Russen beschuldigen Amerikanen van achterhouden spoetnik - raket Zou op grondgebied V.S. zijn 1 december neergestort op Nu opdracht satelliet-project aan Amerikaanse leger? Me' oen enkel woord Pineau tevreden over stemming in New York inzake Algerije Agenda ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 t]V7 ONGEVEER dertig jaar geledrn werd in Amerika besloten een klein aantal begaafde jongelui een speciale opleiding te geven voor des kundige in Russische zaken. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington voorzag namelijk, dat er een ogenblik zou komen, waarop de banden met Moskou veel nauwer zou den zijn aangehaald dan toenmaals het geval was. Tot die groep behoorden o.a. George Kennan en Charles Bohlen, die beiden na de tweede wereldoorlog de functie van Amerikaans ambassadeur in Moskou hebben vervuld. Het merk waardige is echter, dat geen van deze twee zich op het ogenblik officieel nog met Russische aangelegenheden bezig houdt: Kennan doceert in Princeton en Bohlen is ambassadeur in Manilla. Overigens behoeft het van Kennan eigenlijk niet te verwonderen, dat hij uit de diplomatieke wereld is weggeran- geerd. Hij moge dan de ontwerper zijn geweest van de „containment-politiek" (Amerika's streven naar „inperking" van het Sovjetrussische expansie-streven) en als zodanig een tijdlang een sterke in vloed hebben gehad op de buitenlandse politiek van Washington, later kwam hij in botsing met Dulles, die deze „containment" te statisch vond, omdat zij de satellietlanden te weinig hoop liet. dat zij nog ooit bevrijd zouden worden. NADAT hij zijn post in Moskou ver laten had officieel omdat hij vanwege een scherpe anti-Russi sche uitlating door Moskou tot persona non grata was verklaard, maar in wer kelijkheid, omdat hij het niet met zijn minister van Buitenlandse Zaken kon vinden heeft hij zijn bezwaren tegen de denkbeelden van Dulles nimmer on der stoelen en banken gestoken. In het openbaar verklaarde hij, dat hij geen al te hoge verwachtingen had van diens aangekondigde politiek van morele druk en propaganda om de greep van het Kremlin op de satellietstaten te ver zwakken. Een geliefkoosde gedachte van Kennan is ook zijn bezwaar tegen „over-militarisering van ons denken over de koude oorlog". Natuurlijk be grijpt hij zeer wel, dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie niet denkbaar is zonder een krachtige militaire basis, maar de fout is, zo betoogt hij, te veel de nadruk te leg gen op militaire kracht als een alleen zaligmakend middel, dat de communis tische expansiezucht moet intomen. Er zijn behalve kracht ook nog andere mid delen. welke Amerika ten dienste staan: economische en politieke bijv. Toegege ven moet worden, dat de jongste ont wikkeling hem geen ongelijk heeft ge geven. Want ondanks het enorme mili taire overwicht (in zijn geheel geno men) heeft Amerika toch moeten aan zien. dat de Sovjet-Unie. door een uiterst behendige taktiek. in staat is ge bleken haar invloed belangrijk te ver groten. EIND vorige maand heeft Kennan in Londen voor de BBC een uiteenzet ting gegeven van zijn kijk op de huidige internationale verhoudingen. Vooral over de situatie in Oost-Europa bleek hij zich ongerust te maken. Daar komt het. zo betoogde hij, öf tot een nieuwe uitbarsting in Hongaarse stijl öf tot verdergaande berusting van de onderdrukte volken in hun tragisch lot. Zowel het een als het ander is naar zijn mening gevaarlijk voor het Wes ten. De enige oplossing is het wegtrek ken van de Russische troepen uit Oost- Europa. Hoe bereikt men