Kinderen School voor Esthetische Vorming exposeren werkstukken Kistenfabriek aan Papelaan te Voorschoten geheel in as gelegd Fantasier ijke scheppingen in de Leidse Boerhaavezalen WlcTniMa*. DemmeniE Boeiend wederhoren met het Leidse Jeugd Actie tien jaar Huizen aan Oranjekade liepen groot gevaar door vonkenregen 96ste jaargang Dinsdag 10 december 1957 Tweede blad no. 29313 In de Boerhaavezalen wordt een tentoonstelling gehouden o.m. van tekeningen en boetseerwerk vervaardigd door leerlingen van de School voor Esthetische Vorming. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk, heeft deze alleraardigste expositie gistermiddag geopend. Zij duurt tot het einde van de vol gende week en zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. De tentoonstelling immers geeft een beeld van de wijze waarop men op de school te werk gaat en van de bereikte resultaten. Fantasierijke scheppingen prijken er op de tafels en aan de wanden! Dank zij de samenwerking tussen het Departement Leiden van de Maatschap pen tot Nut van 't Algemeen en de Ge meente is enige tijd geleden de School voor Esthetische Vorming ontstaan. Schoolgaande kinderen onder de veer tien jaar vormen twee werkgroepen, die elk onder deskundige leiding anderhalf uur in de week in vrije tijd komen wer ken in een lokaal boven de openbare lagere school aan de Langebrug naast de brandweerkazerne. De school staat on- detr leiding van de heer J. B. Volkers, die thans geassisteerd wordt door de heer H. Th. Bronner in zijn streven om onderwijs te geven volgens moderne in zichten. De kinderen krijgen volop ge legenheid tot expressie door middel van tekenen, schilderen of ruimtelijke vor men. De taak van de leiding bestaat uit het. stimuleren van die expressie, het aanleren van een juist gebruik van de vele beschikbare materialen, waarbij alle ruimte gelaten wordt voor eigen verkenning en vondsten, en het ontwik kelen van de kritische zin. uiteraard bepaald door de mogelijkheden, die ie der naar leeftijd en aanleg heeft. Deze werkwijze waarborgt het vinden van een eigen weg en geeft de emotie en de Huren torenflat Variëren van f 151.75 tot f 187,50 plus f43.— service-kosten per maand De huren van de torenflat aan de Ka- naalweg zijn thans definitief vastgesteld. Het flatgebouw bestaat uit 70 drie kamerwoningen en 19 vier-kamerwonin- gen. De hum-prijs voor de drie-kamerwo ningen bedraagt f 167.25 en voor de vier- kamerwoningen f 187.50 per maand. De afmetingen der kamers van de woningen op de bovenste verdieping zijn kleiner, zodat de huur voor een drie kamerwoning op de 10de verdieping f 151.75 per maand bedraagt en voor de éne vier-kamerwoning op deze verdie ping f 156.per maand. Voorts komen voor rekening van huur der de z.g. servicekosten. Deze service omvat het leveren van water, verwarming, stroomverbruik voor de algemene verlichting in entree, trap penhuizen, galerijen, bergruimten enz., stroomverbruik en onderhoud liften, on derhoud huistelefoon, radio- en televisie antenne, schoonhouden gemeenschappe lijke ruimten, vervoer en schoonhouden vuilnisemmers, kosten huismeester enz. De totale servicekosten zijn begroot op f 43.per maand. De flats zijn o.m. voorzien van een koelkast, droogruimte, parketvloeren in de woonkamer en aangrenzende slaap kamer, Venetian blinds enz. en voor elke flat is in de onderverdieping een berg ruimte aanwezig. Ook zijn er enige ga rages beschikbaar. LEIDEN EN ZIJN BEVOLKING In de trouwzaal van het stadhuis houdt het Leids jeugdparlement a.s. donderdagavond een zitting. De gemeen te-secretaris, mr. J. Bool, houdt deze