WYBERT unhi HOREN EN ZIEN Boelganin beschuldigt de NAVO weer eens van „oorlogsdrijven,,, Verstrekldiig van uitreisvisa geschiedt nu in snel tempo oor) enkel woord dfr Agenda 1 u WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 Vervolg van pag1 „Amerikaans en Engels plan voor Parijs Volgens functionarissen van de Amerikaanse regering biedt de Sovjetrussische premier in zyn brief aan Eisenhower niets nieuws. Zij beschrijven het schrUven als een poging om het Westen aan de vooravond van de NAVO-besprekingen te verdelen. De algemene strekking van de brief is een aanval op de NAVO en de V.S., welke een leidende rol zouden spelen in een „afdrijven naar oorlog". De conferentie is bedoeld om dit „afdraven" tegen te gaan. In zyn brief aan Nehroe schryft Boelganin, dat onmiddellijke stopzetting van de kernproeven een eerste stap naar regeling van de ontwapeningskwestie als geheel zou zijn, zoals Nehroe in een eerder schrijven aan Boelganin had betoogd. Voorts verklaart de Sovjetrussische premier, dat plannen voor vereniging van de NAVO en andere militaire blokken als de ZO AVO en het Verdrag van Bagdad, als zij uitgevoerd zouden worden, de spanning zouden vergroten en het oorlogs gevaar naderbij zouden brengen. Zelfs grote wetenschappelijke en technische successen, zoals het lanceren van kunstmanen, worden misbruikt om oorlogs zuchtige gevoelens op te wekken, aldus Boelganin. De Verenigde Staten zouden het niet eens zyn met het Britse denkbeeld, dat er eigenlijk geen grondstrijdkrachten meer nodig zijn. Ook zou in hun voor stellen met afkeuring zijn gesproken over de tegenzin van West-Duitsland, om zijn aandeel aan de NAVO-grnnd- strjjdkrachtcn bij te dragen. Londen verwerpt Pools plan voor Midden-Europa Onze correspondent in Londen telefo neerde ons hedenochtend: In de Engelse hoofdstad meent men te weten, dat de Britse delegatie op de Parijse conferentie zal trachten vier punten op de agenda te krijgen, name lijk ten eerste regelingen betreffende be heer en beschikbaarstelling van tacti sche kernwapens, ten tweede de vorming van evenwichtige collectieve strijdkrach ten binnen de NAVO, ten derde maxi male samenwerking op het gebied van militair-wetenschappelijk onderzoek en onderlinge arbeidsverdeling op het ge bied van wapenfabricage (elk land moet die wapens maken, waarvoor het de meeste geschiktheid bezit); ten vierde: verlenen van studiebeurzen, gezamen lijke financiering van bepaalde studie objecten en uitwisseling van technisch- wetenschappelijke studenten. Tot zover onze correspondent. Gezamenlijk beheer Het te New York gevestigde radio- omroepstation „Columbia Broadcasting System" meldt, dat de Verenigde Staten in negen punten uitgewerkte voorstellen op de NAVO-topconferentie zullen doen. De tekst dezer voorstellen is ter kennis gebracht van de regeringen der andere NAVO-landen. De C.B.S.-correspondent te Parijs, David Schoenbrun, zegt deze tekst zelf te hebben gezien. Zij zouden het volgende inhouden: Amerika zal zyn bondgenoten raketten voor middelbare afstand ter beschikking stellen; het zal ook zorgen voor techni sche deskundigen en het zal zyn Geal lieerden de nodige technische gegevens verschaffen; de kernwapens zullen onder gezamen lijk beheer staan van de regering van het land, waarin zjj worden opgeslagen en de leiding der aldaar gelegerde Ame rikaanse strijdkrachten; de raketten voor middelbare afstand worden ter beschikking gesteld van die NAVO-leden, die erin hebben toege stemd, dat lanceerbases op hun grond gebied zullen worden gebouwd; de Amerikanen stellen verder de in stelling van een NAVO-commissie van geleerden voor. waarin de vijftien NAVO-leden vertegenwoordigd zouden