Houten noodschool in Voorschoten Laatste Berichten Dr. Drees tot STADSNIEUWS dr. Djoeanda: \anmorgeii m gebruik genomen DINSDAG 10 DECEMBER 1957 Engelse hulde aan Nederland Klacht moet naar de V.N. De „Manchester Guardian" wijdt van. morgen een hoofdartikel van meer dan een kolom aan Indonesië. Het blad brengt hulde aan de beheerste houding t van de Nederlandse regering, wier eerste taak het is de Nederlanders te helpen, die Indonesië wensen te verlaten. Ne derland heeft het recht hierbij alle mo gelijke hulp van zijn bondgenoten te verwachten. Daarnaast zal getracht moeten worden te redden wat er te red den valt van het levensonderhoud der uit Indonesië verdreven Nederlanders. De Nederlandse regering heeft getoond dit te begrijpen. Haar gematigdheid is vooral zo be wonderenswaardig omdat niet verwacht mag worden dat ae openbare mening in Nederland welke het verlies van Oost- Ir.dië moeilijk kan verkroppen ge duldig blijft. De meeste getroffen Ne derlanders zijn niet rijk, wat de Indo- nesiers ook over koloniale uitbuiting mogen beweren. De Nederlandse regering heeft door haar moeilijkheden voor de NAVO-raad te brengen, gehandeld als een model lid. Zij heeft gedaan wat sinds de droe vige waarschuwing van Suez van de le den werd gevraagd. Maar hoe verder de NAVO van de crisis verwijderd wordt gehouden, des te beter omdat de NAVO In Azië beschouwd wordt als een instru ment in de koude oorlog. Om dezelfde reden acht het blad Ame rikaanse inmenging ongewenst. De juis te hulp kan slechts komen van de Aziatische regeringen, die. wat zij ook mogen denken over de Nederlanders in Nieuw Guinea broederlijk advies kun nen geven aan de Indonesiërs om zich zelf niet de ruineren. Deze verzoenings poging kan het best gedaan worden in de V.N. Daartoe behoort de Nederland se regering haar klacht te brengen. Zij heeft elk i-echt dit te doen. Ook de conservatieve „Daily Mail" wijdt op de voorpagina een kolom aan Indonesië. Indonesië's greep naar Nieuw-Guinea, zegt het blad, is impe rialisme van de gemeenste soort. De Westelijke staatslieden hebben alle re den om hun geweten te onderzoeken. Want zij hebben na de oorlog Nederland onder druk gezet om Indonesië los te laten. Ook Engeland heeft niets gedaan om Nederland te helpen. Extra vluchten naar Singapore Nadat aanvankelijk toestemming voor extravhichten van Djakarta naar Sin gapore waren geweigerd voor de ..Argo naut" van de BOAC met Nederlandse evacuees, is later, na diplomatiek overleg op hoog niveau, op deze beslissing te nt ggekomen. Terwijl de „Argonaut" gereed stond om 45 evacuees voor Singapore aan boord te nemen, vertrokken 80 andere evacuees met twee toestellen van de Ga- roeda. waarmede een aanvang werd ge maakt met de massale evacuatie door de lucht van Nederlandse onderdanen. Wie heeft het initiatief? De onafhankelijke „Indonesia Raya" in Djakarta vraagt zich vandaag af wie op het ogenblik eigenlijk het initiatief neemt: de communistische partij en de communistische vakbond ,,Sobsi", of de regering. Het blad wijst er op. dat de arbeiders inog steeds door blijven gaan met het overnemen van Nederlandse bedrijven, nadat de autoriteiten bekend hebben ge maakt. dat dergelijke acties alleen zijn toegestaan als de regering daarvoor toe stemming heeft gegeven. De regering ziet zich gesteld voor vol dongen feiten door het optreden van de arbeiders, welke het gezag van het ka binet ernstige schade hebben toege bracht. „De regering moet het initiatief van de communistische partij en van de I communistische vakverenigingen over nemen", aldus het blad. Handel gehalveerd Volgens de „Singapore Standard" is bijna de helft van de entrepothand el tussen Singapore en Indonesië, die per maand een bedrag van ongeveer 23 mil joen gulden vertegenwoordigde, thans verloren gegaan als gevolg van het uit- vallen van de KPM-schepen. Geen uitreis voor K.L.M.