avond een inleiding over: „Leiden en zijn bevolking". Deze zitting is voor alle Leidse jongeren in de leeftijd van 17— 30 jaar toegankelijk. VERLICHTE KERSTBOMEN IN BREESTRAAT Teneinde op de Breestraat enige kerstsfeer te scheppen heeft het Comité Breestraat besloten om ook dit jaar ter weerszijden van de trap van het Stad huis een verlichte kerstboom te plaatsen. RUIT VAN POSTKANTOOR INGEGOOID Gisteravond omstreeks half tien heeft een tot nu toe onbekend gebleven jon geman een steen geworpen door een ruit van het Postkantoor aan de Breestraat. Volgens verklaringen van een in het ge- bo ;:riiWf.:.",o x'.T.T.-a ren nog twee personen in zijn gezelschap Op het moment, dat de ruit in scherven viel, zag hij, dat drie personen in de richting Kort Rapenburg de vlucht namen. Samen aan de wandel. Twee met zeer veel fantasie ontworpen pop pen. Op de voorgrond het vissertje, een aardig voorbeeld van boetseerwerk. (Foto L.D./Van Vliet) fantasiet in schier onbeperkte mate ge legenheid zich te uiten. De tentoonstel ling kan jammer genoeg alleen maar een beeld geven van die werkstukken, die. hoe boeiend in hun zuiverheid de meeste ook zijn, slechts doen vermoeden wat het belang is van de wijze, waarop ze ontstaan zijn. Door deze opvatting is het werk ook alleen gerangschikt naar de gebruikte materialen, terwijl aan de groepsteke- ning en .de mens'' een aparte plaats is ingeruimd. Wat de opening van de expositie be treft deze werd vooraf gegaan door een welkomstwoord van de voorzitter van de beheerscommissie van de school, mr. H. Burgersdijk. Hij had veel lof voor de arbeid van de heren Volkers en Bron ner en was de mening toegedaan, dat de tot nog toe verrichte werkzaamheden van veel nut zijn geweest. Ook wethou der Van Schalk wees in zijn openings toespraak op het belang van de estheti sche vorming van onze jeugd, waaraan in Leiden betrekkelijk veel wordt ge daan hoewel nog steeds niet voldoende. Advertentie Nog 15 dagen dan hebben wü weer heerlijke feest dagen. Natuurlijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise In huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achteretiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van Spreker betreurde het, dat op de lagere scholen te veel aan intellectuele en te weinig aan esthetische vorming wordt gedaan. Gelukkig echter is er tegen woordig meer dan ooit een roep om har moniërende mensen in de wereld ln plaats van die welke scheef getrokken zijn naar de intellectualistische kant, aldus de wethouder. Hij hoopte, dat de tentoonstelling, die zeer instructief is vooral voor die scholen, die met de esthetische vorming van de leerlingen nog niet zo ver gevorderd zijn, veel be zoekers zal mogen trekken. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de Gem. Inspecteur van het Onderwijs, de heer B. Swanenburg. de chef van de af- KANTOORMEUBELEN Haarlemmerstraat 184 Telef. 21400 deling Onderwijs, dr. J. M. Roosen- schoon, vertegenwoordigers van de Cen trale Ouderraad, dr. C. van Wengen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde en de heer G. Steinbach van de Leidse Jeugd Actie. Behalve tekeningen en boetseerwerk zijn er op de tentoonstel ling tal van kunstig uit. oude materialen vervaardigde maskérs te zien alsmede bijzonder aardig aangeklede poppen. Voorts zijn er nog linoleumsneden en plakwerk. Kortom de expositie, die da gelijks van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur nam. geopend is. biedt voor elck wat wils en is een bezoek zeker waard. Tweemaal succesbij jong ent Bezwaren werden toeh glansrijk overwonnen Het sympathieke