zijn. Ook zou er een „wetenschappelijke raadgever" voor de NAVO moeten komen de thans in Europese landen gelegerde Amerikaanse strijdkrachten zullen daar voor onbepaalde tijd blijven. '4' Dit wordt het op één na hoogste bouwwerk ter wereld, dat slechts overtroffen zal worden door het Empire State Building in New York. Het is een televisiezender, die in Tokio verrijst en die twintig mil joen gulden gaat kosten. Onaanvaardbaar In een bulletin van de Britse ambas sade in Bonn is gisteren verklaard, dat het Poolse plan voor een zone in Midden-Europa waar geen kernwapens zouden mogen worden opgeslagen on aanvaardbaar en onrealistisch is. In gezaghebbende kringen is volgens het bulletin verklaard, dat controle op een dergelijke overeenkomst onmogelijk is en dat een dergelijke zone bovendien ge baseerd zou zijn op een blijvende verde ling van Duitsland, hetgeen in strijd zou zijn met de grondbeginselen van de Westelijke politiek. De Belgische minister van Defen sie, Spinoy, verklaarde gisteren in de Senaat, dat België een Amerikaans aan bod om „Nike"-raketten te leveren heeft aanvaard. Het Belgische leger zal voorts uitgerust worden met artillerie-raketten van het type „Little John". „Honest John", „Sergeant" of „Corporal". Voorts deelde de minister mede. dat de Belgische luchtmacht, behalve „Nike"- raketten, deze maand nog een aantal nieuwe straaljagers zal krijgen. Het leger zal volgend jaar een nieuw type anti-tankgeschut ontvangen. Ontsnapte wasbeer dineerde in hotel Gisteren omstreeks het mid dernachtelijk. uur hoorde de di recteur van een hotel te Rhenen gestommel op de benedenver dieping. Hij trok onmiddellijk op on derzoek uit en constateerde dat het geluid van vermeende in brekers uit de keuken kwam. Behoedzaam opende hij de deur en ontstak bliksemsnel de verlichting. Tot zijn niet geringe verba zing stond daar midden in de keuken een levensgroot was- beertje. dat zich te goed deed aan allerlei lekkernijen uit de door het dier geopende provisie kast. Lange tijd om na te denken had de directeur, de heer Van Londenniet. De beer, tijdelijk verblind door het plotseling opflikkerende felle lamplicht, bleef als versteend op zijn plaats staan. Dit was voor de heer Van Londen genoeg om zich pardoes boven op de ruig harige goedzak te storten en deze zodanig vast te grijpen, dat hij niet meer ontkomen kon. Met de voor zijn vrijheid wor stelende beer in zijn linkerhand zag de heer Van Londen kans om de telefoon in de naastgegen hal te bereiken, waar hij zijn buurman Ouwehand opbelde. Deze kwam onmiddellijk naar hotel De Grebbe, dat op onge veer 500 meter afstand van het dierenpark is gelegen, met in zijn wagen een stevige kooi om er de beer in op te sluiten. Inderdaad bleek de wasbeer dezelfde avond uit het park te zijn ontsnapt en na een tochtje over de Grebbeberg door een open raam de keuken van hotel De Grebbe te zijn binnengeko men. Al spoedig was de snoeper weer in zijn nachtverblijf in het dierenpark teruggebracht. (Advertentie) Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Regulus II en Redstone met succes gelanceerd De Amerikaanse marine heeft gisteren een demonstratie gegeven met de Regu lus II, een supersonisch geleid projectiel, dat spoedig voor operationeel gebruik geplaatst zal worden op oorlogsschepen en onderzeeërs. Het is 'n verbeterde uit gave van de Regulus I. bijna dubbel zo lang als zijn voorganger en met ruim twee keer zo n grote reikwijdte, n.l. meer dan 1600 kilometer. Het wordt op zijn vlucht per radio geleid. Het kan uitge rust worden met een atoomlading. De vlucht van gisteren duurde een half uur. waarna het projectiel behouden op zijn basis terugkeerde. Het ministerie van