- employees 50 employees van de KLM, die van daag van Djakarta naar Singapore zou den vliegen, zijn getroffen door het wei geren van de uitreisvergunning. Het be trof hier in hoofdzaak hun vrouwen en kinderen, die weg zouden gaan. In Sin gapore zijn tot nu toe niet meer dan 20 passagiers aangekomen; zij maakten een vermoeide indruk. Onder de bedrijven, die door het In donesische personeel zijn „overgeno men", behoren ook de verzekeringsmaat- schappij Nillmy en Philips. De immigratiekantoren werken intussen met man en macht aan het gereedma ken van uitreisvergunningen voor de Nederlanders. Indertijd waren daarmee enkele maanden gemoeid, thans worden zij in enkele dagen afgedaan. Nederlanders willen Argentijnse delta in cultuur brengen* De gouverneur van de provincie Buenos Aires heeft de vorige week twee Nederlanders voorgesteld aan president Aramburu: Jan Hanraets en Jan Bausch, van de Nedeco. Zij ont vouwden de Argentijnse president een plan voor het in cultuur brengen van de Parana delta, een met vier rivier- takken doorsneden landstreek aan de Plata-rivier. 165.000 mensen wonen in de Parana- delta op de duizenden eilandjes, die ge vormd zijn door de 'talrijke vertakkingen, kanalen, geulen en beddingen van de vier armen, waarin de Parana bij de nadering van de Plata-rivier opgaat. De delta van de Paran-rivier staat bijna altijd onder water, en de huizen zijn er op hoge palen gebouwd. Het gebied wordt hoofdzakelijk voor de watersport gebruikt, en zeker 2000 scheepjes hebben er, aan de steigers bij- de woningen en bij enkele watersportcentra, hun vaste ligplaats. Wat de Nederlanders met dit gebied voor hebben? Om te beginnen willen zij een gebied van 5000 hectare droogleggen. Het plan, dat Hanraets en Bausch voor president Aramburu ontvouwden, voorziet in de aanleg van dijken, het graven van irri gatiekanalen, het egaliseren van het land tussen de waterkeringen, aanleg van wegen en bouw van bruggen. Het gebied levert, eenmaal buiten het bereik van de erosie en het schurende rivier water, een vruchtbaar landbouwgebied, waar grote boerderijen kunnen worden gesticht, wier produkten per schip en over de weg naar Buenos Aires kunnen worden vervoerd. Slaagt de proef met het eerste gebied dat eigendom is van de provincie Buenos Aires dan kan op dezelfde wijze de gehele Parana-delta in cultuur worden gebracht, zo redeneren de beide Nederlanders. De gemalen in de eerste polder zullen ook naastliggende polders kunnen bewerken, en zo kan, op een half uur sporens van de Argentijnse hoofd stad, een model-streek worden gesticht. Verlenen medewerking bij evacuatie De ministerraad is heden in speciale zitting büeengeweest ter bespreking van de ontwikkeling in Indonesië. Na afloop van de vergadering heeft de minister-president het volgende tele gram rechtstreeks aan de Indonesische minister-president Djoeanda doen ver zenden. Aan de minister-president van de Re publiek Indonesia Djakarta: Hoewel de uitlatingen van Indone sische regeringspersonen ten aanzien van verblijf in of vertrek uit Indone sië onduidelijk zijn en dikwijls met el