I L M S Kom nir praten TELEVISIE wordl overal goed ontvangen BRIJNEN HET MOTORHIIIS - TELEFOON 34741 S6ste jaargang Zaterdag 7 december 1957 Tweede blad no. 2S311 Jubileumtentoonstelling van „De Zanger" „De Zanger", de oudste vereniging in de Leidse vogelwereld, heeft in de zaal „Mekel" aan de Hogevvoerd 87 een jubileumtentoonstelling de 25ste ingericht. Zoals van deze vereniging viel te verwachten komen de vogelkwekers op deze expositie uitstekend voor de dag. Niet minder dan 350 vogels waren ter keuring in gezonden. Speciale aandacht werd ditmaal be steed aan de inzendingen in de hoofd klasse (gepigm en teerden en vetstoffen). De keurmeesters, de heren J. R. Soer uit Den Haag en R. Vos uit Haarlem (voor zangvogels) en B. J. de Haan uit Breda (voor kleur- en exotische vogels) spraken dan ook evenals de voorzitter van „De Zanger", de heer W. Oomen en de voorzitter van de tentoonstellings commissie, de heer L. Lacourt, hun bij zondere waardering uit over het inge zonden materiaal ,dat aller verwachtin gen overtrof. De ere-prijzen werden als volgt toe gekend: M. Ja Verhagen, Leiden (prijs B. en W., Leiden); 1ste meesterzanger R. van Drumpt, Leiden, 2de idem M. J. Verhagen, Leiden. 1ste kampioen kleur M. J. Hersche, Leiden, 2de idem W. Oomen, Oegstgeest (Legpenning Leidsch Dagblad). De overige uitslagen waren: Klasse 1 (4 vogels, eigen kweek, zang) 1/2. B. Blankenstein, Leiden, 3. R. van Drumpt, Leiden, 4. B. Schouten, Lei derdorp. Klasse 2 (2 vogels, eigen kweek, zang) 1. R. van Drumpt. Leiden, 2/3. B. Blan kenstein, Leiden, 4. H. W. van Venetië, Leiden. Een hoekje van de kanarietentoon stelling, welke door de Eerste Leid se Kanariever. ..De Zanger'' ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan is ingericht in de zaal Mekel. Hogewoerd 87. (Foto L.D./Van Vliet) Klasse 3 (1 vogel, eigen kweek, zang): 1. R .van Drumpt, Leiden. 2. M. J. Ver hagen, Leiden, 3. F. J. L. Nieuwkerk, Leiden, 4. L. Lacourt sr., Leiden. Klasse 4 (1 vogel, eigen kweek, over jarig). 1. L. Lacourt sr.. Leiden, 2. R. van Drumpt. Leiden. Klasse 5 (1 vogel, vrije klasse, zang): 1. H. W. van Venetië, Leiden, 2. B. Blan kenstein, Leiden. Klasse 6 (1 vogel, eigen kweek, vet stof) 1. A. Werner. Oegstgeest, 2. P. G. de Graaf, Leiden. 3. A.^L. van Rossum, Leiden, 4. W. Oomen, Oegstgeest. Klasse 7 (1 vogel, eigen kweek, pig ment): 1. M. J. Hersche. Leiden. 2. W Oomen, Oegstgeest, 3. J. Pasma, Leiden. 4. J. Schouten, Leiden. Klasse 8 (2 vogels .eigen kweek, kleur) 1/2. W. Oomen, Oegstgeest, 3. P. G. de Graaf, Leiden, 4. J. F. Snik, Leiden. Klasse 9 (1 vogel, eigen kweek, kleur, overjarig): 1. W. Oomen, Oegstgeest, 2. P. G. de Graaf, Leiden. Klasse 10 (1 vogel, kleur, vrije klasse): 1. P. G. de Graaf. Leiden, 2. J. B. v. d. Wijngaard. Leiderdorp. Klasse 11 (vluchten, poppen, zang): 1. L .Lacourt sr., Leiden, 2. A. Wemer, Oegstgeest. Klasse 12 (vluchten, poppen, kleur): Lezers schrijven Gevaarlijk verkeer Sinds jaren rijd ik en heel velen met mij twee keer per dag richting Ha ven langs de noordzijde van de Oude Rijn. Nu is enige weken geleden het gedeel te vanaf de Pelikaanstraat tot Haven- plein voor alle ryverkeer verboden. Het gevolg hiervan is, dat 90% van het rijdend verkeer niet zijn weg vervolgt via de zuidzijde van de Oude Rijn, He rengracht, Havenplein, maar via Peli kaanstraat, Haarlemmerstraat, Haven plein. Dit gevaarlijkste gedeelte van de Haarlemmerstraat waar praktisch al tijd de Haagse tram de rechter helft van de rijweg in beslag neemt, is hier door nóg gevaarlijker geworden, met meer opstoppingen, vooral op de spits uren, dan voorheen. Zelf rijd ik nu langs de zuidzijde van