Defensie deelde mee, dat ook een gewijzigde ..Redstone" raket is gelanceerd, die onderdeel uit maakt van het „Jupiter" program van het leger. De Redstone kan met een atoomla ding worden uitgerust en kan 160 km. hoog de ruimte worden ingeschoten. De raket komt met een snelheid van 8000 km. op zijn doel af. V.N. aanvaarden de resolutie Algerije De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft zich gisteren een stemmig uitgesproken voor een door vijftien landen ingediende resolutie, die de bedoeling heeft een oplossing van het Algerijnse probleem te vergemakkelijken. In de resolutie wordt de wens tot uit drukking gebracht, dat in een geest van doelmatige samenwerking de partijen j contact met elkaar zullen opnemen en „elk geschikt middel" zullen gebruiken I om te komen tot een oplossing van het Handvest van de Verenigde Naties. Ge heel in overeenstemming met het Franse standpunt, zei minister Pineau later tot verslaggevers. Onder „elk geschikt mid del" valt ook de raamwet voor Algerije. I Ook de Algerijnse Nationalistische Or- I ganisatie gaf in New York blijk van te vredenheid. Vooral verheugde men er zich over. dat in de resolutie verder nota werd genomen van het aanbod van goede diensten van de Koning van Ma rokko en de president van Tunesië. Volgens Radio-Cairo zyn in Tunesi sche havens Egyptische wapens ont scheept. Egypte heeft Tunesië aan deze wapens geholpen, nadat Frankrijk had geweigerd wapens te leveren. De Fran sen vreesden namelijk, dat deze in han den zouden vallen van anti-Franse op standelingen in Algerije. Advertentie Boeiende wetenschap We kunnen begrijpen, dat de N.T.S. dinsdagavond het B.B.C.-programma over het Internationale Geofysische Jaar van 24 juli herhaald heeft. Maar dat het onderdeel aardsatelliet aan de Amerikanen was toevertrouwd, smaak te toch wel erg naar oude kost. omdat in het journaal authentieke opnamen waren vertoond van de mislukte start van de Amerikaanse kunstmaan' De hertog van Edinburgh is zo'n uitste kende commentator, dat Peter Cava- nagh het zich heeft kunnen veroorloven hem te imiteren op een liefdadigheids matinee in het Victoriapaleis. in aanwe zigheid van koningin Elizabeth en prins Philip zelf. Het „snijden" in hoofden blijkt niet alleen een Nederlands euvel te zijn. zoals gisteren weer werd gede monstreerd. maar het is ook een Britse kwaal. De prestatie van de B.B.C. en de andere buitenlandse instellingen, die haar medewerking verleenden om de wereldwijde wetenschappelijke onder nemingen begrijpelijk en boeiend te presenteren, was er niet minder om. De terecht geroemde lezing van prins Philip werd daartoe geïllustreerd met beelden van het werk. dat tijdens het I.G.J. wordt verricht. Een gelukkige om standigheid daarbij is dat aardkundigen Advertentie DELICIOUS CIGARETTES voar hun waarnemingen verafgelegen oorden kiezen, waar nog barre woeste nijen van onvergelijkelijke schoonheid zijn. In het programmablad stond de In lichtingendienst der Verenigde Staten als een der medewerkers vermeld. Het blijkt echter de Voorlichtingsdienst te zijn geweest, een instelling die zich be zig houdt met het verstrekken, in plaats van het inwinnen van inlichtingen. REGIONAAL. Aan „The restless Sphere" ging de uitzending vooraf van een feestavond in Goes, tergelegenheid van de offciële ingebruikstelling van de regionale Zeeuwse televisiezender, die inderdaad bleek te werken, al kwam de verbinding niet meteen tot stand. Er werd gespro ken door prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Nederlandse Omroep- zender Maatschappij (Nozema), ir. J. D. H. van der Toorn, directeur-gene raal van de P.T.T. en jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, er werd geblazen, gedeclameerd, gevolksdanst en gezongen. De Walcherense klederdracht, de declamatrice, de dirigent van het fanfarecorps en de fruifee met haar beide hofdames waren het kijken waard, maar overigens was het gebodene nogal schriel. Het journaal gaf interviews op Schil- hol met de K.L.M.