dat? Kennan verdedigde het standpunt, dat, om het zover te krijgen, het Duitse vraagstuk uit de wereld geholpen dient te worden, waarbij het Westen zich dient af te vragen of het wel voldoende oog heeft voor de voordelen van wederzijdse te rugtrekking van strijdkrachten uit het hart van Europa. Zoals men ziet een nogal vage aanduiding, welke hij alleen verduidelijkte door te zeggen, dat de toekomstige status van Duitsland aan de „plannenmakers" moet overgelaten worden. NU de topconferentie van de NAVO in Parijs in zicht komt. trekken Kennans uitlatingen vanzelfspre kend meer belangstelling dan zij anders wellicht gedaan zouden hebben. Bij zonder oorspronkelijk zijn de gedach ten van deze oud-ambassadeur immers niet. maar men moet ze beschouwen tegen de achtergrond van het Ameri kaanse voornemen de bases in Europa te voorzien van atoomraketten. Ook West-Duitsland zou daaronder vallen en het spreekt vanzelf, dat een derge lijke maatregel, hoe waardevol deze uit militair oogpunt moge zijn, de span ning tussen Oost en West eerder zou vergroten dan verminderen. In dit verband is van belang wat de Lon- dense „Times" opmerkt. Is het niet mogelijk, zo vraagt dit gezaghebbende blad zich af, de Russen aan te bieden af te zien van het voornemen atoom raketten naar West-Duitsland over te brengen op voorwaarde, dat Moskou hetzelfde doet ten aanzien van Oost- Duitsland? Dat zou dan wel niet be tekenen, dat Duitsland militair geneu traliseerd zou worden (er zouden im mers conventionele wapens overblijven), maar wel zou de dreiging van de aller nieuwste atoomwapens over en weer uit geschakeld worden, hetgeen aan de onderlinge verstandhouding zeker ten goede zou komen. BOVENDIEN, zo zegt het Engelse blad verder, zou er militair weinig risico aan een dergelijk aanbod ver bonden zijn, want het opstellen van atoomraketten in Engeland en het noor den van Italië zou altijd nog afschrik wekkend genoeg zijn. De moeilijkheid is natuurlijk, dat een dergelijke over eenkomst ook terdege gecontroleerd moet worden. En nu weet men, dat de Russen daar een broertje aan dood heb ben. Buitenlandse controleurs in Oost- europese communistische landen zou den namelijk bij de bevolking de in druk wekken, dat het Westen een be langrijk succes heeft weten te boeken De moeilijkheden zijn dus vermoedelijk meer van psychologische dan van mili taire aard en op dat punt zijn de Krem- lin-leiders bijzonder gevoelig. Het is dus zeer de vraag of zij willen toehappen. Maar waarom zou men het niet pro beren? Juist nu de aanstaande NAVO- conferentie mogelijk tot het besluit komt de bewapening in een hogere ver snelling over te schakelen, dient men de dictators in Moskou de gelegenheid te geven hun goede wil te tonen. Willen zij op dit punt niet tot een akkoord komen, dan heeft het Westen in elk geval zijn best gedaan. HET spreekt vanzelf, dat eventuele Russische voorwaarden in de trant van „terugtrekking van alle Ame rikaanse troepen van het vasteland" onmogelijk aanvaard kunnen worden. Toegeven aan een dergelijke eis zou het Westen in een ongunstige positie plaatsen, temeer omdat de Russen over meer dan militaire wapens alléén be schikken. Zij hanteren immers ook het middel van de ondermijning, de spiona ge en allerlei ondergrondse activiteit, Een dergelijke voorwaarde van Moskou zou dan ook een te hoge prijs zijn. Neen, waarom het gaat is het afzien van versterkte bewapening van Vertrouwenbeschaamd! Kroesjtsjef, de eerste secretaris van de Russische communistische partij, heeft gisteravond in Moskou meegedeeld, dat de