de Oude Rijn, maar ik kan me best be grijpen dat velen het niet doen, want ten eerste moet men over sommige ge deelten nog over de keien hobbelen en de hoek Oude RijnHerengracht biedt gen enkel uitzicht op het verkeer, dat van rechts komt en voorrang heeft, dus levensgevaarlijk is. In al die jaren dat ik langs de Oude Rijn rijd, heb ik praktisch nooit geen opstoppingen of overbelalsting van het verkeer op dit gedeelte geconstateerd zodat ik niet begrijp welke de redenen zijn geweest tot deze wijziging. Desgevraagd deelden daar ter plaatse wonenden mij mede, dat het zaterdags middags alleen erg druk was met auto's, een gevolg van het verbod nu auto's op de Haarlemmerstraat gedurende die middaguren. Moet dan 5 dagen van de week het verkeer in veel groter gevaar worden gebracht, alleen voor overstelpende drukte op de zaterdagmiddag en was een verbod voor auto's alleen d&n niet voldoende geweest? U, geachte redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend. A. Veldmeyer, Zijldijk 6, Leiderdorp. VERENIGING TOT IJSBESTRIJDING In „Central" hield de Vereniging tot IJsbestrijding een algemene ledenverga dering. De voorzitter, de heer H. Parle- vliet jr., uit Katwijk aan Zee, heette allen, in het bijzonder de nieuwe secre taris-penningmeester, de heer T. C. Sonnenberg van de Markt- en Haven dienst, hartelijk welkom. Met voldoening namen de aanwezigen kennis, dat het afgelopen boekjaar kon worden afgesloten met een batig saldo van f. 1771, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat er in de afgelopen zachte winter geen ijs gebroken behoefte te worden. De kascommissie betuigde haar tevre denheid over de gevoerde boekhouding; de secretaris-penningmeester werd de charge verleend. Na bespreking van enkele praktische punten betreffende het ijsbreken, werd een werkfonds voor 1957/1958 ingesteld. Advertentie over de aanschaf van een nieuwe Amerikaanse Ford '57 (met of zonder inruil wacht er niet te lang mee0e AmerikiIose Ford .57 met een muurvaste wegligging en een fantastisch ruim interieur. Geruisloos en veilig - stijlvol en comfortabel enmet een verbluffend motorvermogen. De Mercury 1957 vol nieuwe technische vondsten, vermetel van lijn, imponerend van prestatie. Kom nu met ons praten over de aanschaf van een nieuwe auto. Maak een afspraak met een official Ford dealer 1 J. F. Snik sr., Leiden, 2. A. Wemer, Oegstgeest. Klasse 13 (inzending, exoten): 1. J. B. v. d. Wijngaard. Leiderdorp, 2. A. L. van Rossum, Leiden. Derbyprijs: zang: F. J. L. Nieuw kerk, Leiden. Kleur: G. Schuurmans, Leiden. (Advertentie) waar een PHILIPS werd geplaatst en een KW ALITEITS ANTENNE aangelegd door TURFMARKT LEIDEN Inenting tegen kinderverlamming De inenting tegen kinderverlamming van kinderen geboren in 1955 zal vol gende week weer worden voortgezet. Zoals bekend bestaat de volledige inen ting uit drie inspuitingen; tussen de eerste en tweede dient een tijdsverloop van ongeveer 4 weken te liggen; tussen de tweede en derde een periode van on geveer een halfjaar. De meeste kinderen hebben in oktober de 1ste en in november de 2de inspui ting reeds gekregen. Vanzelfsprekend heeft ziekte (vooral de A-griep in oktober) een regelmatige opkomst van een groot aantal verhin derd. Er zijn dus ook kinderen die pas één inspuiting hebben gehad, terwijl weer anderen de beide vorige gelegenheden hebben moeten laten passeren. Dinsdag zal opnieuw gelegenheid tot inenting worden gegeven. Voor alle in aanmerking komende kinderen zyn daartoe weer oproepingen verzonden. De inenting geschiedt in het gebouw van de G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13a. Om spoedig geholpen