Amerikaanse pianistenduo Arthur Gold-Robert Fizdale, dat nu reeds meer dan tien jaar zijn toernee's door Europa maakt, bleek een der verrassingen van het seizoen 1955'56: hun succes bij Toonkunst was destijds enorm. Het heeft zich ook gisteren daarin tweemaal mogen verheugen: eenmaal 's middags voor de jeugd, 's avonds voor de ouderen (én jeugd, omdat de belangstelling zó groot was, dat men velen had moeten teleurstellen). Wélke bezwaren men ook mocht koesteren: bijv. een soms te luide, naar het lijkt op enorme concertzalen ingestelde toongeving, waarin niet bij voorkeur het accent op het coloristische en subtiele raffinement ligt, doch het orkestrale palet met al zijn somoriteiten, óók in de interessante programmakeuze de voorkeur heeft, niemand kon tijdens dit wederhoren ontkennen, dat hier twee meesterlijke pianisten aan wezig waren, voor wie de techniek geen geheimen kent, evenmin als het bewogen muzikaal doorleven. Wanneer, gelijk door hen, met magis trale beheersing der ongeloofwaardige moeilijkheden het al evenzeer ongeloof waardig knap geschreven vierdelige Con cert voor twee piano's van Strawinsky (1935) tot zulk een machtige herschep ping wordt opgeroepen, kan de toehoor der zich nog slechts verbazen over een dergelijk kundige prestatie. Dit praohtig voor het klavier geschre ven concert is overigens keihard en van een haast barbaars aandoende, wilde verbetenheid. Het is als gehouwen uit granigt en fascineert door zijn opzwe pende orgieën van klank en de als blok ken opeengestapelde akkoordopvolgin gen. Dat daarbij ieder akoord een nieuwe vondst, zich tenslotte volstrekt tonaal oplossend, betekent, is de Strawmsky van die tijd, die sindsdien allang weer andere wegen bewandelt, eigen. Maar het is geen wonder, dat het toucher van pianisten, die zich op zo danige klankexplosies moeten instellen, elders wel eens inboet aan ragfijnheid. Dit viel bijv. op in de Sonate voor piano (oorspronkelijk vierhandig) in C gr. t. K.V. 521, in 1787 geschréven voor een van Mozarts leerlingen, de zuster van zijn vriend uit latere jaren, Gottfried von Jacquin. Althans: men kon zich de beide eerste delen lieflijker en minder kernachtig scherp getekend denken. Daarentegen werd het wonderbaarlijke Allegretto een openbaring aan zwevende en genuanceerde luchtigheid. De avond was ingezet met een „Poco Adagio" van Joh- Seb. Bach, een der vier origineel voor twee klavieren ge componeerde duetten, door Gold-Fizdale in de beroemde bibliotheek van het Brusselse Conservatorium ontdekt In Brahms' variaties op een thema van Haydn (Chorale St. Antoni), waar mees terstuk der grandioze varaiatiekunst, i daterend van de zomer 1873, ontsproten i aan de Starnbergersee (Tutzingi, or kestraal gecomponeerd, wisten de pia- nistqn die glansrijke, orkestrale imitatie j in opperste graad te verwezenlijken. Daarbij verleenden zij aan de duidelijk- j heid het volle gewicht. Een unieke weer- New York levende Italiaanse componist Vittorio Rieti (1898), eens leerling van Respigli, in wiens uitgebreid oeuvre ballet- (Diaghilew) en toneelmuziek een voorname plaats innemen. Zijn vier i Second Avenue .Waltzes", zijn opgedra-j gen aan vier van zijn vrienden. Zij be vatten originele naast overbekende in vallen en zijn te rangschikken onder de veredelde amusementsmuziek. Hier spe ciaal waren Gold-Fizdale wel eens aan de te luide, een enkele maal haast grove kant, hetgeen deze charmerende mu- zieken licht afbreuk deed. Overigens »was het een verademing nu eens niet walsen van Strauss te horen. De ovationele opgetogenheid noopte de pianisten tot twee extra's: de vervoe- GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag is het vijftig jaar geleden, dat mr. J. C. W. N. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, geboren te Koudekerke en thans wonende te 's-Graveland, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. KERSTVEETENTOONSTELLING VEBO Vrijdag wordt op het vee*narktterrein de kerstveetentoonstelling,van de Vebo gehouden. Wethouder D. v. d. Kwaak zal deze tentoonstelling van slachtvee 's ochtends om 10 uur in ,,'t Schutters hof" officieel openen. LEIDSE REDDINGSBRIGADE Vijf adspirantleden van de Leidse Reddingsbrigade slaagden voor 't Jeugd- brevet I, één der voorbereidende diplo ma's van de Kon. Bond tot het Redden van Drenkelingen (K.N.B.R.D.i t.w. het meisje, resp. de jongens: T. Buma en D. Bavelaar, W. Hoekstra, R. Moolenbeek, F. A. C. Mulder. Onze stadgenoot, de heer J. Chr. v. d. Meer, is aan het Kon. Conservato rium voor Muziek te Den Haag ge slaagd voor het diploma klavecimbel C 2 (m.o. voor virtuoze eigenschappen). rend gespeelde „Brazileira" uit Mil- hauds' „Scaramouche", met als aller- scherpst contrast Baohs uitermate fijn zinnig en doorzichtig gespeelde Sicilien- ne, die na het voorgaande een des te verhevener, serener en verstilder indruk maakte. Stylistisch welhaast een onover brugbare kloof: toch wisten Gold- Fizdale de kloof over te komen. En hoè! 's Middags was de Toonkunstjeugd aan bod geweest. Zij werd, behalve met en kele van bovengenoemde werken gecon fronteerd met. het Allegro Vivace uit een door Gold-Fizdale in Berlijn opge spoord concert van de eerst 15-jarige Mendelssohn, dat hij en zijn zuster in de huiskamer speelden. Een paradestuk bij uitnemendheid: de virtuositeit viert er hoogtij in! Desondanks voor een jongen van 15 jaar een verbazingwekkende merkwaar digheid. Het was hoè dan ook in teressant er kennis mee te maken. Milhauds Scaramouche (alle drie delen) was bovendien een uitnemende keuze voor de jongeren. Zij waren er hevig in geïnteresseerd en dankten er enthousiast voor. Vooral de Brazileira met de ver voerende rumba-ritmen, die ook voor Milhaud een magnetische aantrekkings kracht hadden, viel in de smaak. Gold en Fizadale, wier jarenlange samenwerking tot een absolute har monie en vloeiende wisselwerking Verkeerszondaars stevig op de vingers getikt Op 13 april j.l. had een inwoner van Sassenheim met zijn auto op Rijksweg no. 4 met grote snelheid links van de weg gereden. De man reeds op woeste wijze, slingerde en had getracht auto's in te halen hoewel dat zeer gevaarlijk was. Bovendien had hij een tegenligger geraakt, een personenauto, waarin prof. dr. J. Waterink uit Amsterdam was ge zeten. Deze had met een snelheid van omtrent honderd kilometer gereden, maar was zeer geschrokken toen hij verdachte met zijn rood en zwart ge lakte wagen als een wildeman op zich toe zag komen. Ook prof. dr. P. N. U. Harting, die naast prof. Waterink zat, was hevig geschrokken. Verdachte was niet voor de Leidse kantonrechter verschenen, voor wie deze zaak eergisteren diende. De officier van Justitie mr. Van der Schans, wees erop, dat verdachte ontkend had op dat tijd stip op de rijksweg bij Sassenheim gere den te hebben, maar beide professoren hadden de rood-zwarte auto gezien en het nummer genoteerd. Mr. Van der Schans eiste een boete van f. 200 of 30 dagen en voorts voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs met een proeftijd van een jaar. De plv. kantonrechter mr. De Koning veroordeelde verdachte over eenkomstig de eis. Nog een verkeerszondaar stond te recht: een inwoner van Bloemendaal, die op 14 augustus aan de Haagse Schouw het verkeer ernstig in gevaar had gebracht. De opperwachtmeester bij de Rijkspolitie Th. J. Obdam uit Voor schoten, verklaarde, dat verdachte met zijn auto op vreemde wijze nu eens naar rechts dan weer naar links was uitge weken en niet tijdig gestopt had. De of ficier van Justitie mr. Van der Schans eiste f. 100 boete of dertig dagen; de plv. kantonrechter mr. De Koning veroor deelde verdachte conform de eis. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia M A., dr van J. H. Welslnk en A. M. Weijers. heeft geleid, koppelden, naarmate het concert vorderde, het briljante aan het geïnspireerde. Zij kunnen daarom, waar zij op hun tournée's ook komen, verzekerd zijn van uitbundige dank. Zo was het gisteren ook tweemaal in de Stadszaal! H. Tweede lustrumviering,foto'van jeugdwerk De afgelopen maanden hebben in het teken van de tweede lustrumviering van de Leidse Jeugd Actie gestaan. Tal van activiteiten gaven een weerspiege ling van hetgeen onder auspiciën van deze Stichting met het Leidse jeugd werk is bereikt en waartoe de jeugd op zo verschillende terrein in staat is. Een en ander ligt zowel in het culturele vlak als in de ontspanning. Indachtig aan het gezegde: „dat de boog niet altijd gespannen kan zijn", had het dagelijks bestuur van de L.J.A. gister avond in het Geref. Jeugdhuis aan de Breestraat een meer intieme bijeen komst belegd, waartoe alle bestuursleden en afgevaardigden van secties en com missies waren uitgenodigd en waarvoor ook de wethouder van Onderwijs, Sport en Jeugdzaken, de heer J. C. van Schalk belangstelling toonde. Tijdens een eenvoudige, doch zeer ge animeerde broodmaaltijd, hield men een z.g.n. „nabetrachting" over de viering van het tweede lustrum. Helaas was de voorzitter van de L.J.A.dr. P. L. Schoonheim hij kreeg een fruitmand wegens ziekte verhinderd mee aan te zitten In zijn plaats trad de secretaris van de L.J.A de heer H. Zunderman, als tafelpresident op. Alvorens deze zijn voldoening uitsprak over alle activitei ten, welke in het kader van deze lustrumviering plaats vonden, wees hij op het mooie resultaat, dat een trouw medewerker van de L.J.A., Joop Stok- kermans, had behaald bij het afleggen van zijn examen solo-pianist bij het Kon. Conservatorium voor Muziek in Den Haag. Joop Stokkermans niet aanwezig ontving vandaag een atten tie van de L.J.A. Voor twee „werkers achter de schermen", de heer G. Stein- bacht en mej. N. Jansen van het secre tariaat, had de heer Zunderman deze avond nog een verrassing. Beiden ont vingen voor hun intensieve arbeid: het .uitwerken van alle plannen een boe kenbom Eenmaal aan het „Sinterklaas- spelen" had de heer Zunderman voorts nog een geschenk voor de heer Kruis- heer, die, sinds kort lid van het bestuur, bijzonder grote activiteit, ontwikkelt. Ziet spreker terug op tien jaar L.J.A., dan is hij verheugd, dat vogels van diverse pluimage zó eendrachtig samen- i werken in het belang van de jeugd. Met I elkaar, aldus de heer Zunderman. zijn wij op de goede weg. Wij hebben elkan- j der in de loop der jaren leren waarde- I ren en hebben respect voor ieders visie j op de jeugdproblemen. Moge ons werk in de toekomst niet alleen in de breedte, 1 doch ook in de diepte groeien. De in het kader van de lustrumviering onderno- meri activiteiten, ziet spreker als een geslaagde foto van het Leidse jeugdwerk. Spreker verwacht, dat de afsluiting van dit lustrum tevens het begin betekent van een nieuwe bloeiperiode van het jeugdwerk. Wethouder Van Schaik, die eveneens veel waardering heeft voor de geslaagde j