-gezagvoerder P. J. Krouwel en de verstekeling van de Oranje, de heer L. M. Veen, waaraan actualiteit werd verleend door de mede deling dat geen recente opnamen uit Djakarta beschikbaar waren, omdat de cameraman was gearresteerd. Het nieuws over de behandeling van de Al gerijnse kwestie was niet vers. De ver klaring van de onjuiste weervoorspel ling van gisteren was aardig, al dreigt zij vandaag en morgen toch in vervui ling te gaan. BEELDSCHERMER. Zweedse muziek Met het Scandinavische schiereiland heeft Nederland veel meer op litterair dan op muzikaal gebied contact gehad. De Zweedse en Noorse boeken worden Indonesische regering geeft faciliteiten Het hoofd van de consulaire afdeling van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Djakarta, de heer Ravesloot, heeft vandaag medegedeeld, dat de Indonesische autoriteiten de verstrekking van uitreisvisa aan Nederlanders, die Indonesië wensen te verlaten, in hoge mate heeft vergemakkelijkt en dat hem door de Indonesische immigratiedienst werd bericht, dat de procedure daarvoor zo eenvoudig mogelijk zal worden gemaakt. De mogelijkheid bestaat zelfs om binnen 24 uur een uitreisvisum te krijgen. Volgens door de heer Ravesloot ontvangen inlichtingen, hebben alle ambtenaren van de immigratiedienst in geheel Indonesië opdracht gekregen om de uitgifte van uitreisvisa te vereenvoudigen. De Nederlandse Kamer van Koophan del heeft in een rondschrijven aan de Nederlandse bedrijven gevraagd op te geven hoeveel employees met hun ge zinnen binnenkort het land wensen te verlaten. 1000 PERSONEN PER DAG De heer Ravesloot heeft op de Neder landers, die in de'buitengewesten wonen waar de Nederlandse consulaten geslo ten zijn, een beroep gedaan om hun paspoorten bij zich te houden en niet naar de consulaire afdeling van de Ne derlandse missie in Djakarta te zenden, als zij verlopen mochten zijn. Hy raadde hen aan met het doen van het nodige voor hun paspoorten te wachten, tot zij zich persoonlijk kunnen melden. Pas poorten, die per post worden toegezon den, kunnen mogelijk verloren gaan. De Nederlandse consulaire afdeling in Djakarta was vandaag een van de drukste plaatsen in Djakarta. Voor het kantoor, dat dicht bij het paleis van president Soekarno gevestigd is, stond een ry van honderden Neder landers. Sinds maandag helpen de ambtenaren van deze afdeling onge veer 1000 personen per dag. Ook bij het kantoor van de Indonesische im migratiedienst had zich een grote menigte verzameld. Pasar Baroe, een der drukste winkelcentra in de hoofd stad, werd vandaag overstroomd door Nederlandse vrouwen, die in de ver wachting op een spoedig vertrek, nog de nodige warme kleding wilden aan schaffen. In tal van Nederlandse wo ningen zijn alle bezittingen reeds gepakt. .1 De Eerste Kamer heeft gisteren zon. ning. dat de C.P.N.. wenst te worden ge- I acht te. hebben tegengestemd goedge- BINNENLANl» j keurd het wetsontwerp tot oprichting van een N.V. Luchthaven Schiphol Met het Indrukken van een knop-l cc" 1,v' y waarna een kort filmprogramma volgde 1 De 468 ton metende Nederlandse van de Nederlandse Televisiestichting, j kustvaarder „Gramsbergen" is gistermld- heeft de Commissaris der Koningin in de j dag bij Kaap de la Hague aan de Franse provincie Zeeland. Jhr mr. A. F. C. de Ca- kanaalkust in moeilijkheden gekomen sembroot. gistermiddag de radiotoren met door motorstoring. Het