raket van de eerste Russische kunstmaan op 1 december op het grondgebied van de V.S. is terechtgekomen. Correspondenten van Westelijke bladen vroegen Kroesjtsjef of hij dit werkelijk meende, hetgeen deze bevestigde. „Wij zullen de Ame- rikanen verzoeken ons de raket terug te geven", aldus Kroesjtsjef. De Russische partijleider zei met nadruk: „Wij weten zeker dat de raket op het grondgebied van de V.S. is terechtgekomen. Zij de Amerikanen willen de raket niet teruggeven. Wij rekenden op teruggave, daar wij vertrouwen hadden in hun fatsoen, maar zij heb ben dit vertrouwen beschaamd! Wij zouden een Amerikaanse kunst maan die op ons gebied viel wel teruggeven". Kroesjtsjef legde deze verklaring af op een receptie van de Finse ambassade' in Moskou, gegeven ter gelegenheid van de nationale feestdag van Finland. Amerika weet van niets! Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde: „Voor zover in Wash ington bekend, hebben de Russische autoriteiten de Amerikaanse regering niets gevraagd over een op Amerikaans gebied neerstorten van het derde raket gedeelte van de eerste Russische kunst maan. Indien de Sovjet-Unie om inlich tingen zou vragen, zou het ons een genoegen zijn deze te verschaffen, in dien wij er zelf over zouden beschik ken. Thans weten wij nog niets. Wat betreft een eventueel terug geven van het raketgedeelte aan de Sovjet-Unie: dit vraagstuk komt niet aan de orde, voordat wjj weten of wjj het hebben!" Reuter meldt uit Washington, dat een woordvoerder dergenen, die betrq^ken zijn bij het „Vanguard"-programma voor het afschieten van een Amerikaanse kunstmaan, heeft verklaard dat er „geen enkele aanwijzing bestaat", dat het derde raketgedeelte, dat mét de eerste Russi sche kunstmaan om de aarde draaide, op Amerikaans gebied is neergestort. Overeenkomstig Engelse waarnemingen Reuter meldt, dat professor Lovell, directeur van het met een reusachtige radio - telescoop uitgerust observato rium te Jodrell Bank, nabij Manches ter, heeft verklaard, dat de Russische verklaring over het neerstorten van het raketgedeelte op Amerikaans ge- Vervolg van pag. 1 In Washington vraagt men zich af, of de regering-Eisenhower, onder druk van de openbare mening en de Democratische oppositie, thans het leger opdracht zal kunnen geven, zijn krachten te wijden aan het afschieten van een kunstmaan. Het project-Vanguard was een project van de marine. Eisenhower heeft het leger reeds opdracht gegeven zijn raket voor de middelgrote afstand, Jupiter-C, geschikt te maken voor een apart kunstmaanproject. Ook nieuwe Vanguard-poging Mcelroy, de Amerikaanse minister van defensie heeft nog gezegd, dat er reeds plannen in de maak zijn voor een nieuwe poging met de Vanguard. Hij achtte het zeer onwaarschijnlijk dat de Jupiter-C van het leger gelanceerd zou worden vóór een nieuwe Vanguard. Maar hij voegde eraah toe, dat het leger niet aan banden ligt wat 'betreft zijn eigen plan tot het afschieten van een kunstmaan. Functionarissen van het leger hebben te kennen gegeven, dat de Jupiter-C op zijn vroegst in januari voor het afschie ten van kunstmanen geschikt gemaakt kan worden. President Eisenhower heeft het mini. sterie van defensie gevraagd om een vol ledig rapport over het mislukken van de lancering van de eerste Amerikaanse kunstmaan. De president is, naar zjjn perschef Hagerty meedeelde, zeer te leurgesteld over het gebeurde. Vice-president Nixon zei dat de mis lukking van de proef met de kunstmaan. hem teleurgesteld maar niet ontmoe digd had. De V.S waren op het stuk van kunstmanen