kaar in tegenspraak, staat het vast dat veie Nederlanders Indonesië op korte termijn willen verlaten. De Nederland se regering wil alles in het werk stel len om dit mogelijk te maken. Hiertoe is echter de medewerking van de In donesische regering noodzakelijk. Het sluiten van de Nederlandse consulaten, de maatregelen tegen Nederlandse schepen, het verhinderen van ordelijke aankomst en vertrek van gecharterde vliegtuigen en de moeilijkheden met exitvisa nopen mij op Uwe Excellentie een dringend beroep te doen alle maat regelen te nemen die een ordelijk ver trek van hen, die Indonesië wensen te verlaten, mogelijk maken. Dit houdt o.m. in, dat Nederlandse en andere schepen volgens voorafgaand vastgesteld tijdschema kunnen vertrek ken en alle administratieve faciliteiten worden verleend om Nederlanders in staat te stellen te vertrekken. Voorts, dat gecharterde vliegtuigen vergunning krijgen om te landen en geboekte passagiers op te nemen. Ik moge U. E. verzoeken mij omgaand te antwoorden of de Nederlandse rege ring op bovenbedoelde maatregelen kan rekenen. (w.g.) DREES, min.-president. Rechten van de mens VIRO KWAM BIJEEN. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Margaretha. dr van C. van Winkel en J. H Lous. Anna Maria, dr van H. G C Bouckaert en A .M. Heeres, Attie Hermle- na. dr van F. W. de Goede en M. Holtsma. Onno André, zn van H. J. J. Verhoeven en C de Roode. Otto, zn van A. Barten en J van der Leede. Carolina Margaretha Maria dr van H. W. Mom en M. P. F. van Steijn, Robert, zn van J. J. van Kruijssêii en B. Korpershoek. Yolanda Iris. dr van A H van der Burg en A. M. S. Corthals. Catha- rina Agatha Maria, dr van W. J. Schelvis en A. C. P. Otto, Wouterus. zn van B. Mie- loo en J. F. Breedevelt, Antonia Cornelia Maria, dr van C. J. van den Berg en A. M. L. Schacht. Gerardus. zn van W. van Zwie- ten en I. A. van der Mey, Gemma Cornelia dr van M. J. van Goozen en J. P. N. van den Ing, Theresla Maria, dr van M. J. van Goozen en J. P. N. van den Ing, Johan nes. zn van J. Parlevliet en A. Mos. Lina Helena, dr van J Harmse en H. M. de Roo. Corstlanus Theodorus, zn van W. C. van Es en T. de Groot. GETROUWD M. van Polanen en E. J. M. Stlkkelman. J. van der Pluljm en J. S. Min, J. Bave- laar en J. Kroesemeyer. OVERLEDEN M. C. Teichflscher, 81 Jaar, weduwe v. H. J .J. Kruse. A. M. Verhoef. 76 jr, echt- fenote van A. G. J. van Brussel, M. Rozier 0 Jaar weduwe van G. Tisseur, A. T. J. Etmans, 59 Jaar, man: T. J. C. Schmid, 71 jaar, man ,J. de Felj, 71 jaar, man. J. van der Wilk, 68 Jaar. Leiderdorp Gebouw Lindelaan Evangelisatlesomenkomst. Spr. dhr. Th. Dlkkes m.m.v. zangkoor. 8 uur nam. Indonesië in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de regering op 3 decemiber in de Tweede Kamer een verklaring had afgelegd over de toestand in Indonesië, heeft zij vrijdag j.l. een communiqué uitgegeven. De minister-president en de minister van Binnenlandse Zaken heb ben sedertdien met de voorzitter van de Tweede Kamer in nauwe verbinding gestaan over het eventueel verstrekken van nadere inlichtingen aan de Kamer. Zodra het mogelijk is zal de regering weer in de Kamer verschijnen verklaar de voorzitter Korbenlhorst vanmiddag in de Tweede Kamer. Wy biyven in voort durende verbinding", zo zei hij. Norman S. Marsh, Universitair mede werker van Oxford, secretaris-generaal van de internationale commissie voor juristen, heeft gisteravond in het Ge bouw van de Nationale Levensverzeke ringsbank aan het