schip is door de de televisie-installatie te Goes officieel in Franse sleepboot „Abeille" op sleeptouw gebruik gesteld in tegenwoordigheid van I genomen naar Cherbourg. BUITENLAND een groot aantal autoriteiten. In de ouderdom van 61 Jaar is giste ren te Utrecht overleden prof. dr. F. C. Kraneveld, hoogleraar in de tropische en protozoaire ziekten aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Met Ingang van morgen zal de KLM op verzoek van de Transportes Aereos Por tugueses (TAP) met een wekelijkse char tervlucht starten op het traject Amster- dam-Llssabon-Cano Lorenzo Marquez (Portugees Oost Afrika) en terug. Deze chartervluchten zullen met super-constel- j lat ions worden uitgevoerd. Aan circa 50 van haar personeelsleden heeft de directie van de N.V. Verenigde Nederlandse Rubberfabrieken te Heveadorp bij Arnhem medegedeeld, dat voor hen een ontslagvergunning zal worden aangevraagd De vennootschap ziet zich hiertoe genood zaakt met de gewijzigde conjunctuur, waaraan zij de personeelsbezetting wil aanpassen. Twee leden van het partijbestuur der C.P.N.. de heren C. Geugjes en B. Brand- sen (beiden uit Amsterdam), die tegen „de maatregelen" zijn. welke het bestuur tegen een partijfunctionaris uit Tilburg, de heer A Verreljt heeft genomen (ont heffing uit zijn functie en royering als lid) zijn in verband daarmede uit het par tijbestuur getreden. Gisteravond heeft in de chemische fabriek A. A. Grunol NV. te Groningen 'n uitslaande brand gewoed, die door snel ingrijpen van de bedrijfsbrandweer en kordaat optreden van de Groningse brand weer welke met groot materieel was uitgerukt geen kans op uitbreiding heeft gekregen. Binnen een half uur had men de brand, die op de bovenste verdie ping woedde, onder de knie. De oorzaak is nog onbekend. Vier banden van een botanisch boek. dat Albertus Seba in het midden van de 17de eeuw te Amsterdam publiceerde, brachten op een Londense veiling 1700 pond sterling (ruim 17.000 gulden) op. Dinsdagavond is in de mijn bij Mar- cinelle op verdieping 907 het lijk van een Italiaanse mijnwerker ontdekt, die bij de ramp van het vorige Jaar was omgekomen, maar nog nimmer was ontdekt. Volgens het resultaat van een opinie onderzoek is 55 procent van de West- duitse bevolking voor herbewapening en 39 procent er tegen, terwijl zes procent geen mening hierover heeft. In 1954 was slechts 45 procent voor herbewapening en vijftig procent er tegen. Sedert het begin van de strijd om Ifni heeft het Spaanse leger 62 man ver loren. aldus een mededeling van Radio- Madrid. Er vielen 124 gewonden. Omge roepen werd voorts dat men geïsoleerde kleine posten in het gebied van Ifni heeft prijsgegeven teneinde een gecoördi neerde operatie tegen de binnengedron gen benden te kunnen ondernemen. Jordanië heeft twee politieke atta- ché's en de secretaris van de Syrische am bassade in Amman uitgewezen, aldus is uit kringen van het Jordaanse ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag verno men. De uitgewezenen zijn dinsdag uit Amman vertrokken. De redenen voor de uitwijzing zijn niet bekendgemaakt. De sterrewacht van Nanking heeft een nieuwe planeet ontdekt, aldus meldt het persbureau „Nieuw China" Dit is de zesde kleine planeet, die sedert 1955 door de sterrewacht is ontdekt Het hemel lichaam beweegt zich om de zon op een gemiddelde afstand die iets kleiner is dan tweemaal de afstand tussen de zon en de aarde. De politie te Borgerhout in België heeft twee jongemannen aangehouden, die in het bezit bleken te zijn van 200 gr. De tweeduizend bewoners van het zuivere cocaine. Het was hun bedoeling, dorp Castelglorgio in Mldden-Itallë sla- de cocaine te verkopen. Hun ondervra- pen reeds