achter, doch dat zou niet I zo blijven. Maar het was geen militair j projectiel en dus wees het mislukken in J geen geval op te geringe vorderingen of j fouten op militair terrein. Verwacht: Spoetnik III van 1000 kg. De Amerikaanse natuurkundige W. Crawford Dunlap, terug van een bezoek van 24 dagen aan de Sovjet-Unie, heeft van de Russische geleerde Peter Kapitza i vernomen dat de Sovjet-Unie het lance- ren van een 1000 kilo zware Spoetnik III i voorbereidt. Van andere Amerikaanse I zude wordt deze lancering binnen en- kele dagen verwacht! Om 10 uur Ned. tijd hedenochtend heeft Spoetnik I 959. omwentelingen en Spoetnik II 474 omwentelingen om de aarde voltooid, aldus heeft Radio- 1 Moskou medegedeeld. bied „geheel in overeenstemming 1§ met onze waarnemingen". „Wij waren tot de slotsom gekomen, dat het raketgedeelte in de vroege ochtend van de eerste december, bij zijn 879ste omwenteling om de aarde, Is neergestort en wjj hebben dit aan Moskou medegedeeld". „Ik begrijp niet, waarom de Russen met onze mededeling geen rekening hebben gehouden en bleven melden, dat het raketgedeelte nog om de aarde draaide, want dat was bijzonder dwaas", aldus Lovell. Hij verklaarde verder, dat er inder daad enige aanwijzingen zijn, dat het raketgedeelte boven Amerika in de dampkring is terechtgekomen. ,Jk betwijfel of iemand weet, of stuk jes van het raketgedeelte de aarde heb ben bereikt. Indien dit het geval is ge weest, zijn deze vermoedelijk in de Grote Oceaan gevallen", verklaarde professor Lovell. In Alaska Volgens onbevestigde berichten uit de V.S. zou de raket van Spoetnik I neergestort zijn op het militaire ter rein „Fort Greely", ongeveer 160 km. ten zuidoosten van Fairbanks in Alaska. Deze berichten zouden date ren van 1 december. Van de zijde van het bureau voor on derzoek door de marine dat de baan van de Russische kunstmanen contro leert, is in Washington meegedeeld, dat het bureau ervan in kennis was gesteld, dat een gloeiend voorwerp uit de hemel was neergevallen. Men had het voor werp waargenomen binnen een minuut nadat men gemeld had, dat de raket boven Fairbanks zou doorkomen, aldus het bureau. Maar in dezelfde pei'iode kwamen ver scheidene berichten uit diverse delen van de wereld binnen, waarin gesproken werd van geheimzinnige voorwerpen, die neergekomen zouden zyn. Men heeft echter niet kunnen bevestigen dat deze voorwerpen in betrekking stonden tot de Russische kunstmanen, aldus het bureau. ERRES TELEVISIE Een televisietoestel kopen is een ernstige zaak. Als U zich serieus wilt voorbereiden voor deze moeilijke beslissing, zendt dan vandaag nog onderstaande coupon, ingevuld aan R. S. Stokvis Zonen N.V. Dan kunt U op Uw gemak thuis keus maken uit een schitterende kleurenfolder met alle modellen en prijzen. COUPONals drukwerk te zenden aan R.S. Stokvis Zonen N.V. Aid. Publiciteit, Postbus 426, Rotterdam. Gelieve mij geheel vrijblijvend de nieuwe Err es televisiefolder te zenden. \(in blokletiers s.v.p.) "§K 'f' ïsW1 17 .3 i i-3 J LH t a <3 m i 1 een toonbeeld van volmaaktheid 'f i1 Spionage in Oost-Duitsland Majoor Kehl van de Oostduitse veilig heidsdienst heeft vrijdag op een pers conferentie in Oost-Berlijn de geheime diensten van Westelijke mogendheden ervan beschuldigd, dat zij Oostduitse telefoon-verbindingen, die door West- Berlijn lopen, hebben afgetapt en hier over gevoerde gesprekken hebben afge luisterd. Genoemde geheime diensten zouden hierdoor „belangrijke militaire en economische gegevens" in handen hebben gekregen. Deze gegevens zouden tenslotte verzameld zijn