Rapenburg gesproken voor de leden van de afdeling Leiden— Oegstgeest van de Vereniging voor In ternationale Rechtsorde. De heer Marsh sprak over de betekenis van de dag voor de rechten van de mens. Spreker wees op de betekenis van het Handvest, waarin de rechten van de mens worden omschreven en dat in 1948 door bijna alle landen van de wereld werd ondertekend. Hij toonde aan hoe de gedachte aan bescherming van het individu in de loop der eeuwen groeide. Na fascisme en nationaal socialisme werd meer en meer de nadruk gelegd op het internationaal aspect van de menselijke rechten. De rechtszittingen in Neuren berg waren de eerste uitingen van rechtsgevoel ten aanzien van personen, die verantwoordelijk worden gesteld voor de misdaad van het ontketenen van een oorlog. Het Handvest, dat in 1948 is ge tekend, noemde spreker meer dan een „overeenkomst" tussen staten. Verschil lende artikelen over de rechten van de mens, die in het document voorkomen, bewijzen dat. Het manifest is echter geen hanteerbaar instrument, het vat de minimum-eisen samen, die men ten aan zien van de rechten van de mens kan stellen. Men kan teleurgesteld zijn over het feit, dat hét apparaat ter verbete ring van het lot van velen, niet in ge bruik gesteld kan worden, dat men geen hand heeft om een vuist te maken, maar alleen al door de bereidheid de rechten van de mens te erkennen, is men al een stap in de goede richting. Spreker erkende, dat voorwaarden als: een eer lijke rechtspraak, onafhankelijke rech ters, weinig betekenen indien de wetge ving in een bepaald land niet deugt en vooral indien de overheid ervan uitgaat, dat zij altijd gelijk heeft, hetgeen in 'totalitaire staten het geval is. Tenslotte weidde spreker uit over de practische maatregelen, die tot een in ternationale controle kunnen leidon. Van belang is in dit verband de Euro pese Conventie voor de rechten van de mens. Hier hebben landen zich bereid verklaard zich aan een onafhankelijke rechtspraak te onderwerpen, indien de menselijke rechten in het geding zijn. Flauwe grap MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 dec. Vette varkensmarkt. Aanvoer 189 vetet varkens. Notering per kg.: levend gewicht: zware f 1.56-1.60. lichte f 1,62-1,66, zeugen f 1.45-1,50. Handel vlot. Enkele prima's Een en twee cent boven notering. LEIDEN, 10 dec. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 17-35, kroten 6-10, boerenkool 11- 21, rode kool 9-12, gele kool 9-10, groene kool 7-13, postelein 21-24, prei 10-21, spruiten A 18-51, B 16-49, tomaten A 20- 37, C 26-27, uien picklers 11-17, waspeen 10-30, winterpeen 8-9, witlof 55-101, per 100 stuks: knolselderie 6-19, komkommers A 8,30-11,20, B 3,20-7,30, per 100 bos: sel derie 5-8. BODEGRAVEN, 1 Odec. Aanvoer 43 partijen. Ie soort f2,24 tot f2,28, 2e soort f 2,15 tot f 2,24, extra f 2,29 tot f 2,32. Handel kalm. ROTTERDAM ,10 dec. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 2833, weektotaal 4968, LEIDENAAR IN ACAD. ZIEKENHUIS OVERLADEN MET GESCHENKEN Van een flauwe grap, welke het werk van een psychopaat zou kunnen zijn, zijn rond St.