voor de zesde achtereenvolgend* ging leidde ertoe, dat als hun leverancier kon worden geïdentificeerd een 52-Jarlge Inwoner van 's-Hertogenbosch. De cocaïne zou afkomstig z\]n van diefstal uit een Nederlands aiekenhnis. nacht in tenten in het open veld. daar periodieke aardbevingen hun hulzen drei gen te verwoesten. De bevingen hebben de muren van 95 procent der huizen ge schoord. I De Amerikaanse regering heeft gls- I teren een contract ten bedrage van 40 miljoen dollar getekend voor de bouw van het eerste Amerikaanse koopvaardijschip I met atoomvoortstuwing. Het zal naar ver wachting in 1960 gereed zijn en „Savan nah" heten, naar het eerste Amerikaan se stoomschip, dat de Atlantische Oceaan overstak. De maatschappij Bethlehem Steel deelt mede. dat het een contract heeft gekregen voor de eerste torpedoboot- j jager met atoomvoortstuwing. De maat- schappij heeft onlangs de kiel gelegd voor j de kruiser „Long Beach", het eerste door 1 middel van atoomenergie voortbewogen oppervlakte-oorlogsschip, dat gelelde pro jectielen kan afschieten. Bij Gotha in Oost-Duitsland is dins dag een vrachtauto met grote vaart op een groep kleuters, die onder de hoede van een kinderjuffrouw een weg overstaken, ingereden, aldus meldt het Oostduitse pers bureau ADN. Hierbij vonden zes kleintjes de dood. Op een veiling in Buenos Aires zijn maandag juwelen van ex-president Peron verkocht. Slechts een klein gedeelte van Perons schatten vond kopers. Dat deel bracht circa 10.600 gulden op. De gehele verzameling wordt geschat op ruim 10 miljoen gulden. Het Britse Hogerhuis heeft gisteren besloten, dat Peers, die zelden of nooit de debatten bijwonen, omdat zij ergens bui ten wonen of omdat zij ander werk heb ben of zich niet geschikt voor politiek werk achten, hun zetel eigenlijk maar moeten opgeven. De burgemeester van New York. Wag ner. heeft gisteren een staking van trein bestuurders van de ondergrondse van New York onrechtmatig verklaard. Door deze staking ligt het ondergrondse spoorweg verkeer. dat dagelijks vier miljoen perso nen vervoerd, zo goed als stil. De staking die is uitgeroepen door een bond. waarvan vele treinbestuurders lid zijn. begon maandag. Majoor Antal Palinkas Palavincinl, die tijdens de Hongaarse opstand kardi naal Mlndszenty heeft bevrijd, is door een krijgsraad ter dood veroordeeld en terecht gesteld. aldus heeft Radlo-Boedapest gis teren gemeld. Na de Rooms-Katholleke primaat van Hongarije bevrijd te hebben, begeleidde majoor Palavincinl hem in.een tank naar Boedapest. Kardinaal Mlnds zenty verblijft sedert 4 november van vo rig Jaar in het gebouw van het Ameri kaanse gezantschap te Boedapest. Musidora. de eerste film-,.Vamp", is op 68-Jarige leeftijd te Par(js overleden. Zij werd in 1915 in de gehele wereld be kend door haar optreden ln de film „De vamplrs". Dit rondschrijven werd verzonden op verzoek van de scheepvaartmaatschap pijen, die voorbereidingen treffen voor repatriatie op grote schaal. WOENSDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezing dr. C. F. A. Bruyning over Suriname. 8 u. nam. Lakenhal: K. en O.-cursus Van Gogh- Breltner-Verster. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel „Dom Juan". 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Oude Vest 105: Ledenvergadering Ned. Prot. Bond. 9 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): K. en O. Resi dentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo. Soliste Monique Haas. 8 uu mam. Lakenhal: Ver. „Oud-Leiden" Spr. J. G. N. Renaud over „Jonkvrouw Aleida van Poelgeest". 8 uur nam. Trekvlletweg 2. Excursie Huisvrouwen naar Elmi-overhemdenfabriek. 2 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen .7.30 uur nam. St.