te worden is het van groot belang, da/t ieder zich houdt aan de in de oproep vermelde tijd. De oproepingskaart(en) moet(en) in leder geval worden meegebracht. Voor hen die verhinderd zijn bestaat bovendien nog gelegenheid tot inenting op woensdag 11 december, tussen 2 en 2.30 uur. ARBEIDSRESERVE STABIEL De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen bleef over de periode van 25 t.m. 30 november, voor wat Leiden en aangrenzende gemeenten betreft, sta biel; op 30 november bedroeg het aantal ingeschrevenen 540 (v.o. 560), Bij enkele bedrijiven in het rayon Lei den is overgegaan tot verkorting van de werktijd als gevolg van verminderde bedrijvigheid. Het vorig jaar was het aantal inge- sohrevenen lager en bedroeg 210; op het overeenkomstige tijdstip in 1953 daarentegen 1365. De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel was 200, waaronder 65, die betrekking hebben op jeugdig per soneel. Het aanbod van vrouwelijk personeel onderging slechts een geringe wijziging; op 30 november stonden 150 vrouwelijke arbeidskrachten ingeschreven. Het aan tal openstaande aanvragen om vrouwe lijk personeel daalde opnieuw ml. van 175 tot 120. Koningin Ingrid van Denemarken 1 rethe tijdens winkelen voor Kerst met haar dochter Prinses Marga-1 mis in Kopenhagen. Officieel Ford-dealer te Leiden: Kleren maken de man Nieuwe Nederlandse film Trianon Een Nederlandse film ziet men toch steeds met meer dan normale belangstelling tegemoet. Waarom eigen lijk? In het verleden is er eigenlijk niets, dat deze bijzondere interesse rechtvaar digt. Zouden hierbij nationale gevoelens een rol spelen? Of zouden wij ergens in ons hart nog altijd de hoop koesteren, dat wij eindelijk eens het filmisch hoge niveau bereiken, dat andere kleine landen als b.v. Denemarken en Zwitser land reeds enige malen getoond hebben? Het was weer ijdele hoop. „Kleren ma ken de man" is de zoveelste desillusie, waar de Nederlandse filmindustrie ons op vergast. Is onze Nederlandse taal dan niet geschikt voor een film? Of moeten wij acteurs en actrices aanspra kelijk stellen voor de houterigheid, waar van zij zich vaak niét kunnen losmaken? Dat laatste zou men toch niet denken. Kees Brusse, Johan Kaart, Cees Laseur, Rob Melton, om er maar eens enkelen te noemen, zyn ongetwijfeld krachten, die hun sporen zeker op de planken verdiend hebben. En de Duitse regis seur George Jacoby, die bij de opnamen de scepter zwaaide, heeft in verschil lende goede rolprenten bewezen zijn vak te verstaan. Toch hebben zij met z'n allen deze film niet tot een succes kun nen maken. Hieraan is ongetwijfeld ook het nogal goedkope verhaaltje debet. Kees Brusse gaat als hoofdrolvertolker een lief meisje bewijzen, dat hy drie dagen lang in rokcostuum zijn brood goed kan verdienen. Hij rolt van het ene baantje in het andere: filmfigurant, kel ner, variété-artiest en bijrijder in een zijspan tijdens motorwedstrijden. In zijn kielzog varen steeds twee bandieten, die het op het document voorzien hebben, dat in een van de panden van de rok zit, en een detective, die door het meisje op zijn spoor gezet is. Het is begrijpe lijk, dat er zich op zo'n uitzonderlijke zwerftocht heel wat vreemdsoortige si tuaties voordoen, die helaas in de meeste gevallen echter niet boven het gooi- en smijtgenre uitkomen. Soms is het wel erg dwaas en ook wel grappig, maar nimmer werkelijk geestig. Het beste is nog de muzikale omlijsting door Dolf van der Linden en zijn musici. ,De hel van Marseille" Veiligheid in oude stadswijk Lido In 1942 werd Marseille door de Duitse troepen bezet, doch dat bete kende niet, dat de bezetters de stad vol ledig in hun