-Nicolaas tal van Leidse winkeliers de dupe geworden. Zij ont vingen een telefonische bestelling, met het verzoek deze te doen bezorgen bij een Leidenaar, die in het Academisch Ziekenhuis werkt en zich in zijn vrije uren bezighoudt met jeugdwerk. Op deze wijze heeft deze Leidenaar reeds meer dan honderd gebakjes, tal van kostbare bloemstukken endiverse geschenken ontvangen. Ook een Leids fotograaf, die de Leidenaar temidden van zijn stille en naamloze vereerders moest vereeuwigen, is er de dupe van geworden. Bij een bestelling wordt de naam voor gewend van te goeder naam en faam bekend staande ingezetenen, resp. be drijven. Komen de leveranciers om beta- vette koelen en ossen 300, gebrulksvee 832, vette kalveren 100, graskalveren 253, nuch tere kalveren 540, varkens 89, biggen 162 paarden 63. veulens 4, schapen of lamme ren 469. en bokken of gelten 21 Prijs in cents per kg.: vette koeien le kw. 298/314. 2e kw. 260/290. 3e kw. 250/ 260. vette kalveren 285/295. 260/280. 240/ 250, slachtpaarden 205. 185, 175. Prijs in guldens per stuk: graskalveren I le kw. 400. 2e kw. 300. 3e kw. 250, nuch- tere kalveren 72. 60, 50, biggen 40. 30, 25, schapen 110, 95, 85, lammeren 105, 80, 70, kalfkoeien 1200, 1000, 800, melkkoeien 1200 1000, 800, vare koeien 825, 700, 600, pinken I 550, 450, 350. Tito beëindigt de militaire hulp van Verenigde Staten In Washington zijn gisteren officieel de berichten bevestigd, dat Joego-Slavië om stopzetting van de Amerikaanse mi litaire hulp heeft gevraagd. De Ameri kaanse economische hulp gaat evenwel ongestoord verder. Joego-Slavië nam het besluit inzake militaire hulp van Amerika nadat president Tito vrijdag jl. een gesprek had gehad met de Ameri kaanse ambassadeur. Tito zou de am bassadeur hebben medegedeeld, dat Joe go-Slavië van plan is zijn onafhankelijk heid te bewaren en dat de banden met de Sovjet-Unie de laatste tijd niet nau wer zijn aangehaald. Het afzien van verdere Amerikaanse militaire hulp zou er op neer komen, dat Joego-Slavië ook afziet van de Ameri kaanse wapens, die nog geleverd zouden moeten worden volgens de voor 1955 ge sloten overeenkomst. Hieronder bevinden zich 175 Sabre-straaljagers. Tito zou dit besluit genomen hebben, omdat hij toch niet meer op levering van de achterstallige Amerikaanse mili taire hulp rekent. Hij zou hiermee zo wel een Amerikaanse weigering om deze wapens te leveren kunnen voorkomen als de Sovjet-Unie bevredigen, die reeds geruime tijd aandringt op opzegging van de Amerikaanse hulp door Joego-Slavië. Nog onrust op Cyprus In Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, hebben zich vandaag weer ongeregeld heden voorgedaan. Het kwam tot een treffen tussen scholieren en politie. Er vielen verscheidene gewonden. De scho lieren bezetten een school en bekogelden van het dak af de politie met stenen en flessen, die zij in de loop van de nacht hadden bijeengebracht. Politie en mili tairen slaagden er met traangas niet in de betogers uit de school te krijgen. Later trokken versterkingen, gewapend met geweren en stenguns, de stad bin nen. Geleide projectielen voor België België heeft het aanbod van de Ver enigde Staten om een eenheid geleide projectielen van het type „Nike" ter be- j schikking van de Belgische strijdkrach- ten te stellen, aanvaard. De „Nike" is I bestemd vopr luchtafweer. Geleidelijk zullen de projectielen in I het bestaande systeem van luchtverdedi ging worden ingepast. Een aantal tech nici van de Belgische luchtmacht wordt in Amerika opgeleid. Referendaris toucheerde f25.000 By het onderzoek naar de fraude op het ministerie van Economische Zaken is gebleken, dat de gearresteerde refe rendaris in zeven gevallen een zoge naamde „derdelandenverklaring" aan schroothandelaren heeft afgegeven. Dit heeft de handelaren ongeveer zeven ton opgebracht. Naar schatting heeft de i referendaris hiervan