-Antonlusclubhuls: Chr. Toneelgroep „Imperium" speelt „De Herbergierster". 8 uur nam. Stadhuis (trouwzaal): Leids Jeugdparle- ment. Spr. mr. J. Bool over Lelden en haar bevolking. 7.30 uur nam. Oegstgeest Patronaatsgebouw. Uitvoering Gymnastiek ver. „O.G.A.V." 7.30 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (kleine zaal). Ver. oud-leer lingen Ambachtsschool. Filmavond Kon. Rotterdamsche Lloyd. 8 uur nam. De Doelen: Oprichtingsvergadering Stich ting „d'Oprechte Amateur" afd. Lelden. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „One-man-show 1957" door Toon Hermans. 8 uur nam. 't Schuttershof. Wethouder D. van der Kwaak opent kerstveetentoonstelling Vebo. 10 uur voorm. Volkshuis: Ver. voor pedagogiek. Spr. dr. W. F. Storm over seksuele voorlichting. 9 uur nam. Geref. Jeugdhuis (Breestraat) Vergade ring Arjos. 8 uur nam. Oegstgeest Witte Kruis. Verga dering C.H.U. C. J. v. Mastrlgt over So ciaal Economische vragen. 8 uur nam. ZATERDAG Hortus Botanicus: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2.15 uur nam. Schouwburg: K. en O. „One-man show 1957" door Toon Hermans. 8 uur nam. school Mij voor Toonkunst. 3.30 uur nam. Speeltuinver. „Zuiderkwartier". Aanbie ding Jazz-schommel. 1.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Ouderavond Chr. Tamboer- en Pijperkorps K. en G. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Plantage 16: Uitleg plechtigheden Nacht mis. 4.30 uur nam. Lido-theater. Inst. voor Arbeidersont wikkeling". „Dr. Vlimmen". 10.30 uur voorm. Slechts 9000 personen uit Indonesië Indonesische regeringskringen heb* ben vandaag verklaard, dat by de op dracht aan werkloze Nederlanders om het land te verlaten, ongeveer 9000 personen zullen zijn betrokken. Indonesië heeft geen algehele opdracht tot massa-uitwijzing van de naar schat ting 50.000 Nederlanders in Indonesië gegeven, aldus zeiden zij. Zij die moeten vertrekken, zijn Neder landse onderdanen zonder werkkring. Volgens deze ambtenaren zou dit in de praktijk voor het grootste deel van toe passing zijn op mensen, die door Neder land worden gesteund hier in uitgebreide kring gelezen, doch de muziek in het noorden heeft in ons land maar weinig ingang gevongen. met uitzondering van een klein deel van de werken van Eduard Grieg. Wat voor de Zweedse muziek ten opzichte van ons land geldt-, kan ook aangevoerd worden bij een beschouwing over de plaats, die de Nederlandse muziek in Zweden in neemt. Er is trouwens overeenkomst in de muzikale ontplooiing van beide lan den, of liever in het zoeken naar wegen voor die ontplooiing. Omstreeks 1880 begon men zich in Zweden te bezinnen op de waarden van de eigen muzikale folklore, zoals die eeuwenlang in de betrekkelijke afzonde ring van het land kon behouden worden. Na korte tijd liep deze beweging vast in een remmend dilettantisme. Daarna liet men zich beïnvloeden door de operakunst van Wagner, de programma muziek van Liszt en anderen, de werken van Mendelssohn en later weer door nieuwe Europese stromingen. Het bleef een zoeken naar een eigen stijl, een eigen muziek en eindelijk kwamen er componisten, die daarvoor een positieve richting aangaven, hoewel zij nog ten dele de wegen gingen van dominerende Europese kunstenaars. Wilhelm Steenhammer (18711927) is een van deze Zweedse componisten. Van hem zond de Zweedse radio-omroep dinsdagavond drie koorwerken uit, die representaties waren voor de vocale muziek van deze componist: romantisch, warm harmonisch in haar homofone zetting met het karakter van een ver edelde liedertafelstijl. Een volstrekt nieuwe faze in de ont wikkeling van de Zweedse muziek ver tegenwoordigde hierna de Partita voor