door een bureau van de Amerikaanse geheime dienst, aldus majoor Kehl. De staatssecretaris voor de Oostduitse PTT, Richard Serinek, verklaarde op de persconferentie, dat de Oostduitse rege ring tegenmaatregelen heeft getroffen en nieuwe geheime telefoonleidingen heeft laten aanleggen, die niet door West-Berlijn lopen. Tenslotte zei de chef van de Oost duitse regeringspersdienst, Frits Beyling, dat er, zolang de spionage-organisaties in West-Berlijn niet zijn opgeheven, geen sprake kan zijn van het herstel van de normale telefoon-verbindingen tussen Oost- en West-Berlijn, die in 1952 zijn verbroken. De senaat van West-Berlijn zou pogingen hebben gedaan om deze verbindingen te laten herstellen. (De Oostduitsers hebben weinig reden om een verontwaardigde toon aan te slaan: zij zyn met gelijke munt betaald. Red- L.D.). Urgentieprogram Partij voor Overheidspersoneel De onlangs opgerichte Partij voor Overheidspersoneel" heeft giisteren haar urgentie-programma opgesteld- Als eer ste punt hierop staat vermeld een reële reorganisatie van het georgani seerd overleg om te komen tot een ver betering van loon- en salarispeil en loonpolitiek. De ander epunten van het urgentie programma komen neer op een herzie ning van de Algemene Ouderdomswet, vooral ten aanzien van de pensioen rechten. een algemene medische kosten- verzekering en een „drestifcdhe herzie ning" van het belastingstelsel. Twee arrestaties bij Jacobson van den Berg De politie te Djakarta heeft gisteren twee Nederlandse leidende functiona rissen van de Nederlandse handelsfirma Jacobson van den Berg gearresteerd onder beschuldiging van belediging van de Indonesische vlag. Zij zouden ge poogd hebben een Indonesische vlag neer te halen, die met een rode vlag boven de gebouwen had gehangen se dert een groep arbeiders drie dagen ge leden de panden hadden overgenomen. BINNENLAND De leden van de Tweede Kamer heb ben de memorie van antwoord ontvangen op de opmerkingen, gemaakt tijdens de be handeling van de begroting van Zaken Overzee. De Nederlandse zanger Eugéne van Dongenn die zijn zangopleiding genoot aan het Kon. Conservatorium In Den Haag en sinds geruime tijd ln Wenen vertoeft, om bij de paedagoog Tlno Pattlera zijn stu dies te voltooien, ls met Ingang van het nieuwe speelseizoen geëngageerd als hel denbariton bij het Stadttheater te Bonn. De 62-jarlge metselaar L. Beerhorst uit Winterswijk is gisteravond met zijn bromfiets onder een vrachtauto gekomen, en verongelukt. De man werd door de vrachtauto geschept en was vrijwel on middellijk dood. Van 26 december vonden in Den Haag besprekingen plaats tussen vertegen woordigers van het Verenigd Koninkrijk enerzijds en de Beneluxlanden anderzijds. Deze besprekingen hadden ten doel de re geling van het handelsverkeer tussen de betrokken landen in de nlet-geliberaliseer- de sector voor het jaar 1958. Overeenge komen werd wederzijds een aantal con tingenten te verhogen. B. en W. van Rotterdam hebben dr. G. van der Wal, algemeen adviseur van de N.V. de Bijenkorf, voorzitter van de Jaar beurs en lid van de S E.F. bereid gevonden als adviseur voor de economische ontwik keling van de gemeente Rotterdam werk zaam te zijn. Te Staphorst is gisteren de 65-jarige weduwe J. Seine-de Haan uit Nieuwleusen bij het oversteken van de rijksweg Mep- pel-Zwolle door een passerende auto ge grepen en op slag gedood. BUITENLAND De secretaris-generaal van de V.N. heeft de benoeming van de Italiaan Pier Pasquale Spinelli tot directeur van het Europese bureau van de V.N. in Genève bekend gemaakt Hij volgt