f. 25.000 getou cheerd. Overdracht handelsrelaties aan West-Duitsland De tweede voorzitter van de Indone sische Kamer van Koophandel, de heer Soebchan. is gisteren naar Europa ver trokken om een regeling te treffen voor het overbrengen van de Indonesische handelsbetrekkingen met Nederland naar West-Duitsland. Een woordvoerder van de Duitse Bondsregering heeft gisteren ae gebeur tenissen in Indonesië „zeer betreurens waardig" genoemd. In dit verband zeide hij. dat Nederland .,een met ons nauw verbonden en bevriende mogendheid is''. De woordvoerder deed deze uitlatingen op een persconferentie te Bonn. in ant woord op de vraag of er berichten wa ren. of Duitse ondernemingen bereid waren, het vacuum op te vullen, ont staan door de uitwijzing van Nederland se zakenmensen uit Indonesië. Berich ten van dien aard waren de woordvoer der niet bekend. ling, dan weet men op het opgegeven adres niets van de bestelling af. Nu er in de Sleutelstad zulk een flauwe grappenmaker rondloopt, ver dient het aanbeveling om met de uitvoe ring van telefonische bestellingen, waar van men niet beslist zeker is van de herkomst, zeer voorzichtig te zijn. OEGSTGEES7 Geslaagd Voor het diploma viool cO is aan het Kon. Conservatorium te Den Haag geslaagd de heer H. Mizee, alhier. WARMOND Geslaagd Voor het diploma school muziek C 2 slaagde aan het Conservato rium te Den Haag mevrouw A. Q. M. Giezeman—Krook, alhier. WASSENAAR Geslaagd Voor het eindexamen van het Kon. Conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het diploma piano c 1 mevrouw M. J. Akker huis— Kuijvenhoven en de heer G. W. Akkerhuis, alhier. BEUR50VERZICHT Flink hersfel voor Scheepvaarten AMSTERDAM, 10 december. V erscheidene scheepvaartmaa tschap- pijen waren vanmiddag voor het eerst na enige dagen in herstel. Dit gold spe ciaal voor de aandelen Rotterdamsche Lloyd, Maatschappij „Nederland" en Scheepvaartunies. De berichten, dat de Rotterdamsche Lloyd en de maatschap pij „Nederland" hun diensten op Indo nesië op normale wijze onderhouden, was voor het publiek aanleiding om met kooporders in de markt te komen, waar tegenover weinig aanbod aanwezig was. Hierdoor stegen de koersen snel en be reikten een hoogtepunt, waardoor Scheepvaartunies zich ten opzichte van gisteren 6 punten konden verbeteren; Maatschappij „Nederland" steeg van 122 tot 128 4%) en Rotterdamsche Lloyd bereikte een koers van 117 na een ope ning van 111 11%). De overige fond sen verbeterden 13 punten. Ook in de cultuurmarkt kwam tijdens het beurs- verloop wat vraag voor de aandelen. Amsterdam Rubber verbeterde van 404 tot 424 (gisteren 39%). Deli Mij onver anderd: HVA's plus 1%. Verder werden nog vernomen aandelen Billiton-II op 178 (180), Nationale Handelsbank 70 (onveranderd), In'ternatio 55 (58 laten), Lindeteves 77 (79 laten), Geo Wehry 28 (29). Internationale waarden waren onder leiding van aandelen Kon. Olie afbrok kelend. De algehele oliesituatie in de gehele wereld wordt ongunstig beoor deeld. De emissie van de Koninklijke/ Shell groep is niet ver meer af. en de beurs verwacht, dat flinke posten claims uit deze emissie aan de markt zullen komen. In WallStreet liggen aandelen Kon. Olie op een prijs van 40 dollar. Wanneer deze brug doorbroken wordt, verwacht men in Amsterdam nog lagere koersen voor de aandelen. Al met al was de stemming in de Oliehoek vanmiddag in mineur. Niettegenstaande aankopen voor Zwitserse rekening, leed het fonds een verlies van circa f. 3,50 vergeleken bij