macht hadden. In de oude stadswijk met de talloze kleine straat jes, geheime verbindingen 'tussen de huizen, kelders en geheime kamertjes, komen allen, die uit handen van de Duitsers wensen te blijven, bijeen. Het is voor de bezetters vrijwel onmogelijk hier iemand te vinden. Van deze gele genheid maken twee ontsnapte Engelse krijgsgevangenen gebruik, die een ka mertje 'toegewezen krijgen in deze stadswijk. Zij zijn daarby geholpen door een visser, die belooft hen weer op te zullen halen, wanneer hij kans ziet hen veilig uit het land te smokkelen. Hoe wel het voor beide Engelsen wel eens moeilijk is verborgen te blijven, lukt dit vrij goed, totdat de Duitsers besluiten het hele stadsgedeelte met de grond ge lijk te maken. De ene Engelsman wil blijven wachten tot hij gehaald wordt door de visser, de ander wil zelf trach ten zijn weg te vinden, aangezien hij niet gelooft dat de visser tijdig zal ko men voor het stadsdeel opgeblazen zal worden. De visser komt wel, en men tracht dan de reeds verdwenen Engels man op te sporen, hetgeen met moeite gelukt. In deze wijk zijn natuurlijk ook figu ren, die uit de moeilijkheden van ande ren voordeel trachten te trekken. Onder het mom anderen te zullen helpen ma ken zij zich rijk, terwijl hun „bescher melingen" vermoord worden. De film is gebaseerd op de werkelijk heid en er zijn verschillende documen taire gedeelten in de film. Het ver haaltje, dat door de film heen geweven is, is niet de moeite waard. Het geheel geeft echter wel een indruk van de toe stand in Marseille tijdens de bezetting. VAN DEZE WEEK: Vierduizend dollar beloning Hoogspanning in de wereld van de misdaad Rex-Theater Misdadige geesten weten uit alles munt te slaan. Zelfs uit misdaad-bestrijding! Dat wordt over duidelijk aangetoond in de film „Vier duizend dollar beloningdood of levend", die een uurtje hoogspanning brengt in Rex-Theater. Het gaat over de bevrijding van een gevangene uit een gevangenis te Colorado in de laatste helft van vorige eeuw. Er wordt een beloning op het dood of levend terug brengen van de gevangene gesteld, die telkenmate wordt verhoogd naarmate het blijkt, dat hij bij verdere misdaden is betrokken. Tenslotte wordt de gevan gene neergeschotendoor de mannen die hem zelf hebben bevrijd en die daar mee de enorme beloning in de wacht slepen. En dan blijkt de zaak nog wel wat Ingewikkelder in elkaar te zitten dan men aanvankelijk had gedacht. Zo als gezegd: aan spanning ontbreekt het in deze film over de misdadigerswereld niet. „Daar is de dokter" Engelse humor Casino Aan humor, zoals Engeland die alleen kan brengen, is ook de film „Daar is de dokter" rijk. Hoe heerlijk en tot in alle details uitgewerkt wordt in deze door Rank uitgebrachte film fyntjes de spot gedreven met alles wat in een groot ziekenhuis omgaat. Fyntjes en toch in het geheel weer niet kwetsend, want ook daarvoor zijn het Engelsen. Als de studiejaren van dokter Simon Sparrou voorbij zijn, is het streven van de jonge dokter erop gericht, om zich op de afdeling heelkunde van het St.- Swithinziekenhuis naar boven te wer ken. Hij denkt zijn kans te zien als op de chirurgische kliniek van de beroemde Sir Lancelot Spratt een plaats open komt voor een assistent. Doch de verwaande Blingham heeft aspiraties in deze rich ting. Het zit Simon echter niet mee. want op een gegeven moment slaat hij een blunder. Wanneer de directeur van het ziekenhuis, Sir Charles Hopcroft, in het ziekenhuis komt om zijn hand te laten verbinden, maakt Simon die de directeur niet kent hem er op attent, dat hij net als alle anderen zyn beurt moet afwachten en op dat moment komt kig. Als hij met