de Nederlander A. Pelt op. die met ingang van 1 januari secretaris-generaal van de Wereldfederatie van Vrienden der Verenigde Naties wordt. West-Duitsland en, als tegenprestatie, de Oostzone. De Times gebruikt een tekenende uit drukking als het blad schrijft over „thinning of forces" .uitdunnen van de bewapening. En dat uitdunnen van de bewapening zou dan wellicht een eer ste stap kunnen zijn naar verdere maat regelen om tot een akkoord te komen. Al te veel dient men zich voorlopig van dit denkbeeld niet voor te stellen. Het klinkt aanlokkelijk, maar het laatste woord daarover moet in Moskou wor den gesproken Volgens het Nederland-Noord-Europa Instituut moet het persbericht over de vondst van het wrak van de „Bounty" op een misverstand berusten. Het herinnert eraan, dat Thor Heyerdahl in 1956 al bij het wrak was en de fotograaf van zijn ex peditie er opnamen van maakte. Heyer dahl verhaalt ln een zijner reeds in 'het Nederlands vertaalde boeken AKU-AKU) over zijn bezoek aan de Pltcairn-eilanden. Het dodencijfer van de treinramp bij Londen was hedenochtend tot 97 gestegen. In de vernielde trein heeft men nog vier lijken gevonden en een zwaar gewonde vrouw ls ln een ziekenhuis bezweken. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Baken heeft de naaste bloed verwanten van de zes ln communistisch- China gevangen gehouden Amerikanen toestemming gegeven hun familieleden te bezoeken. Het ministerie had aanvankelijk deze toestemming geweigerd, doch het is hierop, uit menselijke overwegingen, terug gekomen. Het voegt hieraan echter toe, dat de Amerikaanse regering blijft weige ren voor communistlsch-Chlna geldende paspoorten te verstrekken. De speciale politieke commissie der V.N. heeft gisteren met 49 stemmen tegen nul. bij 21 onthoudingen een resolutie aanvaard, daarin op de landen ln het Mid den-Oosten een beroep wordt gedaan „plannen ter ondersteuning van belang rijke aantallen Palestijnse vluchtelingen op te stellen en uit te voeren" en zoveel mogelijk het werk van de betrokken V.N.- commissle te steunen. Voorts wordt er bij de leden der V.N. op aangedrongen het hulpwerk aan de vluchtelingen zodanig te Het orgaan van de communistische partij van Georgië „Zario Wostoka" meldt dat. het centrale comité van de commu nistische partij ln Georgië speciaal ls bij eengekomen om maatregelen voor te be reiden ,die een einde moeten maken aan de zwarte handel, speculatie, diefstal van staatsgoederen. delicten welke volgens het blad ln deze Sovjet-republiek een gewel dige omvang hebben genomen. Het Japanse ministerie van handel voert met belanghebbenden besprekingen over de ernstige crisis in de Japanse tex tielindustrie sedert de oorlog. Volgens het ministerie wordt de crisis voornamelijk veroorzaakt door een te snelle uitbreiding van de produktiecapacltelt, welke de uit voer en binnenlandse behoeften te boven ging. Gisteren ls de luchtlijn Moskou-Ko penhagen geopend. Het eerste Ru6slscho straalvliegtuig, van het type TU-104, was een kwartier op de dienstregeling voor toen het op Kastrup landde. Er wordt op deze lijn uitsluitend met straalvliegtuigen gevlogen. Het eerste toestel maakte de reis ln twee uur en acht minuten. Ook de Westduitse deelstaat Hessen heeft zich uitgesproken tegen de commer ciële televisie. Tot nu toe hebben drie staten zich hiertegen uitgesproken, t.w. Noordrfjn-Westfalen, Rijnpalts en Hessen. Afrikaans-Aziatische resolutie verworpen De politieke commissie van de V.N. heeft gisteren geweigerd, aan te dringen op het openen van onderhandelingen om een einde