dr van B. H. de Soet en S. L. de Vink, Aletta Marga- retha, dr van C. Versteeg en A. M. Lang- hout, Wilhelmus Adrlanus, zn van W. A. Verhoeven en M Moskalenko, Sylvia, dr van P. de Groot en S. Heymans, Marga- retha Klazlna Maria, dr van J. A. van Tol en J .K. de Bruin. OVERLEDEN W. J. Vink, 75 Jaar, vrouw, A. de la Rle, 76 Jaar, man, M. ae Zwart, 86 Jaar, man. Vanmiddag geopend door minister mr. Pos De gevolmachtigd minister van Suriname, mr. EL H. Pos, heeft vanmiddag in het Ryksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat een zeer belangwekkende tentoonstelling geopend over het volk van Suriname, die tot 1 maart a.s. voor het publiek toegankelijk zal ziin. In deze tentoonstelling wordt een zeer suggestief beeld gegeven van de grote verscheidenheid en de uiteenlopende ge bruiken van de verschalende groeperin gen in de Surinaamse 'bevolking, waar uit echter langzaam, maar onafwend baar zeker een nieuw volk ontstaat. Uitgangspunt van deze tentoonstel ling vormt de ryke foto verzameling, die dr. C. F. A. Bruining ter beschikking stelde van het museum Dr. Bruining, thans conservator aan het Rijksmuseum van Natuurlyke Historie te Leiden, was jarenlang als bioloog verbonden aan het Bureau Openbare Gezondheidszorg in Suriname. Doch daarnaast heeft hij steeds een grote belangstelling aan de dag gelegd voor de mens. zoals hij leeft, woont en werkt. Zelf Surinamer zijn de was hij tot oordelen bevoegd en bo vendien is hij een knap fotograaf. Dat bleek reeds uit het boek .Suriname, de geboorte van een nieuw volk", dat hij samen met de tekstschrijver Lou Licht veld heeft laten uitgeven en waarin een keur van foto's is opgenomen. Doch het was slechts een kleine greep uit de to tale verzameling van duizend negatie ven, waarmer het museum voor deze tentoonstelling de beschikking kreeg. Na zorgvuldige selectie werden door dé fo tografen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, de heren C. Zwanenburg en W. F. Stoute, driehonderd vergrotin gen gemaakt. Van deze foto's is de sa mensteller van de tentoonstelling dr. A. A. Gerbrands. conservator in algemene dienst, uitgegaan, doch daarnaast heeft hij een verantwoord en bescheiden ge bruik gemaakt van voorwerpen als aan vullende omlysting. FOTO'S HOOFDZAAK Maar hoofdzaak zijn de foto's, die de verschillende Surinaamse bevolkings- grocperingen tonen in hun wezen, zoals zij leven onder de vaak nog zeer primi tieve omstandigheden, zoals zy soms verbeten moeten strijden voor hun be staan tegen de overweldigende krachten van de natuur en zoals zij zich uiten tij dens hoogtepunten in hun veelal eento nig bestaan. Dr. Bruining heeft met zyn camera door de oppervlakte geschoten. In een aangrijpende fotoreportage tekent hij de Surinaamse bevolking in al haar men selijke individualiteit en hy geeft die individualiteit ook achtergrond en diep te. Deze kenmerkende foto is de laat ste van de tentoonstelling. Zij geeft een duidelijk beeld van de politieke vermenging van de verschillende bevolkingsgroeperingen. Maar bo vendienleert een bestudering van de personen, hoever ook de rassen vermenging al is voortgeschreden. Het oorspronkelijke ras is soms niet eens meer te onderkennen. ALGEMENE INLEIDING Dr. Gerbrands heeft de foto's syste matisch gerangschikt. Na een algemene inleiding, waarin met voorbeelden dui delijk naar voren wordt gebracht, dat de wijze van waarnemen van vreemde vol ken sinds de gravures en panorama's uit de vorige eeuw dankzij foto's, lan taarnplaatjes en film een sterke verfy- ning heeft ondergaan, worden dan de verschillende bevolkingsgroepen getoond. Eerst de oorspronkelyke bewoners, de Indianen. Dan de Bosland-Creolen, de in de bossen gevluchte negerslaven, die een eigen samenleving hebben opge bouwd en stammen hebben gevormd. Door de eeuwen heen handhaafden zy de gebruiken uit Afrika meegebracht. Nu nog worden aan deze mensen schattin gen betaald om de overvallen die zy pleegden, af te kopen. INDRINGEND KLIKJE Vervolgens neemt de bezoeker van de tentoonstelling een indringend kijkje by Ondanks dit onofficiële karakter be stond er voor dit laatste college een buitengewoon grote belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich de weten- schappelyke staf van de afdeling heel kunde en de directeur van het Acade misch Ziekenhuis de heer M. W. Jong- sma. Na het college werd het woord ge voerd door de praeses van de Medische Faculteit der Leidse studenten, de heer D. J. van Dyk. die in zyn afscheids woorden de vertrekkende hoogleraar dankte voor de uitstekende colleges, waarmede hij by na 25 jaar zoveel heeft bijgedraen tot de vorming van vele generaties medici. Als stoffelijk blijk van dank overhandigde de heer Van Dijk namens de studenten een fraai boek over Italiaanse kunstgeschiedenis. - "-jm: V fcsïwitett. Sarvcvst

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3