Nan, een knappe ver speelt zijn carrière en Bingham wordt geplaatst op de chirurgische afdeling. Ook in de liefde is Simon niet geluk kig. Als hij met Nan, een knap ver pleegster, in een dorpshoteltje het week einde wil doorbrengen, wordt dit een grote mislukkig omdat de hotelhoudster het tijdig door heeft, dat haar jeugdige gasten niet getrouwd zijn. In plaats van een onvergetelijk verblyf te hebben gc- DE STAND DER NATUURWETENSCHAPPEN Tot leden van de commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de stand der natuurwetenschappen hier te lande en een samenhangend geheel van maat regelen zal aanbevelen, welke nodig zul len zijn om in het by zonder de univer siteiten in de gelegenheid te stellen te voldoen aan de eisen, welke het natuur wetenschappelijk onderzoek in de huidi ge tijd stelt, zijn benoemd prof. dr. J. H. Oort, directeur van de Sterrenwacht en prof. dr. C. J. Gorter, directeur van het Kam. Onneslaboratoorium, tevens onder voorzitter. Verkeersongevallen in Leiden In de week van 29 november t.e.m. 5 december deden zich in Leiden 44 ver keersongevallen voor. Hieronder bevon den zich 10 aanrijdingen, welke licha melijk letsel tengevolge hadden en 34 met uitsluitend materiële schade. Van 1 januari t.m. 5 december deden zich in totaal 1775 aanrijdingen voor. Het totaal aantal aanrijdingen in no vember bedroeg 145. Vorig jaar novem ber deden zich in de Sleutelstad 159 ver keersongevallen voor. Hadden vorige maand 25 aanrijdingen met lichamelijk letsel en 120 met materiële schade plaats, voor november 1956 waren deze cyfers resp. 33 en 126. had, keert Simon met een hevige ver koudheid terug. Hij geeft de moed om zich als chirurg een positie te verwerven echter niet op en krijgt daartoe tenslotte ook de kans. Doch niet dan nadat hij zich nog uit vele vermakelijke situaties weet te redden. Het zijn Dirk Bogarde, Muriel Paolow, Donald Sinden en James Robertsen Ju stice, die in deze kleurenfilm voor de humor zorgen. En zy doen dit met veel vaart. „Liefde" Sterk sentiment Luxor Wie de romans van Vicky Baum kent, weet wat hem te wachten staat: een niet altijd aanvaardbare han deling, doorweven met een overmaat van sentiment. Daaraan lijdt ook de film „Liefde", naar de roman „Vor Rehen wird gewarnt", waarin de vermaarde actrice Maria Schell de hoofdrol ver vult met Raf Vallone als haar tegen speler. Het verhaal van een jonge vrouw, die jarenlang moet wachten op de man, die zij lief had van het eerste moment af, dat zy hem zag. Zij moet aanzien, dat hij met haar zuster trouwt, zij ver trekt hierop met de man, die h&ar liefheeft naar een theeplantage in Cey lon, waar zij zes jaren verteert van heim wee en verlangen naar hem, die zy achter moest laten. Weer thuisgekomen beginnen de dra matische verwikkelingen pas goed, want er is niets veranderd: haar liefde blykt nog even groot. Die verwikkelingen, waarin zich ook nog een der enorme overstromingen, welke Italië van tijd tot tyd teisteren, voltrek, te omschry- ven, zou teveel ruimte eisen. Uiteindelyk komt ook voor deze vrouw het „grote geluk", hoewel het proble matisch is, of na zóveel ellende hier nog wel van het „grote geluk" sprake kan zyn. Onder de regie van Horst Hachler kwam een film tot stand, waarin Maria Schell al haar gevoelens en genuanceerde gelaatsexpressies in de overtreffende trap kan demonstreren, waarmee de meren deels koele onbewogenheid van Raf Vallone wel scherp contrasteert. Een film, qua milieu en gemoedsbe weging in overeenstemming met de dik- wyls wel wat geëxalteerde romantische gevoelens van ongeveer een halve eeuw geleden.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3