de vorige slotprijs. De aandelen la gen tevens bijna f.2 onder pariteit New York. Aandelen Philips min 2%, even als Unilevers en Aku's. K.L.M. min f2,50 in overeenstemming met de koers in New-York. Aan de vraag voor Staatsfondsen kon alleen tegen hogere prijzen worden voldaan. De markt was voor deze pa pieren wederom aan de vaste kant. Aan delen Simplex werden op 70% ex 8% dividend vernomen tegen de laatst ge noteerde prijs van 84%. Deze daling hield verband met de minder gunstige vooruitzichten ten aanzien van de ex port. WISSELKOERSEN Aahsterdam. 10 december Londen 10 61 Té10.62%; New York 3 78%— 3.79%; Montreal 3.90%—3.90%; Parijs 90.05—90.15; Brussel 7.58%—'7.59% Frankfurt 90.21—90.26; Zürich 86 53— 86.58; Zürich Ovr. fr.) 88414—8846%: Stocfcholm 73 277332; Kopenhacen 54 85 4 —54.90%; Oslo 53.07—63.12; Mi laan 60.66%—60.72%; Wenen 14.57— 14.58. Schadelijk De „Singapore Free Press" schrijft dat de Indonesische aanval op de Neder landse belangen ernstige schade heeft toegebracht aan de investeringshonger der Aziatische landen. „Het onwettig inbeslagnemen van particuliere belangen om de grillen van individuele leiders te bevredigen, heeft de voornaamste vrees van beleggers dat er voor de investeringen weinig ze kerheid bestaat als gevolg van de on stabiliteit van de onmondige regeringen bevestigd", aldus dit blad. Geen-schijn-eenheid De „Christian Science Monitor" schrijft over de toestand in Indonesië: ..Indien de regering in Djakarta in plaats van te trachten een schijn-een- heid tot stand te brengen en de razernij tegen Nederland op te zwepen, meer aandacht zou schenken aan de moeilijk heden van het volk bij het voorzien in I zijn levensonderhoud, de Nederlandse zakenbelangen zou uitnodigen te blijven en te helpen en meer rechten voor plaatselijk zelfbestuur zou toekennen zouden de vooruitzichten voor Indone sië meer hoopvol zijn". Hedenochtend Is op enigszins plech tige wijze in een bijeenkomst in de raad zaal van Voorschoten de ingebruikneming van de Vlietschool gevierd- De ge nodigden voor deze plechtigheid werden hartelijk welkom geheten door de bur gemeester, de heer C. J. van der Hoeven, die erop wees, dat het vandaag niet ging om de eigenlijke opening van deze school, omdat die eerst zal geschieden en dan met meer feestelijk vertoon zodra er een definitief gebouw tot stand zal zyn gekomen. Thans betreft het de ingebruikneming van de noodschool, al dus spr„ die vervolgens een historisch overzicht gaf van het ontstaan der Vlietschool en het onderbrengen isinds september 1954) in diverse schoolge bouwen. Dank zy de medewerking van de in- j specteur voor het lager onderwijs is de I bouw van een definitieve school ge- plaatst op de urgentielijst, hoewel van j Rijkswege nog toestemming nodig is. 1 Hetzelfde geldt voor de nieuwe r.-k. jon gensschool. Thans zijn in de noodschool drie klassen van de Vlietschool en eén i van de r.-k. jongensschool onderge- I bracht. De school is gebouwd door De I Groots Houtbouw uit Vroomshoop onder I toezicht van de directeur van Openbare Werken. Spr. eindigde met de wens dat het onderwijs in de noodschool volledig tot zijn recht zal komen en dat dit tij delijk gebouw niet te lang in gebruik zal zijn. Vervolgens wees de inspecteur van het lager onderwijs in de ispectie Delft, de heer dr. T. Duehateau. op het pro bleem van de scholennood, in het bij zonder ln Voorschoten, een probleem, Het interieur van de nieuwe nood- school is permanent gebouw waar dig. (Foto L.D./Van Vliet) dat hoewel er reeds veel gedaan is, nog steeds niet is opgelost. Er is inderdaad sprake van een nood toestand. maar wij zijn dankbaar voor wat bereikt werd. Ook pastoor Van Bem- melen toonde zich namens het r.