te maken aan de reeds drie jaar durende strijd in Algerije. Ook werd een voorstel om het beginsel van zelf beschikking voor de Algerijnen te erkennen, afgewezen. Deze voorstellen waren vervat ln een ontwerp-resolutie, die door zeventien lan den van de Afrikaans-Aziatische groep was ingediend. Door Canada, Ierland en Noorwegen ingediende amendementen (door de Benelux gesteund) werden aan vaard, waardoor er niet meer van het beginsel van zelfbeschikking werd gesproken en aangedrongen werd op „doeltreffende besprekingen" inplaats van onderhan delingen. Deze amendementen werden met 37 tegen 36 stemmen, bij zeven ont houdingen aanvaard. Politieke commissie ging zonder beslissing uiteen Bij de stemming over de geamendeerde Afrikaans-Aziatische ontwerp-resolutie waren er 37 voor (waaronder de Bene luxlanden) en 37 tegenstemmers, terwijl zes afgevaardigden zich van stemming onthielden. Deze stemverhouding bete kende dat de ontwerp-resolutie was ver worpen. Frankrijk nam niet deel aan de stemming. De Latijns-Amerikaanse groep trok vervolgens haar ontwerp-resolutie, waar in alleen werd aangedrongen op een oplossing „door passende middelen", ln doch zij behield zich het recht voor, haar voorstel aan de Algemene Verga dering voor te leggen, als de Algerijnse kwestie aan de orde komt. Toen de geamendeerde Afrikaans- Aziatische ontwerp-resolutie was afge wezen, vroeg de Tunesische afgevaar digde Mongi Slim om een stemming over het ongewijzigde ontwerp, waarvan hy een der indieners was. De commissie ging hierna uiteen om zich hierover te beraden. Het feit, dat het debat zonder een be sluit is geëindigd, betekent volgens waar nemers, dat er de komende dagen inten sief achter de schermen zal worden on derhandeld om te komen tot een formule die aanvaardbaar voor Frankrijk is. Volgende week komt de kwestie in de Algemene Vergadering aan de orde. Minister Pineau van Frankrijk wreef zich in de handen en glimlachte breed, toen hem om commentaar werd ge vraagd over het resultaat van het debat, dat negen dagen heeft geduurd. Hü noemde de uitslag „de best mogelijke" en hij voegde hieraan toe: „WU zijp er volmaakt gelukkig mee". Hogewoerd 87: Kanarietentoonstelling „De Zangers". 10 uur voorm. - 10 uur nam St.-Antoniusclubhuis: Feestavond Perso- neelsver. S.R.O. 8 uur nam. Oud-Hortuszlcht. Tentoonstelling Leld- 80 Pluimvee- en Konijnensportvereniging. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. In den Vergulden Turk". Afscheids receptie A. C. M. Dieben. 25 uur nam. Hogewoerd 87: Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm. - 6 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Boerhaavezalen: Opening tentoonstel ling esthetlsohe vorming. 4.30 uur nun. Rapenburg 61: K. en O.-cursus. Angst en leugen in het kinderleven". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jeugdconcert MtJ voor Toonkunst Planoduo Gold en Fizdale. 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal)MIJ voor Toon kunst. Planoduo Gold en Fizdale. 8 uur nam. Rapenburg 8: Ver. voor Internationale Rechtsorde. Spr. Norman S Marsh over de betekenis van de Dag van de Rechten van de Mens. 8 uur nam. Oegstgeest: Zijzaal Willem de Zwijgerkerk. Baptistengemeente. Spr. dhr H. Schouten Jr, Onderwerp: „Het brand offeraltaar". 8 uur nam. DINSDAG In den Vergulden Turk: Ledenvergade ring Ver. Zwakzinnigenzorg. 4.30 uur nam. Plantage 16: Inleiding uitleg plechtig heden Nachtmis. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ope ning tentoonstelling „Volk van Suriname" 3 uur nam. WOENSDAG Rdksmuseum voor Volkenkunde. Lezing dr. C. F. A. Bruynlng over Suriname. 