fluit, harp en strijkorkest van Nyström en vooral ook het Concert voor piano en orkest van de componist Hallnass, sprankelend, stuwend en gedurfd ener zijds. daarentegen meditatief verstild in het langzame deel. nochtans met uit banning van romantische bewogenheid. Hallnass schreef met beperkte inspiratie een bijzonder knap stuk, dat de aan dacht trok en dat in elk geval verlan gens om op de hoogte te komen van de tegenwoordige stand van de Zweedse muziek heeft opgewekt. GOLFBREKER. h: Chr. Hist. Jongerengroep, r. K. de Vries over „De C.H.U. MAANDAG De Kleine Burcht: Centr. Ver. van Markt-, straat- en rivierhandel. 8 uur nam. Plantage 16: Uitleg plechtigheden Nacht mis. 8 uur nam. Prytaneum (Rapenburg 6): Spr. Zijne Exc. dr. R. Pos ever het 6tatuut voor het Koninkrijk der Nederlanden". 8 uur nam. DINSDAG Café Aniba (Herenstraat)Ledenverga dering Tuiniers- en Bloemistenver. „DEV". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Con Amore zingt „Weihnachts-oratorlum" van J. S. Bach. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: lezing dr. J. W. Salomonson over het beeld van Kei zer Trajanus ln Leiden. 8 uur nam Universiteit (filmzaal): Fllmstudlekring K. en O. „Ie Rosier de Madame Husson". 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Kerstbijeen komst Ned. R.K. Middenstandsbond. Spr. rector K. L. J. M. Sondaal. 8.15 uur nam. Rehoboth Spr. mr. dr. van toen en nu". 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Kerkconcert leerlingen Muziekschool Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12) Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 2 5 en 79 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark I) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdageD van 10- 12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal. Van Gogh-tentoonstelling. Geopend Iedere werkdag van 10 uur voor middag tot 4 uur nai.„; '6 zondags 14 uur nam (tot 16 december) Donderoag 7.30 en 9 30 u*ut nam. Lakenhal: Tentoonstelling van Haag6« aquarellen (tot 16 december). Werkdagen 1C-4 uur en zondags 1-5 uur noj.i. BIOSCOPEN l.uxor: „Liefde" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Kleren maken de man". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. l.ldo: „De hel van Marseille". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Daar is de dokter". A.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: 4000 beloning dood of le vend!" 14 jaar. Werkd. 2,30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7,15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Liefdesroes". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekw(jt, Breestraat 74, tel. 20552. Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8 tel. 26274. De nachtdiensten van Apotheek Boek wijt worden vanaf 22 uur waargenomen door de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. B() geen gehoor by Ow balsarts of specialist hel op dokterstelefoon 8222'c WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki onbewolkt nw 7 -11 0.5 Stockholm zwaar bew. wnw 3 -11 Oslo onbewolkt nno 1 -11 0 Kopenhagen lloht bew. zw 4 -1 0 Aberdeen regen zo 10 5 29 Londen regen gen. bew. zzo 6 7 6 Amsterdam zo 8 1 0.1 Brussel geh. bew. z 8 3 0 Luxemburg zwaar bew. O 2 -1 0 Parijs geh. bew. z 5 6 0 Bordeaux regen zo 5 6 1 Grenoble geh. bew. z 12 12 0 Nice regen geh. bew. n 5 7 12 Berlijn ozo 5 -5 0 Frankfort geh. bew. O 3 -0 0 Zürich geh. bew. nnw 2 -3 0.3 Genève geh. bew. z 2 -0 0 Locarno regen wnw 2 3 0 Wenen geh. bew. zo 9 1 1 Innsbruck geh. bew. w 6 -1 0 Rome zwaar bew. zzo 4 9 0 AJaccio Malloroft zwaar bew. nmo 3 0 zwaar bew. 8 13 14 OJS

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2