-k. schoolbestuur tevreden, doch nog niet voldaan. De heer J. P. Uittenbogaard. hoofd van de Vlietschool, dankte B. en W. en de raad voor het totstandkomen van dit gebouw, maar hy hoopte dat men spoedig weer voor een verhuizing zal staan. In gelyke geest sprak de heer Van Dongen, hoofd van de jongens school- Onder de genodigden merkten wy op de beide wethouders, ds. E. Saraber, zeven raadsleden, oudercommissies, hoof den van andere scholen. Na afloop be zichtigde men de nieuwe school. Beurs van Amsterdam Dinsdag 10 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 84B 84 Grootboek obl. 3% 74 Ned '47 3% (3) 82fj 834 Ned '51 3% 85% 864 Ned '53 (3%) 83% 844 Ned '56 3% 83% 844 Ned '48 3% 79 784 Ned '54 3% 804 80% Ned '55 I 3% 80% 80% Ned '55 n 3% 81% 814 Ned 37 3 79% 79% Ned. W.B lening 6% 103% 104 Dollar Ing '47 3 86 86% Investeringscert. 3.. 89 88 Ned. 62-64 3 87% 87ft Cert. NWS 58A Indië '37 A 3 83% 83% Grootboek '46 3 80% L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B. 22% 25% Nat. Handelsbank 70 70% Ned. HandelmU131 1344 Amst. Rubber 38% 42% Deli My en (Ver.) 51H 52% H VA85Y4 86% 'ava Cult19% 20% Aenembah 35 35 Vorstenlanden 10ys 10% A K U 139y4 138% Berkel's Patent (v) 166% 168 Calve Delft cert. 253 253 Kon Pap v Gelder 172% 170% Hoogovens cert230 230 Müller en Co NF 275 273 Ned Kabelfabr 222 223% Philips 223% e.d. 222% hlllps pref 134 ex.d. 132% Unilever 317% 317% Wilton Feyenoord 189% 186% Biliton 2de r 180 1804 Dordtse Olie gew 749% 738% Kon Petr (f 20.— 154.20 150.90 idem (50 A t 20 -) 153.70 150.30 Holl Amer lljn 136 139 Java China Paket 115 116% KLM 97.50 96 Ned Stoomv My 118% 118% Kon Paket My 884- 93 Stoomvaart My Ned 124% 129 Nlevelt Goudr cert 153 153% v. Ommeren eert 200 200% Kon Rott Lloyd 106 116 Ned Scheepv Unie 100y4 105% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 87% 874 Den Haag 1937 1 3. 78 Lelden 1947 87% B R'dam -37 I-m 3% 85% 85% I Industr. Obligaties 'Philips Dollarlng '51 91 Premieleningen A'dam '53 3 88 86 L A'dam "51 2% 76% 77% A'dam '56 I 2% 74% 74% A'dam '56 O 2% 82 81% Eindhoven '54 2% 72 73% Enschede *54 2% 75 73% Den Haag "52 I 2% 83% Idem n 2% 82% R'dam '52 I 2% 83% 83 Idem n 2% 83% 83% Utrecht '52 2% 89 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst Bank 191 191 Va HBO cert178% 178 Rott Bank 159 158 Twentsche Bank 154% 155 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 190% 190 Borneo Sum H My 31 30 Ned G en Sp fabr 172 173 Kon Ned Grofsm 85 84 L Internatio 58L 55 Rott Droogdok My 440 440 Tieleman en Dros 7% 7% Ned My Walv.vrt. 54% 54 Spoorwegen Dell Spoorweg My 7% 7% Amerik fondsen Canadian Pacific R. 24% 23-^ Intern Nickel 75% 74% Anaconda 44% 43 Bethlehem Steel.... 37^ 36' exd. Cities Service 54 52% Genera] Motors 35% 35^ Kennecott 84% 84% Republic Steel 41% 39% Shell Oil 71% 71 Union Pacific 24% 25 Un States Steel 52% 51% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 9/12 Edelmet Kon AA 55GB 55% Pref wa Idem 64GB Electroias B 285% Holl Constructie 302 B 301 Ing our v Bouwnyv 115 L int Kunststolt fnd 34% 34% Leidsche Wolspinn 130 L 125% O Sikens Laktab 63 373 Ver louwtanrieken 139 139 Wernink's Betonm 65 L 65 L Van wyk Textiel 67 L 66L

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5