lustrumviering, brengt daarvoor mede I het Stichtingsbestuur dank. Een avond in deze kring, heeft hem de overtuiging bijgebracht, dat het jeugdwerk in Lei den met elan wordt aangepakt, hetgeen z.i. mede te danken is aan de eendrach tige samenwerking. Joop Koevoets zorgde ijdens en na de maaltijd voor een boeiend sohimmen- en maskerspel. Gisteravond om ongeveer negen uur werd brand ontdekt in de oude kistenfabriek van de heer Steijn aan de Papelaan 124 te Voorschoten. Spoedig greep het vuur, dat ontstaan was in het gedeelte, dat het verst van het woonhuis afligt, om zich heen en toen de brandweer, die snel ter plaatse was, aankwam, sloegen de vlammen reeds uit. Daar het zich liet aanzien, dat de vrijwillige brandweer van Voorschoten niet in staat was deze brand alleen te bedwingen en ook de huizen aan de Oranjekade op nog geen 25 meter van de brandende kistenfabriek gevaar liepen, daar de straffe wind de vonken juist in hun richting dreef, werd assistentie in geroepen van de Wassenaarse brand weer en de brandweer van het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten. De drie brandweerploegen, die met groot materieel aanwezig waren trachtten de vuurhaard te bedwingen en hielden de huizen van de Oranjekade nat. Toch werd het nodig geoordeeld de hulp van de B.B. in te roepen die ging patrouil leren in de achtertuinen van de huizen van de Oranjekade en de Narcisstraat om brand, ontstaan door de wegvlie gende vonken in de kiem te kunnen smoren. HUISRAAD GERED De bewoners van het aangrenzende huis, de familie Steijn, die 12 kinderen heeft, konden bijtijds het huis verlaten en veel huisraad kon worden gered. Het was voor de brandweer een on mogelijke taak de vuurzee te blussen, daar er natuurlijk verschrikkelijk veel brandbaar materiaal aanwezig was en de felle wind het vuur aanwakkerde. De fabriek en de opslagplaatsen gingen geheel in vlammen op. De burgemeester en de beide wethou ders waren kort na het uitbreken van de brand reeds ter plaatse. OVERVERHITTE KACHEL? Naar wij vernemen van de comman dant van de brandweer de heer Lekker- kerker heeft men geen inzicht in het ontstaan van de brand, hoewel het ver moeden werd uitgesproken dat een oververhitte kachel in de zagerij de oorzaak zou kunnen zijn.. Om twaalf uur vannacht rukten de brandweren van Wassenaar en het M.O.C. in. De Voorschotenaren bleven de nablussing verzorgen. Het gevaar Het vuur vond voedsel genoeg in het opgeslagen materiaal. Veel bleef er niet over van de fabriek. (Foto L.D./Van Vliet) voor de omgeving was toen geweken. De Voorschotense brandweer was he denmorgen om 9 uur nog bezig met de nablussing. Van het woonhuis is de zolderverdie ping totaal uitgebrand terwijl de beide andere verdiepingen grote waterschade en enige brandschade opliepen. In de fabriek, die met de grond gelijk werd gemaakt, lagen de toneelattributen en coulissen van de arbeiderstoneelvereni ging „Het Masker" te Voorschoten op geslagen. Ook deze gingen geheel ver loren. Burgemeester Van der Hoeven heft onmiddellijk de koffieketels van het Cultureel Centrum in bedrijf doen stellen en de brandweerlieden enkele malen van koffie laten voorzien. MOEST VERDWIJNEN Het gehele pand, zowel fabriek als woonhuis waren eigendom van de ge meente. In verband met de nieuwe aan sluiting van de Papelaan op de Wijn. gaardenlaan zou het pand binnenkort moeten verdwijnen. Zolang er nog geen nieuwe bedrijfs- en woonruimte was ge vonden mocht de heer Steijn zijn bedrijf voortzetten in deze oude panden. De woning en het bedrijf waren verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3