8 u. nam. I Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel „Dom Juan". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Spr. mevr. D .Hol- dert over textiel en zljbehandeling. 2.30 u. nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): K. en O. Resi dentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo. Soliste Monique Haas. 8 uu raam. Lakenhal: Ver. „Oud-Leiden". Spr. J. G. N. Renaud over „Jonkvrouw Aleida van Poelgeest". 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: Chr. Toneelgroep „Imperium" speelt „De Herbergierster". 8 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (kleine zaal)Ver. oud-leer lingen Ambachtsschool. Filmavond Kon. Rotterdamsche Lloyd. 8 uur nam. De Doelen: Oprichtingsvergadering Stich ting „d'Oprechte Amateur" afd. Leiden. 8 uur nam. Volkshuls: Ver. voor pedagogiek. Spr. dr. W. F. Storm over seksuele voorlichting. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 2>4 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet (Kloksteeg 26): Ten toonstelling van prenten van Paul Schul- tema. Geopend 's mlddage van 25 uur (t/m 7 december) Lakenhal. Van Gogh - tentoonstelling Geopend Iedere werkdag van 10 uur voor middag tot 4 uur naa...; 's zondags 1—4 uur nam. (tot 16 december). Donderuag 7.80 en 9.30 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling van Haagse aquarellen (tot 16 december). Werkdagen 1C-4 uur en zondags 1-5 uur nam, BIOSCOPEN I.uxor: „Liefde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Kleren maken de man". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. I.ldo: „De hel van Marseille". 14 Jaar. Werkdagen: 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Daar ls de dokter". A.l. Werk dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4,45, 7 en 9.15 uur. Rex: 4000 beloning dood of le- vendl" 14 Jaar. Werkd. 2,30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4.45. 7,15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Liefdesroes". Zaterdag 7 december zijn geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apo theek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552, Haven-apotheek. Haven 18, tel. 20085. en Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8, tel. 26274. Zondag 8 december is van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 10 uur alleen geopend Apotheek Boekwijt. De nachtdiensten van Apotheek Boek wijt worden vanaf 22 uur waargenomen door de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. De geneeskundige dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Stoffers, Lahr. Kortmann en Postel. Te Oegstgeest door de doktoren Van Walchren, tel. 22030 en Van der Vliet de Vries, tel. 22331. B() geen genoot t>() Uw balsarts ol specialist hel op dokterstelefoon 2222'*. ^WEERRAPPORTEN ^Van hedenmorgen 7 uur) •d c S Helsinki regen zzw 8 4 0.1 Stockholm regen wzw 8 5 0.1 1 Kopenhagen licht bew. wzw 7 4 Aberdeen regen zzw 6 4 3 Londen gen. bew. zzw 6 5 0 Amsterdam geh. bew. zzw 9 2 0 Brussel geh. bew. zzw 5 -1 0 Luxemburg mist wzw 4 -2 0.1 Parijs geh. bew. zw 4 -3 0 Bordeaux mist no 3 2 0 Grenoble onbewolkt windstil -5 0 Nice half bew. n 7 7 0 Berlijn geh. bew. zw 4 0 0 Frankfort geh. bew. zzw 2 -0 0 München half bew. wzw 2 -3 0 Zürlch zwaar bew. wzw 2 -2 0 Genève mist windstil -6 0 Locarno mist windstil -2 0 Wenen onbewolkt 0 1 -4 0 Innsbruck onbewolkt w 2 •9 0 AJacclo zwaar bew. no 1 6 0 Mallorca lidhit bew. Windstil 6 5

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2